Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Thule Clipon 9103

- - - - - Thule ClipOn Thule Σχάρα ποδηλάτου

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 απαντήσεις στο θέμα

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.514 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Μετά από αρκετά χρόνια και αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα με την Saris Bones 2 αποφάσισα να την αποχωριστώ για δύο κυρίως λόγους

Η νέα καινοτομία που προσφέρει η Thule με τη σχάρα να δένει στο αυτοκίνητο χωρίς τη χρήση ιμάντων, και κυρίως η «δυστοκία» που είχα στο να κουμπώσω το ιδιόρρυθμο πλαίσιο του fs μου στην Saris.

Αντικατέστησα λοιπόν την Saris με την Thule ClipOn και μετά από 1200 περίπου χιλιόμετρα χρήσης έχω να παρατηρήσω τα εξής.

Η αρχική συναρμολόγηση και τοποθέτηση είναι λίγο μπελαλίδικη και χρειάζεται και λίγο φαντασία αλλά με λίγο βοήθεια από το YouTube όλα γίνονται απλούστερα. Κατόπιν η τοποθέτηση είναι θέμα πραγματικά δευτερολέπτων (σίγουρα κάτω από λεπτό) καθώς το μόνο που χρειάζεται είναι να εφαρμόσεις τους μεταλλικούς βραχίονες στο αυτοκίνητο και να κλειδώσεις τις λαβές και είσαι έτοιμος.

Οι λεπτοί και ευθείς βραχίονες κάνουν την τοποθέτηση του ποδηλάτου παιχνιδάκι και πραγματικά δεν μπαίνεις σε δεύτερες σκέψεις για το εάν θα χρησιμοποιήσεις ή όχι το αυτοκίνητο για να μετακινηθείς. Το ποδήλατο του μικρού κουμπώνει εξίσου καλά παρότι το πλαίσιο του είναι αρκετά πιο μικρό και δεν αφήνει καμία αμφιβολία για την ευστάθειά.

Σε ταξίδι με ταχύτητες μέχρι και 130χ.α.ω. (όσο προβλέπει ο κατασκευαστής) δεν παρατήρησα καμία αστάθεια, κανένα περίεργο κούνημα ούτε μετατόπιση του ποδηλάτου από τη θέση του. Θόρυβος δεν υπάρχει ενώ και η κατανάλωση δεν επηρεάζεται καθόλου.

Στην τιμή που προσφέρεται αυτή η σχάρα νομίζω ότι είναι η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κανείς καθώς για να πετύχεις τέτοια ευστάθεια και εργονομία θα πρέπει να ξοδέψεις αρκετά παραπάνω σε όποια άλλη επιλογή και εάν κινηθείς.

Αρνητικά:

Απαράδεκτο το επιπλέον κόστος των 50 ευρώ περίπου για τους έξτρα βραχίονες για να ταιριάζουν στο μοντέλο του αυτοκινήτου σου εάν δεν σου κάνουν οι στάνταρ βραχίονες με τους οποίους έρχεται η σχάρα.

Θέλει λίγο προσοχή ώστε ο μπροστινός τροχός να είναι σταθερά δεμένος καθώς εάν παίζει δεξιά αριστερά μπορεί να ακουμπήσει στην ασφάλεια και να ξεκουμπώσει την μία μεριά της σχάρας (μου συνέβη χωρίς κάποια άλλη δυσάρεστη έκπληξη).

Τα πετάλια έρχονται πολύ κοντά στο αμάξι και θέλει προσοχή να μην περιστρέφονται γιατί μπορεί να το γρατσουνίσουν. Καλό είναι να δένεται και ο πίσω τροχός.

Αυτά σε πρώτη φάση. Θεωρώ ότι δεν θα υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον επομένως αν ήταν να κρίνω από τις πρώτες μέρες χρήσης θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη δυνατή σχάρα που μπορεί να πάρει κανείς με τα χρήματα αυτά (τα οποία είναι μάλλον προς το μέσο προς χαμηλό κόστος).

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Επισυναπτόμενο Αρχείο  DSC_0277.JPG   238,16KB   26 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  DSC_0276.JPG   221,45KB   22 Αριθμός λήψεων

• Charlessheak του αρέσει

Molista Enduro Project...............loading

Sotos_

Sotos_

commuter

• Cyclist Friends
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑττικη

και εγω αυτήν εχω και έχω μόνο τα καλύτερα να πω.

Σχετικά με το πετάλι, το δενω με λαστιχο (χταποδι) πάνω στο μπρατσο που εχει στην κάτω μεριά της η σχάρα. Με το ιδιο χταπόδι πιανω και την μπροστινή ρόδα οπότε δεν υπάρχει περιπτωση να γυρίσει και να ακουμπήσει οπουδηποτε. δεν κουνιεται και απο τον αερα. 

Την πήρα και μεταχειρισμένη σε ακομα χαμηλότερη τιμή και είμαι τριπλά ευχαριστημενος.

Το μονο αρνητικό για μένα ειναι που τα κάτω πιασίματα μου εκαναν σημάδια στην πόρτα. Από τοτε που τα είδα κόλησα εσωτερικά (στα πιασίματα) κοματακι σαμπρελα και πάλι όλα καλα. Κολησα και στα σημεια στην πόρτα αυτο το διαφανες της 3m που βαζουμε στα ψαλίδια για γρατζουνιες κλπ. 

Φανταζομαι το ξέρεις οτι παρανομούμε με αυτό το πράγμα πάνω στο αμάξι ε ? 

• zarko του αρέσει
jlhkzzzzzz.png

hellequine

hellequine

War Pig

• Cyclist Friends
  • 5.514 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Αυτό με τις γρατσουνιές το είχα διαβάσει στα reviews και έβαλα από την πρώτη μέρα αυτοκόλλητα μπαλώματα της Topeak στα ποδαράκια και κανένα πρόβλημα. 

Παρανομούμε εφόσον δεν έχουμε τον αντάπτορα με την πινακίδα να φαίνεται...

Κατά τ' άλλα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα...

Molista Enduro Project...............loading

dasimo

dasimo

Λαχανιασμενο Yeti

• Cyclist Friends
  • 312 Δημοσιεύσεις
Περίπου στα μισά χρήματα πήρα όρο 7 ετιας μια Peruzzo Venezia που στην ουσία είναι ακριβώς ίδια με αυτή την Thule και έχω μείνει κατευχαριστημενος . Τακτική χρήση, φόρτωμα και μπαίνει κυριολεκτικά σε όλους τους τύπους αυτοκινήτων . Αν δεν κάνω λάθος την είχα παρει κάτω από 50 ευρώ σε προσφορά από τον Γκατς

Sent from my iPhone using Tapatalk
Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the future of the human race.
H. G. Wells

my blog :www.ftelianos.wordpress.com

john67

john67

Advanced Cyclist

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 49 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

και εγω εδω και χρόνια την perruzzo και όλα καλα. Το μονο προβλημα είναι τα σημεια επαφής του καουτσουκ με την πισω πορτα του αυτοκινήτου. Εκεί βαζω σφουγαράκια τυπου vettex διπλα - τριπλα, αλλα και πάλι αφαιρει την λάμψη απο το χρωμα αφήνει θαμπάδα που δεν επανερχετε, ευτυχώς το δικο μου ιχ ειναι leasing οπότε μικρο το κακο....  

thimarian

thimarian

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 2.405 Δημοσιεύσεις

Τα ιδια και εγω με μια perruzzo (~70 ευρω) και το μονο θεματακι ειναι το τριψιμο που κανει στο χρωμα του αυτοκινητου.

Κατα τα λοιπα, βραχος, εχω κανει μερικες χιλιαδες χλμ, και το ποδηλατο δεν εχει κουνηθει χιλιοστο (καθ υπερβολη)