Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test Bikes - Gary Fisher Hi Fi Plus 29er '09 Review

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.109 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Με την υπηρεσία των Test Bikes δίνεται η δυνατότητα στο κοινό να μπορεί να δοκιμάζει και να αξιολογεί διαφορετικά ποδήλατα, διαφόρων κατηγοριών.

Σε αυτή εδώ την ενότητα οι επισκέπτες του Cyclist Friends μπορούν να διαβάζουν τις εντυπώσεις και τα σχόλια των ποδηλατών που δοκίμασαν τα Test Bikes, αλλά και να συμμετέχουν στις συζητήσεις γύρω από αυτά.

Το συγκεκριμένο Θέμα αφορά το :

Gary Fisher Hi Fi Plus 29er '09

Δημοσίευση Εικόνας
  • Ο/Η Traiskisa, Traiskisar, Tiarahoith και 20 άλλοι τους αρέσει αυτό

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.339 Δημοσιεύσεις
Να καταθεσω και εγω την εμπειρια μου απο το ποδηλατο που μου παραχωρηθηκε για την βολτα και παραθετω απο το αντιστοιχο τοπικ :

Ενας αλλος εξισου σημαντικος παραγοντας ειναι και το ποδηλατο που μου ειχαν παραχωρησει http://www.cyclist.g...enum=GRF09HIFIP και ευχαριστω πολυ για αυτο ηταν απο αλλο πλανητη ......τον γυρο τον εχω κανει αλλες 3 φορες 2 με το ht hillamster ideal μου και μια με ενα ETSX10 Rocky mountain το σημερινο εργαλειο ηταν σαν να καβαλουσα κουρσα ,ελαφρυ αν και 2πλης αναρτησης αμεσο με τους 29ρηδες τροχους καταπινε τα οποια εμποδια καλυτερα και απο το ETSX10 !!!!

Ακομα και με την πισω αναρτηση ξεφουσκωτη (ειχε πολυ μικρη αποσταση απο το εδαφος και απορησα αλλα μου ελυσε την απορια ο Giant ειναι τελειωμενη μου λεει ) τα φρενα υδραυλικα ισα που τα ακουμπουσα και επαιρνα αυτο που ζητουσα τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω οι αλλαγες ταχυτητων της sram δεν μου δημιοιυργησαν ποτε προβλημα ακομα και οταν τις καρφωνα εν μεσω ανηφορας με μεγαλη κλιση.

Στις μεγαλες ταχυτητες στους δασικους του Υμηττου κατεβαινα χωρις αγχος και με μεγαλη ευκολια διαλεγοντας ανα πασα στιγμη την γραμμη που ηθελα χωρις να κανω τον σταυρο μου.

Σημαντικο κριτηριο για μενα ηταν να δω και πως θα τα παει στα τελευταια 5 χιλιομετρα της διαδρομης οπου οι πετρες ειναι πολυ κοφτερες και συνεχεις και η κουραση συσωρευμενη , λοιπον κατεβηκα απο το ποδηλατο σαν μολις να ειχα ξεκινησει την βολτα ουτε κουραση ενοιωθα ουτε τα χερια μου πιαστηκανε και σε αυτη τη συμπεριφορα του ποδηλατου οφειλεται κατα 50% πιστευω και η πολυ καλυτερη επιδοση που ειχα σημερα.

Στις ανηφορες παρα την διπλη αναρτηση δεν ενοιωσα ουτε μια φορα να κουραζομαι και τις ανεβηκα ποιο ευκολα απο τις αλλες φορες .Ακομα και στις τελευταιες ανηφορες μετα την χωματερη της Παιανιας ανεβαινε πολυ γρηγορα και ανετα προς μεγαλη μου εκπληξη και το λεω αυτο γιατι και αυτη η τελειταια ανηφορα παντα με δυσκολευε και ηταν το μεγαλο μου μαρτυριο (την σκεφτομουνα απο την αρχη της βολτας)

Σε ολα αυτα να προσθεσω πως φετος ακομα ποδηλατο σοβαρο δεν εχω κανει δηλαδη η κατασταση μου ειναι κακη απο αποψης φυσικης καταστασης και εχω +4 κιλα λογω Χριστουγεννων.

Θα σημειωσω κι αλλα για το ποδηλατο βασικα ειναι απιστευτο οτι καλυτερο εχω καβαλησει ακομα και απο την κουρσα

..... ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ :D ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΤΒ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΟΤΑ ΚΑΒΑΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΟΥΡΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΤΒ .ειναι must buy για οποιον θελει να κανει τετοιες διαδρομες.

Δυστυχως τα Χριστουγεννα τελειωσαν αλλα ποιος ξερει ....... μπορει καποια στιγμη να τα καταφερω .

Να προσθεσω φιλοι μου οπως αναφερω παραπανω οτι η πισω αναρτηση ηταν ξεφουσκωτη αλλα και δεν εκανα καμμια επεμβαση στο ποδηλατο περαν του υψους τησ σελας , δηλαδη ουτε κλειδωσα ουτε ξεκλειδωσα αναρτησεις στις ανηφορες κατηφορες ουτε εκανα καμμια αλλη ρυθμιση το ποδηλατο ειναι παρτο βαλτο και αυτο αποδεικνυει ποσο φιλικο προς τον αναβατη ειναι το συγκεκριμενο μοντελο.

Περαν ολων αυτων ειναι και ομορφο :D μπορει να μην παιζει καποιο ιδιαιτερο ρολο για καποιους αλλα ειναι και ενα κομματι που δινω σημασια προσωπικα.

Αξιζει τουλαχιστον μια επισκεψη στο μαγαζι για να το δειτε απο κοντα ;)

Οποιος εχει ερωτησεις και μπορω να τον βοηθησω σχετικα , τις περιμενω

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.108 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο
Ένα από τα καλύτερα ποδήλατα πού έχω δικιμάσει.Γρήγορο αρκετά ελαφρύ αλλά κάπως αργό και νωχελικό στίς αντιδράσεις του σε σχέση με το HT αδερφάκι του.Μάλλον η πίσω ανάρτησή του δέν ήταν σωστά ρυθμισμένη.Δέν μπορώ να πώ σίγουρα,γιατί μέσα σε 6-7 χιλιόμετρα δέν μπορείς να κρίνεις πολύ καλά ένα ποδήλατο αλλά ο συνδιασμός FS και 29αρα ρόδα δέν πάει πολύ καλά.Σε γενικές γραμμές είναι καλό ποδήλατο γιά Marathon.Σε μονοπάτι τα καταφέρνει πολύ καλά,τού λείπει όμως η σπιρτάδα και η αμεσότητα του HT

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις
The right tool for the job! Ο Καναδός γυρολόγος έτριβε τα χέρια του από ικανοποίηση. Τα προϊόντα του πουλούσαν σαν ανόθευτο ουίσκι σε καταυλισμό χρυσοθήρων, σαν φρέσκος σολωμός στους ινουίτ, σαν σφαίρες στο Λος Άλαμος. Η πάστα από κοπριά ταράνδου για τη λίπανση της σούστας στα κάρα και η αλοιφή από πρώιμα αυγά πέστροφας για το σύγκαμα της σέλλας, που έφερνε η Record and Sons Co έκαναν θραύση στους κάου-μπόυς……..Έκανε την κατάθεσή του στην τράπεζα και πήγε στο Σαλούν για παϊδάκια…..εεεεεε για μια ποτηριά! Λίγα λεπτά μετά, καθώς ο ήλιος στεκόταν ακριβώς επάνω από το καμπαναριό της μικρής πόλης δίπλα στην λίμνη Tahoe της Καλιφόρνια, τρείς μελαμψοί banditos με μακριά, τετραγωνισμένα πηγούνια έβγαιναν τρέχοντας και πυροβολώντας από το υποκατάστημα της Wild West Bank. Ο τέταρτος τους περίμενε ήδη έξω, απλωμένος πάνω στο Superfly με τις χερούκλες και τις μακριές ποδάρες του….. Πάμε Αβερέλ, γρήγορα! Έσκουξε ο κοντός και τα Superfly έφυγαν το καταμεσήμερο μέσα σε ένα σύννεφο σκόνης. Ταραγμένος ο Καναδός μέτοχος/γυρολόγος, κόκκινος από το άγχος και το τσίπουρο (σσ. Ουίσκι) πήγε στον Σερίφη της πόλης. Ατάραχος εκείνος, ρούφαγε με ραθυμία ένα ένα τα μακαρόνια από το τρίτο πιάτο, φορτωμένο με πίκλες και τσίλι, όσο ο βοηθός με ταχύτητα replay ετοίμαζε το HiFi 29’……. «Μην αγχώνεσαι» πρόλαβε τον κάθιδρο και ασθμαίνοντα καναδό πρίν μιλήσει, «…όταν ο Gary μου έστειλε αυτή την κούκλα, ήξερε ότι όσο και αν τρέξουν οι κανάγιες, ο δρόμος μέσα από το φαράγγι του Vary-bob είναι τραχύς και μακρύς, ….. αν δεν τους φτάσω σε δυό μέρες, θα τους φθάσω σε τρείς. Και όταν σημαδεύοντας με τα ρεβόλβερ τους φωνάξω Στάκα Μαν, τα χέρια μου δεν θα τρέμουν, και το κορμί μου δεν θα πονά σαν να έχει περάσει όλο το κοπάδι του γέρο-Έρνστ…... Για τα άλλα ποδήλατα είχα αποκρυσταλλώσει άποψη πολύ γρηγορότερα και είχα στο μυαλό μου τι να γράψω χωρίς να τα αδικήσω ή να τα παρουσιάσω καλύτερα απ’ ότι είναι……. Το Gary Fisher HiFi 29’ ήταν μια δύσκολη περίπτωση για μένα. Σίγουρα περνά από παντού και κάνει τα εμπόδια μικρότερα απ΄ ότι είναι με ένα 26’. Είναι βαρύτερο αλλά δεν το νοιώθεις και η ραθυμία του στις αλλαγές πορείας δεν ενοχλεί όσο θα περίμενες στα κατηφορικά κομμάτια, λόγω του πολύ καλού τιμονιού (γεωμετρία G2 και εδώ) ενώ η αίσθηση οδοστρωτήρα που σου δίνουν οι 29’ τροχοί σε συνδυασμό με την πίσω ανάρτηση σε βοηθούν να κατεβείς παντού και πάντα με άνεση. Απλά δυσκολεύομαι να προσδιορίσω το κοινό που απευθύνεται, εκτός από το προφανές, δηλαδή αυτούς που αγοράζουν το μεγαλύτερο αυτοκίνητο/σπίτι/καρπούζι./μήλο κτλ και όσους θέλουν κάτι ξεχωριστό αλλά αναγνωρίσιμο από τους ειδήμονες και μόνο……. Βάσει γούστου δηλαδή. Πρακτικά, είναι το εργαλείο που θα σε πάει «παντού» και ατσαλάκωτα, με το πρόσθετο βάρος να μην γίνεται αντιληπτό καθώς η κύλιση είναι εξαιρετική. Αυτονόητο είναι ότι υπερπηδά τα εμπόδια καλύτερα από κάθε άλλο ποδήλατο στην κατηγορία του, αλλά δεν είναι εκείνο το όχημα που θα σε προκαλέσει να το τοποθετήσεις επιθετικά και να «παίξεις» μαζί του, που θα βελτιώσει την τεχνική σου ή θα το βλέπεις στον ύπνο σου και τα πόδια σου θα λακτίζουν ασυναίσθητα. Σε κάποιον/α θύμιζε Mercedes, πάει παντού άνετα και αγόγγυστα, μπορεί να το οδηγήσει ο κάθε γονιός που παίρνει ξοπίσω τα παιδία του. Δεν θα διαφωνήσω, απλά για μένα το ποδήλατο είναι παιχνίδι και πρόκληση, όχι μέσο μεταφοράς. Ειδικά για το πίσω μέρος έχω μια ένσταση. Οι μεγάλοι τροχοί έχουν ήδη πλεονέκτημα στο δύσκολο τεραίν –πέτρες, ρίζες, λάσπες κτλ- και η ανάρτηση το ίδιο. Μια από τις δύο λύσεις θα αρκούσε για να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις και με λιγότερο βάρος…… 69’ λοιπόν, δηλαδή 29’ μπροστά και 26’ με ανάρτηση πίσω. Εκτός και εάν θές να βάζεις το μπρος λάστιχο πίσω όταν φαγωθεί………..

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις
"Εγραψες"...:lovl::lovl::lovl::praise2:

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Μακάρι ρε Φώτη να μπορούσες να κάνεις ένα τέστ και στην κυρία.να μας έγραφες τις εντυπώσεις σου.
Θα έπαιρνες Πούλιτζερ!!!!!!!!!!!!

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις
Η γνωριμία μου με αυτό το ποδήλατο έγινε υπό τις χειρότερες δυνατές συνθήκες.

• Ήταν τέταρτος γύρος στην απαιτητική διαδρομή 8 χιλιομέτρων και ήμουνα αρκετά κουρασμένος.
• Είχα μόλις τεστάρει κορυφαία ποδήλατα συμπεριλαμβανόμενος ένα 29-ρη GF και περίμενα τα ίδια, αν όχι περισσότερα και από αυτό.
• Ο GL σε αυτό το γύρο είχε το πιο γρήγορο ποδήλατο στον κόσμο, το Superfly, και εξαφανίστηκε με το ξεκίνημα για να τον δω μόνο μια φορά όταν αυτός τελείωνε το κύκλο στο παλάτι και εγώ έμπαινα.

Μικρή η έκπληξη το ότι το έθαψα στην συνέντευξη. Ιδιαίτερα μετά από το Alma, μου φάνηκε βαρύ και ανυπάκουο.

Αν και, όπως τα άλλα, είναι κορυφαίο ποδήλατο και αν το είχα δοκιμάσει πρώτο, θα ξετρελαινόμουνα, το βάζω στην τελευταία θέση στην κατάταξή μου.

Μετά από τον γύρο, ο Record με ρώτησε σε ποίον θα το σύστηνα. Εκτός από σε αυτούς που παραγγέλνουν το Χοτ Ντογκ με κέτσαπ και μουστάρδα, πρώτα σκέφτηκα τον mike1971 (το ψιλό κούτελο), ο οποίος σε ένα 26-ρη θα είναι σαν τον λύκο από Νου Παγκαντί! Αλλά σ’ αυτόν θα σύστηνα το Superfly;

Σίγουρα όμως - στον STEVEN, ο οποίος, επίσης ψηλός, με την τρομερή δύναμή του θα εξουδετέρωνε τα μειονεκτήματα και θα αξιοποιούσε τα πλεονεκτήματά του στο μέγιστο.

konnos

konnos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.159 Δημοσιεύσεις

Σίγουρα όμως - στον STEVEN, ο οποίος, επίσης ψηλός, με την τρομερή δύναμή του θα εξουδετέρωνε τα μειονεκτήματα και θα αξιοποιούσε τα πλεονεκτήματά του στο μέγιστο.

Steven ακούς?Κάνε κράτηση ένα ΣΚ να πάμε στον Υμηττό να το τεστάρεις και να καταλάβεις τα πλεονεκτήματα του όπως τα περιγράφουν τα παιδιά!!θα πάθεις πλάκα και με το πώς πάει αλλά και με τις ομοιότητες που έχει με τη κούρσα!!είσαι και χωμάτινος.....

packageme77

packageme77

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.681 Δημοσιεύσεις
Φώτη, είσαι τεράστιος. Είσαι θεός λέμε. Ρε εσύ πρέπει να γράψεις μυθιστόρημα. Ίσως το καλύτερο Review που έχω διαβάσει ποτέ. Keep Going!!!

pxatzis

pxatzis

Τρύπια σαμπρέλα

• Cyclist Friends
  • 5.635 Δημοσιεύσεις
review by Paul Marko US Xlapache