Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Cyclist.gr και Crankbrothers

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 απαντήσεις στο θέμα

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Ειρήνη κάπου διάβασα ότι τα candy έχουν όριο κιλών αναβάτη. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Νίκο μόνο τα Candy 11 έχουν όριο κιλών αναβάτη - 91 κιλά - λόγω των αξόνων τιτανίου.

Με τα υπόλοιπα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, καλύπτονται και από εγγύηση.
  • Janimmipse του αρέσει

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Εκλεισε η αγορα του μηνα.

method

method

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 30 Δημοσιεύσεις

Περιμένουμε Μallet προς το τέλος του μήνα μαζί με άλλα καλούδια Crank Brothers

όλη τη σειρά (δλδ 1,2 και 3) ; με ενδιαφέρει το 3

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Μόνο το 1 και το 2 είναι στην παραλαβή που περιμένουμε στο άμεσο μέλλον.

method

method

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 30 Δημοσιεύσεις
ok τα βλέπουμε και αυτά.ευχαριστώ πολύ :)

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Nα μαι κι εγώ ξανά!

Ο Άγιος Crankoβασίλης κόντεψε να μας ξεχάσει, περιμέναμε και περιμέναμε και πέρναγαν οι μέρες και κανείς δεν ήξερε που είναι. Προχτές όμως κατάφεραν να φτάσουν στον Πειραιά και από σήμερα στις φυσικές και οnline βιτρίνες μας. Και ήρθαν και πολλά πράγματα αυτή τη φορά.... δε μείναμε σε 6 μοντέλα πεταλιών όπως πρώτα... ήρθαν από σακίδια και καπελάκια μέχρι και τροχοί, από grips μέχρι και τιμόνια, κι άλλα πετάλια και λαιμοί. Και χρώματα και και και και...για όλους τους ΜΤΒήδες (xc, am, dh και ότι άλλο ακρωνύμιο υπάρχει)

Να σας τα πω με τη σειρά και φωτογραφικά όμως:

Πετάλια Mallet 1 και 2, πλατφόρμες με δυνατότητα κλειδώματος σε γκρι και πορτοκαλί αντίστοιχα. Τα πορτοκαλί έχουν και Pins για όσους θέλουν καλύτερη στήριξη (και γδάρσιμο για ...φιλοδώρημα). Aπανταχού φλαταδόροι και downhillάδες ενωθείτε!

[ATTACH]119208[/ATTACH][ATTACH]119207[/ATTACH]

Για cross country πλήρη συλλογή, ξεκινώντας από τα ελαφριά Cobalt grips σε 4 χρώματα (μπλε, κόκκινο, χρυσό, ασημί)

[ATTACH]119212[/ATTACH]

και τιμόνια αλουμινένια σχετικά ελαφριά (Cobalt 1) και περισσότερο ελαφριά για όσους βάζουν το στυλ και το βάρος πάνω απ' όλα (Cobalt 3). Και τιμόνι χωρίς ασορτί λαιμό δε γίνεται, γίνεται? Να και ένας cobalt 2 λαιμός μαύρος ασημί, με βίδες χωρίς plate γιατί κύριοι είμαστε μίνιμαλ πάνω απ' όλα!

[ATTACH]119213[/ATTACH][ATTACH]119220[/ATTACH] [ATTACH]119218[/ATTACH]

Και μιας που πιάσαμε τους λαιμούς, έχω και λαιμούς σέλας λέμε, σε μαύρο (cobalt 1) και πιο ελαφριοί σε σέξυ μπορντοροδοκόκκινο Cobalt 3 (τζίζας άλλη Μιραράκη σας βρήκε!!!!)

[ATTACH]119211[/ATTACH] [ATTACH]119214[/ATTACH]

Και βέβαια μια που κάναμε τον κόπο είπαμε να τον κάνουμε σωστά και να φέρουμε και κανέναν τροχό με αυτές τις περίεργες ακτίνες... περίεργες μοιάζουν όμως μόνο, αλλά δεν είναι. Ακτινολόγηση τσακ μπαμ και χωρίς να φοβόμαστε μη μας μείνει τίποτις στο χέρι με το σύστημα twinpair. H Mιραράκη ξαναχτυπά με κόκκινους Cobalt 3 και γκρι/ασημί Cobalt 2 σε 2 εκδόσεις κανονική και 29άρα

[ATTACH]119216[/ATTACH] [ATTACH]119215[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Μπορούμε να εχουμε και τα βάρη απο τα παραπάνω; Ερώτηση: Στους κόβαλτ λαιμούς λογικά δεν μπαίνουν high rise τιμονια. Low rise μπαίνουν ή μονο τα ίσια; Περαστά δεν μπαίνουν ή εχουν άλλο σύστημα; Οι τροχοί είναι ΟΝΕΙΡΟ.

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Και να μην αφήσω παραπονεμένους τους μονοπατοπροσανατολιζόμενους. Γι'αυτούς έχουμε καλούδια της σειράς iodine:

Kι εδώ grips σε πορτοκαλί και μαύρο: από άλλο υλικό με μικρά ανάγλυφα λογοτυπάκια για χρήση βαρέα και ανθυγιεινή

[ATTACH]119226[/ATTACH]

και ασορτί τιμονάκι Ιodine 2 με μεγαλύτερο riser για κάθε κατάχρηση

[ATTACH]119227[/ATTACH]

Και τρόμπα φορητή διπλής ενέργειας για βουνό (κάνει και για δρόμο αρκεί να μην είναι tubular) με επιλογέα για μεγαλύτερο όγκο ή μεγαλύτερη πίεση και εργαλειάκι multi 5 compact με τα 5 βασικά για να μην ξεμείνουμε σε καμιά ρεματιά μονάχοι μας

[ATTACH]119229[/ATTACH][ATTACH]119230[/ATTACH]

Και για το τέλος φέραμε και καπελάκι για να μη μας πιάνει ο ήλιος...ο Πορτελάνος τσίμπησε ήδη ένα εκεί που τακτοποιούσε.

[ATTACH]119231[/ATTACH]

Zan

Zan

(m)

• Cyclist Friends
  • 6.436 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Κανταπληκτικές τιμές να πω, κρίμα που τα παλουκόσελα δεν έχουν 30.9 στην γκάμα...

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.
Το τιμόνι Iodine έρχεται μόνο σε φάρδος 680mm? Η τιμή είναι super, θα φέρετε και το 720άρι? Τα γριπς αν είναι αρκετά παχιά, την Τετάρτη θα τα κάνω δικά μου.:D

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Μπορούμε να εχουμε και τα βάρη απο τα παραπάνω;

Ερώτηση:
Στους κόβαλτ λαιμούς λογικά δεν μπαίνουν high rise τιμονια. Low rise μπαίνουν ή μονο τα ίσια; Περαστά δεν μπαίνουν ή εχουν άλλο σύστημα;

Οι τροχοί είναι ΟΝΕΙΡΟ.

Nope, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη βάλεις κάποιο τιμόνι με κάποιον λαιμό που έχουν την ίδια διατομή. Το rise δεν έχει να κάνει με τη διατομή. Το ότι είναι xc λαιμός, δεν έχει να κάνει με το rise του τιμονιού, απλά δεν προτείνεται για να κατεβαίνεις drops σα γεωμετρία.

Εγώ ένα περαστό ξέρω και έχει σχέση με σταυροβελονιά :D... τί εννοείς με το "περαστά"΄? Ανοίγει επαρκώς με τις βίδες για να μπει το τιμόνι.

Tα βάρη υπάρχουν στις περιγραφές, στο web αν θες κάποιο συγκεκριμένο, ευχαρίστως να σου φωτογραφίσω τη ζυγαριά ακριβείας με το εν λόγω αντικείμενο!

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Vrass θα πρέπει να το κοιτάξω, το αυτό και για τον Zan. Έλα να το δούμε Vrass την Τετάρτη, τί ερχεται...

Ρε σεις ξέχασα να ποστάρω κάτι ακόμα σημαντικό: τα candy και τα eggbeater έχουν κιτ συντήρησης/επιδιόρθωσης.
Δε χρειάζεται πια να πετάτε τα πετάλια σας γιατί κάτι χάλασε, με 15 ευρά έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε ρουλεμάν, αξονάκια και λοιπά συκωτοπλέμονα, αντί να ξαναδίνετε τα 3πλάσια γιατί κάνατε πολύ μπάνιο στις λάσπες.

Για τα Candy και Εggbeater 1 και 2 (από το 2010 και εντεύθεν)

[ATTACH]119233[/ATTACH]

Για τα Candy και Εggbeater 3 και 11 (από το 2010 και εντεύθεν)
[ATTACH]119232[/ATTACH]

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
Από τις σειρές Opium και Sage είναι στο πρόγραμμα να εισαχθεί τίποτα? Εχουν κάτι ωραίες καρατιμόνες ΝΑ (με το συμπάθιο)...:naughty:
http://www.crankbrot.../bars_sage2.php
http://www.crankbrot...bars_opium3.php

mario

mario

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 144 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚαισαριανή
Ariel, μια ερώτηση κι από μένα. Θα φέρετε τιμόνι Cobalt 11; (είναι carbon). Α ναι σε τι μήκη; Με ενδιαφέρει 700 ή 720mm. Thanx.

pyrate

pyrate

Spicy Spirit

• Cyclist Friends
  • 3.835 Δημοσιεύσεις

Από τις σειρές Opium και Sage είναι στο πρόγραμμα να εισαχθεί τίποτα? Εχουν κάτι ωραίες καρατιμόνες ΝΑ (με το συμπάθιο)...:naughty:
http://www.crankbrot.../bars_sage2.php
http://www.crankbrot...bars_opium3.php

Να προτείνω κάτι. Μιας και υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετούς για τιμόνια γιατί δεν κάνουμε κάτι σαν Groupbuy?
Με ενδιαφέρει πάντως και εμένα κάτι από αυτά τα 2 που έχει ποστάρει ο Vrass.

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Πάντως οι COVALT οι τροχοι οι κόκκινοι είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!!! Οτι και να πω είναι λίγο. Οι φωτο δεν δείχνουν ούτε το 1/10 απο την ομορφιά τους. Την περισσότερη ώρα στο μαγαζί την έφαγα χαζεύοντάς τους. Κόλλησα λέμε!!!

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις
Τελικά δεν είναι άχημα τα Crank πετάλια. Αντιθέτως :P Μιας και κατάφερα και έβγαλα off τα XTR σε τόσο λίγο διάστημα είπα να δοκιμάσω τα eggbeater. Σήμερα στην πρώτη δοκιμή με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο! Κουμπώνουν λίγο διαφορετικά από τα shimano που είχα τόσα χρόνια, αλλά δεν θέλει πολύ να το συνηθίσεις. Περισσότερα σε μερικές βόλτες. Τα είχα παρεξηγήσει τα CB...

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Μ' αυτά και μ' αυτά με τόσες περιγραφές από αγώνες και βόλτες ξέχασα να σας πω τα βασικά για τους hardcore χωμάτινους!

Παραλάβαμε και νέα καλούδια!

Μallet 3 σε μπορντοροδοκόκκινο να έρθει να ταιριάξει και με τα υπόλοιπα αξεσουάρ σε κόκκινο (μη ξεχνιέστε σε αυτούς τους Cobalt αναφέρομαι, τροχούς και παλουκόσελο)

[ATTACH]122910[/ATTACH]

Και για τους ορκισμένους πλατφόρμα/ξεκούμπωτους 5050 2 σε (φα)γκρι - (σε φαμπεζ και φαρόζ απευθυνθείτε στην Dallia του Παρα Πέντε....)

[ATTACH]122911[/ATTACH]

Eπίσης εντελώς XC τιμονάκι flat Cobalt 11 από αυτά που δεν αρέσουν στον Ιοanni αλλά λατρεύουν οι χωματεροί αγωνιζόμενοι. Πραγματικά ελαφρύ και minimal κόσμημα

[ATTACH]122912[/ATTACH]

Kαι τέλος βαμβακερά T-shirts Crank Brothers για να ξεχωρίζετε ακόμα και στον πολιτικό σας βίο.

[ATTACH]122913[/ATTACH]

Mετακομίζω στο δίπλα thread που θα ανοίξω εντός ολίγου να σας πω και άλλα νέα από την Crank!!!! Aλλά αυτό αξίζει να ναι χώρια!!!!

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Μεθόδιε.... τα Mallet 3 ήρθαν σε κοκκινάκι :)

method

method

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 30 Δημοσιεύσεις

Μεθόδιε.... τα Mallet 3 ήρθαν σε κοκκινάκι :)

επιτέλους !!! σε ευχαριστώ πολύ :D

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Τα είδα από κοντά, πολύ όμορφα τα κόκκινα !! Και τα φλατ επιτέλουσ λέπτυναν και δεν θα βρίσκουν στις κοτρώνες !!

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
Λοιπόν, σήμερις αξιώθηκα και έβαλα στο ποδήλατο τα χερούλια Iodine που είχα πάρει πριν 1-2 βδομάδες. Ητανε να τα βάλω στον γάδαρο αρχικώς, αλλά το περτικαλί χρωματάκι δεν μου κόλλαγε και τα έβγαλα αμέσως, οπότες βρήκανε τη θέση τους πάνω στον Λάντζα που του πάνε πολύ. Εκανα και καμιά 15αριά χιλιόμετρα απ'το σπίτι μου ως το Χολαργό και πίσω οπότες πήρα και μια γεύση.

Είναι πολύ άνετα, ελαφρώς μικρότερα από τα RaceFace που είχα ως τώρα, αλλά και πάλι γεμίζουν το χέρι μια χαρά, χαίρεσαι να τα ζουπάς. Η λαστιχένια επένδυσή τους με το ανάγλυφο σχέδιο με τα λογότυπα κολλάει μια χαρά στο γάντι, οπότε ούτε γλιστράει ούτε τίποτες. Grip όνομα και πράμα δηλαδής. Σχετικά με μια κουβέντα που είχαμε εδώ, δεν διαπίστωσα να γυρνάνε πάνω στο τιμόνι, παρά μόνο όταν το προσπάθησα επι τούτου και χωρίς να τα έχω σφίξει αρκετά. Το πλαστικό σώμα τους που ίσως φαίνεται κάπως της πλάκας, ουσιαστικά κολλάει στο τιμόνι και με το σωστό σφίξιμο δεν το βλέπω να μπορεί να φύγει με τίποτα. Μια χαρά λοιπόν τα γριπάκια, αν βγαίνανε και με κόκκινα σφικτήρια θα έπαιρνα και για τον γάδαρο. Του χρόνου ίσωστ.

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις
Cobalt 11 carbon flat bar και Cobalt XC grips

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Οχι φλας ρε αγορι, τα σκοτωσες...

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Πολυ ωραιο το τιμονι, ειναι φλατ γιατι βλεπω οτι κανει μια μικρη καμπυλη ?

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις
Η CB το αναφέρει φλατ (http://crankbrothers...rs_cobalt11.php) αλλά δίνει rise 8mm. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι 6 μοίρες back sweep και μήκος 680mm. Αντικατέστησε το αλουμινένιο Bontrager RL με 17 μοίρες (!) back sweep και 710mm μήκος.

Τα Cobal XC grips τοποθετήθηκαν έτσι ώστε να εξέχουν 8mm από την άκρη του τιμονιού με αποτέλεσμα το συνολικό μήκος του τιμονιού να μεγαλώσει κατά 16mm.

Μόλις το δοκιμάσω στην πράξη θα αποφασίσω και το μήκος του λαιμού που τώρα είναι 105mm. Ο Cobalt XC 11 carbon είναι υποψήφιος μαζί με τον Bontrager XXX (my favorite).

Και φωτό για να αναστήσουμε τις προηγούμενες ;o)

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

maraki

maraki

amazon

• Cyclist Friends
  • 2.477 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαεδω εκει παραπερα

Η CB το αναφέρει φλατ (http://crankbrothers...rs_cobalt11.php) αλλά δίνει rise 8mm. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι 6 μοίρες back sweep και μήκος 680mm. Αντικατέστησε το αλουμινένιο Bontrager RL με 17 μοίρες (!) back sweep και 710mm μήκος.

Τα Cobal XC grips τοποθετήθηκαν έτσι ώστε να εξέχουν 8mm από την άκρη του τιμονιού με αποτέλεσμα το συνολικό μήκος του τιμονιού να μεγαλώσει κατά 16mm.

Μόλις το δοκιμάσω στην πράξη θα αποφασίσω και το μήκος του λαιμού που τώρα είναι 105mm. Ο Cobalt XC 11 carbon είναι υποψήφιος μαζί με τον Bontrager XXX (my favorite).

Και φωτό για να αναστήσουμε τις προηγούμενες ;o)

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Ζαλιστηκα....Υπεροχα !!!:D

Βγαλε και το ποδηλατο καμια... γιατι μου αρεσει ιδαιτερα !!!

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Άσχετο, αλλα το πίσω λαστιχάκι το έχεις βάλει με λαθος φορά

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις

Άσχετο, αλλα το πίσω λαστιχάκι το έχεις βάλει με λαθος φορά

Τζούκου, η φορά του συγκεκριμένου (Bontrager 29.3) για το πίσω είναι ανάποδη του μπροστινού ;o)

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις

Ζαλιστηκα....Υπεροχα !!!:D

Βγαλε και το ποδηλατο καμια... γιατι μου αρεσει ιδαιτερα !!!

Thanks ;o)

Δημοσίευση Εικόνας