Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

"Ask the Pro" the story of Why

- - - - -

• Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα είναι κλειδωμένο
36 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Εδώ και κάποιο διάστημα οι πιο παρατηρητικοί θα έχετε δει ότι στην αρχική σελίδα του forum έχει ανοιχτεί μια κατηγορία με τίτλο "Ask The Pro" και πολλά ερωτηματικά. Ήρθε ο καιρός να σας εξηγήσω τι είναι και τι θα περιλαμβάνει καθώς σε λίγες μέρες θα μπει σε λειτουργία. Πολλά μέλη έχουν απορίες και θα ήθελαν μια πιο "επίσημη" γνώμη από κάποιον αθλητή που να έχει κάποια σχετική εμπειρία στο θέμα που τον απασχολεί αλλά είναι δύσκολο μέσα στον κυκεώνα της πληροφορίας να πάρει απάντηση στην ερώτησή του. Επίσης, υπάρχουν αρκετοί πολλοί καλοί αθλητές εκεί έξω που προσπαθούν για διάκριση, έχουν κάποια εμπειρία, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα γνωστοί, που θα ήθελαν να μπορούν να έρθουν σε επαφή με τον απλό χομπίστα και να απαντήσουν στις ερωτήσεις και τις απορίες του αλλά δεν ξέρουν πως. Είπαμε αυτό, λοιπόν, να προσπαθήσουμε να το γεφυρώσουμε και να φέρουμε πιο κοντά τον αθλητή με τον χομπίστα μέσω του Cyclist Friends. Επιλέξαμε 4 αθλητές για διαφορετικούς λόγους τον καθένα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι άλλα αξιόλογα παιδιά δεν θα μπορούσαν να κάνουν αυτή τη δουλειά, προφανώς. Ο τίτλος "Ask the Pro" φυσικά δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα παιδιά αυτά είναι "Pro" σε χαρακτήρα και το "παίζουν" κάπως ή είναι αθληταράδες επαγγελματίες κλπ. Είναι απλά ένας διακριτικός τίτλος χάριν αστεϊσμού για τους φίλους μας που μιμείται αντίστοιχους τίτλους σε Site του εξωτερικού όπου απαντούν όντως οι μεγάλοι Pro. (Pro= Professional Rider, "Pro"= Κάποιος που το παίζει pro με το στυλάκι και το ύφος του. "Είσαι και πολύ "pro" με αυτό το κολάν", "γιατί δεν χαιρετάς στο δρόμο, την είδες "pro"?) Οι τέσσερις αυτοί αθλητές είναι: 1. Μαρία Μιχαλογιαννάκη aka Lady M. Πρωταθλήτρια Downhill, με διακρίσεις στο εξωτερικό και με συμμετοχές σε πολλούς διεθνείς αγώνες με την ομάδα της Unior Tools 2. Νεόφυτος Σακελλαρίδης aka neoeides Αθλητής της Continental SP Tableware, πολυνίκης και πρωταθλητής στις κατηγορίες U23 και με πρόσφατη συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Δανίας και εξειδίκευση στους αγώνες Χρονομέτρου 3. Παναγιώτης Χατζάκης aka Chatzak Ένας από τους ελπιδοφόρους αθλητές της Ελληνικής ποδηλασίας. Ο πρώτος 20άχρονος που παίρνει μεταγραφή για ομάδα του Εξωτερικού την EC mayenne, και είναι σίγουρο ότι θα μας γεμίσει με εμπειρίες από τη ζωή του εκεί στα ξένα. 4. Γιώργος Νείλας aka Toolman Ο γνωστός σε όλους μας Toolman. Αθλητής του Αίολου, ήρθε από το πουθενά, και είναι ότι πιο κοντά στον χομπίστα μιας και ξεκίνησε ποδήλατο πριν λίγα χρόνια στην ηλικία των 30 και κατάφερε αρχικά να πρωταγωνιστήσει στην κατηγορία Masters και πέρσι να έχει πολύ καλά πλασαρίσματα και βάθρα σε αγώνες της κατηγορίας των ανδρών με αποκορύφωμα την τρίτη του θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΜΤΒ. Στα θέματα που θα ανοιχτούν θα μπορεί ο καθένας από εμάς να τους κάνει ερωτήσεις για κάτι που τον απασχολεί και αφορά, ποδήλατα, προπονήσεις, διατροφή, τεχνική κλπ και εφόσον υπάρχει η αντίστοιχη γνώση οι "pro" θα απαντούν ανάλογα. Παράλληλα θα μπορούν να ανοίγουν δικά τους θέματα παρουσιάζοντας τη ζωή τους με το ποδήλατο και τις προπονήσεις τους φέρνοντάς μας πιο κοντά στη ζωή ενός αθλητή ενώ θα μας περιγράφουν αγώνες, εμπειρίες και άλλα τεχνικά ή αγωνιστικά θέματα που θεωρούν σημαντικά και θα ήθελαν να τα μοιραστούν μαζί μας. Σε λίγες μέρες η κατηγορία "Ask The Pro" θα ανοίξει και ελπίζω να την βρείτε ενδιαφέρουσα!
  • EveObelia του αρέσει

AndreasT

AndreasT

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.280 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΡαφήνα
πολύ καλό.. θα τους πρήξουμε!

Karvounas

Karvounas

Ex Alouminas

• Cyclist Friends
  • 370 Δημοσιεύσεις
Νομίζω περιττό να επισημάνουμε την αξία που προσδίδει στο forum μία τέτοια πρωτοβουλία! θα πω απλά εύγε και ευχαριστούμε!

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.638 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Πολυ καλη κινηση για ακομα μια φορα, μ'αρεσει.... Επισης θα ηταν πολυ καλο στην συνεχεια να εμπλουτιστει κ να κατηγοριοποιηθει, δηλαδη σε αθλητες κ αθληματα. Καποιος για τον δρομο, πιστα, downhill, mtb, cyclocross, ατομικη χρονομετρηση, τριαθλο κ οτιδηποτε αλλο..... Τι θα ελεγες Τακη ?

mr. spock

mr. spock

Μμμμμππππρρρ

• Cyclist Friends
  • 9.608 Δημοσιεύσεις
Προβλέπω τρελλή δουλειά γιά τους φίλους μας!

jim600v

jim600v

ADDiCTED

• Cyclist Friends
  • 66 Δημοσιεύσεις
Ενταξει τρομερη κινηση, πιστευω οτι θα βοηθησει ολους εμας τους αρχαριους :D :D

alexiskon

alexiskon

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.598 Δημοσιεύσεις
Mπραβο παιδια! Πολυ καλη κινηση, ειδικα για ατομα που ζουν εκτος των μεγαλων αστικων κεντρων κ ειναι δυσκολο να ερθουν σε επαφη με αθλητες. Θα εχει κ θεμα για κινεζικα?:lovl:

Coolnick

Coolnick

..O ..Scotttrek

• Cyclist Friends
  • 2.675 Δημοσιεύσεις
Μπράβοοοο Όπως ανέφερε ήδη φίλος, μάλλον θα τους πρήξουμε χα,χα,χα...

bbchris

bbchris

Got the flow™

• Cyclist Friends
  • 4.005 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSingletracks
Τούλη μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις για time trial. Θα σου λύσω όλες τις απορίες. αχαχαχαχαχαχαχα :rofl: :lovl:

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Πολυ καλη κινηση για ακομα μια φορα, μ'αρεσει....

Επισης θα ηταν πολυ καλο στην συνεχεια να εμπλουτιστει κ να κατηγοριοποιηθει, δηλαδη σε αθλητες κ αθληματα.
Καποιος για τον δρομο, πιστα, downhill, mtb, cyclocross, ατομικη χρονομετρηση, τριαθλο κ οτιδηποτε αλλο.....
Τι θα ελεγες Τακη ?

Ας ξεκινήσουμε με ερωτήσεις σε αυτούς τους 4 και βλέπουμε. Δύσκολο να διαχειριστεί. Αλλά μπορείτε όλες σας τις ερωτήσεις να τις κάνετε σε αυτούς και αν ξέρουν σας απαντούν διαφορετικά σας οδηγούν κάπου όπου μπορείτε να έχετε την απάντηση.

sparigoris

sparigoris

ΠΑΣ ΕΡΜΗΣ

• Cyclist Friends
  • 437 Δημοσιεύσεις
Συγχαρητήρια Τάκη για την σκέψη αυτή! Το βλέπω περίπου 2 μήνες και ήθελα να ρωτήσω αλλά ήμουν εγκρατής. (μάλιστα μου έκανε εντύπωση τόσο καιρό που δεν είχε ανοιχθεί θέμα από κάποιο μέλος σχετικά με αυτό). Καλή αρχή εύχομαι!:D

philip_time

philip_time

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.646 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μπράβο παιδιά πολύ χρήσιμο. * Τούλη νομίζω ότι πια θα τρώς στο πόδι χα χα

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.572 Δημοσιεύσεις
Γεια χαρά και από εμένα :) όπως είπε και ο Τάκης, θα έχω και εγώ μια δικιά μου ενότητα όπου θα γράφω για τους αγώνες που παίρνω μέρος,μερικές προπονήσεις, διάφορα reviews ή όποια συμβουλή μπορεί να χρειαστείτε και νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω. Σκοπός μου είναι να μεταφέρω όσο καλύτερα τις εμπειρίες που έχω (και θα αποκτήσω όσο περνάει η χρονιά) και να βοηθήσω με τον τρόπο μου παιδιά που τώρα αρχίζουν και όχι μόνο. Γιώργος "The Pro" Toolman :lovl: ΥΓ.Επιτέλους θα γίνω και εγώ Μούρη! χαχαχαχαχαχα

deadEye

deadEye

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 346 Δημοσιεύσεις
Πολύ ωραία ιδέα!!Χαιρόμαστε που μας σκέφτεστε!! Toolman είσαι ήδη Μούρη αν δεν το έχεις καταλάβει! Καλή αρχή!

kyriakospsy

kyriakospsy

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.296 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΕδώ και αλλού

Γεια χαρά και από εμένα :)

όπως είπε και ο Τάκης, θα έχω και εγώ μια δικιά μου ενότητα όπου θα γράφω για τους αγώνες που παίρνω μέρος,μερικές προπονήσεις, διάφορα reviews ή όποια συμβουλή μπορεί να χρειαστείτε και νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω. Σκοπός μου είναι να μεταφέρω όσο καλύτερα τις εμπειρίες που έχω (και θα αποκτήσω όσο περνάει η χρονιά) και να βοηθήσω με τον τρόπο μου παιδιά που τώρα αρχίζουν και όχι μόνο.

Γιώργος "The Pro" Toolman :lovl:

ΥΓ.Επιτέλους θα γίνω και εγώ Μούρη! χαχαχαχαχαχα

Τώρα που σε βρήκα θα σε τρελάνω στις ερωτήσεις για τις δομημένες προπονήσεις
και τα γιαπωνέζικα(θου κύριε) που γράφουν γι'αυτές (2χ6 1:1..) οι άλλοι proπολεμικοί.:D

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.030 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

όπως είπε και ο Τάκης, θα έχω και εγώ μια δικιά μου ενότητα όπου θα γράφω για τους αγώνες που παίρνω μέρος,μερικές προπονήσεις, διάφορα reviews ή όποια συμβουλή μπορεί να χρειαστείτε και νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω. Σκοπός μου είναι να μεταφέρω όσο καλύτερα τις εμπειρίες που έχω (και θα αποκτήσω όσο περνάει η χρονιά) και να βοηθήσω με τον τρόπο μου παιδιά που τώρα αρχίζουν και όχι μόνο.

Και ποιος σου ειπε οτι σε γουσταρουμε Γιωργακο...προτιμουμε τον γνησιο Μουρη που ειναι μονιμα μουρη!

Καλως ηρθες βρε παλιοπαιδο...εχεις αρκετη δουλιτσα στο χωρο του χωματος!!!

Εχω καμια 10ρια ερωτησεις,οταν ανοιξει η ενοτητα να τις πεταξω ολες μαζι η χαλαρα;
Με τον Μουρη θα συνεργαζεστε η τωρα που εγινες μουρη τον ξεχνας;

:yes master:

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Και μιας και πιάσαμε τους Pro, σήμερα ο Χατζάκης "στήθηκε" στο ποδήλατό του από τον Portman λίγο πριν αναχωρήσει για τη νέα του ζωή στη Γαλλία.

Ένας παλιός πρωταθλητής δίνει τα φώτα του στον νέο.

Παναγιώτη καλή αγωνιστική χρονιά.

http://www.cyclist-f...56&d=1327677131
http://www.cyclist-f...55&d=1327677118
http://www.cyclist-f...57&d=1327677144

zaxariades

zaxariades

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 10.547 Δημοσιεύσεις
χαχα ξεχάσατε την 5. ενότητα… AsK The PRO''

- δεν πειράζει θα ανοιχτεί εν κάρο ;)

Ps: καλή δύναμη Χατζάκης!

jasonp66gr

jasonp66gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.562 Δημοσιεύσεις

Ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας

Ομορφαντρα μου

jasonp66gr

jasonp66gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.562 Δημοσιεύσεις
Οι πρώτες ερωτήσεις εγιναν, μαλλον άστοχες

Yiannis99

Yiannis99

Οικονομικός μετανάστης στο UK..

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK

Οι πρώτες ερωτήσεις εγιναν, μαλλον άστοχες

Είναι "τεστ".

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο

Protool καλοριζικος!!!

cherouvim

cherouvim

░▒░▒░░▒░▒&

• Cyclist Friends
  • 2.668 Δημοσιεύσεις
Πότε ενεργοποιείται το feature; Είμαι με την ερώτηση έτοιμη και δεν κρατιέμαι... :)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Πότε ενεργοποιείται το feature;

Είμαι με την ερώτηση έτοιμη και δεν κρατιέμαι... :)

Στις αρχές τις επόμενης εβδομάδας.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Οι στήλες άνοιξαν. Ήδη οι πρώτοι Pro μας αρχίζουν να ζεσταίνουν τις μηχανές τους.
Επισκεφτείτε το σχετικό κομμάτι του forum http://www.cyclist-f...159-Ask-the-Pro ενημερωθείτε και υποβάλετε τις ερωτήσεις σας.

Θερμή παράκληση:
Πριν κάνετε οτιδήποτε διαβάστε το "How to" που έγραψε ο Γιάννης για να ακολουθηθεί πιστά η διαδικασία: http://www.cyclist-f...quot-the-How-to

george1976

george1976

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.441 Δημοσιεύσεις
TAKH δεν αφηνει να ανοιξουμε θεμα. κανω κατι λαθος?

Yiannis99

Yiannis99

Οικονομικός μετανάστης στο UK..

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK

TAKH δεν αφηνει να ανοιξουμε θεμα. κανω κατι λαθος?

Try again..

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Οι ερωτήσεις ξεκίνησαν και οι απαντήσεις το ίδιο. Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει λένε αλλά μου αρέσει πολύ αυτή η νέα λειτουργία. Χαίρομαι να βλέπω παιδιά που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα και με διακρίσεις να απαντούν στα "καυτά" ερωτήματα του απλού χομπίστα. Διάβασα και τις πρώτες απαντήσεις και νομίζω ότι από το ύφος και το επίπεδο που απαντούν κατανοεί κανείς γιατί τα παιδιά αυτά κάνουν επιτυχημένα αυτό που κάνουν.

zaxariades

zaxariades

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 10.547 Δημοσιεύσεις
Είμαι και εγώ τρομερά ικανοποιημένος από αυτή την σκέψη και κίνηση που αν όχι για κάποιον αρχάριο θα βοηθήσει και εμάς που όσο να νε αρχάριοι είμαστε. :D

Ευχαριστούμε και θα το επισκέπτομαι καθημερινά διαβάζοντας τις απαντήσεις δίνοντας λύσης σε πολλά θέματα που ούτε καν είχαμε σκεφτεί η φανταστοί που μπορεί να είχαμε λάθος.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.431 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Χρόνια Πολλά Νεόφυτε. Αυτή η χρονιά να σου φέρει όσα η προηγούμενη και ακόμα περισσότερα! Γέρασες...