Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Review: Trek Stache 7

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις στο θέμα

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.502 Δημοσιεύσεις

Μετά απο δύο μήνες κτήσης-χρήσης του, και αφού επιτέλους βρήκα χρόνο, είπα να γράψω δυο λόγια.

Για όσους δεν γνωρίζουν, μιλάμε για ένα ποδήλατο hardtail 29+ με γεωμετρία Trail, 120mm διαδρομή ανάρτησης και λάστιχα 3".

Ξεκινώντας απο την αίσθηση που δίνει το ποδήλατο με τις πρώτες πεταλιές περιγράφεται πλήρως με μια λέξη: ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ

Οι μεγάλοι σε διάμετρο και πλάτος τροχοί σε συνδυασμό με τα 13psi καταπίνουν τα πάντα και δίνουν μια αίσθηση αδιαφορίας για το τι βρίσκεται απο κάτω.

Πεταλάρει πολύ πολύ πολύ πολύ καλύτερα απ οτι περιμένει κανείς με το που βλέπει τα κτηνώδη Chupacabra, τα οποία παρά το μέγεθος τους ζυγίζουν λιγότερο απο 900 γραμμάρια και κυλάνε αρκετά καλύτερα απο ένα κλασικό λάστιχο 29x2.4.

Τα τακούνια του ελαστικού είναι καθαρά XC αλλά λόγω πλάτους και χαμηλής πίεσης το grip είναι άπλετο όταν μιλάμε για χώμα, ζορίζεται όμως λίγο όταν το έδαφος γίνεται σαθρό... ή έτσι μου φαίνεται γιατι συνίθισα να είμαι βεντουζαρισμένος με το έδαφος.

Συνηθισμένος σε ht δε θα μπορούσα να πω οτι έχω νιωσει να μου λείπει η πίσω ανάρτηση. Πραγματικά όμως θεωρώ οτι δεν χρειάζεται πίσω ανάρτηση σε ένα τέτοιο ποδήλατο. Δεν είναι μόνο ο ενθουσιασμός της μετάβασης απο τις 26" που με κάνει να το πιστεύω αυτό, οι μεγάλη διάμετρος και η χαμηλή πίεση που κάνει το λάστιχο να διαβάζει το έδαφος αρκούν για ένα smooooth ride που λεμε και στο χωριο. 

Στα μονοπάτια πετάει, παίρνει φόρα ισοπεδώνει τα πάντα και μοιράζει χαμόγελα και PR. Αν και το κούτελο του είναι στις 68.4 μοίρες πάει πολύ καλά ακόμα και στα απότομα κατηφορικά. Πάντα μιλάμε για τα όρια ενός μέτριου αναβάτη και ενός trail ποδηλάτου με λάστιχο σχεδόν καραφλό.

Ο σκελετός του σκέτο αριστούργημα, καμπύλες, καμπύλες, καμπύλες και ένα χρώμα που δε χωρταίνω να το κοιτάω.

Το δεξί chainstay περνάει πάνω απ τη μετάδοση ετσι ωστε να μπορέσει το μήκος του να ειναι 420mm(και ρυθμιζόμενο μέχρι 405mm). Είναι πραγματικά ΚΟΝΤΟ,πιο κοντό απο πολλά 26αρια.

Στα του εξολπισμού

Το Manitou πιρούνι πολύ στιβαρό και με λειτουργία που ξαφνιάζει και ενθουσιάζει. Επρεπε να κυκλοφορούν περισσότερες τέτοιες εκεί έξω...

Η Sram GX υποδειγματική λειτουργία, απλά πολυβόλο χωρις φρου φρου κι αρώματα. 

Φρένα Sram Level, αρκετά δυνατά και προοδευτικά αλλά δυστυχώς αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω και σε τρώει η τσέπη σου, τα βάζεις αγγελία.. γκουχ.

Για τα λάστιχα τα είπα, στο μέλλον θα δοκιμάσω και κάτι πιο άγριο πάλι σε 29x3 και ποιος ξερει, μπορει να γυρίσω πάλι σε αυτά.

Αν θα το προτεινα σε κάποιον; Ναι. Αν θα το ξαναέπαιρνα; ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ

Επισυναπτόμενο Αρχείο  20170714_211457.jpg   246,37KB   79 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  20170630_201537.jpg   114,81KB   52 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  20170704_185043.jpg   111,8KB   53 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  BeFunky Collage.jpg   273,66KB   51 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η Takxu, ioannis, dkokkk και 14 άλλοι τους αρέσει αυτό

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.055 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο
Χαιρομαι Τασσο που σ´αρεσει !!!
....αυτη η κατηγορια εχει κατι το ιδιαιτερο,για μενα ειναι ο ορισμος των plus bikes και οχι κατι μπασταρδεμενα fs με λαστιχα στο οριο των 2,8 με καπως στενα στεφανια.
....τα λαστιχα του συγκεκριμενου ειναι ακαταλληλα για τη χρηση που του κανεις,το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω με τα surly knard.
Μπορει το πλατος να σωζει τη κατασταση αλλα το πυκνο κοντο τακουνι δεν ειναι και οτι καλυτερο για μαλακο χωμα η σαθρα.
Ιδιας φιλοσοφιας και τα chupacambras ,αποδιδουν καλα σε πατημενο χωμα,σε αμμο και χιονι,στη πλειοψηφια δηλαδη των περιπτωσεων που θα αντιμετωπισει ο μεσος......αμερικανος !!!!!...σε αυτη τη τεραστια αγορα απευθυνονται κυριως.
Εκτος αυτου το πολυ στρογυλλο αυτο λαστιχο ειναι ιδανικο για πολλα χιλιομετρα,

Μολις φθαρουν και θα φθαρουν πολυ γρηγορα στα ελληνικα χωματα....δοκιμασε τα maxxis chronicle ,τουλαχιστον μπροστα μονο....ετσι εχω κανει κι εγω και μεταμορφωθηκε το ποδηλατο.
....δεν σου λεω να δοκιμασεις τιποτα dhf νομιζω οτι εχουν βγαλει και 3 ιντσων τετοιο λαστιχο η nobby nic γιατι ειναι αρχη ακομη και ψαχνεσαι ...ισως αργοτερα να βαλεις το chronicle πισω και κατι σε πιο τακουνατο μπροστα.

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.502 Δημοσιεύσεις

Αυτο εχω στο μυαλό μου κι εγώ, μόλις φθαρούν θα αρχίσουν οι δοκιμές. Τα DHF ενώ έχουν περάσει απ το μυαλό μου δεν τα σκέφτομαι γιατι νομίζω θα χαλάσουν τον χαρακτήρα του ποδηλάτου. Τώρα μιλάμε για xc στο πετάλι και διασκέδαση στα μονοπάτια. 

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.055 Δημοσιεύσεις

Αυτο εχω στο μυαλό μου κι εγώ, μόλις φθαρούν θα αρχίσουν οι δοκιμές. Τα DHF ενώ έχουν περάσει απ το μυαλό μου δεν τα σκέφτομαι γιατι νομίζω θα χαλάσουν τον χαρακτήρα του ποδηλάτου. Τώρα μιλάμε για xc στο πετάλι και διασκέδαση στα μονοπάτια.

Πραγματι τα dhf ειναι υπερβολη γιαυτο το ποδηλατο,τα chronicle ειναι αψογα και δεν εχουν σημαντικη δοαφορα στη κυληση απο τα chupacambras
  • Tassos96 του αρέσει

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.502 Δημοσιεύσεις

Είπα κάτι για τα φρένα; 

Για μπροστά η επιλογή Hope Tech 3 E4 με δίσκο 203mm και πίσω Tech 3 X2 180mm. Μαζί με κάποια έξτρα μπλιμπλίκια για να δέσει το χρωματικο σύνολο.

Επισυναπτόμενο Αρχείο  22279202_10208652282219279_43787744_o.jpg   181,92KB   27 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  22251406_10208652282299281_1085295235_o.jpg   252,49KB   23 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο Αρχείο  22243501_10208652282579288_1554307064_o.jpg   245,38KB   21 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε από Tassos96, 04 Οκτώβριος 2017 - 06:33 μμ.

• hellequine, Dimsabas και l3ft3r1s αρέσει

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.875 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos

Είπα κάτι για τα φρένα;

Για μπροστά η επιλογή Hope Tech 3 E4 με δίσκο 203mm και πίσω Tech 3 X2 180mm. Μαζί με κάποια έξτρα μπλιμπλίκια για να δέσει το χρωματικο σύνολο.

attachicon.gif22279202_10208652282219279_43787744_o.jpg

attachicon.gif22251406_10208652282299281_1085295235_o.jpg

attachicon.gif22243501_10208652282579288_1554307064_o.jpg

Πολυ καλη (αν και αλλοκοτη) επιλογη!

Giant και μονο...

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.055 Δημοσιεύσεις
Το μπροστινο ισως και να ειναι υπερβολη γιαυτο το ποδηλατο,αλλα οπως και νά´χει ειναι κορυφαια!!!!
Μεγεια!!!

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.502 Δημοσιεύσεις

Είναι λίγο, αλλά όχι όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Το πίσω φρένο δε χρειάζεται τη δύναμη του μπροστινού και το Χ2 είναι ήδη ένα πολύ δυνατό διπίστονο.

Η Magura έχει κυκλοφορίσει τα μοντέλα "Sport" οπου το σετ αποτελείται απο ένα τετραπίστονο και ένα διπίστονο για μπροστά και πίσω αντίστοιχα.

Η επιλογή έγινε γιατι στο συγκεκριμένο ποδήλατο δε μου καθόταν καλά στο μάτι το τετραπίστονο πίσω. Κατόπιν εορτής και αφού είχα παραλάβει είδα οτι όσο και να ήθελα Ε4 πίσω, δεν. Είναι πολύ φαρδιά και βρίσκει στο ψαλίδι για 2-3mm. 

Γιάννη σ ευχαριστώ και απο εδω! Το φρένο καλύτερα να περισσεύει παρά να λείπει.. Έτσι κι αλλιώς με το μοντουλέσιο που έχουν η δυναμη που βγαίνει στον τροχό είναι ακριβώς όση θες καθε στιγμή.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.055 Δημοσιεύσεις

Είναι λίγο, αλλά όχι όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Το πίσω φρένο δε χρειάζεται τη δύναμη του μπροστινού και το Χ2 είναι ήδη ένα πολύ δυνατό διπίστονο.
Η Magura έχει κυκλοφορίσει τα μοντέλα "Sport" οπου το σετ αποτελείται απο ένα τετραπίστονο και ένα διπίστονο για μπροστά και πίσω αντίστοιχα.

Η επιλογή έγινε γιατι στο συγκεκριμένο ποδήλατο δε μου καθόταν καλά στο μάτι το τετραπίστονο πίσω. Κατόπιν εορτής και αφού είχα παραλάβει είδα οτι όσο και να ήθελα Ε4 πίσω, δεν. Είναι πολύ φαρδιά και βρίσκει στο ψαλίδι για 2-3mm. 

Γιάννη σ ευχαριστώ και απο εδω! Το φρένο καλύτερα να περισσεύει παρά να λείπει.. Έτσι κι αλλιώς με το μοντουλέσιο που έχουν η δυναμη που βγαίνει στον τροχό είναι ακριβώς όση θες καθε στιγμή.

Tην προηγουμενη εκδοση των Χ2 τα ειχα για πολλα χρονια ...απο το 2011-12 αν δε κανω λαθος,απο το Ζαν τα ειχα παρει......μεσα σε αυτα τα χρονια ποτε δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα,οσο και να τα πιεζα ποτε δεν εχαναν τη δυναμη τους,ενα αντιθεση με πολλα φρενα της αγορας που δεν τη παλευαν με την υπερθερμανση.
Τα Ε4 ισως και να μου ταιριαζαν παραπανω,γιατι εχουν πιο αποτομο ακαριαιο δαγκωμα,αλλα δειχνουν τα...δοντια τους μονο σε μεγαλες ταχυτητες και καταβασεις με τη ταυτοτητα στο στομα.

Γενικα τα hope ειναι φρενα που προσφερουν στα ποδηλατα φρεναρισμα μοτοσυκλετας,κατι που καμια αλλη εταιρια δεν το πλησιαζει ευκολα.....και εχω δοκιμασει πολλα μα παρα πολλα φρενα...η ποιοτητα τους η,ρυθμισιμοτητα τους και η αντοχη στο χρονο ειναι αξεπεραστα
  • Ο/Η hellequine, Dimsabas, karajim80 και άλλος 1r τους αρέσει αυτό

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Είπα κάτι για τα φρένα; 

Πολύ bling το ποδήλατο με αυτό το χρωματικό συνδυασμό!

Είναι super! Τα φρένα κορυφή, και γενικά πολύ καλή επιλογή όλο το πακέτο.

Να το χαρείς Τάσο!

Molista Enduro Project...............loading

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.502 Δημοσιεύσεις

Tην προηγουμενη εκδοση των Χ2 τα ειχα για πολλα χρονια ...απο το 2011-12 αν δε κανω λαθος,απο το Ζαν τα ειχα παρει......μεσα σε αυτα τα χρονια ποτε δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα,οσο και να τα πιεζα ποτε δεν εχαναν τη δυναμη τους,ενα αντιθεση με πολλα φρενα της αγορας που δεν τη παλευαν με την υπερθερμανση.

Τα Ε4 ισως και να μου ταιριαζαν παραπανω,γιατι εχουν πιο αποτομο ακαριαιο δαγκωμα,αλλα δειχνουν τα...δοντια τους μονο σε μεγαλες ταχυτητες και καταβασεις με τη ταυτοτητα στο στομα.

Γενικα τα hope ειναι φρενα που προσφερουν στα ποδηλατα φρεναρισμα μοτοσυκλετας,κατι που καμια αλλη εταιρια δεν το πλησιαζει ευκολα.....και εχω δοκιμασει πολλα μα παρα πολλα φρενα...η ποιοτητα τους η,ρυθμισιμοτητα τους και η αντοχη στο χρονο ειναι αξεπεραστα

Γιατί όμως κυκλοφορούν τόσο λίγο; Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα. Και μην τρελαθούμε οτι είναι θέμα κόστους, τα saint κυκλοφορούν κατα εκατοντάδες και είναι στα ίδια λεφτα πανω-κατω. 

Πολύ bling το ποδήλατο με αυτό το χρωματικό συνδυασμό!

Είναι super! Τα φρένα κορυφή, και γενικά πολύ καλή επιλογή όλο το πακέτο.

Να το χαρείς Τάσο!

Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε  :)

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.840 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Τάσο πολύ ωραίος συνδυασμός!!!

καλές βόλτες!

Tassos96

Tassos96