Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RXL

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 απαντήσεις στο θέμα

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

Για μένα όσο πιο όρθιος κάθεσαι και είσαι επάνω στην σελά πας στην R .
Από κι και μετά πας στο RL και για αγωνιστική χρίση η και για αυτούς που ο κόλος τους είναι πολύ προπονημένος RXL.
( ή τελείως ξερή..... χωρίς ίχνος δέρματος…. χαχαχα

Δεν έχει να κάνει με το πια είναι καλύτερη ή χειρότερη όλες Άριστες είναι,
το θέμα είναι πόσο μαξιλαράκι έχει μέσα και πόσο μαλακιά θες να είναι
ή( πόσο τιτάνιο και ανθρακόνημα ) εγώ παράδειγμα αν είχα ένα ποδήλατο για την πόλης θα προτιμούσα την R

Τώρα έχω την RXL Inform και είμαι κατενθουσιασμένος

μέχρι να έρθει σε άσπρο χρώμα που θα την αγοράσω για μένα η καλύτερη σέλα είναι η specialized toupe team.λές να είναι καλύτερη η bonty?θα δείξει.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Για μένα όσο πιο όρθιος κάθεσαι και είσαι επάνω στην σελά πας στην R .
Από κι και μετά πας στο RL και για αγωνιστική χρίση η και για αυτούς που ο κόλος τους είναι πολύ προπονημένος RXL.
( ή τελείως ξερή..... χωρίς ίχνος δέρματος…. χαχαχα

Δεν έχει να κάνει με το πια είναι καλύτερη ή χειρότερη όλες Άριστες είναι,
το θέμα είναι πόσο μαξιλαράκι έχει μέσα και πόσο μαλακιά θες να είναι
ή( πόσο τιτάνιο και ανθρακόνημα ) εγώ παράδειγμα αν είχα ένα ποδήλατο για την πόλης θα προτιμούσα την R

Τώρα έχω την RXL Inform και είμαι κατενθουσιασμένος

Συμπάθα με Ευριπίδη αλλά όλα όσα γράφεις είναι λάθος για την Affinity.. Η κατηγοριοποίηση που αναφέρεις αφορά τα μοντέλα και όχι τα χαρακτηριστικά τους R, RL, RXL.

Άρα, για πιο όρθια θέση και ιδιαίτερα για ΜΤΒ είναι οι σέλες Evoke, για ενδιάμεση θέση είναι οι σέλες Affinity και για πιο ξαπλωτή θέση (μεγαλύτερη ευλυγισία) είναι οι σέλες Inform.

Και οι τρείς μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγωνιστική χρήση.

nabokov

nabokov

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.853 Δημοσιεύσεις

Συμπάθα με Ευριπίδη αλλά όλα όσα γράφεις είναι λάθος για την Affinity.. Η κατηγοριοποίηση που αναφέρεις αφορά τα μοντέλα και όχι τα χαρακτηριστικά τους R, RL, RXL.

Άρα, για πιο όρθια θέση και ιδιαίτερα για ΜΤΒ είναι οι σέλες Evoke, για ενδιάμεση θέση είναι οι σέλες Affinity και για πιο ξαπλωτή θέση (μεγαλύτερη ευλυγισία) είναι οι σέλες Inform.

Οι evoke μπορούν να χρησιμοποιηθούν με αξιώσεις σε κούρσα;

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

για ενδιάμεση θέση είναι οι σέλες Affinity και για πιο ξαπλωτή θέση (μεγαλύτερη ευλυγισία) είναι οι σέλες Inform.

Όταν λες ενδιάμεση θα κάνει στη κούρσα όταν αλλάζεις γενικά στάσεις ; Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ Affinity και Inform όσο αφορά την άνεση ; Με έχουν βασανίσει αρκετά οι Selle Italia στην orca και στο προπονητήριο αν και τις έχω συνηθίσει καλύτερα με τα χιλιόμετρα μετά τα 100 πάντα αρχίζει να κουράζει αρκετά.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
7 ώρες σήμερα επάνω στην Affinity. Καναπές.

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Πήρα και εγώ χτες την affinity RL! Δεν έχω προλάβει να την τεστάρω ακόμα, απλώς την τοποθέτησα. Δύο πρώτες παρατηρήσεις σε σχέσει με την inform RL που είχα πριν είναι ότι η affinity είναι λίγο ψηλότερη (οπότε θέλει χαμήλωμα το παλουκόσελο) και έχει τις ράγες πιο μπροστά (οπότε τοποθετείται πιό μπροστά από την inform για να πετύχεις την ίδια απόσταση). Ερώτηση: δεδομένου ότι δεν είναι απολυτα επίπεδη (η πίσω της πλευρά είναι λίγο "σηκωμένη" :-) ) πως την οριζοντιώνουμε; ένα βιβλίο πάνω και με το αλφάδι;

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Πήρα και εγώ χτες την affinity RL! Δεν έχω προλάβει να την τεστάρω ακόμα, απλώς την τοποθέτησα. Δύο πρώτες παρατηρήσεις σε σχέσει με την inform RL που είχα πριν είναι ότι η affinity είναι λίγο ψηλότερη (οπότε θέλει χαμήλωμα το παλουκόσελο) και έχει τις ράγες πιο μπροστά (οπότε τοποθετείται πιό μπροστά από την inform για να πετύχεις την ίδια απόσταση).
Ερώτηση: δεδομένου ότι δεν είναι απολυτα επίπεδη (η πίσω της πλευρά είναι λίγο "σηκωμένη" :-) ) πως την οριζοντιώνουμε; ένα βιβλίο πάνω και με το αλφάδι;

Ακριβώς.Όλες έτσι τις οριζοντιώνουμε.

ckesinis

ckesinis

Homo Podilatius

• Cyclist Friends
  • 3.445 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Ερώτηση: δεδομένου ότι δεν είναι απολυτα επίπεδη (η πίσω της πλευρά είναι λίγο "σηκωμένη" :-) ) πως την οριζοντιώνουμε; ένα βιβλίο πάνω και με το αλφάδι;

Εγώ, πάντως , πρώτα διαβάζω το βιβλίο που θα βάλω πάνω του το αλφάδι ...

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Οι evoke μπορούν να χρησιμοποιηθούν με αξιώσεις σε κούρσα;

Ναι θα μπορούσαν. Αν η θέση που έχεις είναι αρκετά όρθια. Άσε που προσωπικά μου αρέσουν αισθητικά περισσότερο από τις Affinity. Ωστόσο μπορεί να θεωρηθεί λίγο υπερβολικό. Πιστεύω ότι Inform και Affinity θα σε καλύψουν για κούρσα.

Όταν λες ενδιάμεση θα κάνει στη κούρσα όταν αλλάζεις γενικά στάσεις ; Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ Affinity και Inform όσο αφορά την άνεση ; Με έχουν βασανίσει αρκετά οι Selle Italia στην orca και στο προπονητήριο αν και τις έχω συνηθίσει καλύτερα με τα χιλιόμετρα μετά τα 100 πάντα αρχίζει να κουράζει αρκετά.

Το padding στη σέλα αλλάζει ανάλογα με το που πέφτει το βάρος της λεκάνης που ορίζεται από τη στάση του σώματος και σε ποιό σημείο πιέζουν τα κόκκαλα. Άρα δεν τίθεται θέμα πιο άνετης γενικά αλλά πιο άνετης για τον καθένα μας ανάλογα με το τι στάση έχει. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μία αν έχεις ταλαιπωρηθεί. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι έχεις confort guarantee από την Bontrager. Αν δεν σου κάνει απλά την επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

Εγώ, πάντως , πρώτα διαβάζω το βιβλίο που θα βάλω πάνω του το αλφάδι ...

Και το αλφάδι χωρίς βιβλίο κάνει αν είναι αρκετά μεγάλο.

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Τάκη ξέρουμε περίπου για διαθεσημότητα σε άσπρο;

TOLHS

TOLHS

A lone rider.

• Cyclist Friends
  • 183 Δημοσιεύσεις
....ενημερώστε μας γιατί πλησιάζει και το πρώτο brevet , μπας και γλυτώσει ο ποπός μας από τις Selle Italia!!!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

....ενημερώστε μας γιατί πλησιάζει και το πρώτο brevet , μπας και γλυτώσει ο ποπός μας από τις Selle Italia!!!

Μετά και το σημερινή 5.5ωρο πάνω της η ετυμηγορία έχει βγεί για μένα. Η Affinity θα είναι η σέλα μου στο Brevet. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

:D

Carlos

Carlos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.148 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAdelaide, SA, Australia

Μετά και το σημερινή 5.5ωρο πάνω της η ετυμηγορία έχει βγεί για μένα. Η Affinity θα είναι η σέλα μου στο Brevet. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

:D

+1000

Και γω χθες δεν κατάλαβα το παραμικρό. Ρε λες γι' αυτό να ήθελα και άλλο;:P

Affinity λέμε!!!

giannis1973

giannis1973

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 373 Δημοσιεύσεις
Δοκιμασα και εγω τη συγκεκριμενη σελα και ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα.Ειμαι πολυ περιεργος με τις σελες και μεχρι τωρα σε ολα μου τα ποδηλατα ειχα την selle italia max flight απο την οποια δεν ειχα κανενα παραπονο, ωστοσο στο madone καθαρα για αισθητικους λογους ηθελα μια σελα πιο μαζεμενη, πιο κουρσαδικη γιατι δεν εδενε με το συνολο. Aρχικα ημουν πολυ επιφυλακτικος και ελεγα σιγα μη με βολεψει τοσο λεπτη σελα, μιας και εiχα συνηθισει την 150αρα max flight με το πλουσιο gel. Tελικα μετα απο δυο διαδρομες 105 χλμ που εγινε και η δοκιμη της record (review αναμενεται) η σελα ηταν αψογη και μπορω να πω και ισως πιο καλη απο την πολυθρονα selle italia.H στηριξη στα οστα της λεκανης ειναι πολυ καλη με αποτελεσμα να μην ασκειται πιεση στην υπολοιπη περιοχη. Βεβαια ισχυει και εδω οπως σε ολες τι σελες ο κανονας της πολυ καλης ρυθμισης και του πολυ καλου κολαν για ευχαριστες και....υγιεις διαδρομες.

Guest_Rush_*

Guest_Rush_*
  • Guests
εγω θα ηθελα να ρωτησω πως ακριβως οριζονται τα sizes στην Affinity; Δηλ. εγω που σε specialized καθομαι σε 143mm, στην Αffinity σε τι size καθομαι;

dim2565

dim2565

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.519 Δημοσιεύσεις
Λογικά το ίδιο μέγεθος και στην Affinity. Αλλά αν αποφασίσεις την αγορά, υπάρχει στο Cyclist ειδική πλατφόρμα της εταιρείας για την μέτρηση της απόστασης των οστών της λεκάνης, οπότε και θα βρεθεί το σωστό μέγεθος επι τόπου.

mercian

mercian

Ηλίας

• Cyclist Friends
  • 804 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚοζάνη
Αν δεν μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση στην πλατφόρμα, (βλ απόσταση) πώς μπορούμε να βρούμε το μέγεθος που χρειαζόμαστε; Δεν ξέρω καν τι νούμερο σέλα πρέπει να έχω.

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Αν δεν μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση στην πλατφόρμα, (βλ απόσταση) πώς μπορούμε να βρούμε το μέγεθος που χρειαζόμαστε; Δεν ξέρω καν τι νούμερο σέλα πρέπει να έχω.

Παρε ενα κομματι φελιζολ κ κατσε πανω με την θεση που εχεις συνηθως στο ποδηλατο, μετα μετρα την αποσταση μεταξυ στις λακουβιτσες που εχει το αποτυπωμα, παρε τα παιδια στο Cyclist κ θα σου πουνε το μεγεθος ;)

mercian

mercian

Ηλίας

• Cyclist Friends
  • 804 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚοζάνη

Παρε ενα κομματι φελιζολ κ κατσε πανω με την θεση που εχεις συνηθως στο ποδηλατο, μετα μετρα την αποσταση μεταξυ στις λακουβιτσες που εχει το αποτυπωμα, παρε τα παιδια στο Cyclist κ θα σου πουνε το μεγεθος ;)

Ευχαριστώ! ;)

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

+1000

Και γω χθες δεν κατάλαβα το παραμικρό. Ρε λες γι' αυτό να ήθελα και άλλο;:P

Affinity λέμε!!!

θέλουμε και εμείς αλλά σε άσπρο!!!!που είναι?

zend

zend

ευθείας παραλίας

• Cyclist Friends
  • 183 Δημοσιεύσεις

Οπότε οι διαφορές μεταξύ των μοντέλων ποιες είναι, το βάρος τους;

Dimitrius

Dimitrius

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 309 Δημοσιεύσεις
παιδιά ποια είναι η διαφορά μεταξύ της inform rl και της affinity rl;

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

...για πιο όρθια θέση και ιδιαίτερα για ΜΤΒ είναι οι σέλες Evoke, για ενδιάμεση θέση είναι οι σέλες Affinity και για πιο ξαπλωτή θέση (μεγαλύτερη ευλυγισία) είναι οι σέλες Inform.

όπως έχει αναφερθεί ;)

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Ενα ωραιο γραφημα που βρηκα που συμφωνα με οσα εχω διαβασει φαινεται να εχει δικιο. Παντως εγω που εχω την Inform RXL οσο εισαι ξαπλα κ πιανεις το τιμονι απο κατω ολα μια χαρα δεν νιωθεις τιποτα, οταν αλλαζεις θεσεις ομως την ακους λιγο στον προστατη περισσοτερο. Ειναι καταπληκτικη σελα με για πιο αγωνιστικη χρηση βεβαια... Σκεφτομαι να δοκιμασω κ την Affinity RXL τωρα κ να δω τι γινεται. Μια ερωτηση, εγω που ειμαι μετρημενος κ στην Inform ηθελα 146 τωρα στην Affinity παω για 148 ετσι δεν ειναι ?

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

παιδιά ποια είναι η διαφορά μεταξύ της inform rl και της affinity rl;

Είναι διαφορετικές σέλες τελείως κατασκευαστικά.
BTW η βασική τους διαφορά μιας και τις έχω δοκιμάσει και τις δύο είναι η άνεση στο σημείο του προστάτη που παρέχει η affinity.

Dimitrius

Dimitrius

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 309 Δημοσιεύσεις
ευχαριστώ, με βλέπω για την affinity :)

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Λεπον σημερα την παρελαβα κ εγω την Affinity RXL κ την εβαλα αμεσως στο ποδηλατο αφου βεβαια πρωτα εγιναν οι αναλογες μετρησεις.
Βολτα δεν εχω βγει ακομα να την δοκιμασω αλλα ελπιζω αυριο να τα καταφερω.

Σαν πρωτη εικονα φαινεται παρα πολυ καλη κ στο ματι αλλα σαν ποιοτητα κατασκευης.
Η διαφορα με την Inform RXL που εχω ειναι οτι ειναι ελαχιστα πιο πλατια, πιο οβαλ προς τα πισω ωστε να ακουμπαει μεγαλυτερη επιφανεια αλλα κ λιγο πιο μαλακη στην μεγαλυτερη επιφανεια.
Σαν υψος ειναι οριακα πιο ψηλη απο την Inform.
Επισης εχει ενα μικρο βαθουλωμα στο σημειο του προστατη που ελπιζω να ανακουφιζει λιγο το σημειο.

Στο ποδηλατο ταιριαξε αμεσω λογω χρωματος βεβαιακ ερχεται ακριβως η ριγα με αυτη του πλασιου :D
Το μονο ''αρνητικο'' που βρηκα ειναι το ψυχολoγικο οριο των 200 γραμμαριων, αλλα αν ειναι τοσο ανετη οσο διαβασα χαλαλι, θα το ξεπερασω.....

Η σελα ζυγιζει 208 γρ. 148 νουμερο.

Περισσοτερα απο αυριο που θα αρχισουν οι βολτες :cool:

Δημοσίευση Εικόνας

Uploaded with ImageShack.us
Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Σωτηρης

Σωτηρης