Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RXL

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 απαντήσεις στο θέμα

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Κάτι που χαρακτηρίζει τον Takxu, είναι η τάση του να δοκιμάζει ο ίδιος, αλλά και να ζητά από φίλους του ποδηλάτες να κάνουν κατά καιρούς δοκιμές σε προϊόντα που διατίθενται στα cyclist.gr.
Ο λόγος που το κάνει είναι για να μιλά ειλικρινά και να ξέρει από πρώτο χέρι τι λέει όταν ''πουλάει'' ένα προϊόν.

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και έχω γράψει reviews για ποδήλατα.Αυτή τη φορά μου ζήτησε να δοκιμάσω την καινούρια σέλα της Bontrager την Affinity RXL.

Δημοσίευση Εικόνας

Απέφυγα να διαβάσω τις κριτικές που έχουν γραφεί μέχρι τώρα και τις προδιαγραφές προτερήματα που της αποδίδει η μαμά εταιρία.
Το αρνητικό για εμένα και ειδικά για τη σέλα ήταν ότι την πήρα για δοκιμή μαζί με ένα ''δανεικό'' ποδήλατο.Το οποίο μου ήταν και λίγο μικρό.
Αυτό είχε σαν συνέπεια η σέλα να μην έχει τοποθετηθεί στη θέση της(τοποθετήθηκε πιο πίσω από ότι πρέπει).
Σε αυτή τη θέση την δοκίμασα σε τρεις βόλτες και δύο προπονήσεις σε εργόμετρο.
Οι βόλτες δεν ήταν μεγάλης απόστασης και διάρκειας.Γύρω στα 70 χιλιόμετρα και περίπου δύο με δυόμιση ώρες.
Φρόντισα σε κάθε βόλτα να φοράω διαφορετικό κολάν.Καλής, πολύ καλής και μέτριας ποιότητας.
Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν θετικές.Για εμένα το βασικότερο σε μια σέλα είναι η συμπεριφορά της στο σημείο του προστάτη κατά πρώτον και έπειτα στα οστά της λεκάνης.
Είχα αμφιβολίες για τον προστάτη μιας και δεν έχει την τρύπα στη μέση.
Τα πήγε περίφημα.Δεν αντιμετώπισα καμία ενόχληση.Ούτε μούδιασμα, ούτε πόνο, ούτε πιάσιμο.
Το ίδιο και στα οστά της λεκάνης.
Στο εργόμετρο που τα πράγματα είναι πιο ζόρικα από το δρόμο και εκεί ήταν άνετη.Φεύγει η σκέψη σου από τη σέλα.
Και αυτό είναι που μετράει.
Σήμερα πήρα άλλο ποδήλατο.Ένα Madone 5.2 toy '10
Το οποίο είναι στα μέτρα μου.
Και η σέλα πλέον τοποθετήθηκε όπως πρέπει.Που σημαίνει ότι θα δώσει το καλύτερο εαυτό της.
Την Κυριακή θα ''λογοδοτήσει'' σε περισσότερα και δυσκολότερα χιλιόμετρα.
Θα επανέλθω.
  • EveObelia του αρέσει

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
110 χιλιόμετρα σήμερα.Με αναβάσεις καταβάσεις και ευθείες. Μικτή διαδρομή με αρκετή ζέστη και υγρασία. Σε όλη τη διαδρομή δεν προβληματίστηκα στιγμή. Καναπές.Ο προστάτης χωρίς πίεση και καθόλου πόνο. Το ίδιο και τα πίσω οστά. Νομίζω ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και έχουν κατά πολύ βελτιώσει το προηγούμενο μοντέλο.

ianos

ianos

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 270 Δημοσιεύσεις
Μαρίνο μήπως έχεις δοκιμάσει και την Inform RXL ώστε να μπορείς να τις συγκρίνεις?

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Μαρίνο μήπως έχεις δοκιμάσει και την Inform RXL ώστε να μπορείς να τις συγκρίνεις?

Την Inform RL έχω δοκιμάσει.Δεν συγκρίνονται.
Η Affinity είναι κατά πολύ ανώτερη και άνετη στο σημείο του προστάτη.

Mpoupa

Mpoupa

Black & White

• Cyclist Friends
  • 682 Δημοσιεύσεις
Γνωρίζουμε το βάρος της συγκεκριμένης σέλας;

nabokov

nabokov

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.853 Δημοσιεύσεις

Την Inform RL έχω δοκιμάσει.Δεν συγκρίνονται.
Η Affinity είναι κατά πολύ ανώτερη και άνετη στο σημείο του προστάτη.

Kαλό αυτό γιατί από την ινφορμ δεν μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε αυτό το ζήτημα (που είναι και το Α-Ω)

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.026 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

δες τα details της παρακατω παραθεσης...

http://bontrager.com/model/08797

;)

nabokov

nabokov

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.853 Δημοσιεύσεις
"A high-performance road racing saddle designed for riders who prefer a slightly higher hand position," Τι εννοεί; Για αυτούς που κρατούν το τιμόνι από το επίπεδο τμήμα του (και όχι από τις κάτω λαβές);

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

210 gr. δίνει Mpoupa.

Μετά την Campagnolo που ευελπιστώ να τελειώσω σήμερα, ετοιμάζω παρουσίαση για σέλες. Εκεί θα τα πούμε όλα.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ χτες, έβγαλα την Inform RXL που είχα στην Orca και έβαλα την Affinity που είχα βάλει στο Kaitai θέλοντας να κάνω και εγώ το τεστ με 5 ώρες στη σέλα.

Όταν αλλάζεις σέλα, ακόμα και αν η νέα είναι πιο άνετη, αν έχεις την παλιά για καιρό τα κόκαλα έχουν συνηθίσει και γενικά δεν είναι καλό οι αλλαγές να είναι απότομες.

Είχα την inform πάνω στην Orca από πέρσυ τον Αύγουστο (2009). κι όμως 5 ώρες με την Affinity είχα τα ίδια συμπεράσματα με τον Μαρίνο. Πολυθρόνα!
Ξεκαθαρίζω, ότι δεν υπάρχει θέμα "ποιά είναι καλύτερη" ανάμεσα σε πολύ καλές σέλες. Είναι θέμα υποκειμενικό βασικά αλλά η Bontrager θεωρεί πλέον τις Inform για πιο ευλίγιστα άτομα που θέλουν να κάθονται με ιδιαίτερα λυγισμένο τον κορμό, τις Affinity για πιο όρθια στάση και τις Evoke για ακόμα πιο όρθια και ιδιαίτερα για ΜΤΒ.

Vagtas

Vagtas

πάμε για όλα φέτος..

• Cyclist Friends
  • 3.621 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ
Αυτό ήτανΕγώ το αποφάσισα!!!;)

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Αυτό ήτανΕγώ το αποφάσισα!!!;)

ευλυγισία μηδέν ο Αίολος :P

Vagtas

Vagtas

πάμε για όλα φέτος..

• Cyclist Friends
  • 3.621 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

Ευλυγισία=ευχή στον Αη Βασίλη χρόνια τώρα αλλά δεν ακούει...:(

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις
Αυτοί οι Αμερικάνοι όλα τα βαραίνουν. Αυτή η Bontrager είναι 30 gr πιο βαριά απο τη δικιά μου. Τσ τσ :eek:

Vagtas

Vagtas

πάμε για όλα φέτος..

• Cyclist Friends
  • 3.621 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

Αυτοί οι Αμερικάνοι όλα τα βαραίνουν. Αυτή η Bontrager είναι 30 gr πιο βαριά απο τη δικιά μου. Τσ τσ :eek:

Είναι βαρύ το κλίμα εκεί φίλε μου γι'αυτό και τα βαραίνουν όλα!!!;)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ναι ρε! Εμείς δεν κάναμε γιόγκες και μπαλέτα. Από μικροί κουβαλάγαμε μπετά και τενεκέ στον ώμο και πάθαμε αγκίλωση. Τώρα κάνουμε ποδήλατο όρθιοι! Που να σκύψουν τα γερόντια....

Εγώ για να πιάσω το παγούρι βογγάω σα τη γριά που κάνει μετάνοιες.

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Το κακό είναι ότι δεν βγαίνει σε άσπρο...

max

max

Cyclist.gr

• Cyclist Friends
  • 6.596 Δημοσιεύσεις

Σπύρο μην μπερδεύεσαι
η affinity δεν ήρθε να αντικαταστήσει τις inform

ήρθε να συμπληρώσει την γκάμα της bontrager κ να καλύψει ακόμα περισσότερους αναβάτες

διάβασε αυτές τις 2 γραμμές του Τάκη

η Bontrager θεωρεί πλέον τις Inform για πιο ευλίγιστα άτομα που θέλουν να κάθονται με ιδιαίτερα λυγισμένο τον κορμό, τις Affinity για πιο όρθια στάση και τις Evoke για ακόμα πιο όρθια και ιδιαίτερα για ΜΤΒ.

δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τα βάρη τους

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Coming Soon...

http://s7d4.scene7.c...cts/11bo419755?

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
πότε έρχεται σε άσπρο?

geron

geron

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.059 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝάουσα

Πάλι σε τρώει ο κ-----@@ς σου.

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις

δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τα βάρη τους

Μίμη πλάκα κάνω :P

Σιγά μη με ενδιαφέρουν 30 γρ στη σέλα ρε :rolleyes:

babisr

babisr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 384 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒριλήσσια
@Marevit Μια που ξεκίνησες το thread, θα μπορούσες να συγκρίνεις την Affinity με άλλες που έχεις δοκιμάσει, εκτός της Inform RL;

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

@Marevit
Μια που ξεκίνησες το thread, θα μπορούσες να συγκρίνεις την Affinity με άλλες που έχεις δοκιμάσει, εκτός της Inform RL;

Θα το κάνω το απόγευμα μετά τη προπόνηση γιατί τώρα φεύγω.;)

Mpoupa

Mpoupa

Black & White

• Cyclist Friends
  • 682 Δημοσιεύσεις
Καλά πόσες μέρες κάνεις προπόνηση;:P

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Καλά πόσες μέρες κάνεις προπόνηση;:P

Συνέχεια.:P:p

Λοιπόν στο δια ταύτα.
Το ευαίσθητο σημείο το έχω ακουμπήσει αλήθεια είναι σε κάμποσες σέλες.
Με τρύπα στη μέση και χωρίς.
Fizik,Specialized,Selle Italia,Bontrager Inform R.

Κάποιες από αυτές πριν από τρία χρόνια που σημαίνει ότι δεν μπορώ να μπω σε διαδικασία σύγκρισης.Θα ήταν άδικο να συγκρίνω τεχνολογία του σήμερα, με τεχνολογία τους χτες.

Με την μόνη που θα το κάνω, είναι με την Specialized Toupe την οποία είχα πρόσφατα.

Η Affinity είναι καλύτερη σε άνεση τουλάχιστον στο πίσω τμήμα της.Πιο μαλακή και πιο φιλική στα οστά της λεκάνης.Συνηθίζεται πιο γρήγορα από την Specialized.
Στο σημείο του προστάτη και οι δύο έχουν άψογη συμπεριφορά.Χωρίς πόνους και μουδιάσματα.

Εν κατακλείδι η Affinity είναι μια σέλα που μου έκατσε αμέσως καλά.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Να συμπληρώσω και κάτι ακόμη. Πάντα οι σέλες με το σχίσιμο- τρύπα στη μέση έχουν το μειονέκτημα του να ''κάθονται'' γρηγορότερα από τις άλλες. Που σημαίνει γρηγορότερη φθορά και συχνότερο έλεγχο της απόστασης μεσαίας τριβής επιφάνειας σέλας, για διατήρηση σταθερού ύψους.

Mpoupa

Mpoupa

Black & White

• Cyclist Friends
  • 682 Δημοσιεύσεις
Γενικά είμαι αρκετα ευχαριστημένος από την fizik arione γιατι έχω την αίσθηση ότι μπορώ να αλλάζω λίγο την θέση που κάθομαι για να ξεπιαστω και να βολευόμαι αμέσως. Γενικά έχω κάνει μέχρι 150χλμ πάνω της χωρίς θέμα. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη σέλα βέβαια και δεν ξέρω. Μαρίνο πιστευεις ότι η affinity θα ήταν καλή επιλογή για να δοκιμάσω κάτι άλλο; θα δω διαφορά;

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Γενικά είμαι αρκετα ευχαριστημένος από την fizik arione γιατι έχω την αίσθηση ότι μπορώ να αλλάζω λίγο την θέση που κάθομαι για να ξεπιαστω και να βολευόμαι αμέσως. Γενικά έχω κάνει μέχρι 150χλμ πάνω της χωρίς θέμα. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη σέλα βέβαια και δεν ξέρω. Μαρίνο πιστευεις ότι η affinity θα ήταν καλή επιλογή για να δοκιμάσω κάτι άλλο; θα δω διαφορά;

Εγώ είδα.Και ειδικά στο εργόμετρο που είναι και ο χειρότερος τρόπος να τεστάρεις σέλα.

mercian

mercian

Ηλίας

• Cyclist Friends
  • 804 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚοζάνη
Ανάμεσα στις τρεις διαφορετικές εκδόσεις της Affinity (R, RL, RXL) τι διαφορές υπάρχουν; Βλέπω οι RL , RXL έχουν ράγες τιτανίου και η RXL σώμα ενισχυμένο από ανθρακονήματα. Αυτό , πέρα από το μειωμένο βάρος, τι ωφελεί τα ευαίσθητα σημεία μας; Η R θα είναι σημαντικά πιο άβολη; (Μιλάω για <<τουριστικούς>> ρυθμούς και όχι για κυνήγι δευτερολέπτων.)

zaxariades

zaxariades

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 10.546 Δημοσιεύσεις

Ανάμεσα στις τρεις διαφορετικές εκδόσεις της Affinity (R, RL, RXL) τι διαφορές υπάρχουν; Βλέπω οι RL , RXL έχουν ράγες τιτανίου και η RXL σώμα ενισχυμένο από ανθρακονήματα. Αυτό , πέρα από το μειωμένο βάρος, τι ωφελεί τα ευαίσθητα σημεία μας; Η R θα είναι σημαντικά πιο άβολη; (Μιλάω για <<τουριστικούς>> ρυθμούς και όχι για κυνήγι δευτερολέπτων.)

Για μένα όσο πιο όρθιος κάθεσαι και είσαι επάνω στην σελά πας στην R .
Από κι και μετά πας στο RL και για αγωνιστική χρίση η και για αυτούς που ο κόλος τους είναι πολύ προπονημένος RXL.
( ή τελείως ξερή..... χωρίς ίχνος δέρματος…. χαχαχα

Δεν έχει να κάνει με το πια είναι καλύτερη ή χειρότερη όλες Άριστες είναι,
το θέμα είναι πόσο μαξιλαράκι έχει μέσα και πόσο μαλακιά θες να είναι
ή( πόσο τιτάνιο και ανθρακόνημα ) εγώ παράδειγμα αν είχα ένα ποδήλατο για την πόλης θα προτιμούσα την R

Τώρα έχω την RXL Inform και είμαι κατενθουσιασμένος