Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
244 απαντήσεις στο θέμα

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Σαν αναφορά μεγέθους μόνο, λόγο των γνώσεων που μου έχουν μεταφέρει επαγγελματίες μηχανικοί όλα αυτά τα χρόνια

αν κάτσω να δέσω εξαρχής ένα ποδήλατο δρόμου (το δικό μου) μου κοστίζει καθαρές 6 ώρες.

Στην αρχή γέλαγα και σκεφτόμουν ότι είμαι αργός ή ότι χάζευα. Δεν είναι μόνο έτσι όμως, όντως για να

δεθεί συνολικά, καινούριο δρόμου με προδιαγραφές λειτουργικότητας και αντοχής, θέλει πολλές ώρες.

Και ερχόμαστε στα ζητούμενα:

α) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την δουλειά μου; όχι απόλυτα, θα βρώ λεπτομέρεια που θα αλλάξω σε λίγες μέρες.

β) ο χρόνος που χρειάστηκα για να μάθω και για να το κάνω πράξη σε αυτό το επίπεδο (συν τα εργαλεία) πόσο κοστίζει σε σχέση με το κόστος

να πάω στον καλύτερο και να δώσω ~120ε εδώ ή 150ε στην Γαλλία ή 140λίρες στην Αγγλία; τουλάχιστον 10 πλάσια.

Ας θυμηθούμε για ποιό λόγο τα ποδήλατα μας εντυπωσιάζουν και για ποιούς λόγους είναι ένα από τα ποιο επιτυχημένα

μέσα μεταφοράς απο την ανακάλυψη του τροχού.

Το να γνωρίζουμε τους τυπικούς ελέγχους του οχήματος μας επιβάλεται σε όλα τα οχήματα για την ασφάλεια μας

και των γύρω μας.

• Sotos_, paris.gr και gregXXX αρέσει
ΕΜ2 σε άγνωστο σε καφέ, που σπάζοντας την πολυθρόνα του χώθηκε μέσα:
Μεγάλε, εμείς φοράμε κολάν, εσύ έκλεψες την παράσταση...

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Δεν είχα όμως αλλου τέτοια προβήματα εκτός από το cyclist και δεν εχω ξεμείνει από μαστόρους εχω επιλογή αλλά προσπάθησα για κάποιους  λόγους να προτιμήσω το cyclist. Μακάρι να ήταν όπως τα λες ένα λάθος. Ειναι επαναλαμβανόμενα και παλιότερα αλλά συγχωρούσα μέχρι που δεν πάει άλλο.

Εχω ξαναπει τον προβληματισμό μου private π.χ

παράπονο  

Ξεκίνησε από vaggos, απεστάλη σε Takxu (και 1 άλλος)
Από Takxu
19 Μάι 2013

Αν δεν συγχωρούσα και δεν προσπαθούσα να δώσω ευκαιρίες θα την είχα κάνει απο καιρό. 

Επεξεργάσθηκε από vaggos, 08 Δεκέμβριος 2016 - 12:25 μμ.

• nkar37 και Renton αρέσει
Υπάρχουν δύο τύποι πόνου σε αυτόν τον κόσμο: Πόνος που σε πονάει, και πόνος που σε αλλάζει!

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Όσον αφορά το Cyclist, προσπαθούμε καθημερινά να είμαστε καλύτεροι και να δίνουμε βάρος εκεί που θεωρούμε ότι πονάει ή αγορά, στην εξυπηρέτηση του ποδηλάτη.

Καλημέρα, ήθελα να το σχολιάσω αυτό. Ακόμα και το μήνυμα που σου είχα στείλει το 2013 και πολλά ακόμα που θα μπορούσα να σου στείλω με παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν μπήκα στον κόπο θα καταλάβεις ότι δεν το πετύχατε. 

Εμένα τα δεδομένα είναι ότι το ποδήλατο ήρθε μόνο σε εσας και η μόνη περίπτωση να άλλαξε το σύρμα από μόνο του είναι αν διαρήξαν το σπίτι μου και το έκαναν. Όχι μόνο σύρματα όυτε καν τα ελάστικα τίποτα δεν άλλαξα εγω φέτος κι αυτά ο Σπύρος τα άλλαξε ο οποιός μια χαρά ευγενικός είναι. 

Απο εκεί και πέρα αφού ρώτησα και αναλαμβάνετε ακόμα τα θέματα εγγύησης orbea δεν κάνατε τίποτα.

Α και δεν ήταν πάντα έτσι όλες οι φορές μεσα στην ευγένεια με κάποιο παλίοτερο μηχανικό σας. 

Υπάρχουν δύο τύποι πόνου σε αυτόν τον κόσμο: Πόνος που σε πονάει, και πόνος που σε αλλάζει!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.448 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Καλημέρα σε όλους και καλά χιλιόμετρα το Σαββατοκύριακο!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • Kerd και AS32 αρέσει

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Καλημέρα.....για το ''παλιότερος μηχανικός'' συμφωνώ 100%......και ύφος....άστα...χαχαχ...αλλά δεν είναι πια στο Cyclist...οπότε κάτι λέει αυτό για τα αντανακλαστικά  του επιχειρηματία....

.....σέβομαι την τέχνη του καθενός....αλλά μην τρελαθούμε...για ποδηλατάκια μιλάμε....η περισσότερη απ'την τεχνολογία που έχουν είναι του περασμένου αιώνα.......προσωπικά όταν έχω λύσει-δέσει μοτοσυκλέτες και έχω ασχοληθεί με τηλεκατευθυνόμενα και τα δύο σε αγωνιστικό επίπεδο...και κάποιοι σε ποδηλατάδικα προσπαθούν να μου το παίξουν Τομπάζης όταν ήταν παλιά στην Ferrari απλώς χαμογελάω και αποχωρώ.... :)

Επεξεργάσθηκε από TL748, 09 Δεκέμβριος 2016 - 09:04 πμ.

• Ο/Η Takxu, vaggos, CHORiON και άλλος 1r τους αρέσει αυτό

fishing-hunting

fishing-hunting

in watt mode

• Cyclist Friends
  • 798 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαpatra
Έχει αρχίσει να γίνεται εμμονή.....έλα 2 άτομα στα χιλιάδες που έχουν περάσει

in watt mode
  • CHORiON, Kostikas και sdimit αρέσει

in watt mode

nkar37

nkar37

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 123 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΥΜΗΤΤΟΣ

in watt mode

Μην παιρνειςκαι όρκο οτι είναι μόνο 2 άτομα
  • pngts του αρέσει

k.giotis

k.giotis

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠαλαιό Φάληρο

3?

Falling is just a change of view...

frigo

frigo

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 189 Δημοσιεύσεις

σιγα μην ειμαστε 3....

ειμαστε  ...   :dancing:

Διαβαζοντας τα παρακατω σχολια  νομισα οτι παρεξηγηθηκε το ποστ μου,

ξαναδιαβαζοντας  τα παραπανω σχολια συνειδητοποιησα οτι εγω παρεξηγησα τα πιο

πανω σχολια...

Εν πασει περιπτωσει το "ειμαστε 1013" (κι εγω μαστροχαλαστης ων) αναφεροταν

σε ειδημονες - μαστροχαλαστηδες που ηρθαν με μεταγραφη απο τη Nasa.

Θεωρησα  το "Μην παιρνειςκαι όρκο οτι είναι μόνο 2 άτομα" και το

"3?", αναφεροταν σ΄ αυτους κι οχι σε δυσαρεστημενους πελατες.

Τι να γινει ? "μωραινει Κυριος  ...κλπ" :icelol:

Επεξεργάσθηκε από frigo, 09 Δεκέμβριος 2016 - 11:54 μμ.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.448 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Σίγουρα είναι πολλοί παραπάνω από 3. Αν δεν ήταν τότε αυτό θα σήμαινει ότι κάτι δεν πάει καλά με το τμήμα τεχνικών υπηρεσιών του Cyclist. 

Ένα θετικό του να κόβεις αποδείξεις για κάθε προϊόν ή υπηρεσία που προσφέρεις είναι το ότι αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να κρατάς στατιστικά και να βρίσκεις ότι χρειάζεσαι όσα χρόνια κι αν περάσουν.

Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποιοι επαγγελματίες τηρούμε τα νόμιμα και κόβουμε αποδείξεις και για μια σαμπρέλα ή για ένα  service. 

Από αυτά τα στατιστικά λοιπόν προκύπτει ότι κάθε χρόνο, τα τελευταία 10 χρόνια λειτουργίας του Cyclist κόβονται αποδείξεις παροχής σε υπηρεσίες που προσφέρονται μέσω των τεχνικών μας σε περισσότερα από 400 διαφορετικά άτομα μέσα στη χρονιά. 

Αλίμονο αν ήταν ένας, δύο ή τρείς οι δυσαρεστημένοι πελάτες. Σίγουρα είναι πολλοί περισσότεροι, είτε πρόκειται για πελάτες που έχουν δίκιο ή για πελάτες που νομίζουν ότι έχουν δίκιο(υπάρχει και αυτό, όταν για παράδειγμα κάποιος επιστρέφει μια εβδομάδα μετά το καινούργιο λάστιχο που έβαλε και νευριασμένος απαιτεί εξηγήσεις γιατί του έσκασε το λάστιχο) το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και μετράει στη στατιστική του δυσαρεστημένου πελάτη.

Θεωρώ ότι ( και το βασίζω τόσο σε έρευνες αγοράς αλλά και σε συζητήσεις που κάνουμε κατά καιρούς) ένα απο τα δυνατά μας χαρτιά είναι η εξυπηρέτηση. Πάντα θα υπάρχουν οι ευχαριστημένοι που έγιναν δυσαρεστημένοι, οι δυσαρεστημένοι που έγιναν ευχαριστημένοι και οι δυσαρεστημένοι που έτσι γεννήθηκαν. Δεν αλλάζει αυτό. 

Το μόνο που θα προσπαθούμε να κάνουμε είναι να εξετάζουμε κάθε περίπτωση και να προσπαθούμε για το καλύτερο.

• Ο/Η kilio, pahisjon, CHORiON και 9 άλλοι τους αρέσει αυτό

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece

in watt mode

Όπως φαντάζομαι και με την Specialized.

Σε γενικές γραμμές έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με τους φίλους μου έχουμε διαφορετικές απόψεις για τους ίδιους τεχνικούς (δεν αναφέρομαι στο Cyclist). Και αφού το συγκεκριμένο θέμα έχει ανοιχτεί ώστε ο καθένας να λέει την άποψη του για το κατάστημα καλά κάνουν και ακούγονται και τα καλά και τα κακά.

Για τον Σπύρο και τον Τάκη πάντως έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 09 Δεκέμβριος 2016 - 07:03 μμ.

• Takxu, sdimit και k.giotis αρέσει
"Γούστα" είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

fishing-hunting

fishing-hunting

in watt mode

• Cyclist Friends
  • 798 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαpatra

in watt mode

Όπως φαντάζομαι και με την Specialized.

Σε γενικές γραμμές έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με τους φίλους μου έχουμε διαφορετικές απόψεις για τους ίδιους τεχνικούς (δεν αναφέρομαι στο Cyclist). Και αφού το συγκεκριμένο θέμα έχει ανοιχτεί ώστε ο καθένας να λέει την άποψη του για το κατάστημα καλά κάνουν και ακούγονται και τα καλά και τα κακά.

Για τον Σπύρο και τον Τάκη πάντως έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.
Πας να βάλεις φωτιά αμέσως εσυ

in watt mode
  • Takxu και paris.gr αρέσει

in watt mode

pilot415

pilot415

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 357 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες......

Επεξεργάσθηκε από pilot415, 09 Δεκέμβριος 2016 - 07:57 μμ.

Ποτέ δεν είναι αργά για να έχεις μια ευτυχισμένη παιδική ηλικία... αλλά τη δεύτερη φορά εξαρτάται από σένα

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες......

πότε έγινε αυτό?

δηλαδή τώρα: Τάκης πάνω, Σπύρος δίπλα, Λουμίδης στην καφετιέρα? !

νομίζω κάποτε το λέγαμε: καφεποδηλατάδικο, όπως όξω

Μπράβο παιδιά!!!

• pilot415 του αρέσει

frigo

frigo

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 189 Δημοσιεύσεις

Διευκρινηση για το προηγουμενο ποστ μου ,ενσωματωθηκε στο ιδιο.

Οπως και να 'χει, ανηκω στους απολυτως ευχαριστημενους πελατες .

Στην εξυπηρετηση παντα ευγενεστατοι, παντα αποδειξη και στο service

θα αναφερθω σε μια συγκεκριμενη περιπτωση, που "δισταζε" λιγο

στο κατεβασμα απο ενα μεσαιο γραναζι (δεν θυμαμαι πιο) σε χαμηλωτερο.

Επειδη τα κανω συνηθως ολα μονος μου (by the book),το παλεψα επιμονα μεχρι που

παραιτηθηκα... οταν κατεβαζε αμεσα αυτο, δισταζε στο ανεβασμα καποιο αλλο.

Οταν το πηγα γνωρισα τον Σπυρο ο οποιος μου ζητησε την αδεια αφου το ρυθμισει

να του βαλει  πεταλια και να το παει βολτα  ωστε αν χρειαστει να το ξαναρυθμισει.

Εδωσα το οκ κι εφυγα. Το παρελαβα αριστο και απο τοτε δουλευει ρολο'ι'.

Λεμε οτι πρεπει ή ακομη κι οτι επιβαλλεται ο μηχανικος να δοκιμαζει στον δρομο

σε πραγματικες συνθηκες την επισκευη..

Δεν ειναι διολου απλο το θεμα.

Εσεις θα το κανατε με απλη προφορικη αδεια? Κι αν συμβει ατυχημα?

Καταλαβαινετε που κινδυνευει να μπλεξει ο ανθρωπος και το καταστημα,προκειμενου

να εξυπηρετησει τον πελατη?

Αυτα τα απλα απο μενα..

Υγ. Δεν γνωριζα (και δεν γνωριζω) ουτε φυσιογνωμικα κανενα απο το cyclist 

πλην του Takxu (λογω φωτο στο φορουμ) και τον Σπυρο απο εκεινη την επαφη.

Επεξεργάσθηκε από frigo, 10 Δεκέμβριος 2016 - 12:06 πμ.

• Takxu, xifias και ILIAKISBABIS67 αρέσει

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

Αυτή η πολυφωνία με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενοΧαίρομαι να ακούω τις απόψεις όλων όπως χαίρομαι να μοιράζομαι τις ποδηλατικές – τεχνικές μου εμπειρίες με όλουςΑυτό θα το έχετε διαπιστώσει όσοι έχετε έρθει στο cyclist.
Το 
πρώτο πράγμα που κάνω είναι να φτιάχνω ποδήλατα. Το δεύτερο πράγμα είναι να κάνω ποδήλατοΑυτό σημαίνει οτι έχω άποψη εκ των έσω Δεν είμαι ένας αποστειρωμενος- διαβασμένος  τεχνικός ποδηλάτων που το πάω by the book, που λένε και στο χωριό μου. Το ίδιο κάνουμε ΟΛΟΙ όσοι είμαστε σε αυτό το team που λέγεται cyclist και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε.

• Ο/Η Takxu, pilot415, ioannis και 4 άλλοι τους αρέσει αυτό
24/3/2008 -- 25/1/2014 29.991Klm Distance, 461,5Klm υψομετρικά :bleh: Άτλας (εκ του α και του τλάν = τα πάντα υπομένοντας)

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις

Καλημέρα.....για το ''παλιότερος μηχανικός'' συμφωνώ 100%......και ύφος....άστα...χαχαχ...αλλά δεν είναι πια στο Cyclist...οπότε κάτι λέει αυτό για τα αντανακλαστικά  του επιχειρηματία....

.....σέβομαι την τέχνη του καθενός....αλλά μην τρελαθούμε...για ποδηλατάκια μιλάμε....η περισσότερη απ'την τεχνολογία που έχουν είναι του περασμένου αιώνα.......προσωπικά όταν έχω λύσει-δέσει μοτοσυκλέτες και έχω ασχοληθεί με τηλεκατευθυνόμενα και τα δύο σε αγωνιστικό επίπεδο...και κάποιοι σε ποδηλατάδικα προσπαθούν να μου το παίξουν Τομπάζης όταν ήταν παλιά στην Ferrari απλώς χαμογελάω και αποχωρώ.... :)

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η τεχνολογία απλά καλπάζει στα ποδήλατα.
Δεν αναφέρομαι στα απλά καθημερινά ποδηλατα- εργαλειά για την πόλη

Επεξεργάσθηκε από atlas, 10 Δεκέμβριος 2016 - 12:29 πμ.

24/3/2008 -- 25/1/2014 29.991Klm Distance, 461,5Klm υψομετρικά :bleh: Άτλας (εκ του α και του τλάν = τα πάντα υπομένοντας)

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η τεχνολογία απλά καλπάζει στα ποδήλατα.
Δεν αναφέρομαι στα απλά καθημερινά ποδηλατα- εργαλειά για την πόλη

Δεν διαφωνώ σ'αυτό.

Αλλά στα παραπάνω που ανέφερα είναι αρκετά πίσω ακόμα.

Γιατί να μιλήσουμε σε σύγκριση με την μοτοσυκλέτα...σε αγωνιστικό επίπεδο ειδικά....για αναρτήσεις....για πλαίσια...για τροχούς.....για φρένα,....η για την σούπερ τεχνολογία στα ηλεκτρονικά του ποδηλάτου που όποιος έχει ασχοληθεί λίγο με σερβομηχανισμούς και τηλεκατεύθυνση απλά χαμογελάει......βέβαια στην μοτό όλα αυτά έχουν να χειριστούν τεράστιες δυνάμεις σε σχέση με το ποδήλατο....η αγορά πολύ μεγαλύτερη.....οπότε ίσως ''αναγκαστικά'' οι εξελίξεις εκεί τρέχουν γρηγορότερα.......το κυριότερο εξάρτημα στο ποδήλατο είναι ο αναβάτης......εκεί έχει πέσει η μεγαλύτερη ''εξέλιξη''.........αλλά εδώ μιλάμε για το Cyclist.....οπότε είμαστε λίγο εκτός θέματος....

Επεξεργάσθηκε από TL748, 10 Δεκέμβριος 2016 - 10:24 πμ.

pilot415

pilot415

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 357 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Δεν έχω ασχοληθεί με μοτοσικλέτες και αυτοκινητάκια. Έχω ασχοληθεί με αυτοκίνητα παλιότερα και έχω ακόμα στην κατοχή μου ένα αγωνιστικό αλλά κυρίως έχω ασχοληθεί επαγγελματικά όμως με αεροπλάνα για περίπου 30 χρόνια. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι υπάρχει τεχνολογικά ανώτερο μηχάνημα από ένα F16 η ένα A380. Παρόλα αυτά η τεχνολογία που έχει ένα σύγχρονο ποδήλατο βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο. Είναι πολύ δύσκολο να συνδυάσεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που απαιτούνται για να κατασκευαστεί ένα ποδήλατο pro tour επιπέδου και φυσικά απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις για να τα κάνεις να   δουλέψουν σωστά. 

Σίγουρα λάθη γίνονται και σαφώς και ο Σπύρος υπάρχουν φορές που δεν έχει ρυθμίσει σωστά ενανεκτροχιαστή όταν έχει τόσο φόρτο εργασίας και φυσικά όταν όλοι θέλουμε να εξυπηρετηθούμε άμεσα χωρίς να μπορούμε να δεχτούμε ότι για να γίνει σωστά η δουλεία μας πρέπει να περιμένουμε ή ακόμα και να αφήσουμε το ποδήλατο μας εκεί για μερικές μέρες μέχρι να έρθει η σειρά μας.

Το λάθος με το σύρμα που περάστηκε απ' έξω μου το έχουν κάνει και εμένα παλιότερα στο ίδιο ποδήλατο αλλά σε άλλο μαγαζί και ήταν ο Σπύρος που το είδε και το διόρθωσε. χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ο άλλος μηχανικός είναι κακός στη δουλειά του. 

Τελειώνοντας θα πω ότι εμπιστεύομαι το Cyclist και τεχνικά αλλά και γενικότερα για την παροχή υπηρεσιών και την εξυπηρέτηση όλου του προσωπικού και φυσικά είμαστε και εμείς ως χρήστες υπεύθυνοι να ελέγχουμε αν αυτό που ζητήσαμε έχει γίνει όπως το θέλαμε ή όπως έπρεπε.

• Dimsabas και sdimit αρέσει
Ποτέ δεν είναι αργά για να έχεις μια ευτυχισμένη παιδική ηλικία... αλλά τη δεύτερη φορά εξαρτάται από σένα

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Έχει γίνει μεγάλη φασαρία για το συρμα γιατί είναι όντως απαράδεκτο. Απο την άλλη είμαι της άποψης ότι και από service να πέρασε το ποδήλατο πριν κάνουμε χρήση πρέπει να κάνουμε μόνοι μας έναν έλεγχο.
Ένα παιδί από εδώ πήγε τόσο ποδήλατο για έλεγχο και αλλαγή τακάκια. Τρόχοι mavic cosmic slr carbon με αλουμίνιο στο φρένο. Το πήρε καβάλησε και φυσικά φρέναρε .... Αφού είδε ότι κάτι παει στραβά κοιτάει τους τροχούς και βλέπει ότι τα τακάκια παταγανε κάτω απ την επιφάνεια Φρεναρισματος με αποτέλεσμα να χαλάσουν τα γράμματα. Τους τροχούς τους είδα πως είχαν γίνει. Αυτός που είπε ότι έγινε από service αυτός το λάθος. Εγώ ήθελα να ήξερα. Δεν έριξε μια μάτια μόνος του να δει τι έχει κανεί με τα φρένα??? Δλδ είναι πράγματα που πρέπει να ξέρουμε. Φυσικά έγω έκατσα και έμαθα γιατί δεν είμαι διατεθειμένος κάθε φορά να κάνω 60 χλμ πήγαινε έλα για φρένα και ταχύτητες.

Επεξεργάσθηκε από Nostromos, 10 Δεκέμβριος 2016 - 02:42 μμ.

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.890 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

...pilot415...σεβαστή η άποψη σου και οι γνώσεις σου.....τώρα είπα εγώ πουθενά για αυτοκινητάκια;....αφού είσαι στον χώρο θα πρέπει να γνωρίζεις καλύτερα από εμένα πως υπάρχουν πολύ περισσότερο πολύπλοκες τηλεκατευθυνόμενες κατασκευές....ειδικά ιπτάμενες.....τώρα για τις μοτό vs ποδήλατο.....επειδή έχω δει κορυφαία ποδήλατα,ειδικά στις ΗΠΑ...έχω μιλήσει με τεχνικούς εκεί σε test ride....και φίλος του Cyclist απ'την Nassa να είσαι δεν αλλάζω γνώμη.....για το service του Cyclist το είπα και παραπάνω...τις δικές μου περιπτώσεις τις θεωρώ πταίσμα μέσα στα ανθρώπινα πλαίσια και για αυτό συνεχίζω να είμαι πελάτης και να στηρίζω το κατάστημα.....κι ότι ανέφερα το ανέφερα γιατί ο ίδιος ο ιδιοκτήτης το ζητάει.....οπότε για εμένα τελειώνει κάπου εδώ το θέμα....

Επεξεργάσθηκε από TL748, 10 Δεκέμβριος 2016 - 03:36 μμ.

• pilot415 του αρέσει

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.486 Δημοσιεύσεις
Μα για αυτό πάμε στον επαγγελματία και του δίνουμε τα ωραία μας λεφτάκια: για να κάνει αυτό που δεν μπορούμε/ξέρουμε/βαριόμαστε εμείς. Αν πρέπει μετά από το σέρβις να ελέγξω αν έβαλε σωστά τα τακάκια, ζητώ που καήκαμε.
Και καλά εσύ Παναγή που ξέρεις πέντε πράγματα. Με φαντάζεσαι εμένα να πρέπει να ελέγξω τη δουλειά του κάθε τεχνικού; Ανέκδοτο...
  • Ο/Η vaggos, paris.gr, macus και 4 άλλοι τους αρέσει αυτό

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Carbon 50mm wheels (China ολέ)

Fizik Arione

Cube Hubrid Reaction Pro 500 2021

100 mm Suntour μ' έκαψες, προσεχώς καλύτερη!

Bosch CX 85 Nm

Bosch PowerTube 500 Wh

Sram SX Eagle 1X12

Ελαστικόν 29+ (29Χ2.60)

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

pilot415

pilot415

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 357 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Είναι πολύ ευκολο να ελέγξεις την δουλειά απλά δοκιμάζοντας αν αυτό για το οποίο πήγες το ποδήλατο σου για φτιάξιμο.

πχ Αν δεν άλλαζε σωστά ταχύτητες μπορείς απλά από την πόρτα του μαγαζιού μέχρι το αυτοκίνητο να ανέβεις πάνω στο ποδήλατο και να κάνεις δυο αλλαγές

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Ρε Δημήτρη στη περίπτωση που ανέφερα ποιο πάνω όμως σκέψου αυτός να το είχε σίγουρο ότι ο άλλος έκανε σωστή δουλειά και να καρφωνοταν παρέα με το ποδήλατο πουθενά.....
Φυσικά δεν γίνεται να μην γίνει ποτέ αστοχία όσο καλός να είναι ο μηχανικός.
Είναι νόμος. Ό,τι δουλειά και να κάνεις πάντα θα βρεθεί κάποια φάση που θα γίνει χοντρή μ.....ια. Δεν είμαστε ρομπότ.
Μην ακούσω τπτ σε φάση είμαι αλάνθαστος στην δουλειά μου και ξέρω τι άλλο.
Όπως είπε ποιο πάνω και κάποιος ο σωστός καλός επαγγελματίας είναι αυτός που θα παραδεχτεί το λάθος και φυσικά στατιστικά στην δουλειά του θα έχει λίγες περιπτώσεις λάθους. Όχι ότι είναι αλάνθαστος....
  • Ο/Η Takxu, pilot415, Dimsabas και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

ilias991

ilias991

Junior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 9 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Βρίσκω εξαιρετικό το Σάικλιστ.

• atlas του αρέσει

hellequine

hellequine

War Pig

• Validating
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Γενικότερα επειδή τα τελευταία χρόνια έχει γεμίσει ο τόπος καταστήματα ποδηλάτων και τεχνικούς ποδηλάτων είναι αναμενόμενο να υπάρχουν και καλοί και κακοί (επαγγελματίες/έμποροι και τεχνικοί)

Στο παρελθόν είχε τύχει να αντιμετωπίσω μικροπροβληματάκια σε επισκέψεις μου για έλεγχο ή μικροεργασίες που χρειαζόμουν να γίνουν στο ποδήλατό μου αλλά ποτέ τίποτα σοβαρό. Ο κύριος λόγος για τα όποια μικρο προβληματάκια είχαν τύχει ήταν η πίεση του χρόνου καθώς και ο Σπύρος και ο Τάκης (Μπαλάσκας) πέραν του ότι είναι καταρτισμένοι και ευγενέστατοι, πάντα κάνουν το κάτι παραπάνω προκειμένου να εξυπηρετήσουν - είτε αυτό σημαίνει ότι θα μείνουν εκτός ωραρίου ή ότι τρέξουν να βρουν λύση ακόμα κι αν υπερβαίνει τα καθήκοντά τους.

Επειδή κατανοώ την θέση του τεχνικού και την ευθύνη που έχει, αυτό που προτιμώ να κάνω για να γίνεται η δουλειά μου σωστά αλλά και για να μην φέρνω κανέναν σε δύσκολη θέση ή να τον πιέζω να τρέξει κατοστάρι πιο γρήγορα από τον Γιουσέιν τον Μπόλτ είναι να κάνω ένα τηλεφωνάκι πρώτα στο μαγαζί, να λέω τι θέλω και να κανονίζω ένα ραντεβού ανάλογα το φόρτο που υπάρχει.

Προφανώς και αυτό δεν δουλεύει όταν έχει πάθει ζημιά και θες να βγεις στον δρόμο ή στο βουνό άμεσα αλλά αν για τις απλές εργασίες μας προγραμματίζαμε λίγο καλύτερα τον χρόνο μας σε συνεννόηση με τους τεχνικούς, τότε νομίζω ότι το επίπεδο εξυπηρέτησης θα ανέβαινε ακόμα περισσότερο και θα ήμασταν όλοι πιο ευχαριστημένοι.

• pilot415, atlas και Dimsabas αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.602 Δημοσιεύσεις

την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα την εχω διατυπωσει πολλες φορες καθως θεωρω υποδειγματικη την ποιοτητα εργασιας/εξυπηρετησης του Cyclist

εκεινο ομως που δεν πρεπει να ξεχναμε ειναι πως το μαγαζι αυτο,η εταιρεια αυτη κ προπαντων οι ανθρωποι που ηταν κ ειναι εκει ''εδειξαν'' τον δρομο σε ολο αυτο το κοματι που εμεις σχολιαζουμε τωρα...

τι υπηρχε κ ποιος ηταν τοσο καταρτισμενος πισω απο εδω...να υποθεσω κανεις...!

• Ο/Η Takxu, George K., AS32 και άλλος 1r τους αρέσει αυτό
και τοτε...θα'ρθει ο καπεταν Κεραυνος και θα σωσει ολο τον κοσμο...!!!

Δημοσίευση Εικόνας

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

Να' ναι καλά ο Άγιος Σπυρίδωνας ο Ματιάτος, γιόρταζε κιόλας χθες, που από την ονομαστική του εορτή αρχίζει η μέρα να μεγαλώνει σπυρί, σπυρί!

Χρόνια πολλά Άγιε Μάστορα!

Να είσαι καλά πάντα με το χαμόγελο στο στόμα να μας χαλάς τα ποδήλατα! :icelol:  

• Ο/Η atlas, xifias, Dimsabas και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Καλημέρα, συμφωνώ για την ευγένεια του Σπύρου, την συνενόηση και είναι ο μόνος λόγος που πήγα για σέρβις. Δεν πήγα για το cyclist, πήγα για τον Σπύρο.  Ποτέ δεν πίεσα για να γίνει δουλειά, ίσα ίσα τελευταία φορά τους ενημέρωσα ότι δεν βιάζομαι και να δώσουν αλλού προτεραιότητα (είχα πάει "σπασμένο" ποδήλατο και μετά νοσοκομείο γιατί ήμουν σακατεμένος). Αν κρατάτε αναλυτικά στατιστικά θα δείτε και τι ξόδεψα φέτος στο cyclist. Απλά όταν γίνονται λάθη αντιμετωπίζονται και ως εταιρεία και όχι μεμονομένα από τον εργαζόμενο που έκανε το λάθος.

• xifias και Kostikas αρέσει

xifias

xifias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 866 Δημοσιεύσεις

Δρατομαι της ευκαιριας κ του ελευθερου χρονου να γραψω κ γω για το cyclist.Οι φορες που το επισκεφτηκα ηταν για μηχανικους λογους,σπασμενες ακτινες,ρουλεμαν βραχιονα chorus,και γενικα τεχνικες συμβουλες/αποριες για οτι δε μπορουσα η προτιμουσα να το φτιαξει ο κ.Σπυρος.Ολα τακτοποιηθηκαν σωστα,ακομα κ οταν εφτασα λογω κινησης παρα 10 για σπασμενη ακτινα κ ακριβως με επισκευασε ο κ Σπυρος ενω θα μπορουσε να μου πει ανετα αντε τσαο παρατα τη ροδα κ τα λεμε αυριο.Δειχνει οτι προκειται για τον μικροκοσμο του ποδηλατου εκει μεσα,που μονο αυτο εχει σημασια.Δυστυχως δεν ειμαι γειτονας για να σας επισκεφτομαι οσο συχνα θα ηθελα.

Μονη μου ενσταση αναφορικα με τις τιμες του ρουχισμου κυριως (κ γενικα οχι του καταστηματος μονο),πιστευω οτι μια οικονομικη σειρα απευθυνομενη σε ερασιτεχνες θα γινοταν αναρπαστη,κ θα εβγαζε τα "σπασμενα" της κ οχι μονο.Ειναι πολυς κοσμος που βλεπω κ ποδηλατει με πατεντο-κολαν χειμωνιατικα,με κοντα κολαν,κ γενικα βαζει οτι βρει.

Ενα αδιαβροχο αμανικο εχει κανα 70αρι.Ενα χειμερινο bib στην καλυτερη 100-120€.Αρκετων ειναι το βδομαδιατικο τους αυτο.Δε γινεται να δωσεις 300-400 για 2-3 κολαν/μπλουζες για να ξαλλαζεις.Ουτε να παρεις ενα μονο κ να το ταραξεις στο πλυσιμο.Ομοιως κ στα καλοκαιρινα αλλα εκει μια μπλουζα φτανει πες..

Μπορει στο cyclist κυριως να μπαινοβγαινει η αφροκρεμα του "ποδηλατικου κοσμου",οι super record οι ηλεκτρονικες κ οι προφιλατες FFWD του 2χιλιαρου,αλλα δεν ειναι μονο αυτος ο "ποδηλατικος κοσμος".

Υπαρχουν παρα πολλοι που θα εκτιμησουν στο επακρο την προσωπικη κ φιλικη εξυπηρετηση του καταστηματος μετουσιωμενη σε πρωτοτυπες τιμες για την ευρυτερη εγχωρια ποδηλατικη αγορα,που κακα τα ψεματα οπου μπορει να χτυπησει χτυπαει τον καταναλωτη,κυριως στα αξεσουαρ κ στα ρουχα οπως ειπα.

Παντα καλοπροαιρετα φιλικα κ με γονιμο πνευμα συζητησης.

• Ο/Η atlas, Dimsabas, Kostikas και άλλος 1r τους αρέσει αυτό