Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.gr

* * * * * 1 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Καλησπέρα σε όλους,

Οι περισσότεροι έχετε διαβάσει το σχετικό θέμα " Ευχάριστα νέα για το Cyclist.gr" αναφορικά με το restart που αποφασίσαμε να κάνουμε και σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας και τα καλά σας λόγια στο σχετικό αυτό θέμα.

Επειδή θεωρώ την κοινότητα μας ως τον πιο ζωντανό ποδηλατικό "οργανισμό" στη χώρα μας που αποτελείται από σκεπτόμενα άτομα, καταναλωτές, αθλητές, χομπίστες και επειδή θεωρώ τα περισσότερα από τα μέλη μας φίλους άνοιξα αυτό το θέμα για να ακούσω τις προτάσεις και τις σκέψεις σας αναφορικά με το τι θα θέλατε να δείτε να αλλάζει και με τις όποιες προτάσεις και ιδέες έχετε.

Σε αυτό το θέμα, το ζητούμενο δεν είναι αν είμαστε καλοί ή όχι ως cyclist αλλά να σας ακούσουμε για το τι και σε πιο τομέα και με τί ιδέες θα θέλατε να αλλάξουμε, βελτιώσουμε, δημιουργήσουμε. Κάτι που υπάρχει που δεν υπάρχει, που δεν πάει καλά, που αφορά εμάς, την αγορά γενικότερα κλπ.

Εσείς τι έχετε να προτείνετε?

Θα θέλαμε να σας ακούσουμε.

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.027 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g

Εχετε κανει μεγαλο ανοιγμα σε ιδια προιοντα και πολλες φορες σε 3-4 διαφορετικες μαρκες απο την αγορα που φυσικα με τη παρακολουθηση της αποθηκης και ελλειψεων που χρειαζεται δε γινεται να καλυφθουν.
Ειδικα στο ρουχο που ειμαι απο το 1987 στο χωρο,θεωρω οτι εχοντας τις Funkier,Etxeondo και φυσικα και αναγκαστικα τη Bontrager λογω του γκρουπ της Trek μοιραζετε δυναμεις και τις περισσοτερες φορες σοβαρες ελλειψεις.

Κατα τον ιδιο τροπο θα σας προτεινα να κρατησετε σαν αντιπροσωπεια μονο τη Trek που εχει τεραστια γκαμα και απλα να αφησετε την Orbea.
Θα μου πεις φυσικα Τακη οτι τα χρονια προωθησης και στηριξης στην Ελληνικη αγορα της Βασκικης φιρμας δε πετιωνται ετσι,anyway η αποφαση δικη σας.
Στις σελλες εισαστε αρκετα καλοι με την ελευση της Fizik,αλλα η ιδια η εταιρεια οπως πολλες αλλες επεκτεινεται συνεχως και σε αλλα προιοντα οπως τα παπουτσια που ετσι κι αλλιως ειχατε τα Diadora,Bontrager.

Στο δρομο της πορειας οπως ειδα αφησατε αναγκαστικα την Catlike,αφου οπως εγραψα και πιο πανω το Trek Group βγαζει πλεον τα παντα ... καπου αυτη η κινηση επιβεβαιωνει τα παραπανω λεγομενα μου.

Και τελος η γκαμα της Campagnolo μαζι με την αδερφη Fulcrum ειναι ενα δυνατο κομματι που εχει ανοιξει πολυ σε ποσοτητα προιοντων ... εκει θελει διαθεσιμοτητες και ειδικα σε σειρες κοντα στο 300-600 που φυσικα βασιλευει η Shimano σε πωλησεις παγκοσμιως.

Τακη η δικη μου αποψη ειναι συγκεκριμενες λιγες φιρμες και πληροτητα σε αυτες ωστε να μπορεις αμμεσα να καλυπτεις πελατη σε οτι ζηταει.

;)

kwnba

kwnba

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 138 Δημοσιεύσεις

Κατα τον ιδιο τροπο θα σας προτεινα να κρατησετε σαν αντιπροσωπεια μονο τη Trek που εχει τεραστια γκαμα και απλα να αφησετε την Orbea.

;)

Οχι ρε παιδια την orbea!!! Εδώ σ αλλες χώρες και ηπειρους ,ειδικα στο Αμερικα,κανουν κρά να χουν αντιπροσώπευση της orbea κ εμείς θα την διωξουμε?
Κάτω τα χέρια απ την orbea!!!
Προσωπικά περισσοτερη βαση στις on line πωλησεις για να σας νιώθουμε λίγο πιο κοντά μας κ εμεις στην επαρχια κ να μην ψαχνομαστε απο Αγγλιες κ Γερμανιες.

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.027 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

Οχι ρε παιδια την orbea!!! Εδώ σ αλλες χώρες και ηπειρους ,ειδικα στο Αμερικα,κανουν κρά να χουν αντιπροσώπευση της orbea κ εμείς θα την διωξουμε?
Κάτω τα χέρια απ την orbea!!!
Προσωπικά περισσοτερη βαση στις on line πωλησεις για να σας νιώθουμε λίγο πιο κοντά μας κ εμεις στην επαρχια κ να μην ψαχνομαστε απο Αγγλιες κ Γερμανιες.

Καλο ειναι να διατυπωσεις μια αποψη και να μην απαντας σε μενα.
Οτι εγραψα ειναι βασει δεδομενων σημερινης πραγματικοτητας και υπαρξης μετρητου γι'αγορες,ωστε να μπορεις να εχεις ειδη και ποσοτητες και φυσικα καλης λειτουργιας ενος μαγαζιου με ειδικευση στο χωρο.
Οι αποψεις μου μπορει να μη γινουν σεβαστες αλλα ειναι απλες προτασεις στο ρυθμο του θεματος και μονο.

Το τι θα κανει ο νοικοκυρης ειναι δικο του θεμα,εδω απλα ζητηθηκε η αποψη των φιλων και πελατων και πιστευω θα ακουσεις και αλλες γνωμες.

;)

Antwnis

Antwnis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.028 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g loyalty point system/κάρτα ή/και mailing list με newsletter & κωδικούς εκπτώσεων/προσφορών μέσω του eshop

kwnba

kwnba

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 138 Δημοσιεύσεις

Καλο ειναι να διατυπωσεις μια αποψη και να μην απαντας σε μενα.

;)

Την άποψη μου τη διατύπωσα κ όλες οι απόψεις πρεπει να είναι σεβαστες.

Απο μονο του το γεγονος οτι ενα μαγαζί καθιερωμένο στο χώρο του ζητάει την άποψη του κόσμου λέει πολλά.

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g το ειχα πει κ παλιοτερα, εκτελεση παραγγελιας προιοντων μεσω back order...δλδ... θελω πχ ενα δισκοβραχιονα/κρανος/τροχους κτλ..κτλ (σαφως απο τις εταιριες που αντιπρωσοπευετε) το οποιο δεν εχετε σαν στοκ. ερχομαι σαν δινω το 50% της αξιας (ωστε να ειστε καλυμενοι σε περιπτωση λαμογιας) κ προχωρατε στην παραγγελια, οταν ερθει με ενημερωνεται κ καταβαλω τα υπολοιπα κ εσεις την τοποθετηση. ετσι... -δεν εχετε στοκ πραγμα που απαιτει κεφαλαια..:naughty: -εγω επιλεγω αυτο που θελω χωρις να χανομαι στην αγορα -ουσιαστικα πληρωνω σε δυο δοσεις χωρις καρτες κτλ..:kaloe:

PHenoM

PHenoM

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 549 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Καλησπέρα, εγω θα πω κάτι πάνω στο θέμα το τεχνικό- ανταλλακτικα γιατι με αυτο ασχολουμαι και με απασχολει, μπορει να μην εχετε την αντιπροσωπεία της shimano και της sram ειναι ομως οι δύο μεγαλύτερες εταιρίες κυρίως σε γκρουπ αλλα και γενικότερα στο περιφεριακά, το 99,9% των MTB η shimano ή sram θα έχει και στις κουρσες να δώσουμε ενα ποσοστό στην Campagnolo. Δεν γίνεται σαν ποδηλατάδικο και ας μην εχετε αντιπροσωπεία να έχω έρθει πχ για chainlock sram και να μην εχετε ή shimano mineral oil και τακάκια και παλι να μην εχετε, αλλα να έχετε κάποια τρίτη μάρκα, δίνω δύο πολυ συγκεκριμένα παραδείγματα απο δύο αναλώσιμα ανταλλακτικά που σίγουρα δεν έχουν κόστος για να τα έχετε ετοιμοπαράδοτα και σίγουρα θα χρειαστούν ακόμα και σε πελάτες που έχουν πάρει πχ Trek .

Alexis

Alexis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαPatras
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Καλησπέρα και απο μένα και καλή επιτυχία στη νέα πορεία του τσίκλιστ. Για να μείνει το συγκεκριμένο θέμα "καθαρό" καλό θα ήταν να απαντά μόνο ο Τάκης όπου νομίζει. Αυτό που ίσως θα είχε ως αποτέλεσμα επιπλέον πωλήσεις είναι ίσως η προσθήκη προϊόντων ρουχισμού entry level. Μιλάω καθαρά και μόνο για το θέμα των τιμών. Είναι δύσκολο ένας ποδηλάτης που πρόσφατα αγόρασε ένα μεταχειρισμένο ΜΤΒ 400ευρω να χρειαστεί να δώσει άλλα 200 ευρω για ρουχισμό.

Kerd

Kerd

XC & Road Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.341 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Πιστεύω πως μια καλή και απλή πρώτη κίνηση ειναι η επιλογή της αγγλικής γλώσσας στο site. Επίσης γιατι όχι η δυνατότητα αποστολής προϊόντων σε χώρες της Ευρώπης. Τελος, θεωρώ πως θα μπορούσατε να πουλάτε και διάφορες άλλες μάρκες ανταλλακτικών ακόμα και αν δεν είσαστε αντιπρόσωποι. Εάν είμαι ευχαριστημένος απο το cyclist και θέλω να το στηρίξω όσο μπορω αλλα δεν βρίσκω αυτό που επιθυμώ, αναγκαστικά θα πρέπει να στραφώ αλλου.

Panosgr

Panosgr

Α.Ο. Διομήδης

• Cyclist Friends
  • 2.402 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το στοκ . Εντάξει όταν είσαι ένα ποδηλαταδικο της γειτονιάς οκ Δεν χρειάζεται να έχεις τα πάντα .Αλλά όταν είσαι ένα κατάστημα που έχει να κάνει με όλη την Ελλάδα πρέπει να έχεις ένα μεγάλο στοκ πραγμάτων ,είναι πράγματα που δεν.έχουν ημερομηνία λήξης ούτε περνάει η μόδα για να φοβάστε μην μείνουν.

Galinho

Galinho

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.191 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία.
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Για μένα σαν φαν της Campy, που είναι εταιρία κολοσσός στον χώρο και έχοντας την αντιπροσώπευση της στην Ελλάδα, θεωρώ απαράδεκτο να παραγγέλνω κάτι και να έρχεται ένα εξάμηνο μετά(ανταλλακτικό μανέτας Veloce), ειδικά όταν αυτό είναι κάτι που χαλάει συχνά επιβεβαιωμένα. Λογικό είναι, εμείς που σας έχουμε πολύ ψηλά και θέλαμε να σας στηρίξουμε να στραφούμε στο ίντερνετ και την επόμενη φορά να πάμε εκεί κατευθείαν εκεί, ξέροντας ότι θα έχουμε αυτό που θέλουμε το πολύ σε μια βδομάδα σίγουρα. Στοκ δηλαδή ανταλλακτικών που αντιπροσωπεύετε, ειδικά στις μεγάλες εταιρίες. Επίσης, κάτι που έχω δει από κάποια Ελληνικά μαγαζιά και μη, είναι οι προσφορές εβδομάδας, που και εσάς θα βοηθήσουν δώσετε πράγματα(όχι απαραίτητα όμως τελείως στάσιμα προϊόντα) και εμάς να πάρουμε ευκαιριακά κάποια είδη που χρειαζόμαστε.

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Καλημέρα,Τάκη και στους λοιπούς συνποδηλάτες-συμφουρίτες, Όπως ειπε παραπάνω ενας συμφουρίτης η bontrager εχει μια απίστευτη γκάμα προϊόντων που καλύπτει σχεδόν τα πάντα, Ρουχισμό,ανταλλακτικά,αξεσουάρ τα πάντα στην κυριολεξία. Θεωρώ οτι Trek και Bontrager πάνε μαζί. Μπαίνω στο site της bontrager.com και μου φεύγουν τα μάτια με την πληθώρα προϊόντων που εχει! Αυτο που θελω να πω και κλείνω ειναι οτι,φυσικό ειναι να μην μπορείς να τα φέρεις ολα τα προϊόντα και να τα εχεις εδω γιατι ακόμα βρισκόμαστε σε κρίση ομως θα μπορούσε εγώ που γουστάρω trek και bontrager και θελω κατι να μπορείς να το φέρεις με παραγγελία σύντομα και οχι να περιμένουμε κανά τρίμηνο και βάλε ή να μη έρθει ποτέ. Ειναι κρίμα γιατι η bontrager ειναι τουμπανοεταιρια. Αυτά τα ολίγα προς το παρόν.

rama

rama

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 7.431 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Οι Trek & Bontrager μπορεί να έχουν τα πάντα, αλλά δεν είναι επιχειρηματικά σωστό να εξαρτάσαι μόνο από έναν προμηθευτή.

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Οι Trek & Bontrager μπορεί να έχουν τα πάντα, αλλά δεν είναι επιχειρηματικά σωστό να εξαρτάσαι μόνο από έναν προμηθευτή.

Εγώ δεν είμαι ο επιχειρηματίας ομως είμαι ο καταναλωτής,
Ο εκάστοτε επιχειρηματίας οφείλει να σεβαστεί την τάση του καταναλωτικού κοινού γιατι αλλιώς γρήγορα έρχονται ολέθρια αποτελέσματα.
Τι να το κανω ενα μαγαζί να εχει 500 προμηθευτές και να μην εχεις στοκ;!
Και επανερχόμαστε στο στοκ,
1000 φορές καλύτερο ειναι να εχεις στοκ να υποστηρίξεις 2-3 brands παρά 10και να μην ικανοποιείται ο πελάτης.
Εγω σαν Glocky ή σαν Αντωνης τελοσπαντων δεν εχω κανένα παράπονο απο το προσωπικό,ειναι άψογοι σε ολα τους ολοι τους,δεν το συζητάω,το πρόβλημα εστιάζεται στο στοκ και στις ημερομηνίες παραδόσεις,δλδ ν μπορεί να φέρει κατόπιν παραγγελίας οποιοδήποτε προϊόν σε ευλογο χρονικό διάστημα και να μην στρέφεται ο καταναλωτής στο εξωτερικό.
Αυτο και τίποτα αλλο.

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Καλημέρα, 1. Θεωρώ πως το cyclist.gr χρειάζεται αναμόρφωση. 2. Ίσως να έπρεπε να σκεφτείτε το scope του καταστήματος και το αμιγώς ποδηλατικό του περιεχόμενο. 3. Επίσης πιθανά να είστε πολύ μπουτίκ για πολύ κόσμο που θεωρεί τα 300 ευρώ για ποδήλατο ιδιαίτερα ακριβή αγορά. Άρα ένα άνοιγμα σε προϊόντα πιο μαζικής κατανάλωσης/χαμηλότερης ποιότητας σε ένα balance με τα ποιοτικά προϊόντα. 4. Μεταφορά καταστήματος σε μέρος που περπατάει πιο πολύ κόσμος. Θα υπάρχει δυνατότητα σε συνδυασμό με το 2 για πολλές πολλές ιδέες που μπορεί να αυξήσει το traffic στο κατάστημα. 5. Affiliate marketing 6. Απλά ανταλλακτικά...σαμπρέλες...τακάκια...(τέτοιου είδους πράγματα) σε αφθονία

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Κατα την ταπεινή μου γνώμη: Μεγαλύτερο στοκ σε μικρά ανταλλακτικά / αναλώσιμα (τακάκια, υγρά φρένων, headset, spacers, κτλ). Είναι αρκετές οι φορές που έχω ζητήσει αλλαγή τακάκια shimano και δεν υπήρχαν. Αυτό που αναφέρθηκε για την υποστήριξη εταιριών όπως η shimnao ή sram σε μικρά ανταλλακτικά είναι σωστό και εαν δεν υπάρχει η δυνατότητα για να διατηρείτε στοκ ίσως έχει νόημα η δημιουργία μιας συνεργασίας με τους επίσημους αντιπροσωπους στην Ελλάδα ώστε ότι ανταλλακτικό δεν υπάρχει στο cyclist να μπορεί να έρθει εκεί μέσω του αντιπροσώπου εντός μιας το πολύ δύο ημερών. Περισσότερη ποικιλία σε χωμάτινα ανταλλακτικά και ρουχισμό. Θεωρώ οτι θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να μπορεί κάποιος να παραγγείλει μια ανάρτηση ή ένα πηρούνι ή ένα υδραυλικό παλουκόσελο - δεν λέω να υπάρχει στοκ σώνει και καλά αλλά θα πρέπει να προσφέρεται η δυνατότητα παραγγελίας (με προκαταβολή - όπως αναφέρθηκε παραπάνω) και να γίνεται η τοποθέτηση με την παραλαβή.

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g 7. Στροφή προς το παιδί...αλλά όχι με ποδήλατα TREK...

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Σας γνωριζω χροοονια ολοκληρα,εκτος φυσικα της συνεργασιας μας,δεν εχω να προσθεσω πολλα με εχουν καλυψει τα υπολοιπα παιδια. Ο τομεας που ''πασχει'' το cyclist ειναι στο ΜΤΒ σε ποδηλατα και ανταλλακτικα,αλλα και στη ''μεσαια'' κατηγορια τιμων,σε ολες τις κατηγοριες. Δυσκολες εποχες για στοκ και πληθωρα αντιπροσωπειων ,αλλα η bontrager και trek ισως δεν φτανουν.

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.508 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g 1. Μικροανταλλακτικα οπως προαναφερθηκε, πχ δεν υπαρχουν τακακια για κουρσα μαζι με το αλουμινενιο "σωμα" παρα μονο τα inserts. Τιποτα ακριβο, τιποτα εξειδικευμενο. 2. Θα προυιμουσα να ακουω "θα το παραγγειλουμε και σε 1-2 μηνες θα ειναι εδω" και οχι να το αγορασω απο αλλο μαγαζι ή απ εξω (τα τακακια που προανεφερα πχ..)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Σας ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο να γράψετε έστω και δύο γραμμές. Για μένα είναι σημαντικό αυτό και μεγάλη βοήθεια. Θα σας παρακαλούσα μόνο, να μην μπαίνετε στην διαδικασία διαλόγου και χάνουμε την μπάλα. Σαφώς και έχω τις δικές μου απόψεις, σαφώς και κάποιες προτάσεις είναι πραγματοποιήσιμες και κάποιες όχι γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπω στη διαδικασία να σας "κρίνω" γιατί το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να εκτιμήσω τον λόγο σας. Θα ήθελα να δείτε και πιο συνολικά το θέμα. Τι θα ζητούσατε δηλαδή από το Cyclist. Όχι μόνο τι πρέπει να αλλάξει αλλά κάτι που δεν υπάρχει στην υπόλοιπη αγορά κλπ. Σαν γενικό σχόλιο και για να σας βοηθήσω θέλω να δείτε το εξής: Πριν από 4 χρόνια είχα γράψει ένα άρθρο σχετικά με το που βλέπω να πηγαίνει η ποδηλατική αγορά. Τότε πολλοί έπεσαν να με φάνε. Σήμερα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δικαιώνομαι. Εννοώ, ότι θα πρέπει να δείτε στις προτάσεις σας ότι η ποδηλατική αγορά Παγκόσμια αλλά ειδικότερα στην Ελλάδα της κρίσης βρίσκεται σε απίστευτη κάμψη. Ο λόγος είναι κυρίως, το γεγονός ότι πολλοί νέοι είδαν φως και μπήκαν, θεώρησαν ότι στην αγορά μας μπορείς να γίνεις πλούσιος, δημιουργήθηκε υπερπροσφορά, οι τιμές έπεσαν, πολλοί ξεπουλάνε αφού βλέπουν ότι δεν μπορούν να γίνουν πλούσιοι, οι αντιπρόσωποι πίεσαν για στοκάρισμα, τώρα κανείς δεν έχει ρευστότητα, ο πελάτης αγοράζει συχνά από το εξωτερικό γιατί βρίσκει μεγάλες ευκαιρίες μιας και εκεί υπάρχει κρίση αλλά παράλληλα ζητάει και διαθεσιμότητα στα εγχώρια φυσικά καταστήματα, η ποδηλασία έφυγε από τη μόδα, οι τράπεζες δεν στηρίζουν, η γενικότερη κρίση, κλπ κλπ, προβλήματα διαθεσιμότητας υπάρχουν και στους προμηθευτές κλπ κλπ. Έτσι επιγραμματικά. Για να τα έχετε υπόψην σας. Σας ευχαριστώ και πάλι.

mrkaza

mrkaza

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 430 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g 1) Αν αναφέρεσαι στο Site θα ήταν καλό όταν ένα προϊόν έχει λίγα κομμάτια να αναφέρετε ωστε να παίρνουμε τηλ πριν περάσουμε κτλ κτλ οκ μπορούμε να παίρνουμε έτσι και αλλιώς αλλα αυτό είναι έχτρα εργασία / κόστος για εσάς που θα μπορούσε να αποφθεχθεί. Ετσι και το τηλέφωνο θα χτύπαγε για πραγματικες αποριες και όχι εχετε αυτό διαθέσιμο έρχομαι όποτε θα ηταν ποιο easy να εξυπηρετήσεις τον οποιο πελάτη είναι εκει και ποιο πολύ χρόνο στον οποιον θέλει να μαθει κατι από το τηλ . 2) Δόσεις χωρίς πιστωτική και όχι δεν αναφέρομαι σε πολλές αλλα ενώ το 60 % τουλάχιστον έχει δοθεί σε 2 ή 3 δόσεις ανάλογα το ποσό ακόμα μετανιώνω που δεν αγόρασα το Madone για 250 ευρώ που σίγουρα μπορούσα να τα δώσω 30 ημέρες μετά και σίγουρα δεν ειμαι ο μόνος . 3) Σχετικά με αυτό που ειπώθηκε για την Orbea θα διαφωνήσω είναι βασική εταιρία κατά την γνώμη μου . Αν υπάρχει κάποια μικρή που μπορεί να φύγει δεν γνωρίζω , αλλα σίγουρα θα ηθελα την high5 αντί την cu σε ηλεκτρολητες κτλ κτλ . 4)Επιλογή φθηνού οπως το Polis και το Τερα οπου εμένα με εβαλαν ξανα στο ποδηλατο εχωντας ανταλαχτικα για αυτό ... 5)θα κάνω edit αν σκεφτώ κατι ακόμα ώστε να είναι μαζεμένα

vasilis62

vasilis62

Αρτηριακή: 125psi

• Cyclist Friends
  • 1.038 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΗράκλειο Κρήτη / Θεσσαλονίκη / Αθήνα Ηλιούπολη
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Θεωρώ ότι η κατάσταση της μεταπώλησης έχει τα όριά της που σε "φυσιολογικές συνθήκες" μπορεί να είναι αρκετά ή πολύ "πλατιά" αλλά σε "συνθήκες κρίσης" στενεύουν σε επικίνδυνο βαθμό. Αυτό που αντέχει πιό πολύ σε οποιεσδήποτε συνθήκες είναι βέβαια η πρωτογενής παραγωγή όπου κάλλιστα η ποδηλατική γνώση και η επεξεργασία αλουμινίου και carbon μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη κατασκευή Ελληνικών ποδηλατικών προϊόντων (από σκελετούς, ρόδες, λαιμούς, τιμόνια, σέλες, κλπ). Έτσι, πιστεύω οτι μια "στροφή" σε συνεργασίες με υπάρχοντες γνώστες (εντός ή/και εκτός του Cyclist) ίσως περιμαζέψει το κόστος των ποδηλατικών προϊόντων, έχει να προτείνει νέα Ελληνικά ποδηλατικά προϊόντα, και μ' αυτό το τρόπο να ξεκινήσει μια νέα κατάσταση με Ελληνικής κατασκευής γκάμα προϊόντων που να είναι περισσότερο βιώσιμη από την μέχρι τώρα απλή μεταπώληση.

pinarello

pinarello

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 661 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g 1. καλες τιμες σε συγκριση με τον ανταγωνισμό- ακομα και με site του εξωτερικου σε περιφερικα (τροχους , σειρες κτλ) οπως bike24 κτλ. 2. να υπαρχουν προσφορες σε τακτα διαστηματα και οχι 1 φορα πριν τα χριστουγεννα 3. περισσοτερα reviews Τακη σε ποδηλατα - εξοπλισμο (οσο περισσοτερο ενημερωμενος ερχεται ενας υποψηφιος αγοραστης στο καταστημα τοσο λιγοτερο χρονο θα χρειαστει για να αγορασει κατι) - επομενως η ενημερωση ειναι απαραίτητη ! 4. μια προταση η οποια θελει πολύ αναλυση (και δεν ειναι απλη) ειναι η εξης : το μαγαζι να ειναι σε οροφο η καπου που να μην εχει πολλα λειτουργικά εξοδα, ωστε στην ουσια ο πελατης να αγοραζει κατευθειαν απο το εργοστασιο.

johnny.tifosi

johnny.tifosi

50% MTB - 50% commuting

• Cyclist Friends
  • 516 Δημοσιεύσεις
Re: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.gr Διορθώστε με αν κάνω λάθος και έχει αλλάξει η κατάσταση μιας και λείπω από την Αθήνα, αλλά παλιά είχα παρατηρήσει απουσία φτηνών ψιλοπραγμάτων. Π.χ. να θέλεις συρματόσχοινα και να υπάρχουν μόνο jagwire. Πιστεύω ότι σε τέτοιου είδους αναλώσιμα και φτηνά ανταλλακτικά πρέπει να φέρετε και κάποια no-name για ρίξετε λίγο το επίπεδο τιμών. Γενικά ως κατάστημα έχετε πολύ ποιοτικά πράγματα αλλά τις περισσότερες φορές ζητούμενο είναι η τιμή. Μπράβο σας πάντως που ζητάτε την γνώμη των πελατών.

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Κι εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω όσον αφορά το στόκ κλπ. όπως επίσης στην πιθανή εύρεση ενός οικονομικότερου χώρου πώλησης-σέρβις-αποθήκης έτσι ώστε με λιγότερα λειτουργικά έξοδα να μπορέσετε να κάνετε και καλύτερες τιμές.Καλό θα ήταν επίσης να δείτε και κάποια οικονομικότερη σειρά προιόντων-ποδηλάτων για περισσότερο ''άνοιγμα'' στην γκάμα των πελατών σας.

takaros7

takaros7

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 947 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g καλημερα και καλη αρχη σ αυτο που κανετε. εχετε δωσει βαση σε ακριβο εξοπλισμο τα περισσοτερα ποδηλατα σας ειναι απλησιαστα και πολυ λιγα αυτα που μπορει να αγορασει ο λαουτζικος και οχι μονο στα ποδηλατα αλλα και στο εξοπλισμο..... ενα μαγαζι συντηρειται απο τα φθηνα-απλα και τα υπολοιπα ειναι για να φτιαχνει τη φημη του.....

psampa

psampa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.323 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Καταρχάς εύχομαι καλή νέα αρχή και καλή δύναμη! Τα περισσότερα έχουν ήδη ειπωθεί, όντως η μεγαλύτερη διαθεσιμότητα μικροαντικειμένων καθώς και ανταλλακτικών shimano θα ήταν διευκόλυνε πολύ. Επίσης, όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο να υπάρχουν reviews για διάφορα προϊόντα ώστε να ενημερώνεται πιο ολοκληρωμένα ο καταναλωτής. Π.χ. θυμάμαι ένα βίντεο του Max που έκανε δοκιμή σε αντιανεμικές και αδιάβροχες μεμβράνες το οποίο ήταν και πολύ χρήσιμο και πολύ πιασάρικο :-) . Προσωπική επιθυμία , αν και μάλλον επιχειρηματικά δεν έχει βιωσιμότητα είναι να υπήρχε και τριαθλητικό κομμάτι όπως παλιότερα με την συνεργασία με την Orca. Πάνω από όλα μην χάσετε τον χαμόγελο σας και τη διάθεσή σας για εξυπηρέτηση και επικοινωνία με τον πελάτη.

Alexis

Alexis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαPatras

Επίσης, όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο να υπάρχουν reviews για διάφορα προϊόντα ώστε να ενημερώνεται πιο ολοκληρωμένα ο καταναλωτής. Π.χ. θυμάμαι ένα βίντεο του Max που έκανε δοκιμή σε αντιανεμικές και αδιάβροχες μεμβράνες το οποίο ήταν και πολύ χρήσιμο και πολύ πιασάρικο :-) .

+1
Να μπορούσαν να κάνουν και αξιολογήσεις αυτοί που έχουν αγοράσει ήδη ένα προϊον

nikos_i

nikos_i

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 32 Δημοσιεύσεις

Επειδή ο χώρος του καταστήματος είναι μεγάλος, επειδή το σημείο αποτελεί έναρξη ή τέλος πολλών ποδηλατικών διαδρομών, επειδή αγώνες ποδηλασίας βλέπουμε 50 άτομα στην Ελλάδα (χωράμε σε ένα καφενείο), επειδή οι αρχιτέκτονες περισσεύουμε σε αυτόν τον τόπο κτλ. θα μπορούσε να δημιουργηθεί το cyclist.gr cafe όπου θα ήταν ο "χώρος" του foroum...
Στο πρότυπο: http://www.lookmumnohands.com/gallery