Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

MTB Test Event, Κυριακή 01 Φεβρουαρίου - Εντυπώσεις

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πλήρης παρουσίαση και εντυπώσεις από το ΜΤΒ Test Event που έγινε την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου στα Βασιλικά.

Σε αυτό το Thread έχουν συγκεντρωθεί όλες οι εντυπώσεις που αφορούν το Event και τα ποδήλατα μιας και το Thread που ανοίχτηκε εξ αρχής έχει μεγαλώσει πολύ και πιθανά να κάνει δύσκολο το διάβασμα σε κάποιον που θα ήθελε να έχει μια συνολική εικόνα για το τι έγινε, να διαβάσει εντυπώσεις και να δεί τα σχόλια των δοκιμαστών.
Ξεκίνημα με την "Προκύρηξη" του Event που έγινε στο σχετικό Thread:

Θα δημιουργηθεί μια κλειστή διαδρομή στα Βασιλικά από τον μαιτρ του είδους Record, μήκους μερικών χιλιομέτρων με εναλλαγές στο τερραίν (ανηφόρες, κατηφόρες, μονοπάτια...τα πάντα όλα).

Στην διαδρομή αυτή θα κληθούν να δοκιμάσουν 6 διαφορετικά ποδήλατα, 3 εκπρόσωποι διαφορετικών σχολών και στο τέλος θα μας πουν και θα μας γράψουν τα συμπεράσματά τους αφού θα έχουν σχηματίσει μια ολοκληρωμένη εικόνα, οι ίδιοι, χωρίς προκατάληψη, φυσικά.

Οι δοκιμαστές μας θα είναι:

• Από την σχολή των Κουρσάρων, ο Dobrin. Νεόκοπος στο ΜΤΒ, αλλά έμπειρος στην κούρσα.

• Από την σχολή των σχετικά ανταγωνιστικών ΜΤΒδων που κάνουν τα πάντα όλα, ο Giant-Lander.

• Από την σχολή των -Μ-αρέσει-να-κάνω-την-βόλτα-μου-στο-χώμα-αλλά-και-στον-δρόμο-χαλαρά-και-όμορφα, ο Ioannis.

Τα ποδήλατα που θα δοκιμάσουν θα είναι:

Από HT

• To Sherpa Disc, των 790€, μεγέθους 20", βάρους 14 kg

Από FS

• Το Trek Fuel EX 7, των 2200€,μεγέθους 19.5", βάρους 13.5 kg

Οι δοκιμαστές θα κάνουν έναν γύρο με το κάθε ποδήλατο, μετρώντας τους χρόνους τους. Σε αυτή την φάση δεν θα μας ενδιαφέρουν οι απόλυτοι χρόνοι αλλά οι συγκρίσεις μεταξύ των ίδιων αναβατών.

Στο τέλος θα βαθμολογήσουν οι ίδιοι τα ποδήλατα συνολικά αλλά και ειδικά σε διαφορετικές κατηγορίες και θα γράψουν μια πλήρη αναφορά για το τι διαπίστωσαν και τι αντιμετώπισαν με το καθένα σε διαφορετικές συνθήκες.

Έτσι, θα έχουν να λένε ότι αυτά που γράφουν είναι βασισμένα σε προσωπική δοκιμή και στοιχεία.

Ελπίζοντας ότι θα τα καβαλήσουν με ανοιχτό μυαλό και θα είναι αντικειμενικοί, με αυτόν τον τρόπο θα γίνουμε όλοι μας σοφότεροι και θα μας βοηθήσουν να επιλέξουμε το κατάλληλο όπλο για το κατάλληλο τερραίν που θα είναι πιο κοντά στο δικό μας στύλ (μιας και με τους τρείς αυτούς, καλύπονται ουσιαστικά όλα τα στυλ ποδηλατών).

Το ραντεβού μας είναι στα Μπαχούνια, στις 09:30
.

Θα χρειαστούν εθελοντές και θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας για 2-3 ώρες την ερχόμενη Κυριακή, αλλά αυτά θα τα πούμε από την ερχόμενη εβδομάδα.

Ξέρω-ξέρω, το πρώτο πράγμα που σκεφτήκατε είναι: Γιατί να μην τα δοκιμάσετε και εσείς?

Αυτό θα είναι το πρώτο τέτοιο Event και αν όλα πάνε καλά, σας υπόσχομαι ότι στο κοντινό μέλλον θα ακολουθήσουν και άλλα τέτοια αντίστοιχα, όπου τα ποδήλατα θα είναι στην διάθεση όλων των Friends να κάνουν οι ίδιοι τις δοκιμές τους στην ίδια διαδρομή και να σχηματίσουν ιδίαν άποψη, τόσο για τα HT vs FS, όσο και για τα 29ers ειδικότερα.

Παρόμοια Events θα γίνουν φέτος και για ποδήλατα δρόμου!

Δεν θα θέλατε να δοκιμάσετε μια Orca, ένα Madone, ένα Onix για να δείτε τις διαφορές τους σε μια κλειστή διαδρομή που να τα έχει όλα?

Ε, και αυτό θα γίνει μέσα στο επόμενο διάστημα και η διαδρομή έχει ήδη βρεθεί.

Ελπίζω έτσι να βοηθήσουμε και όσον αφορά την γνώση σας αλλά και τις πιθανές επιλογές σας.

nickolas moshou

nickolas moshou

Tωρα πλεον και με κουρσα

• Cyclist Friends
  • 470 Δημοσιεύσεις
Εχω την χαρα να ειμαι ο πρωτος που θα γραψω τα της σημερινης ημερας, ( την κοπανησα πρωτος ) :), λογω οικογενοιακων υποθεσεων. Ο μικρος περιμενε βολτα. Φανταζομαι οι υπολοιποι τωρα θα τελειωνουν απο το βουνο. Δεν ξερω απο που να αρχισω. Θα αρχισω απο τον ενθουσιασμο μου. Εχω τρελαθει τελειως. Ολα τα παιδια ειναι απιστευτα. Διαβαζα τοσο καιρο αλλα αν δεν εισαι μαζι με αυτην την τρελοπαρεα δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτα. Με το που εφτασα και αρχισαν οι γνωριμιες με εκαναν να νιωσω πολυ ανετα. Η Οργανωση απο τα παιδια του cyclist........ απλα αψογη. Τα ποδηλατα στις θεσεις τους, τεντες κινητο συνεργειο ολα ετοιμα. Ερχομενος ο record πηρε τους τεσταδορους μαζι με καποιους απο τους friends για να γινει η πρωτη αναγνωριστικη διαδρομη,μαζι με αυτους και εγω. Αξιζουν συγχαρητηρια στον Γιωργο για τον σχεδιασμο της διαδρομης. Ηταν αψογη και ειχε ολων των ειδων τα τερεν ωστε οι εμπειροι τεσταδοροι να μπορεσουν να δουν τα υπερ και τα κατα του καθε ποδηλατου. Ειχε μονοπατι,τρελο μονοπατι , κατηφορες , δασικους , και απιστευτες μα απιστευτες ανηφορες. Σε τετοια μονοπατια πραγματικα δεν ειχα ξαναποδηλατισει. Ενθουσιαστηκα. Ηθελα να ουρλιαζω απο την χαρα μου στο better than sex. Ξετρελαθηκα με τον ισοροπιστη.Καταλαβα ομως και το εξης. Η σωστη επιλογη εξοπλισμου ειναι το αλφα και το ωμεγα. Τα ελαστικα μου ηταν ακαταληλα για λασπη , μπουκωσαν αμμεσως με αποτελεσμα να σπινιαρω παντου , ακομα και στην ευθεια και να κουραζομαι ασκοπα. Σε συνδιασμο με την χειμερινη μου αγυμνασια και το καπνισμα ,με εκανε να κουραστω παρα πολυ και να τελοιωνει η αναπνοη μου σε καθε ανηφορα. Την καταφερα την διαδρομη αλλα οχι μονος μου. Αν δεν ηταν η Αλεξανδρα θα τα ειχα παρατησει. Με περιμενε παντου και μου εδινε κουραγιο να συνεχισω. Οταν επερνα το ποδηλατο στα χερια εκανε το ιδιο για να μην μεινω μονος μου ενω ειμαι σιγουρος οτι μπορουσε και ποδηλατωντας. Αλεξανδρα ενα μεγαλο ευχαριστω σε εσενα για την βοηθεια σου αλλα και σε ολους τους friends για αυτην την απιστευτη εμπειρια . Η σημερινη μου κουραση και ταλαιπωρια με εκανε πιο δυνατο και πιο αποφασιστικο. Δεν προκειται να τα παρατησω ποτε , θα κανω οσο περισσοτερο ποδηλατο μπορω , και οποτε με αφηνουν οι υποχρεωσεις θα ερχομαι μαζι σας. Δεν μπορεσα να γνωριστω με ολα τα παιδια αλλα μετα την βολτα με το ζορι στεκομουν ορθιος. Την επομενη φορα θα συστηθω με ολους Χιλια ευχαριστω σε ολους ;) Νικος. Υ.Γ VANIC περιμενω να δω τις photo και το video που τραβηξες

tpp806

tpp806

Zombie Uprising

• Cyclist Friends
  • 1.524 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens, Greece
Θα ηθελα και εγω να ευχαριστησω τα παιδια του forum αλλα και του cyclist.gr και χαρηκα πολυ που τους γνωρισα ολους, σχεδον. Η κατασταση του εδαφους οχι και η καλυτερη αλλα τα μονοπατια αρκετα καλα. Ηταν η πρωτη φορα που ποδηλατησα σε αυτη την περιοχη και σιγουρα θα ξαναρθω. Record, καλη ταβλα που εβαλες αλλα θα επρεπε να ηταν μια παλαμη πιο φαρδια ή να βαλεις αλλη μια ιδια διπλα της καλυτερα. Το σημαντικοτερο βεβαια ειναι η ριζα που προεξεχει απο το εδαφος ακριβως μετα το κατεβασμα της ταβλας. Μπορεις να ερθεις πολυ ευκολα ντουμπα εκει. Μια ιδεα θα ηταν να την καλυπτες (την ριζα) με χωμα απο εκει γυρω, ωστε να γινει πιο επιπεδη η πλευρα του εδαφους που βλεπει προς το κατεβασμα της ταβλας. Ασε που θα γινει και ωραιο μικρο drop...:P Περα απο αυτα βεβαια η ολη οργανωση ηταν τελεια! Ευχαριστω και τον pxatzis για τις συστασεις και ευχομαι να τα ξαναπουμε συντομα με ολους σε νεες εξορμησεις.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις
Παρά το ότι τα διαπλεκόμενα, ο Μανιτού,το αρχηγείο των Χλαπάτσε και οι Ξένες Δυνάμεις, δεν άφησαν να είμαι τεσταντόρ, εγώ σε ένδειξη ανωτερότητος πέρασα σήμερα απο το βουνό. Φρόντισα να μην έχω παπούτσια μαζί, να έχω κάνει και την προπόνησή μου πρωί πρωί, ώστε απερίσπαστος να τσεκάρω μήπως έκαναν κάτι εναντίον του τεσταντόρ της φυλής των Κουρσάρων, Dobrin. Ομολογώ ότι το στήσιμο του event είχε χρώμα,στύλ,κόσμο,κέφι,εδέσματα όλων των ειδών,χαμόγελα,ζεστό κρασί,ποδήλατα,σημαίες. Την ώρα που έφτασα, οι τεσταντόρ είχαν κάνει την αναγνωριστική βόλτα και ξεκινούσαν τον πρώτο γύρο των τέστ. Έφυγαν και οι τρείς και μετά απο κάποια ώρα, γύρισαν οι δύο. Αμέσως πολιορκήθηκαν απο κάμερες κάνοντας δηλώσεις με τις εντυπώσεις τους για τα ποδήλατα που είχαν χρησιμοποιήσει.Γρήγορες αλλαγές πεταλιών και ξεκίνημα για τη δεύτερο γύρο. Ο τρίτος ακόμη να φανεί. Κόσμος πολύς πήγαινε και ερχόταν.Γέλιο πειράγματα και πολύ φιλικό κλίμα.Εμφάνιση Nonr για να τεστάρει και αυτός μεταφέροντας τις εντυπώσεις του μέσα απο την εμπειρία του στο ΜΤΒ. Ο τρίτος ακόμη να φανεί. Ο καιρός καλός με λίγο κρύο.Εμφάνιση max με την κούρσα μιας και το καινούριο ΜΤΒ του δεν το πάει στις λάσπες.Αντε βγάλε συμπέρασμα τώρα εσύ αναγνώστη. Ο τρίτος ακόμη να φανεί.Τουλάχιστον δεν ανησυχεί κανείς. Ο Admin με τον max στήνουν στο φτερό μια κουρσοπροπόνηση μέχρι Αγ.Μερκούριο και την κοπανάνε.Ο carlos φοράει ότι έχει στη καρνταρόμπα του αλλά ακόμη κρυώνει.Νοιώθω ότι θα ήθελε να ήταν στη παραλία. Ο τρίτος ακόμη να φανεί.Και όταν τολμάω να πώ ''ρε παιδιά που είναι ο ioannis'' με κοιτάνε και γελάνε. Παράξενη φυλή αυτά τα παιδιά.Να πάρει τηλέφωνο λένε άμα θέλει κάτι. Δε βαριέσαι κάτι θα ξέρουν λέω.Και ετοιμάζομαι να την κοπανήσω για το σπίτι.Χαιρετάω τα πλήθη και φεύγοντας εμφανίστηκε ο τρίτος.Απο την αντίθετη πλευρά απο αυτήν που τερμάτιζαν οι άλλοι δύο.Αλλού για αλλού μιλάμε.

pavelitz

pavelitz

Τύπος "όξω απ' την πόρτα"

• Cyclist Friends
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
Οικοπεδοφάγοι ανάμεσά μας;

Πολύ ωραία εκδήλωση, μπράβο στα παιδιά του cyclist και σε όλους τους εθελοντές που συνέβαλαν.
Ήταν μια πολύ ωραία εικόνα τα μπαχούνια γεμάτα ποδηλάτες και η παρέα, όπως πάντα, υπέροχη.
Έχω όμως να καταγγείλω και κάτι: μέλος της παρέας μας, αρχηγικό μάλιστα, απέκτησε σήμερα οικόπεδο στα μπαχούνια! Ναι, ναι, μέσα στον Εθνικό δρυμό!!!
Ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε, αλλά όποιος θέλει ντοκουμέντα ας δει το βίντεο

http://www.mediafire...30407d39efcfdc0

Αρχηγέ, συγγνώμη, αλλά η κινηματογράφηση έγινε με τη συναίνεσή σου.

alexandraa

alexandraa

mundus vult decipi

• Cyclist Friends
  • 2.484 Δημοσιεύσεις
Γεια!
Απίστευτη διοργάνωση η σημερινή, πολύς κόσμος, πολλά ποδήλατα. Ευχαριστούμε τα παιδιά του cyclist που έβγαλαν αυτά τα φοβερά και ακριβά εργαλεία να τα δοκιμάσουμε όλοι, μπράβο και στον Αρχηγό για το σχεδιαΖμό της διαδρομής. Φρόντισα και δοκίμασα αρκετά, όχι μόνο τα επίσημα test bikes, αλλά και ποδήλατα άλλων friends (εξακολουθώ όμως να σκέφτομαι τη δύναμη και την ταχύτητα του Madone του Dobrin, oops, off topic).
Σχεδόν ένας χωμάτινος Προαστιακός, άλλοι έκαναν τα tests, άλλοι ανέβαιναν το χωμάτινο Κατσιμίδι, άλλοι χαλάρωναν με Gluehwein, τυροπιτάκια, το cake της the cook και τα σαντουιτσάκια του GL.
@ nicholas moschou: get out and ride, αυτό μου είπε ένας friend παλαιότερα, εμείς χαρήκαμε που ήρθες, να ξαναέρθεις!
@ Marevit: η φυλή μας δείχνει χαρακτήρα. ΔΕΝ θα κάνει αυτά που κάνατε μετά από το γύρο Υμηττού, δηλαδή να γράφει posts επί posts για το ποιας φυλής ο εκπρόσωπος ερχόταν πρώτος κλπ κλπ
@ Dobrin: φοβερό χαμόγελο, χλαπατσέικο θα τολμούσα να πω, όταν ξεκαβάλησες το EX7!
@ de rosa: όταν σε είδα να έρχεσαι καβάλα στην κούρσα στα κατσάβραχα έπαθα πλάκα! Θα αναθεωρήσω διάφορα κολλήματα που έχω με τα carbon υλικά και όχι μόνο.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες και αποκάλυψη που γκρεμίζει διάφορα στεγανά μεταξύ των δύο φυλών.

ΥΓ: ananias, ελπίζω μόνο πόνος να είναι το πέσιμο, αλλά πήγαινε και τσέκαρέ το

rama

rama

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 7.431 Δημοσιεύσεις
Κι από μένα τις ευχαριστίες για την όλη διοργάνωση, που ξεκίνησε από κάποια διαδικτυακά αστεία και χαλαρές αντιπαραθέσεις των Cyclist Friends στο forum, και κατέληξε με την βοήθεια του καταστήματος cyclist.gr και τη συνεργασία των Cyclist Friends σε ένα "event" με σκοπό την εξαγωγή κάποιων κοινά αποδεκτών συμπερασμάτων. Αρκετοί ποδηλάτες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν μερικά ακριβά ποδήλατα τελευταίας τεχνολογίας, ενώ οι επίσημοι δοκιμαστές (ioannis, Dobrin, Giant-Lander) μαζί με τον NonR ως εκπρόσωπο του περιοδικού Ποδηλάτης, έκαναν πολύωρες & κοπιαστικές δοκιμές. Οι δοκιμαστές επιλέχθησαν σωστά ώστε να προσφέρουν ποικιλία εμπειρίας, στόχων και αθλητικών δυνατοτήτων, έτσι ώστε να μπορούν να ταυτιστούν με όσους θέλουν μία απάντηση στο βασικό ερώτημα "ποιός τύπος ΜΤΒ είναι κατάλληλος για μένα?" Ο Νώντας (NonR) ως ικανότατος αθλητής με εμπειρία στο χώρο του ΜΤΒ και downhill μπορεί να απαντήσει καλύτερα το ίδιο ερώτημα από αγωνιστική οπτική γωνία, καθώς είναι σε θέση να οδηγήσει τα ποδήλατα στο όριό τους. Φαντάζομαι τις εκτιμήσεις του θα τις διατυπώσει αναλυτικά μέσα από τις σελίδες του Ποδηλάτη, εκτός κι αν μας κάνει κανένα σχολιάκι για ορεκτικό και σε αυτό το thread. Η διαδρομή που είχε χαραχθεί από τον Record απέσπασε πολύ κολακευτικά σχόλια από τους δοκιμαστές, καθώς διέθετε όλα τα χαρακτηριστικά για να εκτιμηθεί η απόδοση των ποδηλάτων σε διαφορετικές συνθήκες. Πολύ καλή η διοργάνωση και η παρέα, περιμένουμε κι άλλες τέτοιες μέρες! Αγγελος

NONR

NONR

Velocity

• Cyclist Friends
  • 2.108 Δημοσιεύσεις
Οντως ηταν μια πολυ ωραια μερα σημερα. Ειχε το πιο ωραιο τερεν που θα μπορουσαμε να ειχαμε.(παντου λασπες...) Οσο για τα ποδηλατα τι να πω τωρα. Τα 29αρια σιγουρα σημερα απεκτησαν μερικους οπαδους! Εντυπωσιαστικα απο το Superfly και δεν πιστευω οτι ειμαι ο μονος. O "θειος" εφτιαξε ενα απιστευτο ποδηλατο για αλλη μια φορα! Οσο για τη παρεα και το event ηταν κατι προτογνωρο, για την Ελλαδα! Μπραβο σε ολους!

alexandraa

alexandraa

mundus vult decipi

• Cyclist Friends
  • 2.484 Δημοσιεύσεις
Τα προεόρτια Λάβετε τις φωτός

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

alexandraa

alexandraa

mundus vult decipi

• Cyclist Friends
  • 2.484 Δημοσιεύσεις
Αντε να μαζευόμαστε Γυρίζοντας από την αναγνωριστική, περιμένοντας τους testadores, κόσμος πάει και έρχεται.....

crisis

crisis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPipPip
  • 30 Δημοσιεύσεις
Επιτελους! Φοβερη μερα και αυτη! Καταπληκτικη διοργανωση απο το cyclist.gr, φοβερη και η παρεα των cyclist friends.Καταφερα επιτελους να γνωρισω απο κοντα ανθρωπους που παρακολουθω εδω και 3-4 μηνες διαδικτυακα και ομολογω οτι η πραγματικοτητα ξεπερνα το ιντερνετικο σας στιγμα. Ανθρωποι ζεστοι, φιλικοι, με καλο χιουμορ, πραγματικη αγαπη για τη φυση και το ποδηλατο, με λιγα λογια μια πολυ καλη παρεα!Ποδηλαταδα στο χωματινο δρομο, στα μονοπατια του βουνου, ομαδικο πνευμα. Ενα μεγαλο ευχαριστω στην Ελενη που με" ξεναγησε" στα μονοπατια της περιοχης καθως και στην υπολοιπη παρεα. Connos με μια λεξη αψογος. Τα περαστικα μου στο Σαββα με την ευχη οτι θα ειναι κατι ασημαντο. Θα σας δω συντομα σε καινουργιες βολτες.

pxatzis

pxatzis

Τρύπια σαμπρέλα

• Cyclist Friends
  • 5.635 Δημοσιεύσεις
Παρέα , κέφι , διασκέδαση , χαβαλές δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αναφθώ …καλύτερα διαβάστε από τα παιδιά που ήρθαν για πρώτη φόρα και ελπίζουμε να μην πρέπει να κάνουμε ειδική πρόσκληση για την επόμενη βόλτα.

ΔΙΩΡΓΑΝΩΣΗ !! ακόμα και αν η τέντα ήταν λασπωμένη , τα ποδήλατα “κάρβουνα” το κρασί ζεστό το τυρί μουχλιασμένο κτλ …

ΠΟΙΟΣ τολμά να εκτεθεί ? να φέρει το εμπόρευμα του να το δώσει απλόχερα για “ξεψάχνισμα” και μετά να σε ρωτάει αν σου άρεσε.

Χωρίς πλάκα όταν πήγα να πάρω το πρώτο ποδήλατο σκέφτηκα ότι πρέπει να αφήσω κάπου ταυτότητα ……στο επόμενο δευτερόλεπτο κατάλαβα ότι ήταν σαν o Carlos να μου έδινε το προσωπικό του bike για βολτούλα σαν να δανειζόμουν το bike του κολλητού μου.

Personal TOP 3

Gary Fisher Superfly

Trek FUEL EX 7

Orbea Alma Race

Σαββα περαστικά !

CYCLIST Ευχαριστούμε !!

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις
Ήταν μια γιορτή. Όλα, μα όλα, ήταν άψογα. Τα θαυμάσια ποδήλατα, η τέντα, οι σημαίες, η μουσική και πολλά άλλα από τα παιδιά του cyclist, η τέλεια διαδρομή με ξενάγηση και tips από τον Record, η κινηματογράφηση από τον VANIC, το κρασί από … (ποίος το έφερε;), τα διάφορα εδέσματα, το απίστευτο κέικ της The Cook, ο καιρός που νομίζω πάλι χρωστάμε στον Record και τον φύλο του ο Μανιτού, η φιλικοί αφοπλιστική διάθεση τον συνάδελφων τεσταδόρων, η χαρούμενη ατμόσφαιρα των Χλαπατσέων ... Η ταβέρνα με την φυλή ήταν το κερασάκι. Περιττό να πω ότι πέρασα φανταστικά. Σας ευχαριστώ όλους! Έχω πολλά να σας πω για τα ποδήλατα, αλλά θα μου πάρει λίγο χρόνο. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Είναι απλά απίστευτο πόσο διαφορετικά μπορεί να είναι αυτά τα ποδήλατα που υποτίθεται είναι φτιαγμένα για ένα και το ίδιο πράγμα – να πάνε στο βουνό. Ήταν τόσο δύσκολο να απαντήσω όταν με στρίμωξε ο Takxu να τα βάλω σε μια σειρά. Θα πάρω την εκδίκησή μου με το να σας ζαλίσω με εντυπώσεις.

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα και από μένα!!! Είμαι λίγο χώμα μετά από τις εξαντλητικές δοκιμές και τις cross training προπονήσεις που προηγήθηκαν. Είμαι πολύ ευτυχής που έλαβα τόσο ενεργό μέρος στις δοκιμασίες, που υπάρχουν τέτοια "παιδιά" -δεν θα πώ επαγγελματίες- που προσφέρουν με τόση άνεση μηχανήματα υψηλού επιπέδου για τεστ από ερασιτέχνες, χωρίς "πρόσεχε" μή, "σπάει" και μετά σε αφήνουν να πείς ό,τι αρλούμπα σου έρθει στο κεφάλι! Το εγχείρημα με την συμβολή όλων μας ήταν όσο καλύτερο μπορούσε να γίνει και τολμώ να πώ ότι ήταν μια πολύ προχωρημένη δραστηριότητα για τον βασικό λόγο ότι μαζεύτηκαν τόσοι άνθρωποι, ωθούμενοι από την αγάπη τους για το πετάλι και την περιέργεια και θέληση να μάθουν περισσότερα για το χόμπυ τους. Τα reports των τεσταδόρες έρχονται, στο ίδιο cyclist-κανάλι, την ίδια cyclist-ώρα. Υ.Γ. Θα ήθελα να ποστάρω τις εντυπώσεις από το Alma ΤΩΡΑ! αλλά κρατιέμαι γιατί πρέπει να κοιμηθώ και να περάσω χρόνο με τα άλλα μέλη της οικογένειας.......

alexandraa

alexandraa

mundus vult decipi

• Cyclist Friends
  • 2.484 Δημοσιεύσεις
Προβληματισμοί Οσοι δεν τα ακούσατε live κατά το test event ή στην ταβέρνα, τις επόμενες ημέρες θα διαβάσετε από τους testadores και όχι μόνο πράγματα που ανατρέπουν ή τουλάχιστον αμφισβητούν διάφορα "αυτονόητα" περί HT και FS που διατυπώθηκαν στο εν λόγω thread τις προηγούμενες ημέρες.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο
Καλησπέρα κι από μένα. Καταπληκτική διοργάνωση.Μπράβο Admin,Taxcu,Μάξιμε,Carlos,Konno. Πραγματικά το διασκέδασα παρόλο το κρύωμα και το πυρετό πού με ταλαιπωρεί μιά εβδομάδα.ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ από το Gary HT 29.Δέν πίστευα ότι ένα Hardtail με 29ρηδες τροχούς θα πηγαίνει τόσο καλά σε μονοπάτι.Σε δασικό είναι απλά άπιαστο. Να το ξανακάνουμε!!!!:D

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Να και κάποια δεδομένα, μέχρι πριν την εκτέλεση της διαδρομής απόρηττα... Περιλαμβάνω και το αρχείο του Garmin για όποιον έχει εγκατεστημένο το προγραμματάκι για περισσότερες πλεροφορίες (κλίσεις, αποστάσεις κλπ)...

diamantologo

diamantologo

Μr. Πήλινα πόδια

• Cyclist Friends
  • 1.981 Δημοσιεύσεις
Να 'μαι και εγω.Φανταστικη μερα σημερα σε επιπεδο οργανωσης αλλα και προσωπικο,τα παιδια του cyclist.gr καταβαλουν φιλοτιμες προσπαθειες να ανεβασουν τον ποδηλατικο πηχη στον ελλαδικο χωρο και φαινεται να τα καταφερνουν αν κρινει κανεις απο το ποσοι friends ηρθαν να δουν/δοκιμασουν/διασκεδασουν,μπραβο σας!!!! Εφτασα εκει χωρις εξοπλισμο εχοντας κατα νου να χαζεψω μονο και κατεληξα να βολταρω με ολα τα ποδηλατα που επεφταν στα χερια μου,με ολους τους διαθεσιμους αναβατες για παρεα και με τα ρουχα μου ενα ματσο χαλια,δε βαριεσαι το καταευχαριστηθηκα :D Δοκιμασα το Trek FuelX7 του Vanic με ελαστικα ακαταλληλα για λασπη και του cyclist.gr με τα "μαμα" ελαστικα και η διαφορα ηταν η μερα με την νυχτα,αποδειξη ποσο μπορει να καταστρεψει ή να απογειωσει το σωστο ή λαθος ελαστικο το ιδιο ποδηλατο!!!!!:twocents: Υ.Γ.Τρεις φωτο με βγαλανε,στην μια με "ποτιζει" η the cook κρασι ζεστο,στην αλλη κατι λεω τρυφερα στο αυτι του pxatzis και στην τριτη καπνιζω,ωραιοι φιλοι σου λεει μετα,θα μου βγει σιγουρα το ονομα!!!

konnos

konnos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.159 Δημοσιεύσεις
Σειρά μου και εμένα να γράψω τις εντυπώσεις μου απο το σημερινό event αλλά ως μέλος των xlapatche πρώτα!Τρομερά όλα τα παιδιά με χαμόγελο τρελή διάθεση!Ο καιρός απίστευτος η θερμοκρασία ιδανική και αυτό χάρη στις προσευχές μας στον Μεγάλο Μανιτού! μπράβο στον μεγάλο αρχηγό που για άλλη μια φορά έβαλε το μεράκι του για την ευχαρίστηση τόσων ατόμων(τρομερή η ράμπα!!!!να μείνει έτσι όπως είναι) Ευχαριστούμε τις μαγείρισες για τα τρομερά κέικς και τα ποτά Μπράβο στους testadores για την επιμονή τις άψογες περιγραφές τους και την πολύ καλή διάθεσή τους. Παιδιά είστε δύναμη!! CHRISIS & CKESINIS ευχαριστώ για τα κράνη! Απο τη μεριά του cyclist.gr θέλω να ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας,το περιδικό ποδηλάτης και τον nonr για τις δοκιμές,χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και με το παραπάνω! θα κλάψω λίγο στο πλύσιμο αλλά αυτό είναι το λιγότερο μπροστά στην ευχαρίστηση που πήρα απο τα πρόσωπά σας και την χαρά των testadores! είμαι ο konnos και μόλις τελείωσα

coolmind

coolmind

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 147 Δημοσιεύσεις
Τι να πω...........Κριμα που δεν μπορεσα να ερθω!!!!!!!!!!!!! Μπραβο και στους διοργανωτες,μπραβο και στην παρεα που κρατα το επιπεδο σε παγκοσμιο επιπεδο :eek: .

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
¨Ολοι έχουμε να πούμε τόσα πολλά και επειδή είναι Δευτέρα και οι περισσότεροι δεν έχουν και πολλή όρεξη σκέφτηκα ότι είναι καλύτερο να σας γεμίσω με εικόνες αντί με λέξεις, φτιάχνοντας ένα φωτορεπορτάζ από το χτεσίνο. Θα το ανεβάζω σταδιακά....

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Το σκηνικό άρχισε να στήνεται από νωρίς
Δημοσίευση Εικόνας

Σταδιακά άρχισαν να φτάνουν και οι εθελοντές, Alexandra, Nikos, Vanic, Rama και άλλα παιδιά.
Δημοσίευση Εικόνας

Οι Testadores έφτασαν, σοβαροί , έτοιμοι να εκτελέσουν το έργο τους
Δημοσίευση Εικόνας
Δημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μετά τις τελευταίες ετοιμασίες με τα όργανα του διαβόλου...
Δημοσίευση Εικόνας

Ο Record τους πήρε για την αναγνωριστική βόλτα
Δημοσίευση Εικόνας
Δημοσίευση Εικόνας

Και τα pits έμειναν να τους περιμένουν να επιστρέψουν, τόσο αυτούς όσο και τούς υπόλοιπους που έρχονταν από το Κρυονέρι
Δημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Σιγά-σιγά άρχισε να μαζεύεται όλο και περισσότερος κόσμος
Δημοσίευση Εικόνας

Που δοκίμαζε ότι ποδήλατο έβρισκε μπροστά του
Δημοσίευση Εικόνας

Ενώ το σπιτικό κρασί άρχισε να ρέει άφθονο προκαλώντας ακόμα και τα πιο δύσκολα λαρύγγια
Δημοσίευση Εικόνας

Μετά τις τελευταίες ετοιμασίες. Τα άλογα ήταν έτοιμα να δεχτούν τις ορέξεις των τριών Testadores.
Δημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μόνο οι μπάρες που πέφτουν έλειπαν!
Δημοσίευση Εικόνας
Δημοσίευση Εικόνας

Έφυγαν! Ο Ioannis θέλοντας να αποδείξει σε όλους ότι πρόκειται για πραγματικό Xlapace έχασε τον δρόμο από την πρώτη στροφή!
Δημοσίευση Εικόνας

Οι υπόλοιποι, έμειναν εκεί να τους περιμένουν, υπό την μουσική υπόκρουση του ηχείου-ψυγείου του Konnou, πίνοντας κρασί, τρώγοντας κέικ, δοκιμάζοντας ποδήλατα σε μικρότερες βόλτες γύρω από τα Μπαχούνια.
Δημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ο Record άρχισε να ξεσαλώνει με ότι είχε 2 τροχούς και πετάλια
Δημοσίευση Εικόνας
Δημοσίευση Εικόνας

Κάπου εκεί έφτασε και ο Nonr για να περάσει τα Test Bikes ένα πολύ-πολύ δυνατό Test. Μόλις τον είδαν, τον φοβήθηκαν, άρχισαν να χλιμιντρίζουν και προσπάθησαν να την κοπανήσουν για τις σχάρες οροφής αλλά καταφέραμε να τα κρατήσουμε και αφού τα δέσαμε γερά του δώσαμε το πρώτο να το δοκιμάσει.
Δημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Το πρώτο θύμα του Nonr ήταν το Hi Fi Plus με 29"τροχούς.

Να τι είχε να πει:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=hIKrBRbxCfs"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Plus 29er - Review by Nonr[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ο πρώτος από τους Testadores φτάνει!
Δημοσίευση Εικόνας

Είναι ο Giant Lander, καβάλα στο Alma. Έκανε 40 λεπτά για τον γύρο. Ο Dobrin με το FS( Hi Fi Deluxe) πρέπει να ταλαιπωρήθηκε. Δεν φαίνεται πουθενά.

Πήρε 2-3 ανάσες και άρχισε να μιλάει για το Orbea Alma

"Είναι διαολάκι αυτό......Στις πέτρες δεν ήταν τόσο χάλια όσο το περίμενα"

Να τι μας είπε:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=bVcttHOiScM"]YouTube - Orbea Alma Review - Giant lander[/ame]

Και να τι έγραψε σήμερα που έκατσε η σκόνη στο μυαλό του:

Orbea Alma Review από τον Giant Lander

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
2.5 λεπτά πίσω έρχεται ο Dobrin. Αν και χαμογελαστός δείχνει να μην έχει ξεχάσει ακόμα τον έρωτα με το Hardtail Superfly 29er. Είχε λίγα να πει για το HiFi Deluxe. Δεν έδειχνε έτοιμος να βάλει τις σκέψεις του σε μια σειρά ακόμα. Αργότερα θα μιλήσει πιο αναλυτικά και θα τα πει κάπως διαφορετικά. Για την ώρα: "Χάλια...χάλια το ανέβηκα" [ame="http://www.youtube.com/watch?v=vKMwsOH2hsw"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Deluxe - Review by Dobrin[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Η τύχη του Ioannis αγνοείται. Είναι και που χάθηκε στην εκκίνηση και πλέον όλοι είμαστε σίγουροι ότι κάπου έχει σταματήσει και ερωτοτροπεί με το Superfly.

Οι άλλοι δύο testadores δεν μπορούσαν να περιμένουν. Αντάλλαξαν άλογα και στήθηκαν στην εκκίνηση. Εκεί ως νεαρά από ταινία με Speedcars, ο Record έδωσε την εκκίνηση.

Dobrin με το Alma, Giant Lander με το Hi Fi Deluxe 26".
Δημοσίευση Εικόνας
Δημοσίευση Εικόνας