Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ!

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
112 απαντήσεις στο θέμα

paris20vt

paris20vt

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.130 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ!

Παιδιά οι τροχοί είναι πάρα πολύ καλοί. Το αρχικό ριβιού είναι πολύ περιεκτικό και ακριβές... Για προπόνηση και βόλτες είναι ότι πρέπει. Όσο για διαφορές με άλλους καλύτερους σε χλμ απλά παιδιά μην ψάχνεστε...
Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν. Οι καλύτερες μουαγιέ έχουν να κάνουν με πλασέμπο και τίποτα παραπάνω. Αυτό που μπορείς να καταλάβεις είναι μια πιο ανάλαφρη αίσθηση πιο καλό ορθοπέταλο και καλύτερο ξεκόλλημα.
Αλλά μιλάμε για υπερδιπλάσια λεφτά...

Και τέλος αν και δεν έχω τρέξει ποτέ σε αγώνα δύσκολα πιστεύω ότι κάποιος θα χάσει η θα κερδίσει ένα αγώνα γιατί θα έχει 300γρ ποιο ελαφρείς τροχούς...

Χριστοφορε εισαι ΛΑΘΟΣ εξηγουμε κ για τα 2 θεματα που θετεις

α) απο τους Shamal ultra που ειχα που ηταν κατα πολυ καλυτεροι σε ολα τα σημεια απο τους scirocco πήγα σε aeolus D3
Το κερδος ειναι 0,171 δευτ. ανα 250m ή 1,585 μέτρα και μεγαλώνει οταν ο αερας ειναι κοντρα ως αποτελεσμα της σχετικης ταχύτητας κ όλα αυτα με τα Ιδια watt !

αρα διαφορες υπάρχουν (εν αντιθεση με τα χρήματα :) ) και δεν ειναι placebo

β) αν οι αγωνες ή ο στοχος σου κρίνονται σε λιγα δευτερόλεπτα τότε για εμενα σημαινει κατι απλο οτι ενα ζευγαρι καλοί τροχοι δεν σου δίνουν την νικη αλλα την επιλογη να την διεκδικήσεις, οποτε αν δεν τους εχεις δεν ακολουθεις αλλους που τους εχουν.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Το 50άρι προφίλ δίνει ένα πλεονέτημα λίγων δευτερολέπτων την ώρα εφόσον μιλάμε για ταχύτητες άνω των 40 χλμ/ω . Όμως το 50άρι κάνει την ρόδα πιο άκαμπτη με ότι αυτό σημαίνει για έναν βαρύ και δυνατό αναβάτη . Αν μπορείς να κρατάς τα 40 για μερικά λεπτά νομίζω αξίζει το προφίλ και κάθε άλλη αεροδυναμική αναβάθμιση, κράνος, τιμόνι στενό, σκυφτή θέση και τέλος άερο πλαίσιο . Αυτά έχουν αξία για τους αγώνες που οι ρυθμοί ανεβαίνουν κατακόρυφα, στις προπονήσεις και ειδικά στις ομαδικές δεν έχει νόημα . Μόνο ο άκαμπτος τροχός έχει παντού και πάντα αξία .

nidas

nidas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.127 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Τώρα που σας πέτυχα όλους μαζί Αξίζουν οι shamal ta 100 ευρώ άρα πάνω απο τους euros η να τα πάρω τα 100 ευρώ λάστιχα Α ρε Νίκο με έκαψες.

paris20vt

paris20vt

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.130 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! ΟΙ διαφορες που αναφερω απο τα τεστ ειναι στην παραλια που η ταχυτητα μου ειναι κατω απο 40 ;) @ nidas τι να το κανεις το προφιλ οταν μπορεις να φυρισεις πιο γρηγορα τον τροχο? αρα παρε τους shamal με R3 Και καθαρισες

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Παιδιά αν είναι να γίνετε προτούριδες τσαμπιόνια δώστε 2500 και πάρτε τους αίολους για να κερδίζετε φουλ αβέρτα... Αν θέλετε τροχούλια που τσουλάνε γλυκά χωρίς άγχος μην πέσετε σε καμιά τρύπα και σας βγει 500 ευρώ η ζημιά πάρτε τους σιρόκους... Κοστίζουν 10 φορές λιγότερο!!! Και είναι πραγματικά προσιτή πολυτέλεια... Όσο για το πλασέμπο τα δευτερόλεπτα που κερδίζεις είναι πολύ παραπάνω από αυτό παρά από το βάρος ή τα καλά ρουλεμάν... Όταν ήταν να πάρω τους προφιλάτους κάποιο λέγαν για 3χλμ διαφορά στην μουαγέ... :lovl: Από την άλλη δεν είμαι ούτε κατά του πλασέμπο ούτε κατά του να πάρω καλούς τροχούς, να τους βλέπω πάνω στο ποδηλατάκι μου και να γουστάρω να σηκώνομαι ορθοπέταλο και να νιώθω την δύναμη που βγαίνει στον δρόμο, να νιώθω την αίσθηση ενός προφιλάτου τροχού... Αν κάποια στιγμή καταφέρω να στίσω πάλι ένα καλό ποδήλατο μάλλον θα το κάνω... (Όχι φυσικά 2500 χιλιάρικα... έλεος!!!)

nidas

nidas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.127 Δημοσιεύσεις

@ nidas τι να το κανεις το προφιλ οταν μπορεις να φυρισεις πιο γρηγορα τον τροχο? αρα παρε τους shamal με R3 Και καθαρισες

Παρη ο ίδιος τροχός είναι νομίζω αλλάζει μόνο το κέντρο που έχει κεραμικά ρουλεμαν
Το ίδιο προφίλ έχουν μήπως μπερδευτηκες

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Παρη ο ίδιος τροχός είναι νομίζω αλλάζει μόνο το κέντρο που έχει κεραμικά ρουλεμαν
Το ίδιο προφίλ έχουν μήπως μπερδευτηκες

Σου λέει το αυτονόητο, ότι το λάστιχο είναι πολύ πιο σημαντικό από το ρουλεμάν .

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Ρε φιλε τα ειπαμε... αξιζει να φας ενα καλοψημενο μπεργκερ στα Burger King αντι στα Mc Donalds? Μονο εσυ μπορεις να απαντησεις. Παρε Shamal κ τελειωνε. Απλα γιατι θα παρεις Eurus κ σε 8 μηνες θα παρεις Shamal κ τοτε θα εχεις πληρωσει περισσοτερα απο 100 Ευρω.

kupepe

kupepe

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.735 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Τα Burger King ειναι μακραν καλύτερα απο τα McDonalds ... μην χεσω ...

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! δλδ εγω που ειμαι φαγανος..εε...γραψε λαθος... παμε παλι,δλδ εγω που ειμαι μεταξυ των CAMPY SCIROCCO CAMPY ZONDA FULCRUM 3 τι να διαλεξω...? καθημερινες βολτες,ανηφοριες κ κανενα μπρεβετακι ειναι η χρηση

nasouk

nasouk

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 252 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Zonda μαλλον.Και εγω εκει πηγα τελικα.

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις

Zonda μαλλον.Και εγω εκει πηγα τελικα.

προς τα εκει κλεινω ομολογω αλλα μια αποψη παραπανω ποτε δεν εβλαψε.
βασικα κανω 3-4 βολτες των 50-110 χιλ την εβδομαδα
ανηφορες λεγοντας δοκιμαζω οτι υπαρχει,κ Διονυσο,κ Χαμολια κτλ,Κουβαρα,Υμητο-Πεντελη
αρα θελω κατι αξιοπιστο κ ανθεκτικο για καθε μερα..

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις

προς τα εκει κλεινω ομολογω αλλα μια αποψη παραπανω ποτε δεν εβλαψε.
βασικα κανω 3-4 βολτες των 50-110 χιλ την εβδομαδα
ανηφορες λεγοντας δοκιμαζω οτι υπαρχει,κ Διονυσο,κ Χαμολια κτλ,Κουβαρα,Υμητο-Πεντελη
αρα θελω κατι αξιοπιστο κ ανθεκτικο για καθε μερα..

Όλοι αυτοί που λες τέτοιοι είναι και κανένας δεν θα σε απογοητεύσει. Τώρα πες μας τι ποδήλατο έχεις... και αν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω. Επίσης τι σου αρέσει και οπτικά...

Εγώ τους πήρα γιατί δεν ήθελα να δώσω τα παραπάνω, δεν με ενδιέφερε το επιπλέον βάρος και επίσης μου κάνανε πιο όμορφο το ποδήλατο. Επίσης το ποδήλατο φοράει 105 και γενικά είναι αυτής της κλάσης...

Μην αγχώνεσαι πάρε ότι σου αρέσει και βολεύει και θα το ευχαριστηθείς.

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! προσφατα απεκτησα ενα ΤΡΕΚ 3.1 Madone κ το εντυσα με καποια που ειχα ανταλκτικα ενω απο τροχους εβαλα τους Fulcrum7 κουτα,εγινε καθαρα απο θεμα κοστους,στο αμμεσο μελλον ομως θα τους αντικαταστησω κ αυτος ειναι ο λογος που ρωτω.παραπανω απο το κοστος των Zonda δεν μπορω να διαθεσω ομολογω. η αληθεια ειναι οτι οι Σιροκοι οπτικα ειναι σουπερ..κ θα δενουν με το ποδηλατο.επισης το συνολο οπως σωστα λες κ εσυ ειναι αυτης της κλασης,μπορει το πλαισιο να ξεχωριζει αλλα η σειρα ειναι 10αρα μιση Veloce μιση Mirage... [ATTACH]215803[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

stumpjumper fsr

stumpjumper fsr

This user is banned

• Banned user Inactive Imported Users
  • 2.848 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Οι σιροκοι είναι βαριοι.οι ζοντα νομίζω είναι η καλύτερη λύση με τους 3 της fulcrum επόμενη επιλογή.αλλιώς δες το διαφορετικά.κάνε υπομονή και βαζε στην άκρη για να τσιμπήσεις κάποια στιγμή κάτι αρκετά ανώτερο.

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! μπα δεν με κοβω για πιο πανω απο Zonda,αν υπαρξει περισσευμα θα γινει νεος δισκο/νας κ ντεραγιε ωστε να ολοκληρωθει ως foul Veloce η σειρα.

Galinho

Galinho

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.191 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία.
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Μια χαρά είναι οι Ζοντα. Με Ζόντα έτρεχε αγώνες η SP Tableware φέτος όπου δεν φορούσαν τις Μπόρες. Οι Ζόντα είναι αρκετά πιο άκαμπτοι, πέρα από το μικρότερο βάρος. Είναι ότι πιο τίμιο σε τροχούς και μάλλον το καλύτερο ζευγάρι μετά από τα κορυφαία.

stumpjumper fsr

stumpjumper fsr

This user is banned

• 2.848 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Η SP τρέχει και με ψιλοταπεινο ποδήλατο από πέρσι,άνετης γεωμετρίας.αυτό κάτι λέει...(το τριάρι είναι το παραενα εισαγωγικό της Μερξ).:naughty:

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις

Μια χαρά είναι οι Ζοντα. Με Ζόντα έτρεχε αγώνες η SP Tableware φέτος όπου δεν φορούσαν τις Μπόρες. Οι Ζόντα είναι αρκετά πιο άκαμπτοι, πέρα από το μικρότερο βάρος. Είναι ότι πιο τίμιο σε τροχούς και μάλλον το καλύτερο ζευγάρι μετά από τα κορυφαία.

ευχαριστω για την βοηθεια.

το τριάρι είναι το παραενα εισαγωγικό της Μερξ=που σημαινει δλδ??

nidas

nidas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.127 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Εγώ έχω τους zonda ενα χρονο 4000 χλμ 115 κιλά Ούτε μια ακτινολογηση

stumpjumper fsr

stumpjumper fsr

This user is banned

• 2.848 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Το εισαγωγικό τους είναι το emx1: ,ίδια γεωμετρία με το τριάρι,ελαφρώς κατώτερη ποιότητα καρμπον.πιο επιθετική γεωμετρία έχει το πενταρι και το εφταρι,με το πενταρι λιιιγο πιο άνετο.ανώτερη ποιότητα καρμπον αμφότερα.με τοπ το emx 525 που είναι ότι καλύτερο κ σκληρότερο έχει η εταιρία.το τριάρι είναι πιο σπορτιβικο,μπρεβεταδικο υποτίθεται...στα μείον του εμφανισιακά για μένα τα λεπτά tubes(προτιμώ πιο τουμπανοσωληνες,Πέστο βίτσιο) κ το μεγάλο κούτελο.θα καβαλησω ένα λίαν συντόμως,το χει τεστ ride bike ποδηλαταδικο πολύ γνωστού κ θα σε πω αν θες εντυπώσεις...

Solo75

Solo75

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 491 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! ΕΜΧ-5 και ΕΜΧ-7 πλέον δεν βγαίνουν.

Galinho

Galinho

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.191 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία.
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Εγώ έχω ακούσει ότι το 7άρι όσο έβγαινε και το 525 παραείναι καδρόνια στο δρόμο... Δηλαδή πέρα από αγώνες είναι κουραστικά ποδήλατα. Επαναλαμβάνω, έχω ακούσει.

stumpjumper fsr

stumpjumper fsr

This user is banned

• 2.848 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Το γνωριζω.μέχρι και το 13 έβγαιναν κανονικά όμως.και η sp είχε την δυνατοτητα(?)να διαλέξει ένα εξ αυτών φαντάζομαι. Πάντως ακόμα βρίσκεις, είτε σε σαιτ εξωτερικού, είτε κι εδώ υποθέτω αν υπάρχει κανένα στοκ.έβγαλαν το 525 και για μηχανική σειρά είδα στην εκθεση

stumpjumper fsr

stumpjumper fsr

This user is banned

• 2.848 Δημοσιεύσεις

Εγώ έχω ακούσει ότι το 7άρι όσο έβγαινε και το 525 παραείναι καδρόνια στο δρόμο... Δηλαδή πέρα από αγώνες είναι κουραστικά ποδήλατα. Επαναλαμβάνω, έχω ακούσει.

Το εφταρι ήταν όντως κούτσουρο ξερό. Επιβεβαιωμενο από κάτοχο πενταριου που είχε κάνει δοκιμή το εφταρι.το 525 είναι κι αυτό υπερκουτσουρο αλλά λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Galinho

Galinho

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.191 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία.
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Το emx-7 πάντως με το ενιαίο παλουκόσελο στα χρώματα της quikstep ήταν έρωτας... [ATTACH=CONFIG]215813[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]215814[/ATTACH]

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Για το επίπεδο του πλαισίου και ανταλλακτικών αλλά και χρωματικά πάνε οι fulrum Quatro...

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! ψιλοξεφυγαμε....:naughty: του θεματος.

kostasAntoniou

kostasAntoniou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.665 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚομοτηνή
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Κι εγώ στο club ! Αψογοι τροχοί προπόνησης ! [ATTACH]221265[/ATTACH]

Giannis26

Giannis26

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.245 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: CAMPAGNOLO SCIROCCO 35mm: ΠΡΟΣΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ! Κώστα τους έχω ενα μήνα περίπου και θα συμφωνήσω, για την προπόνηση ειναι άριστοι