Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Cyclist.gr και Crankbrothers

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 απαντήσεις στο θέμα

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Thanks ;o)

Δημοσίευση Εικόνας

Πανεμορφο, ειναι απο τα λιγα FS που θα αγοραζα !!!
  • Justiner και Janimmipse αρέσει

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.

Τα Cobal XC grips τοποθετήθηκαν έτσι ώστε να εξέχουν 8mm από την άκρη του τιμονιού με αποτέλεσμα το συνολικό μήκος του τιμονιού να μεγαλώσει κατά 16mm.

Αυτό πρόσεξέ το, ενδεχομένως το εξωτερικό σφικτηράκι να είναι τώρα στον αέρα, οπότε δε θα έχουν κλειδώσει και τόσο καλά τα grips. Είμαι περίεργος να μάθω κατά πόσο γλιστράει το αφρώδες, εκεί μόνο τα φοβάμαι λίγο, αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα τα iodine. Για πες εντυπώσεις όταν τα κάνεις βόλτα...

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις

Αυτό πρόσεξέ το, ενδεχομένως το εξωτερικό σφικτηράκι να είναι τώρα στον αέρα, οπότε δε θα έχουν κλειδώσει και τόσο καλά τα grips. Είμαι περίεργος να μάθω κατά πόσο γλιστράει το αφρώδες, εκεί μόνο τα φοβάμαι λίγο, αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα τα iodine. Για πες εντυπώσεις όταν τα κάνεις βόλτα...

Να σου πω και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Πάντως το ίδιο είχα κάνει στο test ride του Orbea Alma Team που είχε τιμόνι για Χόμπιτς και δεν παρουσίασε πρόβλημα. Επίσης παρατηρώντας τα Cobalt ο "εξωτερικός" σφηκτήρας διανέμει την πίεση κατά μήκος του grip και όχι μόνο στο σημείο που βιδώνει. Τώρα σχετικά με το αφρώδες θα δείξει!

Πανεμορφο, ειναι απο τα λιγα FS που θα αγοραζα !!!

Σε ευχαριστώ!

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Το ότι σφίγγει και λίγο παραμέσα ο σφικτήρας ειπναι γεγονός αλλα όχι και ιδιαίτερα. Δεν είναι και ότι καλύτερο. Τι είχα σκεφτεί κι εγω αλλα δεν το έκανα τελικά. Προτίμησα το σίγουρο απο 1,5cm μεγαλύτερο τιμόνι. Το αφρώδες δεν το φοβάμαι για να γλυστράει αλλα για το πόσο γρήγορα φθείρεται. Εαν είναι αφρώδες σιλικόνης δεν εχει πρόβλημα. Αλλιώς έχω αμφιβολίες

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο

Η CB το αναφέρει φλατ (http://crankbrothers...rs_cobalt11.php) αλλά δίνει rise 8mm. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι 6 μοίρες back sweep και μήκος 680mm. Αντικατέστησε το αλουμινένιο Bontrager RL με 17 μοίρες (!) back sweep και 710mm μήκος.

Τα Cobal XC grips τοποθετήθηκαν έτσι ώστε να εξέχουν 8mm από την άκρη του τιμονιού με αποτέλεσμα το συνολικό μήκος του τιμονιού να μεγαλώσει κατά 16mm.

Μόλις το δοκιμάσω στην πράξη θα αποφασίσω και το μήκος του λαιμού που τώρα είναι 105mm. Ο Cobalt XC 11 carbon είναι υποψήφιος μαζί με τον Bontrager XXX (my favorite).

Και φωτό για να αναστήσουμε τις προηγούμενες ;o)

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Αυτές μαλιστα!!!
Παρα πολυ ομορφο

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Ένα κοψιματάκι στο λαιμό θα γίνει ή θα τον αφήσεις έτσι; Εξέχει αρκετά

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις

Ένα κοψιματάκι στο λαιμό θα γίνει ή θα τον αφήσεις έτσι; Εξέχει αρκετά

Και θέλω να κατεβάσω ακόμα περισσότερο τον λαιμό κάτω αλλά υπάρχει πάντα το πρόβλημα της μεταπώλησης...

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Μήπως να έφερνες τις μανέτες φρένων ένα πόντο πιο κοντά στα γκριπς;

Τζιμ Άνταμς

Τζιμ Άνταμς

Double Banana

• Cyclist Friends
  • 7.414 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚορφή-Κορφή
γιατί; τι έχουν εκεί; Και 0,5-1 πόντο πιο μέσα (προς τον λαιμό)θα ήταν λίγο καλύτερα αλλά θα απομακρυνθούν και οι αλλαγές των ταχυτήτων. Εκτός αν φέρεις τις αλλαγές απέξω και το φρένο από μέσα. Ο ίδιος θα ξέρει και καλύτερα. Να φανταστώ ότι χρησιμοποιείς το ένα δάκτυλο gaser. Πάντως κουκλί είναι...

yantass

yantass

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 81 Δημοσιεύσεις
Εχω μια ερωτηση τα Mallet 2 & 3 ταιριαζουν με τα Shimano MTB M122

steve610

steve610

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 327 Δημοσιεύσεις

Μαζί με τα πετάλια στη συσκευασία υπάρχουν και τα αντίστοιχα σχαράκια. Οπότε αν τα παπούτσια σου έχουν στη σόλα τους σύστημα με 2 βίδες για να κουμπώσουν τα αντίστοιχα σχαράκια πιστεύω ότι κάνουν.
Κ εγώ παπούτσια σιμάνο έχω σε πετάλια candy.

χωmad

χωmad

player-slayer

• Cyclist Friends
  • 2.939 Δημοσιεύσεις

με ολα κανουν

yantass

yantass

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 81 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστω

GASer

GASer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.897 Δημοσιεύσεις

Να φανταστώ ότι χρησιμοποιείς το ένα δάκτυλο gaser. Πάντως κουκλί είναι...

Σωστά ;o) Thanks!

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις
[ATTACH]127882[/ATTACH] [ATTACH]127892[/ATTACH] [ATTACH]127886[/ATTACH] [ATTACH]127887[/ATTACH] [ATTACH]127888[/ATTACH] [ATTACH]127889[/ATTACH] [ATTACH]127890[/ATTACH] [ATTACH]127891[/ATTACH] Χαζεύοντάς τους, έχω να πω ότι είναι πραγματικά state of the art! Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και πολύ καλή αίσθηση τα ρουλεμάν (βέβαια αυτό θα φανεί στο χώμα :D) Περισσότερα μόλις τους βάλω πάνω στο ποδήλατο :-P

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Diabolic

Diabolic

Ghost

• Cyclist Friends
  • 1.171 Δημοσιεύσεις
Πραγματικά. Έρωτας με την πρώτη ματιά Tool. :naughty: Εγώ πάντως αν τους έπαιρνα δεν θα τολμούσα να τους λασπώσω.:bleh:

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Περισσότερα μόλις τους βάλω πάνω στο ποδήλατο :-P

Ειναι πανεμορφοι, περιμενω ριβιου :naughty:

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.027 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

Η CB το αναφέρει φλατ (http://crankbrothers...rs_cobalt11.php) αλλά δίνει rise 8mm. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι 6 μοίρες back sweep και μήκος 680mm. Αντικατέστησε το αλουμινένιο Bontrager RL με 17 μοίρες (!) back sweep και 710mm μήκος.

Μόλις το δοκιμάσω στην πράξη θα αποφασίσω και το μήκος του λαιμού που τώρα είναι 105mm. Ο Cobalt XC 11 carbon είναι υποψήφιος μαζί με τον Bontrager XXX (my favorite).

Και φωτό για να αναστήσουμε τις προηγούμενες ;o)

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Ωραιο χρωματικο αποτελεσμα,ταιριαχτα εξαρτηματα και δεσιμο!!!
Κατι πρεπει να κανεις με τη καλωδιωση εκει μπροστα,ειναι το μονο που με ξενιζει!
Βεβαια οταν αρχιζεις να συζητας για μεταπωληση ολα αυτα οπως και η λαιμουδια θα ξενιζει παλι με τα spacer απο πανω της...εσυ ξερεις!

Επισης βγαλε τα ζιπακια απο τα καλωδια εμπρος εκει που χτυπανε στην αριστερη μπουκαλα και βαλε αυτα σε σωστα διαστηματα...το πλαστικο προστατευτικο πως δενει στο διαγωνιο του σκελετου,κολλητα;;;

;););)

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Εγώ θα ήθελα να πω ένα μπράβο στην Κρανκ γιατί αντικατέστησε χωρίς καμία (μα καμία) δυσκολία ούτε ερώτηξη ένα σετ ποτήρια Iodine μόνο και μόνο γιατί στο κάτω ποτήρι βάρεσε το ρουλεμάν. Θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν μόνο το κάτω ποτήρι (μου έδωσαν ένα νεο σετ) ή να μου πουν ότι το ρουλεμάν δεν περιλαμβάνεται στην εγγύηση (έχουν 3 ή 5 χρόνια, δεν θυμάμαι και τώρα είναι 2 χρόνια που τάχω), αλλά αντίθετα δεν είπαν τίποτες και έστειλαν τα καινούρια... Τώρα θα μου πείτε γιατί χτύπησε ? Απλά, τα συγκεκριμενα ποτήρια είναι ειδική κατασκευη για να είναι πολύ ελαφριά (65γρ) και το κάτω ποτήρι είναι συγκχρόνως και ρουλεμάν. Έτσι και το ύψος μειώνεται (είναι πολύ καλά αν έχει κανείς λαιμό πηρουνιού κομένο πιο κοντό) και το βάρος ! Αλλά το μειονέκτημα είναι πως είναι κάπως πιο εκτεθειμένα στη βρώμα και έτσι φθείρονται σχετικά γρήγορα... αν βέβαια το ήξερα και είχα φορέσει τα προστατευτικά της Lizard Skins πιο νωρίς, θα τα είχα σώσει μάλλον... αλλά τα φόρεσα πρόσφατα μονο και έτσι έφαγαν 1μισο χειμώνα λάσπη όλη δική τους.

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Αυτά τα προστατευτικά θέλω να τα βάλω κι εγώ. Δεν έχει και πολύ νόημα να σου στείλουν μόνο ενα κομμάτι μιας και είναι πιο απλό να πάρουν το κουτί και να στο στείλουν όπως είναι. Και το άλλο μισό το πολύ πολύ να καθόταν σε ενα ράφι για καιρό και να σκονίζονταν. Κέρδος σε κόστος ελάχιστο. Κέρδος σε φήμη ΜΕΓΑΛΟ. ΜΠΡΑΒΟ τους πάντως :clap: Τους τροχούς τους θέλω σε ΚΟΚΚΙΝΟ. Να κάνετε καμία λαχειοφόρο με αυτούς δώρο. Πότε έχει γεννέθλια το Cyclist είπατε??? :cool:

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο

Εγώ θα ήθελα να πω ένα μπράβο στην Κρανκ γιατί αντικατέστησε χωρίς καμία (μα καμία) δυσκολία ούτε ερώτηξη ένα σετ ποτήρια Iodine μόνο και μόνο γιατί στο κάτω ποτήρι βάρεσε το ρουλεμάν. Θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν μόνο το κάτω ποτήρι (μου έδωσαν ένα νεο σετ) ή να μου πουν ότι το ρουλεμάν δεν περιλαμβάνεται στην εγγύηση (έχουν 3 ή 5 χρόνια, δεν θυμάμαι και τώρα είναι 2 χρόνια που τάχω), αλλά αντίθετα δεν είπαν τίποτες και έστειλαν τα καινούρια...

Τώρα θα μου πείτε γιατί χτύπησε ? Απλά, τα συγκεκριμενα ποτήρια είναι ειδική κατασκευη για να είναι πολύ ελαφριά (65γρ) και το κάτω ποτήρι είναι συγκχρόνως και ρουλεμάν. Έτσι και το ύψος μειώνεται (είναι πολύ καλά αν έχει κανείς λαιμό πηρουνιού κομένο πιο κοντό) και το βάρος ! Αλλά το μειονέκτημα είναι πως είναι κάπως πιο εκτεθειμένα στη βρώμα και έτσι φθείρονται σχετικά γρήγορα... αν βέβαια το ήξερα και είχα φορέσει τα προστατευτικά της Lizard Skins πιο νωρίς, θα τα είχα σώσει μάλλον... αλλά τα φόρεσα πρόσφατα μονο και έτσι έφαγαν 1μισο χειμώνα λάσπη όλη δική τους.

...και δεν κανουν για τη χρηση που τους κανεις εσυ και οποιος μονοπαταρει πολυ!!!

Mπορει να τα δινει για ΑΜ η εταιρια αλλα 65 γραμμαρια μου φαινονται λιγα για να αντεξουν.
Αυτά φαινονται καλυτερα
http://www.crankbrot...sets_sagesl.php

bianchisti

bianchisti

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.512 Δημοσιεύσεις
και αυτά δείχνουν ζωώδη...http://www.crankbrot...tsets_opium.php

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers Τα mallet στο Superfly τα εχω βολευτει τρελλα. Για το κουρσι που ερχεται τι να προτιμησω; crank η look? Μην ξεφυγουμε πανω απο τα 80 ευρω. Τα παπουτσια ειναι diadora carbon race.

Galinho

Galinho

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.191 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία.
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers Look Keo Max Carbon 2... Τιμή μπορείς να τα βρεις στο νετ πολυ καλά.... Αλλά για κρανκ δεν έχω ιδέα...

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers

Look Keo Max Carbon 2... Τιμή μπορείς να τα βρεις στο νετ πολυ καλά.... Αλλά για κρανκ δεν έχω ιδέα...

Γνωριζουμε αν εχουν οριο αναβατη; Αντεχουν τα 110 κιλα μου για ορθοπεταλο;
Ειχα τα look keo easy κ δεν ειχα καποιο προβλημα.

spiruss

spiruss

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 152 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers κανα ascender παιζει να ερθει?

χωmad

χωmad

player-slayer

• Cyclist Friends
  • 2.939 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers παλουκοσελα πανω κατω,ποτε ερχονται?

konnos

konnos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.159 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers Νέες παραλαβές με Νέο περιεχόμενο. Τι παλουκόσελα, τι πολυεργαλεία .Αναμένετε περισσότερα Stay Tuned!!!! [ATTACH]170273[/ATTACH][ATTACH]170274[/ATTACH]

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers Pimp your ride με τα καινούρια Candy 1! [ATTACH]170275[/ATTACH]

konnos

konnos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.159 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Cyclist.gr και Crankbrothers Πολλά χρώματα για αναβαθμίσεις με στύλ.