Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

MTB Test Event, Κυριακή 01 Φεβρουαρίου - Εντυπώσεις

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 απαντήσεις στο θέμα

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒυρωνας,ΠΦαληρο

Το sherpa δε δοκιμαστηκε? για να βλεπαμε πας τα παει και ενα οικονομικο μοντελο...

Μπάαααααα!!!!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Το sherpa δε δοκιμαστηκε? για να βλεπαμε πας τα παει και ενα οικονομικο μοντελο...

Οι testadores ήταν απασχολημένοι με τα μεγαθήρια και το σνόμπαραν. Τους καταλαβαίνω όμως. Από 2500 μέχρι 3800 κάνανε τα χλιδάτα, το Sherpa των 790 θα δοκίμαζαν?

Πάντως ήταν αρκετοί οι ανεπίσημοι δοκιμαστές του. Αν θέλουν ας γράψουν την άποψή τους εδώ ή στο σχετικό Thread.

24 ώρες μερικές δεκάδες χιλιόμετρα μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ και παρακολουθώ με τρόμο την κατάληξη της συζήτησης μεταξύ Ioannis και Dobrin. Πάμε πάλι να ανοίξουμε θέμα FS vs HT? Δεν θα το αντέξω!

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Οι testadores ήταν απασχολημένοι με τα μεγαθήρια και το σνόμπαραν. Τους καταλαβαίνω όμως. Από 2500 μέχρι 3800 κάνανε τα χλιδάτα, το Sherpa των 790 θα δοκίμαζαν?

Πάντως ήταν αρκετοί οι ανεπίσημοι δοκιμαστές του. Αν θέλουν ας γράψουν την άποψή τους εδώ ή στο σχετικό Thread.

24 ώρες μερικές δεκάδες χιλιόμετρα μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ και παρακολουθώ με τρόμο την κατάληξη της συζήτησης μεταξύ Ioannis και Dobrin. Πάμε πάλι να ανοίξουμε θέμα FS vs HT? Δεν θα το αντέξω!

Θα καταλήξουμε σύντομα.Νυστάζω και έχω πυρετό.
Παρόλα αυτά, εγώ πού είμαι φανατικός λάτρης τών FS εάν αγόραζα HT θα ήταν το 29άρι και Gary.Τέλος!!!!

NONR

NONR

Velocity

• Cyclist Friends
  • 2.108 Δημοσιεύσεις
το F/S Vs HT δεν θα βγει πουθενα... Ειδικα αν μπλεξουμε και ορους απο τα F/S sag, compresion, rebound, bobbing, αλλα και το τυπο οδηγησης agressive XC, XCRacing, All Mountain, Trail, Marathon, Freeride, Slopestyle etc... Ενα τεστ ride ειναι η καλυτερη λυση παντως να λυσετε αυτο το γριφο..

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.106 Δημοσιεύσεις
Θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση διαβάζοντας όλα τα προγραφόμενα και βλέποντας και τα σχετικά βίντεο των testers. Δεν νομίζω ότι πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να συγκρίνετε μεταξύ τους ποδήλατα που είναι κατασκευασμένα για διαφορετική χρήση ή ιδιαίτερα στο πολυετές τρυπάκι hardtail ή Full Suspension. Οι κρίσεις σας είναι πραγματικά σεβαστές αλλά νομίζω ότι το όλο θέμα παίρνει μία τροπή άδικη για πάρα πολύ καλά ποδήλατα που ήταν διαφορετικών κατηγοριών, όχι σωστά προσαρμοσμένα στον κάθε έναν από εσάς, και κυρίως διαφορετικών ελαστικών που κάνουν και τη μεγαλύτερη διαφορά σε όλες τις συνθήκες.

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις

Χα, χα, είναι μεταδοτικό. Έκανα μια μέρα ΜΤΒ και να που συζητάω για αναρτήσεις.

Ένα πράγμα που θα μου μείνει από τo τεστ είναι ότι κάθε ποδήλατο έχει χαρακτήρα. Άσχετα από HT/FS 29/26 Aluminum/Carbon. Είναι σαν τους ανθρώπους. Είναι μάλλον λάθος να προσπαθούμε να τα βάλομε σε καλούπια, πρέπει να κοιτάζουμε κάθε ένα ξεχωριστά, χωρίς προκαταλήψεις.

jbear

jbear

Δημήτρης

• Cyclist Friends
  • 1.226 Δημοσιεύσεις

καταλαβα...;)

παντως τα carbon ht ειναι πολυ ψηλα στις προτιμησεις των testadores απ οτι βλεπω, δυο πρωτιες και μια δευτερη θεση!!! Κατι σημαινει αυτο...:gonnagetit::D

οσοι δοκιμασαν το Sherpa ας γραψουν λιγα πραγματα στο σχετικό Thread ;)

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πάντως Dobrin, πρέπει να το ομολογήσω ότι ακόμα και εγώ, όταν σε προσκάλεσα σε εκείνη την διαβολοβόλτα του Υμμητού, έχοντας το κατάλληλο τυράκι στην παγίδα (Superfly) δεν πίστευα ότι σε λιγότερο από ένα μήνα θα υπήρχαν μέρες που θα έγραφες 10 post για ΜΤΒ και ένα για κούρσα! FS, HT, BTS, GL, δεν σε αναγνωρίζω!:) Πάντα τα δίνεις όλα στον βωμό της επιστήμης, το ξέρω:D

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις

Πάντως Dobrin, πρέπει να το ομολογήσω ότι ακόμα και εγώ, όταν σε προσκάλεσα σε εκείνη την διαβολοβόλτα του Υμμητού, έχοντας το κατάλληλο τυράκι στην παγίδα (Superfly) δεν πίστευα ότι σε λιγότερο από ένα μήνα θα υπήρχαν μέρες που θα έγραφες 10 post για ΜΤΒ και ένα για κούρσα!

FS, HT, BTS, GL, δεν σε αναγνωρίζω!:)

Πάντα τα δίνεις όλα στον βωμό της επιστήμης, το ξέρω:D

Άσε, και για αναρτήσεις ... :duh!:
Και δεν έχεις δει τίποτα ακόμα, έχω άλλα τρία review να γράψω.

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση διαβάζοντας όλα τα προγραφόμενα και βλέποντας και τα σχετικά βίντεο των testers.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να συγκρίνετε μεταξύ τους ποδήλατα που είναι κατασκευασμένα για διαφορετική χρήση ή ιδιαίτερα στο πολυετές τρυπάκι hardtail ή Full Suspension.
Οι κρίσεις σας είναι πραγματικά σεβαστές αλλά νομίζω ότι το όλο θέμα παίρνει μία τροπή άδικη για πάρα πολύ καλά ποδήλατα που ήταν διαφορετικών κατηγοριών, όχι σωστά προσαρμοσμένα στον κάθε έναν από εσάς, και κυρίως διαφορετικών ελαστικών που κάνουν και τη μεγαλύτερη διαφορά σε όλες τις συνθήκες.

Οι παράμετροι αυτοί λήφθηκαν υπόψη. Γι' αυτό προσκλήθηκαν Testadores και όχι η κυρά-Μαρία που πουλά σοκοφρέτες...... :P

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Διαβάζω τις κριτικές των Testadores στα αντίστοιχα Thread και πραγματικά έχω μείνει άφωνος από την ποιότητα γραφής αλλά και από την σαφήνεια με την οποία αναφέρονται στα χαρακτηριστικά τους!

Τι να πω ρε παιδιά? Δεν έχω διαβάσει σε κανένα περιοδικό αντίστοιχης ποιότητας και ευφυίας test!

Μπράβο σας και σας ευχαριστούμε.

Μια φωτογραφία courtesy of Ποδηλάτης
Δημοσίευση Εικόνας

Dobrin

Dobrin

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 6.064 Δημοσιεύσεις
Αφού έγραψα τις κριτικές μου, πήγα και διάβασα τι γράψανε οι συνάδελφοι τεσταδορ. Δεν το έκανα πριν, για να μην επηρεάζομαι. Και καλά έκανα γιατί αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο – θα έλεγα απλά "Ξαναδιαβάστε το από πάνω". Περίμενα κάπως μεγαλύτερα κείμενα από τον Ioannis. Μα αν είναι δυνατόν, ακόμα και στην ταβέρνα είπε περισσότερα. Για τον Giant-Lander τι να πω; Έχει ταλέντο, πρέπει να γίνει συγγραφέας. Είπα πιο πάνω ότι συμφωνώ μαζί του, αλλά σε δυο σημεία διαφωνώ κάθετα. Δεν συμφωνώ ότι το Superfly είναι πιο σκληρό από το Alma στο πίσω τρίγωνο. Σκληρό είναι, αλλά το Alma είναι ο ορισμός της σκληρότητας για ΜΤΒ. Μπορεί να μπερδεύω το καλύτερο πέρασμα από τα εμπόδια λόγω του μεγάλου τροχού με την απορροφητικότητα, αλλά και έτσι να είναι, το αποτέλεσμα είναι να περνάει τα πάντα ομαλά, πολύ γρήγορα, με σταθερότητα και απόλυτο έλεγχο. Εκεί που χρειάζεται απορροφητικότητα, θα έπαιρνα πάντα το Superfly. Το άλλο αφορά τον σερίφη. Ο κακομοίρης δεν έχει καμία ελπίδα. ΥΓ: Εκτός αν ... πάει σαν το NONR στις φωτογραφίες από πάνω. :scratchin:

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Αφού έγραψα τις κριτικές μου, πήγα και διάβασα τι γράψανε οι συνάδελφοι τεσταδορ. Δεν το έκανα πριν, για να μην επηρεάζομαι. Και καλά έκανα γιατί αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο – θα έλεγα απλά "Ξαναδιαβάστε το από πάνω". Περίμενα κάπως μεγαλύτερα κείμενα από τον Ioannis. Μα αν είναι δυνατόν, ακόμα και στην ταβέρνα είπε περισσότερα. Για τον Giant-Lander τι να πω; Έχει ταλέντο, πρέπει να γίνει συγγραφέας.

Είπα πιο πάνω ότι συμφωνώ μαζί του, αλλά σε δυο σημεία διαφωνώ κάθετα.

Δεν συμφωνώ ότι το Superfly είναι πιο σκληρό από το Alma στο πίσω τρίγωνο. Σκληρό είναι, αλλά το Alma είναι ο ορισμός της σκληρότητας για ΜΤΒ. Μπορεί να μπερδεύω το καλύτερο πέρασμα από τα εμπόδια λόγω του μεγάλου τροχού με την απορροφητικότητα, αλλά και έτσι να είναι, το αποτέλεσμα είναι να περνάει τα πάντα ομαλά, πολύ γρήγορα, με σταθερότητα και απόλυτο έλεγχο. Εκεί που χρειάζεται απορροφητικότητα, θα έπαιρνα πάντα το Superfly.

Το άλλο αφορά τον σερίφη. Ο κακομοίρης δεν έχει καμία ελπίδα.

ΥΓ: Εκτός αν ... πάει σαν το NONR στις φωτογραφίες από πάνω. :scratchin:

Φίλε μου Dobrin.Δέν γράφω πολλά γιατί μου αρέσει περισσότερο να μιλάω παρά να γράφω!!
Με το Alma θα συμφωνήσω μαζί σου.Είναι πολύ ''κούτσουρο'' και δύστροπο.Μήν ξεχνάς ότι είναι μικρό μέγεθος γιά μάς και καλό μέγεθος γιά το Φώτη.Εκτός τών άλλων, o Giant Lander είναι και πιτσιρίκος και μασάει Carbon!!!!

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.106 Δημοσιεύσεις

Φίλε μου Dobrin.Δέν γράφω πολλά γιατί μου αρέσει περισσότερο να μιλάω παρά να γράφω!!
Με το Alma θα συμφωνήσω μαζί σου.Είναι πολύ ''κούτσουρο'' και δύστροπο.Μήν ξεχνάς ότι είναι μικρό μέγεθος γιά μάς και καλό μέγεθος γιά το Φώτη.Εκτός τών άλλων, o Giant Lander είναι και πιτσιρίκος και μασάει Carbon!!!!

Μήπως ήταν αυτός που σε ένα αγώνα στη Σαλαμίνα είχε ταράξει τις ΣΟΚΟΦΡΕΤΕΣ;:D

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Μήπως ήταν αυτός που σε ένα αγώνα στη Σαλαμίνα είχε ταράξει τις ΣΟΚΟΦΡΕΤΕΣ;:D

Άλλος δέν ήταν???:rolleyes:

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.106 Δημοσιεύσεις

Δεν θυμάμαι. Πάντως ήταν κάποιος που είχε επιδοθεί μετά βουλημίας επαναλαμβάνω στις σοκοφρέτες και εικάζω ότι ήταν αυτό το παλικάρι που κατάγετε από την αγαπημένη μου Αρκαδία, διότι σε δύο post πιο πίσω μου την είπε για μία επισήμανση που έκανα, διά μέσου ΣΟΚΟΦΡΕΤΑΣ.:D

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.423 Δημοσιεύσεις

Ο Sorsun ήταν!!!!!!!!

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.106 Δημοσιεύσεις
Τότε γράψε λάθος.

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Ο Sorsun ήταν!!!!!!!!

Nαί σωστά.Αν θυμάμαι καλά είναι και σε βίδεο!!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.408 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Είδα το video του vanic. Μιλάμε για υπερπαραγωγή! Κρίμα που δεν πρόλαβε τις υποψηφιότητες για τα φετινά Oscar. Το έφερε χτες στο Cyclist και ενώ έπαιζε στην τηλεόραση του Friends είδα απο μακρυά έναν επαγγελματία με την στολή του Αίολου να του παίρνουν συνέντευξη σε κάποιο κανάλι! Πήγα κοντά για να δώ και τελικά ήταν ο Dobrin που απαντούσε στις ερωτήσεις του Recordellatou. Μιλάμε για τέτοια ποιότητα.

alexandraa

alexandraa

mundus vult decipi

• Cyclist Friends
  • 2.484 Δημοσιεύσεις
Το βίντεο είναι άπαιχτο, το είδα χθες βράδυ. Η κορυφαία σκηνή για μένα είναι η συνέντευξη του Πάρη όπου admin/max κάνουν τους ενοχλητικούς, άσχετους bystanders. Πέραν των παραπάνω παραλειπομένων, έχει αναλυτικά τα reviews των testadores, δίνει γλαφυρά τη συμμετοχή των friends και αναδεικνύει τον κόπο των παιδιών του cyclist για να είναι το event μια επιτυχημένη διοργάνωση με τους στόχους της πραγματοποιημένους. Φαντάζομαι ότι το director's cut θα βγάλει το "ζουμί" από όλα αυτά. Τα σχόλια του Vanic είναι όπως πάντα εύστοχα. Friends, όταν ο Vanic είναι με videocamera στο χέρι να κρατάτε αποστάσεις ή να μιλάτε με προσοχή....

ananias

ananias

I have a cunning plan sir

• Cyclist Friends
  • 1.658 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Το βίντεο είναι άπαιχτο, το είδα χθες βράδυ.

Ρε παιδιά το ανέβασε κάπου; Συγγνώμη αλλά δεν το πήρα χαμπάρι!

VANIC

VANIC

Παλιμπαιδίζω

• Cyclist Friends
  • 1.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠΑΛΛΗΝΗ

Friends, όταν ο Vanic είναι με videocamera στο χέρι να κρατάτε αποστάσεις ή να μιλάτε με προσοχή....

Αλεξάνδρα, χαλάς τον ...αυθορμητισμό των πρωταγωνιστών. Στο μέλλον θα πρέπει να κρύβομαι πάνω στα δένδρα!!!

nickolas moshou

nickolas moshou

Tωρα πλεον και με κουρσα

• Cyclist Friends
  • 470 Δημοσιεύσεις

Αλεξάνδρα, χαλάς τον ...αυθορμητισμό των πρωταγωνιστών. Στο μέλλον θα πρέπει να κρύβομαι πάνω στα δένδρα!!!

Eμεις ποτε θα δουμε ??? :D:D

Νικος

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Κάπως έτσι???

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

VANIC

VANIC

Παλιμπαιδίζω

• Cyclist Friends
  • 1.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠΑΛΛΗΝΗ

Κάπως έτσι???

Αμάν, ρε θηρίο πως με κατάλαβες;

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

Αμάν, ρε θηρίο πως με κατάλαβες;

Τσσσσσσ καλά τώρα.Νομίζεις ότι θα μού ξέφευγες!!!:D

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
ΑΥΤΟ είναι το κυριλέ θρεντ που έφτιαξε ο Ταξού και υποτίθεται ότι δεν θα σουπιάζαμε... το άλλο είναι το σουπαδόρικο. Βέβαια, ο ίδιος ο Ταξού ήταν που έγραψε εδώ για το βίδεο... ποιος φταίει λοιπόν ?? Ε ???:confused:

ioannis

ioannis

Πάτερ

• Cyclist Friends
  • 29.119 Δημοσιεύσεις

ΑΥΤΟ είναι το κυριλέ θρεντ που έφτιαξε ο Ταξού και υποτίθεται ότι δεν θα σουπιάζαμε... το άλλο είναι το σουπαδόρικο.

Βέβαια, ο ίδιος ο Ταξού ήταν που έγραψε εδώ για το βίδεο... ποιος φταίει λοιπόν ?? Ε ???:confused:

Πές τα Γιώργο!!!!:D

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις
Ωραίο το Μπίβεο, μπράβο! Το είδα και εγώ. Δείχνει και άλλους εκτός από την μούρη αλλά έτσι είναι, πρέπει να γεμίσει ο χρόνος....... Επίσης είδα το ΜΒΙΚΕ που έχει ολοσέλιδη αναφορά στο evenement αλλά δεν γράφει ούτε λέξη για το ποιόν των τεσταδόρες...... Μεγάλη παράλειψη. Επίσης χρειαζόταν ένθετη μικρή φωτό με την μούρη μου, γιατί είμαι μεν κοντά στον φακό, αλλά την προσοχή του αναγνώστη τραβούν οι γκριμάτσες του Ντομπρίν........