Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Cyclist.gr Test Bikes για το 2012

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
63 απαντήσεις στο θέμα

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Βγάλαμε τα προηγούμενα στο σφυρί γιατί είπαμε ότι ήρθε η ώρα να ανανεωθεί ο στόλος. Οπότε ώρα να ανακοινώσουμε τί ποδήλατα θα υπάρχουν για δοκιμές το 2012. Παραδοσιακά τα ΜΤΒ υπερτερούν αριθμητικά σε σύγκριση με τις κούρσες, οπότε ούτε και φέτος μπορώ να σας χαλάσω χατήρι. 4 ΜΤΒ ώστε να μπορείτε να δοκιμάσετε πολλές διαφορετικές πλατφόρμες και μία κούρσα.

Όπως και τις προηγούμενες χρονιές, επικοινωνείτε με κάποιο από τα 2 Cyclist, κανονίζετε ώστε το ποδήλατο να υπάρχει διαθέσιμο για μία - δύο ημέρες που σας βολεύουν και έρχεστε να το παραλάβετε. Το δοκιμάζετε στις περιοχές που σας αρέσουν και ξέρετε, ώστε να έχετε μέτρο σύγκρισης και η ΜΟΝΗ σας υποχρέωση, είναι να γράψετε ένα review για την εμπειρία σας με το ποδήλατο, στο αντίστοιχο θέμα που υπάρχει, ή θα ανοίξουμε για κάθε ποδήλατο.

Για να μη σας κρατάω σε αγωνία όμως, για το 2012 θα έχουμε:
  • Οrbea Rallon R70 - medium
Δημοσίευση Εικόνας
  • Orbea Occam H50 - medium
Δημοσίευση Εικόνας
http://www.cyclist-friends.gr/attachment.php?attachmentid=83170&d=1310547788
  • Orbea Orca Bronze 105 (μη βιάζεστε, δεν έχει έρθει ακόμα, αλλά σας υπόσχομαι η πρώτη που θα είναι εδώ θα μπει σα demo)
φωτό αμα τη αφιξει
  • TREK Superfly Al - 19"
Δημοσίευση Εικόνας

Για κάθε ποδήλατο που θα ανοίξουμε νέο θέμα, θα κάνω update με το αντίστοιχο λινκ ώστε να μπορείτε να τα βρίσκετε εύκολα.

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.507 Δημοσιεύσεις
Αν και βαπτισμένος χωμάτινος πλέον, θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω την κούρσα, γιατι ακούω πολλά πράγματα για γεωμετρίες, βάρος, στιβαρότητα και θέλω να δω πρακτικά τι και ποσο προσφέρουν! Για να τα λένε βέβαια κάτι θα ξέρουν! :D Τα άλλα δε θελω να τα δοκιμάσω, έτσι κι αλλιώς όνειρο θα μείνουν, τουλάχιστον να μην εχω την αίσθηση τους να μου βασανίζει το μυαλό :P

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
Αν δεν θες να αγοράσεις και να χρεωθεις απλά μην δοκιμασεις... Έτσι νομίζεις αγνα & αθώα είναι τα Test Bikes? Ξέρεις τι ύπουλα κατασκευάσματα είναι; Κατασκευάσματα του σατανά. Ουουου.... Six hundred sixty six... Ουουου.... Six hundred sixty six... Που θα έλεγε και η Λουκά.. Πας να δοκιμάσεις μόνο και βγαίνεις με καινούργιο ποδήλατο. Ασε που αν δοκιμασεις ενα θα δοκιμασεις και τα άλλα οπότε θα αρχίσεις να μην σου πολυαρέσει το δικό σου πια...

Jay

Jay

Road addict

• Cyclist Friends
  • 880 Δημοσιεύσεις
Μιλάμε για αυτή την Orca; [ATTACH]116869[/ATTACH] Να περάσω απο το C2 για να πάρω αριθμό προτεραιότητας; :lol:

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

max

max

Cyclist.gr

• Cyclist Friends
  • 6.596 Δημοσιεύσεις

Μιλάμε για αυτή την Orca;

[ATTACH]116869[/ATTACH]

Να περάσω απο το C2 για να πάρω αριθμό προτεραιότητας; :lol:

γαμάτη η άτιμη
θα κάψει καρδούλες :P

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Eιρηνη στειλτε μου ενα στα Τρικαλα για ενα τεστ :P

dimx-5

dimx-5

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.519 Δημοσιεύσεις
Ζημιάρα είσαι. Λέω αυτό το Alma να παίξει καμιά βόλτα στα χέρια μου. Να δούμε τι λέει και το χώμα βρε παιδί μου. Κάτσε να κάτσουν τα χιόνια και θα έρθω να πάρω νούμερο σαν τα τυριά στον ΑΒ.

AOYE

AOYE

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 713 Δημοσιεύσεις

Ζημιάρα είσαι. Λέω αυτό το Alma να παίξει καμιά βόλτα στα χέρια μου. Να δούμε τι λέει και το χώμα βρε παιδί μου. Κάτσε να κάτσουν τα χιόνια και θα έρθω να πάρω νούμερο σαν τα τυριά στον ΑΒ.

Δεν θα πας μόνος σου!!!!!

;)

littlefish

littlefish

evo

• Cyclist Friends
  • 336 Δημοσιεύσεις
Θα ήθελα να δοκιμάσω το Rallon γιατί μου έχει κινήσει πολύ το ενδιαφέρον -όπως και το Occam και το Remedy- και υπόσχομαι ένα γεμάτο review με φωτογραφίες και hd video...

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas
Ατυχία ρε γμτ... και τα δύο fs σε medium...:κλάμα:κλάμα:κλάμα

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Θα ήθελα να δοκιμάσω το Rallon γιατί μου έχει κινήσει πολύ το ενδιαφέρον -όπως και το Occam και το Remedy- και υπόσχομαι ένα γεμάτο review με φωτογραφίες και hd video...

Πάρε τηλέφωνο στο Χολαργό και κανόνισέ το! :)

Ατυχία ρε γμτ... και τα δύο fs σε medium...:κλάμα:κλάμα:κλάμα

Hellequine τί ύψος έχεις? Το Rallon το καβαλάει ο Alessio που είναι κοτζάμ παλικάρι 1.80+. Πόσο + δε θυμάμαι βέβαια!

Zan

Zan

(m)

• Cyclist Friends
  • 6.436 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
To Οccam σε Small έχει όντως οριζόντιο 585mm........?

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

To Οccam σε Small έχει όντως οριζόντιο 585mm........?

Ναι ρε, 'γρουν ειναι. Όταν τα γράφω να κρατάς σημειώσεις.....

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Hellequine τί ύψος έχεις? Το Rallon το καβαλάει ο Alessio που είναι κοτζάμ παλικάρι 1.80+. Πόσο + δε θυμάμαι βέβαια!

1.90 γράφει το διαβατήριο μου...

Όπως είπε και ο ioannis (που είναι αντίστοιχου ύψους) όταν δοκίμασε το Rallon σε medium - σαν να καβαλάς ΒΜΧ είναι :) :) :)

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.

Αν δεν θες να αγοράσεις και να χρεωθεις απλά μην δοκιμασεις...

Έτσι νομίζεις αγνα & αθώα είναι τα Test Bikes? Ξέρεις τι ύπουλα κατασκευάσματα είναι; Κατασκευάσματα του σατανά.

Ουουου.... Six hundred sixty six...
Ουουου.... Six hundred sixty six...

Που θα έλεγε και η Λουκά..

Πας να δοκιμάσεις μόνο και βγαίνεις με καινούργιο ποδήλατο. Ασε που αν δοκιμασεις ενα θα δοκιμασεις και τα άλλα οπότε θα αρχίσεις να μην σου πολυαρέσει το δικό σου πια...

Απόλυτα αληθές... Κάπως έτσι και εγώ πήγα ένα απόγιομα τ'αβγούστου να χαζέψω κάνα πορδήλατοστ, μετά είπα να πάρω να δοκιμάσω κιαμιά απ'αυτές τις ροζ φιζίκ των δοκιμών και τώρα έχω καί στα δύο πορδήλατα...

Αμα μου περάσει το κρύωμα και φχιάξει λίγο ο καιρός θα έρθω να πάρω το κραγιόν για μια αναλυτική δοκιμή. Πόσο χαίρομαι που τα δυο ποδήλατα που μεγδιαφέρουν περισσότερο τα φέρατε στο μέγεθόζ μου...:kiss:

Τζιμ Άνταμς

Τζιμ Άνταμς

Double Banana

• Cyclist Friends
  • 7.414 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚορφή-Κορφή
στείλτε και προς τα κατ' τίποτις γιατί ο Ναύαρχος μόνο δρομίσια φέρνει και με ξενερώνει... Άντε και έχω οργανώσει και τον Γιωργάκη...

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις
Τest Ride Orbea Occam H50

Μετά από 18χρόνια με ΗΤ ποδήλατα είπα και εγώ να ξεκουράσω το σωματάκι μου απο τα κοπανήματα,και σκέφτομαι να μπώ στην οικογένεια των FS.
Ευτυχώς το αγαπημένο μας cyclist μας δίνει την δυνατότητα να δοκιμάσουμε πρίν αγοράσουμε,ετσι και εγώ πήρα να δοκιμάσω το Orbea Occam H50.
Δημοσίευση Εικόνας

Μπορώ να πώ ότι εμφανισιακά αυτή η φωτό δεν μου εκανε το "κλίκ",αλλωστε ενα ποδήλατο πρίν από τα χαρακτηριστικά του,αυτό που σε κάνει να θέλεις να το καβαλήσεις:naughty:είναι η εμφάνιση.
Από κοντά η αποψη αυτή αλλαξε εντελώς,το ποδήλατο είναι πολύ ομορφο,ειδικά με τις κόκκινες πινελιές που έχει το πλαίσιο που όμως δεν φαίνονται στις φωτό.

Αφού ο Γιάννης γέμισε τις αναρτήσεις με φρέσκο αεράκι για να με αντέξουν:lol: το ποδήλατο πήρε τον δρόμο για το πεδίο δοκιμής.

Αφού προσπάθησα να το φέρω λίγο στα μέτρα μου(είναι medium και εγώ χρειάζομαι large)κλείδωσα αναρτήσεις και ξεκίνησα τα πρώτα 5km ασφάλτου μέχρι να βρεθώ στο στοιχείο του,στο δάσος με τις ανηφοροκατηφόρες.Στην ασφαλτο πηγαίνει μια χαρά,σαν ΗΤ,το ιδιο και στον πατημένο χωματόδρομο.

Οταν εφτασα στην πρώτη ανηφόρα κλίσης Γολγοθά:κλάμα ξεκλείδωσα την μπροστά ανάρτηση και ξεκίνησα.Στο πετάλι δεν χάνει καθόλου, ανεβαίνει εξίσου καλά με ενα ΗΤ,αλλά το παραπάνω βάρος το καταλαβαίνεις,ειδικά οταν χρειάστηκε να το σπρώξω για καμμιά 300 μέτρα.:???:

Αφου εφτασα στην κορυφή(με την γλώσσα εξω σαν κυνηγόσκυλο:cry:)ηρθε η ωρα για την κατάβαση.Ξεκλείδωσα και την πίσω ανάρτηση,κατέβασα και τη σέλα λίγο και εφυγα για να δώ τι λέει στην κατηφόρα.Η αναρτήσεις καταπίνουν τα πάντα(σε σχέση με τις 80-100 που εχω στα ΗΤ μου)και αν το μέγεθος του ποδηλάτου ηταν το σωστό,θα ηταν τέλεια η κατάβαση.

Τα λάστιχα δυστυχώς δεν ήταν στο επίπεδο των αναρτήσεων,και μπούκωσαν γρήγορα στην λάσπη και στις πέτρες γλύστραγαν,αυτό βέβαια είναι κάτι που αλλάζει.

Το συμπέρασμα είναι,ότι πρόκειται για ενα πολύ καλό ποδήλατο,το οποίο με λίγο ελάφρωμα θα γίνει ενα πολύ καλό All Mountain.

Αν θα το αγόραζα?

Δημοσίευση Εικόνας θα το σκεφτώ.:cool:

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Τest Ride Orbea Occam H50

Aν θα το αγόραζα?

Δημοσίευση Εικόνας θα το σκεφτώ.:cool:

Ευχαριστούμε για το review κύριε... Χάρη Θεοφράστου :rofl::rofl::rofl:

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

Ευχαριστούμε για το review κύριε... Χάρη Θεοφράστου :rofl::rofl::rofl:

Ευχαριστώ.:lovl:
Για τον Takxu την εβαλα.;):D

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις
Ξέχασα να πώ ότι ευχάριστη εκπληξη ηταν τα φρένα που είχαν την σωστή διάταξη,το μπροστινό δεξιά.Δεν ξέρω αν τα είχε η ORBEA ετσι ή αν τα αλλάξαν τα παιδιά στο cyclist,οποιος και να ήταν ΕΥΓΕ.:respect:

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.570 Δημοσιεύσεις

Ξέχασα να πώ ότι ευχάριστη εκπληξη ηταν τα φρένα που είχαν την σωστή διάταξη,το μπροστινό δεξιά.Δεν ξέρω αν τα είχε η ORBEA ετσι ή αν τα αλλάξαν τα παιδιά στο cyclist,οποιος και να ήταν ΕΥΓΕ.:respect:

Ααα εγώ τα είχα φτιάξει έτσι για εμένα γιατί θα το έπαιρνα για ένα μικρό τέστ το οποίο ακυρώθηκε λόγο κακοκαιρίας... χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχχε

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

Ααα εγώ τα είχα φτιάξει έτσι για εμένα γιατί θα το έπαιρνα για ένα μικρό τέστ το οποίο ακυρώθηκε λόγο κακοκαιρίας... χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχχε

Μπράβο σε σένα τότε.:clap:

Να σου πώ το είχα λίγο εννοια αυτό,νεό ποδήλατο,δισκόφρενα ανάποδα,νέο πεδίο δοκιμών που δεν το είχα ξανακάνει.:confused:
Ευτυχώς που ηταν ετσι,γιατί τα 2 ξαδέρφια μου που είχα μαζί μου,εισπράξαν από 3 κ 1 τούμπα εκαστος.:lol:

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ευχαριστώ.:lovl:
Για τον Takxu την εβαλα.;):D

Να ετοιμάζω και τα υπόλοιπα να περάσεις να τα πάρεις?

Μέχρι να αποφασίσεις θα έχουν έρθει τα μοντέλα του 2013 οπότε ξανά-μανά από την αρχή.

dimx-5

dimx-5

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.519 Δημοσιεύσεις
Ήταν πολύ καθαρό όταν το πήρες??

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

Να ετοιμάζω και τα υπόλοιπα να περάσεις να τα πάρεις?

Μέχρι να αποφασίσεις θα έχουν έρθει τα μοντέλα του 2013 οπότε ξανά-μανά από την αρχή.

Μαα φυσικά,αλλά αυτή την φορά να δοκιμάσω κάτι στο νούμερο μου.:)

Ήταν πολύ καθαρό όταν το πήρες??

Καθαρό ήταν,γυάλιζε,ηταν αμέσως μετά την "περιποίηση" από τον atlas.:respect:
Kαι φυσικά καθαρό θα το επιστρέψω.;)

Pauleta

Pauleta

ATH

• Cyclist Friends
  • 847 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
Ερώτηση (που ίσως να έχει απαντηθεί παλιότερα). Γιατί δεν υπάρχουν κούρσες (και ιδιαίτερα κάτι σε carbon) για test ride;

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.507 Δημοσιεύσεις

Ερώτηση (που ίσως να έχει απαντηθεί παλιότερα). Γιατί δεν υπάρχουν κούρσες (και ιδιαίτερα κάτι σε carbon) για test ride;

Απ' ότι έχει ανακοινωθεί, για φέτος θα είναι διαθέσιμη η Orca Bronze για τεστ!

george1976

george1976

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.441 Δημοσιεύσεις
υπαρχει η δυνατοτητα για τεστ?

Easy Rider2

Easy Rider2

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να αγοράσω το Trek 6300 '12 και θα ήθελα την γνώμη σας. [ATTACH]125820[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Άνοιξα το θέμα να ανακοινώσω ότι η Orca Bronze b105 θα διατίθεται πλέον για τεστ και μόλις είδα την ερώτηση του easy rider. Aλλά ας τα πάρουμε ένα ένα.

Αφού η Bronze μας πέρασε από το test Takxu και ο Τάκης μοιράστηκε μαζί μας τις εντυπώσεις του στο blog του, θα μπορείτε από αύριο να καλείτε στο Χολαργό για να δοκιμάσετε την χάλκινη καλονή.

Μέγεθος 53 με πετάλια Look και τιμόνι 44cm.

Δημοσίευση Εικόνας