Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RXL

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 απαντήσεις στο θέμα

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Απορία, ασχετη με τις Affinity αλλα σχετική με τις σέλες της Bontrager.

H πρώτη είναι η σέλα του Cancellara και η δεύτερη του Schleck. Αυτες (που είναι και πανέμορφες) γιατι δεν τις διαθέτει η Bontrager στον λαουτζίκο??:P:p

Μπήκα σήμερα στο site της Bontrager και είδα την σέλα των pro οπου ρώταγα γιατι δεν την διαθέτει στο κοινό πλέον διαθέσιμη. Takxuuuuuuu?????????????

http://bontrager.com/model/09858
  • yavorsub του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ακούει. Θα δούμε. Μου φαίνεται ακριβή.

Vulture Cyclist

Vulture Cyclist

Untermensch

• Cyclist Friends
  • 2.467 Δημοσιεύσεις

Η "Bontrager Affinity 2, hollow chromoly rails" που υπάρχει πάνω στο 5.2, ποιά ακριβώς affinity είναι ?

Το ερώτημα είναι εγκυκλοπεδικό.

Έχω και 'γω αυτή την απορία και το ερώτημα μου δεν είναι εγκυκλοπαιδικό.

cronus

cronus

joy...machine

• Cyclist Friends
  • 943 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RL [ATTACH=CONFIG]183175[/ATTACH] Χαζεύοντας στο bazzaar είδα την προσφορά (~40euro) στις affinity RL και είπα να τη δοκιμάσω. Σε περίπτωση που δε μου έκανε δεν είχα να αγχωθώ γιατί είναι γνωστή η πολιτική επιστροφής του cyclist σε αυτής της κατηγορίας τα προϊόντα. Είχα διαβάσει αρκετά πολύ καλά σχόλια. Τόσο εδώ όσο και στο εξωτερικό. Και πίστευα οτι ταιριάζει τέλεια στο προφίλ μου ως recreational (μη αγωνιστικών αξιώσεων και διαθέσεων) ποδηλάτη. Δεν ξέρω αν δεν είναι ιδανική για πολύ σκυφτή θέση. Σίγουρα όμως είναι απόλυτα ιδανική για ένα κλίκ λίγο πιο πάνω από την τελείως σκυφτή(drops). Εγώ έχω compact τιμόνι και δε σκύβω πολύ έτσι κι αλλιώς. Ας ξεκινήσω με την αρχική επαφή. Στο κατάστημα μου άρεσε που ο αφρός ήταν τόσο σκληρός, ώστε με το δάχτυλο να μπορείς να τον πιέσεις σχετικά άνετα, αλλά ταυτόχρονα να έχει και μια σκληρότητα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια. Πάντως δεν είναι αυτό το ανησυχητικά πολύ μαλακό που σε κάνει να πιστεύεις οτι απλά θα ¨κάτσει¨ ο αφρός από το βάρος και τελικά θα κάθεσαι πάνω στο σκέτο σασί της σέλας. Όταν την περιεργάζεσαι με το χέρι σου δίνει την εντύπωση οτι θα είναι μαλακό τόσο όσο -και λίγο παραπάνω από το μέσο όρο-, χωρίς όμως να ¨εξαντλείται¨ η δυνατότητα απορρόφησης για χάρη της άνεσης. Συγκρίνοντας και με άλλες σέλες από το ράφι διαπίστωσα τα υπόλοιπα. Σε σύγκριση με την inform είναι πιο μαλακή πιέζοντάς την με το δάχτυλο. Δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στη σκληρότητα όμως. Περισσότερο στην ανατομία στο τμήμα του προστάτη. Η evoke όμως έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Και όχι μόνο στον αφρό που είναι πολύ πιο μαλακός. Ακόμα και στο σασί. Το βαθούλωμα για τον προστάτη φαίνεται χαρακτηριστικά. Όπως και η μύτη της σέλας που φαίνεται να κάθεται λίγο πιο ψηλά. Ίσως να είναι οπτική ψευδαίσθηση όμως που δημιουργείται από την αντίθεση με το βαθούλωμα στο κέντρο. Ευχάριστη έκπληξη για την τιμή οι κούφιες ράγες τιτανίου. Σε μαύρο που την πήρα... μην περιμένετε τίποτα ¨φαντεζί¨. Απλή και λιτή εμφάνιση. Τοποθέτηση. Μου φάνηκε λίγο δύσκολο το αλφάδιασμα... γιατί η σέλα έχει πολλές καμπύλες που δυσκολεύουν την οπτική επιβεβαίωση της σωστής θέσης. Μάλλον θα χρειαστεί λίγος καιρός. Πιστεύω οτι θα τη ρυθμίσω σταδιακά. Πρώτες εντυπώσεις στο δρόμο. Σε σχέση με την προηγούμενη μου (selle italia X2) η διαφορά είναι χαοτική. Εντάξει έχουν και μια σεβαστή διαφορά στην τιμή. Λογικό είναι. Για τα κιλά μου (62kg) είναι υπεράνετη ακόμα και μετά από μιά ώρα ανηφόρας (πάρνηθα). Δεν σε κάνει να αισθάνεσαι την ανάγκη να θέλεις να σηκωθείς λίγο για να ξεμουδιάσεις. Απλά κάθεσαι και ξεχνάς τον κ@λο σου και ασχολείσαι με τα υπόλοιπα. Αρκετά στενή για να μην ενοχλεί τα μπούτια. Δε μου φάνηκε να ενοχλεί πουθενά για να λέμε την αλήθεια. Για τη δική μου περίπτωση και με βάση τις αρχικές εντυπώσεις έιναι μια πολύ πετυχημένη αναβάθμιση(δεδομένης και της μειωμένης τιμής).

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

mrkaza

mrkaza

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 430 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RL Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα άλλα θέλω να αγοράσω την Affinity R και θα ήθελα να κάνω την έξεις ερώτηση στην ανηφόρα ποιο ξεκούραστη είναι το σωστό μέγεθος ή ισχύει το όσο ποιο μεγάλη τόσο ποιο άνετη ? Επίσης αν το βασικό μέλημα είναι άνεση Affinity R ή Affinity RL εκτός του οικονομικού η δεύτερη δεν εχει 148αρα στην RL στο Cyclist διαθέσιμη από όσο βλέπω . Ευχαριστώ .

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Απάντηση: Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RL Το σωστό μέγεθος και μετα πόσο θα αρέσει στον πισινό και θα βολευτείς με το γενικότερο σχήμα της. Αλλά γιατί bontrager ; Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές με μεγαλύτερη σπεσιαλιτέ σε σέλες.

mrkaza

mrkaza

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 430 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RL

Το σωστό μέγεθος και μετα πόσο θα αρέσει στον πισινό και θα βολευτείς με το γενικότερο σχήμα της.

Αλλά γιατί bontrager ; Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές με μεγαλύτερη σπεσιαλιτέ σε σέλες.

Δεν ξέρω το πόστ του Maverit με έπεισε καθως με την τωρα σελα μου το βασικο μου πρόβλημα ειναι μούδιασμα στα γενετικά μου όργανα και εκει ανάφερε τα καλλίτερα και σαν κοστος ειναι 45 και 70 ευρώ που είναι όριο για τα οικονομικά μου.

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Απάντηση: Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RL Αν έχει ακόμα εγγύηση ότι την επιστρέφεις μέσα σε ένα μήνα αν δεν σου κάνει δεν χάνεις κάτι μάλλον, ρώτησέ το. Μπορεί να σε βολέψει και οκ!. Λίγο λογικό όμως από την άλλη να προβάλλει μόνο αυτό που πουλάει το μαγαζί του.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Test-Test-Test Bontrager Σέλα Affinity RL

Αν έχει ακόμα εγγύηση ότι την επιστρέφεις μέσα σε ένα μήνα αν δεν σου κάνει δεν χάνεις κάτι μάλλον, ρώτησέ το. Μπορεί να σε βολέψει και οκ!. Λίγο λογικό όμως από την άλλη να προβάλλει μόνο αυτό που πουλάει το μαγαζί του.

Δεν θα μπω στο κόπο..............

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.407 Δημοσιεύσεις

Το site αναφέρει ότι έχουμε δικαίωμα 30 ημερών για επιστροφή, αλλά η συσκευασία αναφέρει (σε αγγλικά και γαλλικά) ότι το διάστημα είναι 90 ημέρες. Τι ισχύει; Ρωτάω γιατί αγόρασα μεταχειρισμένη μια σέλα και τελικά δε με βόλεψε. Στην πρώτη περίπτωση έχω χάσει τα λεφτά μου, στη δεύτερη όμως όχι.

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Carbon 50mm wheels (China ολέ)

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Δημήτρη δεν ισχύει για αγορές από δεύτερο χέρι. Η λογική είναι κάποιος την αγοράζει, αν δεν του κάνει την επιστρέφει και παίρνει κάποια άλλη ή αν δεν θέλει κάποια άλλη παίρνει τα χρήματά του πίσω.

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.407 Δημοσιεύσεις

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι εγώ πείθω τον αγοραστή να τη φέρει πίσω ο ίδιος, με την απόδειξή του. Ισχύουν οι 30 ή οι 90 μέρες;

• pngts του αρέσει

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Δημήτρη να τι ισχύει ακριβώς, αντιγράφοντας το site της Bontrager.

If for any reason you’re not satisfied with your Bontrager products, return the item - along with the original sales receipt - to the place of purchase within 30 days of purchase date for exchange or store credit. 

http://www.bontrager...ponents/saddles

Τώρα γιατί το δικό σου γράφει 90 μέρες δεν το γνωρίζω. Το 30 ισχύει.

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.407 Δημοσιεύσεις

https://www.dropbox....55a235.jpg?dl=0

https://www.dropbox....48305d.jpg?dl=0

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ναι όπως βλέπω είναι σέλα αρκετά παλιά ίσως και του 2010 που έχουμε σε 50% έκπτωση αν δεν κάνω λάθος. Πιθανά τότε να ίσχυε το 90 ημέρες. 

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.407 Δημοσιεύσεις

Αλήθεια; Αμάν, ο πωλητής άφησε να εννοηθεί ότι ήταν αρκετά πιο φρέσκια. Αρχικά μου είπε ότι ήταν εντός απόδειξης και μετά μου έστειλε μήνυμα ότι έχει περάσει ο μήνας. Για αυτό φαντάστηκα ότι θα μπορούσε να γίνει δουλειά με τις 90 μέρες. Δεν πειράζει, υγεία και συγγνώμη αν δημιουργήθηκαν εντυπώσεις σε τρίτους. Όταν με το καλό γυρίσω από τις διακοπές, θα τη βάλω αγγελία γιατί δε με βόλεψε καθόλου.

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Όχι βρε, τι εντυπώσεις. Πες μου αν είναι αυτή. http://www.bikeradar...m-rxl-09-34331/

http://cyclist.gr/pr...num=BNT08403822

Αν ναι, βλέπεις ότι είναι του 2009-10

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.407 Δημοσιεύσεις

Ναι, αυτή είναι. Έχει στενή φόρμα η άτιμη.

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Έχει μεγέθη. Αν υπάρχει διαθέσιμη σε άλλο μεγαλύτερο μέγεθος (δες στο site) έλα να στην αλλάξουμε με μια άλλη. Κανονικά πριν αγοραστούν αυτές σε βάζουν και κάθεσε σε ένα καθισματάκι σαν αυτά της εκκλησίας, στασίδι και σε μετράνε.

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Από περιέργεια όταν ένα προϊόν παραμένει σε στοκ για αρκετό καιρό και στο μεσοδιάστημα αλλάζουν οι όροι της εγγύησης για τα νέα προϊόντα όταν τελικά αγοραστεί το παλαιοτερο προιον από ποια εγγύηση καλύπτεται;

Από την αρχική που αφορά το συγκεκριμένο προϊόν ή από την νεότερη που δεν το αφορά;

Άρα στην συγκεκριμένη περίπτωση αν υποθέσουμε ότι δεν έχουν περάσει 90 μέρες από την αγορά και το προϊόν επιστραφεί από τον αρχικό αγοραστή με την απόδειξη δεν θα έπρεπε να ισχύει η εγγύηση επιστροφής ειδικά εφόσον αναγράφεται και στα έντυπα εντός της συσκευασίας;
"Γούστα" είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

RockaRolla

RockaRolla

Ble Cycling Club

• Cyclist Friends
  • 3.522 Δημοσιεύσεις

....θεωρητικά......, όταν αγοράζω ένα προϊόν, ΑΥΤΟ το ίδιο το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ το προϊόν, το συνοδεύει μια τιμή, μια εγγύηση, κάποια στανταρτς / προδιαγραφές, μια πολιτική ποιότητας / επιστροφών / υποστήριξης κλπ κλπ.

Αν μετά από μια μέρα, μια βδομάδα, ένα χρόνο, αλλάξει η τιμή, η πολιτική της εταιρείας, τα στάνταρτς που παράγονται οι επόμενες παρτίδες κλπ κλπ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να αφορύν το δικό μου συγκεκριμένο προϊόν. Το αγόρασα με κάποια δεδομένα, περιμένω ότι αυτά τα δεδομένα ισχύουν, όπως την ημέρα που το αγόρασα.

Αν και το δικό σου ερώτημα ουσιαστικά παραπέμπει σε άλλη ερώτηση: τι ισχύει / τι υπερισχύει? αυτό που λέει η μαμά εταιρεία ή αυτό που λέει ο μεταπωλητής?

Επεξεργάσθηκε από RockaRolla, 23 Ιούλιος 2015 - 02:29 μμ.

• paris.gr του αρέσει
Vive la Velorution ! [...έχω και tandem, πάμε μια βόλτα?...]

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.407 Δημοσιεύσεις

Έχει μεγέθη. Αν υπάρχει διαθέσιμη σε άλλο μεγαλύτερο μέγεθος (δες στο site) έλα να στην αλλάξουμε με μια άλλη. Κανονικά πριν αγοραστούν αυτές σε βάζουν και κάθεσε σε ένα καθισματάκι σαν αυτά της εκκλησίας, στασίδι και σε μετράνε.

Δυστυχώς έχει μόνο το μικρότερο μέγεθος, όπως το δικό μου. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και την ανταπόκριση. Σκεφτείτε ότι μιλάμε για προϊόν εξαετίας.

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar