Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RXL

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 απαντήσεις στο θέμα

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

έχω ψηθεί ήδη αλλά τα 200+g με κάνουν σκεπτικό

Υπάρχει κάτι άλλο άνετο και ελαφρύτερο ;

Με έχει ψήσει και εμένα έχω την ίδια σέλα από τότε που πήρα την orca :crazy:

newrider

newrider

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 219 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΕλβετία

Λεπον σημερα την παρελαβα κ εγω την Affinity RXL κ την εβαλα αμεσως στο ποδηλατο αφου βεβαια πρωτα εγιναν οι αναλογες μετρησεις.
Βολτα δεν εχω βγει ακομα να την δοκιμασω αλλα ελπιζω αυριο να τα καταφερω.

Σαν πρωτη εικονα φαινεται παρα πολυ καλη κ στο ματι αλλα σαν ποιοτητα κατασκευης.
Η διαφορα με την Inform RXL που εχω ειναι οτι ειναι ελαχιστα πιο πλατια, πιο οβαλ προς τα πισω ωστε να ακουμπαει μεγαλυτερη επιφανεια αλλα κ λιγο πιο μαλακη στην μεγαλυτερη επιφανεια.
Σαν υψος ειναι οριακα πιο ψηλη απο την Inform.
Επισης εχει ενα μικρο βαθουλωμα στο σημειο του προστατη που ελπιζω να ανακουφιζει λιγο το σημειο.

Στο ποδηλατο ταιριαξε αμεσω λογω χρωματος βεβαιακ ερχεται ακριβως η ριγα με αυτη του πλασιου :D
Το μονο ''αρνητικο'' που βρηκα ειναι το ψυχολoγικο οριο των 200 γραμμαριων, αλλα αν ειναι τοσο ανετη οσο διαβασα χαλαλι, θα το ξεπερασω.....

Η σελα ζυγιζει 208 γρ. 148 νουμερο.

Περισσοτερα απο αυριο που θα αρχισουν οι βολτες :cool:

Λοιπόν, είμαι και'γω κάτοχος της inform rxl αλλά παρατήρησα οτι ειδικά στις παρατεταμένες αναβάσεις, οπου το σώμα είναι σχετικά όρθιο, η πίεση στον προστάτη γίνεται ενοχλητική μετά από καμια ώρα. Στην ευθεία και στις καταβάσεις δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, πιθανόν επειδή η inform είναι καλή για καμπουριαστή στάση.

Περιμένω νέα διότι μου γυαλίζει και μένα η affinity. Αναρωτιέμαι αν πραγματικά είναι προτιμότερη από την inform που είναι ήδη πανάκριβη. Όσο για τα γραμμάρια, δε νομίζω οτι θα τα χαλάσουμε για 50 ή 100γρμ παραπάνω. Άλλωστε το μεγαλύτερο μέρος του βάρους είμαι ... εγώ και τα κάποια παραπανίσια κιλά μου και όχι το ποδήλατο που είναι πούπουλο :-)

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Λοιπον εκανα την πρωτη βολτα σημερα με την Affinity, 50 χλμ. δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα για να βγαλω συμπερασματα αλλα σιγουρα πηρα μια εικονα.

Στην αρχη μου φαινοταν καπως οπως οποιαδηποτε αλλαγη βεβαια, εκανα κανα 15λεπτο να βρω την θεση που θελω καθως βγαζοντας την αλλη δεν ειχα μαρκαρει την αποσταση της σελας απο τον λαιμο, οποτε την εβαλα στο περιπου (θελει λιγο πιο μπροστα τελικα) βεβαια στην συνεχεια την ξεχασα τελειως.

Αμεσως καταλαβαινεις οτι καθεσαι καλυτερα κ αυτο λογω της μαγαλυτερης καμαρας που κανει η σελα σε σχεση με την Inform που ειναι λιγο πιο αποτομη.
Το υλικο ειναι πιο αφρωδες σιγουρα κ αν βρεις την θεση το βαθουλωμα που εχει τελικα κανει πολυ καλη δουλει καθως δεν φορτιζεται τοσο το σημειο του προστατη.

Το μονο που δεν μου εκατσε ειναι βεβαια οτι σε τελειως ξαπλωτη θεση με ενοχλουσε λιγο η μυτη αλλα αυτο βελτιωνεται ή με την κλιση ή με την αποσταση απο τον λαιμο.

Λοιπόν, είμαι και'γω κάτοχος της inform rxl αλλά παρατήρησα οτι ειδικά στις παρατεταμένες αναβάσεις, οπου το σώμα είναι σχετικά όρθιο, η πίεση στον προστάτη γίνεται ενοχλητική μετά από καμια ώρα.

Αυτο το εχω παρατηρησει κ εγω οτι στην inform επρεπε ανα τακτα διαστηματα να σηκωνομαι κθως ειχα ενα μικρο μουδιασμα κ επρεπε να λειτουργησει λιγο το συστημα εκει καντω, εδω δεν το χρειαστηκα αυτο.
Βεβαια 1 βολτα εκανα κ 50 χλμ εντελως φλατ για να μπορω να ειμαι απολυτος.

ΥΓ.Κατι αλλο τωρα επειδη δοκιμαζουμε την affinity μην θαψουμε κ την inform η οποια ειναι καταπληκτικη σελα για λιγο διαφορετικη χρηση ομως, η οποια τοσο καιρο δνε μου δημιουργησε προβληματα με την σιγουρα καλυτερη κ πιο ανετη ''ξαπλωτη'' θεση απο αλλες που εχω δοκιμασει.

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
H Affinity RXL επιλογη κ του Ben King της Radioshack ;)

Δημοσίευση Εικόνας

Uploaded with ImageShack.us

Δημοσίευση Εικόνας

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

H Affinity RXL επιλογη κ του Ben King της Radioshack ;)

Δημοσίευση Εικόνας

Πέρα από τα όρια.

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις
Πέρασε καιρός απο τοτε που προτοκυκλοφόρησε και σίγουρα θα έχετε βγάλει ασφαλή συμπεράσματα οσοι την έχετε. Μουδιάζει η περιοχή στα @@ σε παρατεταμένες αναβάσεις οπως συνέβαινε με την inform ή οχι??:D

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Πέρασε καιρός απο τοτε που προτοκυκλοφόρησε και σίγουρα θα έχετε βγάλει ασφαλή συμπεράσματα οσοι την έχετε.

Μουδιάζει η περιοχή στα @@ σε παρατεταμένες αναβάσεις οπως συνέβαινε με την inform ή οχι??:D

Δε μου συνέβαινε ούτε με την Inform.

Μπορείς να ρωτήσεις τον Coach. Έχει κάτω από τα πόδια του μια, εδώ και καμιά εβδομάδα.

Εγώ αντιθέτως, για να τεστάρω το monolink κράτησα τη Selle Italia. Μια χαρά είναι και αυτή αλλά δεν έχει την άνεση της Affinity. Ωστόσο, δεν με ενόχλησε πολύ όπως θα μπορούσε μια καινούργια σέλα, γεγονός που σημαίνει ότι και αυτή είναι μια καλή επιλογή.

Αύριο, θα μπορώ να σας ανακοινώσω κάτι μάλλον.;)

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις
Tακη είναι και θέμα σώματος σίγουρα, είμαι και 25 κιλά βαρύτερος σου. Την inform την έβρισκα άνετη δεν λέω αλλα μουδιαζα ανησυχήτικά σε παρατεταμένες ανηφόρες που με αλλες σέλες το είχα σε μικρότερο βαθμό. Θα με ενδιέφερε να μάθω για μούδιασμα στην affinity

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Πέρασε καιρός απο τοτε που προτοκυκλοφόρησε και σίγουρα θα έχετε βγάλει ασφαλή συμπεράσματα οσοι την έχετε.

Μουδιάζει η περιοχή στα @@ σε παρατεταμένες αναβάσεις οπως συνέβαινε με την inform ή οχι??:D

Δεν εχει σχεση με την inform, στο λεω μιας κ εχω κ τις δυο, η Affinity ειναι πιο ανετη κ στις αναβασεις κ μετα απο 3+ ωρες εκει που η inform σε εμενα τουλαχιστον δεν με βολευε, βεβαια ειμαι κ 82 κιλα οποτε ειμαι αρκετα βαρυς κ οσο να ναι....

Δωσε μεγαλη σημασια στο μεγεθος, εγω πηρα το 148 αλλα ηθελα μικροτερο τελικα καθως ενω γενικα μου ηταν ανετη στον προστατη ειχα προβλημα στο πλατος αφου με ερεθιζε στα πλαγια, οποτε θα βγει για πουλημα.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Εγώ τα έχω γράψει. Απλά να δηλώσω ότι και στην gold την ίδια θα βάλω σε λευκό.

savra

savra

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 246 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Από πλευράς μου δεν έχω αντίρρηση να χάσω 50 γρ στην επόμενη δίαιτα. Έχει κανείς ιδέα αν ο Χολαργός δίνει τη σέλα για δοκιμή?

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Από πλευράς μου δεν έχω αντίρρηση να χάσω 50 γρ στην επόμενη δίαιτα.
Έχει κανείς ιδέα αν ο Χολαργός δίνει τη σέλα για δοκιμή?

Δεν χρειάζεσαι δοκιμή. Υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο. Την αγοράζεις, την κρατάς ένα μήνα και αν δεν σου κάνει την επιστρέφεις και παίρνει μια άλλη ή τα χρήματά σου πίσω. Χωρίς ψιλά γράμματα.

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Από πλευράς μου δεν έχω αντίρρηση να χάσω 50 γρ στην επόμενη δίαιτα.
Έχει κανείς ιδέα αν ο Χολαργός δίνει τη σέλα για δοκιμή?

Νομίζω έχει εγγύηση του τύπου, αν δεν σου αρέσει την επιστρέφεις.

Vagtas

Vagtas

πάμε για όλα φέτος..

• Cyclist Friends
  • 3.621 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ
Η εγγύηση πραγματικά υπάρχει αλλά όποιος πήρε τη συγκεκριμένη σέλα έμεινε απλά απόλυτα ικανοποιημένος!!! Όπως και εγώ άλλωστε!!! Ξέρουν γιατί τη δίνουν με τέτοια σιγουριά είναι πολύ καλό προιόν και γι'αυτό είναι σίγουροι φίλοι μου!!!

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Πάντως θα φέρει και fizik το cyclist !

zaxariades

zaxariades

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 10.546 Δημοσιεύσεις

Η εγγύηση πραγματικά υπάρχει αλλά όποιος πήρε τη συγκεκριμένη σέλα έμεινε απλά απόλυτα ικανοποιημένος!!!
Όπως και εγώ άλλωστε!!!
Ξέρουν γιατί τη δίνουν με τέτοια σιγουριά είναι πολύ καλό προιόν και γι'αυτό είναι σίγουροι φίλοι μου!!!

+1
Την κατέχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όταν μάλιστα δεν έχω καθόλου μουδιάσματα ( που με τις άλλες είχα δεν θέλω να αναφέρω μάρκες)

Και κάνω ποδήλατο από 2 - 5 η και 8:30 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Και στο προπονιτήριο δυο ορών το ανώτατο σε πάλι έντονο ρυθμό καταλαβαίνετε όσοι με γνωρίζετε..... (στο μόνο που δεν πονώ η το παραμικρό μούδιαζα είναι η περιοχή που εφάπτομαι με την σέλα) χαχαχα :D

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
τι πράγμα?

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
fizik?

Cyclo Lobbyist

Cyclo Lobbyist

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.147 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΕύβοια
Η "Bontrager Affinity 2, hollow chromoly rails" που υπάρχει πάνω στο 5.2 , ποιά ακριβώς affinity είναι ? Το ερώτημα είναι εγκυκλοπεδικό.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Η "Bontrager Affinity 2, hollow chromoly rails" που υπάρχει πάνω στο 5.2 , ποιά ακριβώς affinity είναι ?

Το ερώτημα είναι εγκυκλοπεδικό.

Μας έπεισες.

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις
Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Απορία, ασχετη με τις Affinity αλλα σχετική με τις σέλες της Bontrager.

H πρώτη είναι η σέλα του Cancellara και η δεύτερη του Schleck. Αυτες (που είναι και πανέμορφες) γιατι δεν τις διαθέτει η Bontrager στον λαουτζίκο??:P:p

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Απορία, ασχετη με τις Affinity αλλα σχετική με τις σέλες της Bontrager.

H πρώτη είναι η σέλα του Cancellara και η δεύτερη του Schleck. Αυτες (που είναι και πανέμορφες) γιατι δεν τις διαθέτει η Bontrager στον λαουτζίκο??:P:p

Νομιζω ειναι custom κ οχι παραγωγης.

Guest_Rush_*

Guest_Rush_*
  • Guests
Η δευτερη (να μη πω και η πρωτη) παντως μοιαζει παρα πολυ με την alliante της FIZIK! Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι ειναι σελα της Bontrager αυτη.. Ασχετα με το τι γραφει το καλυμμα πανω. Εγω τοσο καιρο που παρατηρω της σελες των Pro εχω την εξης απορια: γιατι σχεδον κανενας απο αυτους δεν χρησιμοποιει σελα με ανοιγμα στη μεση; θεωρητικα, μετα απο τοσα χιλιομετρα και τριψιμο πανω στη σελα , θα επρεπε να ειχαν ολοι προβλημα με τον προστατη τους ή να ηταν ανικανοι. Μηπως τελικα ολα αυτα ειναι θεμα marketing οπως ισχυριζονται καποιοι;

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Η δευτερη (να μη πω και η πρωτη) παντως μοιαζει παρα πολυ με την alliante της FIZIK! Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι ειναι σελα της Bontrager αυτη.. Εγω τοσο καιρο που παρατηρω της σελες των Pro εχω την εξης απορια: γιατι σχεδον κανενας απο αυτους δεν χρησιμοποιει σελα με ανοιγμα στη μεση; θεωρητικα, μετα απο τοσα χιλιομετρα και τριψιμο πανω στη σελα , θα επρεπε να ειχαν ολοι προβλημα με τον προστατη τους ή να ηταν ανικανοι. Μηπως τελικα ολα αυτα ειναι θεμα marketing οπως ισχυριζονται καποιοι;

Εμένα στο θέμα προστάτη με έχει βολέψει περισσότερο η affinity που είναι σέλα χωρίς άνοιγμα στη μέση.

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Η δευτερη (να μη πω και η πρωτη) παντως μοιαζει παρα πολυ με την alliante της FIZIK! Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι ειναι σελα της Bontrager αυτη.. Ασχετα με το τι γραφει το καλυμμα πανω.

Οπως ειπα πιο πανω πολλες σελες ειναι custom.

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Εντάξει, δεν είναι ντροπή να αναφερθεί ότι χρησιμοποιείται άλλη σέλλα απο αυτή του επίσημου σπόνσορα λόγο του ότι βολεύει τον αθλητή. Παλιότερα συνέβαινε και με τα πλαίσια κ.λπ. Ο σκοπός είναι και να βοηθηθεί το μέγιστο ο αθλητής στον αγώνα.

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις
Οντως στην αρχή νόμιζα οτι ηταν Αliante αλλα δεν είναι. Το σχέδιο είναι γνώριμο στην Bontrager απο παλιά. Η απορία μου είναι γιατί δεν τις διαθέτει στο κοινό αφου θα πουλήσει εγγυημένα.

Δείτε αυτη.
http://t3.gstatic.co...u9_EKb92jJ7&t=1

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Παιδιά και οι δύο είναι bontrager. Πολλές φορές υπάρχουν αλλαγές ανάλογα με το τι ζητά ο αθλητής. Pro είναι αυτοί,΄ότι ζητήσουν γίνεται, τόσο για αισθητικούς όσο και για λόγους του κώλου. Επίσης, πολλά προϊόντα που φτάνουν στα ράφια μας την επόμενη ή μεθεπόμενη χρονιά δοκιμάζονται στους αγώνες της προηγούμενης. Ιδιαίτερα σε έναν αγώνα όπως το Paris- Roubaix, προσφέρεται για απίστευτες δοκιμές υλικών, για παράδειγμα.

Cyclo Lobbyist

Cyclo Lobbyist

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.147 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΕύβοια
Τελικά και η Affinity 2 είναι άνετη σελίτσα. Με την πρώτη εφκαιρία όμως θα την "αποστρατεύσω" τιμητικά για κάποια αλαφρύτερη :D

Δημοσίευση Εικόνας

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Τελικά και η Affinity 2 είναι άνετη σελίτσα. Με την πρώτη εφκαιρία όμως θα την "αποστρατεύσω" τιμητικά για κάποια αλαφρύτερη :D

Δημοσίευση Εικόνας

Αχαχαχαχαχαχαχα.Μου αρέσει που μας δείχνεις μόνο το παλουκόσελο.