Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Crank Bros. Mallet pedals

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 απαντήσεις στο θέμα

mr. spock

mr. spock

Μμμμμππππρρρ

• Cyclist Friends
  • 9.608 Δημοσιεύσεις

Ξεκούμπωτος πάει, αλλά ενοχλεί το έλασμα. Είπα ότι δεν συνιστώ να το πας με φλατ παπούτσι. Αν το πας με το κανονικό παπούτσι (που έχει σχαράκια) αλλά δεν κουμπώσεις (αν πατήσεις πιο πίσω δηλαδή) τότε για μερικά μέτρα μπορείς να το πας (σε ένα δύσκολο πέρασμα για παράδειγμα). 'Ετσι μου είπε ότι κάνει και ο Γάλλος και έτσι το δοκίμασα και δούλεψε. Γενικώς εγώ όμως πάω παντού κουμπωμένος, γιατί δεν δυσκολεύομαι να ξεκλειδώσω σε περίπτωση ανάγκης. Την πλατφόρμα τη βολεύτηκα γιατί έχεις καλύτερη αίσθηση όταν είσαι κουμπωμένος.

Γενικά... είσαι αρκετά κουμπωμένος! Χαράλωσε!!!

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

Γενικά... είσαι αρκετά κουμπωμένος! Χαράλωσε!!!

Μη του λές τέτοια γιατί θα σου ζητήσει να του κάνεις κανά μασαζάκι.:naughty::)

mr. spock

mr. spock

Μμμμμππππρρρ

• Cyclist Friends
  • 9.608 Δημοσιεύσεις

Μη του λές τέτοια γιατί θα σου ζητήσει να του κάνεις κανά μασαζάκι.:naughty::)

Κανένα γιοπτσάκι θα του κάνω με ολίγον παντατολιοτσάκι!

tpp806

tpp806

Zombie Uprising

• Cyclist Friends
  • 1.524 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens, Greece

Χθες εκανα την πρωτη δοκιμη με shimano spd πεταλι πανω στην χωματοκουρσα μου..Σημερα θα τα βαλω για πουλημα και σκεφτομουνα τα mallet για να τα δουλευω ξεκουμπωτος στα μονοπατια...
Αλλα απο οτι καταλαβα με πεντεδεκα παπουτσι ξεκουμπωτος δεν πας γιατι ενοχλει η υποδοχη του spd οποτε ευχαριστω που με γλυτωσατε απο την αγορα...

Lef, ισως τα νεα 5.10 Raven σου κανουν για δες εδω
Iσως και να ειναι ο καλυτερος συνδυασμος για SPD με pins.

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Μετά από ένα μήνα ποδηλατικής απραξίας λόγω μετακόμισης και απίστευτου τρεξίματος αποφάσισα να βιδώσω τα σχαράκια απο τα mallet 2 στα diadora μου. Είδα από τις οδηγίες ότι το ένα σχαράκι έχει 2 σημάδια ενώ το άλλο δέν έχει. Διάβασα αλλά δεν κατάλαβα ότι υπάρχει η δυνατότητα να ξεκουμπώνουν είτε στις 15 μοιρες είτε στις 20 μοιρες αλλα δεν κατάλαβα αν αυτές οι μοιρες είναι προς τα πάνω ή αριστερά - δεξιά. Κάποια βοήθεια? Αύριο λέω να βγάλω την μύγα για βόλτα προς Κουβαρά.

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Δεξιά αριστερά εννοεί. Βάλτα έτσι ώστε να ξεκουμπώνουν στις 15.

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστώ πολύ αρχηγέ αλλά πώς είναι το έτσι? Το ένα έχει σημάδια και το άλλο δεν έχει. Λέει ότι και τα 2 σχαράκια είναι ακριβώς τα ίδια και ότι μπορούν να ξεκουμπώνουν στις 15 ή στις 20 μοίρες. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω για να ξεκουμπώνουν στις 15. [ATTACH]131870[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.
Δεν είναι ίδια, λέει ότι έιναι συμμετρικά. Δηλαδή το ένα είναι είδωλο του άλλου. Λέει ότι μπορείς να τα τοποθετήσεις κατά τον ίδιο τρόπο δεξιά ή αριστερά με κάποια μικρή κλίση (+-3μοίρες) ώστε να βρεις ακριβώς τη θέση που σε βολεύει να έχει το πόδι όταν είσαι κλειδωμένος. Τώρα όσον αφορά το ξεκλείδωμα αυτό μπορεί να γίνει με περιστροφή του ποδιού είτε κατά 15 είτε κατά 20 μοίρες. Για αρχάριους στα κουμπωτά προτείνεται η επιλογή των 15μοιρών, δηλαδή να ξεκουμπώνουν πιο εύκολα με λιγότερο στρίψιμο του ποδιού. Εκεί είναι που παίζει ρόλο και το ποιο από τα δύο σχαράκια θα βάλεις δεξιά και ποιο αριστερά. Αν βάλεις αυτό με τις τελίτσες στο δεξί παπούτσι, τότε θα μπορεία να ξεκλειδώνεις πιο εύκολα με λιγότερο στρίψιμο (15 μοίρες), που είναι και το προτεινόμενο. Αν δε θέλεις να ξεκουμπώνει τόσο άμεσα, τότε βάζεις το σχαράκι με τις τελίτσες στο αριστερό παπούτσι, οπότε θα θέλει πιο πολύ στρίψιμο του ποδιού (20 μοίρες) ώστε να ξεκουμπώσει, θα βγαίνει πιο δύσκολα δηλαδή.

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Σημερα ειχα την πρωτη τουμπα με την μυγα εξω απο το γκαραζ. Ειχα βγει βολτα κ ξεχασα οτι ειχα κλειδωσει. αποτελεσμα πτωση σαν κορμος δεντρου. Παντως τα mallet δεν με εχουν βολεψει καθολου. Δυσκολευομαι παρα πολυ να κουμπωσω κ να ξεκουμπωσω. Εφαγα κ την τουμπα γιατι αργησε να ξεκουμπωσει κ εδεσε. Με τα ΚΕΟ της κουρσας σιγουρα θα την γλυτωνα την τουμπα. Εχουν καποια ρυθμιση ευκολιας κουμπωματος -ξεκουμπωματος;

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Σημερα ειχα την πρωτη τουμπα με την μυγα εξω απο το γκαραζ. Ειχα βγει βολτα κ ξεχασα οτι ειχα κλειδωσει. αποτελεσμα πτωση σαν κορμος δεντρου.
Παντως τα mallet δεν με εχουν βολεψει καθολου. Δυσκολευομαι παρα πολυ να κουμπωσω κ να ξεκουμπωσω. Εφαγα κ την τουμπα γιατι αργησε να ξεκουμπωσει κ εδεσε. Με τα ΚΕΟ της κουρσας σιγουρα θα την γλυτωνα την τουμπα.
Εχουν καποια ρυθμιση ευκολιας κουμπωματος -ξεκουμπωματος;

Όχι, τόχουμε πει αυτό πολλές φορές. Στρώσιμο θέλουν με υπομονή.

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Crank Bros. Mallet pedals Διαβασα σε ξενο φορουμ οτι ενας ειχε κανει την μεγιστη πατεντα, να κοψει το ενα ελασμα απο την μια μερια(εγραφε οχι αυτο που το κραταει) , και να κουμπωνει μονο απο την αλλη. Ωστε να εχει απο την μια SPD και την αλλη φλατ. Ψηνει κανεις να κανιβαλησει τα δικα του??? :naughty:

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Crank Bros. Mallet pedals Μου ηρθανε τα πεταλακια , και η Αδερφοι Crank μου στειλανε δυο αριστερα πεταλια! Τι ωραια λεω... (π@ν@γιες.... ααααα)

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Crank Bros. Mallet pedals

Μου ηρθανε τα πεταλακια , και η Αδερφοι Crank μου στειλανε δυο αριστερα πεταλια! Τι ωραια λεω... (π@ν@γιες.... ααααα)

Έκανες την παραγγελία ευθέως στους κατασκευαστές ??

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις

Τσου.., αλλα επειδη το εψαξα λιγο, δεν ειναι ευθυνη του ChainReaction οπου και τα παραγγειλα, μιας και τα πεταλια ειναι οντως με διαφορετικους αξονες, δηλαδη ο ενας εχει την γραμμουλα και ο αλλος οχι, αλλα τα σπειρωματα ειναι και τα δυο ιδια, που σημαινει κατασκευαστικο λαθος. Και οχι καποιος πειραξε το κουτι και μπερδεψε τα πεταλια.

Note that the right pedal has a standard right-handed thread and the left pedal has a left-handed thread. For identification, left pedal has a small groove around the spindle flange. The right pedal has no special markings.

Και απο οτι βλεπω ξανα εχει συμβει!

http://www.bikeforum...p/t-764607.html

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Crank Bros. Mallet pedals Τελικα αγορασα εναν αξονα απο το Cyclist και εγινε η δουλεια, παρολα αυτα, θα μιλησω με Chain/Crank να δω ποιος θα παραδεχτει το λαθος.. :)

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Crank Bros. Mallet pedals Νταξ μωρέ, απλά η Σούζαν που δουλεβει στη μηχανή που σιάχνει τα σπειρώματα είχε πιει μια μπύρα παραπάνω στο μεσημεριανό της Break...

leoy

leoy

Κανονιερης...

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις

Νταξ μωρέ, απλά η Σούζαν που δουλεβει στη μηχανή που σιάχνει τα σπειρώματα είχε πιει μια μπύρα παραπάνω στο μεσημεριανό της Break...

Χαχαχαχαχαχα

Στο διαταυτα, με τερμα εξω τα πινς το παπουτσι μου κουμπωνει κανονικα (τραγικο ε?) εχει λιωσει λιγακι ο πατος και δεν καταλαβαινει τιποτα..
Αυτο μου εδωσε την δυνατοτητα να δοκιμαζω να βαλω το παπουτσι πιο πισω και να καθεται αξιλογα πανω στην πλατφορμα χωρις αυτο να σημαινει οτι συναγωνιζεται ενα καλο πεταλι flat.

To τελειο θα ηταν να αγοραστει ενα παπουτσι SPD με φλατ σολα μαλακη για να μπορει να καθεται καλα στα πινς επανω σε περιπτωση που θες να ξεκουμπωσεις.
Με ενα αθλητικο παντως που δοκιμασα, δεν ενιωθα σχεδον καθολου το ελασμα απο κατω. Δεν ειχα βεβαια πολυ καλο κρατημα για πολλα πολλα.

Τα πινακια βρισκονται ανταλλακτικα πιο μεγαλα?

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Crank Bros. Mallet pedals Νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις πιο μακριά πινς, δεν ξέρω όμως αν είναι ασφαλές ή αν θα σε εμποδίζουν να ξεκουμπώσεις...

Williamsleew

Williamsleew

Junior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαWilliamsleew
short essay on holi festival in hindi language
buy an essay cheap
hooks for argumentative essays
essay writing helper
essay samples for ielts pdf