Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 απαντήσεις στο θέμα

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Απάντηση: Stages Power - Το προσιτό powemeter στο Cyclist.gr

Ναι, ήδη έχει αρχίσει να συμβαίνει αυτό. Θυμήσου τις τιμές στα powermeters πριν 2-3 χρόνια ;)

Ναι γι'αυτο το ειπα, οτι ηδη δεν εχουν σχεση αλλα σιγουρα θα πεσουν κι'αλλο...

Παντως ξαναλεω, οτι ειναι ενα εξαιρετικο εργαλειο προπονησης, δεν λεω οτι θα σε ανεβασει τρελο επιπεδο ΑΛΛΑ κανει ποιοτικοτερη κ αποδοτικοτερη την προπονηση.........κ γνωμη μου ειναι οτι δεν απευθυνεται αποκλειστικα σε αυτους που κανουν πρωταθλητισμο αλλα κ στους υπολοιπου, εξαλου καποιος που εχει περιορισμενες ωρες προπονησης μεσα στην εβδομαδα γιατι να μην την κανει ποιο ποιοτικη;)

Ναι σιγουρα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για να κανω βολτες, αλλα αν καποιος γουσταρει να παει στο περιπτερο κ να βλεπει watt........ δικαιωμα του.
  • EveObelia του αρέσει

mrkaza

mrkaza

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 430 Δημοσιεύσεις

Αν και ως Gadgetακιας θα ήθελα ένα επίσης και λόγο της εμμονής μου με λεπτομέρειες κτλ κτλ ή ακόμα και περιέργειας του τι σκατα κανω ... αλλα η αλήθεια είναι για τον hobbista βασικότερο είναι η παρέα και το να βάζει km και ας ειναι σε λάθος ζώνη / watt κτλ κτλ   .

Επίσης πολλοί από εμάς κάνουμε ποδήλατο για να ξεφύγουμε να χαλαρώσουμε να περάσουμε καλά και το να κοιτας ένα μπλιμπλικη βλεπε watt meter / heart rate meter είναι αγχωτικό ειμαι στην ζωνη δεν ειμαι εεεε μα ασε με να κανω ποδήλατο .

Το οτι ομως το stages ειναι οικονομικο βεβαια το φέρνει ποιο κοντά στον hobbista αθλητή και αυτό ειναι σημαντικό γιατί σε ενα αθλητή  χρειαζετε :) 

Επεξεργάσθηκε από mrkaza, 07 Μάρτιος 2015 - 07:10 πμ.

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις

Τα πρώτα stages έφτασαν!

Επισυναπτόμενο Αρχείο  IMG_20150313_125204.jpg   107,18KB   35 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  IMG_20150313_125230.jpg   96,4KB   35 Αριθμός λήψεων

Η τοποθέτηση είναι πάρα πολύ απλή, σαν έναν απλό shimano (στην συγκεκριμένη περίπτωση) δισκοβραχίωνα. Βγάζεις το 

κίτρινο νάυλον για να κάνει επαφή η μπαταρία, σφίγγεις το καπάκι, κανεις pair με το κοντεράκι και το powermeter είναι έτοιμο για χρήση.

Πριν οποιαδήποτε παραγγελία θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι το stages μπαίνει στο πλαίσιο.  Το τσεκάρισμα γίνεται ώς εξής

Επισυναπτόμενο Αρχείο  crankclearancenotext.jpg   62,55KB   36 Αριθμός λήψεων

Από ότι έχω διαβάσει πιθανά να μην είναι συμβατό σε πλαίσια με direct mount πίσω φρένο το οποίο είναι τοποθετημένο κάτω, στην μεσαία τριβή. Αυτό συμβαίνει διότι η δαγκάνα εξέχει λίγο από το ψαλίδι και πιθανά το stages να "βρίσκει" ή να έχει ελάχιστο clearance.

Το δικό μου stages είναι σε Ultegra 6800 μπράτσο και δισκοβραχίωνα και το τοποθέτησα στο ποδήλατο χρονομέτρου μου.

Επισυναπτόμενο Αρχείο  IMG_20150307_164407.jpg   274,79KB   36 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  IMG_20150307_164451.jpg   232,22KB   36 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  IMG_20150307_164513_1.jpg   282,35KB   36 Αριθμός λήψεων

Το έχω χρησιμοποιήσει σε 2 προπονήσεις και έβγαλα μερικά βασικά συμπεράσματα.Αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει στα powermeters είναι η αξιοπιστία τους στον χρόνο καθώς επίσης και να μας δίνει σταθερά δεδομένα χωρίς μεταβολές ωστε να έχουμε πάντα το ίδιο μέτρο σύγκρισης. Το stages δείχνει να είναι πολύ σταθερό και όλες οι αναφορές το επιβεβαιώνουν. 

Όσον αφορά την συνολική του ακρίβεια δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη διότι δεν έχω τρόπο να χρησιμοποιήσω 2 poweremeters ταυτόχρονα. Η stages πάντως δίνει 2% ακρίβεια στα 100w και 90rpm. Περίπου ιδια νούμερα 1.5-2% δίνουν όλα τα powermeters της αγοράς.Τα νούμερα που βλέπω στο garmin πάντως μου δείχνουν πολυ φυσιολογικά και συμβαδίζουν με τα αντίστοιχα watt ανα καρδιακούς παλμούς στην κούρσα μου όπου και χρησιμοποιώ powermeter σε δισκοβραχίωνα. Πιθανότατα θα υπάρχει μια απόκλιση (να δείχνει ψηλότερα η χαμηλότερα) αλλά αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και μιλάμε για δυο διαφορετικά powermeters (ακόμα και τις ίδιας εταιρείας είναι πιθανό να έχουν μια μικρή απόκλιση). 

Γενικά θα ήθελα να το δώ και περισσότερο καιρό ωστε να το δω και σε διαφορετικές συνθήκες αλλά τα πρώτα συμπεράσματα είναι πολύ θετικά. 

Τέλος, ένα πολύ καλό μπόνους της Stages είναι αυτή η εφαρμογή για smartphone (υπάρχει και για iphone).Με αυτήν μπορούμε να επικοινωνήσουμε μέσω του κινητού μας με τo powermeter και να έχουμε την ένδειξη watt και cadence στο κινητό μας, αλλά κυρίως να κάνουμε calibration, check λειτουργίας της συσκευής ή ακομα και να αναβαθμίσουμε το firmware με την τελευταία έκδοση. 

Επεξεργάσθηκε από Toolman, 13 Μάρτιος 2015 - 04:10 μμ.

• Γιώργος-Κόρινθος, pavloslianos και GiorgosMTZ αρέσει
Kάπα Xι και ξερό ψωμί :D

Ask me...

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Υπάρχει και για σειρά shimano 105 5800?
Όπου βλέπω κατηφόρα πάω τέζα, Γιατί στην ανηφόρα βαράω πρέζα!

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Σαν ιδεα στον βραχιονα δηλαδη μ'αρεσει πχ σε πεταλια δεν το χωνεψα ποτε, ειδικα στην περιπτωση που εχεις δυο ποδηλατα με τον ιδο δισκοβραχιονα δειχνει ευκολη αλλαγη.

Αυτο με την εφαρμογη ειναι πολυ πολυ καλη ιδεα, οχι μονο για το καλιμπραρισμα εννοειται αλλα κ για ενα χρονομετρο, το αυτοκινητο πισω πχ μπορει να βλεπει τα δεδομενα κ αναλογα να δινει οδηγιες, μπορει να ακουγεται καπως για τα Ελληνικα δεδομενα αλλα μ'αρεσει, τελος.
  • blackdisa του αρέσει
Demonio para unos Angel para otros
Νinja-ZX10R...

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις

Σαν ιδεα στον βραχιονα δηλαδη μ'αρεσει πχ σε πεταλια δεν το χωνεψα ποτε, ειδικα στην περιπτωση που εχεις δυο ποδηλατα με τον ιδο δισκοβραχιονα δειχνει ευκολη αλλαγη.

Αυτο με την εφαρμογη ειναι πολυ πολυ καλη ιδεα, οχι μονο για το καλιμπραρισμα εννοειται αλλα κ για ενα χρονομετρο, το αυτοκινητο πισω πχ μπορει να βλεπει τα δεδομενα κ αναλογα να δινει οδηγιες, μπορει να ακουγεται καπως για τα Ελληνικα δεδομενα αλλα μ'αρεσει, τελος.

ναι καλό ακούγεται αλλά από όσο έχω δοκιμάσει αυτό δεν γίνεται διότι η εμβέλεια του bluetooth (γενικά, όχι μόνο για στην συγκεκριμενη εφαρμογή) δεν είναι τόσο μεγάλη. Στο σπίτι σε απόσταση πανω από 2-3 μέτρα και χάνεται η σύνδεση...

Απλά αυτο το application είναι ένα εργαλείο για τσεκάρισμα καλής λειτουργίας του powermeter,αναβάθμισης του firmware κτλ... 

Στο Quarq αυτή η δυνατότητα υπήρχει μόνο με ένα wahoo key (για iphone) η ένα usb ANT+ stick για PC (η χωρίς κάποιο έξτρα αν εχεις smartphone με υποστήριξη ANT+) τα οποία έχουν ένα κόστος 20-30 ευρώ. Είναι μια καλή δυνατότητα που εφόσον υπάρχει είναι θετικό.

Υπάρχει και για σειρά shimano 105 5800?

Για την 105 5800 ενώ έχει ανακοινωθεί από την εταιρία, ακόμα δεν είναι έτοιμη προς πώληση, οπότε αναμονή. Βέβαια βγαίνει στην 105 5700 σε μάυρο και ασημί η οποία είναι συμβατή με την 5800 αν θέλεις κάτι άμεσα

Δες και εδώ

Ετοιμοπαράδοτα δυστηχώς όχι,μιας και υπάρχουν πολλές εκδόσεις σε διαφορετικά μήκη μπράτσων. Ευτυχώς όμως η παράδοσή τους είναι αρκετά γρήγορη και έτσι με την κάθε παραγγελία μπορούμε να έχουμε παραλαβή μέσα σε 2 εβδομάδες, αρκεί φυσικά να είναι και ετοιμοπαράδοτο στο εργοστάσιο :)

Ask me...

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ευχαριστώ George,
Εν αναμονή τότε για shimano 105 5800 σε 175mm.

Dimitris_K

Dimitris_K

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.180 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΣέρρες

Γιωργο, η διαρκεια της μπαταριας, στην πραξη, ποσες ωρες κραταει περιπου;

edit: Εκανα την ερωτηση, γιατι διαβασα καποια παραπονα οτι τελειωνει γρηγορα. Καποιες αναφορες για λιγες μονο ωρες αφορουσαν την μπαταρια που ηρθε με την συσκευη (λογικο να κρατησει λιγο), αλλά και καποιες για 80ωρες (αντι για τις 200+ ωρες του κατασκευαστη).

Επεξεργάσθηκε από Dimitris_K, 03 Απρίλιος 2015 - 09:09 πμ.

Δημήτρης

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.571 Δημοσιεύσεις

Δημήτρη πέτυχες σήμερα την περίπτωση που αλλάξαμε μπαταρία σε ένα stages αγορασμενο αρχές Μαρτίου. Με την μπαταρία από το εργοστάσιο συνέβει ακριβώς αυτό που αναφέρεις  (μπαταρία του κατασκευαστή κράτησε μόλις 3-4 εβδομάδες). Αλλά αυτό δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Μην ξεχνάμε ότι όλες οι μπαταρίες επηρεάζονται από την θερμοκρασία και από υγρασία κτλ. Πιστευω ότι με μια επώνυμη,αποθηκευμένη σε κανονικές συνθήκες μπαταρία δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αυτονομία.

Ask me...

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.636 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods

Δημήτρη πέτυχες σήμερα την περίπτωση που αλλάξαμε μπαταρία σε ένα stages αγορασμενο αρχές Μαρτίου. Με την μπαταρία από το εργοστάσιο συνέβει ακριβώς αυτό που αναφέρεις (μπαταρία του κατασκευαστή κράτησε μόλις 3-4 εβδομάδες). Αλλά αυτό δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Μην ξεχνάμε ότι όλες οι μπαταρίες επηρεάζονται από την θερμοκρασία και από υγρασία κτλ. Πιστευω ότι με μια επώνυμη,αποθηκευμένη σε κανονικές συνθήκες μπαταρία δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αυτονομία.

Γιωργο αν παιρνει κλασικη στρογγυλη μπαταρια τοτε οι λιθιου αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ ευαισθητες κ θελουν πιασιμο απο την ακρη κ οχι πανω απο την επιφανεια της μπαταριας...
Demonio para unos Angel para otros
Νinja-ZX10R...

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Super προσφορά, Dura Ace 7900 Stages power meters μόνο 650€!!

Επικοινωνήστε για διαθεσιμότητα!

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Σε 105 5800 έχει?

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Παιδιά η προσφορά ισχύει για το 7900 για τα υπόλοιπα ισχύουν οι τιμές που υπάρχουν κανονικά

jazznroll

jazznroll

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 134 Δημοσιεύσεις

Σκεφτόμουνα να παραγγείλω και εγω stages αλλα τελικα προτιμισα το 4iiii precision.

Επειδή το παρείγγειλα τον Μάρτιο, πριν απο την επίσημη κυκλοφορία, μου στοίχισε 345 usd including delivery.

Τον βραχίονα τον αγόρασα εγώ, τους τον έστειλα (με δική τους χρέωση) μου εγκατέστησαν το powermeter

και μου το έστειλαν πίσω (με δική τους χρέωση).

Εχει αναφερθεί και έχουν οι ίδιοι παραδεχθεί, πρόβληματα που παρουσιαζονται σε ορισμένες μονάδες,

όπου είτε η μπαταρία τελειώνει πολύ γρηγορα (20-25 ωρες), είτε δείχνει πολύ υψηλά ή πολύ χαμηλά watt.

Εκτιμουν πως θα διορθώσουν τα προβληματα με firmware update.

Με βάση την εμπειρία μου τις 10 ημέρες που το χρησιμοποιώ καθημερινά,

τα watt μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά και κυρίως consistent (ιδια διαδρομή, παρόμοιες συνθήκες, παρόμοια watt)

Οσο αφορά την μπαταρία δεν εχω φτάσει ακόμα τις 20 ωρες χρήσης και δεν έχω άποψη.

Με το συγκεκριμένο powermeter θα υπάρχει η δυνατότητα μελλοντικά, να προσθέσεις και drive side unit και να εχεις μετρήσεις και για τα δύο πόδια

με συνολικό κόστος γύρω στα 700 usd.

Εναλλακτικά, βγαίνει συντομα στην αγορα και το watteam powermeter (http://watteam.com/) με ακόμα χαμηλότερο κόστος για double side powermeter.

Το συμπέρασμα ?

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δώσει καποιος (ερασιτέχνης η μή) πάνω 300-400 ευρώ για power meter.

• TonyXC και dimzaf αρέσει
...each turn of the pedals, every single meter gained, hurts...

G M

G M

Τwo wheels

• Cyclist Friends
  • 935 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚηφισια

καλοπροαιρετη η κριτικη σου jazznroll αλλα oπως αναφερεις απεκτησες ενα προιον που βγηκε "πρώιμα" στην παραγωγη με λειτουργικα θεματα - με 20 ωρες αυτονομια μπαταριας,αποκλισεις στις ενδειξεις αλλα και διαδικασια aller rerour για την εγκατασταση δεν μου φαινεται τοσο ελκυστικη επιλογη. Βασει των στοιχειων αυτων θα επελεγα το stages και ας ειναι ακριβοτερο.

Εαν για παραδειγμα ανακαλυψεις οτι και το δικο σου εχει θεματα λειτουργιας και το firmware κανει 4 μηνες να βγει θα εχεις ενα δυσχρηστο προιον και λάνθασμενα ιστορικα στοιχεια για τις προπονησεις σου.....ενδιαφερον ως προιον αν και απο τη συγκεκριμενη εταιρεια θα αγοραζα μονο το Viiiva....

jazznroll

jazznroll

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 134 Δημοσιεύσεις

Σκεφτόμουνα να παραγγείλω και εγω stages αλλα τελικα προτιμισα το 4iiii precision.

Επειδή το παρείγγειλα τον Μάρτιο, πριν απο την επίσημη κυκλοφορία, μου στοίχισε 345 usd including delivery.

Τον βραχίονα τον αγόρασα εγώ, τους τον έστειλα (με δική τους χρέωση) μου εγκατέστησαν το powermeter

και μου το έστειλαν πίσω (με δική τους χρέωση).

Εχει αναφερθεί και έχουν οι ίδιοι παραδεχθεί, πρόβληματα που παρουσιαζονται σε ορισμένες μονάδες,

όπου είτε η μπαταρία τελειώνει πολύ γρηγορα (20-25 ωρες), είτε δείχνει πολύ υψηλά ή πολύ χαμηλά watt.

Εκτιμουν πως θα διορθώσουν τα προβληματα με firmware update.

Με βάση την εμπειρία μου τις 10 ημέρες που το χρησιμοποιώ καθημερινά,

τα watt μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά και κυρίως consistent (ιδια διαδρομή, παρόμοιες συνθήκες, παρόμοια watt)

Οσο αφορά την μπαταρία δεν εχω φτάσει ακόμα τις 20 ωρες χρήσης και δεν έχω άποψη.

Με το συγκεκριμένο powermeter θα υπάρχει η δυνατότητα μελλοντικά, να προσθέσεις και drive side unit και να εχεις μετρήσεις και για τα δύο πόδια

με συνολικό κόστος γύρω στα 700 usd.

Εναλλακτικά, βγαίνει συντομα στην αγορα και το watteam powermeter (http://watteam.com/) με ακόμα χαμηλότερο κόστος για double side powermeter.

Το συμπέρασμα ?

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δώσει καποιος (ερασιτέχνης η μή) πάνω 300-400 ευρώ για power meter.

Θα ήθελα να κανω ενα update για το 4iiii precision power meter, μετά απο καθημερινή χρήση για ενα χρόνο.

- η διαρκεια ζωής της μπαταρίας του μετά απο μερικά firmware updates εχει φτάσει τις 120 ωρες.

- το χρησιμοποιώ καθημερινά κατω απο όλες τις πιθανές καιρικές συνθήκες και λειουργεί άψογα.

- εχουν προσθέσει pedal smoothness & torque effectiveness στα data που εκπέμπει.

- σε ενα-δυο μηνες θα αρχίσουν να πουλάνε και drive side version και όποιος αναβαθμίσει απο left side only to dual side

θα του αντικαταστήσουν δωρεάν το left side unit με την version 2 του left side, η οποία υποστηρίζουν πως είναι ακόμα πιό ακριβής.

- το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι πως η τιμή δεν εχει μειωθεί περαιτέρω.

• hellequine του αρέσει
...each turn of the pedals, every single meter gained, hurts...