Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

MTB Test Event, Κυριακή 01 Φεβρουαρίου - Εντυπώσεις

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μετά από λίγο να και ο Ioannis. Ήρθε από άλλο δρόμο κάνοντας τα δικά του
Δημοσίευση Εικόνας

Wardog και Konnos περιποιούνταν συνέχεια τα άλογα
Δημοσίευση ΕικόναςΔημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Και εκεί που όλοι περίμεναν του δύο testadores να επιστρέψουν, είδαν μια ντελικάτη φιγούρα να κάνει την εμφάνισή της!

Ο Max! Σαν χρυσόψαρο έξω από τη γυάλα
"Που πάς τσολιά μου με τα τσαρούχια?"
Δημοσίευση Εικόνας

Παράλληλα ο Nonr έχει πάρει και ξεθεώνει το Hi Fi Deluxe
Δημοσίευση Εικόνας

Να τι μας είπε:

"Για τα μονοπάτια είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται..."

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=XjrSZf-WCvo"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Deluxe - Review by Nonr[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Εν τω μεταξύ ο Ιoannis έκανε τα δικά του Test. Δεν μπορούσε να μπει σε καλούπια συγκεκριμένω διαδρομών, πήγαινε τα ποδήλατα όσο ήθελε και εκεί που ήθελε.

Σειρά είχε το Trek Fuel EX 7
Δημοσίευση Εικόνας

Το πήγαινε από δώ, το κατέβαζε απο κεί. Φαινόταν ότι ο ίδιος κούμπωνε περισσότερο πάνω του.

Να τι μας είπε:

"Για τον μέσο ποδηλάτη είναι το καλύτερο ποδήλατο..."
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=FaxAiVXM_aw"]YouTube - Trek Fuel EX 7 - Review by Ioannis[/ame]

Παράλληλα, μιας και τον βρήκαμε διαθέσιμο τον ρωτήσαμε τι γνώμη είχε για το Superfly που οδήγησε νωρίτερα......και εκεί ήρθε η έκπληξη!

"Αν ήταν να πάρω ένα ποδήλατο....μέχρι στιγμής από αυτά που έχω καβαλήσει, θα έπαιρνα αυτό!"

* Στρίψτε κάθετα την οθόνη του υπολογιστή σας
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=w5PQHNN9i4c"]YouTube - Gary Fisher Superfly - Review by Ioannis[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Σε λίγο φτάνουν και οι Testadores. Μαζί, ο ένας πίσω από τον άλλον.

Είχαν αρχίσει να κουράζονται....
Δημοσίευση Εικόνας

Πρώτος μας μίλησε ο Giant Lander για το Hi Fi Deluxe 26"

"Θαύμα....Θαύμα!"
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=u8Xx8Ocj2fo"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Deluxe - Review by Giant Lander[/ame]

ckesinis

ckesinis

Homo Podilatius

• Cyclist Friends
  • 3.445 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
...με μόλις 4 ώρες ύπνο...
...ένα derailleur μπροστινό να μην ταιριάζει στο νέοαποκτηθέν GIANT Anthem
...μεταμόσχευση απάντων (σχεδόν) των περιφερειακών από το - άξια υπηρετήσαν με μέχρι τούδε - Orbea Max Flow
... επιχείρηση που έληξε κατά τις 03:00' της νύχτας
...κι αφού βεβαιώθηκα πως ο Φώτης είχε καταφέρει να βρει ένα μπροστινό derailleur από το δικό του Anthem
...μετά από 3 μέρες με κρύωμα και με το κρεββάτι να με διεκδικεί με σοβαρά επιχειρήματα από το event στα Μπαχούνια,
Κατάφερα να σηκωθώ τα χαράματα και να τσιμπήσω πρωινό, να πιώ καφέ και να φορτώσω το ποδήλατο και τα λοιπά συμπράΝγκαλα και να τσακιστώ να έρθω απ' ευθείας στα Μπαχούνια με το αμάξι...
Όλα ήταν ήδη στημένα και πέρασα και το λειψό τυραγιέ (...) - thanks Giant Lander (τελικά , όντως "There can be ONLY ONE") - ξεκίνησα να κάνω βολτίτσες στα πέριξ , να μη βλέπω μόνο τους άλλους να χαίρονται τη μέρα...

Φωτογραφίες από τη δική μου μηχανή μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:
http://www.mediafire...62edde411ab6f17

Μάξιμε, τελικά το steering tube του Marzocchi ήθελε είτε κα'να ακόμη spacer είτε λίγο κόψιμο, όπως κι έκανα, και κατάφερα να σφίξω σωστά τα ποτήρια λαιμού...
Τώρα όλος ο τζόγος υπάρχει από τις γλίστρες των καλαμιών... (πάμε για service...)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
O Dobrin μιλάει για το Alma. Ένοιωσε την καρδιά του Πρωταθλητή.
Δημοσίευση Εικόνας

"Αυτό το ποδήλατο είναι για τον Absalon" "Δύσκολο.....χρειάζεται τεχνική"
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=70LPww9AYW8"]YouTube - Orbea Alma - Review by Dobrin[/ame]

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις
Μπραβο παιδες περασατε πολυ καλα απο οτι βλεπω , δυστυχως δεν μπορεσα να παρευρεθω, καταφερα μετα απο πολλα χρονια κια με την βοηθεια του μπρεβετ να ξυπνησω στις 10.00 !!!! Τα γραφομενα τον τεσταδορες επιβεβαιωνουν την αποψη μου για το 29αρι Αντιπαλε σαν κουραμπιεδακι εισαι στη φωτο με το ποδηλατακι σου :D

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Ομολογώ ότι οι συνεντεύξεις είναι πολύ ωραίες... μου αρέσει πολύ ο ειδικός που κάνει τις ερωτήσεις, φαίνεται ότι ξέρει πολύ καλά τη δουλειά, τα ποδήλατα... και πρέπει να είναι φοβερός ποδηλάτης και πολύ, πολύ καλό παιδί... δεν ξέρω, αλλά μου έχει κάνει εντύπωση η καλλιέργειά του, η ευγένεια και το βάθος των γνώσεων που τον κατατάσσουν σε έναν γκουρού της ποδηλασίας, αλλά και όλων των άλλων τομέων της ανθρώπινης γνώσης και σοφίας. Χωρίς υπερβολές...

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Έτσι συνεχίστηκε η υπόλοιπη μέρα.... κι άλλα ποδήλατα, κι άλλες δοκιμές, κι άλλοι δοκίμαζαν, Ο Giant Lander επιτέλους καβάλησε και στο SuperFly. Είχε ήδη αρχίσει να ξανασκέφτεται την διαφορά των HT και των FS στα μονοπάτια και να την βρίσκει ελάχιστη, τώρα με αυτό? "Ποιό απορροφητικό το carbon του Alma..." "Αυτό περνάει πιο εύκολα τα εμπόδια"...."Σε ένα μονοπάτι ήταν το μόνο ποδήλατο με το οποίο το πέρασα καβάλα..." Βρε Λές?:rolleyes: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=_xztdIEA4X8"]YouTube - Gary Fisher Superfly - Review by Giant Lander[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Μετά την παρένθεση του Dobrin, που είναι μέσα στο κλίμα και αναμένοντας και από τους άλλους testadores παρεμβάσεις.....Συνεχίζω με τα video Ο Dobrin και το HiFi Plus 29er....Μάλλον όχι αυτό που θα έλεγε κανείς, πολύ καλή σχέση. "Μάλλον στην τελευταία θέση" "Αργό" "Καμία σχέση με το HT" Τα αντίθετα από αυτά που μας είπε πριν λίγο ο Nonr! Υποκειμενικό πράγμα τελικά! Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι ο Dobrin δεν θέλει να ακούει για FS, να και τα σχόλια για το Hi Fi Deluxe που δεν μας είπε πριν. "Παιχνιδάκι" "Το καλύτερο ποδήλατο για έναν.....Xlapace!" [ame="http://www.youtube.com/watch?v=f5tAiLuzyZI"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Plus 29 - Review by Dobrin[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Και πάνω που θα λέγαμε ότι ο Dobrin με τα FS δεν θα τα πηγαίνανε ποτέ καλά, ήρθε το EX7 να ταράξει τα νερά. "Να το βάλω μάλλον δεύτερο στην λίστα" "..."Μαζί με το Alma"..."Σοβαρό ποδήλατο" "Σε σχέση με το Hi Fi Deluxe μάλλον είναι καλύτερο" [ame="http://www.youtube.com/watch?v=boVB3PBz7Uc"]YouTube - Trek Fuel EX 7 - Review by Dobrin[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ωστόσο ο Ioannis όταν κατέβηκε από το Hi Fi Deluxe, είχε ένα χαμόγελο που δεν είχε με άλλο ποδήλατο. Με κοίταξε και μου είπε " Αυτό είναι το καλύτερο από όλα!" "Το απόλυτο FS" Μικρό το video, που το επιβεβαιώνει. [ame="http://www.youtube.com/watch?v=qbpLaWpGFzY"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Deluxe - Review by Ioannis[/ame]

thanos_ktm

thanos_ktm

ΕnduroΠοδηλατοδ ρομέας

• Cyclist Friends
  • 3.893 Δημοσιεύσεις
Nα δούμε τι θα πεί για το ΕΧ7 και ο Giant!!!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Ioannis ήσουν πολύ ψηλός και δεν χώραγες στο πλάνο γι αυτό σε ξάπλωσα:D Λοιπόν.... Το τελευταίο ποδήλατο που δοκίμασε ο Giant Lander ήταν το Hi Fi Plus 29er. Στο video δείχνει προβληματισμένος και λίγο μπερδεμένος. Δεν το θάβει όπως ο Dobrin αλλά και δεν το εκθειάζει όπως ο Nonr. Εκεί που στην αρχή νομίζεις ότι θα το βγάλει το καλύτερο απ΄όλα, μετά το ξανασκέφτεται και λέει ότι αν ήταν για 29er θα έπερνε HT και αν ήταν για FS θα έπαιρνε το Deluxe ή το EX7. Αυτό νομίζω ότι θα ήταν και το τελικό του συμπέρασμα. (Για το EX7 δεν έχουμε video, μπορεί να γράψει ό ίδιος στην σχετική σελίδα με τα reviews όταν θέλει) ¨"Δύσκολη περίπτωση"...."Σε βγάζει ασπροπρόσωπο απ΄όλες τις συνθήκες"...¨κατεβαίνει άμπαλο" [ame="http://www.youtube.com/watch?v=fyGLk0TR-vQ"]YouTube - Gary Fisher Hi Fi Plus 29 - Review by Giant Lander[/ame]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Τελευταίο τεσταδόρικο video άφησα την συνάντηση του Nonr με το Superfly. Επίτηδες του το έδωσα να το δοκιμάσει τελευταίο. Ήξερα τι είδους αναβάτης είναι ο Nonr και ήξερα τι έχει να γίνει όταν αυτός και το Superfly θα πήγαιναν παρέα. Ήρθε όταν ξεστήναμε τις τέντες πλέον! Θα δείτε στο video ότι δεν μπορεί να εκφραστεί όπως θα ήθελε και για μένα αυτό το video είναι ο ορισμός της φράσης "Δεν βρίσκω λόγια να το περιγράψω..." Τι λέει στο τέλος? Ας το αφήσουμε για έκπληξη... [ame="http://www.youtube.com/watch?v=2CKRnlRH2ho"]YouTube - Gary Fisher Superfly - Review by Nonr[/ame]

NONR

NONR

Velocity

• Cyclist Friends
  • 2.108 Δημοσιεύσεις
Να σημειωσω πως δεν χρειαστηκε να αλλαξω ή μαλλον καλυτερα να προσαρμόσω το στυλ μου πανω στα ποδηλατα που δοκιμασα. Δειγμα της φιλικοτοτητας των ποδηλατων που χαρακτηριζει τα G.Fisher! Και τελος να ξαναπω, πως η κινηση αυτη του Cyclist, ανεβαζει τον πήχη και ελπιζω οι υπολοιποι αντιπροσωποι να κανουν κατι αντιστοιχο !

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Τελειώνοντας με την παρουσίαση της χτεσινής μέρας ας πω και εγώ δύο λόγια για να αφήσουμε το πεδίο ελεύθερο μετά στους συμμετέχοντες να γράψουν ότι θέλουν και στους σουπαδόρους να τα πουν.

Μια ιδέα, μετεξελίχθηκε πολύ γρήγορα σε ένα μοναδικό Event που δεν έχει ξαναγίνει στην Ελλάδα. Δεν χρειάζονται πολλά. Κέφι, όρεξη, καλοί φίλοι και αγάπη για το ποδήλατο. Ιδέες έχουμε και θα έχουμε. Ελπίζω και στο μέλλον να κάνουμε πολλά παρόμοια Event και στο χώμα και στο δρόμο. (To επόμενο Test Event θα είναι στην άσφαλτο!)

Αφού ευχαριστήσω και πάλι τα παιδιά που βοήθησαν και όλους όσους ήρθαν να πω ότι άν έχεις "συνεργάτες" σαν τον Record, όλα μπορούν να γίνουν. Ανέλαβε ένα κομμάτι του Event και χωρίς να ενοχλήσει κανέναν με ¨"δεν μπορώ" "δεν γίνεται" κλπ, κατάφερε να φτιάξει μια τέλεια διαδρομή για το Test.

Γιώργο, ειλικρινά σε ευχαριστώ και έχουμε πολύ μέλλον παρέα! Σου έχω ξαναπεί άλλωστε ότι όποτε οργανώνουμε κάτι οι δυό μας πάντα έχει επιτυχία. Μόνο στην κοπή της πίτας μας τα χάλασαν αλλά ελπίζω να βρούμε σύντομα εναλλακτική πριν έρθει το Πάσχα.

Σχετικά με τα test τώρα, αυτό που έχω να πω είναι ότι περίτρανα επιβεβαιώθηκε ο κανόνας που λέει ότι "Αν εσένα σου κάνει , τότε εγώ πάω πάσο". Τι θέλω να πω με αυτό?

Κάθε αναβάτης έλεγε τα δικά του για κάθε ποδήλατο και μάλιστα υπήρχαν γνώμες διαμετρικά αντίθετες. Άρα, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν απο δω και πέρα προτείνουμε κάποιο ποδήλατο σε κάποιον που ρωτάει, λέγοντάς του " Το τάδε είναι το καλύτερο" "πάρε αυτό" και γενικά αφορισμούς που μπορεί να μας εκθέσουν. Και μάλιστα καταλαβαίνω ότι όσο ποιο λίγα ξέρει κάποιος και όσο πιο λίγο ποδήλατο κάνει, τόσο πιο απόλυτος δείχνει στο "Πάρε αυτό" "το τάδε είναι άχρηστο".

Προσοχή λοιπόν, όταν ακούτε και όταν λέτε γνώμες.

Τα τρία παιδιά που κλήθηκαν να δοκιμάσουν τα ποδήλατα, ήταν πραγματικά εντυπωσιακοί. Επαγγελματίες στην δουλειά τους, πάντα είχαν μια απάντηση με επιχειρήματα. Πολλές φορές μπερδεύονταν και οι ίδιοι αλλά τελικά το ζουμί έβγαινε. Κουράστηκαν πολύ, και τους ευχαριστώ γι΄αυτό.

Από την πλευρά του ρεπόρτερ να πω ότι αν η έκφραση του προσώπου λέει πολλά θα έλεγα τα εξής σχετικά με τις επιλογές τους:

Ο Dobrin είναι ερωτευμένος. Κανένα ποδήλατο δεν τον έκανε να μοιάζει με τον Dobrin του γύρου Υμμητού. To Superfly είναι η ερωμένη του μετά το Madone του.

Ο Ioannis, έλαμψε όταν κατέβηκε από το Hi Fi Deluxe. Μόνο τότε τον άκουσα να λέει "Αυτό είναι το καλύτερο απ΄όλα" με πραγματική ένταση!

Ο Giant-Lander θέλει το Alma! "Ρε συ, τι είναι αυτό?" Αναρωτήθηκε κοιτάζοντάς με μόλις ξεκαβάλησε. Αργότερα που πήρε και το Superfly έκανε τον συνειρμό του. Μάλλον θέλει την αδερφή του Alma. Την 29αρα! Και νομίζω ότι γι΄αυτήν θα κάνει τα πάντα.

Ο Nonr?
Χα - Χα - Χα!

Γνώρισε τον έρωτα κι αυτός! Τον ίδιο με τον Dobrin! "Γιατί να πάρω 26άρη αφού βγήκαν τα 29αρια" είπε, λες και βγήκε από διαφήμιση του Gary Fisher και έμεινε να αναρωτιέται αν επιτρέπεται να τρέξει με ένα τέτοιο στο Πρωτάθλημα!

Στο τέλος ζητήσαμε από τους 3 επίσημους τεσταδόρες να βγάλουν μια προσωπική κατάταξη προτίμησης, χωρίς γιατί και επειδή.
Να τι είπαν:

Dobrin
1. Superfly
2. Trek EX 7
3. Orbea Alma
4. Hi Fi Deluxe
5. Hi Fi Plus 29er

Ioannis
1. Hi Fi Deluxe
2. Superfly
3. Trek EX 7
4. Hi Fi Plus 29er
5. Orbea Alma

Giant Lander
1. Alma
2. EX 7
3. Superfly
4. Hi Fi Plus 29er
5. Hi Fi Deluxe

Ακούγοντας και τις γνώμες των άλλων παιδιών που τα δοκίμασαν νομίζω ότι αυτό που έκλεψε την παράσταση για πολλούς και διάφορους λόγους ήταν το SuperFly.

To Alma κέδρισε πολλούς οπαδούς. Γι αυτό το ποδήλατο είχαν ακουστει πολλά και τελικά φαίνεται ότι το αξίζει. ¨Ολοι όσοι το δοκίμασαν ένοιωσαν σαν να είχαν καβαλήσει κάτι που δεν περίμεναν να είναι τόσο καλό. Χτες το Alma κατέρριψε αρκετούς μύθους.

To Hi Fi Deluxe, απέδειξε ότι ο Gary ξέρει να φτιάχνει ΜΤΒ. Ιδιαίτερο και ξεχωριστό, νομίζω ότι απέδειξε σε όλους πως είναι ο ορισμός του ποδηλάτου που θα σε κάνει να κάνεις τα πάντα πιο εύκολα στο χώμα και θα σε συγχωρήσει περισσότερο από κάθε άλλο.

Το Hi Fi 29er, ήταν το πιο αμφιλεγόμενο. Κάποιοι το εκθείασαν, κάποιοι το έθαψαν. Μάλλον είναι το ποδήλατο που ζητάει από τον αναβάτη πρώτα να το συνηθίσει και μετά να το εκμεταλλευτεί και γι αυτό μια μικρή βόλτα δεν μπορούσε να προσφέρει αξιόλογα συμπεράσματα.

Το EX 7, ήταν το ποδήλατο που συμφωνούσαν όλοι. Σταθερό, σίγουρο, σοβαρό. Τα τρία σίγμα. Απόλυτη επιλογή. Μέχρι και ο Dobrin το έβαλε δεύτερο στην λίστα του.

Αυτά από μένα....Ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε όλοι και να άξιζε τον κόπο.

Περιμένω τα σχόλια των δοκιμαστών για κάθε ποδήλατο σε κάθε σχετικό Thread και γενικά τώρα που καθάρισε λίγο το μυαλό τους.

Σας αφήνω με ένα μάθημα για το πως τρώμε μια μπανάνα φορώντας ένα Full face Κράνος.
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ew4XYiTS5ns"]YouTube - Record and the banana[/ame]

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι εκτός της ασύλληπτης επιτυχίας του Event, χθες είχαμε ακόμη μια ιδιαίτερα ευχάριστη είδηση: Η πρώτη ταβέρνα-σπόνσορ της φυλής των Χλapache είναι γεγονός !!! Η ταβέρνα "Χαγιάτι" στο Κρυονέρι εξέφρασε την επιθυμία να γίνει η πρώτη Bike Friendly χασαποταβέρνα της χώρας !!! Προς στιγμήν, διαθέτει μάνικα για το πλύσιμο των λασπωμένων Χλαπατσοποδηλάτων (αλλά σκέφτεται να προμηθευτεί πιεστικό για να κάνει τη δουλειά πιο εύκολη) ενώ μελλοντικά θα εγκαταστήσει και αποδυτήρια για να αλλάζουμε τα λασπωμένα/βρεμμένα ρούχα... λέω να τους προτείνω να στοκάρουν και μερικές σαμπρέλες για τον Πάρη (ο οποίος διεκδικεί τον τίτλο από τον pxatzis), κανένα λαδωτήρι (και όχι λαδοτύρι, που φαντάζομαι ήδη διαθέτει) και μερικά εργαλεία... όπως και χαζαπλάστ (για τους χαζούς που έχουν κοπεί από πουρνάρια, κλαδιά και άλλα προεξέχοντα), ιώδιο και μερικούς τίτλους ιδιοκτησίας για τους οικοπεδούχους της ημέρας... :rolleyes:

kostaras

kostaras

Ο_Δον_Τοτός

• Cyclist Friends
  • 1.549 Δημοσιεύσεις
Τι μου κάνατε βραδιάτικα και γράφω αύριο... Απίστευτα ωραία παρουσίαση, γέλασα με κάποια video, φωτογραφίες, σχόλια, ανυπομονώ για το επόμενο... και σε κούρσα κάνω test έτσι όπως άναψα (στο better than sex)!!! vanic ανυπομονώ να δω το υλικό!

VANIC

VANIC

Παλιμπαιδίζω

• Cyclist Friends
  • 1.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠΑΛΛΗΝΗ

Τι μου κάνατε βραδιάτικα και γράφω αύριο...

Απίστευτα ωραία παρουσίαση, γέλασα με κάποια video, φωτογραφίες, σχόλια, ανυπομονώ για το επόμενο... και σε κούρσα κάνω test έτσι όπως άναψα (στο better than sex)!!!

vanic ανυπομονώ να δω το υλικό!

Κώστα, παραξενεύτηκα που δεν σε είδα χθες, αλλά τώρα κατάλαβα γιατί.
Καλή επιτυχία αύριο.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο

Τι μου κάνατε βραδιάτικα και γράφω αύριο...

Απίστευτα ωραία παρουσίαση, γέλασα με κάποια video, φωτογραφίες, σχόλια, ανυπομονώ για το επόμενο... και σε κούρσα κάνω test έτσι όπως άναψα (στο better than sex)!!!

vanic ανυπομονώ να δω το υλικό!

Καλη επιτυχία Κώστα.Μόλις βρείς χρόνο πάρε να κάνεις test ride το 29άρι.Θα πάθεις πλάκα!!!

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις
Takxu, άψογο το ρεπορτάζ. Είδα τι έχασα κυκλοφορώντας στα δάση. Αυτό που κουραστήκαμε μην το ξαναπείς. Χαρά μας ήταν. Θα πλήρωνα για να το κάνω.

Έφτιαξα το λινκ που δεν δούλευε στο τελευταίο μου ποστ.
http://www.cyclist-f...2625#post142625

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος. Χτες ένιωθα σαν παιδί ξανά. Από τόσες καινούριες εμπειρίες και συναισθήματα το κεφάλι μου βουίζει και η σκέψεις μου ανακατεύονται μια με την άλλη και με άσχετες εικόνες ακόμα και από την μυθολογία.

Σαν ένα σύγχρονο Πάρι (της Ελένης, όχι ο δικός μας Πάρης) καλεστήκαμε να λύσουμε ένα μπέρδεμα. Θυμάστε εκείνες της τρις πανέμορφες γυναίκες, θεές από πάνω (κυριολεκτικά και μεταφορικά) που τσακώθηκαν και ζήτησαν από τον Δια να πει πια ήταν η πιο όμορφη; Όχι μόνο πανίσχυρος, αλλά και πανέξυπνος, αυτός δεν ήθελε να μπλέξει με μια τέτοια υπόθεση. Ήξερε ότι ο, τι και αν έλεγε θα ήταν λάθος. Ακόμα και οι θεοί δεν θέλουν να έχουν να κάνουν με τσαντισμένες γυναίκες.

Έτσι έμπλεξε και ο Πάρις. Ο Δίας τον διάλεξε όχι γιατί ήταν (που δεν ήταν) πολύ έξυπνος η πολύ ικανός σε οτιδήποτε (disclaimer: αναφέρομαι μόνο σε εμένα, όχι στους άλλους δοκιμαστές). Τον διάλεξε γιατί είχε αποδείξει πως είναι δίκαιος, ακόμα και όταν η κρίση του πήγαινε εναντίον τα δικά του συμφέροντα. Το ίδιο λοιπόν κάνανε ο Admin και ο Takxu – μας βάλανε να κάνουμε την δύσκολη αυτή επιλογή. Όπως τότε, έτσι και τώρα, αν και η απόφαση ήταν δύσκολη, η διαδικασία άξιζε τα βάσανα.

Η διαδρομή που σχεδίασε ο Record ήταν ότι καλύτερο για ένα τέτοιο τεστ. Είχε από όλα. Είχε γρήγορους κατηφορικούς και σε ευθεία χωματόδρομος. Ένα γρήγορο μονοπάτι με κάποιες πέτρες χωρίς εμπόδια και μικρή κλίση με το όνομα Better than sex, ένα με μεγάλη κλήση νεροφαγώματα και ρίζες που το λέγανε ισορροπιστή. Είχε κάτι δύσκολα κατηφορικά εμπόδια κοντά στο παλάτι όπου διακινδύνευες να πετάξεις πάνω από το τιμόνι όπου ευτυχώς δεν μπορούσες να πας γρήγορα γιατί είχε συνέχεια αναστροφές. Είχε ανηφόρα κάθε είδους – σε φαρδύ καλοπατημένο χωματόδρομο, σε μονοπάτι που τα φύλα σε ακουμπούσαν σαν στην ζούγκλα, σε άσφαλτο, ένα μικρό απότομο κομμάτι που ήθελε τεχνική και φόρα, σε λάσπη … ότι θέλει η καρδιά σου. Είχε ένα ανηφορικό στενό (Stone Garden νομίζω το λέγανε) μονοπάτι με κινούμενες, μα την αλήθεια! πέτρες όπου δεν μπορούσες να διαλέγεις γραμμή και όλα τα ποδήλατα, ακόμα και το Superfly σπινιάρανε προσθέτοντας επιπλέον δυσκολία σαν να μην έφτανε η βασανιστική κλήση. Είχε ένα μονοπάτι με τόσο λάσπη που δεν ήξερα τι τεστάρουμε. Ιδιαίτερα αφού περάσανε κάτι εντουράδες ήταν αδύνατο να μένεις πάνω στο ποδήλατο. Ακόμα και ο GL δεν μπορούσε.

Α, παραλίγο να ξεχάσω. Είχε και σκάλες. Όταν μου το είπανε, η εικόνα που σχεδιασα στο μυαλό μου ήταν οι σκάλες σαν της εκκλησίας – ομοιόμορφα, φαρδιά σκαλοπάτια, 5-6 το πολύ. Μου είχε μπει η ιδέα ότι θα ήταν εκείνες στους τάφους. Κανενα πρόβλημα – σκέφτηκα – θα τους δείξω εγώ τι μπορούμε εμείς οι κουρσάδες. Καμία σχέση. Ήταν κάτι μισογκρεμισμένες γλιστερές στενές σκάλες του τρόμου με δένδρα από τις δυο πλευρές που ακόμα και με τα πόδια κρύβανε κινδύνους για όποιος θα τολμούσε να τα δοκιμάσει. Με συγχωρείτε, αλλά δεν τα δοκίμασα ούτε με ένα ποδήλατο.

Για το τι έγινε σε κάθε γύρο, θα γράψω στα θέματα που αφορούν τα αντίστοιχα ποδήλατα. Προς το παρόν, επειδή ξέρω ότι περιμένετε, και παρόλο που χωρίς εξηγήσεις μπορεί να πάρετε κάποιες λάθος εντυπώσεις, κοιτάξτε αυτόν τον περιληπτικό πίνακα με βαθμολογία για κάθε ποδήλατο σε κάθε κομμάτι της διαδρομής, καθώς και συνολική εκτίμηση με βάση τις υποκειμενικές βαρύτητες που δίνω για κάθε πλευρά ενός ποδηλάτου ΜΤΒ.

Δημοσίευση Εικόνας

Θέλω να σημειώσω ότι επίτηδες δεν διαβάζω τι έχουν να πουν οι άλλοι τεστερ για να μην επηρεαστώ. Έτσι αν επαναλαμβάνω κάποια πράγματα απλά προσπεράστε τα.

Επειδή ο ρόλος της Έριδος στην ιστορία μας, άθελα του, τον έπαιξε ο pilotos580 ρίχνοντας το μήλο του, θα ήθελα να γράψω εδώ το συμπέρασμά μου όσο αφορά το HT vs FS.

Πιστεύω ότι αν θέλεις να μάθεις ΜΤΒ, πρέπει να ξεκινήσεις με HT. Με ΗΤ, που από τιν μια σου επιτρέπει να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται και από την άλλη αν δεν κάνεις τα πράγματα σωστά θα πέσεις. Έτσι θα χτίσεις μια βάση που θα σου είναι χρήσιμη σε οποιοδήποτε άλλο ποδήλατο. Όταν μάθεις όλα σωστά και θέλεις να κάνεις πράγματα που δεν γίνονται με HT, τότε πάρε FS. Σίγουρα σε ορισμένες διαδρομές τα FS είναι πιο γρήγορα (κοιτάξτε το βίντεο με τον S. Hill!) στην υπογραφή του NONR.

Από τη άλλη, αν θέλεις κατευθείαν να πας σε δύσκολες διαδρομές πάρε FS, αλλά με το ρίσκο ότι θα μάθεις πολλά πράγματα λάθος η δεν θα τα μάθεις καθόλου.

Το θέμα άνεσης για μένα δεν παίζει ρόλο. Για τον απλό λόγο ότι πάντα θα πήγαινα στα όρια που μου επιτρέπουν το ποδήλατο σε συνδυασμό με τις ικανότητές μου. Έτσι, το κοπάνιμα θα είναι πάντα το ίδιο.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Το ίδιο μου είπε Giant Lander. Βρε λές να βάζαμε εισιτήριο?:mrgreen: Το post σου μπήκε στη θέση του. Ολα είναι οκ τώρα. Πάω να δω τον πίνακα που έφτιαξες.

NONR

NONR

Velocity

• Cyclist Friends
  • 2.108 Δημοσιεύσεις
Δοβριν θα αναστρέψουμε τους ρολους και θα γινω τωρα εγω αναλυτης... Απο οσα ειδα μονο κ μονο απο τον πινακα καταλαβα πως εισαι ενας νεος ΜΤΒακιας με αρκετη δυναμη στις ανηφορες - πιθανοτατα απο την προπονηση στο δρομο. Εχεις βαθμολογησει τα ΗΤ με αρκετη υψηλη βαθμολογια μιας και εκτιμησες τις αρετες τους στις ανηφορες...ενω αντιθετα τα F/S τα χαντακωσες!!! Ο λογος μαλλον ειναιι οτι δεν μπορεσες να εκτιμησεις τις δυνατοτητες τους ή δεν τις χρησιμοποιησες καθολου πχ το κλειδωμα στην ανηφορα.. Με περισσοτερη ενασχοληση σου στο χωμα πιστευω πως τα ποσοστα των F/S θα αυξηθουν!

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις

Δοβριν θα αναστρέψουμε τους ρολους και θα γινω τωρα εγω αναλυτης...

Απο οσα ειδα μονο κ μονο απο τον πινακα καταλαβα πως εισαι ενας νεος ΜΤΒακιας με αρκετη δυναμη στις ανηφορες - πιθανοτατα απο την προπονηση στο δρομο. Εχεις βαθμολογησει τα ΗΤ με αρκετη υψηλη βαθμολογια μιας και εκτιμησες τις αρετες τους στις ανηφορες...ενω αντιθετα τα F/S τα χαντακωσες!!!
Ο λογος μαλλον ειναιι οτι δεν μπορεσες να εκτιμησεις τις δυνατοτητες τους ή δεν τις χρησιμοποιησες καθολου πχ το κλειδωμα στην ανηφορα..

Με περισσοτερη ενασχοληση σου στο χωμα πιστευω πως τα ποσοστα των F/S θα αυξηθουν!

Ναι, έχεις δίκιο, δεν κλύδωνα την πίσω ανάρτηση. Δεν το έκανα ακριβώς για να δω πως επηρεάζει την ανάβαση – έπρεπε να το γράψω αυτό. Αλλα από την άλλη έδωσα αρκετά χαμηλούς βαθμούς στο Alma στις κατηφόρες και τα εμπόδια όχι γιατί δεν μπορεί να τα κάνει, αλλά γιατί εγώ δεν μπορώ να τα κάνω μ’ αυτό. Πιστεύω ότι με εξάσκηση και κάποιων να μου δείχνει τα κόλπα, θα μπορούσα να μάθω να κατεβαίνω με το Alma πολύ γρήγορα. Ακόμα και έτσι όμως στην διαδρομή του τεστ με το Alma θα πήγαινα πιο γρήγορα από όλα τα FS.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Ναι, έχεις δίκιο, δεν κλύδωνα την πίσω ανάρτηση. Δεν το έκανα ακριβώς για να δω πως επηρεάζει την ανάβαση – έπρεπε να το γράψω αυτό. Αλλα από την άλλη έδωσα αρκετά χαμηλούς βαθμούς στο Alma στις κατηφόρες και τα εμπόδια όχι γιατί δεν μπορεί να τα κάνει, αλλά γιατί εγώ δεν μπορώ να τα κάνω μ’ αυτό. Πιστεύω ότι με εξάσκηση και κάποιων να μου δείχνει τα κόλπα, θα μπορούσα να μάθω να κατεβαίνω με το Alma πολύ γρήγορα. Ακόμα και έτσι όμως στην διαδρομή του τεστ με το Alma θα πήγαινα πιο γρήγορα από όλα τα FS.

Dobrin καλησπέρα κι από μένα.Εκτός από αυτά πού σου έιπε ο Νonr μη ξεχνάς ότι εκτός από το κλείδωμα μία ανάρτηση δουλεύει σωστά μόνο εάν είναι ρυθμισμένη σύμφωνα με το βάρος σου και το οδηγικό σου στύλ.Δυστυχώς ή ευτυχώς τα FS θέλουν μία περίοδο προσαρμογής και μία περίοδο δoκιμών στίς αναρτήσεις.Προσωπικά πιστεύω ότι,με τίς δυνατότητες πού έχεις,εάν είχες ένα σωστά ρυθμισμένο FS και χρόνο να πειραματιστείς με τίς αναρτήσεις θα πήγαινες γρηγορότερα από οποιοδήποτε ΗΤ στό μονοπάτι.Εντάξει, με το Gary 29 HT μπορεί να πήγαινες λίγο πιό γρήγορα

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις

Dobrin καλησπέρα κι από μένα.Εκτός από αυτά πού σου έιπε ο Νonr μη ξεχνάς ότι εκτός από το κλείδωμα μία ανάρτηση δουλεύει σωστά μόνο εάν είναι ρυθμισμένη σύμφωνα με το βάρος σου και το οδηγικό σου στύλ.Δυστυχώς ή ευτυχώς τα FS θέλουν μία περίοδο προσαρμογής και μία περίοδο δικιμών στίς αναρτήσεις.Προσωπικά πιστεύω ότι,με τίς δυνατότητες πού έχεις,εάν είχες ένα σωστά ρυθμισμένο FS και χρόνο να πειραματιστείς με τίς αναρτήσεις θα πήγαινες γρηγορότερα από οποιοδήποτε ΗΤ στό μονοπάτι.Εντάξει, με το Gary 29 HT μπορεί να πήγαινες λίγο πιό γρήγορα

Ίσως αυτό να εξηγεί γιατί το Hi Fi 29 μου πήγε χειρότερα από το 26. Και είμαι φανατικός 29-ρης. Πρέπει να το είχε ρυθμίσει ο NONR η ο GL για τα 60 κιλά τους και άντε μετά να μου κάνει εμένα.

Να όμως που μου δίνεις ένα λόγο παραπάνω εναντίον τα FS. Δεν μου αρέσει να ρυθμίζω αναρτήσεις. Μου φτάνει η μπροστινή που παραδέχομαι είναι απαραίτητη στο χώμα.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Ίσως αυτό να εξηγεί γιατί το Hi Fi 29 μου πήγε χειρότερα από το 26. Και είμαι φανατικός 29-ρης. Πρέπει να το είχε ρυθμίσει ο NONR η ο GL για τα 60 κιλά τους και άντε μετά να μου κάνει εμένα.

Να όμως που μου δίνεις ένα λόγο παραπάνω εναντίον τα FS. Δεν μου αρέσει να ρυθμίζω αναρτήσεις. Μου φτάνει η μπροστινή που παραδέχομαι είναι απαραίτητη στο χώμα.

Εάν δέν κάνεις πολύ μονοπάτι,δέν σου αρέσουν οι καταβάσεις και η πολύ πέτρα τότε ένα ΗΤ είναι ότι πρέπει γιά σένα.
Πααρόλα αυτά υπάρχουν και XC Racing FS απίστευτα καλά.Πάλι όμως θέλουν καλό ρύθμισμα.Τα FS είναι λίγο ''πονοκέφαλος'' μέχρι να τα φέρεις στά μέτρα σου.

jbear

jbear

Δημήτρης

• Cyclist Friends
  • 1.226 Δημοσιεύσεις
Το sherpa δε δοκιμαστηκε? για να βλεπαμε πας τα παει και ενα οικονομικο μοντελο...