Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Tacx Fortius: χρήση κι εντυπώσεις

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 απαντήσεις στο θέμα

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
Φιλοι μου καλησπερα , απο προχτες ειμαι ο ευτυχης κατοχος ενος Fortius trainer με το πλαισιο steerer .
Εδω θα σας εκθεσω τις πρωτες μου εντυπωσεις και περιμενω και απο εσας που εχετε το ιδιο μηχνημα να κανετε το αυτο ωστε να μπορουν και οι μελλοντικοι ενδιαφερομενοι να βρουν μια προσθετη πηγη πληροφορησης σε αυτο το τοπικ.

Η συναρμολογηση του ειναι αρκετα ευκολη ο χωρος που πιανει ακομα και με το πλαισιο ειναι ελαχιστος ο τροπος που κλειδωνει και ξεκλειδωνει το ποδηλατο ειναι πανευκολος και γρηγορος το οποιο ειναι πολυ σημαντικο για μικρα σπιτια (εγω πχ κανω προπονηση στο σαλονογραφειοτραπεζαριο χωρο του σπιτιου μου) ο θορυβος ειναι ανεκτος (τα πιαδια και η συζυγος κοιμουνται χωρις να παραπονιουνται).

Κατι που σας προτεινω ειναι να μην σκεφτειτε το κοστος και να παρετε και το πλαισιο με το τιμονι και αυτο το λεω γιατι ετσι το προπονητηριο ειναι πολυ σταθερο τοσο σταθερο που δεν το σκεφτομαι καν να κανω ορθοπεταλο , σηκωνομαι και βαραω οπως κανω και κανονικα στο δρομο.Οσον αφορα την λειτουργια του σαν τιμονι δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε ειναι πολυ ξυλινο στις αντιδραασεις του και τελικα το απενεργοποιω στις διαδρομες.

Το λογισμικο του ειναι απιστευτο και δεν λεω μονο για τα γραφικα και τις βολτες σε βιντεοσκοπημενες διασημες διαδρομες αλλά και οτι μπορεις να στησεις ακομα και on the fly το δικο σου προγραμμα απλως με το πατημα 2 κουμπιων.Ποδηλατεις και οριζεις κλιση και διαρκεια χωρις να χρειαζεται να εχεις στησει την διαδρομη απο πριν πραγμα που μπορεις ουτως η αλλως να κανεις.

Το λογισμικο του επισης εχει απιστευτη αναλυση για την προπονηση με H.R cadence grade power ανα ημερα και δινει και την δυνατοτητα για συγκρισεις. Εχεις την δυνατοτητα να κανεις αγωνες με αλλους αθλητες σε προκαθορισμενες διαδρομες αλλα και η αναβαθμιση σε multiplayer δινει την δυνατοτητα για online αγωνες !!!!! ειναι extra ομως στο Fortius.

Υπαρχει επισης ενα πολυ δυνατο forum με απαντησεις σχεδον σε ολα τα ερωτηματα: http://www.tacxvr.com/phpbb2/index.php.

Ο κινητηρας του προσομειωνει και τις κατηφορες αλλα πρεπει να κανεις μια ελαχιστη περιστροφη στο πεταλι (αλλιως φρεναρει) , οσον αφορα την αισθηση θα σας πω οτι ακομα δεν εχω βρει την χρυση τομη και οταν ανεβαινω ανηφορες πχ 5-7% νοιωθω σαν να τις ανεβαινω με μιση κλιση αλλα και αυτο ειναι θεμα ρυθμισης και ισως καποιος πιο παλιος χρηστης να μας δωσει τα φωτα του.

Επιπλεον με ολα αυτα τα γραφικα η βαρεμαρα αργει να ερθει και αυτο ειναι πολυ σημαντικο οταν κανεις προπονηση μεσα.

Να σημειωσω οτι στην πρωτη χρηση λογω μαλλον λαθους ρυθμισης στην πιεση του ελαστικου αλλα και της πιεσης της ροδελας πανω στον τροχο κατεστρεψα ενα λαστιχο μετα απο 20 λεπτα ποδηλασιας αλλα σημερα μετα απο τις καταλληλες παρεμβασεις δεν ξαναντιμετωπισα προβλημα και δεν ειδα και ταλαιπωρημενο το λαστιχο ακομα και μετα απο 1 ωρα προπονηση.

Να σημειωσω οτι δουλευει με σχεδον οlες τις ζωνες καρδιακης συχνοτητας (polar ciclo κλπ) εκτος του Garmin το οποιο εχω ...... LOL

Το μηχανημα ειναι ακριβο ..... αλλα αυτο ειναι το μονο του μειονεκτημα μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

Αναμενω γνωμες ερωτησεις εμπειριες.......

Υ.Γ θα λιωσω πολλα λαστιχα φετος το χειμωνα :crazy:
  • s.kidirov1987, Meggenarf και EveObelia αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ήθελα και εγώ να κάνω ένα σχετικό αφιέρωμα μιας και το τσίμπησα και εγώ αλλά με πρόλαβε ο picos. Θα επανέλθω με φωτογραφίες και σχετικό ρεπορτάζ μέσα στην εβδομάδα.

X-biker

X-biker

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 236 Δημοσιεύσεις
Τυχαινει να ειμαι και εγω χρηστης αυτου του υπεροχου εργαλειου! Για μενα πιστευω, ειναι οτι καλυτερο που δεν εχω χρονο τις καθημερινες για προπονηση, αν και ειχα απλο προπονηταριο πριν, το βαριομουν αφανταστα! πανω απο 30-45 λεπτα δεν αντεχα, με αυτο ξεχναω να κατεβω :D Καθως τρελλος με τα games, οποτε συνδυαζω προπονηση με διασκεδαση μαζι!

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
Ποια games?

επισης παιζουν και εικονικες αερομαχιες http://www.virtualcy...ectory/VCF2007/ αλλα δεν το εχω πολυψαξει ακομα

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Φαίνεται ότι πρέπει να προκαλεί εθισμό το μηχάνημα.Νομίζω ότι θα έχει τέλεια αίσθηση.Το κόστος που αναφέρετε?Δεν είδα τίποτα στη ιστοσελίδα του σχετικά με τιμή.

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

Φαίνεται ότι πρέπει να προκαλεί εθισμό το μηχάνημα.Νομίζω ότι θα έχει τέλεια αίσθηση.Το κόστος που αναφέρετε?Δεν είδα τίποτα στη ιστοσελίδα του σχετικά με τιμή.

Δές εδώ....
πάλι σε έξοδα θα μας βάλουν :)

http://www.cyclist.g...enum=TAC07T1940

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
To βλέπω το έργο.Το αγοράζω,αρχίζω πάλι τις γνωστές βλακείες στον finance manager(σύζυγος),ότι κάποιος το είχε και δεν το ήθελε γιατι λέρωνε και το πήρα εγώ.Δεν κόβεις τις λαλακίες λέω εγώ και να κοιτάξεις να μαζευτείς παιδιά μεγαλώνεις,η πληρωμένη απάντηση.Και μετά κουδούνι, ντρινκ, στον Τakxu, που είναι και κοντά, για ένα βράδυ μόνο να μη πληρώνω ξενοδοχείο,αύριο θα της έχει περάσει, όπως τόσα και τόσα. Τέρμα κόλλησα και θα το πάρω.Την έσκισα τη γάτα!

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις

To βλέπω το έργο.Το αγοράζω,αρχίζω πάλι τις γνωστές βλακείες στον finance manager(σύζυγος),ότι κάποιος το είχε και δεν το ήθελε γιατι λέρωνε και το πήρα εγώ.Δεν κόβεις τις λαλακίες λέω εγώ και να κοιτάξεις να μαζευτείς παιδιά μεγαλώνεις,η πληρωμένη απάντηση.Και μετά κουδούνι, ντρινκ, στον Τakxu, που είναι και κοντά, για ένα βράδυ μόνο να μη πληρώνω ξενοδοχείο,αύριο θα της έχει περάσει, όπως τόσα και τόσα.
Τέρμα κόλλησα και θα το πάρω.Την έσκισα τη γάτα!

Eτσι σε θέλωωωω.....δυνατά και ελληνικά(που λέει και ο Λιακόπουλος) :)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Άντε να δούμε πότε θα κάνω αυτή την ρημάδα την παρουσίαση με τις φωτογραφίες. Marevit αν είναι να δημιουργηθεί θερμό επεισόδιο καλύτερα να έρθεις σπίτι μου να κάνεις στο δικό μου. Μην μου βγει το όνομα και για αντροχωρίστρα:pleased:

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
ημερολογιο καταστρωματος μερα 3η ,

χτες ανεβηκα μεχρι την πρωτη κορυφη του Alp D houez χρησιμοποιωντας το αντιστοιχο dvd απο την Tacx http://www.tacx.com/...ral_info_uk.pdf ειχε πολυ πλακα και σιγουρα ξεφαυγεις απο την βαρεμαρα ενος απλου προπονητηριου.
Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα και θελω την βοηθεια οσων ξερουν καλυτερα το μηχανημα ειναι οτι οι ανηφορες ειναι πολυ ευκολες για την κλιση που διαβαζω και την καρδαικη συχνοτητα που φτανω πχ στις ανηφορες πανω απο 7-8% λ.χ Αχλαδοκαμπος δεν πεφτω κατω απο 180 σφυγμους και στο προγραμμα τις ανεβαινα για πλακα με 4-5 γραναζι χωρις ιδιατερο κοπο (μεχρι 170 σφυγμους) δοκιμασα και να σφιξω τη ροδελα κατω απο το μοτερ αλλα φοβαμαι οτι αν το σφιξω πολυ θα χαλασω κι αλλο λαστιχο , εποισης εκανα και καλιμπραρισμα και ειχα τιμη -0,5 αλλα εξακολουθουσε βα ειναι πολυ ευκολο η μονη λυση που εχω βρει ειναι να χρησιμοποιω ακομα μικροτερο γραναζι αλλα αυτο αλλαζει δραματικα τον ρυθμο περιστροφης που πρακτικα θα ειχα σε αληθινες συνθηκες. Καμμια ιδεα?

de rosa

de rosa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.258 Δημοσιεύσεις

ημερολογιο καταστρωματος μερα 3η ,

χτες ανεβηκα μεχρι την πρωτη κορυφη του Alp D houez χρησιμοποιωντας το αντιστοιχο dvd απο την Tacx http://www.tacx.com/...ral_info_uk.pdf ειχε πολυ πλακα και σιγουρα ξεφαυγεις απο την βαρεμαρα ενος απλου προπονητηριου.
Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα και θελω την βοηθεια οσων ξερουν καλυτερα το μηχανημα ειναι οτι οι ανηφορες ειναι πολυ ευκολες για την κλιση που διαβαζω και την καρδαικη συχνοτητα που φτανω πχ στις ανηφορες πανω απο 7-8% λ.χ Αχλαδοκαμπος δεν πεφτω κατω απο 180 σφυγμους και στο προγραμμα τις ανεβαινα για πλακα με 4-5 γραναζι χωρις ιδιατερο κοπο (μεχρι 170 σφυγμους) δοκιμασα και να σφιξω τη ροδελα κατω απο το μοτερ αλλα φοβαμαι οτι αν το σφιξω πολυ θα χαλασω κι αλλο λαστιχο , εποισης εκανα και καλιμπραρισμα και ειχα τιμη -0,5 αλλα εξακολουθουσε βα ειναι πολυ ευκολο η μονη λυση που εχω βρει ειναι να χρησιμοποιω ακομα μικροτερο γραναζι αλλα αυτο αλλαζει δραματικα τον ρυθμο περιστροφης που πρακτικα θα ειχα σε αληθινες συνθηκες. Καμμια ιδεα?

Υπαρχει λυση αλλα εχει 300 ευρω περιπου.

Mega-Bill

Mega-Bill

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 260 Δημοσιεύσεις
Για να γινει πιο πραγματικο και δυσκολο μπεs εσυ και το προπονητηριο σε μια μεγαλη ΓΥΑΛΑ μιαs και στα βουνα που ανεβενειs εχει λιγο οξυγονο:duh!: (πλακα ΠΡΟΣΠΑΘΩ να κανω ;)

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
Καλο μεγκα μπιλλ :D μακαρι να μπορουσα παντως . Ντε ροτσα μου κανεις και συ πλακα ?

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μετά από μερικές "βόλτες" με το Fortius είπα να σας γράψω τις εντυπώσεις μου και να σας δείξω με κάποιες φωτογραφίες πως περίπου είναι να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο προπονητήριο.

Εγκατάσταση

Αρχικά θα πρέπει να είστε αρκετά προσεκτικοί στην συναρμολόγηση μιας και οι οδηγίες δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε λεπτομερείς! Μερικά γραφήματα και πολύ τύχη χρειάζεστε για να το πετύχετε όπως ακριβώς πρέπει συν το γεγονός ότι η ενημέρωση του υπολογιστή με το συγκεκριμένο software μπορεί να σας σπάσει λίγο τα νεύρα αν δεν είστε τυχεροί να το κάνετε σωστά από την αρχή, όπως εγώ που μου πήρε ένα απόγευμα να ψάχνω Patches κλπ. στο σχετικό forum της Tacx.

Εξοπλισμός
Ξεκινάω με ένα must που πρέπει να έχει κανείς μιας και μου φάνηκε πολύ βολικό. Είναι το στρωματάκι της Tacx που με το ειδικό του υπόστρωμα (φώτο 1,2) κάνει το προπονητήριό σας πιο αθόρυβο αλλά και δεν "ενοχλεί" το πάτωμά σας και παράλληλα μαζεύει τον ιδρώτα. (το στρωματάκι είναι xtra και δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία).
Στην συνέχεια, στη φώτο 3 βλέπουμε το "μυαλό" του Fortius. Αυτό επεξεργάζεται τα δεδομένα και δίνει όλες τις εντολές στον "κινητήρα" (φώτο 4) για να κάνει την εμπειρία σας όσο πιο αληθοφανή γίνεται.
Ο σκελετός του είναι πολύ στοιβαρός και ρυθμίζεται ανάλογα με το μέγεθος του ποδηλάτου και δεν σας προκαλεί καμία αίσθηση αστάθειας όσο και αν σπριντάρετε ή τα δίνετε όλα (φώτο 5).

Στην συνέχεια έχουμε την βάση για το τιμόνι (φώτο 6) εξάρτημα που μπορεί να επιλέξετε να μην αγοράσετε αλλά με το οποίο η όλη εμπειρία αποκτά περισσότερο fun μιας και στην virtual εκδοχή του Software σας επιτρέπει να στρίβετε και να ακολουθείτε ακριβώς την διαδρομή.

Όλες οι λειτουργίες ελέγχονται από την συσκευή που προσαρμόζεται εύκολα στο τιμόνι (φώτο 7) και έτσι μπορείτε να επιλέξετε να αλλάξετε τα πάντα χωρίς να χρειαστεί να σταματήσετε.

Ένας παλμογράφος(δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία) και ένας μετρητής στροφών (φώτο 8) συμπληρώνουν το παζλ των δεδομένων που χρειάζεται το fortius για να σας προσφέρει μια πραγματική εμπειρία.

Το ποδήλατο τοποθετείται εύκολα παρά τις αρχικές επιφυλάξεις που μπορεί να έχει κάποιος χάρις στο εύχρηστο σύστημα του fortius (φώτο 9). Πραγματικά ελάχιστα δευτερόλεπτα είναι αρκετά για να βγάλετε ή να βάλετε το ποδήλατό σας στην κατάλληλη θέση.

Σε λίγο ή συνέχεια....

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Άν είστε τυχεροί στο τέλος της εγκατάστασης και λίγο πριν ανεβείτε για την εμπειρία, το όλο σύστημα θα πρέπει να δείχνει κάπως έτσι (φώτο 1).

Ενώ έχετε την δυνατότητα να συνδέσετε τον υπολογιστή σας με την τηλεόραση και έτσι θα μπορείτε να ζήσετε περισσότερο την προπόνησή σας (φώτο 2).

Software
Ουσιαστικά το πρόγραμμά του χωρίζεται σε τρία μέρη:
Ένα virtual (φώτο 3,4), κάτι σαν video game που χειρίζεστε και με το τιμόνι, επιλέγετε διαδρομές και βλέποντας όλες τις ενδείξεις στην οθόνη μπορείτε να νοιώσετε πάλι παιδιά!
Ένα real time video (φώτο 5) με πραγματικές εικόνες από διάφορες γνωστές διαδρομές (αγοράζει κανείς ξεχωριστά διαδρομές αν θέλει) που σας δίνει την δυνατότητα να ποδηλατήσετε σε μέρη που βλέπετε στους μεγάλους γύρους και να νοιώσετε αρκετά κοντά την πραγματικότητα.
Και τέλος ένα πιό "επιστημονικό" όπου μπορείτε να φτάξετε την δική σας διαδρομή ανάλογα με τις ανάγκες σας και να προσαρμόσετε τις συνθήκες που επιθυμείτε. Στην φωτογραφία 6 βλέπετε την διαδρομή του Χρονόμετρου στο Κατσιμίδι! Φανταστείτε λοιπόν τι μπορείτε να κάνετε!

Πως μου φάνηκε

Αναφορικά με την χρήση, μπορώ να πω ότι αν το καλιμπράρετε σωστά και πετύχετε τις ρυθμίσεις (ήμουν τυχερός σε αυτό) τότε η εντύπωση που σας δίνει είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Η αντίσταση μικραίνει και μεγαλώνει χωρίς αξιοσημείωτα σφάλματα ή καθυστερήσεις, ενώ απόλαυση είναι να πεταλάρεις σε κατηφόρες, νοιώθοντας το ποδήλατο να ρολάρει μόνο του.

Αυτό που θα πρέπει να προσέξετε είναι να είναι συνδεδεμένος ο μετρητής στροφών γιατί αν δεν είναι μπορεί εύκολα να αποσυντονίσει τις λειτουργίες και να αρχίσει να κλωτσάει σαν άλογο!

Όσον αφορά την εμπειρία λοιπόν, δύσκολα θα ζητούσα κάτι περισσότερο, νομίζω με καλύπτει για αυτό που είναι και αυτό που θέλω.

Εκεί που θέλω να σταθώ περισσότερο είναι στην χρησιμότητά του.

Αν τα δύο προγράμματα (virtual και real time video) είναι ιδανικά για να σας "τρώνε" τον χρόνο ενώ είστε πάνω στο προπονητήριο και να κάνουν το βασανιστήριο να κυλάει πιο ευχάριστα και πιο γρήγορα, το όλο μυστικό του fortius είναι στο τρίτο πρόγραμμα, το Catalyst.
Πάνω σε αυτό μπορείτε να κάνετε την προπόνησή σας όσο πιο "επαγγελματική" και πιο συγκεκριμένη γίνεται. Μπορείτε να θέσετε μόνοι σας τις ακριβείς παραμέτρους, κάνοντας intervals, ανηφορικά sprint, γενικά ότι θα χρειαστείτε και να τις ακολουθήσετε με ευλάβεια, κρατώντας σχετικά αρχεία και βλέποντας την βελτίωσή σας. Πραγματικά, με τέτοιο εργαλείο δεν υπάρχει καμία δικαιολογία! Μπορείς να κάνεις την ακριβέστερη προπόνηση που θα φανταζόσουν. Αυτό νομίζω είναι και το δυνατό σημείο του fortius. Όλα τα άλλα "παιχνιδάκια" προσφέρουν εμπειρία, fun και κάνουν την ώρα να περνά γρήγορα. Το Catalyst όμως, μετατρέπει το fortius στο απόλυτο προπονητικό εργαλείο για τον χειμώνα και για όποιον δεν έχει τον κατάλληλο χρόνο να βγει έξω.

Φυσικά, το fortius δεν είναι παρά ένα υποκατάστατο και τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με μια βόλτα με φίλους στις όποιες καιρικές συνθήκες, στο βουνό ή στο δρόμο, αλλά όταν η ζωή μας αναγκάζει να χρησιμοποιήσουμε υποκατάστατα, τότε καλό είναι τα υποκατάστατα αυτά να μας φέρνουν όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα. Νομίζω ότι η Τacx με το Fortius πλησίασε όσο πιο κοντά μπορώ, εγώ τουλάχιστον, να φανταστώ.

Η τιμή του δεν είναι ιδιαίτερα φτηνή αλλά η τεχνολογία που κρύβει φαντάζομαι ότι δικαιολογεί το κόστος κατά ένα μεγάλο μέρος.

To Fortius και όλα τα "περιφερειακά" μπορείτε να τα βρείτε και στο Cyclist.gr στην σελίδα με τα προπονητήρια ή να το δείτε ζωντανά στημένο στο φυσικό κατάστημα.

Ελπίζω να σας έδωσα μια ιδέα για το τι κάνει και πως το κάνει. Σε επόμενα post μπορεί να αναφέρουμε και πιο συγκεκριμένα πράγματα σχετικά με εξειδικευμένες λειτουργίες του.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
Το τζακι ειναι μεσα στο πακετο ή extra για να πετας το Pc οταν κρανιωνεσαι?

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Tώρα ποιός σε πιάνει στίς κατηφόρες:P Υ.Γ Πρέπει νομίζω η να ανεβάσεις τη σέλα 20 πόντους η να κατεβάσεις τη τηλεόραση:culater:

clarck

clarck

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.079 Δημοσιεύσεις

Το τζακι ειναι μεσα στο πακετο ή extra για να πετας το Pc οταν κρανιωνεσαι?

Ηθελα να το πω. Φοβερο το σπιτι. Minimal αλλα εχει τα απαραιτητα! :P

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
@picos Το τζάκι είναι για να ψήνεις αυτά που θα καίς στο εργόμετρο @marevit Δεν πάει πιο κάτω γιατί θα καεί από το τζάκι αλλά το όλο σύστημα ήρθε τόσο κοντά για λόγους φωτογράφισης, κανονικά είναι σε μεγαλύτερη απόσταση, οπότε μικραίνει και η γωνία που πρέπει να σηκώσεις το κεφάλι. @clarck Κατάλαβες τι άφησα για να έρθω στο Cyclist να γράφω για ποδήλατα και προπονητήρια. Ας όψεται η τρέλλα που κουβαλάμε όλοι μας........

NONR

NONR

Velocity

• Cyclist Friends
  • 2.108 Δημοσιεύσεις
και ο γάτος? Αυτός τι προπόνηση κάνει γιατι τον βλέπω καλοθρεμμένο...

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ρε δε με παρατάτε!:tantrum: Πού έπρεπε να το φωτογραφήσω για να με αφήσετε ήσυχο? Δεν είναι γάτος, είναι γάτα και δεν είναι καλοθρεμένη. Ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα εργόμετρου με ανηφορικές διαδρομές που πρωταγωνιστεί ο Jerry και ο Τουϊτι.

rama

rama

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 7.431 Δημοσιεύσεις
Θα ήθελα να αναφέρω μία παράμετρο που έχει μάλλον παραβλεφθεί. Σκέφτηκα να πάρω ένα μεταχειρισμένο Tacx i-magic, το οποίο έχει μία ελάχιστη διαφορά από το Fortius όσον αφορά στη λειτουργία του κινητήρα και κατά τα άλλα είναι το ίδιο. Στην πορεία διαπίστωσα οτι οι απαιτήσεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπολογιστή που πρέπει να συνδεθεί με το Tacx είναι πολύ υψηλές. Η κεντρική μνήμη RAM και κυρίως η κάρτα γραφικών πρέπει να είναι πολύ υψηλού επιπέδου, που συναντά κανείς μόνο σε τελευταίας σοδειάς υπολογιστές. Οι δύο φορητοί υπολογιστές που έχω είναι P4 λίγων ετών και όμως δεν πιάνουν μπάζα μπροστά στις απαιτήσεις του εργόμετρου. Ας έχουν λοιπόν υπόψη τους όσοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν το εργόμετρο, οτι θα πρέπει να έχουν και τον κατάλληλο υπολογιστή. Αγγελος

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
εχει καποιος μετρησει με εξωτερικο Power meter το powermeter του Fortius οι ενδειξεις ειναι σωστες?

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πριν 3 χρόνια αγόρασα το Fortius.

Μια χαρά τα έχει πάει ως τώρα αλλά δεν το χρησιμοποίησα όσο θα ήθελα μιας και προτιμώ να βγαίνω έξω. Καλά όλα τα καλούδια που έχει αλλά κατάλαβα ότι δεν είμαι από τους τύπους που την βρίσκουν με βιντεάκια και διαδρομές. Η μόνη χρήση που του έκανα ήταν στη λειτουργία Catalyst όπου και βλέπεις όλα τα εργομετρικά δεδομένα την ώρα που κάνεις ποδήλατο.

Πριν ένα μήνα μετά την τοποθέτηση του power meter στο ποδήλατό μου, έκανα calibration και έτσι τώρα δείχνει και πραγματικά watt.

Σήμερα πήρα το Software v3.0 και θα το δοκιμάσω. Φαίνεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό upgrade. Ρίξτε μια ματιά.

Για να δούμε...

senkeris

senkeris

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 211 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
Ενας τρόπος για να συγκρίνετε διαδρομές που κάνετε με το ποδήλατο είναι να τις καταγράψετε με το Garmin ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο μπορεί να παράγει αρχεία που αναγνωρίζει το Fortius και μετά να "τρέξετε " τη διαδρομή Virtual βλέποντάς τη στο Google Earth που δίνει το Fortius.Αφού τρέξετε μία φορά τη διαδρομή μπορείτε να σώσετε τις μετρήσεις σας και να χρησιμοποιήσετε τον εαυτό σας σαν αντίπαλο την επόμενη φορά.

Αν δεν έχετε ανάλογο μηχάνημα καταγραφής μπορείτε να σχεδιάσετε τη διαδρομή χρησιμοποιώντας ένα λογισμικό που παράγει αντίστοιχο format και μετά να το εισάγετε στο Fortius.

Ένα τέτοιο λογισμικό είναι : http://ridewithgps.com/
Πατήστε Add Content και στο Draw Route πλαίσιο πατήστε Start Drawing.

Στην έκδοση 2.xx.xx η πιο συμβατή μορφή ήταν τα .tcx .Στην έκδοση 3.xx δεν έχω δοκιμάσει τις υπόλοιπες αλλά πιθανόν να λειτουργούν καλύτερα.

Η έκδοση 3.xx είναι πιο σταθερή και με λιγότερα κολλήματα.

cbr929

cbr929

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 328 Δημοσιεύσεις

Σήμερα πήρα το Software v3.0 και θα το δοκιμάσω. Φαίνεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό upgrade. Ρίξτε μια ματιά.

Για να δούμε...

Θα σαρεσει θα δεις...:wink:

makagel

makagel

για τους φίλους Μάκης

• Cyclist Friends
  • 2.063 Δημοσιεύσεις
Σε σχέση με την 2.0.5 που έχω ,δεν νομιζω ότι αξίζει να πληρώσεις για την απόκτηση της .Γι αυτούς που είχαν την tts1 , μάλλον αξίζει

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Κρίμα που δεν ξέρουν να φτιάξουν software της προκοπής.... Συμφωνώ με τα δυο πιο πρόσφατα σχόλια στο youtube.

makagel

makagel

για τους φίλους Μάκης

• Cyclist Friends
  • 2.063 Δημοσιεύσεις

Κρίμα που δεν ξέρουν να φτιάξουν software της προκοπής.... Συμφωνώ με τα δυο πιο πρόσφατα σχόλια στο youtube.

Για να μην σας πω τι έγινε και με την ενεργοποίηση του tts μου , θα γελάσει ο κάθε πικραμένος !!

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Όπως έγραψα και στο άλλο θέμα η tacx στο κομμάτι του TTS δεν φαίνεται να έχει μέχρι τώρα ασχοληθεί σοβαρά. Το software είναι κακογραμμένο με αρκετά bugs. Και το κρίμα είναι ότι η ίδια η εταιρία φαίνεται να μην ενδιαφέρεται τόσο για αυτό.