Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

The Lab - Fit To Perform

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.350 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

"...I love seeing so many people out on bikes, but few things frustrate me more than seeing someone riding a machine that is poorly set up."
Sir Chris Hoy 

Από αυτή τη φράση του Sir Chris Hoy, προκύπτει και το mission statement του project, Lab.

Χρησιμοποιώντας τον state of the art εξοπλισμό της BioracerMotion και BioracerAero, σε συνδυασμό με την υιοθέτηση των τελευταίων εξελίξεων στον τομέα του Bikefitting, προσπαθούμε να κάνουμε τον ποδηλάτη πιο αποδοτικό, στοχεύοντας στους τρεις πυλώνες του σωστού bike fit ανάλογα με τις ανάγκες του αναβάτη. 

Εκεί είναι και η βασική διαφορά του The Lab. Σκοπός μας είναι η αύξηση της αποδοτικότητας, ανάλογα τους προσωποποιημένους στόχους του ποδηλάτη και όχι απλά το... "ετσι λεει το μηχάνημα ότι πρέπει να κάθεσαι". 

Αεροδυναμική, Ισχύς και Άνεση, οι τρείς βασικοί πυλώνες του BikeFit, χρησιμοποιούνται και βελτιώνονται ανάλογα με τις επιλογές και το ειδος της ποδηλασίας του ενδιαφερόμενου και γι΄αυτό το λόγο το The Lab Project απευθύνεται σε όλους. 

Από τον επαγγελματία αθλητή ποδηλασίας και τριάθλου και τον ερασιτέχνη weekend warrior ή λάτρη των Brevet μέχρι και τον καθημερινό commuter που θέλει να βελτιώσει τη θέση του ώστε να ποδηλατεί σωστά, να αποφεύγει τους τραυματισμούς και να γίνει πιο αποδοτικό το κάθε watt ισχύς που παράγει. 

Για περισσότερες πληροφορίες, εκτίμηση, κόστος και υπηρεσίες, θα χαρούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 6947863464 ή στο inbox ή στο email: bikelab101@gmail.com

Επισυναπτόμενο Αρχείο  70115709_113282216707797_254298300562276352_o.jpg   83,51KB   38 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η feregios, zarko, ast και 8 άλλοι τους αρέσει αυτό

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.350 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μια βασική παράμετρος που προσπαθούμε να βελτιώσουμε στο Lab ειναι η συμμετρία του αναβάτη.

Συχνά η έλλειψη της είναι απαρχή για μια σειρά από προβλήματα, όπως απώλεια ισχύος αλλά και πιθανοί τραυματισμοί.

Η δυνατότητα που μας δίνει το σύστημα της Bioracer για καταγραφή και των δύο πλευρών του αναβάτη βοηθάει πολύ στην διόρθωση τέτοιων περιστατικών.

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε την αρχική καταγραφή των δύο ιχνων που αφήνουν οι αστράγαλοι του αναβάτη κατά την πεταλια. Μαύρο το αριστερό και γαλάζιο το δεξί. Είναι προφανής η ασυμμετρια στους δύο κύκλους.

Η δεύτερη καταγραφή είναι μετά τις διορθώσεις και μπορεί να παρατηρήσει κάνεις την μερική επαναφορά της συμμετρίας στα δύο πόδια.02e482758c50bac1a341d220e7651ecf.jpgf99304f1bfc28e4cbe982d3c1a1cd6e1.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • Ο/Η ioannikp, ast, AggelosP και 6 άλλοι τους αρέσει αυτό

katsikostas

katsikostas

Δημήτρης

• Cyclist Friends
  • 1.912 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Φιλαδέλφεια
Ήταν μια εμπειρία που με δίδαξε αρκετά πράγματα για τη σχέση του σώματός μου με το ποδήλατο. Η μέτρηση έδειξε προβλήματα που γνώριζα καθώς και μερικά που ούτε είχα φανταστεί. Η βελτίωση αρχικά στην άνεση επάνω στο ποδήλατο έγινε άμεσα αισθητή ήδη μέχρι να γυρίσω στο σπίτι μου. Κάνοντας αγωνιστική ποδηλασία από το 2013 νομίζω ότι άργησα πάρα πολύ να κάνω bike fitting, ο λόγος που το έκανα ήταν πιό πολύ για να στηρίξω έναν φίλο και συναθλητή σε μια νέα προσπάθεια που κάνει στη μακροχρόνια καριέρα του στη ποδηλασία, αλλά τελικά αποκόμισα πολλά οφέλη και δεν μετανιώνω ούτε χρόνο ούτε χρήμα. Κάθε νέο μου πλαίσιο - αν και όταν - πρώτα θα κουμπώνει στο εργόμετρο του TheLab και μετά θα βγαίνει στο δρόμο.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Ο/Η Takxu, feregios, George_M και 4 άλλοι τους αρέσει αυτό

Μητσοτούμπανος

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.350 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ήταν μια εμπειρία που με δίδαξε αρκετά πράγματα για τη σχέση του σώματός μου με το ποδήλατο. Η μέτρηση έδειξε προβλήματα που γνώριζα καθώς και μερικά που ούτε είχα φανταστεί. Η βελτίωση αρχικά στην άνεση επάνω στο ποδήλατο έγινε άμεσα αισθητή ήδη μέχρι να γυρίσω στο σπίτι μου. Κάνοντας αγωνιστική ποδηλασία από το 2013 νομίζω ότι άργησα πάρα πολύ να κάνω bike fitting, ο λόγος που το έκανα ήταν πιό πολύ για να στηρίξω έναν φίλο και συναθλητή σε μια νέα προσπάθεια που κάνει στη μακροχρόνια καριέρα του στη ποδηλασία, αλλά τελικά αποκόμισα πολλά οφέλη και δεν μετανιώνω ούτε χρόνο ούτε χρήμα. Κάθε νέο μου πλαίσιο - αν και όταν - πρώτα θα κουμπώνει στο εργόμετρο του TheLab και μετά θα βγαίνει στο δρόμο.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια Δημήτρη!

Είναι χαρά μου να μπορώ να βοηθήσω να γίνει η ποδηλατική εμπειρία κάποιου πιο άνετη και πιο αποδοτική.

• katsikostas του αρέσει