Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.gr

* * * * * 1 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

AlexVag

AlexVag

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.209 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Εχετε ενα τεραστιο πλεονεκτημα εναντι του ανταγωνισμου, το cyclist-friends, που σας κανει γνωστους σε ολη την Ελλαδα... Πουληστε μεσω ιντερνετ σε ολη την Ελλαδα (φυσικα αυτο απαιτει στοκ, οσες φορες μπηκα να αγορασω κατι απο το site απογοητευτηκα, δεν διαθετετε τις απαραιτητες μαρκες σε χωματινα λαστιχα αλλα και ανταλλακτικα shimano) και οπωσδηποτε μειωστε τα μεταφορικα σας... Γνωριζω καταστηματα μοντελισμου στην Αθηνα που με πληρωμη μεσω paypal τα μεταφορικα ειναι 2.5 ευρω με γενικη ταχυδρομικη... Δυστυχως οταν δεν εχεις προιοντα, οι τιμες σου ειναι καλες αλλα πιο ακριβες απο αυτες του εξωτερικου τοτε δεν μπορεις να περιμενεις απο τον Ελληνα καταναλωτη εκτος Αθηνας να σε στηριξει...δεν εχει λογο να το κανει γιατι ουτε το χαμογελο σου θα δει ουτε τον ωραιο σου χωρο... Επισης πιστευω οτι εκτος απο τον κουρσα (φτου) υψηλων απαιτησεων πρεπει να κοιταξετε και αρκετα πιο χαμηλα γιατι απο εκει "ζει" το μαγαζι...
  • Janimmipse του αρέσει

pinarello

pinarello

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 661 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g "Γνωριζω καταστηματα μοντελισμου στην Αθηνα που με πληρωμη μεσω paypal τα μεταφορικα ειναι 2.5 ευρω με γενικη ταχυδρομικη " Σκεψη - δωρεαν μεταφορικα στην Αθηνα απο ποδηλάτη (εδω το κανουν σε καφε !)

herodotosn

herodotosn

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 17 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Να γράψω και 'γω ... my 2 cents :) Κατ' αρχάς, πάση θυσία και πάνω από όλα και αυτό μου άρεσε είναι το "εμείς εδώ, όλοι" που ανέφερες Τάκη (στο άλλο thread)! Το Cyclist έχει γίνει το ποδηλατικό μου σπίτι και 'καφέ' (και αυτό μου αρέσει ιδιαίτερα, να περνάω απέξω και να σταματώ για κουβεντούλα). Και το μέρος που εμπιστεύομαι και μου δείχνει το δρόμο στην (νέα) ποδηλατική μου πορεία, ξέροντας πάντα ότι δε μπορεί να έχει όλες τις αντιπροσωπείες του κόσμου και ότι άλλα πράγματα μου κάνουν και άλλα όχι. Και το βλέπω όταν το κάνω αυτό, δηλαδή να διαλέγω και πράγματα που είναι 'αντίπαλα' ότι είμαι εν μέσω φίλων & σωστών ανθρώπων που βάζουν την ουσία και το σωστό πάνω από όλα. Σίγουρα τον τελευταίο καιρό έχω απογοητευτεί από κάποιες ελλείψεις, που τις καταλάβαινα κάθε στιγμή και 'πιανόμουν' λίγο στο τι μπορεί να σήμαιναν. Εχω να πω λοιπόν: - Υπάρχουν κάποια ανταλλακτικά - αξεσουάρ που φεύγουν σαν τα ζεστά ψωμάκια. Τα ξέρετε πια είναι, δε μπορεί, αφού φεύγουν αμέσως. Σε αυτά πρέπει να υπάρχει υπερστοκάρισμα, αφού δε θα μείνουν! Για παράδειγμα, τα Bontrager R3 σε διάσταση 25mm (αυτά θα είχα αντί για τα AW2 25mm αν τα είχα βρει). Και αν είχα βρει τα AW3 25mm και πάλι αυτά θα είχα (όχι ότι τα AW2 δεν είναι ΟΚ, αλλά αφού ήμουν για τα άλλα) - Οπως ήδη αναφέρθηκε ... Shimano, πρέπει να βρεθεί λύση, για πολλούς (και εμένα) είναι η φυσική αναβάθμιση (& συντήρηση) σε Trek με βασικές σειρές Bontrager - Shimano - Ρουχισμός, το ίδιο με τα ανταλλακτικά, κάποια νούμερα φεύγουν με το καλημέρα και κάποια μένουν στο ράφι. Τα ξέρετε σίγουρα, αν γίνεται να υπάρχει στοκ στα νούμερα που είναι τα πιο κοινά, έτσι και μεις οι απλά L νούμερο να μη ζηλεύουμε τα XXS και XXL :) - Budget bicycles. Πιστεύω, μια νέα (για το Cyclist) μάρκα με αξιοπρεπή και φτηνά ποδήλατα α) για τον εντελώς νέο στον χώρο β) για αυτόν που θέλει ένα 2ο ποδήλατο για όποιο λόγο (όπως π.χ. εμένα και το trekking Merida που πήρα το καλοκαίρι). Πρόσφατα με ρωτούσε γνωστός για αυτή την κατηγορία και ήταν δυσάρεστο να μην μπορώ απλά να του πω "πήγαινε στο cyclist" (καλά του το είπα, αλλά εννοώ, "πήγαινε και θα βρεις κάτι στην έξτρα φτηνή κατηγορία"). Και ναι, εγώ πλέον το γνωρίζω, ότι από ένα σημείο τιμής και κάτω, ή θα το παρατήσεις ή θα το δεις σοβαρά και θα προχωρήσεις, άρα γιατί αυτό (να προχωρήσεις) να μην γίνει στο Cyclist? - Αν είναι εφικτό, να γίνει πιο άμεση η σύνδεση της πώλησης με τη διαθεσιμότητα που εμφανίζεται στο site. Αυτό θα βοηθήσει όλους ανεξαιρέτως (φίλους από επαρχία, όσους ψάχνουν online και μετά πάνε να αγοράσουν, το προσωπικό του Cyclist και την όλη εικόνα του καταστήματος) Αυτά .. για τώρα!

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Ωραίος! !!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Σας ευχαριστώ πολύ που μπαίνετε στον κόπο να αναλύσετε το θέμα...Ακούω και διαβάζω με προσοχή. Μόνο δύο παρατηρήσεις. Στη μεσαία κατηγορία τιμής νομίζω ότι είμαστε καλυμμένοι για κάποιον φίλο που έγραψε πιο πάνω. Τα ποδήλατά μας ξεκινούν από 300 και φτάνουν όσο θα ήθελε κανείς. Στην μικρή ναι εκεί έχουμε θέμα. Επίσης, αναφορικά με τις τιμές, νομίζω ότι οι τιμές μας σε όλα τα είδη είναι μάλλον οι χαμηλότερες στην Ελλάδα ενώ είναι παρόμοιες ή και χαμηλότερες από του εξωτερικού ιδιαίτερα αν μιλάμε για φυσικά καταστήματα. Σαφώς και δεν μπορούμε να συγκριθούμε με μερικά site του εξωτερικού αλλά αυτό ποτέ δεν θα γίνει μιας και είναι διαφορετικό το concept. Συνεχίστε αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.403 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Χρειάζεται οπωσδήποτε ένα ακόμα κατάστημα ώστε να καλυφθεί όλο (ή σχεδόν όλο) το λεκανοπέδιο. Η Γλυφάδα θα φάνταζε πολύ πιο κατάλληλη από τη Βάρη, όπου ήταν το παλιό μαγαζί. Όμως, δε χρειάζεται να είναι μεγαθήριο όπως στο Χολαργό. Ας είναι ένα παράρτημα του κεντρικού κι ας έχει μόνο 150-200 τετραγωνικά. Αν είναι μικρό, θα έχει μικρά λειτουργικά έξοδα και θα μπορεί να αποδώσει με 1-2 άτομα. Καθημερινό κούριερ ανάμεσα στα δύο μαγαζιά. Πας στο παράρτημα, το παραγγέλνεις και την άλλη μέρα (ή και εντός της ημέρας) το έχεις.

hafhaf

hafhaf

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 145 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g ..Εγώ θα πρότεινα να ανοίξετε το "scope of your business.." Αμιγώς ποδηλατικό μαγαζί έχει συγκεκριμένο κοινό και δεν είναι και το πολυπληθέστερο έναντι άλλων αθλημάτων.. Επενδύστε και σε αλλά αθλήματα, ξεκινήστε δοκιμαστικά με κάποια παπούτσια, ρούχισμο για τρέξιμο και hiking και ανάλογα με την κίνηση θα πρέπει να δείτε μέχρι που μπορείτε να αντέξετε. Οργανώστε κάποια μαθήματα ποδηλασιας, επενδύστε στην εκπαίδευση και παράλληλα κάντε ένα προγραμματισμό δραστηριοτήτων έτσι ώστε υποστηρικτικά να βοηθάτε τις πωλήσεις. Δημιουργήστε ένα προγράμμα ανταμοιβής και αφοσίωσης για πελάτες που κάνουν μεγάλο όγκο αγορών με την δυνατότητα εξαργύρωση σε "υπηρεσίες"που έχουν επιχειρηματικα χαμηλότερο πάντα κόστος πχ bike fit από ότι ο εξοπλισμός. Μια επιχείρηση πρέπει να προσαρμόζεται πολύ γρήγορα στις καταναλωτικές συνήθειες... Το θέμα πέρα από την καλή πρόθεση είναι και τι κεφάλαιο είναι διαθέσιμο και μέχρι που μπορείτε να πάρετε το οποίο επιχειρηματικό ρίσκο.. Thank you

panagosr

panagosr

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 448 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Εγω βλεπω πως εχετε επικεντωθει πολυ στην κουρσα. Δηλαδη αν ειναι να γινει αγορα ανταλλακτικου για mtb το cyclist θα ειναι τελευταιο στην λιστα..και αυτο με στεναχωρει..γιατι το μαγαζι εχει τις υποδομες-χωρους-μηχανικους κτλπ για να μπορει να ασχοληθει με ολα τα ειδη ποδηλασιας..αν ηταν ενα μικρο μαγαζακι που να μην χωραγε τα παντα τοτε αλλαζει το θεμα.. Δηλαδη εκει που θελω να καταληξω ειναι πως εαν φερεται πραγματα για mtb (εκει που πιστευω οτι ''ποναει το cyclist'')(διορθωστε με αν κανω λαθος)τοτε θα πετυχεται περισσοτερα....συμφωνα με την δικη μου λογικη, ετσι... Και οταν λεω ανταλλακτικα mtb ενοω καρυφαιες μαρκες.. Να εχει απο ολα βρε παιδι μου :lol:

mrkaza

mrkaza

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 430 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Τα κορυφαία συνήθως μένουν ράφι υπάρχουν σε όλα τα καταστήματα για Prestise θα έπρεπε με κάποιο τρόπο αλλα αυτο είναι θέμα πολιτικής της κάθε εταιρίας (Shimano campagnolo etc ) να υπήρχε δυνατότατα να έρθει οτι χρειάζεται κάποιος σχετικά άμεσα για τα εξωτικά αλλα σίγουρα όχι ετοιμοπαράδοτα εκτός και αν η «μαμα» εταιρια δινει stock protection που το αμφιβάλω . Αυτό που όμως έχει κατά την αποψη μου απολυτο δικιο ο panagossr είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχουν βασικά MTB πράγματα και όπως ολοι ανάφεραν λυσης και για αυτόν που θεώρει 200-300 ευρώ πάρα πολλά για ένα ποδήλατο Αυτόν που έχει κανει το λάθος και εχει αγορασει ένα ποδήλατο από παιχνιδάδικο και είναι αρρύθμιστο κτλ κτλ το ότι θα το κάνετε λειτουργικό θα το εκτιμήσει αλλα όταν θα κανει τον τροχό τετράγωνο η λυση 160 + ευρω το ζευγάρη ενώ 200 κανει το ποδήλατο ακούγετε κάπως …

rainfree

rainfree

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.116 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝαύπλιο
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g λεπτομερεια της λεπτομερειας αλλα ας την αναφερω.. θα διευκολυνε πολυ οσους βρισκονται επαρχια αν στο online shop στα ειδη ενδυσης υπηρχε καποιος οδηγος μεγεθους. Για παραδειγμα οταν ειχα παρει ενα κοντο κολαν της etxeondo (εξαιρετικο κ αφθαρτο by the way), ειχα στειλει γνωστο μου να το παρει εχοντας τις μετρησεις μου, ενω θα ηταν πιο ευκολο να δω τον οδηγο κ να ειμαι σιγουρη γι αυτο που παραγγελνω. ακομη και τωρα που κοιτουσα για καλυμματα ποδιων, μην εχοντας αγορασει ξανα για να γνωριζω το νουμερο μου, αναγκαζομαι να το μαντεψω. :?:

pusherman

pusherman

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.777 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Για τα ρούχα υπάρχουν οδηγοί μεγέθους σε κάθε εταιρία.Ίσως ένα απευθείας λίνκ από το σάιτ σας βοηθούσε. Ρούχα λοιπόν....΄Ολη την σειρά Bontrager που φέτος είχε ωραία τζάκετ κ.λ.π., λιγότερα top από Εxteondo (ποοοολύ κλαρινογαμπρέ τα τζάκετ- μπλουζάκια της).Τα Funkier έχουν καλό vfm αλλά από design μέτρια. Ίσως μια πιό "bouτique" μάρκα θα πουλούσε .Eπιλεγμένα κομμάτια από Rapha π.χ. (φθινοπωρινά -χειμωνιάτικα jersey που έχουν διαχρονικό styling) ή άλλη αντίστοιχη .΄Οχι όλη την σειρά τους . Δές και Τorm σε ίδια ποιότητα αλλά φθηνότερα. Ελαστικά βάλτε και κάτι άλλο από Bontrager ,έστω σε δρόμου.

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g

Εχετε κανει μεγαλο ανοιγμα σε ιδια προιοντα και πολλες φορες σε 3-4 διαφορετικες μαρκες απο την αγορα που φυσικα με τη παρακολουθηση της αποθηκης και ελλειψεων που χρειαζεται δε γινεται να καλυφθουν.
Ειδικα στο ρουχο που ειμαι απο το 1987 στο χωρο,θεωρω οτι εχοντας τις Funkier,Etxeondo και φυσικα και αναγκαστικα τη Bontrager λογω του γκρουπ της Trek μοιραζετε δυναμεις και τις περισσοτερες φορες σοβαρες ελλειψεις.

Κατα τον ιδιο τροπο θα σας προτεινα να κρατησετε σαν αντιπροσωπεια μονο τη Trek που εχει τεραστια γκαμα και απλα να αφησετε την Orbea.
Θα μου πεις φυσικα Τακη οτι τα χρονια προωθησης και στηριξης στην Ελληνικη αγορα της Βασκικης φιρμας δε πετιωνται ετσι,anyway η αποφαση δικη σας.
Στις σελλες εισαστε αρκετα καλοι με την ελευση της Fizik,αλλα η ιδια η εταιρεια οπως πολλες αλλες επεκτεινεται συνεχως και σε αλλα προιοντα οπως τα παπουτσια που ετσι κι αλλιως ειχατε τα Diadora,Bontrager.

Στο δρομο της πορειας οπως ειδα αφησατε αναγκαστικα την Catlike,αφου οπως εγραψα και πιο πανω το Trek Group βγαζει πλεον τα παντα ... καπου αυτη η κινηση επιβεβαιωνει τα παραπανω λεγομενα μου.

Και τελος η γκαμα της Campagnolo μαζι με την αδερφη Fulcrum ειναι ενα δυνατο κομματι που εχει ανοιξει πολυ σε ποσοτητα προιοντων ... εκει θελει διαθεσιμοτητες και ειδικα σε σειρες κοντα στο 300-600 που φυσικα βασιλευει η Shimano σε πωλησεις παγκοσμιως.

Τακη η δικη μου αποψη ειναι συγκεκριμενες λιγες φιρμες και πληροτητα σε αυτες ωστε να μπορεις αμμεσα να καλυπτεις πελατη σε οτι ζηταει.

;)

Συμφωνώ και επαυξάνω :thumbup:

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.194 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Το να απλωθεί σε χώρους που έχουν όοοολοι [πχ πολύ χαμηλού κόστους ποδήλατα] σε τι εξυπηρετεί? Ας είναι κι ενα μαγαζί που να μην πουλάει μπερέτες και καριοφύλια.

Για ανταλλακτικά ευρείας χρήσης, ίσως να το βλέπατε.
Για επέκταση στο ΜΤΒ? ή να είναι εκτός και να συγκεντρωθείτε σε πόλη (με στύλ) και κούρσα (φτου). Στο ΜΤΒ άλλοι είναι αρκετά πιο εμπρός [???] μπορείτε να καλύψετε την απόσταση?

Για το κατάστημα: Ένα μικρό χώρο για καφέ (όχι δωρεάν) / γνώση με βιβλία, καμιά προβολή (προϊόντων). Λόγω δεδομένων, θα ήθελε άλλο χώρο, έχει δίπλα κανα μικρό μαγαζάκι. Ακόμη και συνεργασία να κάνατε ...
Μια άλλη διαρρύθμιση χώρων / φρεσκάρισμα στο κατάστημα. Είναι ακόμη ωραίο αλλά μια αλλαγή βοηθάει κι εσάς ψυχολογικά [εκτος πορτοφολιού]
Η θέση με μετρό κοντά είναι νομίζω οκ - Αν δείτε όμως ευκαιρία με νέα μίσθωση, για καλύτερους χώρους, τολμείστε!

Ποδήλατα για τέστ ράιντ 1-2 ημερών. Έτσι ο υποψήφιος αγοραστής θα έβλεπε τη διαφορά ποιότητας σε σχέση με άλλες προτάσεις. Κι ας είναι και λίγο προηγούμενο μονδέλο. Θα βοηθούσε τους αναποφάσιστους. (τα πρακτικά του δανείου λύνονται εύκολα) [[[[ @Τάκης: χαχαχα, αυτό λέγεται θράσος!]]]].

Διαφημισοεκπαίδευση: δηλ τύπωμα φυλλαδίων για την οδική ασφάλεια, για τη χρήση των ποδηλάτων, για την επιλογή ποδηλάτου και διανομή σε σχολεία πχ. Ακόμη κι 1-2 από σας θα μπορούσαν να μιλήσουν για τα παραπάνω σε σχολεία [καλεσμενοι από συλλόγους γονέων]

Το έχω πεί πολλές φορές: παιδικό ποδήλατο/ εξοπλισμό! Νορμάλ δηλ ποιότητα χωρίς όμως πολύ μεγάλο κόστος. Εκεί ίσως θέλει μία μάρκα. Λείπει από την αγορά. Και είναι αρκετοί αυτοί που αγοράζουν τους κουβάδες και καταλαβαίνουν μετά τι έκαναν. Είναι και επένδυση σε πελατεία: Τα μικρά θα κολλήσουν με το κατάστημα αγοράς του ποδηλάτου τους.

poseidonsr

poseidonsr

anabolbike

• Cyclist Friends
  • 288 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g με σειρά προτεραιότητας (κατά τη γνώμη μου) : 1. αύξηση ποικιλίας ετοιμοπαραδωτων η παραδοτέων εντός 2-3 ημερών προς όλες τις κατευθύνσεις (χωμάτινα, φτηνά, μάρκες, περίεργα..) 2. διοργάνωση συχνών events παντός τύπου (βόλτες, αγώνες, bazar, πίτες, μπύρες, δοκιμές, εκδρομές, φωτογραφισεις...) 3. βελτίωση προσβασιμοτητας στο κατάστημα, είτε με παραρτήματα, είτε με μεταφορά κάπου που να εξυπηρετεί περισσοτερους από το target group σας) 4. αναβάθμιση του site, και στο κομμάτι του internet, και στο κομμάτι της παραγγελίας-μεταφορικων

fox

fox

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 497 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g το μαγαζι για μενα εχει μπαταρει πολυ προς τη μερια της κουρσας . Η μητερα της ποδηλασιας μπορει να ειναι τα ποδηλατα δρομου αλλα αθροιστικα μεγαλυτερο μεριδιο εχουν το mtb , το bmx, τα παιδικα ποδηλατα και τα fitness . Για παραδειγμα δειτε τα παιδικα ποδηλατα , εκει υστερειτε πραγματικα .Αν κανετε μια βολτα στα παρκα και στις παιδικες χαρες σπανια θα βρειτε μαρκες οπως orbea και trek γιατι ειναι απαγορευτικες οι τιμες τους για ενα γονιο που εστω και ενα παιδι να εχει καθε 3 χρονια πρεπει να του αλλαζει ποδηλατο .Και πραγματικα δε γνωριζω κανενα παιδακι που να μην εχει ποδηλατο αλλα γνωριζω πολλους ενηλικους που δεν εχουν ποδηλατο δρομου . Φιλικα παντα , θεωρω οτι εχετε μπερδεψει αυτο που σας αρεσει με αυτο που ειναι εμπορικο και μπορει να κρατησει ενα καταστημα . Επισης δυστυχως για ολους μας δεν ειμαστε πλεον μια upper market αγορα , πρεπει να βρειτε εταιρειες με πιο χαμηλες τιμες και τιμια προιοντα . Τελος θεωρω οτι νομοτελειακα καποια στιγμη πρεπει να κανετε και δικη σας σειρα ξεκινωντας απο τα ρουχα ( που ειναι πιο ευκολα για παραγωγη ) με σκοπο καποια στιγμη να κανετε και δικους σας τροχους ,τιμονια , παλουκοσελα ακομα και ποδηλατα . Ειναι πολυ δυσκολο πλεον να βαζετε παραγγελιες σε μεγαλους οικους ( π.χ. trek) του εξωτερικου οσο και να εχουν χαμηλωσει τα minimum τους.

Guest_Marialena_*

Guest_Marialena_*
  • Guests

Εχετε ενα τεραστιο πλεονεκτημα εναντι του ανταγωνισμου, το cyclist-friends, που σας κανει γνωστους σε ολη την Ελλαδα... Πουληστε μεσω ιντερνετ σε ολη την Ελλαδα (φυσικα αυτο απαιτει στοκ, οσες φορες μπηκα να αγορασω κατι απο το site απογοητευτηκα, δεν διαθετετε τις απαραιτητες μαρκες σε χωματινα λαστιχα αλλα και ανταλλακτικα shimano) και οπωσδηποτε μειωστε τα μεταφορικα σας... Γνωριζω καταστηματα μοντελισμου στην Αθηνα που με πληρωμη μεσω paypal τα μεταφορικα ειναι 2.5 ευρω με γενικη ταχυδρομικη...

Δυστυχως οταν δεν εχεις προιοντα, οι τιμες σου ειναι καλες αλλα πιο ακριβες απο αυτες του εξωτερικου τοτε δεν μπορεις να περιμενεις απο τον Ελληνα καταναλωτη εκτος Αθηνας να σε στηριξει...δεν εχει λογο να το κανει γιατι ουτε το χαμογελο σου θα δει ουτε τον ωραιο σου χωρο...

Επισης πιστευω οτι εκτος απο τον κουρσα (φτου) υψηλων απαιτησεων πρεπει να κοιταξετε και αρκετα πιο χαμηλα γιατι απο εκει "ζει" το μαγαζι...

Γιατί να πουλάει ένας αντιπρόσωπος online στην επαρχία όταν μπορεί να διανέμει τα προϊόντα των αντιπροσωπειών του στα καταστήματα της επαρχίας; Δεν κατάλαβα γιατί δεν έκανε το cyclist ποτέ διανομή στις δύο αντιπροσωπείες που έχει και εμμένει μόνον στην λιανική. Πόσα να πουλήσεις από ένα μαγαζί στην τελική και πόσα online, όταν υπάρχει δε και τέτοιος ανταγωνισμός στις online πωλήσεις.

Από εκεί και πέρα και οι δύο αντιπροσωπείες έχουν τεράστια γκάμα μοντέλων, από τα πιο ακριβά μέχρι τα πιο οικονομικά και έτσι ο κάθε έμπορος μπορεί να επιλέξει τι θα στοκάρει ανάλογα με την αγοραστική δύναμη της πελατείας στην οποία απευθύνεται. Για να μην στοκάρει πιο οικονομικά πράγματα το cyclist προφανώς και έχει πελατεία με μεγαλύτερη οικονομική άνεση που μπορεί να κρατήσει το μαγαζί με λιγότερες αλλά πιο υψηλές στην τιμή πωλήσεις.

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Όπως είπαν και τα προηγούμενα παιδιά νομίζω ότι το Cyclist πάσχει σοβαρά σε ότι έχει να κάνει με καθημερινά αλλά και after market προϊόντα τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με το mtb. Πχ μπορώ να έρθω και να αλλάξω άμεσα τακάκια, δίσκους, αλυσιδα, πετάλια στο ποδήλατο μου; Μπορώ να αναβαθμίσω τα φρένα, την μετάδοση μου, να βάλω dropper πλην Crankbrothers κτλ; Μπορώ να έρθω να κάνω σέρβις στις αναρτήσεις και στο dropper μου; Μπορώ να παραγγείλω κάποια αλλά λάστιχα πλην Bontrager; Όλα τα παραπάνω λοιπόν (που κοστίζουν έναν σκασμο χρήματα και αυξάνουν την επισκεψιμοτητα) έχω την αίσθηση (ίσως και να κάνω λάθος) πως δεν μπορώ να τα κάνω στο Cyclist και για αυτό και όταν έχει χρειαστεί απευθύνθηκα σε αλλά ποδηλατικα καταστήματα.

vamvakoolas

vamvakoolas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.544 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαCentral Europe
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g καθε καταστημα θα πρεπει να απευθηνεται σε ολους και να παρεχει υπηρεσιες με επαγγελματισμο: απο το παιδι δημοτικου που του "εσκασε" το λαστιχο και θελει να το φτιαξει μεχρι και απο τον αθλητη που θελει να ρωτησει τη διαφορα του ταδε ελαστικου σε σχεση με αυτο που εχει... Λογω κρισης θα πρεπει να παρεχει φθηνο προιον (με προτεραιοτητα) αλλα να ειναι σε θεση να προσφερει και το hi-end.. Μια νεα ταση που γινεται must και στη χωρα μας ειναι το καφε...δηλαδη εφοσον υπαρχει η υποδομη να πωλειται καποιο αναψυκτικο ή ροφημα εστω και απο μηχανη... Επισης οπως εχει αναφερθει (ακομα και παλιοτερα) δε γινεται πελατης που κανει αγορες συστηματικα ή με μεγαλο ποσο να μην επιβραδευεται εστω και με ενα μικρης αξιας δωρο για παραδειγμα ενα παγουρι ή gels ή σαμπρελιτσα Ολα τα παραπανω (και αλλα πολλα στη διαθεση της επιχειρησης) εχουν σχεδον μηδενικο κοστος αλλα θα βοηθησουν και το καταναλωτη αλλα και την επιχειρηση

jazzu4ia

jazzu4ia

Cyclist Friends

• Cyclist Friends
  • 74 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία...outer space...
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g ...σουτάρισμα στην πιο υπερεκτιμημένη μάρκα του πλανήτη : crankbrothers ...

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.403 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g ...σουτάρισμα όσων πελατών κλέβουν μέσα από το μαγαζί.

cpanagiotopoulos

cpanagiotopoulos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 101 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Θα ήθελα να συμφωνήσω με όσους φίλους λένε το μαγαζί να έχει σαν αρχή του το παιδί. Τάκη έχετε σκεφτεί να φτιάξετε μία ομάδα - ακαδημία για παιδιά. Δε χρειάζετε να έχεις 500 αθλητές. Αλλά σκέψου παιδιά απο 7-8 χρονών μέχρι 15. Νομίζω ότι το cyclist έχει και αθλητές και προπονητές και μηχανικούς που μπορούν να υποστηρίξουν ένα τέτοιο εγχείρημα. Οι επόμενοι πελάτες σας - φίλοι σας είναι τα παιδιά. Το εμπορίκό κομμάτι νομίζω ότι το υπερκαλύψαν όλοι οι παραπάνω.

Cyclo Lobbyist

Cyclo Lobbyist

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.147 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΕύβοια

loyalty point system/κάρτα ή/και mailing list με newsletter & κωδικούς εκπτώσεων/προσφορών μέσω του eshop

Ακριβως όλα αυτά !!!

Εχω αγοράσει με πόντους από κάρτα ποδηλατομάγαζου, πολλά πράγματα. Είναι χρήσιμα.

Pointguard

Pointguard

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 341 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Κατι για τον ρουχισμο που ανεφερε πιο πανω φιλος . Πριν καμποσο καιρο ζητησα την εμφανιση με το λογοτυπο της εταιριας - όλα σετ - τζερσευ , σορτς κατω κοντο , μακρυ , ..πολύ απλα γιατι ηταν ομορφα ... και με πολύ υφος μου απαντουν ότι αυτά τα φορα η " ομαδα " . Ξαναρωτω ... καποιο άλλο πιο λαικο δεν υπαρχει , εξαλλου διαφημιση θα σας κανω . Κατηγορηματικά ...αυτά είναι για τους αθλητες ....

tzak

tzak

ΚυνηγοΚΟΜ

• Cyclist Friends
  • 823 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Δεν μπορώ ακόμη να κάνω προτάσεις αλλά θέλω να παραθέσω ορισμένα γεγονότα για να αντιληφθούν και οι υπόλοιποι σε τι κατάσταση είναι η αγορά. α)Ο Τάκξου μίλησε για πληθώρα νεοεισερχόμενων επαγγελματιών στο χώρο την τελευταία 4ετία. Πράγματι στον χώρο μπήκε κόσμος άσχετος ο οποίος διέθετε κεφάλαια για επενδύσεις. Αποκορύφωμα το παρακάτω προσωπικό παράδειγμα: μπαίνω σε κατάστημα των ΒΠ και ζητώ να μου βάλει 25psi στο μπροστινό λάστιχο του ΜΤΒ. Με ύφος "επιστήμονα" μου λέει πως θα κόψω την σαμπρέλα. Του απαντάω πως δεν έχει αναγκη διότι έχει ζουμιά. Με κοιτάει με βλέμμα αγελάδας:"τι ζουμιά?". Τέτοιος ήταν και ο επαγγελματίας είναι που έχει δώσει λάθος μέγεθος στην γειτόνισά μου, ΜΤΒ 29αρι στον φίλο μου που δεν ξέρει τι πάει να πει χώμα, κοκ. Αυτός ο επαγγελματίας προσπαθεί να διώξει τώρα το στοκ που του φόρτωσε ο γενικός αντιπρόσωπος και πιεζει τις τιμές χωρίς αύριο. β) οι γενικοί αντιπρόσωποι έχουν μεταφέρει μέρος των υποχρεώσεών τους στην πλάτη των ντιλερς. Για παράδειγμα δεν στοκάρει τακάκια ο κεντρικός και έχει την απάιτηση να το κάνουν οι συνεργάτες. Μα ποιο κατάστημα όμως μπορεί να αντέξει μια τέτοια πολιτική. Πριν ένα εξάμηνο χρειάστηκα μια ακτίνα για τροχό Durace. Η απάντηση του μηχανικού μου ήταν πως ήμουν πολύ τυχερός διότι μονο μια υπήρχε στα κεντρικά. όπως χαρακτηριστικά μου είπε "η ακτίνα είχε το όνομά σου επάνω της γραμμένο". Δεν είναι τυχαίο λοιπόν να στρέφεται ο πελάτης σε όποιον έχει διαθεσιμότητα. Εδώ έρχεται το θέμα της αδυναμίας να ανταγωνιστεί ένα κατάστημα τις τιμές των "γερμανικών αποθηκών" εεε....συγγνώμη ιντερνετικών καταστημάτων. Μα δεν μπορεί να τους χτυπήσει κανείς. Προσωπικό παράδειγμα: ο μηχανικός μου να παραγγέλνει ανταλλακτικά Σιμανο από τους Γερμανούς και να χρεώνει τον πελάτη του με το ίδιο κόστος (+ταχυδρομικά) για να μην τον χάσει από πελάτη (αφού δεν μπορεί να το βρει εδώ). γ) οι πωλήσεις των ποδηλάτων έχουν πάθει καθίζηση και έχουν επιστρέψει σε επίπεδα του 2000 (από επίσημα στοιχεία, δεν μπορώ να αποκαλύψω παραπάνω). όπως καταλαβαίνει κανείς αυτό έχει αντίκτυπο σε πολλά όπως δαπάνες για αναβαθμίσεις, ρούχα, εξοπλισμό και αντικατάσταση ποδηλάτων. Ακόμη και η προβλεπόμενη συντήρηση έχει δεχθεί χτυπήματα. αλλαγή τσιμούχας στο πηρούνι (ετήσιο κόστος για το ΜΤΒ) και θές 50€. μην περιμένεις να σου έρθει το ΚΟΜ...με τέτοιο πηρούνι καλέ μου φίλε! δ)μέσα σε αυτή τη δίνη, ίσως να χρειάζεται στρατηγική μάρκετινκ που να στηρίζεται σε έρευνα. Είχα διαβάσει άρθρο σε αγγλικό περιοδικό για το πως πρέπει τα ποδηλατάδικα να αντιμετωπίσουν τον αυξημένο ανταγωνισμό των "υπερ-αποθηκών" βλέπε Τσέινι. μια από τις λύσεις ήταν η παροχή εμπειρίας μέσα στα καταστήματα. δηλ. στηρίζονταν στο δόγμα Starbucks όπου δεν πίνεις καφέ αλλά πας για την συλλογή εμπειριών. Η ιδέα του καφέ μέσα στο ποδηλατάδικο ακουμπάει σε αυτή την προσέγγιση της εμπειρίας. μια άλλη στρατηγική, από ορισμένους παρεξηγημένη, είναι η εμμονή στην niche αγορά. τώρα κουρσά θα είναι αυτό?μήπως Enduro?μήπως... η τακτική της premium αγοράς έχει και αυτή τους υποστηρικτές της.Στην Ελλάδα της κρίσης φάνηκε ότι όσοι στράφηκαν σε τέτοιες αγορές είδαν αύξηση των πωλήσεών τους. Η επιλογή κάρτας ανταπόδωσης θα μπορούσε να λειτουργήσει θετικά. επίσης η σύσταση κέντρου μεταχειρισμένων θα μπορούσε να δώσει μια ώθηση (όπως οι μάντρες αυτοκινήτων που παίζουν με ανταλλαγή καινούργιου μεταχειρισμένου και κατόπιν προσφέρουν καλομεταχειρισμένα με εγγύηση). μια επιλογή που είχα δει στην Αγγλία ήταν το leasing ποδηλάτων, αλλά αυτό με τις τράπεζες να ψάχνουν για ρευστότητα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Κλείνοντας θα παρακαλούσα να μην απαντήσει κανείς στα παραπάνω για να μην εκτραπεί η κουβέντα...άλλωστε όπως είπε και ο Κλιντ Ηστγουντ: "οι γνώμες είναι όπως οι κ..........ς, όλοι έχουν και από μία" ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Antwnis

Antwnis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.028 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Product bundling ~ Αγοράζω τιμονι, λαιμό παλουκόσελο έχω κάποια % έκπτωση, το ίδιο αν αγοράζω τροχούς, κασέτα, ελαστικά ή 3-4-5 περιφερειακά ίδιου οίκου

potge

potge

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 81 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g 1) Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα γραφόμενα περί ανταλλακτικών ιδιαίτερα για το mtb (shimano, sram κλπ) που έχουν και μια αυξημένη ανάγκη σε περιοδική συντήρηση. Είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα καθώς έτσι υποβαθμίζεται σημαντικά η δυνατότητα παροχής υπηρεσίων συντήρησης-επισκευής-αναβάθμισης κάτι που είναι μεγάλο "αυτογκόλ" δεδομένου των αξιόλογων μηχανικών. Ειδικά σε μια αγορά που έχει γεμίσει "πωλητές" και πάσχει από υποστήριξη. Τέλος έτσι θα κερδίσετε και πελάτες που είτε έχει custom ποδήλατο, είτε το έχει αγοράσει από το εξωτερικό. 2) Επίσης θεωρώ πως η πρόταση για τα σχολεία, πέραν του οικονομικού αποτελέσματος -που δεν είμαι σε θέση να το κρίνω- θα ήταν και μια αξιόλογη δράση. 3) Ενοικίαση ποδηλάτων ή συνεργασία με εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην ενοικίαση ή στην διοργάνωση εκδρομών, εναλλακτικού τουρισμού κοκ. 4) Προσθέτοντας σε μια αναφορά στα μεταχειρισμένα, για τα ποδήλατα που αγοράζονται από το cyclist (και κατ` επέκταση συντηρούνται -εν γένει- περιοδικά) θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα service book, συνιστώντας ένα ενδεικτικό (αλλά σίγουρα όχι αποδεικτικό) στοιχείο της κατάστασης ενός ποδηλάτου. Αναγνωρίζω βέβαια πως υπάρχουν αρκετές δυσκολίες και εμπόδια σε κάτι τέτοιο...

spasias

spasias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 83 Δημοσιεύσεις

1. Φτηνά και ποιοτικά ανταλλακτικά (τιμόνια, παλουκόσελα κλπ), αναλώσιμα (τακάκια, λάστιχα, σύρματα κλπ) και ρούχα σε αφθονία. Δυο φορές που πέρασα τη "πάτησα" μια και δεν υπήρχαν φτηνά ανταλλακτικά και από τη φούρια μου πήρα αντίστοιχα ακριβά. Τώρα πιάνω τον εαυτό μου να κοιτάζει όλο σε Ευρώπη μεριά σε ιντερνετομαγαζα.
2. On line shop με real time διαθεσιμότητα προϊόντων και δυνατότητα αντικαταβολής. Όλοι μας έχουμε δει πράγματα στο site παίρνουμε τηλ και δεν υπάρχει (στη βράση κολλάει το σίδερο)
3. Υποστήριξη campagnolo, shimano sram σε βασικά αναλώσιμα.
4. Πολλά bazzar ή προσφορές
5. Αλλαγή θέσης καταστήματος σε πέρασμα π.χ. μετρό όπου θα μπουν και μερικοί άσχετοι με το ποδήλατο που δεν έχουν ψαχτεί με forum internet κλπ.
6. Αλλαγή εμφάνισης καταστήματος από του pro που έχει τώρα σε κάτι πιο γήινο. Το έχω νιώσει και εγώ αλλά μου το έχουν πει και φίλοι άσχετοι με το σπορ. Το κατάστημα δείχνει ότι απευθύνεται σε επαγγελματίες και ο απλός κοσμάκης δεν τολμά να μπει μέσα. Βιτρίνα και παρκαρισμένα ποδήλατα γενικής χρήσης π.χ. trecking, city παιδικά και επίσης ποδήλατα entry level τύπου "ideal" και αντίστοιχων φτηνών εταιρειών που παίζουν στο εξωτερικό για κάλυψη αναγκών απλού ποδηλάτη. Ισως δύο βιτρίνες ή είσοδοι.
7. Σέρβις και υποστήριξη φτηνών και παλιών ποδηλάτων με κοινά και πολύ φτηνά ανταλλακτικά ώστε να υπάρχει κίνηση στο κατάστημα και να εξυπηρετείται ο κάθε ένας. Κακά τα ψέματα οι καιροί είναι δύσκολοι.
8. Διατήρηση κομματιού του καταστήματος για πράγματα για ακριβά γούστα και επίσης αναπτυξη περισσότερο MTB. Στο συγκεκριμένο κομμάτι να υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας πολλών ανταλλακτικών και εξαρτημάτων (που λογικά είναι ότι δεν μπορούν να υπάρχουν σε στοκ) με παράδοση σε λογικό χρονικό διάστημα 4-5 ημέρες. Προσωπικά και λίγο πιο ακριβά να το πλήρωνα, από site τύπου bike24, θα το έπαιρνα από Ελλάδα αν ερχόταν γρήγορα. Ο γνώστης που ξέρει τι θέλει θα το ψάξει από παντού απλά στο τέλος αν όλα είναι παρόμοια (τιμή και χρόνος παράδοσης) θα το πάρει από Ελλάδα που θα έχει και την διαπροσωπική σχεση με το κατάστημα.
Το να επικεντρωθεί στο να στοκάρει το κατάστημα ακριβά και εξειδικευμένα προϊόντα για μένα είναι ανούσιο. Π.χ. αυτός που θα πάρει Zipp, θα τις πάρει όχι επειδή τις βλέπει στο ράφι αλλά επειδή τις θέλει άρα θα ψάξει παντού να βρει την καλύτερη προσφορά ...

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Συνεχίζω να ακούω και να διαβάζω. Δεν γράφω γιατί δεν θέλω να πάω κάπου την κουβέντα και να σας αποτρέψω από το να γράψετε. Ίσως όταν εξαντλήσουμε το θέμα να κάνω μια γενική τοποθέτηση γιατί πάνω απ΄όλα θέλω τα μέλη μας να είναι "ψιλιασμένοι" για το τι γίνεται στην αγορά το ποδηλάτου. Ωστόσο εσείς συνεχίστε.

trehanero

trehanero

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.149 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚαλλιθέα

Συνεχίζω να ακούω και να διαβάζω. Δεν γράφω γιατί δεν θέλω να πάω κάπου την κουβέντα και να σας αποτρέψω από το να γράψετε. Ίσως όταν εξαντλήσουμε το θέμα να κάνω μια γενική τοποθέτηση γιατί πάνω απ΄όλα θέλω τα μέλη μας να είναι "ψιλιασμένοι" για το τι γίνεται στην αγορά το ποδηλάτου. Ωστόσο εσείς συνεχίστε.

1.Το θέμα έχει ψωμί μάστωρ ακόμα....
2.Στην" αγορά "του ποδηλάτου-και όχι μόνο-γίνεται της πουτάνας...
3.Οσον αφορά τα προιόντα,λίγα και καλά,αλλά όλη η γκάμα..
4.το "cafe"που αναφέρεται πιο πάνω,ίσως είναι μια λύση
5.ΔΕΝ χρειάζεται τεράστιος χώρος για ένα ποδηλατάδικο....
καλημέρα μάστωρ...

herodotosn

herodotosn

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 17 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για την βελτίωση του Cyclist.g Συνεχίζουμε :) Είδα μια παρατήρηση που την κατάλαβα, το θέμα του ψαρώματος κάποιου εντελώς νέου στον χώρο. Ημουν και 'γω εκεί (ψάρι!) και αυτό ισχύει! Και ίσως να είναι απλά θέμα βιτρίνας ή καλύτερης προώθησης. Και μιας και ανέφερα την προώθηση, το Cyclist ΕΙΝΑΙ δίπλα στο μετρό (πιο κοντά και θα ήταν μέσα στο μετρό!!), επί κεντρικής λεωφόρου (Μεσογείων) και με άπλετο πάρκινγκ για αυτοκίνητα. Δεν μου έρχεται κάποιο άλλο κατάστημα με καλύτερες προϋποθέσεις πρόσβασης κατά νου (τουλάχιστον στην από δω μεριά της Αθήνας). Ισως και αυτό είναι θέμα προώθησης, ναι είναι όλα αυτά αλλά κάπως πρέπει να το ξέρουν και όσοι δεν έχουν πάει ακόμα στο φυσικό κατάστημα!