Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Cyclist.gr Νέο Website

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.613 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Εχουμε πέσει με τα μούτρα στη δημιουργία του νέου website του Cyclist.gr .

Βλέπω αστεράκια και ακούω φωνές αλλά νομίζω ότι έπρεπε να γίνει καιρό τώρα.

Τι λέτε? Έχετε τίποτα ιδέες τώρα που είμαστε πάνω στην κατασκευή από το τι θα θέλατε και τι σας λείπει ή γενικά ότι ιδέες έχετε να τις ακούσουμε και να δούμε τι και πως μπορεί να γίνει σχετικά με το νέο μας onlineshop?

Επισυναπτόμενο Αρχείο  9def19dd14df38b83240be24c20dd464.jpg   72KB   73 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η George K., ioannis, Antwnis και 5 άλλοι τους αρέσει αυτό

cpanagiotopoulos

cpanagiotopoulos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 101 Δημοσιεύσεις

Εχουμε πέσει με τα μούτρα στη δημιουργία του νέου website του Cyclist.gr .

Βλέπω αστεράκια και ακούω φωνές αλλά νομίζω ότι έπρεπε να γίνει καιρό τώρα.

Τι λέτε? Έχετε τίποτα ιδέες τώρα που είμαστε πάνω στην κατασκευή από το τι θα θέλατε και τι σας λείπει ή γενικά ότι ιδέες έχετε να τις ακούσουμε και να δούμε τι και πως μπορεί να γίνει σχετικά με το νέο μας onlineshop?

attachicon.gif9def19dd14df38b83240be24c20dd464.jpg

Καλοριζικο να είναι Τακη!!! Να βάλετε εγγραφη που θα μπορεί κανεις να αγοράσει με διάφορους τρόπους: κάρτα , αντικαταβολή ή παραλαβη από το κατάστημα.
Μπράβο Τάκη!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Takxu του αρέσει

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να γίνει σε πρώτο επίπεδο ο διαχωρισμός των κατηγοριών ποδηλασίας, δηλαδή:

Να υπάρχει φίλτρο/περιοχή/δυνατότητα να βλέπει κάποιος ποδήλατα/ανταλλακτικά/ρούχα μόνο για ποδηλασία πόλης/αγώνες/βουνό...

Νομίζω ότι είναι κάτι που έλειπε από το site και είναι κάτι που το ακολουθούν όλα τα μεγάλα site.

Επεξεργάσθηκε από hellequine, 30 Νοέμβριος 2017 - 07:52 μμ.

• Takxu και johnny.tifosi αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.328 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι
Ενημερωμένη αποθήκη.
  • Ο/Η johnny.tifosi, Asxetius, George_M και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

xifias

xifias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 574 Δημοσιεύσεις

Μεγεια και καλες πωλησεις να ευχηθω.

Θα ηθελα να εχει ενημερωμενες φωτο απτο αντικειμενο πχ τροχοι ταδε,και πεδιο αξιολογησης σχολιων/review οπου ειναι χρησιμο.

• Takxu και harrism3 αρέσει

johnnader

johnnader

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 274 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Φιλαδέλφεια
Σύνδεση online με το ERP, αν υπάρχει ώστε να είναι ενημερωμένα τα προϊόντα με τις πραγματικά διαθέσιμες ποσότητες. Επίςης πόντους με τις αγορές μας μέσω κάρτα μέλους.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Takxu και Dimsabas αρέσει

tsiggo

tsiggo

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 141 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαwhere the wind Blows
Αυτο που λείπει απο τα ελληνικά sites ειναι όχι μόνο ενημερωμένη αποθήκη όπως σωστά ειπωθηκε αλλά και συχνή ανανέωση/φρεσκάρισμα.
Πλέον το μάτι όλων εχει μάθει να μπαίνει σε ένα site, κ αν υπάρχει στασιμότητα (ίδιο περιεχόμενο) μετά δεν ξαναμπαίνει.
Ακομα και μια ανακατανομή του περιεχομένου δίνει την εντύπωση πως κάτι παίζει.
Βλέπω πολλά ελληνικά sites εκτός απο άσχημα καλλιτεχνικά/γραφιστικά, είναι παρατημένα στο έλεος του θεού για μήνες αραχνιασμένα.
Εχουν τα μαγαζιά αυτά μια κινητικότητα στο fb, αλλά δεν έχουμε όλοι fb..
Βασικά πρέπει ενας άνθρωπος να ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με το site, τα social κ τις παραγγελίες απο επαρχία κλπ.

Επίσης όταν κ αν βάλετε επικοινωνία μέσω μειλ... να απαντάτε! Περιμένω δυο μήνες απάντηση απο gram...

Επίσης πολλοί έξω παίζουν με τις τιμες χαμηλονοντας τις χωρίς προειδοποίηση σε διαφορά προϊόντα, ώστε να κρατάνε το κοινό κ να παίζει πάντα ψιλά η επισκεψιμότητα.

Καλο θα ήταν τέλος το site να διαχωριστεί απο το φόρουμ, που πλέον εχει αποκτήσει δικιά του οντότητα

Επεξεργάσθηκε από tsiggo, 02 Δεκέμβριος 2017 - 10:31 πμ.

• Ο/Η Takxu, tzison111, Asxetius και 2 άλλοι τους αρέσει αυτό

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.840 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Αν μπορεί να υπάρξει κάτι σαν wish list . Να τσεκάρω ένα προϊόν και να παρακολουθώ την τιμή του. Η οποία υποθέτω θα τυγχάνει σποραδικών εκπτώσεων / προσφορών. Που θα μου στέλνει και μέιλ μόλις γίνει η όποια μεταβολή της τιμής [?] .

Στις σελίδες των προιόντων [ειδικά ποδηλάτων] όχι απαραίτητα σε μία σελίδα τα πάντα όλα

Πιο πολλές φωτό, με όλα τα χρώματα, με όψεις 360. 

Να υπάρξει πιο αναλυτική περιγραφή να ανοίγουν σε δικό τους πλαίσιο τα τεχνικά χαρακτηριστικά , η γεωμετρία οπωσδήποτε κλπ.

Να αναφέρεται αν υπάρχει δυνατότητα test ride του εμφανιζόμενου μονδέλου [ποδηλάτου, αν θέλετε κάτι πιο προχώ .....]

Επεξεργάσθηκε από Αρις, 01 Δεκέμβριος 2017 - 07:32 πμ.

• Takxu, johnnader και okourkoulos αρέσει

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.328 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Προσωπική άποψη,χωρίς φυσικά να γνωρίζω τον χώρο εμπορικά,τις συμφωνίες η το όραμα του επιχειρηματία.

Μείωση του λειτουργικού κόστους,με κάποιο μικρότερο κατάστημα κλπ. και ενδυνάμωση του e-shop και του αποθέματος-αποθήκης με ανταγωνιστικές τιμές και προιόντα χωρίς οπωσδήποτε να είναι αντιπρόσωπος

Από προσωπική εμπειρία που έχω όταν κάποια στιγμή σαν δεύτερη δουλειά έκανα το τότε χόμπυ μου επάγγελμα.

Έφερα αντιπροσωπείες από ΗΠΑ και αλλού,δίπλα σε όσους πελάτες έτρεχαν σε αγώνες,ομάδα,πήραμε και ένα πρωτάθλημα αλλά τελικά οι περισσότεροι που είναι και ο πραγματικός τζίρος έψαχναν την φθηνότερη τιμή μόνο δυστυχώς.

Επεξεργάσθηκε από TL748, 01 Δεκέμβριος 2017 - 09:34 πμ.

• Takxu και TonyXC αρέσει

thimarian

thimarian

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 2.351 Δημοσιεύσεις

Με το καλο, ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ καλο!

Ενα "live chat" εστω πιλοτικα, και εστω για καποια συγκεκριμενη ωρα/ωρες την ημερα εχω την εντυπωση πως βοηθαει, και τον εν δυναμη αγοραστη, και το καταστημα

• Nostromos του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.613 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Συνεχίστε όσοι θα θέλατε. Διαβάζουμε και ότι μπορούμε θα το υιοθετήσουμε. Είμαι αισιόδοξος γιατί πολλά από αυτά που αναφέρετε θα υπάρχουν. Πέφτει πολύ δουλειά και σίγουρα στην αρχή δεν θα είναι όλα τέλεια αλλά σταδιακά ελπιζω να σας καλύψουμε.

• Ο/Η thanostakis, George_M, xifias και 5 άλλοι τους αρέσει αυτό

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.131 Δημοσιεύσεις
Το live chat είναι μεγάλο συν. Ας είναι μόνο πρωί. Έτσι έκανα παραγγελία από zackret πριν κάτι μέρες. Στοιχεία κωδικό προϊόντος έφυγε.
  • Takxu του αρέσει

mountainakias

mountainakias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 281 Δημοσιεύσεις
Να είναι φιλικό για χρήση από smartphone. Να μην κάνεις συνεχώς zoom in και zoom out ή να μετακινείς την οθόνη δεξιά / αριστερά για να δεις αυτό που θες.
Θα κάνω του πεταλιού μου...

kibaris

kibaris

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 240 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαathens

Να είναι ΕΥΧΡΗΣΤΟ και ΣΑΦΕΣ! Π.χ. εγώ στο "διπλανό σάιτ" έπαψα να μπαίνω από τότε που άλλαξε...

• antons του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.613 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Είμαστε σε καλό δρόμο. Προσπαθούμε να το έχουμε live πριν τα Χριστούγεννα με πολλά από αυτά που αναφέρετε να είναι μάλλον μέσα.

• Ο/Η banik, ByronGRE8, BabisStinson και 4 άλλοι τους αρέσει αυτό

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.613 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ένα Teaser..... fe0839bb639187e2a284e526dafa5627.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Ο/Η George K., hellequine, Dimsabas και 5 άλλοι τους αρέσει αυτό

cpanagiotopoulos

cpanagiotopoulos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 101 Δημοσιεύσεις

Ένα Teaser..... fe0839bb639187e2a284e526dafa5627.jpg

Πολύ ομορφο Τάκη!!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Ο/Η Takxu, hellequine, thimarian και άλλος 1r τους αρέσει αυτό

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.613 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ελπίζουμε σε 10 μέρες να το δείτε ζωντανά 3fd6cca274213c51263df2f948ec6224.jpg

• Ο/Η ByronGRE8, pahisjon, hellequine και 7 άλλοι τους αρέσει αυτό

Portolanos

Portolanos

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 389 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGlyfada Athens
Αντε με το καλο !!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Takxu του αρέσει

οποιος ζηταει τα πολλα,χανει και τα λιγα..................

old m42

old m42

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 32 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαλιβαδεια

πολυ ωραιο φαινεται!

ο κοπος σας θα πιασει τοπο σιγουρα!

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 3.747 Δημοσιεύσεις
Μπράβο ρε παιδιά, επιτέλους! Η παλιά σελίδα χώλαινε, έπρεπε να γίνει η αναβάθμιση.
  • Takxu του αρέσει

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Carbon 50mm wheels (China ολέ)

Fizik Arione

Cube AMS 120 HPA 29 2014

120 mm Rockshox Reba

Fulcrum Red Power

XT 1x10

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.613 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ναι Δημήτρη. 

Εν έτη 2003 ήταν το πρώτο Ελληνικό ποδηλατικό eshop. Ιστορικό πλέον και αυτό στο οποίο οφείλει και το όνομά του το Cyclist.gr εξού και η τελεία. 

Πάει καιρός και πλέον μετά από 15 περίπου χρόνια και τις αναβαθμίσεις του ήρθε η ώρα για κάτι καινούργιο μιας και το παλιό δεν υποστήριζε πλέον τίποτα από τα συγχρονα καλούδια. Ελπίζω να μείνετε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα.

• Dimsabas και johnnader αρέσει

tsiggo

tsiggo

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 141 Δημοσιεύσεις
Επαγγελματικοτατο!
Αλλά να πούμε την αλήθεια ως απλός consumer, το αληθινό τυράκι είναι οι τιμές σε ένα eshop.
Εγώ ανοίγω 6-7 tabs (ενα για κάθε eshop) και τσεκάρω το προϊόν που με ενδιαφέρει, κυνηγώντας την καλύτερη τιμη ίσως κ για βδομάδες.
Είναι κατανοητό οτι δεν μπορεί εύκολα ένα κατάστημα να ανταγωνιστεί τις μεγάλες ευρωπαϊκές αποθήκες-καταστήματα.
Θα συμβούλευα* να κάνετε εκπτώσεις αστραπή (σε προϊόντα μετρημένα στα δάχτυλα) ανά τακτά διαστήματα, όχι τόσο για να βγάλετε κέρδος, άλλα σαν promo (κράχτη)
AN για παράδειγμα βγάλετε 3-5 ζευγάρια campagnolo eurus σε ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ΤΙΜΗ, να είστε σίγουροι οτι θα δεχτείτε παραγγελίες ίσως και εκτός Ελλάδας.
πχ. το ciclimattio δεν το λες bike24. Όμως ο προσανατολισμός του είναι σωστός και κάποιες φορες εχει πραγματικά ανταγωνιστικές τιμες κ ευκαιρίες.
Με λίγα λόγια το ΜΠΑΜ πρεπει να γίνει απο το περιεχόμενο και τις τιμές για να υπάρξει επιτυχία.
Η εμφάνιση κ το στήσιμο θα ειναι το κερασάκι στην τούρτα.
Εύχομαι τα καλυτερα!

*με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν ξέρω πως λειτουργεί ένα εμπορικό κατάστημα! Παίζει και να είπα βλακεία.. ;p

Επεξεργάσθηκε από tsiggo, 09 Δεκέμβριος 2017 - 08:51 πμ.

• Αρις, Dimsabas και superfastconcept αρέσει

xifias

xifias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 574 Δημοσιεύσεις

Αυτο θα ηταν πραγματικα ενδιαφερον,αν κ εχω την εντυπωση πως το περιθωριο κερδους στα επωνυμα ανταλλακτικα ειναι συγκεκριμενο και δεν αφηνει χωρο για τραγικες εκπτωσεις,οπως πχ στα ρουχα/γυαλια κλπ που τα βλεπεις 50 και 70% κατω σε περιοδους εκπτωσεων..οτι κ να γινει οι eurus θαχουν γυρω στα 700..κ οι shamal στο χιλιαρικο+

μακαρι να διαψευστω  :cheerleader:

• Takxu του αρέσει

tsiggo

tsiggo

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 141 Δημοσιεύσεις
Οκ οι τροχοί campagnolo μπορεί να έχουν φίξ τιμή, έστω όμως στα ρούχα ή στους ride (power buy) ή έκτακτη προσφορά σε bikefit, ή με αγορες χ ποσού δώρο 1 service ή όπου υπάρχει η δυνατότητα.

Κ μιλάω για μια στο τόσο και σε φάση απροειδοποίητη!
Όπως σε κάτι σούπερ μάρκετ ή πολυκαταστήματα που ξαφνικά βγαίνει ανακοίνωση για ένα προϊόν και αισθάνεσαι πολυ τυχερός κ τρέχεις να πάρεις έστω και κάτι που δεν ήθελες επειδη σου δίνουν στα 2 το 1 δώρο, ή ο Κωτσόβολος που σου δίνει την δυνατότητα «παζάρεψε το», ή προτεινε ένα φίλο σου κ πάρε έκπτωση, ή κουπόνια, ή διαγωνισμοί ή τα ποιο χρήσιμα review προϊόντος του site κληρώνονται για ένα δώρο κλπ κλπ

Με λίγα λόγια ειναι είδος μάρκετιγκ το να κανεις τον πελάτη follower, και να του ξυπνάς το ένστικτο του κυνηγού (να ψάχνει codes/vouchers, να φιλάει καραούλι για midnight sales κλπ)

Ειναι κίνηση κράχτης ώστε να διαδωθεί στον κόσμο κ να αυξήσει την επισκεψιμότητα και τέλος την πελατεία.

Επίσης ωραίο θα ήταν να δίνετε κουπόνια / vouchers 10-20€ για την επόμενη φορά σε όσους κάνουν αγορές άνω των 100 και 200 € που ήδη εφαρμόζει ένα κατάστημα στα ΒΠ.

Επεξεργάσθηκε από tsiggo, 09 Δεκέμβριος 2017 - 08:50 πμ.

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.840 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Μπορεί να πώ κοτσάνα, καθώς είμαι άσχετος ....

Σαν καταναλωτής αυτό το "παζάρεψέ το" μου δημιουργεί τη σκέψη πώς έχεις πολύ περιθώριο κέρδους και να χάσεις λίγο ... κλάιν μάιν.

Ειδικά στην εποχή που συγκρίνουμε άμεσα τιμές με όλο το κόσμο.

Θα προτιμούσα -εντελώς προσωπική θέση- τον έμπορο που πουλάει σε στάνταρ χαμηλή τιμή που δείχνει ότι με σέβεται και δεν υποτιμάει την νοημοσύνη μου

και που πετάει εκπτώσεις = τιμή κόστους --> για να με βοηθήσει ως ποδηλάτη/ καταναλωτή [και έτσι με κάνει σταθερό πελάτη...]

Προφανώς όλα ξεκινούν από τις συμφωνίες με τους προμηθευτές /κατασκευαστές.

[[ είχα κάνει μία συμφωνία με έναν προμηθευτή -του κυριότερου εμπορεύματος του καταστήματος- και αγόραζα σε τιμή απίθανη. Πουλούσα σε τιμή που οι άλλοι ανταγωνιστές αγόραζαν.

Αυτό μου εδωσε την δυνατότητα να κάνω εξαιρετικές προσφορές σε άλλα προϊόντα που είχα τιμές αγοράς/πώλησης συγκρίσιμες με άλλους, ακόμη και χωρίς κέρδος ώστε να μην φύγει ο πελάτης ή να μην σκεφτεί να πάει και αλλού ....]]

Από την άλλη,  δεν είναι όλες οι μάρκες ίδιες! Για κάποιο λόγο κάτι που είναι ακριβότερο ( μπορεί) να είναι και καλύτερο.

Μπορεί στις σελίδες να υπάρξει λίνκ από ριβιούς ? [τύπου bikeradar ?....] που να υποστηρίζουν ότι αγοράζουμε από τα καλύτερα ....

• Dimsabas και tsiggo αρέσει

superfastconcept

superfastconcept

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 96 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAttica
Το σημαντικότερο είναι η ποικιλία και μετά οι τιμές .
Το ίντερνετ είναι Παγκόσμιο και οποιοδήποτε ιντερνετικό μαγαζί ανταγωνίζεται τουλάχιστον όλα τα Ευρωπαϊκά . Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι η αγγλόφωνη έκδοση .
Το κορυφαίο παράδειγμα του είδους είναι το bike24 .

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.188 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

Μπορεί να πώ κοτσάνα, καθώς είμαι άσχετος ....

Σαν καταναλωτής αυτό το "παζάρεψέ το" μου δημιουργεί τη σκέψη πώς έχεις πολύ περιθώριο κέρδους και να χάσεις λίγο ... κλάιν μάιν.

Ειδικά στην εποχή που συγκρίνουμε άμεσα τιμές με όλο το κόσμο.

Θα προτιμούσα -εντελώς προσωπική θέση- τον έμπορο που πουλάει σε στάνταρ χαμηλή τιμή που δείχνει ότι με σέβεται και δεν υποτιμάει την νοημοσύνη μου

και που πετάει εκπτώσεις = τιμή κόστους --> για να με βοηθήσει ως ποδηλάτη/ καταναλωτή [και έτσι με κάνει σταθερό πελάτη...]

Προφανώς όλα ξεκινούν από τις συμφωνίες με τους προμηθευτές /κατασκευαστές.

[[ είχα κάνει μία συμφωνία με έναν προμηθευτή -του κυριότερου εμπορεύματος του καταστήματος- και αγόραζα σε τιμή απίθανη. Πουλούσα σε τιμή που οι άλλοι ανταγωνιστές αγόραζαν.

Αυτό μου εδωσε την δυνατότητα να κάνω εξαιρετικές προσφορές σε άλλα προϊόντα που είχα τιμές αγοράς/πώλησης συγκρίσιμες με άλλους, ακόμη και χωρίς κέρδος ώστε να μην φύγει ο πελάτης ή να μην σκεφτεί να πάει και αλλού ....]]

Από την άλλη,  δεν είναι όλες οι μάρκες ίδιες! Για κάποιο λόγο κάτι που είναι ακριβότερο ( μπορεί) να είναι και καλύτερο.

Μπορεί στις σελίδες να υπάρξει λίνκ από ριβιούς ? [τύπου bikeradar ?....] που να υποστηρίζουν ότι αγοράζουμε από τα καλύτερα ....

Δεν το είδα πουθενά αυτό το "παζάρεψέ το". Αν όντως αληθεύει το βρίσκω και εγώ κακή ιδέα.

Με ενοχλούν τα "ανατολίτικα παζάρια" και δεν έχω χρόνο ως καταναλωτής για τέτοια.

Εγώ θέλω απλά πράγματα:

- καλές τιμές

- φθηνά μεταφορικά (μπορείτε να βάλετε τσάμπα για παραλαβή από την αποθήκη)

- ευχάριστο είναι να υπάρχει αξιόπιστη κριτική από καταναλωτές για τα προϊόντα

- προφανώς γρήγορο & εύχρηστο website, με wishlist list ή κάποιου είδους τρόπο να οργανώνεις τι θα αγοράσεις (π.χ. τι σε ενδιαφέρει να πάρεις στο μέλλον και τι έχεις στο καλάθι σου εκείνη τι στιγμή). Τιμές και αλλαγές τιμών σε όλα αυτά πρέπει να αναφέρονται & να βρίσκονται εύκολα. Ειδικά οι τρέχουσες τιμές 

- πολύ καλή υποστήριξη στο μετά την αγορά

- εύκολες επιστροφές και να είναι τσάμπα τα μεταφορικά

Και στα τελευταία αναφέρω πάντα το amazon.

Μένω Ελβετία:

- με πάνω από 50 ευρώ αγορές μου έρχονται τσάμπα από Γερμανία

- στις επιστροφές δεν πληρώνω μεταφορικά

- αν γίνει το *οτιδήποτε* ξέρω ότι θα πάρω τα λεφτά μου *άμεσα* πίσω. Σε μερικές ώρες που θα τους γράψω ένα email

Παραδείγματα:

- κάτι χάλασε στην πρώτη χρήση. Τους γράφω email και σε λίγες ώρες προτείνουν ολόκληρο refund ή να στείλουν άλλο προϊόν

- κάτι το άνοιξα (χωρίς να το χαλάσω αλλά ούτε και τη συσκευασία του) αλλά δε μου κάνει. Τσάμπα η επιστροφή και όλο το ποσό πίσω (αυτοί μένουν με ένα ανοιγμένο προϊόν αλλά έχουν έναν χαρούμενο καταναλωτή που δεν το κάνει από σύστημα).

- αγόρασα μηχάνημα 500 με 1000 ευρώ. Έχει κάποια μικροπροβλήματα που δεν ξέρω αν οφείλονται σε αυτό αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτό το price range. Σε ώρες μου προτείνουν είτε αλλάγή είτε ολικό refund χωρίς καν να με κάνουν πάσα στον κατασκευαστή. Και όλα αυτά χωρίς να ζητήσω εγώ στο email μου κάτι τέτοιο (αλλαγή). Πληροφορίες ζητούσα. Και μάλιστα όλο αυτό έγινε στον 1,5 χρόνο από την αγορά του προϊόντος..!!!

Εεεε αν έχεις τέτοια εξυπηρέτηση, εγώ χαλαρά πληρώνω και ένα 10% πάνω από τον φθηνότερο ή και παραπάνω. Γιατί τα παραπάνω που αναφέρω έχουν ένα κόστος και δεν τα προσφέρουν όλοι.

Αλλά το να μην σπάω τα @@ με τον κάθε έμπορο που κοιτάει πρώτα το πορτοφόλι του, είναι κάτι που έχει μεγάλη αξία για μένα και την ανταμείβω.

Και κάπως έτσι χτίζονται τα ονόματα και είμαι σίγουρος ότι αν υπάρχει τέτοιου επιπέδου εξυπηρέτηση τότε οι καλές τιμές έρχονται πιο πίσω.

Δλδ δεν είναι ανάγκη να είσαι ο φθηνότερος πανευρωπαϊκά αλλά ίσως και ούτε σε όλη την Ελλάδα. Αλλά να κοντραρίζεσαι με τους φθηνούς.

Αν έχεις όμως όλα τα παραπάνω που σου δίνουν ένα κύρος σε βάθος χρόνου, κανένας σοβαρός καταναλωτής δεν θα πάει στο άγνωστο φθηνότερο (ή τον Ευρωπαίο ανταγωνιστή που θα έχει +Χ μέρες παραπάνω στο delivery).

• Ο/Η Takxu, George K., Αρις και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

xifias

xifias

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 574 Δημοσιεύσεις

Το αφτερσειλς ειναι βασικο και δε πρεπει να λειπει.Ασχετως τιμων,για το cyclist και το καθε cyclist που ανανενωνει τη σελιδα του προσωπικα δε θα μπαινα στη λογικη να το συγκρινω με καταστημα του εξωτερικου γιατι ο ενας πουλαει τιμες κ ο αλλος εξυπηρετηση που ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.

Οκ θες να παρεις το χ πραγμα οσο πιο φτηνα γινεται,αλλα το ποδηλατο δεν ειναι σκετος καταναλωτισμος -τουλαχ για μενα- οπως τα ειδη τεχνολογιας πχ στο σκρουτζ που παιζουν στο λεπτο του ευρω ποιος τοχει πιο φτηνα.

Με αλλα λογια προτιμω ναγορασω απο cyclist -κ καθε τετοιο μαγαζι- και ναχω 2 ανθρωπους να μιλησω που θα με καθοδηγησουν και θα με ακουσουν παρα να ψαξω να γλυτωσω 5-10%.

• Takxu, Dimsabas και tasvar αρέσει

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.840 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Αυτό που λέει ο Σπύρος της Ελβετίας ίσως επισκιάζει την άμεση προσωπική επαφή με τον Σπύρο του Τσάικλιστ αφού και στο Χ ιντερνετικό μαγαζί με τη σωστή εξυπηρέτηση υπάρχουν τελικά όλα αυτά που προσφέρει η προσωπική επικοινωνία του φυσικού καταστήματος, σύν οι χαμηλότερες τιμές συν η "εγγύηση" συμπεριφοράς που δημιουργεί η πάγια συμπεριφορά μίας μεγάλης  εταιρείας.

Αρα, το κέρδος [= η προσέλκυση σταθερής πελατείας] προκύπτει μόνο αν αντιγράφοντας τους "σωστούς" μεγάλους στο διαδικτυακό εμπόριο, προσφέρεις ίσως κάτι παραπάνω απ' ότι προσφέρουν αυτοί [για να αντισταθμιστεί η διαφορά τιμής που δεν μπορεί να πετύχει ένα κατάστημα περιφερειακής χώρας] ΣΥΝ εννοείται την άψογη συμπεριφορά της φυσικής παρουσίας είτε κατά την πώληση είτε κατά την εξυπηρέτηση.

Δεν ξέρω πώς το έχουν σκεφτεί αλλά προφανώς ένα εξελιγμένο ηλεκτρονικό τμήμα καταστήματος (πρέπει να) είναι αυθύπαρκτο αφού οι ανθρώπινοι πόροι του φυσικού καταστήματος μάλλον δεν θα επαρκούν......

Τάκη, αντιγράφω τους φωστήρες:

βάνε και τακτική κλήρωση κάποιου προϊόντος (για τους εκτός των τειχών) ή και υπηρεσίας (πχ ένα πλήρες σέρβις για τους εντός....) μεταξύ των πελατών του μήνα ....

• George K., Dimsabas και tsiggo αρέσει