Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Cyclist.gr Test Bikes για το 2012

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
63 απαντήσεις στο θέμα

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Tώρα για το TREK 6300, δεν υπάρχει διαθέσιμο για test ride, όμως μπορείς να έρθεις από το cyclist και να το δοκιμάσεις γύρω γύρω από το μαγαζί. Πρόκειται για ένα ποδήλατο με πολύ καλή σχέση απόδοσης - τιμής. Και τί σημαίνει αυτό? Οτι συνδυάζει ένα πολύ καλό και ελαφρύ αλουμινένιο πλαίσιο με αρκετά ελαφριά, αλλά όχι top of the line περιφερειακά, που θα σου κάνουν τη δουλειά που θες χωρίς να ανεβάσουν το budget σου κατακόρυφα. Όσο και βαριά να είναι η δουλειά: από αγώνες και μονοπάτια, μέχρι marathon και δασικές διαδρομές χιλιομέτρων. Ένα ποδήλατο που θα το ευχαριστηθείς και στα τεχνικά κομμάτια αν έχεις μια σχετική άνεση με τα μονοπάτια, αλλά και στις μεγάλες ανηφόρες και θα σταθείς αξιοπρεπώς και σε αγώνες, χωρίς να σε περιορίζει σε κάτι.

Easy Rider2

Easy Rider2

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2 Δημοσιεύσεις

Εγώ αυτό το ποδήλατο το θέλω για sport και πιστεύω ότι έχει αρκετή καλή ανάρτηση και περιφερειακά εσύ τη λες

dasimo

dasimo

Λαχανιασμενο Yeti

• Cyclist Friends
  • 355 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθηνα
Ευχαριστω πολυ τα ευγενεστατα παιδια στο C2 για την παραχωρηση του Superfly Al για τις επομενες 2 μερες, να τους εχει ο Θεος καλα! Ελπιζω να πουληθει το Marlin και το Superfly να εχει παρει την θεση του στην αγκαλια μου!

mr. spock

mr. spock

Μμμμμππππρρρ

• Cyclist Friends
  • 9.608 Δημοσιεύσεις

Εγώ αυτό το ποδήλατο το θέλω για sport και πιστεύω ότι έχει αρκετή καλή ανάρτηση και περιφερειακά εσύ τη λες

Φίλε μου το είχα το 6300 του 11 και είναι πολύ καλό ποδήλατο!

mr. spock

mr. spock

Μμμμμππππρρρ

• Cyclist Friends
  • 9.608 Δημοσιεύσεις

Άνοιξα το θέμα να ανακοινώσω ότι η Orca Bronze b105 θα διατίθεται πλέον για τεστ και μόλις είδα την ερώτηση του easy rider. Aλλά ας τα πάρουμε ένα ένα.

Αφού η Bronze μας πέρασε από το test Takxu και ο Τάκης μοιράστηκε μαζί μας τις εντυπώσεις του στο blog του, θα μπορείτε από αύριο να καλείτε στο Χολαργό για να δοκιμάσετε την χάλκινη καλονή.

Μέγεθος 53 με πετάλια Look και τιμόνι 44cm.

Δημοσίευση Εικόνας

Θα την έπαιρνα να τη δοκιμάσω και θα σας έκανα και ένα σπέσιαλ review, αλλά:
1) Θα μου την είχετε στημένη με κάμερες και φωτογραφικές και μετά θα με ξεμπροστιάσετε όπως τον Αρχηγό και τον Βράςς!
2) Φοβάμαι μήπως και γλυστράω μ' αυτά τα λάστιχα στα μονοπάτια του Υμηττού, αν και στη φωτό δείχνει να πατάει καλά! Με 28 psi δουλεύει;
3) Δεν έχω παπούτσια γκλίνγκ-γκλάνγκ γιά αυτά τα πετάλια.

Τι λέτε κι εσείς; Έχετε τίποτα να προτείνετε;

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

1) Θα μου την είχετε στημένη με κάμερες και φωτογραφικές και μετά θα με ξεμπροστιάσετε όπως τον Αρχηγό και τον Βράςς!
2) Φοβάμαι μήπως και γλυστράω μ' αυτά τα λάστιχα στα μονοπάτια του Υμηττού, αν και στη φωτό δείχνει να πατάει καλά! Με 28 psi δουλεύει;

Nα το ξεχάσεις.:director:

Θέλεις να σε καταραστεί ο κολλητός του Μανιτού?:lol:

Ασε που σου είναι πολύ μεγάλο.:naughty::harhar:

Zan

Zan

(m)

• Cyclist Friends
  • 6.436 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ε κάτι έχουμε να προτείνουμε...

http://www.cyclist-f...20&d=1333458685

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Τα πετάλια τα αλλάζεις, μπαίνουν και τα φλατ. Να κοιτάξεις να έχουν μεγάλα πινσ για να γατζώνουν στα άλματα.

Τα λάστιχα τα αλλάζεις, βάζεις κάποιο 2.2 για 29άρι (ταιριάζουν μια χαρά στη ζάντα) ίσως έχεις θέμα με το clearance αλλά τίποτες που μια καλή λίμα δεν μπορεί να διορθώσει.

Karvounas

Karvounas

Ex Alouminas

• Cyclist Friends
  • 370 Δημοσιεύσεις
Πάσχα με τη μύγα! Είχα την τύχη να δανειστώ τη μυγούλα για το Πάσχα και να παίξω μαζί της. Αφενός για να θυμηθώ λίγο τα παιδικά μου χρόνια που μόνο σε μονοπάτια με το BMX τη βγάζαμε, αφετέρου για να μπορέσω να ευχαριστηθώ τις αν και περιορισμένες, χωμάτινες διαδρομές στο εξοχικό της καλής μου στη Λίμνη Ηραίου. Από τη στιγμή που την πήρα με εντυπωσίαζαν οι τεράστιοι τροχοί και το επαγγελματικό πηρούνι που σου φωνάζει "I mean business" και "πάμε να με λιώσεις"! Και έτσι, αλλά και με την προτροπή του Takxu είχα σκοπό να μην τη λυπηθώ! Πού να ήξερα όμως ότι τελικά θα έφτανε εμένα στα όρια μου και όχι το αντίστροφο.... [ATTACH]128895[/ATTACH] Στο πρώτο μέρος της βόλτας περιορίστηκα στο πολιτισμένο οδόστρωμα γύρω απο τη λίμνη αψηφώντας εντελώς λακούβες και οποιαδήποτε ανωμαλία. Έβγαλα το άχτι μου. Το είχα απωθημένο απο την κούρσα μιας και εκεί πρέπει να αποφεύγεις τα πάντα... Ακόμα και μετά απο 3 μέρες δεν ξεπέρασα το μέγεθος αυτού του ελαστικού! Νομίζεις πως καβαλάς τρακτερ! Με μόλις 2.2 ελαστικα... Αποφάσισα να τη βγάλω μερικές φωτογραφίες στα αξιοθέατα... [ATTACH]128896[/ATTACH] [ATTACH]128897[/ATTACH] Μετα από καμιά ωρίτσα ήρθε η ώρα να περάσουμε και στο χωματάκι... Οι φίλοι χλαπατσαίοι τώρα θα γελάσουν όταν δουν την ευκολία των διαδρομών αλλά αρχίζω να καταλαβαίνω πια γιατί είναι τέχνη να κινείσαι με ταχύτητα στο χώμα. Μου φάνηκε απίστευτο το πόσο γλιστράει κανείς με λίγο χωματάκι... Εδώ ξεκινάμε λοιπόν: [ATTACH]128898[/ATTACH] Προφανώς το κομμάτι αυτό είναι πανεύκολο εκτός αν πηγαίνεις μαλλιοκούβαρα οπότε γίνεσαι πανεύκολα ένα με τις πευκοβελόνες. Παρεπιμπτόντως τα φρένα της μύγας απίστευτα, με το παραμικρό κοκκαλώνουν και μπορείς να βρεθείς αν φοβηθείς ξαπλωμένος για πλάκα! Κάποια στιγμή βρίσκομαι σε ένα άνοιγμα με πέτρες, νεροφαγώματα και διαφόρων ειδών ξερή βλάστηση και εδώ είναι που έπαθα πλάκα!! Αυτοί οι τροχοι περνάνε πάνω απο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Χωρίς να ξέρω το χώρο κινούμαι με απίστευτη ασφάλεια (ξεκούμπωτος βέβαια γιατι ανα πάσα στιγμή χρειάζεται να μπει το πόδι κάτω) και χωρίς να με επιβραδύνει τίποτα. Αυτή είναι η μαγεία του 29αριού!! [ATTACH]128899[/ATTACH] [ATTACH]128900[/ATTACH] Έμεινα εντυπωσιασμένος - δεν είχα ξανα τετοια εμπειρία παρα μόνο πεζός! Μία στάση για νεράκι: [ATTACH]128901[/ATTACH] Και μετά ο δρόμος της επιστροφής... Είπα καλά είναι για πρώτη μέρα πολύ το ευχαριστήθηκα. Παίρνω φόρα λοιπόν! [ATTACH]128902[/ATTACH] Ο αέρας να με χτυπάει - όρθιος στο ποδήλατο - με ένα χαμόγελο μέχρι το σβέρκο και φυσικά ικανοποιημένος που δεν είχα κανένα πέσιμο... Η ατυχία όμως ήρθε... Και όμως λάστιχο... Μετά τα πρώτα 2-3 δευτερόλεπτα που νομίζεις ότι μάλλον κάτι δεν άκουσες καλα έρχεται η επιβεβαίωση! [ATTACH]128903[/ATTACH] Ειλικρινά δεν ξέρω που στο δια...λο κατάφερα και βρηκα τέτοια κ..λόπροκα! Τηλέφωνο στην καλή μου αφού είναι μόλις 10 λεπτά μακριά και επιστροφή μιας και δεν είχα τίποτα μαζί μου - οι απαραίτητες θερμίδες κάηκαν! Ας είναι καλα ο Γιάννης (JnFazer) που μου έδωσε 2 σαμπρέλες μαζί μου - έλεγα δεν θα χρειαστούν αλλα τελικά η μία χρειάστηκε... Αλλαγή αμέσως και ύπνος για τη μύγα. Τη μέρα του Πάσχα ξύπνησα με πιο άγριες διαθέσεις. Την ξανακαβάλησα λοιπόν και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση χώθηκα στα ανώμαλα! [ATTACH]128904[/ATTACH] [ATTACH]128905[/ATTACH] [ATTACH]128906[/ATTACH] Άρχισα να καταλαβαίνω για πρώτη φορά γιατί έχουν οι mountainάδες τα συγκεκριμένα πετάλια (πλατφόρμες με προεξοχές). Δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν έχεις τρομερη αυτοπεποίθηση να κινείσαι γρήγορα σε τέτοια εδάφη κουμπωμένος... Μερικές ακόμα φωτογραφίες στα πέριξ της λίμνης και με θέα τον Κορινθιακό: [ATTACH]128907[/ATTACH] [ATTACH]128908[/ATTACH] [ATTACH]128909[/ATTACH] [ATTACH]128910[/ATTACH] Μερικά μέτρα πάνω απο ένα δύσκολο για μένα κομμάτι (απορώ ρε παιδιά πως το κάνετε) - αυτά τα πετραδάκια είναι φοβερά επικίνδυνα! [ATTACH]128911[/ATTACH] Μια τελευτάια φωτογραφια με το φάρο και ώρα για επιστροφή! [ATTACH]128913[/ATTACH] Για μένα η μεγαλύτερη ευχαρίστηση ήταν το γεγονός ότι είχα τη δυνατότητα να κινηθώ σε οποιοδήποτε τεραίν. Έκανα βόλτα σε υπέροχο τοπιο που αλλιώς δεν θα είχα τη δυνατότητα γρήγορα και με ασφάλεια. Και αυτό είναι που με τράβηξε αρχικά στο να το δοκιμάσω. Για αυτό που ήθελα να κάνω, η μύγα ήταν ο καλύτερος ξεναγός. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να την αποκτήσω λόγω της απαγορευτικής προς το παρόν για μένα τιμής αλλά σίγουρα ένα 29άρι είναι στα πλάνα μιας και αναζητώ την ορεινή ποδηλασία! Περισσότερο για λόγους ευελιξίας παρά για καγκουριά... Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι τότε ίσως τα λάστιχα απο 2.2 σε 2.1. Θα με κάλυπταν περισσότερο... Αυτά λοιπόν - το "τεστ" της μύγας και του "Γιάννη στην ορεινή ποδηλασία" πέρασε στην ιστορία. Ωρα για αποκατάσταση! [ATTACH]128920[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
αυτο και αν ειναι review... για το Madone τοσα δεν εγραψες...ΠΡΟΔΟΤΗ... :) Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.570 Δημοσιεύσεις

αυτο και αν ειναι review...

για το Madone τοσα δεν εγραψες...ΠΡΟΔΟΤΗ... :)

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Ρε άστο το παιδί! Αυτός μια χαρά την βρήκε την άκρη ;) χεχεχεχεχεχε

Καλως όρισες Γιάννη!
Σου εύχομαι να το συνεχίσεις το ΜΤΒ, είναι τρομερή προπόνηση και υπάρχουν στιγμές που φεύγοντας από τον πολιτισμό απορείς γιατί δεν κάνεις μόνο ΜΤΒ.

Ωραίο review!

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Σου εύχομαι να το συνεχίσεις το ΜΤΒ, είναι τρομερή προπόνηση και υπάρχουν στιγμές που φεύγοντας από τον πολιτισμό απορείς γιατί δεν κάνεις μόνο ΜΤΒ.

+1000 περα απο την προπονηση απλα ξεφευγεις λιγο περισσοτερο, βλεπεις πρααγματα που υπο αλλες συνθηκες δεν θα τα εβλεπες.

Ωραιο review επισης !!!

trehanero

trehanero

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.149 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚαλλιθέα
ΩΧ κόλλησε άσχημα....... Η τελευταία φωτό με τον άρνακα.....με πολλά like...xaxaxa

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.026 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

αυτο και αν ειναι review...

για το Madone τοσα δεν εγραψες...ΠΡΟΔΟΤΗ... :)

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Αυτο δε σου λεει κατι;;;
Μηπως εχει ερθει η ωρα σου να δοκιμασεις κατι παραπανω;
Ποτε μη λες ποτε...

;););)

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις

Χρόνια σας πολλά κύριοι...και οτι επιθυμείτε...να το κρατήσετε για τους εαυτούς σας...
ο Καρβουνάς...είναι κουρσάς...χαχαχαχαχαχα

Karvounas

Karvounas

Ex Alouminas

• Cyclist Friends
  • 370 Δημοσιεύσεις

ο Καρβουνάς...είναι κουρσάς...χαχαχαχαχαχα

Ε μιά στο τόσο ας σκονιστούμε και λίγο! Είμαι πολιτισμένος αλλά μου αρέσει να τσαλακώνομαι που και που...
Μήπως να το δοκιμάσεις κι εσύ?? χαχα!

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις

Ε μιά στο τόσο ας σκονιστούμε και λίγο! Είμαι πολιτισμένος αλλά μου αρέσει να τσαλακώνομαι που και που...

Περιμένω να βγουν τα 32αρια...και θα κάνω...το υπόσχομαι...χαχαχαχαχα

root

root

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 995 Δημοσιεύσεις

Που να ήσουν κ κουμπωμένος!!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν με έπεισες, Παρασκευή απόγευμα έχει ΜΤΒ κ Υμηττό ;)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Κarvounas MTB Edition - Vrass Road Edition, μας έχετε μπερδέψει ρε παλικάρια. Και σα να μην έφτανε μόνο αυτό, γράφετε και ωραία reviews πανάθεμά σας!

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις

Κarvounas MTB Edition - Vrass Road Edition,

αλλαξε ο κολιές...απλά

:-)

redbiker

redbiker

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 277 Δημοσιεύσεις
ORBEA ORCA B105 TEST RIDE Παρασκευή μεσημέρι έχω φτάσει στο cyclist του Χολαργού, γεμάτος χαρά, πανέτοιμος για την πρώτη μου εμπειρία με κούρσα ever. Συνεννοούμαι με έναν κύριο και παίρνω επιτέλους στα χέρια μου το orbea orca b 105. [ATTACH]130123[/ATTACH] [ATTACH]129887[/ATTACH] [ATTACH]129888[/ATTACH] [ATTACH]129889[/ATTACH] Μια πρώτη κρύα και εντελώς ξένη γεύση με περίμενε μιας και πρώτη φορά καβάλησα κάτι αντίστοιχο. Αμέσως καταλαβαίνω τις έντονες διαφορές που έχει ένα τέτοιο ποδήλατο σε σχέση με ένα mtb hardtail. Καθώς ολοκληρώνω τα πρώτα χιλιόμετρα, μέσα σε μια προσπάθεια να αποδεχθεί το σώμα και ο εγκέφαλος μου την απίστευτα χαμηλή στάση του σώματος, αρχίζω να απολαμβάνω την οδηγική συμπεριφορά του όσο τίποτε άλλο. Στιβαρή κατασκευή, ελαφρύς και συνάμα ανεκτός στις απορροφήσεις σκελετός κερδίζει τον καθέναν μέσα στα πρώτα λεπτά. Το μπροστινό και πίσω ντεραγιέρ της shimano αρκετά εντυπωσιακά εκτελούσαν γρήγορα και αποτελεσματικά οποιαδήποτε αλλαγή ταχύτητας επιθυμούσα. Τα φρένα επίσης δυνατά και αθόρυβα αν και δεν μου προκάλεσαν τρομερή εντύπωση ως κάτι νέο. (Όταν έχεις συνηθίσει τα φρεναρίσματα σε υδραυλικά avid είναι δύσκολο να εντυπωσιαστείς άμεσα από κάτι άλλο. :) ) Αυτό που πραγματικά μου προκάλεσε τρομερή εντύπωση ήταν η εκπληκτική πραγματικά αίσθηση πατήματος του όλου ποδηλάτου καθώς και των τροχών του. Απίστευτη αίσθηση πατήματος ελαστικών και απορρόφησης κραδασμών από αυτούς. Όταν αποφάσιζα να ξεδιπλώσω τα watt μου :naughty: όλο το ποδήλατο επιτάχυνε σαν τίποτε άλλο. Δεν το έχω ξανανιώσει με τίποτα προηγούμενο. Η διαδρομή που ακολούθησα ήταν μεταμόρφωση-τατόϊ-βασιλικά-κατσιμίδη και πάλι πίσω. Στην κατάβαση το orbea ήταν πραγματικά απίστευτο! Τρομερό κράτημα, έντονες κλίσεις στις στροφές και απίστευτη ταχύτητα. Είναι σαν να σου λέει το ίδιο ‘τι μόνο αυτό μπορείς, δώσε και άλλο αντέχω!!!’ Πραγματικά δεν τελείωνε πουθενά αυτή η απόλαυση. [ATTACH]129890[/ATTACH][ATTACH]129891[/ATTACH] Όσο αφορά την ανάβαση το βάρος του ποδηλάτου σε βοηθά να σκαρφαλώσεις σβέλτα και άνετα. Η μόνη μου ένσταση, που κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με το στυλ μου, ήταν οι δύο επιλογές που σου δίνει ο δισκοβραχίονας. Μεσαίο τροχό και μεγάλο. Πιστεύω ότι ένας επιπλέον μικρότερος θα βελτίωνε αρκετά το κομμάτι της ανάβασης σε έντονες κλίσεις. Έπιασα τον εαυτό μου να ζορίζεται έντονα σε μερικά σημεία. Γενικά έχουμε να κάνουμε πραγματικά με άλλη μια δημιουργία της orbea. Δεν έχω δοκιμάσει τα προηγούμενα αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να αντιληφθεί την θετική συμπεριφορά ενός τέτοιου ποδηλάτου από την πρώτη κιόλας στιγμή. [ATTACH]129892[/ATTACH] "Ε όχι και σκουπίδι το orca!!:harhar:" Ευχαριστώ το cyclist Χολαργού για αυτή την εμπειρία.

gefer

gefer

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 11 Δημοσιεύσεις
πολύ ωραία παρουσίαση! Ευχαριστούμε...

redbiker

redbiker

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 277 Δημοσιεύσεις

πολύ ωραία παρουσίαση! Ευχαριστούμε...

να σαι καλά...

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
Ηρθε λοιπον και η σειρα μου! Σαββατο μεσημερι πηγαινω στο cyclist, παιρνω το εργαλειο. Δυστυχως το μενου ειχε ΜΤΒ το απογευμα, και ετσι αφησα την Ισπανιδα διπλα στο κρεβατι μου :naughty:. Κυριακη απογευμα, περιμενα να πεσει λιγο ο ηλιος , και αφου εχουν φορεθει τα cranckbrothers, παγουροθηκη και ενα κοντερακι ξεκιναω για τατοι-κατσιμιδι-αγ.μερκουριο-μαλακασα-ορωπος! Εδω πριν περιγραψω την εμπειρια μου, οφειλω να πω οτι δεν εχω καμια προηγουμενη εμπειρια με τιποτα παρομοιο. Και οι αποψεις μου ισως να μην ειναι αντικειμενικες..:lol: Επισης, δεν μπορω να πω οτι εκανα τα χλμ στην καλυτερη δυνατη κατασταση και ισως φανω λιγο υπερβολικος σε καποιο σημειο :bleh: Το πρωτο σοκ, γενικα ηρθε αμεσως, και ειναι το ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΝΕΤΟ μπορει να ειναι??????!!!!!! Ειχα ακουσει τα "χειροτερα" γενικα για το τομεα κουρσα, και περιμενα κατι εντελως διαφορετικο! Πραγματικα δεν με κουρασε σχεδον καθολου σε ανεση, ισως λιγο η σελα να μπορουσε να ειναι κατι καλυτερο, αλλα μεχρι εκει. Δευτερο σοκ, ανηφοριζω προς τατοι, και η μεση ταχυτητα μου φλερταρει με τα 30χλμ (τατοιου). Ωραια πραγματα λεω, πραγματικα πεταγε. Δεν ζοριζομουν να την κρατησω , αντιθετως ενιωθα ανετα. Με υψηλους παλμους βεβαια.. Τριτο σοκ, ρε παιδια δεν ειναι βαρυ το 34-25???? ωχ παναγια μου, εκλαψα λιγο στις ανηφορες , μιας και τα ποδια μου ηταν ταλαιπωρημενα απο τα χθεσινα βουνισια χλμ.. :κλάμα Χαμηλοτερο στροφαρισμα που μπορουσαν να κανω ηταν γυρω στα 13 χμλ ανα ωρα! Ενταξει ναι ακομα και τοτε ανεβαινα μπαλα.., αρκει να αντεχαν τα ποδια.. Και αφου τελειωνουμε την ανηφορια, ξεκιναει το κατεβα. Στριβω προς Αγ.μερκουριο και βουρ κατω για μαλακασα.. Στροφιλικι και φουρκετα, να εχω πιαστει απο κατω και να εχουν αναψει τα τακακια.... Δε ξερω τι κανουν οι αλλες κουρσες αλλα, μολις αρχισα να το πιεζω , πραγματικα πηγαινε διαβητης οπως πολλοι εχουν επισημανει. Πλαγιασματα και λοιπα γινοντουσαν εντελως διασκεδαστικα, και η κατηφορα εγινε σαν να κατεβαινω μονοπατι.. 50-60 σε μαχ ταχυτητες στον αγ. μερκουριο. Συνεχιζω για σκαλα ορωπου, μεγαλος ο δρομος και συνεχομενες κλισεις προς τα κατω :cool:.. Τρωω 2 καλες ανηφορες και με το που βλεπω θαλασσα, αρχιζει το γλεντι.. αφηνω τελειως τα φρενα και βλεπω 82 καποια στιγμη στο κοντερ, και να στριβω για πλακα με 70+. Τα φρενα δεν εντυπωσιαζουν ,αλλα ουτε πεφτουν λιγα εν τελει. Οι ταχυτητες ακριβεις, και μου αρεσε το ενδιαμεσο σκαλοπατι στο μπροστα ντεραγιε για να μη βρισκει ο δισκος. Παρολα αυτα , shimano , δεν ειναι τπτ εντυπωσιακο. Το φερρυ φανηκε μπροστα μου σε χρονο dt.. Νομιζω οτι ειναι ενας ερωτας :heart: μεγαλος.. Πολυ μεγαλοοοοοςς:heart::heart::heart::heart::heart: Τελικος απολογισμος 1ωρα και 54 λεπτα μεχρι ορωπο στα φερρυ με εκκινηση μεταμορφωση. 1 ωρα και 18 λεπτα η αναβαση μεχρι το εκκλησακι του Αγ.Μερκουριου , μετρημενο απο μεταμορφωση. (καλα ειναι?) Ευχαριστω πολυ το cyclist για την δοκιμη! πραγματικα αξιζει να δοκιμασεις κατι τετοιο αν δεν το εχει κανει κανεις.., και ποιος ξερει τι αγορες θα κανεις μετα.. :rofl:

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Ηρθε λοιπον και η σειρα μου!
Σαββατο μεσημερι πηγαινω στο cyclist, παιρνω το εργαλειο.
Δυστυχως το μενου ειχε ΜΤΒ το απογευμα, και ετσι αφησα την Ισπανιδα διπλα στο κρεβατι μου :naughty:.
Κυριακη απογευμα, περιμενα να πεσει λιγο ο ηλιος , και αφου εχουν φορεθει τα cranckbrothers, παγουροθηκη και ενα κοντερακι ξεκιναω για τατοι-κατσιμιδι-αγ.μερκουριο-μαλακασα-ορωπος!

Εδω πριν περιγραψω την εμπειρια μου, οφειλω να πω οτι δεν εχω καμια προηγουμενη εμπειρια με τιποτα παρομοιο. Και οι αποψεις μου ισως να μην ειναι αντικειμενικες..:lol:
Επισης, δεν μπορω να πω οτι εκανα τα χλμ στην καλυτερη δυνατη κατασταση και ισως φανω λιγο υπερβολικος σε καποιο σημειο :bleh:

Το πρωτο σοκ, γενικα ηρθε αμεσως, και ειναι το ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΝΕΤΟ μπορει να ειναι??????!!!!!!
Ειχα ακουσει τα "χειροτερα" γενικα για το τομεα κουρσα, και περιμενα κατι εντελως διαφορετικο!
Πραγματικα δεν με κουρασε σχεδον καθολου σε ανεση, ισως λιγο η σελα να μπορουσε να ειναι κατι καλυτερο, αλλα μεχρι εκει.

Δευτερο σοκ, ανηφοριζω προς τατοι, και η μεση ταχυτητα μου φλερταρει με τα 30χλμ (τατοιου). Ωραια πραγματα λεω, πραγματικα πεταγε. Δεν ζοριζομουν να την κρατησω , αντιθετως ενιωθα ανετα. Με υψηλους παλμους βεβαια..

Τριτο σοκ, ρε παιδια δεν ειναι βαρυ το 34-25???? ωχ παναγια μου, εκλαψα λιγο στις ανηφορες , μιας και τα ποδια μου ηταν ταλαιπωρημενα απο τα χθεσινα βουνισια χλμ.. :κλάμα
Χαμηλοτερο στροφαρισμα που μπορουσαν να κανω ηταν γυρω στα 13 χμλ ανα ωρα! Ενταξει ναι ακομα και τοτε ανεβαινα μπαλα.., αρκει να αντεχαν τα ποδια..

Και αφου τελειωνουμε την ανηφορια, ξεκιναει το κατεβα. Στριβω προς Αγ.μερκουριο και βουρ κατω για μαλακασα.. Στροφιλικι και φουρκετα, να εχω πιαστει απο κατω και να εχουν αναψει τα τακακια....
Δε ξερω τι κανουν οι αλλες κουρσες αλλα, μολις αρχισα να το πιεζω , πραγματικα πηγαινε διαβητης οπως πολλοι εχουν επισημανει.
Πλαγιασματα και λοιπα γινοντουσαν εντελως διασκεδαστικα, και η κατηφορα εγινε σαν να κατεβαινω μονοπατι.. 50-60 σε μαχ ταχυτητες στον αγ. μερκουριο.

Συνεχιζω για σκαλα ορωπου, μεγαλος ο δρομος και συνεχομενες κλισεις προς τα κατω :cool:..
Τρωω 2 καλες ανηφορες και με το που βλεπω θαλασσα, αρχιζει το γλεντι.. αφηνω τελειως τα φρενα και βλεπω 82 καποια στιγμη στο κοντερ, και να στριβω για πλακα με 70+.

Τα φρενα δεν εντυπωσιαζουν ,αλλα ουτε πεφτουν λιγα εν τελει.
Οι ταχυτητες ακριβεις, και μου αρεσε το ενδιαμεσο σκαλοπατι στο μπροστα ντεραγιε για να μη βρισκει ο δισκος. Παρολα αυτα , shimano , δεν ειναι τπτ εντυπωσιακο.

Το φερρυ φανηκε μπροστα μου σε χρονο dt..

Νομιζω οτι ειναι ενας ερωτας :heart: μεγαλος..
Πολυ μεγαλοοοοοςς:heart::heart::heart::heart::heart:

Τελικος απολογισμος 1ωρα και 54 λεπτα μεχρι ορωπο στα φερρυ με εκκινηση μεταμορφωση. 1 ωρα και 18 λεπτα η αναβαση μεχρι το εκκλησακι του Αγ.Μερκουριου , μετρημενο απο μεταμορφωση. (καλα ειναι?)

Ευχαριστω πολυ το cyclist για την δοκιμη! πραγματικα αξιζει να δοκιμασεις κατι τετοιο αν δεν το εχει κανει κανεις.., και ποιος ξερει τι αγορες θα κανεις μετα.. :rofl:

Για πρώτη φορά σε κούρσα χωρίς εμπειρία ιδιαίτερη;
Μεγάλο ρίσκο.

redbiker

redbiker

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 277 Δημοσιεύσεις

Μεγάλο ρίσκο.

Έτσι λέγαμε όλοι στην αρχή αλλά με το που ανέβεις τελικά συνειδητοποιείς ότι υπάρχει χαοτική διαφορά σε σχέση με τα mtb

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις

Μεγάλο ρίσκο.

Ναι εχεις καποιο δικιο, αλλα η αληθεια ηταν οτι δε με φοβισε πολυ.. (ισως πρεπει να το κοιταξω αυτο) :ban:

tfragias

tfragias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1 Δημοσιεύσεις
Μπράβο cyclist!!!!! αυτές οι καινοτομίες είναι που κάνουν τη διαφορά, πουθενά αλλού δεν έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις το ποδήλατο που θα αγοράσεις, είναι τελικά πολύ χρήσιμο, το έχω 2 μέρες στη διάθεσή μου και έτσι ξέρω αν μου ταιριάζει η όχι.
Και φανταστείτε μου δώσανε το trek superfly να δοκιμάσω, και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikkos

nikkos

ιπτάμενο καρμπόne

• Cyclist Friends
  • 2.224 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαrollan-Kamateroun

Μπράβο cyclist!!!!! αυτές οι καινοτομίες είναι που κάνουν τη διαφορά, πουθενά αλλού δεν έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις το ποδήλατο που θα αγοράσεις, είναι τελικά πολύ χρήσιμο, το έχω 2 μέρες στη διάθεσή μου και έτσι ξέρω αν μου ταιριάζει η όχι.
Και φανταστείτε μου δώσανε το trek superfly να δοκιμάσω, και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό το ποδήλατο αρχίζει να μ'αρέσει πολύ, και φοβάμαι ότι αν το δοκιμάσω, θα μπει το χέρι βαθιά στην τσέπη... :)

jimmysr6

jimmysr6

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 17 Δημοσιεύσεις
Γεια χαρά σε όλους, Το προηγούμενο Σ/Κ έιχα πάρει κι εγώ για δοκιμή από το cyclist του Χολαργού το Trek Superfly. Πρώτα από όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γιάννη από το μαγαζί για την συννενόηση και την παραχώρηση του ποδηλάτου. Δεν ξέρω αν κάλα γράφω σε αυτό το θέμα αλλά αν χρειαστεί ας το μεταφέρει ο admin στο σωστό. Ο λόγος που το πήρα είναι γιατί ήθελα πριν πάρω νέο ποδήλατο να δοκιμάσω κι ένα 29άρι να δω άπό μόνος μου τι είναι αυτό για το οποίο μιλάνε όλοι με τόσο καλά λόγια. Πεδίο δοκιμής το Πάρκο Τρίτση αφού έιναι κοντά μου και είναι το μόνο που βολεύει για προπόνηση λόγω έλλειψης χρόνου κι επειδή ήθελα να κάνω τις ίδιες διαδρομές που έκανα με το πρώην 26άρι που είχα ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης. Έκανα 2 φορές βόλτα με περίπου 11χλμ/ημέρα διαδρομή σε 1ώρα ανεβοκατεβαίνοντας όλες τις ανηφόρες/κατηφόρες στους λόφους στην πάνω μεριά του πάρκου αλλά και τα υπόλοιπα κομμάτια που μπορείς να αναπτύξεις πιο μεγάλες ταχύτητες. Το ποδήλατο αυτό είναι το πιο ακριβό που έχω οδηγήσει και το πιο καλό σε σύνολο περιφερειακών όποτε κάποια πράγματα όπως οι αλλαγές των ταχυτήτων ας πούμε και η συμπεριφορά της ανάρτησης ήταν κορυφή για μένα. Αυτό που διαπίστωσα με το 29άρι σε σχέση με το 26άρι είναι ότι οποιαδήποτε πλαγιά στον λόφο την κατέβαινει με μεγάλή άνεση και φόρα χωρίς να με φοβίζει μήπως σκαλώσει κάπου ο τροχός και φας κανένα καπάκι. Μου έδινε την αυτοπεποίθηση-σιγουριά να κατέβω όπως δεν έχω ξανακατέβει κι ενώ το ποδήλατο το οδηγούσα στα πρώτα λεπτά. Το μόνο θεματάκι που είχα είναι ότι όταν έπιανα τα φρένα έκαναν ένα τρίξιμο σαν μουλάρι το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά πιθανόν να ήθελε κάποιο ρετουσάρισμα. Στις ευθείες το 29άρι φεύγει αέρινα και αυτό που είδα είναι ότι μπορείς να αναπτύξεις μεγαλύτερες ταχύτητες παράγωντας λιγότερο έργο με αποτέλεσμα να μπορείς να δουλεύεις και λιγότερους σφιγμούς. Και πάμε στο θέμα που έχουν γραφτεί πολλές σελίδες και αφορά τις ανηφόρες και πως ανταπεξέρχεται το 29άρι. Εάν έχεις λίγο φόρα πριν την ανηφόρα και λίγο γερά πόδια για να μην σε κόψει, δεν έχει κανένα πρόβλημα σε σχέση με το 26άρι.Ανεβαίνει το ίδιο και με λιγότερες πεταλιές λόγω του πιο μεγάλου βήματος τροχού. Υπήρξε όμως μια ανηφόρα (απέναντι από τα άλογα) που είναι λίγο δύσκολη και για το 26άρι γιατί δεν έχεις καθόλου φόρα και μπορεί να γλιστρίσει εύκολα ο πίσω τροχός οπότε να σου κόψει τό ρυθμό και να το πάρεις στα χέρια. Δοκίμασα λοιπόν 5 φορές να την ανέβω και τίποτα. Την μία σπίνιαρε ο τροχός, την άλλη δεν μπορούσα λόγω μη φόρας. Ε λέω δε πειράζει ας αφήσουμε και μία ανηφόρα δε χάλασε κι ο κόσμος. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι κάποιος άλλος δεν μπορεί να ανέβει την ανηφόρα αυτή με 29άρι σε καμία περίπτωση. Εδώ θα πρέπει να επισημάνω ότι το ποδήλατο ήταν ένα νούμερο μεγαλύτερο για μένα και καταλάβαινα ότι δεν μπορούσα να ρίξω το βάρος μου σωστά ώστε να μην σπινιάρει ο πίσω τροχός οπότε το τεστ δεν θεωρείται απόλυτα αντικειμενικό. Επίσης δεν μπορούσα να μετρήσω πίεση στο λάστιχο με την γαλλική βαλβίδα οπότε πήγαινα με το μάτι και κατά προσέγγιση και το τελευταίο είναι ότι το πίσω λάστιχο ήταν λίγο ταλαιπωρημένο από προηγούμενα test ride σε πιο σκληροτράχαλα εδάφη. Αν λοιπόν αποφασίσω να πάρω αυτό ή κάποιο άλλο 29άρι στο σωστό μέγεθος θα πάω σίγουρα να κλείσω τους ανοιχτούς λογαριασμούς που άφησα!:lol: Ορίστε και μερικές φωτό [ATTACH]137303[/ATTACH] [ATTACH]137304[/ATTACH] [ATTACH]137305[/ATTACH] [ATTACH]137306[/ATTACH] Ο δρόμος της επιστροφής [ATTACH]137307[/ATTACH] Και βεβαια μετά από αυτό το test ride όπως καταλαβένετε άνοιξε η όρεξη! Άσε που τώρα έχω μπει και στην σκέψη ότι αν πω ότι παίρνω το mamba για οικονομικούς λόγους μήπως μετά ξενερώσω έχοντας στο μυαλό μου την συμπεριφορά του superfly και το μετανιώσω. Κάποια πράγματα ξεκαθάρισαν για το 29άρι αλλά όσο αφορά το μελλοντικό μου ποδήλατο μπερδευτήκαμε περισσότερο μου φαίνεται! Θα δείξει....