Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 απαντήσεις στο θέμα

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις
Η αγορά των powermeters υπάρχει εδώ και περίπου μια δεκαετία αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια η τεχνολογία έχει γίνει πιο προσιτή στον μέσο αναβάτη/αθλητή. Από τα πανάκριβα βαττόμετρα των 2500+ ευρώ (SRM) στα πολύ πιο εύκολα για κάποιον να τα αποκτήσει (Quarq,Rotor, Garmin Vector κτλ) και φτάσαμε πλεον στα powemeters κάτω των 1000 ευρώ.

Stages Cycling η καινούργια εταιρία που θα εμπορεύεται το Cyclist.gr

http://www.stagescycling.eu/shop/

Πρόκειται μάλλον για την φθηνότερη και πιο αξιόπιστη λύση για powermeter. Το κάθε powermeter είναι ο σένσορας που είναι κολλημένος στο αριστερό μπράτσο του βραχίωνα.

[ATTACH]250476[/ATTACH]

Στην ουσία δεν χρειάζεται αλλαγή όλου του δισκοβραχίωνα παρά μόνο του αριστερού μπράτσου. Φθηνή, ελαφρυά, "καθαρή" στην εμφάνιση λύση, εύκολα στην χρήση και κυρίως αξιόπιστη. Ιδανικό για τον μέσο αναβάτη που θέλει να προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω στην παρακολούθηση της προπόνησης του.

Επίσης είναι πολύ ελαφρύ, προσθέτει μόνο 20γρ στον βραχίωνα
Είναι πολύ αξιόπιστο στις μεταβολές θερμοκρασίας και κατ' επέκταση στα δεδομένα που μεταδίδει στο κοντερ μας. Όσοι χρησιμοποιούν παλιότερης γενιάς powermeters αντιμετωπίζουν πολύ συχνά προβλήματα με πτώση και μεταβολή των δεδομένων κατά την διάρκεια μιας προπόνησης/αγώνα.Αυτό το πρόβλημα έρχεται να λύσει η stages cycling με την χρήση ενεργητικής αντιστάθμισης και ενός αισθητήρα θερμοκρασίας.
Είναι συμβατό με ANT+ ή bluetooth 4.0 πρωτόκολλα και άρα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το smartphone/iphone μας αντί για την αγορά ενός έξτρα κοντέρ.
Είναι αδιάβροχο με πιστοποίηση IPX7 (=μπορεί να βυθιστεί σε 1 μετρο για 30λεπτά χωρίς πρόβλημα)
Μπορούν να μπούν σε road, MTB, DH, BMX. Επίσης υπάρχει και συμβατότητα ανάμεσα στους shimano Hollowtech II δισκοβραχίωνες με τα powermeter της stages (δλδ μπορεί σε βραχίωνα Dura Ace να μπεί Ultegra ή 105). Το ίδιο ισχύει και για την SRAM (σε RED, Force να μπεί το Rival stages)

Το μειονέκτημα είναι ότι μετράει μόνο την ισχύ στο αριστερό μας πόδι και "υποθέτει" την ισχύ και για το δεξί. Με αυτό τον τρόπο είναι πιθανό να μην εχει την ακρίβεια των ακριβότερων powermeters μιας και έχει συνεχόμενη μέτρηση δεδομένων παρά μόνο υπόθεση.

Πλεόν με την χορηγία των stages στην Team SKY το στάτους της εταιρείας έχει ανέβει κατακόρυφα.

Σας παραθέτω και τον τιμοκατάλογο με τις τιμές λιανικής.

[ATTACH]250484[/ATTACH]

Σύντομα θα ανέβουν και στο online shop μας.
Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Cyclist.gr ή σε αυτό το thread

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Janimmipse του αρέσει

babisr

babisr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 384 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒριλήσσια
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Θεωρώ ότι, πλέον, τα βατόμετρα είναι αδικαιολόγητα ακριβά (τουλάχιστον για τις δικές μου οικονομικές δυνατότητες). Δε βρίσκω κάποιο λόγο που η τιμή του stages διαμορφώνεται στα 700-900 ευρώ. Είναι ένας εξειδικευμένος αισθητήρας/ηλεκτρονική συσκευή που παράγεται μαζικά. Προφανώς, υπάρχει το κόστος έρευνας κι ανάπτυξης, αλλά και πάλι νομίζω ότι είναι πανάκριβο. Τα ίδια ισχύουν, κατά τη γνώμη μου και για τα υπόλοιπα βατόμετρα.

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr

Μπάμπη που υποτίθεται ειναι το πιο φτηνό μαζί με το power tap.
Ολα τα αλλα ειναι στον ουρανό.
Κατι garmin vector και κατι look ειναι γεια σας.
Παραθέτω και σύγκριση
2013:http://www.dcrainmak...rs-edition.html
2014:http://www.dcrainmak...14-edition.html

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr ΔΕν είναι το μαγαζί ακριβό, νομίζω το λέει γενικά για τα βατόμετρα. Και ναι με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και εμένα ότι είναι ένα από τα υπερτιμημένα πράγματα της ποδηλασίας. Έλεος ένας αισθητήρας στο μπράτσο ή ένα πετάλι vector 800 ευρώ!

TonyXC

TonyXC

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.656 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Το κόστος του βατόμετρου είναι ανάλογο με του carbon πλαισίου, δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ. Πληρώνεις την ανάπτυξη, το λογισμικό που επεξεργάζεται και μεταφράζει τις ενδείξεις, κτλ κτλ κτλ. Σίγουρα εξακολουθούν να είναι αδικαιολόγητα ακριβά, αλλά αν το σκεφτείς και τα πρώτα gps κοντέρ ήταν σε διπλάσιες τιμές απ' ότι τώρα. Τέλος μη ξεχνάς ότι δεν απευθύνονται στον καθένα αλλά είναι ένα προπονητικό εργαλείο. Πιστεύω σε 2-3 χρόνια θα είναι τόσο κοινά όσο και ο παλμογράφος και η τιμή τους θα είναι αντίστοιχη.

Sfortis

Sfortis

gravity victim

• Cyclist Friends
  • 1.130 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Re: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Προσιτό ουτε εγώ θα το χαρακτήριζα! Ακριβά ειναι για εμάς τους ερασιτέχνες. Οι αθλητές που τα χρησιμοποιουν σαν εργαλείο σιγουρα δεν τα αγοράζουν (οσοι) σε αυτές τις τιμές. Αυτα τα χρόνια, προσπαθούν να τα περάσουν και να γινουν πιο mainstream στην ερασιτεχνική κλίμακα, ομως χωρις την σωστη τιμολογιακή πολιτική imho. Ναι οκ, developement, r&d ,αλλα ποσα χρονια πρεπει να το πληρώνεις χρυσο? δεν ειναι δα και η ανακαλυψη τις τελευταιας 3ετιας, γιατι αυτο το πραγματάκι, σαν κοστος κατασκευής ειναι αστείο. To stages πχ ειναι ενα κουτάκι, ενα αξελερόμετρο, cpu, μπαταρία..the end. Κοστος υλικων συνολο ισως κατω απο 20€, τα υπολοιπα πανε για να πληρωσουμε software, r&d, τους δικηγόρους για τις πατέντες και φυσικά το κερδος. Εν παση περιπτώση, ελευθερη αγορά εχουμε, πουλάει σε οτι τιμή θέλει και οποιος εχει το budget αγοράζει. Προφανως η εταιρία ειναι πιο χαρούμενη πουλώντας λιγα και ακριβά παρα πολλά και φτηνα!

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.177 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Σμύρνη...Ανάβυσσος...
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Η τιμη για το συγκεκριμενο βατομετρο οπως και τα αντιστοιχα garmin κτλ..ειναι προσιτή..ειναι κατι που θα το παρεις για να κανεις προπονητικά κατι παραπανω,δεν θα το παρει καποιος που θα κανει πανω κατω την παραλια...ουτε θα πηγαινει σε brevet. Η τιμη του ειναι αντίστοιχη με ενα καλο λαιμο η τιμονι carbon των 250-300 ευρω...εκει γιατι δεν παραπονιομαστε...εξαλου ειναι εργαλειο,δεν ειναι για φιγούρα και μόστρα.

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Έχετε δίκιο να λέτε ότι είναι τσουχτερό, καλό είναι να έχουμε υπόψιν ότι δεν είναι ένα απλό "εργαλείο"
είναι ένα εργαλείο που αντιμετωπίζεται σαν πρωτότυπο κάθε ένα που διατίθεται.

Είναι σαν να συγκρίνουμε μια πολύ καλή καστάνια (ο μοχλός για σφίξιμο με καρυδάκια)
με ένα καλό δυναμόκλειδο. (το ίδιο με μέτρηση ροπής σφιξίματος)
Και τα δύο είναι αντικείμενα προσεγμένης παραγωγής, με την καστάνια να ελέγχεται δειγματοληπτικά
(για παράδειγμα η μία στις χίλιες) ενώ το δυναμόκλειδο μετράται, καλιμπράρεται και συνοδεύεται από το μοναδικό
έγγραφο που αναφέρει τις αποκλίσεις για κάθε ένα ξεχωριστά.
Αυτό σημαίνει ότι αν μια καστάνια μπορεί να παραχθεί σε 1000 τεμ./ημέρα, ένα δυναμόκλειδο μπορεί να παραχθεί
σε τόσα όσα προλαβαίνει ο αριθμός των τεχνικών που δικαιολογούνται για την παραγωγή του στην τιμή
που θα καλύπτει εκτός των άλλων και τον μισθό τους.

Παρακάτω θα δείτε ένα βίντεο που γίνεται λίγο πιο λεπτομερές απο τον Γιώργο
και ίσως φωτίσει μέρος του κόστους.
http://www.behindthe...r-factory-tour/

Αυτό που θα μπορούσα προσωπικά να πώ ότι ενοχλεί είναι η διαφορά τιμής
μεταξύ των "απλών" και των "μη απλών" μπράτσων, γιατί στο επίπεδο παραγωγής
που δείχνει να έχει η Stages μου φαίνεται αδιανόητο να τους κοστολογεί σαν κατάστημα
όπως φαίνεται.
Απο την άλλη είναι δικαίωμά τους να πωλούν το προϊόν που δημιούργησαν με την ασφάλεια
του κέρδους που επιθυμούν...

Υπόψιν ότι το "κοινό τους" είναι περιορισμένο και ότι αν το έπαιζαν καλοί μειώνοντας
το κέρδος μιας πρωτότυπης κατασκευής, που το πιθανότερο είναι να προκαλέσει κορεσμό
με μερικές χιλιάδες εκδόσεις, απλά θα στερούσαν από τους πελάτες τους την πιθανότητα
εξέλιξης τα επόμενα χρόνια και θα υπήρχε ποσοστιαίο ρίσκο απώλειας των πελατών με χαμηλή
παιδεία που θα θεωρούσαν ένα προϊον αρκετά φθηνότερο από τα υπάρχοντα ώς μη προσεγμένο κλπ.

Asxetius

Asxetius

LIVESTRONG + Keep Calm

• Cyclist Friends
  • 4.684 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΓη, Ελλάς, Δράμα
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Την τιμή μια χαρά την βρίσκω. Οποιος έχει άνεση, θα το αγοράσει γρήγορα όποιος δεν έχει θα κάνει οικονομία, και θα το αγοράσει αργότερα. Το θέμα είναι να υπάρχει η όρεξη :) Θα μ' άρεσε να το πουλούσαν σκέτο και να το κολλούσε ο καθένας μόνος του. Ετσι δεν θα υπήρχαν και οι διαφορές στην τιμή 699(105) 899(Dura Ace) Και όταν θα έκανες αναβάθμιση στην σειρά δεν θα χρειαζόταν να αγοράσεις άλλο.

max

max

Cyclist.gr

• Cyclist Friends
  • 6.596 Δημοσιεύσεις

... Σύντομα θα ανέβουν και στο online shop μας...

done αφεντικό :cool:
τα ανέβασα... http://cyclist.gr/pr...um=STC15POMETER

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Ερώτησις: Είμαι παντελώς άσχετος από βατόμετρα (και έτσι θα παραμείνω :) ) αλλά σκεφτόμουν το εξής: Το συγκεκριμένο διαφημίζεται οτι κάνει και για ΜΤΒ και DH ποδήλατα. Ο τρόπος που στερεώνεται στον βραχίονα είναι ασφαλής για χρήση DH ας πούμε; Αν κάπου χτυπηθεί, ξεκολλήσει από τον βραχίονα και χαθεί, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα αντικατάστασης (όπως τα crash replacement προγράμματα που δίνουν διάφορες εταιρίες για σκελετούς μετά από πτώση; Καθαρά εγκυκλοπαιδική η απορία μου - αν ξέρει κάποιος ενημερώνει.

spasias

spasias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 83 Δημοσιεύσεις

Σχετικά με τη τιμή συμφωνώ και εγώ ότι είναι αρκετά αλμυρή και δεν απευθύνεται στον απλό ερασιτέχνη. Είχα ψάξει στα παρελθον και είχα βρει το 4iiii’s Power Meter με παρόμοια λειτουργία με το stages και μισή τιμή. Λογικά και συμβατότητα με campagnolo μιας και το κολλάς εσύ στο δισκοβραχίονα.
http://www.dcrainmak...-precision.html

takaros7

takaros7

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 947 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr ερωτηση αν καταλαβα καλα μετραει το ενα ποδι και το αλλο στο περιπου και βγαζει ενα μεσο ορο.σωστα? αφου μιλαμε για τετοια νουμερα ποιος ο λογος να δωσει καποιος 700-800€ και να μην δωσει αλλα 200-300 και να παρει τα vector που μετρανε και τα δυο ποδια? αυτο δεν ειναι το ζητουμενο να μετραμε και τα δυο ποδια ωστε να βγαζουν σταθερη δυναμη?

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.177 Δημοσιεύσεις

ερωτηση αν καταλαβα καλα μετραει το ενα ποδι και το αλλο στο περιπου και βγαζει ενα μεσο ορο.σωστα?
αφου μιλαμε για τετοια νουμερα ποιος ο λογος να δωσει καποιος 700-800€ και να μην δωσει αλλα 200-300 και να παρει τα vector που μετρανε και τα δυο ποδια?
αυτο δεν ειναι το ζητουμενο να μετραμε και τα δυο ποδια ωστε να βγαζουν σταθερη δυναμη?

Παναγιωτη εγω εχω παρει το vector που μετραει το ενα ποδι..και αργοτερα προσθετεις το αλλο εαν θες....ποση διαφορα νομιζεις οτι υπαρχει στο ενα με το αλλο ποδι?

flanker

flanker

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 373 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Τα Garmin Vector νομιζω δεν πανε στα +200-300 ευρο αλλα σχεδον διπλα για το μοντελο με τους αισθητηρες για καθε πεταλι..

takaros7

takaros7

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 947 Δημοσιεύσεις

Παναγιωτη εγω εχω παρει το vector που μετραει το ενα ποδι..και αργοτερα προσθετεις το αλλο εαν θες....ποση διαφορα νομιζεις οτι υπαρχει στο ενα με το αλλο ποδι?

νομιζω αρκετη.....ολοι εχουμε καλο ποδι και μη.πρωτα κουραζεται το αδυναμο ποδι και μετα απο κανα 2ωρο καταλαβαινεις το καλο να κουραζεται.
τωρα σε βατ δεν ξερω και δεν μπορω να υπολογισω μιας και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα.ειμαι εντελως ασχετος.

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.177 Δημοσιεύσεις

Τα Garmin Vector νομιζω δεν πανε στα +200-300 ευρο αλλα σχεδον διπλα για το μοντελο με τους αισθητηρες για καθε πεταλι..

Η καλυτερη τιμη που μπορεις να βρεις για το μονο ειναι κοντα στα 800 ευρω και 1100 το διπλο.

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.177 Δημοσιεύσεις

νομιζω αρκετη.....ολοι εχουμε καλο ποδι και μη.πρωτα κουραζεται το αδυναμο ποδι και μετα απο κανα 2ωρο καταλαβαινεις το καλο να κουραζεται.
τωρα σε βατ δεν ξερω και δεν μπορω να υπολογισω μιας και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα.ειμαι εντελως ασχετος.

Φιλε δεν εχουν και τοση μεγαλη,μη φανταζεσαι....

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Εν μέρει έχουν δίκιο όσοι πιστεύουν οτι τα powermeters είναι υπερτιμημένα. Ανάλογα την περίπτωση το πιστεύω και εγώ.Δεν είναι όμως όλα υπερτιμημένα, έχει διαφορά το ακριβό από το υπερτιμημένο. Όμως με την είσοδο στην αγορά των stages, Garmin Vector S όπως και παλιότερα των Power2max, Quarq, Rotor αυτό έχει αρχίζει σιγά σιγα να αλλάζει. Ακόμα παραμένει ένα από τα "ακριβα" και high end ανταλλακτικά ενος ποδηλάτου αλλά ας μην ξεχνάμε που απευθύνονται και τον σκοπό τους. Σίγουρα το να δώσει κάποιος κοντά ή και πάνω από 2000ευρώ για ένα powermeter το θεωρώ υπερβολή (και το λέει ένας κολλημένος με τα watt :P ). Για όλα τα προιόντα υπάρχει το αγοραστικό κοινό όπως και η σωστή τιμή. Σωστότερο θα ήταν να συγκρίνουμε τιμές μεταξύ powermeter (και αν είναι δυνατόν και μεταξύ ίδιας κατηγορίας βαττόμετρων) και οχι αν απλά είναι ακριβά. Ναι είναι ακριβά, αλλά και ένα καλό ζευγάρι ροχών είναι ακριβό, μια καλή σέλα είναι ακριβή ή μιας πανάλαφρη κασσέτα (προσωπικά βρίσκω λίγοτερο value for money στην αγορά μιας τέτοιας κασσέτας παρά σε ένα powermeter). Είναι μεγάλη κουβέντα και πιστεύω όλοι έχουν και από ένα δίκο ;) Όσον αφορά τα stages... Δεν έχω ακόμα προσωπική άποψη, λογικά σε 1-2 εβδομάδες θα έχω μιας και περιμένω το δικό μου :D. Έχω διαβάσει όμως αρκετά όπως και με την όση εμπειρία έχω μπορώ να καταλάβω που θα "πασχει" ένα τέτοιου τύπου βαττόμετρο (μέτρηση μόνο στο ένα πόδι) από ένα συνεχούς μέτρησης. Ποια είναι η βασική φιλοσοφία λειτουργίας τους? Πολύ απλοικά... Μετρούν την ισχύ στο αριστερό πόδι, υποθέτουν ότι την ίδια ισχύ παράγει και το δεξί και την διπλασιάζουν. Σωστό σκεπτικό με αρκετά μεγάλη ακρίβεια στις περισσότερες περιπτώσεις. Διαφορά στην ακρίβεια των δεδομένων θα υπάρχουν σε μικρής διάρκειας και υψηλής έντασης κομμάτια (σπριντ) διότι με την μέτρηση μόνο στο αριστερό μας πόδι είναι εύκολο να χαθούν κάποια peaks τα οποία σε τέτοια τμηματα είναι σημαντικό στοιχείο (max watts). Το ίδιο ισχύει και για κομμάτια με πολύ μεγάλο γρανάζι και λίγες στροφές, ειδικά αν το ένα μας πόδι έχει αρκετή διαφορά ισχύος από το άλλο. Εκεί λογικό να υπάρχουν κάποιες ανακρίβειες αλλά τα διάφορα reviews δεν μιλάνε για πολύ μεγάλες διαφορές. Σε αυτές τις δυο περιπτώσεις πιστεύω οτι μειονεκτούν τα stages σε σχέση με τα powermeters συνεχους μέτρησης. Σε μεγαλύτερα κομμάτια ή σε ολόκληρες προπονήσεις οι αποκλίσεις θα ειναι μικρές. Αυτες οι περιπτώσεις που ανεφερα αφορούν περίπου το 5% (ίσως να λέω και πολύ) του συνολικου χρονου μας πανω στο ποδήλατο ενώ προπονητικά δεν αλλάζει κάτι μιας και η αξιοπιστία στα δεδομένα είναι αυτό που κοιτάμε κυρίως. Σίγουρα ένα SRM έχει πιο μεγάλη ακρίβεια σε όλες τις συνθήκες αλλά υπάρχει και τεράστια διαφορα τιμής Μερικοί λογοι που με κάνουν να χρησιμοποιήσω stages είναι οι εξής: α) θα μπει σε ποδήλατο χρονομέτρου και άρα οι προσπάθειες μου εκεί θα είναι συνεχείς χωρίς μεγάλες μεταβολές, άρα δεν θα αντιμετωπίσω ιδιαίτερο πρόβλημα ακριβειας β)ενα από τα βασικά που κοιτάμε σε ένα powermeter είναι η συνέπεια των δεδομένων και η αξιοπιστία τους. Δυστυχώς όλα τα powermeters επηρεάζονται από την μεταβολή θερμοκρασίας και τα στοιχεία που μας δίνουν μπορεί να έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση. Αυτό μας οδηγεί σε λάθος ένταση στην προπόνησή μας, λάθος συμπεράσματα και σε τελική ανάλυση έχουμε δώσει αρκετά λεφτά για ένα εργαλείο ώστε να κάνουμε προπόνηση με ακρίβεια και τελικά δεν την έχουμε επειδή άλλαξε η θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Τα stages χρησιμοποιούν ενεργητική αντιστάθμιση με την χρήση και θερμόμετρου για να λύσουν αυτό το πρόβλημα(όσο και να σας φαίνεται παράξενο, είναι σημαντικό πρόβλημα ιδιαίτερα σε παλιότερης γενιάς powermeters). Στο εργοστάσιο κατασκευής όταν το καλιμπράρουν έχουν καταγράψει τις τιμές απόκλισης του powermeter σε διαφορετικές θερμοκρασίες και έτσι το stages μπορεί να συγκρίνει την πραγματική θερμοκρασία με αυτη στο εργαστηριακό τεστ και να έτσι να προσφέρει δεδομένα με ακρίβεια. Όλα τα reviews αναφέρουν ότι η αξιοπιστία στα δεδομένα είναι εξαιρετική και ότι μετρούν το ίδιο ανεξάρτητα καιρικών συνθηκών. γ) είναι η φθηνότερη αξιόπιστη λύση Εν αναμονη λοιπόν :)

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Interesting

kupepe

kupepe

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.750 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Παιδιά ... απλά μια ανακοινωση είναι το thread οτι το cyclist φερνει οντως ενα βατομετρο που συνδυάζει τιμή και αξιοπιστία μετρήσεων. Τωρα να καθόμαστε να μαλώνουμε αν ειναι καλο με το ενα πόδι ή με τα δύο πόδια ... αν ειναι φτήνο ή ακριβό ... δεν έχει νοημα. Οποιος το θέλει και μπορεί το αγοράζει. Τώρα αν ειναι αξιοπιστο η όχι αν κανει για την Sky ε ... καντε πετρα την καρδιά σας και υπομείνετε το μονό μετρητή των ΒΒΑΑΑΑΤΑΑΑΑΡΩΝ που βγάζει ο σουπερ ντουπερ έλληνας ποδηλάτης. Αλλιως συνεχίστε να χρησιμοποιείτε τα SRM σας ...

babisr

babisr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 384 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒριλήσσια

Παιδιά ... απλά μια ανακοινωση είναι το thread οτι το cyclist φερνει οντως ενα βατομετρο που συνδυάζει τιμή και αξιοπιστία μετρήσεων. Τωρα να καθόμαστε να μαλώνουμε αν ειναι καλο με το ενα πόδι ή με τα δύο πόδια ... αν ειναι φτήνο ή ακριβό ... δεν έχει νοημα. Οποιος το θέλει και μπορεί το αγοράζει. Τώρα αν ειναι αξιοπιστο η όχι αν κανει για την Sky ε ... καντε πετρα την καρδιά σας και υπομείνετε το μονό μετρητή των ΒΒΑΑΑΑΤΑΑΑΑΡΩΝ που βγάζει ο σουπερ ντουπερ έλληνας ποδηλάτης.

Αλλιως συνεχίστε να χρησιμοποιείτε τα SRM σας ...

Δε νομίζω ότι μαλώνεις κανείς.

Αντίθετα με εσένα, εγώ βρίσκω το thread πολύ χρήσιμο. Πέρα από την ανακοίνωση της διάθεσης του προϊόντος, ο Toolman μας εξήγησε συνοπτικά την αρχή λειτουργίας του συγκεκριμένου βατόμετρου, αν αποτελεί μειονέκτημα ή όχι η μέτρηση της ισχύς μόνο στο ένα πόδι και το πως/που θα το χρησιμοποιήσει.

Τέλος, επέτρεψέ μου να σου πω - φιλικά πάντα - ότι σε ένα φόρουμ δεν είναι, ίσως, και πολύ κομψό να γράφεις ότι ένα thread/θέμα δεν έχει νόημα να αναπτυχθεί, ακόμα κι αν το πιστεύεις.

Sfortis

Sfortis

gravity victim

• Cyclist Friends
  • 1.130 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Re: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr @kupepe που το ειδες το μαλωμα? εγω βλέπω απλά ενα πολυ ενδιαφέρον thread και περιμένω και τις γνώμες και άλλων πιο εμπείρων στα watt. Επίσης προσπαθώ να καταλάβω πως και πότε ένας ερασιτέχνης ποδηλάτης θα περάσει την γραμμη οπου πλέον θα του ειναι χρήσιμο ενα βατόμετρο. Φαντάζομαι ότι εάν δεν σκοπεύεις να ακολουθήσεις προπονητικό πρόγραμμα βασισμένο σε watt τοτε μάλλον θα παραμείνει ενα πολύ ακριβό (ακομα) gadgetακι στο ποδήλατό σου. Προπονητικό πρόγραμμα σε watt ομως? ακούγεται κάπως δύσκολο! Ποιος μπορεί να κανει κατι τέτοιο και να το κανει σωστά χωρις στην συμβολή καποιου εμπειρου προπονητη? Γενικά το τοπιο ειναι θολό ακομα. Δειλά δειλά εμφανιζονται καποια προπονητικά προγράμματα σε strava , garmin connect κτλ οπως και παλι ειναι πολύ γενικά και αόριστα.

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Μμμμμ κραταω αυτο σχετικα με την θερμοκρασια κ το καλιμπραρισμα (ενεργητική αντιστάθμιση) το οποιο ειναι σημαντικο. Ενταξει η τιμες γενικοτερα ειναι λιγο τσιμπημενες πλεον για τα βατομετρα ΑΛΛΑ το καλο ειναι οτι μπαινουν αρκετοι στον χωρο ετσι πιστευω σιγα σιγα ο ανταγωνισμος θα φερει κ χαμηλοτερες τιμες... Παιδια ειναι ενα εργαλειο, με το οποιο ξεχνας κ αυτα που ηξερες σχετικα με την προπονηση ακομα κ τον τροπο που κανεις ποδηλατο. Επισης συμφωνω με τον Γιωργο δεν εχει τοση μεγαλη διαφορα το αν μετραει το ενα ποδι, οι διαφορες ειναι πολυ μικρες κ επισης μεγαλυτερη αποκλιση εχει μια μικρη προπονηση, παρα μεγαλη. Εγω στις 2 ωρες πχ θα γυρισω με 51%/49% ενω στις 4-5 ωρες με 50%/50% Μετα απο ενα σημειο τα ποδια γυρνανε μηχανικα, μαθαινουν απλα να δουλευουν κ μετα τις 5 ωρες δεν υπαρχει ξεκουραστο ποδι οποτε δεν εχει κ τοση μεγαλη σημασια το balance κατα την γνωμη μου. Το μονο μειον ειναι η επιλογη σε βραχιονες, δηλαδη αν εμπαινε κ σε Rotor βραχιονα τοτε θα επαιρνε μεγαλο μεριδιο αγορας.

G M

G M

Τwo wheels

• Cyclist Friends
  • 935 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚηφισια
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr Στα ελαφρυα πατηματα οι διαφορες balance των ποδιων ειναι περισσότερο εμφανεις και μπορει σε μερικες περιπτωσεις να κυμαίνονται μεταξυ 45%-55% ή να δουμε π.χ. 53%-47% ή το αντιστροφο. Οταν αρχιζουν τα βαρια πατηματα και εντάσεις η διαφορά μεταξυ αριστερού/δεξιού τείνει να μειώνεται δηλαδη να πλησιαζει το 50%-50%. Εφοσον το βατομετρο μας ειναι περισσότερο χρησιμο για στοχευμένη προπόνηση και κυριως σε ασκησεις με εντασεις η ισσοροπια μεταξυ δεξιου/αριστερού ειναι καλυτερη - εαν υπαρχει αποκλιση στο stages αυτη θα ειναι πολυ μικρή και οι μετρήσεις θα ειναι αρκετά αξιόπιστες. Στη κουρσα εχω διπλό βατόμετρο και θα αγοραζα το stages για το MTB καθως μια χαρα δουλειά θα κάνει....

nickT

nickT

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 132 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Re: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclis

@kupepe που το ειδες το μαλωμα? εγω βλέπω απλά ενα πολυ ενδιαφέρον thread και περιμένω και τις γνώμες και άλλων πιο εμπείρων στα watt.

Επίσης προσπαθώ να καταλάβω πως και πότε ένας ερασιτέχνης ποδηλάτης θα περάσει την γραμμη οπου πλέον θα του ειναι χρήσιμο ενα βατόμετρο.
Φαντάζομαι ότι εάν δεν σκοπεύεις να ακολουθήσεις προπονητικό πρόγραμμα βασισμένο σε watt τοτε μάλλον θα παραμείνει ενα πολύ ακριβό (ακομα) gadgetακι στο ποδήλατό σου.

Προπονητικό πρόγραμμα σε watt ομως? ακούγεται κάπως δύσκολο! Ποιος μπορεί να κανει κατι τέτοιο και να το κανει σωστά χωρις στην συμβολή καποιου εμπειρου προπονητη? Γενικά το τοπιο ειναι θολό ακομα. Δειλά δειλά εμφανιζονται καποια προπονητικά προγράμματα σε strava , garmin connect κτλ οπως και παλι ειναι πολύ γενικά και αόριστα.

Σχετικά με τα προπονητικά προγράμματα και το πως μπορεις να το κανεις σωστά, μια λύση απλή και ουσιαστική είναι η εξής:
Διαβάζεις 2 βιβλία(τουλάχιστον)..
The Cyclist's Training Bible του Joe Friel και
Training and Racing with a Power Meter του Hunter Allen/Andrew Coggan.

Το πρώτο βιβλίο θα σου δώσει μια σφαιρική εικόνα για το πως μπορείς να χτίσεις ένα πρόγραμμα στα μέτρα σου.
Αυτό γίνεται με μια ανάλυση των δυνατοτήτων σου(όχι απαραίτητα με εργομετρικό), με ανάλυση των αδυναμιών σου, με επιλογή στόχων(σε ποιόν αγώνα/ες θέλεις να αποδόσεις τα μέγιστα), με ανάλυση των προπονητικών ωρών που "αντέχει" το σώμα σου να κάνει(π.χ πέρσυ έκανες 400ώρες, φέτος θα ήταν παράλογο να στοχεύεις για 800, θα καιγόσουν την άνοιξη κτλ), και άλλα πολλά αλλά απλά και ουσιαστικά βήματα.

Μετά, διαβάζεις το δεύτερο..
Πίο αναλυτικό σε σχέση με το πρώτο, σου ανοίγει την "πόρτα" για να δείς τι γίνεται αν χρησιμοποιήσεις βατόμετρο..είναι πολύ μεγάλο το δωμάτιο και ενδιαφέρον!
Αν σου αρέσουν οι αριθμοί και θέλεις να ασχοληθείς εσύ προσωπικά με το πρόγραμμά σου, τότε μετά το διάβασμα θα μπορείς να σχεδιάσεις ένα αρχικό πλάνο, πάνω στο οποίο χρόνο με τον χρόνο θα γίνεσαι καλύτερος και να το σχεδιάζεις αλλά και να το εκτελείς.

Αφού διαβάσει κάποιος το 2ο βιβλίο, θα δεί ότι το βατόμετρο δεν βοηθάει μόνο στο να κάνεις τις προπονήσεις στις ζώνες των βαττ, αλλά σου υποδεικνύει πόσες επαναλήψεις πρέπει να κάνεις προτού σταματήσεις, πόση κούραση μάζεψες σε κάθε προπόνηση, αν προπονήσε ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα στόχου(που επέλεξες με την βοήθεια του 1ου βιβλίου), συνδυάζει τις ώρες που προπόνησε σε μια χρονιά με την κούραση για να βγάλεις ακόμα καλύτερο πρόγραμμα την επόμενη σεζόν...

Διαβάζω τι γράφω και ξέρω ότι αφήνω άπειρα πράγματα που δεν αναφέρω και δυστυχώς αδικώ την μαγεία..Οπότε, θα ήταν άδικο να βγάλει κάποιος συμπεράσματα χωρίς να τα διαβάσει..

Η ουσία κατά την γνώμη μου είναι ότι ένα βατόμετρο μπορεί να σε βοηθήσει πάρα πολύ άσχετα με το αν εισαι αθλητης, ερασιτέχνης, χομπίστας οτιδήποτε..το θέμα είναι να ζυγίσεις το κόστος απόκτησης με την χρήση του.

Αυτά τα λίγα από εμένα :)

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.177 Δημοσιεύσεις

Στα ελαφρυα πατηματα οι διαφορες balance των ποδιων ειναι περισσότερο εμφανεις και μπορει σε μερικες περιπτωσεις να κυμαίνονται μεταξυ 45%-55% ή να δουμε π.χ. 53%-47% ή το αντιστροφο.
Οταν αρχιζουν τα βαρια πατηματα και εντάσεις η διαφορά μεταξυ αριστερού/δεξιού τείνει να μειώνεται δηλαδη να πλησιαζει το 50%-50%. Εφοσον το βατομετρο μας ειναι περισσότερο χρησιμο για στοχευμένη προπόνηση και κυριως σε ασκησεις με εντασεις η ισσοροπια μεταξυ δεξιου/αριστερού ειναι καλυτερη - εαν υπαρχει αποκλιση στο stages αυτη θα ειναι πολυ μικρή και οι μετρήσεις θα ειναι αρκετά αξιόπιστες.

Στη κουρσα εχω διπλό βατόμετρο και θα αγοραζα το stages για το MTB καθως μια χαρα δουλειά θα κάνει....

+1000

TonyXC

TonyXC

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.656 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr SRAM βραχίωνες πέρα από Rival θα κυκλοφορήσουν στο μέλλον?

Sfortis

Sfortis

gravity victim

• Cyclist Friends
  • 1.130 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Re: Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclis

SRAM βραχίωνες πέρα από Rival θα κυκλοφορήσουν στο μέλλον?

Όχι, οι force και red είναι carbon και σε carbon δεν δουλεύει το stages

Σχετικά με τα προπονητικά προγράμματα και το πως μπορεις να το κανεις σωστά, μια λύση απλή και ουσιαστική είναι η εξής:
Διαβάζεις 2 βιβλία(τουλάχιστον)..
The Cyclist's Training Bible του Joe Friel και
Training and Racing with a Power Meter του Hunter Allen/Andrew Coggan.

Το πρώτο βιβλίο θα σου δώσει μια σφαιρική εικόνα για το πως μπορείς να χτίσεις ένα πρόγραμμα στα μέτρα σου.
Αυτό γίνεται με μια ανάλυση των δυνατοτήτων σου(όχι απαραίτητα με εργομετρικό), με ανάλυση των αδυναμιών σου, με επιλογή στόχων(σε ποιόν αγώνα/ες θέλεις να αποδόσεις τα μέγιστα), με ανάλυση των προπονητικών ωρών που "αντέχει" το σώμα σου να κάνει(π.χ πέρσυ έκανες 400ώρες, φέτος θα ήταν παράλογο να στοχεύεις για 800, θα καιγόσουν την άνοιξη κτλ), και άλλα πολλά αλλά απλά και ουσιαστικά βήματα.

Μετά, διαβάζεις το δεύτερο..
Πίο αναλυτικό σε σχέση με το πρώτο, σου ανοίγει την "πόρτα" για να δείς τι γίνεται αν χρησιμοποιήσεις βατόμετρο..είναι πολύ μεγάλο το δωμάτιο και ενδιαφέρον!
Αν σου αρέσουν οι αριθμοί και θέλεις να ασχοληθείς εσύ προσωπικά με το πρόγραμμά σου, τότε μετά το διάβασμα θα μπορείς να σχεδιάσεις ένα αρχικό πλάνο, πάνω στο οποίο χρόνο με τον χρόνο θα γίνεσαι καλύτερος και να το σχεδιάζεις αλλά και να το εκτελείς.

Αφού διαβάσει κάποιος το 2ο βιβλίο, θα δεί ότι το βατόμετρο δεν βοηθάει μόνο στο να κάνεις τις προπονήσεις στις ζώνες των βαττ, αλλά σου υποδεικνύει πόσες επαναλήψεις πρέπει να κάνεις προτού σταματήσεις, πόση κούραση μάζεψες σε κάθε προπόνηση, αν προπονήσε ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα στόχου(που επέλεξες με την βοήθεια του 1ου βιβλίου), συνδυάζει τις ώρες που προπόνησε σε μια χρονιά με την κούραση για να βγάλεις ακόμα καλύτερο πρόγραμμα την επόμενη σεζόν...

Διαβάζω τι γράφω και ξέρω ότι αφήνω άπειρα πράγματα που δεν αναφέρω και δυστυχώς αδικώ την μαγεία..Οπότε, θα ήταν άδικο να βγάλει κάποιος συμπεράσματα χωρίς να τα διαβάσει..

Η ουσία κατά την γνώμη μου είναι ότι ένα βατόμετρο μπορεί να σε βοηθήσει πάρα πολύ άσχετα με το αν εισαι αθλητης, ερασιτέχνης, χομπίστας οτιδήποτε..το θέμα είναι να ζυγίσεις το κόστος απόκτησης με την χρήση του.

Αυτά τα λίγα από εμένα :)

Μάλιστα... Ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου thanks!

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις

Μμμμμ κραταω αυτο σχετικα με την θερμοκρασια κ το καλιμπραρισμα (ενεργητική αντιστάθμιση) το οποιο ειναι σημαντικο.
Ενταξει η τιμες γενικοτερα ειναι λιγο τσιμπημενες πλεον για τα βατομετρα ΑΛΛΑ το καλο ειναι οτι μπαινουν αρκετοι στον χωρο ετσι πιστευω σιγα σιγα ο ανταγωνισμος θα φερει κ χαμηλοτερες τιμες...

Παιδια ειναι ενα εργαλειο, με το οποιο ξεχνας κ αυτα που ηξερες σχετικα με την προπονηση ακομα κ τον τροπο που κανεις ποδηλατο.

Επισης συμφωνω με τον Γιωργο δεν εχει τοση μεγαλη διαφορα το αν μετραει το ενα ποδι, οι διαφορες ειναι πολυ μικρες κ επισης μεγαλυτερη αποκλιση εχει μια μικρη προπονηση, παρα μεγαλη.
Εγω στις 2 ωρες πχ θα γυρισω με 51%/49% ενω στις 4-5 ωρες με 50%/50%
Μετα απο ενα σημειο τα ποδια γυρνανε μηχανικα, μαθαινουν απλα να δουλευουν κ μετα τις 5 ωρες δεν υπαρχει ξεκουραστο ποδι οποτε δεν εχει κ τοση μεγαλη σημασια το balance κατα την γνωμη μου.

Το μονο μειον ειναι η επιλογη σε βραχιονες, δηλαδη αν εμπαινε κ σε Rotor βραχιονα τοτε θα επαιρνε μεγαλο μεριδιο αγορας.

Ναι, ήδη έχει αρχίσει να συμβαίνει αυτό. Θυμήσου τις τιμές στα powermeters πριν 2-3 χρόνια ;)

SRAM βραχίωνες πέρα από Rival θα κυκλοφορήσουν στο μέλλον?

Σε ερώτηση που έκανα στον υπέυθυνο πωλήσεων για μελλοντικό προιόν σε Campagnolo δισκοβραχίωνα μου είπε οτι το δουλεύουν, αλλά ακόμα δεν έχουν στην παραγωγή καποιο stages για carbon δισκοβραχίωνα.

Οπότε TonyXC ακόμα δεν υπάρχει κάτι παραπάνω για την SRAM. Συναθλητής μου πάντως έβαλε το rival στον Red δισκοβραχίωνα.