Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Crank Bros. Mallet pedals

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 απαντήσεις στο θέμα

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Το λεπόν, εδώ θα γραφεί το ριβιούστ των πεταλιών Mallet της αγαπητής Κρανκ, η οποία με έχει συνοδεύσει για πολλάαααα χιλιόμετρα στα βουνά, πάντα πιστή και χωρίς να με προβληματίσει ποτέ...

Σήμερα τα τοποθέτησα στον Γερακογαμόσαβρο, τον Λασπώδη τον Κοκκινόμαβρο. Η επιλογή των Mallet έγινε γιατί τα είδα στο ποδρήλατο του Ιπτάμενου Γάλλου και τα δοκίμασα για λίγο και με ενθουσίασε η αίσθησή τους, ο δε Αντορβάν με είπε πως τον βολεύουν πολύ στις πτήσεις του γιατί όταν δεν θέλει να κλειδώσει έχουν πολύ πλατφόρμα να πατήσει... η επιλογή των 3 (τα πιο καλά) έγινε γιατί είναι κόκκινα (ε, τι άλλο ??).

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Τα πετάλια που βγήκαν από τον δισκοβλακίωνα ήταν τα Acid 3 τα οποία με είχαν συνοδευσει σε όλες μου τις καγκουριές για 2,5 χρόνια (κάπου 5000 χλμ μάλλον) με πολλές κοτρώνες (στις οποίες τα χτυπούσα ανελέητα), νερά, λάσπες (για το τελευταίο πολλοί μπορούν να καταθέσουν μαρτυρίες !!)... δεν νομίζω πως κάποια πετάλια άλλης εταιρείας θα άντεχαν τόση κακομεταχείριση, αλλά αυτά κράτησαν μέχρι τώρα πολύ καλά (μόνο το ρουλεμάν του δεξιού θέλει περιποίηση) αν και σε κάποια κοτρωνάτα μονοπάτια της Πάνθηρας τους έσπασα τα πλαστικά διακοσμητικά τους κοπανώντας τα με μανία...

Αντίο λοιπόν αγαπημένα παλιά πετάλια...

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Τα νέα πετάλια τώρα, έχουν πινσ σαν τα φλατ, τα οποία όμως είναι προς στιγμήν βιδωμένα όλο μέσα για να μην ενοχλούν στο κλείδωμα/ξεκλείδωμα των cleats. Θα δω πως θα τα συνηθίσω και μετά θα αρχίσω σιγά σιγά να τα βγάζω πιο έξω (ο Γάλλος τα είχε αρκετά έξω, αν θυμάμαι καλά)...

Δημοσίευση Εικόνας

Επίσης έχουν ωραίες επιφάνειες αντιγλιστικές και αποτελούνται απο ένα μίγμα αλουμινίου και πολυμερών... το γνωστό ελατήριο-πατέντα της Κρανκ όμως είναι σταθερά παρόν...

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Ταίριαξαν τέλεια με τα χρωματάκια του δισκοβλακίονα και του Bash ring, τώρα ανυπομονώ να έρθει η ώρα να τα δοκιμάσω !!

Δημοσίευση Εικόνας
  • Traiskisa του αρέσει

AfterShockJo

AfterShockJo

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.184 Δημοσιεύσεις
Μεγειές Γιώργο,φαίνονται τέλεια κι αυτό το κόκκινο-φούξια είναι πολύ ζωντανό,πολύ μου αρέσουν!!! Και τα παλιά όμως έχουν άλλη γοητεία,μη τα πετάξεις...

jimxif

jimxif

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.812 Δημοσιεύσεις
Με-γεια σου τι κανεις,γιωργο!

εχω το προηγουμενο μοντελο mallet και ειναι πραγματι πολυ καλα.Ανθεκτικα,και λειτουργικοτατα υστερα απο ξεζουμισμα χρησης στον υμητο και αλλου.
Τα παλια τι θα τα κανεις?τα θελω! εκει στη μανη,στο ταιναρο που παω εχουμε κατι θαλασες με κατι 'σκυλους' μεσα ..να!!αμα ειναι να τα δολωσω να πιασω κανενα(σκυλοψαρο)..!:kaloe:

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Λοιπον, σήμερα ήταν η πρώτη δοκιμή για τα mallet, τα οποία αποδείχτηκαν τρομερά σε αίσθηση (το παπούτσι πατάει και στην πλατφόρμα και ας μην είναι από τα ινδικά για φλατ-spd πετάλια) !!! Το γεγονός ότι πατάς σε μεγαλύτερη επιφάνεια σου δίνει έξτρα σταθερότητα και αυτοπεποίθηση (ψυχολογικό ίσως, δεν ξέρω). Κλειδώνουν - ξεκλειδώνουν τέλεια και γλυκά όπως τα παλιά μου κρανκ και μάλιστα έχω την εντύπωση (θα δείξει στην πορεία για πιο σίγουρα) ότι κλείδωνα πιο εύκολα και γρήγορα σε δύσκολα σημεία (όταν σταματούσα σε ανηφορικό μονοπάτι π.χ. και μετά όπως ξέρετε είναι λίγο ζόρι να ξεκινήσεις και συγχρόνως να κλειδώσεις) γιατί το παπούτσι πατάει στην πλατφόρμα και μετά τσουλάει εύκολα προς τα μπρος και κλειδώνει (ένα από τα πλεονεκτήματα των Κρανκ είναι αυτός ο τρόπος κλειδώματος, τσουλώντας το πόδι προς τα μπρος, ενώ με τα σιμάνο πρέπει να τα κουμπώσεις μόνο με τον κλασικό τρόπο, γυρνώντας την πατούσα αφού έχεις πετύχει ακριβώς το σημείο στο οποίο βρίσκεται η υποδοχή). Το μέγεθός τους είναι απόλυτα λογικό, δεν βρήκαν κάτω σε πέτρες κλπ καθόλου πιο συχνά από ότι τα παλιά, που φαίνονται πιο μικρά!! Γενικώς τα συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον κάνει ΑΜ/trail και θέλει τα πλεονεκτήματα των κλειδωτών πεταλιών χωρίς να χάσει την αίσθηση των φλατ...

nikos_heckler

nikos_heckler

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 934 Δημοσιεύσεις
Πρωτοπήρα μάλλετ πριν 4 χρόνια. Μετά από δύο χρόνια ανελέητης χρήσης έσπασε το ένα, οπότε αγόρασα καινούρια μάλλετ. Όμως, τα δεύτερα μάλλετ, αν και ήταν ίδια με τα πρώτα, ξεκουμπώνανε όποτε τραβούσα με δύναμη (πχ στο ορθοπέταλο) παρόλλο που είχα καινούρια σχαράκια. Τα πούλησα γιατί πλέον δεν μπορούσα να βάλλω δύναμη. Το ερώτημά μου αγαπητέ Ρεκόρδιε είναι: Εσένα σου ξεκουμπώνουν κατά λάθος; Ή όχι; (από τα πολλά watt ρε παιδί μου) (έχω και τα eggbitter, τα οποία όπως και τα πρώτα mallet δεν ξεκουμπώσανε ποτέ κατά λάθος).

NONR

NONR

Velocity

• Cyclist Friends
  • 2.108 Δημοσιεύσεις
Με τι παππουτσι συνδυασες το πεταλι ?

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Πρωτοπήρα μάλλετ πριν 4 χρόνια. Μετά από δύο χρόνια ανελέητης χρήσης έσπασε το ένα, οπότε αγόρασα καινούρια μάλλετ.
Όμως, τα δεύτερα μάλλετ, αν και ήταν ίδια με τα πρώτα, ξεκουμπώνανε όποτε τραβούσα με δύναμη (πχ στο ορθοπέταλο) παρόλλο
που είχα καινούρια σχαράκια. Τα πούλησα γιατί πλέον δεν μπορούσα να βάλλω δύναμη.

Το ερώτημά μου αγαπητέ Ρεκόρδιε είναι: Εσένα σου ξεκουμπώνουν κατά λάθος; Ή όχι; (από τα πολλά watt ρε παιδί μου)

(έχω και τα eggbitter, τα οποία όπως και τα πρώτα mallet δεν ξεκουμπώσανε ποτέ κατά λάθος).

Όχι Νίκο, δεν μου συνέβη ακόμη κάτι τέτοιο... κλειδώνουν πολύ καλά, με την ίδια δύναμη που κλείδωναν τα Acid ! Ξεκλειδώνουν το ίδιο άνετα (γενικώς, δεν έχω ποτέ πρόβλημα για να κλειδώσω ή ξεκλειδώσω με τα παλιά μου Acid, τα νέα Mallet όπως και τα Candy που φοράω στο άλλο ποδήλατο. Αυγοτάραχα δεν έχω δοκιμάσει σε δικό μου ποδήλατο, έκανα μια φορά μια βόλτα μικρή σε δανεικό ποδήλατο και δεν μου φάνηκαν κακά, θα έλεγα ότι όταν λιώσω τα Candy (αν και έχω 2-3 ζευγη) που έχω για το XC ποδηλατάκι, τέτοια θα πάρω.

Με τι παππουτσι συνδυασες το πεταλι ?

Ένα Σιμάνο ημίμποτο της συφοράς (μισοσκισμένο) και σήμερα τα δοκίμασα με τα πιο καινούρια Σπεσιαλαιζτ καλοκαιρινά (χαμηλά), τα κοπάνησα (τα πετάλια) και μερικές φορές σε βράχια κλπ και μια χαρά τα πήγαν...

iDawg

iDawg

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 9 Δημοσιεύσεις
Χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και 4 μήνες τα mallet 1 (δυστυχώς όμως δεν έχουν καρφάκια) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. ¨Οποτε φοβάμαι στο μονοπάτι, ξεκλιπάρω (το ένα ή και τα δύο) και συνεχίζω πολύ άνετα. Συνιστώ όμως τα mallet 2 ή 3 που είναι μεν πιο ακριβά, αλλά φαντάζομαι ότι με τα καρφάκια θα έχουν πολυ καλύτερη πρόσφυση τα παπούτσια, αν βρεθεί κανείς ξεκλιπάριστος σε ανηφορικό κομμάτι.

χωmad

χωmad

player-slayer

• Cyclist Friends
  • 2.939 Δημοσιεύσεις
εχω και εγω τα mallet 3 εχω βγαλει τα πινακια οσο πιο εξω γινεται και δεν νιωθω καθολου πατημα στο πεταλι,φοραω five ten παπουτσια,θεωρω οτι ειναι μεγαλη απατη το flat πεταλι με spd,δεν αξιζει σε καμια περιπτωση για τα παραπανω χρηματα......ειδικα δε αν ξεκουμπωσεις δεν πας πουθενα marketing rulez ;)

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.
Πιστεύω ότι η λογική τους είναι να έχεις "2 πετάλια σε 1"... Αν θες κουμπωτά βιδώνεις τα πινάκια μέσα και πας κουμπωμένος. Αν δεν θες, ξεβιδώνεις τα πινάκια προς τα έξω και τα χρησιμοποιείς ως φλατ με οποιοδήποτε παπούτσι. Βέβαια κάποιοι θα πουν "έχω έτσι κι αλλιώς δύο ζευγάρια πετάλια και τα αλλάζω". Οκ, δεκτόν και αυτό, εγώ πάντως αυτή τη χρησιμότητα βλέπω στην πατέντα των μαλλέτ.

χωmad

χωmad

player-slayer

• Cyclist Friends
  • 2.939 Δημοσιεύσεις

Πιστεύω ότι η λογική τους είναι να έχεις "2 πετάλια σε 1"... Αν θες κουμπωτά βιδώνεις τα πινάκια μέσα και πας κουμπωμένος. Αν δεν θες, ξεβιδώνεις τα πινάκια προς τα έξω και τα χρησιμοποιείς ως φλατ με οποιοδήποτε παπούτσι. Βέβαια κάποιοι θα πουν "έχω έτσι κι αλλιώς δύο ζευγάρια πετάλια και τα αλλάζω". Οκ, δεκτόν και αυτό, εγώ πάντως αυτή τη χρησιμότητα βλέπω στην πατέντα των μαλλέτ.

πεταει πολυ το κουμπωμα προς τα εξω για να κανεις bike χωρις spd,εστω και μια βολτα στην πλατεια,εκτος και αν βαλεις πιν τεραστια για να μιν βρισκει το παπουτσι

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

εχω και εγω τα mallet 3 εχω βγαλει τα πινακια οσο πιο εξω γινεται και δεν νιωθω καθολου πατημα στο πεταλι,φοραω
five ten παπουτσια,θεωρω οτι ειναι μεγαλη απατη το flat πεταλι με spd,δεν αξιζει σε καμια περιπτωση για τα παραπανω
χρηματα......ειδικα δε αν ξεκουμπωσεις δεν πας πουθενα

marketing rulez ;)

Γούστα είναι αφτά ΠειρΛοκ. Εμένανε με βόλεψαν ακόμη και με τα πινζ μέσα. Όταν τα βγάλω όξω θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

Όχι, δεν είναι φτιαγμένα για φλατ παπούτσι, όπως λέει και ο ΠειρΛοκ το ελασμα ενοχλεί.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο

εχω και εγω τα mallet 3 εχω βγαλει τα πινακια οσο πιο εξω γινεται και δεν νιωθω καθολου πατημα στο πεταλι,φοραω
five ten παπουτσια,θεωρω οτι ειναι μεγαλη απατη το flat πεταλι με spd,δεν αξιζει σε καμια περιπτωση για τα παραπανω
χρηματα......ειδικα δε αν ξεκουμπωσεις δεν πας πουθενα

marketing rulez ;)

Συμφωνω,η flat η spd και τα δυο μαζι δεν......

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.
Χμμμ κατάλαβα. Οπότε λες ότι μόνο ως κουμπωτό έχει νόημα, δεν αξίζει τον κόπο να παει κανείς στις πιο ακριβές εκδόσεις με τα pins. Ετσι καταλήγουμε πάλι στη λύση των δύο ζευγαριών ώστε να βάζουμε επάνω όποιο θέλουμε κάθε φορά.

χωmad

χωmad

player-slayer

• Cyclist Friends
  • 2.939 Δημοσιεύσεις

Χμμμ κατάλαβα. Οπότε λες ότι μόνο ως κουμπωτό έχει νόημα, δεν αξίζει τον κόπο να παει κανείς στις πιο ακριβές εκδόσεις με τα pins. Ετσι καταλήγουμε πάλι στη λύση των δύο ζευγαριών ώστε να βάζουμε επάνω όποιο θέλουμε κάθε φορά.

ετσι ακριβως,οτι πιο φτηνο σιγα.....

george1976

george1976

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.441 Δημοσιεύσεις
εδω και 6 μηνες εχω και εγω βαλει τα candy στο ποδηλατο. η αισθηση σε σχεση με τα shimano που ειχα ηταν πολυ καλυτερη. σε βολτα στα βασιλικα το χειμωνα κουμπονανε ακομα και οταν ειχε απο κατω το παπουτσι σχεδον εναμιση δαχτυλο λασπη. το ξεκουμπομα επισης ειναι πολυ καλυτερο.εχει την αισθηση οτι εχεις πατησει τσιχλα και ξεκολαει απο το ποδι σου....ευτυχως που ακουσα τον τακη οταν τα πηρα και πηγα στα candy με την μικρη αλλα ουσιαστικη πλατφορμα. ειναι πολυ πιο σταθερα στην κατηφορα και ειδικα σε παρατεταμενες κατηφορες με πολλα χιλιομετρα ειναι πιο ξεκουραστα σε σχεση με τα shimano που δεν ειχαν εστω και μια μικρη πλατφορμα. αμαφορικα με την διπλη τους χρηση νομιζω οτι η θα πας σε spd ή σε flat. το κουμπομα ειναι πολυ γλιστερω και εαν δεν εχεις κουμποτα μπορει σε κανενα ψιλοαλματακι ή σε στροφη να σου φυγει το ποδι για πλακα.

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Τα pins χρησιμεύουν μόνο επικουρικά και όχι με φλατ παπούτσι

trehanero

trehanero

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.149 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚαλλιθέα
Εχω τα mallet 1 (πήρα τα συγκεκριμένα λόγω χρώματος).. Αν εξαιρέσεις μια ξάπλα στην Πάρνηθα, επειδή δεν είχα συνηθίσει το ξεκούμπωμα-διαφέρει λιγάκι σε σχέση με τα shimano-όλα καλά... Για μικρή βόλτα, μπορείς να πας και με κανονικό παπούτσι,αρκεί νάχει χοντρό σχετικά πέλμα...

tpp806

tpp806

Zombie Uprising

• Cyclist Friends
  • 1.524 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens, Greece

πεταει πολυ το κουμπωμα προς τα εξω για να κανεις bike χωρις spd,εστω και μια βολτα στην πλατεια,εκτος και αν βαλεις πιν τεραστια για να μιν βρισκει το παπουτσι

Nαι ετσι ακριβως, τα mallet 3 εχω παρει και εγω, και χωρις SPD, δεν κανουν για οποιαδηποτε χρηση (εκτος και αν θες να πας 50 μετρα, μεχρι το περιπτερο...). Τα εβαλα 1 μηνα με SPD παπουτσια Pearl Izumi X-Alp, και τα pins τερμα εξω, και δεν μου αρεσαν, ισως να εφταιγαν και τα παλια παπουτσια.
Πλεον μονο φλατ τωρα (DMR Vault + 5.10 Impact high). Iσως με νεα SPD παπουτσια με καλη stealth σολα να πιανουν καλυτερα τα pins, αλλα προς το παρον, ειναι στην εφεδρια...
Και SPD και flat με pins μαζι δεν παιζει.

Wishful thinking: Ιδανικο θα ηταν ενα flat πεταλι μεγεθους 100x100mm με μαγνητικο SPD interface (τι ειπα παλι :naughty: ), μεταξυ παπουτσιου-πεταλιου και με pins, οποιος φτιαξει κατι τετοιο (best of both worlds), θα ηταν το ιδανικο.

cmd1981

cmd1981

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 343 Δημοσιεύσεις
Εγω έχω αρκετά χρόνια τα προηγούμενα που έχουν και pins. Μικρή διαφορά σε σχεση με τα candy στο βουνό, κυρίως όταν θέλω να ξεκινήσω σε δύσκολο έδαφος (είτε ανηφόρα είτε κατηφόρα). Βέβαια όσο πιο μαλακά τα παπούτσια τόσο πιο καλά κάθονται τα mallet. Σε σχέση με τα eggbeaters πολύ μεγάλη διαφορά. Τα eggbeaters είναι ότι πρέπει για τα σακατεύεις τα καλάμια σου. Το μεγάλο πλεονέκτημα των mallet είναι μέσα στην πόλη που μπορω με τα αθλητικά που έχουν χοντρή σόλα να πεταλάρω πολύ άνετα. Τώρα αν πω ότι στη κούρσα μέχρι να πάρω πετάλια έχω τα mallet επάνω γιατί μου αρέσει η κούρσα για δουλίτσες στα γρήγορα μέσα στην πόλη με πολιτικά παπούτσια, θα πέσουν ντομάτες;

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις
Να πω κάτι, άσχετο με τα mallet,φλατ ή spd αλλά σχετικό με τα πετάλια :D Γενικά καλό είναι, μιας και οι βόλτες του δισκοβραχίωνα είναι από αλουμίνιο και όχι σίδερο, ατσάλι κτλ. να μην έχουμε το βίδωνε-ξεβίδωνε σε καθημερινή βάση. Κάποια στιγμή θα χαλάσει το σπείρωμα του δισκοβραχίωνα (στα πετάλια δεν υπάρχει περίπτωση). Δεν λέω να μην τα αλλάζουμε αλλά λίιιιγο παραπάνω προσοχή και αν είναι δυνατόν όχι κάθε μέρα. Και φυσικά πάντα γράσσο στις βόλτες. Το ίδιο ισχύει και σε άλλα μέρη του ποδηλάτου, μεσαίες τριβές, βάλε-βγάλε ρουλεμάν σε χωνευτές μεσαίες τριβές (ΒΒ30, ΒΒ90, κτλ κτλ) και γενικά ότι τραβάει πολύ ζόρι... Αυτά!

nabokov

nabokov

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.853 Δημοσιεύσεις
Δεν έχω δοκιμάσει τα mallet αλλά μου φαίνεται ότι έχουν μια πολυμορφικότητα. Πχ. θέλω να πάω μια χαλαρή βόλτα ή να πεταχτώ για μια δουλειά με το ποδήλατο. Πάω με κανονικά παπούτσια ενώ με το τυπικό spd είναι αδύνατον. Φυσικά γνωρίζω δεν φτιάχθηκαν για αυτό το λόγο. Όμως μη ξεχνάτε ότι υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν την πολυτέλεια πολλών ποδηλάτων. Με το ίδιο ποδήλατο που πάνε στο βουνό μπορεί να πηγαίνουν και για ψώνια.

george1976

george1976

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.441 Δημοσιεύσεις
για το κουμπομα παιζει ρολο το ειδος της σολας?εγω εχω παπουτσι shimano MTB που δεν ειναι εντελος φλατ απο κάτω

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

για το κουμπομα παιζει ρολο το ειδος της σολας?εγω εχω παπουτσι shimano MTB που δεν ειναι εντελος φλατ απο κάτω

Σχεδόν όλα τα παπούτσια ταιριάζουν χωρίς πρόβλημα, για κάποια όμως που οι προεξοχές είναι πολύ μεγάλες ίσως χρειαστεί να βάλεις κάτι πλαστικά που περιλαμβάνονται στη συσκευασία αναμεσα στο παπούτσι και το σχαράκι.

george1976

george1976

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.441 Δημοσιεύσεις

Σχεδόν όλα τα παπούτσια ταιριάζουν χωρίς πρόβλημα, για κάποια όμως που οι προεξοχές είναι πολύ μεγάλες ίσως χρειαστεί να βάλεις κάτι πλαστικά που περιλαμβάνονται στη συσκευασία αναμεσα στο παπούτσι και το σχαράκι.

το εβαλα το μαυρο σκαρακι.αρα μια χαρα ειμαι.απλα γιατι κατι φορες οταν εχουν βραχει ψιλογλιστρανε και δεν κουμπονουν με την μια.χρειαζεται να το επαναλαβω

Arkas

Arkas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 665 Δημοσιεύσεις

Καλά δεν είπαμε μακριά από τους Crank Bros μα τα χίλια τσουπακάμπρας????

george1976

george1976

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.441 Δημοσιεύσεις

Καλά δεν είπαμε μακριά από τους Crank Bros μα τα χίλια τσουπακάμπρας????

γιατι?

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

το εβαλα το μαυρο σκαρακι.αρα μια χαρα ειμαι.απλα γιατι κατι φορες οταν εχουν βραχει ψιλογλιστρανε και δεν κουμπονουν με την μια.χρειαζεται να το επαναλαβω

Θα το συνηθίσεις και θα κουμπώνει εύκολα και βρεγμένο, και λασπωμένο.

γιατι?

Αστον πλάκα κάνει.

Lef terion

Lef terion

Nomad

• Cyclist Friends
  • 1.093 Δημοσιεύσεις
Χθες εκανα την πρωτη δοκιμη με shimano spd πεταλι πανω στην χωματοκουρσα μου..Σημερα θα τα βαλω για πουλημα και σκεφτομουνα τα mallet για να τα δουλευω ξεκουμπωτος στα μονοπατια... Αλλα απο οτι καταλαβα με πεντεδεκα παπουτσι ξεκουμπωτος δεν πας γιατι ενοχλει η υποδοχη του spd οποτε ευχαριστω που με γλυτωσατε απο την αγορα...

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Χθες εκανα την πρωτη δοκιμη με shimano spd πεταλι πανω στην χωματοκουρσα μου..Σημερα θα τα βαλω για πουλημα και σκεφτομουνα τα mallet για να τα δουλευω ξεκουμπωτος στα μονοπατια...
Αλλα απο οτι καταλαβα με πεντεδεκα παπουτσι ξεκουμπωτος δεν πας γιατι ενοχλει η υποδοχη του spd οποτε ευχαριστω που με γλυτωσατε απο την αγορα...

Ξεκούμπωτος πάει, αλλά ενοχλεί το έλασμα. Είπα ότι δεν συνιστώ να το πας με φλατ παπούτσι. Αν το πας με το κανονικό παπούτσι (που έχει σχαράκια) αλλά δεν κουμπώσεις (αν πατήσεις πιο πίσω δηλαδή) τότε για μερικά μέτρα μπορείς να το πας (σε ένα δύσκολο πέρασμα για παράδειγμα). 'Ετσι μου είπε ότι κάνει και ο Γάλλος και έτσι το δοκίμασα και δούλεψε. Γενικώς εγώ όμως πάω παντού κουμπωμένος, γιατί δεν δυσκολεύομαι να ξεκλειδώσω σε περίπτωση ανάγκης. Την πλατφόρμα τη βολεύτηκα γιατί έχεις καλύτερη αίσθηση όταν είσαι κουμπωμένος.