Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 απαντήσεις στο θέμα

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.506 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Review από το Pinkbike 

https://www.pinkbike...ack-review.html

Σύντομα και επί ελληνικού εδάφους.

• Takxu, s.kidirov1987 και Meggenarf αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 25.909 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ναι αλλά θέλουμε και αντίστοιχες φώτος!!!!

• hellequine του αρέσει

l3ft3r1s

l3ft3r1s

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 210 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαchios

Αν εξαιρέσεις το κινητό που βάζει μέσα όλα τα υπόλοιπα τα προσαρμόζεις στον σκελετό του ποδηλάτου ώστε να μην έχεις κάτι να σου εμποδίζει τις κινήσεις σου. Προσωπικά σαν χωμάτινος το backpack το χρησιμοποιώ ως μέσω προστασίας κάτι το οποίο το συγκεκριμένο δεν σου προσφέρει.

Mits

Mits

olas,cerveza&chicas!

• Cyclist Friends
  • 1.052 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΜοσχάτο/Βόλος

Για βόλτες-ξεπέτα και για το καλοκαίρι (που το σακίδιο σε ζεσταίνει ακόμα περισσότερο και επιπλέον δε χρειάζεσαι έξτρα layers) μια τέτοια λύση φαίνεται καλή. Προσωπικά θα σκεφτόμουν αυτό ή κάτι παρόμοιο αν η τιμή είναι λογική. 

Si quieres hacer reir a Dios, cuentale tus planes

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.901 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο σε καλοκαιρινές εξορμήσεις. Δεν με βόλεψε α) γιατί ήταν ενοχλητικό, κυρίως όπως το βάρος "τραβάει" τη ζώνη .  β) ιδρώνεις έστω σε μικρή αλλά επικίνδυνη περιοχή /επιφάνεια: στους μύς που είναι στη μέση.....

για καλοκαίρι: ό,τι μπαίνει στο τσαντάκι σέλας [που το χεις και μόνιμα]  + πίσω τσέπες

βέβαια ο σκελετός παίρνει υδροδοχείο. Σε άλλα που δεν χωράνε .... χμμμμμ

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.093 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο
.....Εχω κι εγω ενα παρομοιο τσαντακι αλλα κατεληξα να το χρησιμοποιω μονο σε πολυ συντομες πεζοποριες η μονο σε αστικο περιβαλλον
Στο ΜΤΒ δεν με βολεψε.
Αν καποιος κανει μονο XC η μετακινησεις στην πολη τοτε ειναι μια χαρα,σε βουνο ομως και σε μονοπατια δεν βολευει καθολου.
Χοροπηδαει, ιδρωνεις ...οπως ακριβως τα περιγραφει ο Αρις

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.438 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Συμφωνώ με τους από πάνω και προσωπικά προτιμώ σε σύντομες βόλτες με το XC το παγούρι στην παγουροθήκη και τα υπόλοιπα στα πίσω τσεπάκια κουρσάδικης μπλούζας.

Αλλιώς σακίδιο κανονικά.

RockaRolla

RockaRolla

Ble Cycling Club

• Cyclist Friends
  • 3.223 Δημοσιεύσεις

Σ....το παγούρι στην παγουροθήκη και τα υπόλοιπα στα πίσω τσεπάκια κουρσάδικης μπλούζας.....

είμαι πολύ μακρυά από ΜΤΒ φάσεις, αλλά το παραπάνω του TL748 μου κάνει τόοοοοσο μα τόοοοσο λογικό, που πραγματικά απορώ γιατί να δώσω 60$ για ένα τσαντάκι μέσης για να κουβαλάω πράγματα που μπορώ να τα κουβαλάω με άνεση και ασφάλεια και αλλού.....!!!

Να πω ότι δίνει στυλ και μούρη????..!!!!! μπααα....

Ειδικά τη μέση μου τη θέλω εντελώς ελευθερη, να αερίζεται και να μην μαζεύει ιδρώτα.

Το κινητό, σε νάυλον σακουλάκι στην πίσω τσέπη. Τρόμπα στη θήκη της, παγούρι στη θήκη του, τα υπόλοιπα ακόμα και σε τσαντάκι σέλας ή στις πίσω τσέπες (ανάλογα του πως θέλουμε να φαίνεται το ποδήλατό μας και εμείς....)

Vive la Velorution ! [...έχω και tandem, πάμε μια βόλτα?...]

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.506 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Πότε χρησιμοποιώ το τσαντάκι:

Όποτε πω ότι θα βγω για μια σύντομη βόλτα (της 1 ώρας) στο βουνό και δεν αξίζει να κουβαλάω σακίδιο μαζί μου (δηλαδή 3 φορές την εβδομάδα περίπου γιατί χρόνος για 3ωρες - 4 ωρες δεν βρίσκεται εύκολα).

Προσωπικά μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ ένα τσαντάκι μέσης της Samsonite που είναι αρκετά φαρδύ και με βολεύει (χωράει κινητό, τρόμπα, πολυεργαλείο, παστέλι και με λίγο ζόρι και ένα αντιανεμικό γιλέκο) αλλά δεν έχει θέση για μπουκάλι (ούτε το ποδήλατο παίρνει μπουκάλι) και αναγκάζομαι να κουβαλάω ένα πτυσσόμενο μπουκάλι στην τσέπη της βερμούδας το οποίο πρέπει να το αδειάσω όταν αρχίσω τα μονοπάτια γιατί θα φύγει από την τσέπη αν έχει βάρος.

Άρα μένω χωρίς νερό για όλη τη διάρκεια της κατάβασης.

Έτσι λοιπόν όπως διαμορφώνονται οι βόλτες μου ένα τέτοιο τσαντάκι θα με βόλευε πολύ.

Η αλήθεια είναι όμως ότι η τιμή είναι τσιμπημένη (όπως είναι για όλα σχεδόν τα τσαντάκια της κατηγορίας) αλλά αν τη συγκρίνεις με το τι άλλο υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά μάλλον είναι value for money. 

• Mits του αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

RockaRolla

RockaRolla

Ble Cycling Club

• Cyclist Friends
  • 3.223 Δημοσιεύσεις

καθαρή - αγνή - ατόφια απορία:

.... σε hardcore καταστάσεις καταβάσεων από γκρεμίλες κλπ κλπ, υποθέτω ότι δεν μπορείς να βασιστείς σε μια απλή παγουροθήκη.... αλλα επίσης υποθέτω ότι θα υπάρχουν και τέτοιες παγουροθήκες ικανές να διασφαλίσουν ότι το μπουκάλι δεν θα εκτοξευτεί στην πρώτη κατσαβραχάρα.....

είναι κοντά ή εντελώς εκτός?

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.093 Δημοσιεύσεις

.... σε hardcore καταστάσεις καταβάσεων από γκρεμίλες κλπ κλπ, υποθέτω ότι δεν μπορείς να βασιστείς σε μια απλή παγουροθήκη.... αλλα επίσης υποθέτω ότι θα υπάρχουν και τέτοιες παγουροθήκες ικανές να διασφαλίσουν ότι το μπουκάλι δεν θα εκτοξευτεί στην πρώτη κατσαβραχάρα.....

Το παγουρι στον διαγωνιο ειναι προβληματικο σε οσους κανουν trail,AM ,downhill.
Αφενος πολλα ποδηλατα δεν εχουν θεση,αφετερου γεμιζει σκονες,δεν μπορεις να πιεις κατα τη διαρκεια που κανεις ποδηλατο,το να αφησεις χερι και να πινεις ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να σαβουριαστεις.
Το καλοκαιρι γινεται ευκολα βραστο το νερο,ενα μπουκαλακι δεν προκειται να σε φτασει και αν εισαι στη μεση του πουθενα δεν προκειται να βρεις νερο να γεμισεις
Ενας ασκος δυο-τρια λιτρα ειναι υπεαρκετος για αρκετες ωρες..

RockaRolla

RockaRolla

Ble Cycling Club

• Cyclist Friends
  • 3.223 Δημοσιεύσεις

ΟΚ, γνωρίζω ότι κουβαλάτε σακίδια πλάτης με ασκό μέσα και σωληνάκι κλπ, αλλά μιλάω για φάση όπως αυτή που αναφέρθηκε πιο πάνω, 1 ωρίτσα στο βουνό, που τελικά δεν κουβαλάει κάποιος σακίδιο. Εκεί - τελικά - μπουκαλάκι γιοκ...... ε?

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.093 Δημοσιεύσεις

ΟΚ, γνωρίζω ότι κουβαλάτε σακίδια πλάτης με ασκό μέσα και σωληνάκι κλπ, αλλά μιλάω για φάση όπως αυτή που αναφέρθηκε πιο πάνω, 1 ωρίτσα στο βουνό, που τελικά δεν κουβαλάει κάποιος σακίδιο. Εκεί - τελικά - μπουκαλάκι γιοκ...... ε?

Για μια ωριτσα φτανει ειδικα τωρα το χειμωνα αλλα ειναι προβληματικος ο τροπος που πινεις και αβολος
Ασε που οι περισσοτερες παγουροθηκες κοβουν απο το γκαπα γκουπα....ξερεις ποσα παγουρια εχω βρει στο βουνο.....συλλογη τα κανω!!!!
Προσωπικα θεωρω παρα πολυ αβολο να εχω παγουρι στο διαγωνιο,κινητα,κλειδια,παστελια κ.λ.π στη μπλουζα η στις τσεπες κ.λ.π
Οσο βολικο κι αν ειναι στη πολη η στη κουρσα αλλο τοσο αβολο ειναι στο ΜΤΒ
Το βαρος που κουβαλας στον κορμο σου,αν ειναι σωστο το σακιδιο και δενει σωστα ουτε το καταλαβαινεις ουτε σε επηρεαζει στην ισορροπια......αντιθετα οταν εχει τρομπες,τσαντακια,παγουρια πανω στο ποδηλατο,,χαλας και τη κατανομη βαρους και την αξιοπιστια αυτων σε πιθανη πτωση...σε ολα τα διτροχα το μη αναρτωμενο βαρος ειναι αυτο που κανει τη ζημια

Επεξεργάσθηκε από ioannis, 24 Ιανουάριος 2018 - 01:42 μμ.

Mits

Mits

olas,cerveza&chicas!

• Cyclist Friends
  • 1.052 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΜοσχάτο/Βόλος

Δεν κάνω κάτι hardcore αλλά συχνάζω σε βραχάκια κι εχω χάσει 4 παγούρια τα τελευταία 2 χρόνια με 2 διαφορετικές παγουροθήκες. Αυτά των 750ml είναι πιο επιρρεπή σε... αποδράσεις γιατί λόγω του μεγάλου μήκους και βάρους τους όταν είναι γεμάτα κάνουν μοχλό με το σημείο που τα ασφαλίζει η παγουροθήκη και τα ψάχνεις.

Το καλό που βλέπω εγώ με τα τσαντάκια σαν αυτό του θέματος είναι οτι σου επιτρέπουν να έχεις και 2ο παγούρι, με το πρώτο στη θήκη στο διαγώνιο. Τα πιο πολλά σύγχρονα mtb έχουν υποδοχές για 1 ή κανένα παγούρι. Πάντως αυτό που λέει ο Ιωάννης για το βραστό νερό το καλοκαίρι ισχύει, ο ασκός είναι καλύτερος απο αυτή την άποψη. Τότε όμως βράζει η πλάτη του αναβάτη, συν οτι μεταφέρεις το κέντρο βάρους ψηλά, κάτι που είναι πολύ αισθητό σε οδήγηση σε ζόρικο έδαφος. Απο την άλλη, το σακίδιο προσφέρει κι ένα βαθμό προστασίας στις τούμπες (αν και πρόσφατα διάβασα οτι κάποιος τραυματίστηκε απο την τρόπα ανάρτηση που κουβάλαγε στο σακίδιό του)

Si quieres hacer reir a Dios, cuentale tus planes

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.438 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Εγώ πάλι με ένα απλό λαστιχάκι έλυσα το θέμα μήπως φύγει το παγούρι.

Μιλάμε πάντα για βόλτα 1-2 ώρες.Μετά σάκος.

Τσαντάκια μέσης έχω σε διάφορα μεγέθη από την μοτοσυκλέτα και δεν με βόλεψαν ποτέ στο ποδήλατο.

Εκτός καλοκαίρι να βγω για ψώνια κλπ.

Άσε που το έξτρα βάρος με το παγούρι στο συγκεκριμένο σημείο...το φοβάμαι λίγο.... 

l3ft3r1s

l3ft3r1s

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 210 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαchios

Υπάρχει και λύση για σκελετό που δεν έχει τρύπες για παγουροθήκη αρκεί να έχει χώρο στο τρίγωνο https://www.topeak.c.../953-ninja-cageστηρίζετε με tie wrap. Βγαίνει και με τσαντάκι για πολυεργαλείο

Επίσης με ετικέτα Bontrager, Rapid Pack, back pack, waist pack, τσαντάκι μέσης, πλαίσιο χωρίς μπουκάλι, σκάω στη ζέστη το καλοκαίρι