Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Meet Bontrager

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Σε αυτό το θέμα θα σας ενημερώνουμε για όλα τα νέα προϊόντα Bontrager, που πραγματικά εδώ και μερικά χρόνια έχουν βελτιωθεί σε σημείο να είναι από τα κορυφαία σε κάθε είδος. 

Στην Ελληνική αγορά δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά και αυτό θα προσπαθήσω να κάνω από αυτό το θέμα, μιας και στην Αμερική πλέον μαζί με τα After Market προϊόντα της Specialized έχουν τη μερίδα του λέοντος με ραγδαία αύξηση πωλήσεων τα τελευταία 3 χρόνια.

Ρούχα, κράνη, αξεσουάρ, ανταλλακτικά. Θα τα βλέπετε πλέον όλο και πιο συχνά στην Ελλάδα, σε εξαιρετικές τιμές και πολύ καλή ποιότητα.

Βασικό χαρακτηριστικό τους, η εγγύηση ικανοποίησης που δίνει η Bontrager για τα περισσότερα από αυτά (Τα αγοράζεις και σε έναν μήνα αν δεν σου αρέσουν, χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες, τα αλλάζεις με κάτι άλλο ή παίρνεις τα χρήματά σου πίσω), καθώς και η πολιτική αντικατάστασης στα κράνη.

Θα ξεκινήσουμε με λίγα λόγια για την Bontrager...

• Ο/Η max, Zan, hellequine και 6 άλλοι τους αρέσει αυτό

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.395 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH
Βασικό χαρακτηριστικό τους, η εγγύηση ικανοποίησης που δίνει η Bontrager για τα περισσότερα από αυτά (Τα αγοράζεις και σε έναν μήνα αν δεν σου αρέσουν, χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες, τα αλλάζεις με κάτι άλλο ή παίρνεις τα χρήματά σου πίσω), καθώς και η πολιτική αντικατάστασης στα κράνη.

Αυτό + (καλές τιμές που λέτε ότι έχετε) + μια βελτίωση του eshop + χαμηλά έξοδα αποστολής + τσάμπα μεταφορικά επιστροφών θεωρώ ότι θα σας απογειώσουν.

Δεν έχουν κάνει κάτι παραπάνω μεγάλα eshop που έχουν πετύχει (από amazon μέχρι rosebikes)

Επεξεργάσθηκε από ThouVou, 11 Μάρτιος 2016 - 11:47 πμ.

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Έχοντας προτιμήσει τα προϊόντα της Bontrager σαν after market ουκ ολίγες φορές, έχω να πω ότι η βελτίωση της ποιότητας σε βάθος χρόνου είναι τρομακτική και πλέον κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αποτελούν από τις σοβαρές επιλογές για κάποιον που ψάχνεται για αναβαθμίσεις. 

Δύο σετ τροχών Bontrager

Λαιμοί (stems)

Σέλες

Σχάρα ποδηλάτου

Τιμόνια

Όλα είναι άψογα και δουλεύουν άψογα μετά από χρόνια σκληρή χρήση.

• tasos53 του αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

trehanero

trehanero

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.149 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚαλλιθέα
Ξεχασες τα λάστιχα...
ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΧR 4 ειναι το καλύτερο μπροστινό λάστιχο για 29άρι πούχω δοκιμάσει...

Στάλθηκε από το GT-P5210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • hellequine του αρέσει

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.596 Δημοσιεύσεις

κ απο μενα ποντος στα Bontrageria..το ειχα αναφερει κ παλιοτερα τοσο σε θεμα ρουχισμου οτι η εταιρεια κανει εξαιρετικη προσπαθεια οσο κ στα ελαστικα της,η σειρα AW & R ειναι αχτυπητες.

προσφατα απεκτησα ποδηλατο που εκτος απο την σειρα μεταδοσης κ το πλαισιο ολα τα αλλα ειναι Bontrager,(τροχοι,ελαστικα,τιμονι,σελα,λαιμος,παλουκοσελο...) αριστη ποιοτητα κ αποδοση.

οι τροχοι μαλιστα εχουν aero ακτινες κ ομολογω οτι ειναι στην κατηγορια των Fulcrum 7,Vento..!!

ενω για το πολυ-οργανακι Node 2.1 δεν θα πω πολλα,οσοι το ειχαν/εχουν ξερουν...απλα εκπληκτικο!!εχεις ασυρματα ολα οσα χρειαζεσαι ενω υποστηριζει και βατομετρο...!

Επεξεργάσθηκε από Varth, 11 Μάρτιος 2016 - 01:04 μμ.

και τοτε...θα'ρθει ο καπεταν Κεραυνος και θα σωσει ολο τον κοσμο...!!!

Δημοσίευση Εικόνας

harrism3

harrism3

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 359 Δημοσιεύσεις

Τάκη να έρθει και κανένα τέτοιο μπλουζάκι ... http://www.trekbikes...jersey/p/13005

Για τους μερακλήδες ......

Nothing is a straight line...... Always sideways!!!!

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Ξεχασες τα λάστιχα...
ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΧR 4 ειναι το καλύτερο μπροστινό λάστιχο για 29άρι πούχω δοκιμάσει...

Στάλθηκε από το GT-P5210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστός...

LT3

XR2

XR3

XR4

G2

Όλα καλά λάστιχα για τα περισσότερα από αυτά έχω γράψει και κάποια σχόλια στο σχετικό θέμα

airzizel

airzizel

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 350 Δημοσιεύσεις

Καλα, ειδικα το θεμα με την εγγυηση επιστροφής στις σελες της Bontrager δεν υπαρχει. Οταν μου το ειπαν μου φανηκε εξωφρενικο.

Like

jlibdehkgo.png

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
XR4 και XR3 είναι πολύ καλά λάστιχα. Τα είχα σε Reign και Fuel αντίστοιχα ενώ εύκολα μπορουνε να χρησιμοποιηθουν ως εμπρός και πίσω στο ίδιο ποδήλατο.

Κατά την άποψή μου πάντως το κορυφαίο μπροστινό λάστιχο σε προσφυση και σε όλες τις διαστάσεις είναι το Magic Mary αλλά τo XR4 ότι χάνει σε προσφυση το κερδίζει σε κυλιση ενώ είναι εξίσου μεγάλο σε ογκο και ανθεκτικό.

Highly recommended απο εμενα.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 11 Μάρτιος 2016 - 01:52 μμ.

"Γούστα" είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Να είστε καλά για τα τόσο  καλά λόγια. Σταδικά, θα την γνωρίσουμε όσο καλύτερα μπορούμε και όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου. 

• harrism3 του αρέσει

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.255 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos
Ειλικρινά, μακάρι να χει βελτιωθεί η εταιρεία γιατί εγω δεν έχω καθόλου καλή εικόνα και εμπειρία απο τα Bontrager.
  • pngts και nkar37 αρέσει

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.172 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Σμύρνη...Ανάβυσσος...

Το τελευταιο καιρο εχω αρχισει να εχω μονο bontrager αξεσουαρ...μονο TREK ποδηλατο μου λειπει...

Δοκιμη εχω κανει σε :

Τιμονι αερο.

Λαστιχα R3..οτι καλυτερο σε κρατημα και σε clincher και σε tubeless

Παπουτσια RL..πολυ καλη εφαρμογη με τελειο αερισμο.

Λαιμους..δεν θυμαμε ποσους..

Φως μπροστα ION 700LN ...πολυ καλο ,μικρο και δυνατο.

Φως πισω Flare 3...μολις το πειρα...φαίνεται δυνατό και πολυ καλη ποιοτητα.

Βάσεις παγουριων...ειχα της TACX και εσπαγαν μετα απο 2 μηνες...με της bontarger..δεν παθαίνουν τιποτα.

και πολλα αλλα που σιγουρα ξεχναω..

Οτι εχω παρει,ειναι σε πολυ καλη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο και πολυ ποιοτικο.

Κατηφόρα αγάπη μου....! :)

sdimit

sdimit

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 20 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαNea Erithraia

σε αυτό περιγράφει ο ίδιος ποιος είναι ο keith bontrager https://youtu.be/QYvPMmlBZwg

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Bontrager launches its spring collection

http://www.pinkbike....collection.html

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Μιας και ο Αλέξανδρος μας έκανε καλή πάσα και μιας, ακόμα και αν ο καιρός λέει τα αντίθετα, η άνοιξη έχει μπει για τα καλά ας δούμε μερικά καλοκαιρινά ρούχα και αξεσουάρ που έρχονται ή ήρθαν ήδη στην Ελλάδα από την Bontrager.

Πριν από αυτό όμως, αν δείτε και στο video παραπάνω θα καταλάβετε ότι ο Keith Bontrager είναι αυτός που έχει δώσει το όνομά του στην εταιρία, την οποία πριν κάποια χρόνια εξαγόρασε η Trek και έβαλε στόχο, αυτό που βλέπουμε πλέον σήμερα. Να δημιουργήσει, δηλαδή, μια εταιρία για τα after market προϊόντα της, που να μην έχει αναγκαστικά, την σύνδεση με το όνομα Trek, να γίνει κορυφαία σε κάθε είδος (μπορεί να το κάνει λόγων των κονδυλίων που απορροφά από την "μαμά" για R&D) και να χτυπήσει και την υπόλοιπη αγορά εκτός των ποδηλάτων, προσφέροντας μια σειρά από ποιοτικά προϊόντα με προνόμια.

30 μέρες εγγύηση μη ικανοποίησης σε πολλά προϊόντα (βλ. σέλες, ελαστικά κλπ), αντικατάσταση κράνους από πτώση και μια σειρά άλλα προνόμια.

Επειδή όμως με έχει πιάσει πολυλογία, ας πάμε λίγο στο να δούμε τα προϊόντα που θα βρίσκετε πλέον στο Cyclist της Αθήνας και της Κορίθνου, καθώς και, σύντομα, σε μια σειρά επιλεγμένα καταστήματα σε όλη την Ελλάδα ή στο ηλεκτρονικό μας κατάστημα.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ας ξεκινήσουμε με τα γάντια που ήρθαν σήμερα και ας ξεκινήσουμε από τους παραπονεμένους μας MTBδες

Δύο επιλογές....

Μια με προστασία, το Lithos στα 40€

Επισυναπτόμενο Αρχείο  Asset_208290.jpg   51,66KB   73 Αριθμός λήψεων

με eswipe που επιτρέπει τη χρήση κινητού

• και μια πιο απλή σε δύο χρώματα, το Foray, μόλις στα 30€

Επισυναπτόμενο Αρχείο  Asset_208291.jpg   61,88KB   78 Αριθμός λήψεωνΕπισυναπτόμενο Αρχείο  Asset_297890.jpg   62,09KB   78 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η trehanero, hellequine, pidis1 και 4 άλλοι τους αρέσει αυτό

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Συνεχίζω με γάντια κουρσάδικα για όλα τα βαλάντια

Επισυναπτόμενο Αρχείο  934713_1698335730448355_8754521830411202034_n.jpg   52,69KB   84 Αριθμός λήψεωνΕπισυναπτόμενο Αρχείο  12801553_1698335713781690_1526690519634653185_n.jpg   38,54KB   78 Αριθμός λήψεωνΕπισυναπτόμενο Αρχείο  5683_1698335597115035_8126142380775504583_n.jpg   35,44KB   85 Αριθμός λήψεωνΕπισυναπτόμενο Αρχείο  10268695_1698335670448361_1411143796608332047_n.jpg   37,79KB   84 Αριθμός λήψεωνΕπισυναπτόμενο Αρχείο  944925_1698335623781699_3257845928491923101_n.jpg   35,47KB   89 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η George_M, Giannis26, alex91 και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

harrism3

harrism3

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 359 Δημοσιεύσεις

Αν θέλουμε από την σειρά της Bontrager κάποιο συγκεκριμένο κολάν-μπλουζάκι και δεν υπάρχει διαθέσιμο, υπάρχει η δυνατοτητα να το παραγγείλουμε?

Nothing is a straight line...... Always sideways!!!!

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.395 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

Αγαπητέ Τάκη,

η Trek έχει βγάλει ένα πολύ όμορφο light touring ποδήλατο το οποίο μου αρέσει πολύ.

http://www.trekbikes...ikes/720/c/B252

Είδα ότι έχει carbon πιρούνι και ένα σύστημα για να παίρνει ελαφριές τσάντες.

bicycle-times-trek-720-Disc-review-9-199

bicycle-times-trek-720-Disc-review-6-397

Γνωρίζεις αν μπορώ να αγοράσω ξεχωριστά αυτό το σύστημα (& τις τσάντες) και αν μπορώ να το εφαρμόσω σε άλλα carbon πιρούνια της Trek; 

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ναι Χάρη φυσικά!! Επικοινωνία με Cyclist και σου δίνουν άμεσα διαθεσιμότητα και περίπου χρόνο παράδοσης.

Θουβου υπάρχει στο κατάστημα αυτή τη στιγμή το 920

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • harrism3 του αρέσει

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Αυτά να τα φέρετε... :)

Bontrager Line Pro pedal

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Takxu του αρέσει

Someone

Someone

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 102 Δημοσιεύσεις
Πριν μια εβδομάδα αγόρασα τα παρακάτω γάντια http://www.cyclist.g...num=BNT15433865
Και μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα, το 600αρι του Κατακολου πιστεύω ότι ήταν το καλύτερο τεστ, ούτε μουδιασματα ούτε πονοι πουθενά σε καρπούς και χέρια γενικά, να αναφέρω ότι πριν χρησιμοποιουσα κάποια άλλα της endura και στα τελευταία brevet της Αταλαντης και του Λεωνιδίου είχα όλα τα παραπάνω "θέματα" πολύ έντονα, σε μικρότερες αποστάσεις δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα πέρα από κάποιους πόνους στα χέρια + ότι μετά από 3 χρόνια χρήσης και κοντά 7500 χλμ είχαν αρχίσει να διαλύονται είχε έρθει η ώρα για αλλαγή.

Τώρα μένει μόνο να δούμε πόσο θα αντέξουν τα bontrager στο χρόνο, για την ώρα όμως πραγματικά είναι απίστευτα άνετα για πολλές ώρες πάνω στο ποδήλατο!
  • Takxu, Dimsabas και ilias p αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Θα τα φέρουμε helleQ, όταν είναι διαθέσιμα.

• hellequine του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
http://www.bikeradar...-learned-46802/

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • Giant-lander και sdimit αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Επισυναπτόμενο Αρχείο  13077030_1715130018768926_1765976492668560819_n.jpg   73,91KB   53 Αριθμός λήψεων

Ξαναγεμίσαμε με Bontrager....

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση για όλη τη γκάμα και ευχαριστούμε πολύ!

Φέραμε και μια σειρά από καπελάκια για ήλιο, βροχή ή και για το βάψιμο.

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

attachicon.gif13077030_1715130018768926_1765976492668560819_n.jpg

Ξαναγεμίσαμε με Bontrager....

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση για όλη τη γκάμα και ευχαριστούμε πολύ!

Φέραμε και μια σειρά από καπελάκια για ήλιο, βροχή ή και για το βάψιμο.

Χα χα χα!!!

Τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το κλασσικό καπελάκι εφημερίδα στο βάψιμο :) :)

• Takxu και Dimsabas αρέσει

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Έχω μια απορία. Σε επιστροφή κάποιου προϊόντος bontrager εντός 30 ημερών, δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων; Επειδή στην μοναδική επιστροφή που έχω κάνει δεν έγινε επιστροφή χρημάτων "Bontrager Unconditional" αλλά ως credit κάτι το οποίο φυσικά δεν θέλω και ούτε είχα αυτό στο νου μου. 

edit: ΟΚ ισχύει έγινε ενα μπερδεματάκι. :)

Επεξεργάσθηκε από vaggos, 27 Απρίλιος 2016 - 05:33 μμ.

• paris.gr του αρέσει
Υπάρχουν δύο τύποι πόνου σε αυτόν τον κόσμο: Πόνος που σε πονάει, και πόνος που σε αλλάζει!

sdimit

sdimit

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 20 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαNea Erithraia

Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος τελικά με την επιλογή κράνους που έκανα :)

http://design-innova...ger-rally-mips/

well done bontrager :thumbup:

• Takxu του αρέσει

AZ1966

AZ1966

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.032 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα - Ηλιούπολη

Ξεθάβω το θέμα μετά από ένα σχεδόν χρόνο για να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου για ένα προϊόν της εν λόγω εταιρίας.

Μιας και ο χειμώνας έκανε την εμφάνισή του για τα καλά, αποφάσισα εδώ και λίγο καιρό να εξοπλιστώ με ένα ζευγάρι χειμωνιάτικες κάλτσες.

Οι επιλογές πολλές.... αλλά τα πολύ καλά λόγια που είχα ακούσει για το μαλλί merino, με έβαλε στον πειρασμό να αγοράσω τις thermal wool κάλτσες της Bontrager με την ονομασία κωδικού "Bontrager Race 5΄΄ Wool sock". 

Επισυναπτόμενο Αρχείο  3.jpg   76,61KB   30 Αριθμός λήψεων

Η επιλογή του κατάλληλου (για το πόδι μου) μεγέθους, πανεύκολη αφού πάνω στη συσκευασία υπάρχει πίνακας που σε καθοδηγεί. 

Μέγεθος Μ λοιπόν για το Νο42 παπούτσι που φοράω.

Επισυναπτόμενο Αρχείο  8.jpg   63,7KB   30 Αριθμός λήψεων

Επιστροφή στο σπίτι και άνοιγμα της συσκευασίας.

Η πρώτη αίσθηση: σε αυτό το πράγμα θα χωρέσει το πόδι μου;;;;;;

Με συνολικό μήκος πατούσας κάλτσας τα 18cm, αμφέβαλλα αν θα χωρούσε το πόδι μου....

Επισυναπτόμενο Αρχείο  4.jpg   79,69KB   29 Αριθμός λήψεων  

Επισυναπτόμενο Αρχείο  5.jpg   78,34KB   29 Αριθμός λήψεων

Η πρώτη δοκιμή: οι κάλτσες μπήκαν στο πόδι μου ως δια μαγείας!

Η εφαρμογή πολύ καλή, χωρίς να αφήνει πουθενά "κενά" και με την αίσθηση ότι το πόδι "αγκαλιάζεται" από τα δάκτυλα έως τη μέση της γάμπας από έναν "ελαστικό επίδεσμο" δημιουργώντας μια ευχάριστη αίσθηση πίεσης!

Ειδικά στο ύψος της καμάρας του ποδιού (το πράσινο σημείο στις φωτό), απολαμβάνεις μια αίσθηση καλύτερης στήριξης!

Επισυναπτόμενο Αρχείο  6.jpg   82,14KB   28 Αριθμός λήψεων

Αλλά όχι μόνο εκεί: τα δάκτυλα από τη μια, με τις πεπλατυσμένες ραφές που διαθέτει, μπορούν να κινηθούν άνετα και αισθανόμενα σαφώς λιγότερο την εφαρμογή της κάλτσας αλλά και στο πάνω μέρος της υπάρχει ένα τελείωμα (το γκρι στις φωτό) που όχι μόνο κρατάει την κάλτσα ψηλά αλλά εξασφαλίζει και αυτό με τη σειρά του την απόλυτη αίσθηση της τέλειας εφαρμογής!

Επισυναπτόμενο Αρχείο  7.jpg   71,68KB   28 Αριθμός λήψεων

Δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες: οι κάλτσες φορέθηκαν σε κρύο (+3οC έως +10οC) χωρίς καλύμματα παπουτσιών. Η αίσθηση της άψογης εφαρμογής και ζεστασιάς με συνόδευε όλη την ώρα που ποδηλατούσα! 

Η επεξεργασία "Profila" που έχει υποστεί το μαλλί, τις καθιστά ιδιαίτερα διαπνέουσες ενώ παραμένουν ζεστές ακόμη και όταν βραχούν!

​Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα να κρυώνουν τα πόδια μου, κάτι που το είχα βιώσει πολλές φορές πριν, αφού χρησιμοποιούσα μη ποδηλατικές κάλτσες.

Το ύψος της (13cm) είναι ιδανικό για χειμωνιάτικη κάλτσα αφού καλύπτει ιδανικά το μέρος ανάμεσα στον αστράγαλο μέχρι την αρχή της γάμπας!

Resume: η κάλτσα είναι πραγματικά απόλαυση να την φοράς! Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα να με "πρόδωσε"!  Αντίθετα, απόλαυσα για πρώτη φορά ζεστά πόδια πάνω  στο ποδήλατο!

Σίγουρα η τιμή της είναι..."αλμυρή" αλλά από την άλλη "ότι πληρώνεις, παίρνεις"!

Kundos λοιπόν στην Bontrager και στις κάλτσες της!

• Ο/Η Takxu, sotos65, mario27 και 2 άλλοι τους αρέσει αυτό

Trek Emonda ALR5 του 2020

Ideal On Road του 2013 

Mercier Special Tour De France του 1978
Phillips του 1960

mario27

mario27

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 258 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαThessaly
62% nylon
34% merino
2% spandex
Γράφει σε μια εικόνα που έβαλες
Δεν τις λες και κάλτσες από μερινο.

Κανονικά τα ρούχα από μερινο , δεν τα πλένουμε ποτέ. Απλώς τα αεριζουμε καλά.Το μερινο περιέχει την λανολινη που κάνει του ρούχο να μην μυρίζει, να μην πιάνει βακτήρια και να κρατάει την σύνθεση του ρούχο.
Όσο πιο πολύ τα πλένουμε, τόσο πιο πολύ ξεπλένεται και φεύγει αυτή η ουσία με αποτέλεσμα να μυρίζει όλο και πιο πολύ, να πιάνει βακτήρια και να χαλαρώνει το ρούχο.

Ένα ρούχο που τα 2/3 η σύνθεση του δεν είναι μερινο , δεν ξέρω πώς θα αντιμετωπίσει την μυρωδιά και τα υπόλοιπα. Και αν το βάλεις στο πλυντήριο ή το πλύνεις χάνεις ουσιαστικά όλα τα καλά του μερινο, μετά από 5-10 πλυσίματα.

Εσύ θα το δεις αυτό αν μυρίζει και αν χρειάζεται καμία φορά σε 3-4 μήνες πλύσιμο.

Εγώ αγόρασα κάλτσες τις castelli με 70-80% merino με 17 ευρώ.
Και ένα ισοθερμικο της odlo από 100% merino στα 28 ευρώ σε προσφορά από 70+

Δύο μήνες δεν τα έχω βάλει για πλύσιμο. Την ημέρα έξω να αεριστουν και το βράδυ μέσα για να μην βρωμίζουν από τα τζάκια.

Αν θελήσεις να τις πλύνεις, να μην το κάνεις με απορρυπαντικό από το σουπερμάρκετ. Υπάρχουν ειδικά απορρυπαντικα για merino , όπως της nikwax και η grangers μπορεί να βγάζει.

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Επεξεργάσθηκε από mario27, 01 Ιανουάριος 2019 - 11:12 πμ.

• snotis του αρέσει