Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
87 απαντήσεις στο θέμα

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
H Tacx είναι γνωστή για την πρωτοπορία της και τις καινοτομίες της. Αδιαμφισβήτητα καινοτόμος στα προπονητήρια αφού εκείνη πρώτη εισήγαγε την Εικονική Πραγματικότητα και έδωσε άλλη διάσταση στη βαρετή προπόνηση μέσα σε 4 τοίχους.

Αυτή τη φορά όμως μας εκπλήσει με κάτι άλλο εντελώς διαφορετικό απ' ότι μας είχε συνηθίσει έως τώρα, χωρίς όμως να ξεφεύγει από το κύριο target group της, τους κουρσάρους. Τί είναι αυτό? Νέα φώτα!

Τώρα θα μου πείτε "καλά, πλάκα μας κάνεις? τί καινούριο μπορεί να έχουν ένα ζευγάρι φώτα?"

Και θα σας απαντήσω:
  • Έχετε δει ξανά το ίδιο φωτιστικό σώμα να φωτίζει μπρος και πίσω ταυτόχρονα?
  • Έχετε δει ξανά φως πορτοκαλί τύπου φλας που ενεργοποιείται με ένα κουμπί και κλείνει μόνο του, όταν στρίψουμε?
  • Έχετε δει ξανά φώτα να μπαίνουν και να βγαίνουν με 2 κινήσεις σε μισό λεπτό
Για όλους τους παραπάνω λόγους, τα Lumos δεν έχουν καμία σχέση με ότι γνωρίζαμε....

Ίσως να τα θυμάστε στην έκθεση όσοι είχατε έρθει

Δημοσίευση Εικόνας

Ίσως να τα είδατε στα καταστήματα τις 4 τελευταίες μέρες

[ATTACH]103014[/ATTACH]

Aλλά μια που πλέον είναι συχνό το φαινόμενο να μας πιάνει η νύχτα, ή να βγαίνουμε νύχτα και για να μην επιβεβαιώσουμε την παροιμία "όποιος νυχτοπερπατεί...." αξίζει τον κόπο μια παρουσίαση.

Γιατί μου άρεσαν?
  • Γιατί μπαίνουν εύκολα στις τάπες του τιμονιού και βγαίνουν όταν δε χρειάζεται - απλά ξεβιδώνοντας
  • Φωτίζουν κι εμπρός και πίσω
  • Επειδή είναι ένα αριστερά και ένα δεξιά, οριοθετούν το πλάτος μας στο δρόμο
  • Έχουν λειτουργία φλας με το πάτημα ενός κουμπιού και μπορώ να δείξω που θέλω να πάω
  • Είναι διακριτικά και αισθητικά προσεγμένα, δεν εξέχουν ιδιαίτερα σε αντίθεση με τα φώτα πάνω στο λαιμό
  • Η δέσμη τους πάει ακτιβώς εκεί που χρειάζεται και όχι πάνω στο ελαστικό
  • Ζυγίζουν πολύ λίγο ;)
  • Παίρνουν νορμάλ μπαταρίες που βρίσκεις σε οποιοδήποτε περίπτερο στο δρόμο σου αν χρειαστεί
Προς το παρόν ΔΕΝ έχω βρει κάτι να μη μ' αρέσει... ακόμα και το stand τους είναι πολύ hi-tech!

Σας βάζω και το video από την εταιρία να δείτε και πως εγκαθίστανται.

http://www.youtube.com/watch?v=v5ejzUk0_9A

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

ottomoultos

ottomoultos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.609 Δημοσιεύσεις
Πολύ εντυπωσιακά! 22 ευρώ το ζεύγος έτσι? από αυτονομία????

geomax

geomax

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 989 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚΑΠΑΝΔΡΙΤΗ
Απαιχτα!!!το C1-C2 τα εφεραν???

max

max

Cyclist.gr

• Cyclist Friends
  • 6.596 Δημοσιεύσεις
εννοείται :P:p:p

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Πολύ εντυπωσιακά! 22 ευρώ το ζεύγος έτσι? από αυτονομία????

Δεν ξέρω να σου πω από αυτονομία ακόμα, αυτό που ξέρω είναι ότι αυτά στην έκθεση έμειναν 4 μέρες ανοιχτά όλη μέρα χωρίς πρόβλημα και στο κατάστημα μετράμε ήδη 5μερο.

Led είναι όμως, πόση κατανάλωση να έχουν???

Coolnick

Coolnick

..O ..Scotttrek

• Cyclist Friends
  • 2.675 Δημοσιεύσεις
Καλόοοοοο

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις
Πολυ έξυπνο. Μπράβο απο την Tacx!!!

Fanis.

Fanis.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.070 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΜαρουσι
Ωραια και πολυ προτοτυπα!!!

fgp

fgp

Just cyclist

• Cyclist Friends
  • 121 Δημοσιεύσεις
Πρωτότυπα. Πρακτικά. Φθηνά. Θα φορεθούν πολύ... :D

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
γα-μα-τα ο τόνος στο μα...

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.257 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Πολύ ωραία κι εγώ εντυπωσιάστηκα...

zibnik

zibnik

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.747 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαElectriclarryland
πολυ ωραια, οτι πρεπει για την νυχτα !

Γιώργος-Κόρινθος

Γιώργος-Κόρινθος

Π.Ο Κορινθιακός

• Cyclist Friends
  • 1.903 Δημοσιεύσεις
Όλα τα λεφτά!!!!!! Μαρίνοοοοοοοοοοοοοοο......................

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις

Όλα τα λεφτά!!!!!!

Μαρίνοοοοοοοοοοοοοοο......................

Το Σάββατο θα είναι και στο C3.
Κάτι ήξερες που έχασες τις τάπες.

Yiannis99

Yiannis99

Οικονομικός μετανάστης στο UK..

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK
Από τα πιο cool αξεσουάρ και ιδίως τώρα που βραδιάζει νωρίς. Τα είχα δεί στις φωτογραφίες της έκθεσης και τα περίμενα πώς και πώς! Max για στείλε μερικά πρός τα Χανιά!

sparigoris

sparigoris

ΠΑΣ ΕΡΜΗΣ

• Cyclist Friends
  • 437 Δημοσιεύσεις
Τέλεια είναι! Όποιος τα πρωτοβάλει π.χ σε freeday θα τραβήξει σίγουρα πολλά βλέματα!

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
τα περασα και μολις γυρισα απο μια αναγνωριστικη βολτιτσα με τα φωτακια!!!... πανευκολη εγκατασταση, εντυπωσιακο αποτελεσμα, πολυ δυνατα τα ledακια.. με δυο μεγεθων λαστιχακια για καλυτερη εφαρμογη στον σωληνα... δεν χρειαζεται πλεον το κεντρικο φακο που ειχα μεχρι τωρα... οποιος τα βαλει δεν θα το μετανιωσει ...πολυ τιμια αγορα!![ATTACH]103150[/ATTACH][ATTACH]103151[/ATTACH][ATTACH]103152[/ATTACH][ATTACH]103153[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Και μια που έπεσε φώτιση, να συνεχίσουμε και με ένα νέο προπονητήριο από την Tacx.

Ή για να το θέσω πιο σωστά, όχι προπονητήριο, αλλά rollers ή επι το Ελληνικότερο "καρούλι". Και τί καρούλι, καρούλι που μετακινείται.

Αλλα για πάμε να δούμε αναλυτικά τί μπορεί να κάνει για εμάς και τις ποδηλατικές μας ικανότητες. Galaxia το όνομα αυτού, πρόκειται για μια εξέλιξη του Antares και σα γνήσιο παιδί της Tacx δε μπορεί παρά να έχει τουλάχιστον μία πατέντα. Μία πατέντα που μας επιτρέπει να είμαστε τόσο πιο σταθεροί, ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να σηκωθούμε από τη σέλα, να κάνουμε ορθοπέταλο και sprint.

Πώς? Με την κινητική ενέργεια που δημιουργείται καθώς επιταχύνουμε, το προπονητήριο μετακινείται ελαφρά προς τα εμπρός επιτρέποντας να διατηρήσουμε την ισορροπία μας ακόμα και εκτός σέλας, ενώ επιβραδύνοντας μετακινείται αντίστοιχα προς τα πίσω: μια μοναδική εφεύρεση που έχει κατοχυρωθεί με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από την Tacx.

H αίσθηση πλησιάζει ακόμα περισσότερο την αίσθηση που έχουμε όταν ποδηλατούμε σε ανοιχτό δρόμο, ενώ είναι πολύ καλό και για να εξασκήσουμε τις ικανότητες μας σε ισορροπία και να διορθώσουμε το πεταλάρισμά μας και την τεχνική μας. Ακριβώς όπως και τα υπόλοιπα rollers μόνο που εδώ έχουμε πιο πολλούς "βαθμούς ελευθερίας"

Και ένα video για να το απολαύσετε (εμείς εδώ έχουμε τον Portman και κάνει τα test drive μας :))

http://www.youtube.com/watch?v=sxFZnnKGz7Y

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Ετοιμάστε ένα σετάκι φωτάκια για μένα :-) . Μήπως ξέρουμε πόσο εξέχουν σε σχέση με τις κανονικές τάπες ;

Γιώργος-Κόρινθος

Γιώργος-Κόρινθος

Π.Ο Κορινθιακός

• Cyclist Friends
  • 1.903 Δημοσιεύσεις

Ετοιμάστε ένα σετάκι φωτάκια για μένα :-) . Μήπως ξέρουμε πόσο εξέχουν σε σχέση με τις κανονικές τάπες ;

Με το μάτι θα έλεγα γύρω στους 2-3 πόντους.Ας μας πούνε τα παιδιά το πρωί πόσο είναι ακριβώς.

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
σχεδον 3 ποντοι

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Σας ευχαριστώ παιδιά!

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις

Για το παρκάρισμα ρωτάς;:P

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Μαρίνο θα σου πω γιατί ρωτάω :-) . Έχω το FSA K-WING compact τιμόνι , το οποίο ήδη είναι λίγο πιο μακρύ στα τελειώματά του και στο ορθοπέταλο έχω σχετικά μικρό clearance. Οπότε αν βάλω και τα φωτάκια σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να το κόψω.

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πρόσεχε πως θα το κόψεις γιατί ξεκινά η κούρμπα σύντομα και δεν ξέρω πόσα cm χρειάζεται το φωτιστικό για να εγκατασταθεί. Ας μετρήσει κάποιος πόσο ακριβώς χρειάζεται να μπαίνει μέσα να ξέρουμε.

dimx-5

dimx-5

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.519 Δημοσιεύσεις
Στο ίσιο τιμόνι μπαίνουν? Πιο πολύ τα χρειάζομαι στο City που γυρνάω πάντα βράδυ παρά στην κούρσα.

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Λοιπόν είναι 6cm το μήκος του πλαστικού που εισέρχεται στο τιμόνι, αλλά το τελευταίο 1cm είναι κωνοειδές. Πριν κόψετε καλό θα είναι να δοκιμάσετε. Σε ίσιο τιμόνι δε μπαίνουν δυστυχώς γιατί θα φωτίζουν το λαιμό και όχι το δρόμο. Στις υπόλοιπες απορίες με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, χεχεχε.

Eaglos

Eaglos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.532 Δημοσιεύσεις
Είστε σίγουροι ότι τα μάτια του οδηγού θα κοιτάνε στις τάπες του τιμονιού; Εγω 9/10 φορές δεν βλέπω το κάτω μισό του ποδηλάτη. Γιλέκα, κράνη, τσάντες και ίσως το φωτάκι στη σελα.

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Υποτίθεται ότι κινδυνεύεις όταν είσαι μόνος, όχι μεσα στην κίνηση. Τώρα να μας δώ πόσο παράλληλα θα είναι τα drop του τιμονιού με τον οριζόντιο :P ευχαριστώ Ειρήνη!

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Κυρία συνάδελφε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Προφανώς δεν θα κόψω τίποτα , ακόμα και αν χρειαζόταν δεν θα το έκανα εγώ :-) .