Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Ελαστικά Bontrager R3

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 απαντήσεις στο θέμα

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Εμένα ήρθαν άσπρα αλλά είχα ζητήσει μαύρα και τα έστειλα πίσω :(. Πάντως αν κάποιος θέλει αυτά δεν είναι καθαρά άσπρα αλλά πλησιάζουν αρκετά στο μπεζ.

Γιατί είναι το natural χρώμα και όχι το λευκό

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
εχω ενα θεματακι με τα R3... εχω τα λευκα και εχει μουτζουρωθει μεγαλο μερος της λευκης επιφανειας με μαυριλες κατα το περασμα τους... τι μπορω να κανω για να τα καθαρισω..σημειωτεον τα επλυνα με το degreaser, αλλα ματαια.. δεν το κουναει απο κει η μουτζουρα.. αν καποιος γνωριζει κατι...θα με βοηθουσε πολυ!

Γιώργος-Κόρινθος

Γιώργος-Κόρινθος

Π.Ο Κορινθιακός

• Cyclist Friends
  • 1.903 Δημοσιεύσεις

εχω ενα θεματακι με τα R3... εχω τα λευκα και εχει μουτζουρωθει μεγαλο μερος της λευκης επιφανειας με μαυριλες κατα το περασμα τους...
τι μπορω να κανω για να τα καθαρισω..σημειωτεον τα επλυνα με το degreaser, αλλα ματαια.. δεν το κουναει απο κει η μουτζουρα..
αν καποιος γνωριζει κατι...θα με βοηθουσε πολυ!

Μήπως με σαπουνάδα...???

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
το εκανα ..και μετα εβαλα το degreaser ..μηπως τα καταφερει

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
δεν ξέρω αν φταίει οτι είναι ολοκαίνουργια και βεντουζάρουν στην άσφαλτο αλλά σήμερα στην κατάβαση της πάρνηθας έστριβα με 55-60 συνεχώς και δεν κουνήθηκε ούτε mm το ποδήλατο.φοβερό κράτημα.πολύ καλή κύλιση και πολύ καλή αποροφητικότητα.βέβαια είχα 22άρια μέχρι προχθές και αυτά είναι 23άρια και είναι πολύ πιο άνετα.

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

το εκανα ..και μετα εβαλα το degreaser ..μηπως τα καταφερει

zif my friend.το ζιφ τα κάνει όλα άσπρα..

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις

zif my friend.το ζιφ τα κάνει όλα άσπρα..

και δεν έχει πρόβλημα το ελαστικό απο το ζιφ? μηπως το καταστρέφει. εξακριβομένο?

xfader

xfader

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 76 Δημοσιεύσεις

εχω ενα θεματακι με τα R3... εχω τα λευκα και εχει μουτζουρωθει μεγαλο μερος της λευκης επιφανειας με μαυριλες κατα το περασμα τους...
τι μπορω να κανω για να τα καθαρισω..σημειωτεον τα επλυνα με το degreaser, αλλα ματαια.. δεν το κουναει απο κει η μουτζουρα..

Πάρε υγρό καθαρισμού πιάτων και κάνε πλούσια σαπουνάδα. Πέρασέ τα ένα χέρι και άφησε να περάσουν λίγα λεπτά για να δράσει. Μετά ξέβγασμα και δεύτερο χέρι με ελαφρύ τρίψιμο με ένα σφουγγάρι.

Τα πιο δραστικά υγρά δεν θα τα εμπιστευόμουν για μια τόσο ελαφριά κατασκευή.

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Ετσι εχουν γινει κ μενα, αστα ετσι κ καλα cyclocross :D

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

και δεν έχει πρόβλημα το ελαστικό απο το ζιφ? μηπως το καταστρέφει. εξακριβομένο?

το δουλέυω ένα χρόνο τώρα και δεν είδα να παθαίνει κάτι το προηγούμενο ελαστικό που είχα(xxx lite22)είχε και εκείνο άσπρη γραμμή στη μια πλευρά.

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Πάρε υγρό καθαρισμού πιάτων και κάνε πλούσια σαπουνάδα. Πέρασέ τα ένα χέρι και άφησε να περάσουν λίγα λεπτά για να δράσει. Μετά ξέβγασμα και δεύτερο χέρι με ελαφρύ τρίψιμο με ένα σφουγγάρι.

Τα πιο δραστικά υγρά δεν θα τα εμπιστευόμουν για μια τόσο ελαφριά κατασκευή.

:thumbup: το καλοκαίρι badedas αλλα θα με κράξετε το ξέρω... :D

xfader

xfader

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 76 Δημοσιεύσεις

Μετά ξέβγασμα και δεύτερο χέρι με ελαφρύ τρίψιμο με ένα σφουγγάρι.

Άκου "ξέβγασμα"... ξέβγαλμα ήθελα να γράψω! :cool:

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
χθες δοκιμασα σαπουνι πιατων αλλα δεν ειδα αποτελεσμα..οποτε πηγα στην σκληροπυρινικη λυση.. το jif το εκανε το θαυμα του..οι λεκεδες απο την λευκη επιφανεια βγηκαν απλα με ενα περασμα και υστερα τα ξεβγαλα πολυ καλα με νερο.. αστραψαν, δεν φανηκε καμια ζημια απο το καθαριστικο στην πλαινη επιφανεια του ελαστικου.. ευχαριστω πολυ για τις γνωμες και την βοηθεια!!

racer93

racer93

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 130 Δημοσιεύσεις
Παιδιά έχω πάθει πλάκα με την πρόσφυση που έχουν τα R3.. Καμία σχέση με τα Kenda Kampaign που είχα. Χθες στην κλειστή δεξιά κάτω από το σπίτι μου μπήκα με 45-50km/h και το Intempo ήταν ακλόνητο. Με τα Kampaign δε θα το τολμούσα καν. Η ζυγαριά έδειξε 180gr για το ένα και 185gr για το άλλο.

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
θα αγοραστούν σήμερα σε μαύρο μπλε...

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις
Ρε παίδες, με τέτοια σλικ επιφάνεια λογικό είναι να έχουν καλή πρόσφυση. Το μείον είναι ότι σε νερά ή υγρασία πρέπει να πηγαίνεις κυρία και το ερωτηματικό είναι κατά πόσο puncture proof είναι σε σχέση πχ. με τα Race X Lite AC που είχαν το ίδιο tpi Κώστα, μεγειές

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Ρε παίδες, με τέτοια σλικ επιφάνεια λογικό είναι να έχουν καλή πρόσφυση. Το μείον είναι ότι σε νερά ή υγρασία πρέπει να πηγαίνεις κυρία και το ερωτηματικό είναι κατά πόσο puncture proof είναι σε σχέση πχ. με τα Race X Lite AC που είχαν το ίδιο tpi

Κώστα, μεγειές

δεν έχουν θέμα ακόμα και σε βρεμένο! κι έχουμε φάει μπόλικη βροχή τελευταίως...

Vakros

Vakros

Scottakias

• Cyclist Friends
  • 162 Δημοσιεύσεις
θα ηθελα να δω κατα ποσο μπορουν να ανταγωνιστουν τα 4000s της continental

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις

δεν έχουν θέμα ακόμα και σε βρεμένο! κι έχουμε φάει μπόλικη βροχή τελευταίως...

+1 point then. Μένει το ζήτημα της φθοράς (λόγω αυξημένου grip) και της προστασίας στα σκασίματα. Αυτό το τελευταίο, μακάρι να το ανακαλύψετε δύσκολα δλδ

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις

Ρε παίδες, με τέτοια σλικ επιφάνεια λογικό είναι να έχουν καλή πρόσφυση. Το μείον είναι ότι σε νερά ή υγρασία πρέπει να πηγαίνεις κυρία και το ερωτηματικό είναι κατά πόσο puncture proof είναι σε σχέση πχ. με τα Race X Lite AC που είχαν το ίδιο tpi

Κώστα, μεγειές

Αύριο πρωί θα τα τσεκάρω... thx

[ATTACH]80176[/ATTACH]

[ATTACH]80177[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
Τα δοκιμασα σε νερο...πολυ νερο... Γλυστρανε πολυ σε αλλαγες κατευθυνσης, σε φρενα σταματανε ικανοποιητικα, το πισω ειχε την ταση να φευγει με τις παντες σε καθε δυνατη πεταλια και ελαχιστη κλιση στο τιμονι, βεβαια μπορει να επαιζε ρολο το οδοστρωμα, οντως πρεπει να πηγαινεις κυρια σε βρεγμενο δρομο

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

Τα δοκιμασα σε νερο...πολυ νερο... Γλυστρανε πολυ σε αλλαγες κατευθυνσης, σε φρενα σταματανε ικανοποιητικα, το πισω ειχε την ταση να φευγει με τις παντες σε καθε δυνατη πεταλια και ελαχιστη κλιση στο τιμονι, βεβαια μπορει να επαιζε ρολο το οδοστρωμα, οντως πρεπει να πηγαινεις κυρια σε βρεγμενο δρομο

και εγώ τα δοκίμασα την πέμπτη με πολύ βροχή απο κατσιμίδι μέχρι το σπίτι μου στο περιστέρι.το πίσω σπινάριζε πολύ στα ορθοπέταλα αλλά ξέρουμε οτι δεν είναι βρόχινα τα ελαστικά αυτά.στο στεγνό φαίνεται η αποτελεσματικότητα τους.και πάλι δεν έχασα πουθενά τον έλεγχο κάτι που το έχω πάθει με τα vredestein.

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
σήμερα είδα την κακή πλευρά του ελαστικού μιας και είχα μια πτώση σε βρεγμένο οδόστρωμα με μόλις 13χλμ/ώρα σε ανηφορικό κομμάτι όπως γύριζα απο πάρνηθα .κλασικά κάποιος είχε ρίξει νερά πολλά στον δρόμο και χωρίς να το καταλάβω ο μπροστά τροχός ταξίδεψε στον αέρα.. πολύ προσοχή λοιπόν στο βρεγμένο οδόστρωμα με το συγκεκριμένο ελαστικό. στο στεγνό όμως είναι απίστευτο.το ξαναλέω!

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις

σήμερα είδα την κακή πλευρά του ελαστικού μιας και είχα μια πτώση σε βρεγμένο οδόστρωμα με μόλις 13χλμ/ώρα σε ανηφορικό κομμάτι όπως γύριζα απο πάρνηθα
.κλασικά κάποιος είχε ρίξει νερά πολλά στον δρόμο και χωρίς να το καταλάβω ο μπροστά τροχός ταξίδεψε στον αέρα..
πολύ προσοχή λοιπόν στο βρεγμένο οδόστρωμα με το συγκεκριμένο ελαστικό.
στο στεγνό όμως είναι απίστευτο.το ξαναλέω!

περαστικά...ελπίζω όλα καλά...

εγώ πάντως για το αυριανό brevet τα άλλαξα...λόγω απίστευτης ζέστης που προβλέπεται...

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
Την τετάρτη είχα ανεβεί στον Άγιο Γιάννη τον κυνηγο στην αγία παρασκευη.. Κατέβηκα απο την πλευρά της Μαραθώνος για όσους ξέρουν ..που ειναι παρά πολυ κατηφορικο..και έτυχα σε ψεκασμο νερού της πυρασφάλειας όλος ο δρόμος είχε πολυ νερό.. Το μόνο που έσωσε την κατάσταση ειναι ότι ειναι αρκετά σαγρε το οδόστρωμα.. Δεν γλιστρυσα σε κανένα σημείο όλως παραδόξως, μιας και περίμενα να την κατέβω με τα χέρια..χιχιχιι

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις
Όταν το πέλμα δεν έχει αυλακώσεις, είμαστε φρόνιμα παιδάκια

Astra

Astra

The Irish

• Cyclist Friends
  • 129 Δημοσιεύσεις

Όταν το πέλμα δεν έχει αυλακώσεις, είμαστε φρόνιμα παιδάκια

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα πέλματος ή υλικού. Τα R3 δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω εμπειρία από τα Ultremo R.1 που είναι εξίσου slick. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα μαζί τους και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο βρεγμένο, κι είμαι σε χώρα που βρέχει 320 μέρες το χρόνο. Προφανώς παίζει κι ο τύπος της ασφάλτου ρόλο αν κι οι επαρχιακοί μας είναι καρόδρομοι.
Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα R3 λόγω βάρους κυρίως αλλά εδώ δε στοκάρει κανένας ελαστικά bontrager.

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα πέλματος ή υλικού. Τα R3 δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω εμπειρία από τα Ultremo R.1 που είναι εξίσου slick. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα μαζί τους και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο βρεγμένο, κι είμαι σε χώρα που βρέχει 320 μέρες το χρόνο. Προφανώς παίζει κι ο τύπος της ασφάλτου ρόλο αν κι οι επαρχιακοί μας είναι καρόδρομοι.
Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα R3 λόγω βάρους κυρίως αλλά εδώ δε στοκάρει κανένας ελαστικά bontrager.

Εγώ πάλι με λάστιχα slick δε θα δοκίμαζα την τύχη μου. Για άλλο λόγο είναι φτιαγμένα έτσι

mim77

mim77

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 792 Δημοσιεύσεις

Εγώ πάλι με λάστιχα slick δε θα δοκίμαζα την τύχη μου. Για άλλο λόγο είναι φτιαγμένα έτσι

Δεν πάιζει ρόλο το αν έχει αυλάκια. Δεν μπορεί να γίνει υδρολίσθηση σε ένα τόσο στενό λάστιχο, ώστε τα αυλάκια να διώξουν το νερό!
Εξάλλου σε πόσο νερό μπήκες μέσα; Έχασαν την επαφή με το δρόμο λόγω του βάθους του νερού ή επειδή ήταν γλυστερό το οδόστρωμα;
Τα Mischelin Pro3 grip που έίχα πάρει πέρυσι για το χειμώνα, δεν είχαν αυλάκια. Είχαν όμως πιο μαλακή γόμα και δεν γλύστραγαν. Βέβαια στο στεγνό μου φαινόντουσαν λίγο αργά και την Άνοιξη τα έβγαλα. Σε πιο ζεστή άσφαλτο δεν θα δούλευαν καλά.
Ενα λάστιχο δεν μπορεί να είναι τέλειο σε όλες τις καιρικές συνθήκες!

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις

Δεν πάιζει ρόλο το αν έχει αυλάκια. Δεν μπορεί να γίνει υδρολίσθηση σε ένα τόσο στενό λάστιχο, ώστε τα αυλάκια να διώξουν το νερό!
Εξάλλου σε πόσο νερό μπήκες μέσα; Έχασαν την επαφή με το δρόμο λόγω του βάθους του νερού ή επειδή ήταν γλυστερό το οδόστρωμα;
Τα Mischelin Pro3 grip που έίχα πάρει πέρυσι για το χειμώνα, δεν είχαν αυλάκια. Είχαν όμως πιο μαλακή γόμα και δεν γλύστραγαν. Βέβαια στο στεγνό μου φαινόντουσαν λίγο αργά και την Άνοιξη τα έβγαλα. Σε πιο ζεστή άσφαλτο δεν θα δούλευαν καλά.
Ενα λάστιχο δεν μπορεί να είναι τέλειο σε όλες τις καιρικές συνθήκες!

Τα αυλάκια για αυτό το λόγο υπάρχουν, για να διώχνουν το νερό. Όλα βέβαια έχουν τα όρια τους. Υπάρχουν λάστιχα για όλες τις εποχές, απλά εκεί αναγκαστικά συμβιβάζεσαι

Το καλύτερο είναι να έχεις λάστιχα για χειμώνα και για καλοκαίρι