Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Ήταν μια μέρα που φαινόταν ότι θα ρίξει Bora

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 απαντήσεις στο θέμα

Bob

Bob

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 282 Δημοσιεύσεις
Τετάρτη 2/4/2011 Βρίσκομαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι του νοσοκομείου, έτοιμος για το 4o χειρουργείο, φυσικά το άγχος μου είναι στα ύψη. Ανοίγω το laptop μου και μπαίνω στο weightweenies (ποδηλατικό forum )ήταν καιρός να αναβαθμίσω τους τροχούς μου, παράλληλα έπρεπε να σκεφτώ κάτι διαφορετικό για να μην σκέπτομαι το χειρουργείο. Τα περισσότερα μέλη του forum γράφουν για τους εξαιρετικούς lightweight με μόνα τους παράπονα το ότι είναι πολύ ακριβοί και ότι αν σπάσει ακτίνα πετάς τον τροχό και παράλληλα σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία άρα τους απορρίπτω . Επίσης γράφουν για τον Adrian ( Γάλλος που πλέκει τροχούς ) πράγματι το site του συγκεκριμένου έχει πολλές επιλογές με τροχούς, είναι όμως λίγο τσιμπημένοι σε τιμή.Με δεδομένο ότι όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει πλεγμένους τροχούς το έχω μετανιώσει και παράλληλα είναι αρκετά ακριβοί για να το ρισκάρω τους απορρίπτω επίσης. Γράφουν επίσης για τους campagnolo Bora που εκτός από απόλυτη συμπεριφορά αντέχουν πολύ στο χρόνο και συμπληρώνω έχουν αντιπρόσωπο στην Ελλάδα το CYCLIST, το μόνο «κακό» είναι ότι είναι λίγο βαρύτεροι από τους ανταγωνιστές του. Ξαφνικά ακούω την νοσοκόμα να με βγάζει από τον υπέροχο κόσμο του ποδηλάτου και να μου λέει είμαστε έτοιμοι. Σκέφτομαι αν πάνε όλα καλά θα περάσω από το C2 να τους δω…… Ήταν το πιο ανώδυνο χειρουργείο απ’ όλα, ξύπνησα μέσα στην αίθουσα του χειρουργείου και δεν ξανακοιμήθηκα. Γυρνώντας στο δωμάτιο λέω στην Αμαλία • θέλω γυρνώντας σπίτι να περάσουμε από το CYCLIST. • Είσαι τρελός μου λέει. • Δεν μπορείς να μου πεις ΟΧΙ είμαι άρρωστος. • ΟΚ (λέει η κακομοίρα που έχει μπλέξει !!!) Πάμε στο μαγαζί βρίσκω τον Τάκη του λέω ότι θέλω να δω τους BORA 1 μου λέει • Ξέχασε το να δεις τους Bora 2, το cult είναι απίστευτο, • Οκ του λέω, αλλά με προβληματίζει λίγο το βάρος τους • Να μην σε προβληματίζει έχει τόσα ατού αυτός ο τροχός που το βάρος παίζει ελάχιστο ρόλο και μάλιστα μόνο σε πολύ απότομες και μεγάλες ανηφόρες( Ο Τάκης τους είχε στην ORCA) Αφού τους παρατηρώ για αρκετή ώρα και πραγματικά με ενθουσιάζει το κέντρο τους, γυρίζω στην Αμαλία και της λέω • θα τους πάρω Μετά από ένα σχετικό χαμό, υποσχέσεις κλπ. τους πήρα!!! 1 Χρόνο και 4 μήνες μετά έχω να πω ότι Πρόκειται για εξαιρετικούς τροχούς, φοβερά άκαμπτοι, δεν έχουν χρειαστεί αιτιολόγηση, έχουν κάνει 1 service ( χρειάζονται κάθε 3-5.000χλμ )στο CYCLIST. H κύλιση τους λόγο του CULT είναι βελούδινη, στις γρήγορες κατηφόρες συμπεριφέρονται σαν τους αλουμινίου δεν σε προβληματίζουν πουθενά. Στις ανηφόρες αν μπορέσεις να κρατήσεις δυνατό ρυθμό σε βοηθούν να σκαρφαλώνεις με καταπληκτικούς ρυθμούς. Και φυσικά στην ευθεία, που είναι το terrain τους, σε αφήνουν με ένα τεράστιο χαμόγελο. Δεν είναι όλα ανθηρά, επηρεάζονται στον αέρα (πάνω από περίπου 5 Μποφώρ ) αλλά δεν είναι δυνατόν να έχεις αεροδυναμικούς τροχούς και να μην επηρεάζονται στον αέρα, και φυσικά είναι κάτι που μπορείς να το δουλέψεις στην προπόνηση για να το συνηθίσεις. Είναι περίπου 150gr βαρύτεροι από τους ανταγωνιστές τους αλλά αυτό, όπως πολύ σωστά μου είχε πει ο Τάκης, αντισταθμίζεται από την ακαμψίας τους και τα απίθανα κέντρα τους δηλαδή στις ανηφόρες αποδεικνύεται ότι δεν χάνεις καθόλου χρόνο. Θα πει κάποιος ότι η τιμή είναι τσουχτερή, θα απαντήσω λοιπόν ότι όταν ένα προϊόν σου κάνει την δουλειά όπως θέλεις και παράλληλα αντέχει στον χρόνο αποδεικνύεται φθηνότερο από κάποιο άλλο με μικρότερη απόλυτη τιμή και γρηγορότερη φθορά.Άλλωστε σε σχέση με τους περισσότερους High end τροχούς έχει ανταγωνιστική τιμή. Κλείνοντας είναι από τα προϊόντα που αισθάνομαι πολύ τυχερός που τα έχω.

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Οντως εχω ακουσει τα καλυτερα για τους τροχους κ για το cult (τοσο καλο ειναι)... Η αληθεια ειναι οτι καμια φορα χανουμε την ουσια ψαχνοντας μονο το απολυτο βαρος αλλα δεν ειναι μονο εκει το θεμα. Επισης ενα review πρεπει να συνοδευεται απο τις αναλογες φωτογραφιες !!!

Bob

Bob

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 282 Δημοσιεύσεις
@ Banik Το cult είναι απίθανο Έχει δίκιο για τις Φωτο θα προσπαθήσω να βάλω το βράδυ.

Galinho

Galinho

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.191 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία.
Πολύ όμορφοι τροχοί και πραγματικά όπλα. Βάλε και καμιά φωτό να θαυμάσουμε... Τόσα εργαλεία έχεις που θα τους πήγαιναν...