Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
244 απαντήσεις στο θέμα

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.340 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που δεν εχει ποικιλία αυτο το μαγαζί πραγματικά αδυνατώ...υπάρχει δλδ κανένα Praktiker μόνο με ποδηλατα με χιλιαδες τετραγωνικα???

Σαν πελάτης δεν ζητάω ένα Praktiker μόνο με ποδήλατα. Ζητάω να έχει πχ 3-4 μάρκες ποδηλάτων ώστε να μπορώ να έχω και ένα μέτρο σύγκρισης όταν μπάινω μέσα στο κατάστημα και να μπορώ να συγκρίνω τα Trek με τα Orbea ώστε να αξιολογίσω και μόνος μου γιατί το ένα είναι πιο ακριβό από το άλλο.
Ζητάω να έχει 4-5 ποδηλατικά χειμερινά κολάν στο νούμερο μου ώστε να διαλέξω πιο από τα 4-5 μου αρέσει περισσότερο και πιο από αυτα μου ταιριάζει περισσότερο και στο σώμα μου αλλά και στα οικονομικά μου δεδομένα .Αλήθεια αυτή την στιγμή στο cyclist πόσα ανδρικά χειμερινά κολάν υπάρχουν σε XL μέγεθος; Για κάντε ένα search να δείτε. Μόνο ένα της Bontrager το οποίο στοιχίζει και 125 ευρω που με λιγότερα χρήματα εγω αγόρασα από το εξωτερικό μαζί με τα μεταφορικά ολόκληρο set χειμερινών ρουχισμό (και jersey και κολαν) στα 118 ευρώ συνολικό κόστος. Στις αγγελίες εδώ το έχω το κολαν γιατί έκανα λάθος το μέγεθος (το οποίο όμως ήταν δικό μου λάθος) αν δεν με πιστεύετε. Και ναι πριν το παραγγείλω κοίταξα στο cyclist και δεν είχε τίποτα σε αντίστοιχη τιμή και στο μέγεθος μου αλλιώς θα το προτειμούσα για πολλους λόγους(και για να το στηρίξω σαν ελληνικό μαγαζί αλλά κυρίως γιατί θα το είχα την επόμενη μέρα στο σπίτι μου ενώ τώρα έκανε 2 βδομάδες να έρθει). Οπότε με έχασε από πελάτη του. Αυτό είναι το point και εκεί θέλω να καταλήξω για αυτό κάνω όλη αυτή την συζήτηση.

Τώρα θέλω να αγοράσω άλλο ένα ζευγάρι χειμερινού ρουχισμού(κολαν και jersey). Τι έχει να μου προσφέρει το cyclist σε μέγεθος XL για να ψωνίσω από εκεί; Για πείτε μου;
Όταν φίλε μου καλοπροαίρετα συγκρίνεις το Cyclist με ένα internetομάγαζο του εξωτερικού που προφανώς απευθύνετε στη παγκόζμια αγορά, καλοπροαίρετα πάντα, ζεις σε εικονική πραγματικότητα, κάτι σαν animation, στο κόσμο του Γκούφι ένα πράγμα να πούμε!
Καλοπροαίρετα πάντα σου μιλώ και ως ένας επιχειρηματίας που βιώνω τα τελευταία πέντε χρόνια εδώ στη πατρίδα μας τον αργό θάνατο.....
Γνωρίζεις ότι υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό εναπομείναντων επιχειρήσεων όπου υπολειτουργούν, δημιουργούν χρέη, και δυστυχώς είναι εγκλωβισμένες σε αυτή τη τραγική κατάσταση για να βγάζουν τα προς το ζην;
Καλοπροαίρετα πάντα!
Δεν ζητάω και ούτε θέλω την ποικιλία ενός μαγαζιού εξωτερικού. Αλλά το cyclist πλέον δεν έχει ούτε τα απαραίτητα σε μερικές περιπτώσεις. Και σε ξαναρωτάω. Βρες μού ένα ανδρικό χειμερινό κολαν στο μέγεθος μου XL κάτω από 100 ευρώ στο cyclist να πάω να το αγοράσω αμέσω μόλις σχολάσω από την δουλειά μου σήμερα το απόγευμα που το έχω ανάγκη...

Φίλε μου όσα λέω είναι αλήθειες και μιλάω από την πλευρά του πελάτη που δυστηχώς το δίκιο του το έχει χάσει στις μέρες μας . Αν θελεις έχω κρατήσει όλες τις αποδείξεις που έχω κάνει για όλα τα ποδηλατικά μου λόγο εγγύησης και καμία από αυτές δεν είναι από εξωτερικό για τις συγκρίσεις που κάνω με το cyclist. Από εξωτερικό έχω κάνει πολύ λίγες αγορές και σε πράγματα που εδώ στην Ελλάδα σε κλέβουν για να τα αγοράσεις (αν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε και αυτό το θέμα). Το cyclist δεν είναι ένα από αυτά και τιμή του και καμάρι του που έχει εφάμιλες τιμές με αυτά των εξωτερικών. Όμως τι να το κάνω αν δεν βρίσκω αυτό που θέλω; Δεν το συγκρίνω λοιπον με το chainreactioncycles και άλλα του εξωτερικού αλλά του εσωτερικού. Και αν θέλεις να σου πω ονόματα ελληνικών καταστημάτων.

Και αν θέλεις και την γνώμη μου η κρίση για μένα έχει κάνει καλό στην αγορά. Κάτι μαγαζάκια γωνία ας κλεισουν ρε αδερφέ ευκαιρία ήταν με την κρίση. Δεν γίνεται να πηγαίνω στο μαγαζί της γειτονιάς μου (και ξαναλέω αν θέλεις και ονόματα δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναφέρω αν μου το επιτρέπουν οι διαχειριστές του φόρουμ) και να μου πουλάνε ένα προιόν έως και 50% πιο ακριβά από ένα αλλο ελληνικό μάλιστα μαγαζί... Δεν γίνεται να αγοράζω από εξωτερικό 200 ευρώ ένα κοντερ μαζί με τα μεταφορικά όταν εδώ στην Ελλάδα το ελάχιστο που το βρίσκω χωρίς τα μεταφορικά είναι 300 ευρώ. Ε όχι, τέτοια μαγαζιά γωνία που κοιτάζουν μόνο την αισχροκερδία ας κλείσουν δεν με ενδιαφέρει απολύτως καθόλου... Το εύχομαι κιόλας... Αν δεν μπορούν ας μην ανοίγουν ποδηλατάδικα. Ας ασχοληθούν με καφετέριες και σουβλατζίδικα που εδω στην Ελλάδα έχουμε την πρωτιά.

Και στην τελική γιατί να μην το συγκρίνω το cyclist με ένα μαγαζί του εξωτερικού? Ποιος το απαγορεύει να επεκταθεί και στο εξωτερικό ώστε να αυξήσει τις πωλήσεις του και άρα και την ποικιλία του και σε προιόντα και σε τιμές? Τα μαγαζιά του εξωτερικού δηλαδή τι παραπάνω έχουν και μπορούν και έχουν τέτοιες τιμές και τέτοιο stock. Εμείς οι ίδιοι τα μικραίνουμε τα μαγαζιά μας με τις χαμηλές προσδοκίες που έχουμε για αυτά και την ελληνική νοοτροπία μας. Ναι θέλω και εγώ σαν πελάτης ένα Ελληνικό chainreactioncycles ή έστω κάτι που να με καλύβει τουλάχιστον στις αγοραστικές μου ανάγκες για να με αποτρέψει να παραγγέλνω από το εξωτερικό.

Τα πραγματα ειναι απλα...πας στο Cyclist με το δικηγορο σου...λες στο Τακη θελω να αγορασω το 51% της εταιριας....βλεπετε εαν συμφωνείτε στο ποσο...το παιρνεις..και εισαγεις οτι θελεις...οποια μαρκα θες και σε οποια ποσότητα...

Εαν δεν παιζει το πρωτο...τοτε δεχεσε ενα καταστημα αυτο που σου προσφέρει..εαν δεν σαρεσει αυτο που σου προσεφερει,σε ειδος ή σε εξυπηρέτηση..τοτε πας σε αλλο...κλεφτες θα γινουν και τα υπολοιπα μαγαζια...δοξα το θεο υπαρχουν πολλα.

Εαν δεν σαρεσουν και τα υπολοιπα..παλι μπορει να παιξει το πρωτο ενδεχομενο σε καποιο αλλο μαγαζι.

Όλα αυτα πολυ σωστα! Ομως...ας μην υπαρχει αυτο το τοπικ!
Ο ανθρωπος αυτο πιστευει και αυτο γραφει και το γραφει και αξιοπρεπεστατα χωρις να προσβαλλει!
  • ThouVou του αρέσει

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.261 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Σμύρνη...Ανάβυσσος...

Και εγώ τη πιστεύω έγραψα..χωρίς να προσβάλω κανέναν.

Κατηφόρα αγάπη μου....! :)

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.414 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

Είπε την αποψή του, σεβαστή, απαντήθηκε από εμένα, απαντήθηκε από φίλους, αναλύθηκε ακόμα περισσότερο. Πλέον δεν μπορώ καν να ακολουθήσω τα τεράστια ποστ που αναφέρονται στο ίδιο ακριβώς θέμα και άποψη.

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν απαντήθηκε αλλά λήφθηκε υπ'όψιν (ακόμα και αν είναι αδύνατον να υλοποιηθεί στις παρούσες συνθήκες) ή απλά απαντήθηκε για να "πεισθεί ο παραπονούμενος".

Στην Ελλάδα μου έχει συμβεί κάποιες φορές το 2ο και ίσως να είμαι επηρεασμένος (και αν είναι όντως έτσι ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη)

υγ: και δεν αναφέρομαι απαραίτητα στη δικιά σου απάντηση

Επεξεργάσθηκε από ThouVou, 04 Νοέμβριος 2016 - 07:32 μμ.

AZ1966

AZ1966

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.414 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα - Ηλιούπολη

Πριν από τέσσερις ώρες ήμουν στο Cyclist.

Δεν ξέρω αν έχει κολάν, μπλούζες, γάντια, γιλέκα,....... σε Μ. - L. - XL. - ........

Ξέρω ότι έχει σίγουρα μπύρες!!!! Και μάλιστα πολλές!!!

Γιατί όπως είχε πει και ο Benj. Franklin:" Beer is proof that God loves us and wants us to be happy...."

Και εκεί είναι πράγματι χαρούμενοι!

• Ο/Η Takxu, pilot415, George K. και 7 άλλοι τους αρέσει αυτό

Trek Emonda ALR5 του 2020

Ideal On Road του 2013 

Mercier Special Tour De France του 1978
Phillips του 1960

pilot415

pilot415

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 357 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Αν και το έχω κάνει και κατ'ιδίαν θέλω να εκφράσω και δημόσια ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά του cyclist. O  καθένας από την θέση του και με τον τρόπο του βοήθησε να έχω αυτή την στιγμή στα χέρια μου ένα ποδήλατο που ούτε στα όνειρα μου μπορούσα να το φανταστώ χωρίς βέβαια να ξεχνάω τα προηγούμενα. 

Όλοι τους φροντίζουν κάθε φορά να με εκπλήσσουν. Έχουν ανεβάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλα επίπεδα. 

• Ο/Η George K., atlas, Dimsabas και άλλος 1r τους αρέσει αυτό
Ποτέ δεν είναι αργά για να έχεις μια ευτυχισμένη παιδική ηλικία... αλλά τη δεύτερη φορά εξαρτάται από σένα

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Θα πώ κι εγω την ιστορία μου γιατί απλά δεν μπορώ να το κρατήσω μέσα μου και η αντίδραση μου ήταν πολύ ήρεμη.

Θα αφήσω το παρελθόν που υπήρχαν προβλήματα αλλά ok. Φέτος είναι η χρονία που υποστήριξα φουλ cyclist, σερβις σύρματα, τιμόνι, ρούχα καλοκαιρινά κλπ.

- Από το service - καλώδια Μάρτιο που παρέλαβα το ποδήλατο "έτοιμο" και την πρώτη βόλτα ήταν εντελώς ξερύθμιστα τα σύρματα. Το είχα πάρει  με αυτοκίνητο και δεν το δοκίμασα αφού πίστευα ότι θα παραλάβω στην πένα το ποδήλατο. Δεν έπαιζα καμια αλλαγή σε κανένα γρανάζι, ήταν σαν να περάστηκαν απλά τα σύρματα χωρίς ρυθμίσεις. Παραδέχτηκαν το λάθος.

- Αύγουστο είχα μια πτώση, σπάει το τιμόνι. Το αφήνω στο cyclist να μου αλλάξουν πρώτον τιμόνι και δεύτερον να γίνει έλεγχος σε ότι χρειαστεί μην είχε καμια άλλη ζημιά.Τυχερός μέσα στην ατυχία μου είχα θέμα μόνο στο τιμόνι και ήταν ευκαιρία το άλλαξα με ενα μικρότερο όπως μου είχε προτείνει σωστά ο Πορτελάνος  (ίσως ο κορυφαίος εκει μέσα). Παραλαμβάνω το ποδήλατο με το που πάω να φύγω βλέπω το μοχλό του φρένου πάνω (τον είχα αφήσει έτσι όταν έβγαλα τον τροχό όταν το άφησα)., τον κατεβάζω φρενάρει. Είχε ρυθμιστεί το φρένο με το μοχλό πάνω, όπως το ειχα αφήσει όταν το έδωσα! Αναρωτίεμαι αν μια τέτοια μικρή λεπτομέρεια δείχνει και κατα πόσο έγινε φούλ έλεγχος! 

Είχα κάποια θέματα με τις αλλαγές δεν κάθοταν σωστά. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιγε και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω πειράζοντας τον ρεγουλατόρο. Δεν πλένω συχνα το ποδήλατο, ουτε το ψαχουλεύω ούτε πηγε το μυαλό μου να το αναπογυρίσω για να δω αυτό στην φώτο. Το σύρμα περάστηκε έξω από το πλαίσιο και όχι μέσα από την τρύπα. 

Δεν πήγα πουθενά αλλου το 2016 εκτός cyclist και μετα την πτώση τον Αυγουστο και το τσεκάρισμα + αλλαγή τιμονιού δεν πείραξα τίποτα, ούτε πήγε σε κανένα άλλο ποδηλατάδικο! 

Έχει ένα σημάδι που εχω δεν φταίω σε τίποτα να το έχω και θα μειώσει και οποια αγοραστική αξία ή πρόβλημα αν θέλω να το πουλήσω στο μέλλον. Μου είπαν απλά με το μάτι ότι ειναι οκ και όχι όπως με διαβεβαίωσε ο Τάκης ότι θα ακουλουθήσουν μια διαδικασία να ρωτήσουν με φωτος την orbea.

orca.pngscreenshot program

Ειμαι φούλ δυσαρεστημένος και επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου. 

• Ο/Η Dimsabas, pngts, ThouVou και άλλος 1r τους αρέσει αυτό
Υπάρχουν δύο τύποι πόνου σε αυτόν τον κόσμο: Πόνος που σε πονάει, και πόνος που σε αλλάζει!

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Γενικά κι εγώ είμαι ευχαριστημένος και ότι μικρά παράπονα έχω κατά καιρούς είναι από το service.

Γι'αυτό ναι μεν φτιάξτο αλλά τσεκάρω κι εγώ πριν φύγω.

Πχ. παλιότερα στο 26' MTB που έχω  φαίνονταν να μπλόκαρε το πίσω ντεραγιέ.

Τους το πάω,τους λέω πως κάτι τρέχει εκεί πίσω και μάλλον μπλοκάρει το ντεραγιέ.

Την επομένη πάω να το πάρω μου λένε το ντεραγιέ είναι οκ και σου αλλάξαμε κασέτα-αλυσίδα που ήταν χάλια και δημιουργούσαν το πρόβλημα.

Στην πρώτη βόλτα τα ίδια.

Γυρνάω σπίτι με την μέρα μου χαμένη,λύνω το ντεραγιέ,καθαρίζω γρασσάρω και δεν έχει κάνει κιχ από τότε.

Καινούργιο το 29' μετά από 3-4 βόλτες ξεκινάω τα πρώτα σφιξίματα.

Σφίγγω το πιρούνι που ήθελε λίγο αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος (καινούργιο κοσκινάκι) λέω άσε να το πάω και μια από το παιδιά να το δουν.

Περνάω το αφήνω και πάω για κάτι ψώνια παραπάνω.

Γυρνάω μου λένε ήθελε σφίξιμο,το σφίξαμε είσαι οκ.

Στο σπίτι επειδή με ''έτρωγε'' τσεκάρω και δεν είχαν σφίξει τίποτε.

Η βίδα είχε μείνει στο σημείο που την είχα σφίξει εγώ.

Επειδή όμως αυτά είναι πταίσματα μπροστά σε άλλους που έχω πάει και τα περισσότερα πλέον τα κάνω μόνος μου η φροντίζω να είμαι παρόν σε τίποτα πιο εξειδικευμένες επισκευές-ρυθμίσεις είμαι οκ ακόμα με το Cyclist.

Επειδή τα μαστόρια τα έχω ζήσει πάνω από 30 χρόνια σε διάφορα επίπεδα με τις μοτοσυκλέτες.

Όταν πλέον ήξερα,είχα πάθει-μάθει πέντε πράγματα.

Ο μάστορας που κατέληξα ήταν όχι το σούπερ-ντούπερ όνομα αλλά κάποιος που να πιάνει το χέρι του,να έχει σωστά εργαλεία,να το συζητάμε και να σέβεται την άποψη μου χωρίς να το παίζει δόκτορ και όποτε θέλω να είμαι παρών.

Υ.Γ. Το παραπάνω με το συρματόσχοινο,αν είναι τελικά ευθύνη του Cyclist και ήμουν το αφεντικό,

ο μάστορας θα έφευγε νύχτα.

Το συγκεκριμένο δεν είναι πταίσμα.είναι επικίνδυνη ασχετοσύνη η βαρέθηκα να το περάσω από μέσα. 

Επεξεργάσθηκε από TL748, 07 Δεκέμβριος 2016 - 11:13 πμ.

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Ρε παιδία και εγώ λιγό χοντρό το βρήκα αυτό με το συρμα...... Έλεος. Τόσους ζόρι ήταν να περάσει μέσα από τους λουκι του. Καινούργιος νά είσαι δεν σου ξεφεύγει αυτό.

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

Θα πώ κι εγω την ιστορία μου γιατί απλά δεν μπορώ να το κρατήσω μέσα μου και η αντίδραση μου ήταν πολύ ήρεμη.

Θα αφήσω το παρελθόν που υπήρχαν προβλήματα αλλά ok. Φέτος είναι η χρονία που υποστήριξα φουλ cyclist, σερβις σύρματα, τιμόνι, ρούχα καλοκαιρινά κλπ.

- Από το service - καλώδια Μάρτιο που παρέλαβα το ποδήλατο "έτοιμο" και την πρώτη βόλτα ήταν εντελώς ξερύθμιστα τα σύρματα. Το είχα πάρει  με αυτοκίνητο και δεν το δοκίμασα αφού πίστευα ότι θα παραλάβω στην πένα το ποδήλατο. Δεν έπαιζα καμια αλλαγή σε κανένα γρανάζι, ήταν σαν να περάστηκαν απλά τα σύρματα χωρίς ρυθμίσεις. Παραδέχτηκαν το λάθος.

- Αύγουστο είχα μια πτώση, σπάει το τιμόνι. Το αφήνω στο cyclist να μου αλλάξουν πρώτον τιμόνι και δεύτερον να γίνει έλεγχος σε ότι χρειαστεί μην είχε καμια άλλη ζημιά.Τυχερός μέσα στην ατυχία μου είχα θέμα μόνο στο τιμόνι και ήταν ευκαιρία το άλλαξα με ενα μικρότερο όπως μου είχε προτείνει σωστά ο Πορτελάνος  (ίσως ο κορυφαίος εκει μέσα). Παραλαμβάνω το ποδήλατο με το που πάω να φύγω βλέπω το μοχλό του φρένου πάνω (τον είχα αφήσει έτσι όταν έβγαλα τον τροχό όταν το άφησα)., τον κατεβάζω φρενάρει. Είχε ρυθμιστεί το φρένο με το μοχλό πάνω, όπως το ειχα αφήσει όταν το έδωσα! Αναρωτίεμαι αν μια τέτοια μικρή λεπτομέρεια δείχνει και κατα πόσο έγινε φούλ έλεγχος! 

Είχα κάποια θέματα με τις αλλαγές δεν κάθοταν σωστά. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιγε και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω πειράζοντας τον ρεγουλατόρο. Δεν πλένω συχνα το ποδήλατο, ουτε το ψαχουλεύω ούτε πηγε το μυαλό μου να το αναπογυρίσω για να δω αυτό στην φώτο. Το σύρμα περάστηκε έξω από το πλαίσιο και όχι μέσα από την τρύπα. 

Δεν πήγα πουθενά αλλου το 2016 εκτός cyclist και μετα την πτώση τον Αυγουστο και το τσεκάρισμα + αλλαγή τιμονιού δεν πείραξα τίποτα, ούτε πήγε σε κανένα άλλο ποδηλατάδικο! 

Έχει ένα σημάδι που εχω δεν φταίω σε τίποτα να το έχω και θα μειώσει και οποια αγοραστική αξία ή πρόβλημα αν θέλω να το πουλήσω στο μέλλον. Μου είπαν απλά με το μάτι ότι ειναι οκ και όχι όπως με διαβεβαίωσε ο Τάκης ότι θα ακουλουθήσουν μια διαδικασία να ρωτήσουν με φωτος την orbea.

orca.pngscreenshot program

Ειμαι φούλ δυσαρεστημένος και επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου. 

Βαγγέλη καλησπέρα
Είχαμε ξαναμιλήσει για το ίδιο θέμα προ διμήνου

Βαγγέλη καλησπέρα
Νομίζω  σου είχα πει τότε οτι το σύρμα αυτό ήταν κατασκευής shimano. Τέτοια σύρματα δεν έχουμε στο συνεργείο οπότε θεώρησα οτι το σύρμα αυτό δεν τοποθετήθηκε από εμάς.
Σχετικά με το ίχνος που έχει αφήσει το σύρμα, σου είχα πει οτι είναι αμελητέο. Ούτε καν το βερνίκι δεν είχε καταφέρει να διαπεράσει, πόσο μάλλον να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην αντοχή του πλαισίου. 

σου είχα πει τότε οτι το σύρμα αυτό ήταν κατασκευής shimano. Τέτοια σύρματα δεν έχουμε στο συνεργείο οπότε θεώρησα οτι το σύρμα αυτό δεν τοποθετήθηκε από εμάς.
Σχετικά με το ίχνος που έχει αφήσει το σύρμα, σου είχα πει οτι είναι αμελητέο. Ούτε καν το βερνίκι δεν είχε καταφέρει να διαπεράσει, πόσο μάλλον να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην αντοχή του πλαισίου. 

• AS32 του αρέσει
24/3/2008 -- 25/1/2014 29.991Klm Distance, 461,5Klm υψομετρικά :bleh: Άτλας (εκ του α και του τλάν = τα πάντα υπομένοντας)

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

Γενικά κι εγώ είμαι ευχαριστημένος και ότι μικρά παράπονα έχω κατά καιρούς είναι από το service.

Γι'αυτό ναι μεν φτιάξτο αλλά τσεκάρω κι εγώ πριν φύγω.

Πχ. παλιότερα στο 26' MTB που έχω  φαίνονταν να μπλόκαρε το πίσω ντεραγιέ.

Τους το πάω,τους λέω πως κάτι τρέχει εκεί πίσω και μάλλον μπλοκάρει το ντεραγιέ.

Την επομένη πάω να το πάρω μου λένε το ντεραγιέ είναι οκ και σου αλλάξαμε κασέτα-αλυσίδα που ήταν χάλια και δημιουργούσαν το πρόβλημα.

Στην πρώτη βόλτα τα ίδια.

Γυρνάω σπίτι με την μέρα μου χαμένη,λύνω το ντεραγιέ,καθαρίζω γρασσάρω και δεν έχει κάνει κιχ από τότε.

Καινούργιο το 29' μετά από 3-4 βόλτες ξεκινάω τα πρώτα σφιξίματα.

Σφίγγω το πιρούνι που ήθελε λίγο αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος (καινούργιο κοσκινάκι) λέω άσε να το πάω και μια από το παιδιά να το δουν.

Περνάω το αφήνω και πάω για κάτι ψώνια παραπάνω.

Γυρνάω μου λένε ήθελε σφίξιμο,το σφίξαμε είσαι οκ.

Στο σπίτι επειδή με ''έτρωγε'' τσεκάρω και δεν είχαν σφίξει τίποτε.

Η βίδα είχε μείνει στο σημείο που την είχα σφίξει εγώ.

Επειδή όμως αυτά είναι πταίσματα μπροστά σε άλλους που έχω πάει και τα περισσότερα πλέον τα κάνω μόνος μου η φροντίζω να είμαι παρόν σε τίποτα πιο εξειδικευμένες επισκευές-ρυθμίσεις είμαι οκ ακόμα με το Cyclist.

Επειδή τα μαστόρια τα έχω ζήσει πάνω από 30 χρόνια σε διάφορα επίπεδα με τις μοτοσυκλέτες.

Όταν πλέον ήξερα,είχα πάθει-μάθει πέντε πράγματα.

Ο μάστορας που κατέληξα ήταν όχι το σούπερ-ντούπερ όνομα αλλά κάποιος που να πιάνει το χέρι του,να έχει σωστά εργαλεία,να το συζητάμε και να σέβεται την άποψη μου χωρίς να το παίζει δόκτορ και όποτε θέλω να είμαι παρών.

Υ.Γ. Το παραπάνω με το συρματόσχοινο,αν είναι τελικά ευθύνη του Cyclist και ήμουν το αφεντικό,

ο μάστορας θα έφευγε νύχτα.

Το συγκεκριμένο δεν είναι πταίσμα.είναι επικίνδυνη ασχετοσύνη η βαρέθηκα να το περάσω από μέσα. 

Μήπως μπορείτε να μας πείτε με τι εργαλείο τσεκάρατε, με τι ροπή σύσφιξης και ποιες βίδες;
Μήπως η βίδα που είχαμε αφήσει στο ίδιο σημείο όπως λέτε, δεν χρειαζόταν να σφιχτεί παραπάνω;

Επειδή ο όρος “μαστόρια” με θίγει ως τεχνικό και ως εργαζόμενο στο cyclist, θα παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεται.

• Takxu, AS32 και George V αρέσει
24/3/2008 -- 25/1/2014 29.991Klm Distance, 461,5Klm υψομετρικά :bleh: Άτλας (εκ του α και του τλάν = τα πάντα υπομένοντας)

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Μιλάω για την κεντρική βίδα που σφίγγουμε από πάνω στο λαιμό και πέρνουμε τα μπόσικα.

Όχι δεν την έσφιξα με ροπόκλειδο αλλά επειδή ''σφίγγω'' 30 χρόνια μοτοσυκλέτες ξέρω που την άφησα.

Αν δεν χρειαζόταν σφίξιμο γιατί μου είπες πως ήθελε και πως πήρε αρκετά;

Φυσικά δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα.

Αλλά δεν νομίζω να έχω δείξει πως είμαι άσχημα προσκείμενος στην επιχείρηση.

Μάλλον το αντίθετο.

Και με εσένα προσωπικά εκτός από αυτό το πταίσμα όπως είπα και παραπάνω είμαι ευχαριστημένος και συνεχίζω να είμαι πελάτης του service.

Το ''μαστόρια'' εγώ δεν το λέω υποτιμητικά.

Για να σε αποκαλέσω αλλιώς θα πρέπει να έχεις κάποιο τίτλο σπουδών.

Μου τον αναφέρεις αν θέλεις και σε αποκαλώ με αυτόν,κανένα πρόβλημα. 

Επεξεργάσθηκε από TL748, 07 Δεκέμβριος 2016 - 09:19 μμ.

k.giotis

k.giotis

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠαλαιό Φάληρο

Πάντως δεν είναι υποτιμητικός ο όρος "μαστόρια", τουναντίον θα έλεγα.

• TL748 του αρέσει

Falling is just a change of view...

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Μάλλον δεν έχει πάει στα μαστοροχώρια πατρίδα...... :)

Τουλάχιστον για εμάς που είμαστε τρεις γενιές στην κατασκευή είναι τιμή όταν μας αποκαλούν ''μάστορα''.

Επεξεργάσθηκε από TL748, 07 Δεκέμβριος 2016 - 10:23 μμ.

• hellequine και k.giotis αρέσει

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

Μιλάω για την κεντρική βίδα που σφίγγουμε από πάνω στο λαιμό και πέρνουμε τα μπόσικα.

Όχι δεν την έσφιξα με ροπόκλειδο αλλά επειδή ''σφίγγω'' 30 χρόνια μοτοσυκλέτες ξέρω που την άφησα.

Αν δεν χρειαζόταν σφίξιμο γιατί μου είπες πως ήθελε και πως πήρε αρκετά;

Φυσικά δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα.

Αλλά δεν νομίζω να έχω δείξει πως είμαι άσχημα προσκείμενος στην επιχείρηση.

Μάλλον το αντίθετο.

Και με εσένα προσωπικά εκτός από αυτό το πταίσμα όπως είπα και παραπάνω είμαι ευχαριστημένος και συνεχίζω να είμαι πελάτης του service.

Το ''μαστόρια'' εγώ δεν το λέω υποτιμητικά.

Για να σε αποκαλέσω αλλιώς θα πρέπει να έχεις κάποιο τίτλο σπουδών.

Μου τον αναφέρεις αν θέλεις και σε αποκαλώ με αυτόν,κανένα πρόβλημα. 

Πρωτίστως να πω οτι κάθε σχόλιο μου γίνεται καλοπροαίρετα

Η βίδα που βρίσκεται στη τάπα του stirer tube του πιρουνιού σφίγγεται μόνο όταν έχεις ξεσφίξει τις βίδες του stem (λαιμού) , αλλιώς δεν κάνεις απολύτως τίποτα Η ροπή σύσφιξης κυμαίνεται από 1-3Nm. Η ροπή αυτή είναι ελάχιστη και θέλει ιδιαίτερη εμπειρία όταν γίνεται με τη σωστή σειρά των  ενεργειών που απαιτούνται. (μιλάμε για 100 -300 γραμμάρια ροπής στρέψης).
Σχετικά με τους τίτλους σπουδών...... Έχω πτυχίο μηχανολόγου & ηλεκτρολόγου ΤΕΕ. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο άλλα είναι υπεραρκετό για την τεχνολογία που διαθέτουν τα ποδήλατα. Επίσης μετράει πάρα πολύ η διαρκείς ενημέρωση και η εξειδίκευση με το αντικείμενο που ασχολείσαι. Υποθέτω οτι δεν επιλέχθηκα τυχαία από την εταιρία (Cyclist) να είμαι ο τεχνικός αντιπρόσωπος της Campagnolo στην Ελλάδα ώστε να διαχειρίζομαι επιτυχώς τον τομέα των εγγυήσεων επί πενταετίας.
Δεν θέλω να με αποκαλούν ούτε μαστόρι ούτε κυριο “μηχανολόγε μας”, έχω όνομα και λέγομαι άπλα και ταπεινά Σπύρος.

Πάντα στην διάθεση σας , πρόθυμος να βοηθήσω όπως και όσο μπορώ

• Ο/Η Takxu, feregios, pilot415 και 13 άλλοι τους αρέσει αυτό

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι
Φυσικά και είχα ξεσφίξει πρώτα τις βίδες του stem....Σπύρο....
Το παραπάνω με το ντεραγιέ δεν το έκανες εσύ...

Επεξεργάσθηκε από TL748, 07 Δεκέμβριος 2016 - 10:51 μμ.

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

Τουλάχιστον για εμάς που είμαστε τρεις γενιές στην κατασκευή είναι τιμή όταν μας αποκαλούν ''μάστορα''.

Στην Πυρσόγιανη, ας πουμε.....ή στους Χιοναδες;

• hellequine και TL748 αρέσει

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Στην Πυρσόγιανη, ας πουμε.....ή στους Χιοναδες;

Πήγες εκεί,είδες αυτά που είδες και δεν νιώθεις τιμή να σε αποκαλούν μάστορα; :)

• atlas του αρέσει

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Επίσης να προσθέσω κάτι πάνω στο θέμα της βίδας στην τάπα, ότι υπάρχει και η περίπτωση να σφίξεις την βίδα και με το καιρό η κουκουνάρα να μετακινηθεί με αποτέλεσμα η βίδα να μην είναι τόσο "σφιγμένη" όσο την αφήσαμε. Το έχω δει σε ποδήλατο. Στο κάτω κάτω η βίδα και η τάπα είναι για να μαζέψει τα μπόσικα λαιμός ρουλεμάν κτλ.
  • atlas του αρέσει

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

off topic .......Λίγο απο Μαστοροχώρια.....

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Επισυναπτόμενο Αρχείο  PA300113.JPG   197,62KB   49 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  PA300095.JPG   143,51KB   47 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  PA300136.JPG   292,98KB   53 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  PA300135.JPG   225,24KB   52 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  PA300110.JPG   184,87KB   56 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  PA300116.JPG   191,61KB   57 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η George K., hellequine, George_M και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Βαγγέλη καλησπέρα
Νομίζω  σου είχα πει τότε οτι το σύρμα αυτό ήταν κατασκευής shimano. Τέτοια σύρματα δεν έχουμε στο συνεργείο οπότε θεώρησα οτι το σύρμα αυτό δεν τοποθετήθηκε από εμάς.

Τότε θα πρέπει να λύσετε το μυστήριο του ότι δεν έχω πάει πουθένα αλλού το ποδήλατο μέσα στο 2016 και να μου εξηγήσετε για την αλλαγή συρμάτων που έκανες εσύ και πήρα το ποδήλατό "ξεκούρδιστο" και το λάθος στο φρένο τον Αύγουστο που δεν ήσουν εσύ αλλά καποιος άλλος που δεν ξέρω το ονομά του. Αν σου κάνουν μια γρατσουνία "αμελητέα" σε ενα ποδήλατο παρόμοιας η μεγαλύτερης αξίας (φαντάσου να ήταν και καινούργιο), θα το έπερνες ψύχραιμα;

Το θεωρώ απαράδεκτο να γίνεται αλλαγή στα σύρματα και να μην είχε γίνει η παραμικρή ρύθμιση. Εμπιστεύτηκα το cyclist και το ποδήλατο όπως το εφερα με αυτοκίνητο έτσι το πήρα. Βγήκα για προπόνηση και μου χάλασε μια μέρα έτσι. Ευτυχώς δηλαδή που δεν έτυχε πριν από κάποιο μπρεβέτ για παράδειγμα. 

Όταν είχα πτωση και εχω σπάσει ένα τιμόνι και ζητάω έλεγχο και δεν πρόσεξε ο μηχανικός το φρένο ότι ήταν ο μοχλός χαλαρωμένος και το ρύθμισε λάθος τι ακριβώς εμπιστοσύνη να δείξω; Αν του ξέφυγε κάτι τόσο μικρό αλλά σημαντικό μπορώ να φανταστώ ότι έχει κάνει και άλλα λάθη ή παραλείψεις. Δεν νοιώθω ασφαλής. Όταν ζήτησα να το δείτε, ήθελα να γίνει ότι έπρεπε να γίνει να τσεκαριστεί άσχετα το κόστος και ασχετα αν έπρεπε να το λύσετε ολόκληρο. Πότε όσες φορές εχώ έρθει δεν διαπραγματευτηκα το κόστος, ούτε τσιγκουνεύτηκα σε κάτι.  Με ενδιαφέρει να γίνει δουλειά. 

Επεξεργάσθηκε από vaggos, 08 Δεκέμβριος 2016 - 12:40 πμ.

Υπάρχουν δύο τύποι πόνου σε αυτόν τον κόσμο: Πόνος που σε πονάει, και πόνος που σε αλλάζει!

Spartiatis

Spartiatis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 779 Δημοσιεύσεις
Βασικό ο μάστορας να είναι και ο ίδιος ποδηλάτης, έτσι ώστε να πονέσει το ποδήλατο και να το φτιάχνει σαν να ήταν δικό του και να φοβάται να το "μισοφτιαξει", σαν να το καβαλαγε αυτός....

Και θεωρώ μεγάλο φάουλ να μην κοβίδα μια βολτα τα ποδήλατα το service, για να δει ότι όλα δουλεύουν ρολόι...
  • atlas και vaggos αρέσει

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Μια χαρά έλεγχο κάνεις και στο στάντ, γλυτώνεις και τους μπελάδες.

Το θέμα είναι να γίνεται πράγματι σχολαστικός έλεγχος, αλλά και ο "πελάτης" να δείχνει κατανόηση σε μια κακή στιγμή του "μάστορα".

Σε μια σχέση διαρκείας, όπως έχει ο κάτοχος ποδηλάτου, μηχανής, αυτ/του, πυραύλου,  με τον "τεχνίτη" του (αλήθεια προτιμώ το μάστορας), δικαιολογείται μία αστοχία, μια αβλεψία που γίνεται από κεκτημένη ταχύτητα, πίεση στη δουλειά κλπ.

Υποθέτω όλοι έχουμε κάνει λάθη στη δουλειά μας, λάθη που απορούμε και οι ίδιοι πώς τα κάναμε.

Ο επαγγελματίας φαίνεται από την αναγνώριση του λάθους του.

Και προφανώς κρίνεται [σαν "μάστορας"] από τον αριθμό αυτών των λαθών.

Τέλος, σκέπτομαι πώς είναι πράγματι δύσκολο να αποδείξουμε ένα λάθος που έχει κάνει ο μάστορας (μας).

Ειδικά στο ποδήλατο που όπου θέλουμε το πάμε χωρίς αυτό να φαίνεται κάπου, ότι θέλουμε του κάνουμε (ιδιοκτήτες και τεχνίτες) χωρίς να αφήνουμε ίχνη.

Αν όμως για τον όποιο λόγο θέλουμε να δημοσιεύσουμε αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να είμαστε σε θέση να αποδεικνύουμε άμεσα τους ισχυρισμούς μας.

Ειδικά αν υπάρχει τεκμηριωμένη απάντηση.

Αυτό, Βαγγέλη χωρίς παρεξήγηση και κακή προαίρεση, επειδή  γράφεις για επιφύλαξη δικαιωμάτων κλπ και δίνεις ένα άλλο τόνο στο πόστ.

Τέλος, οι λέξεις όπως "Μάστορας", "Δάσκαλος" πρέπει να αποκτήσουν ξανά το σωστό, σπουδαίο, νόημά τους.

Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τους φορείς αυτών των ιδιοτήτων.

Οπότε χλωμό το βλέπω

• Ο/Η atlas, ΚώσταςLC4, hellequine και 2 άλλοι τους αρέσει αυτό

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Για να μην παρεξηγηθεί το παραπάνω ,

Δεν έχω καμία σχέση με τον Σπύρο, ούτε έχω πάει στο Τσαι κλιστ για επισκευή, ούτε τακτικός πελάτης είμαι.

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αυτά που λέει ο Βαγγέλης, εκτός από την περίπτωση του σύρματος που αναφέρεται σαν μάρκα που δεν χρησιμοποιεί το σέρβις.

Αυτό, εφ' όσον αληθεύει, δημιουργεί βεβαίως κάποιες σκέψεις

Spartiatis

Spartiatis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 779 Δημοσιεύσεις
Ναι σίγουρα, έναν μικρό τζόγο στο τιμόνι ή στο πετάλι ή κάποιο τρίξιμο που προμηνύει από ένα απλό γρασσαρισματάκι έως αλλαγή ρουλεμάν σε μεσαία τριβή, τροχό κτλ, θα το βρει ο μάστορας από το σταντ σίγουρα....

hellequine

hellequine

War Pig

• Validating
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

off topic .......Λίγο απο Μαστοροχώρια.....

Η πρώτη είναι από τη Μονή Μολίστης και η τρίτη από τον ναό των Ταξιαρχών στο Γανναδιό...

Πήγες στα μέρη μου και δεν είπες τίποτα να ετοιμάσω υποδοχή :) :)

• atlas και TL748 αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Πιάσε το πιο απλό που ζήτησε συγγνώμη ο μηχανικός τον Μάρτιο όταν άλλαξε τα σύρματα .γιατί να είναι εντελώς λάθος.δεν έπαιζε κανένας συνδυασμός γρανάζιων ακουγόταν χρατς χρουτς . Τι να το κάνω το συγγνώμη όταν δεν έκανε το πιο απλό. Αν δω την απόδειξη πλήρωσα και εργασία γιατί να την πληρώσω αν ταλαιπωρήθηκα . Ο σωστός επαγγελματίας θα πρότεινε κάτι. Το στυλ Ε λαθη γίνονται που μου είπε δεν Μου αρκεί ως πελάτη.

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Έγραψα το παράπονο μου και εκεί θα μείνω. Καλή συνέχεια μακάρι να γίνετε το παλιό cyclist κάποτε. Προσπάθησα να υποστηριξω με τις αγορές μου. Δυστυχώς δεν πηγε καλά .

Επεξεργάσθηκε από vaggos, 08 Δεκέμβριος 2016 - 09:50 πμ.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.448 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Βαγγελη το θέμα σου απαντηθηκε και δια ζώσης από τον Σπυρο πριν δύο μήνες όταν συνέβη και από εμένα μετά από λίγες μέρες όταν σε πήρα τηλέφωνο. Θεώρησες και καλά έκανες ότι έπρεπε να το ποσταρεις και εδώ. Ο Σπυρος σου απάντησε ακόμα μία φορά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να απαντήσω εκ νέου και εγώ.
Σε ευχαριστουμε για την κατάθεση της άποψης σου μιας και για μένα δεν μετράει ποιος έχει δίκιο αλλά ποιος νομίζει ότι έχει δίκιο αν πρόκειται για πελάτη μας. Δίκιο ή άδικο λοιπόν, με συγχωρείς για την αρνητική εμπειρία, αν έτσι το νοιώθεις.
Όσον αφορά τον Σπυρο, περνάνε από τα χέρια του καθημερινά δεκάδες ποδήλατα όλων των ειδών και είναι ένα άτομο που και εγω ο ίδιος εμπιστεύομαι για το ποδήλατο μου, ενώ χαρακτηριστικό γνώρισμα του είναι η υπομονή, ή ευγενεια και η σχολαστικότητα.

Όσον αφορά το Cyclist, προσπαθούμε καθημερινά να είμαστε καλύτεροι και να δίνουμε βάρος εκεί που θεωρούμε ότι πονάει ή αγορά, στην εξυπηρέτηση του ποδηλάτη.

Καλημέρα σε όλους.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • Ο/Η Sotos_, Toolman, ykaller και 2 άλλοι τους αρέσει αυτό

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Ναι σίγουρα, έναν μικρό τζόγο στο τιμόνι ή στο πετάλι ή κάποιο τρίξιμο που προμηνύει από ένα απλό γρασσαρισματάκι έως αλλαγή ρουλεμάν σε μεσαία τριβή, τροχό κτλ, θα το βρει ο μάστορας από το σταντ σίγουρα....

Ελα ρε σύ, ακόμη κι εγώ ο άσχετος [λίιιιγο ψείρας στην αίσθηση των  μηχανικών είμαι όμως] το βρίσκω στο στάντ.

Δεν είναι αυτοκίνητο που στατικά ελέγχεις μερικά και κινητικά άλλα.

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Βαγγέλη, χωρίς παρεξήγηση και πάλι,

Με το σκεπτικό σου δεν υπάρχει περίπτωση ένας χιλιομετροφάγος, που δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος σε κανένα μηχανικό, να μπορεί στο τέλος να κάνει σέρβις.

Θα ξεμείνει από μαστόρους....

Θα το κάνει ο ίδιος? εκεί θα συγχωρεί λάθη επειδή δεν τα έχει πληρώσει?