Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Trek Emonda

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
241 απαντήσεις στο θέμα

Vulture Cyclist

Vulture Cyclist

Untermensch

• Cyclist Friends
  • 2.467 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Trek Emonda

να αντικαταστήσει madone, αν και δεν έχει τόσο πιασάρικο όνομα, οπότε μπορεί στο 15 ή 16 να δούμε ακόμα πιο θεαματικά πράγματα απο madone πλευρά.

Τα επόμενα ονόματα θα είναι Onamed, που θα προφέρεται on a med(ication) για τον πιο ντοπαρισμένο ποδηλάτη,
ενώ η απάντηση από την Κίνα θα έρθει με το Nomade, που θα προφέρεται no made (και δεν θα παραπέμπει σε νομάδα) και θα δηλώνει ότι δεν κατασκευάζεται στο Ουισκόνσιν :lol:

Ήμαρτον δηλαδή. Κάνουνε τέτοια προσπάθεια και τέτοια εξέλιξη και δεν μπορούν να βρουν ένα όνομα της προκοπής; Ας το βγάζαν Monica. Ελαφρύ και σέξυ :harhar:
  • Janimmipse του αρέσει

left16

left16

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.652 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαathens
Απάντηση: Trek Emonda Τι σχέση εχει το προφίλ με το λεπτεπιλεπτο πλαίσιο και το 1.70? Πέρσι στο εταπ του mont ventoux ειχαν 41.7 μουαγιεν. Το μόνο που καθορίζει το προφίλ ειναι αυτο και ο αέρας Φυσικά το 30-35 εχει πλεον γίνει η χρυσή τομή.

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα
Απάντηση: Trek Emonda Παραδειγμα του πουλεν μου του Betancur [ATTACH]233247[/ATTACH] Ποιο pro απο αυτο το πραγμα δεν γινεται …

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα

Τι σχέση εχει το προφίλ με το λεπτεπιλεπτο πλαίσιο και το 1.70?
Πέρσι στο εταπ του mont ventoux ειχαν 41.7 μουαγιεν.
Το μόνο που καθορίζει το προφίλ ειναι αυτο και ο αέρας

Το σχολιο μου αφορα το σχολιο του Γιωργου για τις φωτογραφιες του emonda με το χαμηλο προφιλ τι δεν καταλαβες?

Panosgr

Panosgr

Α.Ο. Διομήδης

• Cyclist Friends
  • 2.402 Δημοσιεύσεις

Παραδειγμα του πουλεν μου του Betancur

[ATTACH]233247[/ATTACH]

Ποιο pro απο αυτο το πραγμα δεν γινεται …

χαχα η σελα σε τοσο μικρο πλαισιο φαινεται ολοκληρο ταψι

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα

χαχα η σελα σε τοσο μικρο πλαισιο φαινεται ολοκληρο ταψι

:lol:

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις

Όπως και στο madone. Shimano ή bontrager. Πούλα....χαχαχαχαχα!

Ακομα τα στρωνω ΝΤΡΟΠΗ να πουλησω. Θα περιμενω το επομενο Madone να κανουμε παιχνιδι. Ποιος σε πιανει τωρα στις ανηφορες με τουτο το διαολι... (οχι οτι με το Domane σε πιαναμε αλλα λεμε τωρα) χαχαχα.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Trek Emonda Ποιός με πιάνει; χαχαχαχα Καμιά 100 από τους μάστερς και καμιά 200αρια από τους άνδρες

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα
Απάντηση: Trek Emonda Αλλη αιτια για να παρεις αυτο το ποδηλατο το συγκεκριμενο με τα 4.65 ειναι οτι.. βαρεθηκες να τρως οτι υπαρχει σε ολικης? το στομαχι σου γουργουριζει σαν τρακτερ απο την πεινα? πας για εργομετρικες και πριν ανεβεις βλεπεις ενα γυραδικο και σου τρεχουν τα σαλια περισσοτερο απο οταν σου κλεινει ο αεραγωγος το στομα? Ε τοτε μπορεις ευκολα και γρηγορα να “χασεις” βαρος :clap:

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Παραδειγμα του πουλεν μου του Betancur

[ATTACH]233247[/ATTACH]

Ποιο pro απο αυτο το πραγμα δεν γινεται …

Κατά μία έννοια ότι καβαλήσει ένας Pro είναι Pro .
Froome, Wiggins, Kittel, Boonen, Cancellara είναι και αυτοί καλοί .

Στην φωτογράφηση που παρέθεσε ο Τάκης είπα ότι χάνει κατά κράτος από τους προφιλάτους και το στήσιμο Pro Tour . Προφανώς μιλάμε για την εμφάνιση . Στήσιμο Pro Tour εννοώ την σέλα πολύ ψηλά, μακρύ λαιμό, τεράστιο ντροπ σέλας τιμονιού . Δεν είναι απόλυτο αλλά απαντάται σε μεγάλη συχνότητα στο Pro Tour . Όσον αφορά το μέτωπο στην περίπτωση του Η1 δεν έχουμε προβλήματα .

[ATTACH]233250[/ATTACH]

[ATTACH]233251[/ATTACH]

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις

Ποιός με πιάνει; χαχαχαχα
Καμιά 100 από τους μάστερς και καμιά 200αρια από τους άνδρες

Μπα δεν νομιζω.... το νεο ποδηλατο ειναι μια ευκαιρια για μια νεα αρχη. Θα τα πουμε αυριο ανεβαινοντας Μερκουρη. Εχω βαλει στοχο να μεινω διπλα σου εστω κ αν δεν μπορω να σου μιλησω τωρα που προλαβαινω χαχαχα.

pinarello

pinarello

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 661 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Trek Emonda ......παντως ο μεγαλυτερος αντιπαλος του emonda (κας μην το βαλανε στο πρωτο συγκριτικο πινακακι με το cannondale - s works ) ειναι το focus izalco max στα 5,3 κιλα με τιμη πολυ πιο κατω απο 10.000 ευρω

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Trek Emonda Έχω πάθει ζημιά παιδιά.....:( [ATTACH]233277[/ATTACH]

AndreasT

AndreasT

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.280 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΡαφήνα
Απάντηση: Trek Emonda Ωραίο είναι... !!! ζήτα να στο στείλουν με έναν τετοιο xxx -17 μοίρες 140mm να τον πάρω εγώ.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Trek Emonda Θα περιμένω να τα δω πρώτα Live αλλά νομίζω ότι εδώ θα κάτσει η μπίλια. Χαχαχα, ΟΚ για τον λαιμό!

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Trek Emonda κουκλι!! αποτελει αιτια να κανεις την πιστωτικη χοντρη σαν εγκυκλοπαιδεια...

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Ωραίο είναι... !!!

ζήτα να στο στείλουν με έναν τετοιο xxx -17 μοίρες 140mm να τον πάρω εγώ.

Έτσι είναι ο Pro !!! Μάλιστα ο κοινός ποδηλάτης τηρεί τις οδηγίες της Bontrager για αποστάτες τουλάχιστον 5μμ εκατέρωθεν του λαιμού, για τον Pro ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο κάτω αποστάτης .

[ATTACH]233288[/ATTACH]

[ATTACH]233287[/ATTACH]

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Trek Emonda [ATTACH]233293[/ATTACH] [ATTACH]233296[/ATTACH]

AndreasT

AndreasT

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.280 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΡαφήνα
Απάντηση: Trek Emonda Δεν είναι θέμα Pro ή ερασιτέχνη το spacer κάτω από τον λαιμό, αλλά έχει να κάνει με τη μέτρηση του καθενός.. Τσέκαρε το και θα δεις, οτι πολλοί Pro έχουν ακομα και 2 spacers από κάτω.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Trek Emonda Γιώργο πλέον δεν υπάρχει "pro look" στο πελοτόν. Υπάρχει μόνο για μας τους χομπίστες που θέλουμε να δείχνουμε pro. Πλέον εδώ και αρκετά χρόνια η άνεση παίζει τον πρώτο ρόλο. Θα δεις ψηλά κούτελα, spacers, slam stems, και πολλά άλλα. Απλά επειδή τα εντυπωσιακά drops βγάζουν επιθετικά looks και ωραίες φωτογραφίες αυτά φωτογραφίζονται περισσότερο.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Δεν είναι θέμα Pro ή ερασιτέχνη το spacer κάτω από τον λαιμό, αλλά έχει να κάνει με τη μέτρηση του καθενός..

Τσέκαρε το και θα δεις, οτι πολλοί Pro έχουν ακομα και 2 spacers από κάτω.

H Bontrager στις οδηγίες εγκατάστασης αναφέρει ρητώς ότι πρέπει να υπάρχει spacer τουλάχιστον 5μμ μεταξύ λαιμού και haedset και άλλα 5μμ τουλάχιστον από πάνω .

[ATTACH]233299[/ATTACH]

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Γιώργο πλέον δεν υπάρχει "pro look" στο πελοτόν. Υπάρχει μόνο για μας τους χομπίστες που θέλουμε να δείχνουμε pro. Πλέον εδώ και αρκετά χρόνια η άνεση παίζει τον πρώτο ρόλο. Θα δεις ψηλά κούτελα, spacers, slam stems, και πολλά άλλα. Απλά επειδή τα εντυπωσιακά drops βγάζουν επιθετικά looks και ωραίες φωτογραφίες αυτά φωτογραφίζονται περισσότερο.

Συμφωνώ, ποιοι Pro ; Για εμάς μιλάω ... :kaloe:

Όντως τα νέα πλαίσια βγαίνουν με πιο μεγάλα κούτελα . Από την άλλη οι Pro χρησιμοποιούν το μικρότερο δυνατό πλαίσιο, με αποτέλεσμα το κούτελο να είναι πάλι μικρό και το ντροπ μεγάλο . Πρόσφατα είδαμε και λαιμούς 20-30 μοίρες .
Ουσιαστικά αυτό είπα, ότι ψηλά το παλούκι, χαμηλά ο λαιμός χωρίς spacers, μακρύς λαιμός βγάζουν ένα επιθετικό σύνολο που νομίζω ότι συνάδει στην φιλοσοφία του Emonda , που θέλει να είναι το πιο .... πλαίσιο . Όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά Pro Tour και για να ακριβολογούμε συναντώνται κυρίως σε άνω του μετρίου ύψους ποδηλάτες . Αυτά μαζί με τους προφιλάτους τροχούς εμένα προσωπικά μου δίνουν καλύτερη εικόνα από τις άλλες φωτογραφίες του πανάλφρου μοντέλου .

Πες μας τώρα την γνώμη σου οφθαλμολογικώς . Προφίλ ή όχι ; Το μαύρο του βίντεο που ανέβασα ή το μαύρο το πολύ ελαφρύ ;

Ο λαιμός 17/140 χωρίς spacer ή το κοντό σύνολο το εργοστασιακό ;

[ATTACH]233300[/ATTACH]

[ATTACH]233301[/ATTACH]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Trek Emonda Να σου πω την άποψή μου μιας και το προηγούμενό μου ήταν όπως "προστάζει το pro look" μιας και είμαι και μακρυκάνης παρότι 1.72. [ATTACH]233302[/ATTACH] Εμφανισιακά, προσωπικά, προτιμώ το look της φώτο που έβαλα. Όπως το έχει φτιάξει για τον Bepu η Trek Factory (αυτός είναι ο κάτοχος του συγκεκριμένου). Λειτουργικά θα σου πω, ότι στην παραγγελία μου για πρώτη φορά θα μπει το H2 αντί για H1 μιας και κατάλαβα ότι η ανύπαρκτη ευλιγισία μου βολεύεται καλύτερα. Με λίγα λόγια, αν σήμερα έπαιρνα ένα θα το έφτιαχνα όπως στη φωτογραφία με τις εξής αλλαγές: Μια νέα EPS SR, ένα μαύρο Quarq powermeter, τροχούς 35mm με 25άρι λάστιχο, λαιμό 12άρι ή 13άρι ανάλογα με τη νέα γεωμετρία, σέλα μια από τις καινούργιες τις Fizik που έχω δει και θα δείτε και εσείς σε λίγες μέρες (λευκή) και λευκή ταινία. Γεωμετρία H2 άνευ ή max ενός spacer.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Οι τιμές στην Ελλάδα θα είναι της τάξης του 10% πάνω από αυτές που βλέπετε στη Γερμανία. Αυτό κι αν είναι θετική έκπληξη! Οι τιμές είναι πραγματικά, ίσως και πιο εντυπωσιακές για την ελαφρύτερη σειρά μοντέλων παραγωγής σε ποδήλατα δρόμου!!

http://www.trekbikes...ce_race/emonda/

Ακόμα και επιχειρηματικά να το δω, δεν μπορώ παρά να μην ερωτευτώ τα Emonda!:clap:

blackdisa

blackdisa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 422 Δημοσιεύσεις

Οι τιμές στην Ελλάδα θα είναι της τάξης του 10% πάνω από αυτές που βλέπετε στη Γερμανία. Αυτό κι αν είναι θετική έκπληξη! Οι τιμές είναι πραγματικά, ίσως και πιο εντυπωσιακές για την ελαφρύτερη σειρά μοντέλων παραγωγής σε ποδήλατα δρόμου!!

http://www.trekbikes...ce_race/emonda/

Ακόμα και επιχειρηματικά να το δω, δεν μπορώ παρά να μην ερωτευτώ τα Emonda!:clap:

http://www.trekbikes...a_sl_frameset/#

τάκη αυτό τι βάρος έχει γιατί δν το βρίσκω
για μπραντ νιου φραμεσετ και με τα παρελκόμενα (καντένς , τσεϊν κάτσερ κτλ) νομίζω 1500 είναι τρελή τιμή

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Trek Emonda ¨Οντως είναι τρελή! Το υπολογίζω κοντά στα 1750 για Ελλάδα και το βάρος του θα είναι 1050 για τον σκελετό και 358 για το πηρούνι σε μέγεθος 56! Πραγματικά απίστευτο για τιμή με παλουκόσελο και λαιμό σε αυτό το βάρος!

UltegraBoy

UltegraBoy

Climber

• Cyclist Friends
  • 2.019 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧανιά

http://www.trekbikes...a_sl_frameset/#

τάκη αυτό τι βάρος έχει γιατί δν το βρίσκω
για μπραντ νιου φραμεσετ και με τα παρελκόμενα (καντένς , τσεϊν κάτσερ κτλ) νομίζω 1500 είναι τρελή τιμή

1050γραμμαρια.

michel stathis

michel stathis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 170 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαVolos

Να σου πω την άποψή μου μιας και το προηγούμενό μου ήταν όπως "προστάζει το pro look" μιας και είμαι και μακρυκάνης παρότι 1.72.

[ATTACH]233302[/ATTACH]

Εμφανισιακά, προσωπικά, προτιμώ το look της φώτο που έβαλα. Όπως το έχει φτιάξει για τον Bepu η Trek Factory (αυτός είναι ο κάτοχος του συγκεκριμένου).

Λειτουργικά θα σου πω, ότι στην παραγγελία μου για πρώτη φορά θα μπει το H2 αντί για H1 μιας και κατάλαβα ότι η ανύπαρκτη ευλιγισία μου βολεύεται καλύτερα.

Με λίγα λόγια, αν σήμερα έπαιρνα ένα θα το έφτιαχνα όπως στη φωτογραφία με τις εξής αλλαγές:
Μια νέα EPS SR, ένα μαύρο Quarq powermeter, τροχούς 35mm με 25άρι λάστιχο, λαιμό 12άρι ή 13άρι ανάλογα με τη νέα γεωμετρία, σέλα μια από τις καινούργιες τις Fizik που έχω δει και θα δείτε και εσείς σε λίγες μέρες (λευκή) και λευκή ταινία. Γεωμετρία H2 άνευ ή max ενός spacer.

Τακη , βλεπω στο σιτε της τρεκ οτι το ΣΛΡ 10 υπαρχει μονο σε Η1 ... για δες επειδη και εγω θελω Η2 ! αν υπαρχει , ποσο θα ειναι το κουτελο ?

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Απάντηση: Trek Emonda Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί δινεις την ποδηλαταρα. Μονο που το βλεπω μου βγαζει καμια 100αρια watt παραπανω (που λεει ο λογος).