Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test Bikes - Orbea Onix '09

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.412 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Με την υπηρεσία των Test Bikes δίνεται η δυνατότητα στο κοινό να μπορεί να δοκιμάζει και να αξιολογεί διαφορετικά ποδήλατα, διαφόρων κατηγοριών.

Σε αυτή εδώ την ενότητα οι επισκέπτες του Cyclist Friends μπορούν να διαβάζουν τις εντυπώσεις και τα σχόλια των ποδηλατών που δοκίμασαν τα Test Bikes, αλλά και να συμμετέχουν στις συζητήσεις γύρω από αυτά.

Το συγκεκριμένο Θέμα αφορά το :

Orbea Onix '09 (Το μοντέλο που διατείθεται για Test είναι το Onix Giro)

http://www.cyclist.g...onixFrame09.jpg
http://www.cyclist.g...ixGiro09_04.jpg
  • Ο/Η Traiskisa, Traiskisar, ChasNeet και 24 άλλοι τους αρέσει αυτό

asmar

asmar

Asmar

• Cyclist Friends
  • 382 Δημοσιεύσεις
Orbea Onix review (70km)

Έχω την τύχη να είμαι ο πρώτος τυχερός που έκανε το test ride του Onix :)

Θα σας γράψω συνοπτικά τις εντυπώσεις μου από τη σκοπιά του μέσου ποδηλάτη έχοντας στην κατοχή μου ένα Ideal Stage Carbon και έχοντας επίσης οδηγήσει 2-3 άλλα ποδήλατα με αλουμινένιο σκελετό.
Με το Onix έκανα την διαδρομή Άνω Γλυφάδα – Ανάβυσσο και πίσω, συνολικά καμιά 70ριά χλμ.

Ξεκινώ με τα θετικά.

Η απορροφητικότητα του πλαισίου είναι κάτι το μοναδικό, πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Ότι και να πω λίγα θα είναι. Όσοι δεν έχουν οδηγήσει ποτέ κάποιο carbon ποδήλατο θεωρώ ότι είναι απαραίτητη μια βόλτα για να καταλάβουν τα παραπάνω. Απλά φροντίστε να κάνετε την βόλτα σε διαδρομή που έχετε κάνει πολλές φορές με άλλα ποδήλατα για να συγκρίνετε επιτυχώς.

Πέρα από το πλαίσιο εντυπωσιακά είναι και τα φρένα, μακράν καλύτερα από τη σειρά 105 που φοράει το δικό μου ποδήλατο.

Όσον αφορά τις ταχύτητες, αλλάζουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα γρήγορα και με ακρίβεια.

Τα αρνητικά....

Η σέλα θέλει αλλαγή αν κάνετε πολλά χλμ εκτός και αν ο κ... σας είναι καλά προπονημένος. Στο δικό μου έχω μια Fizik και είναι η μέρα με τη νύχτα με αυτή που φοράει το Onix. Το μόνο πράγμα που θα κουράσει στο συγκεκριμένο ποδήλατο είναι η σέλα.

Το 2ο αρνητικό δεν πάει συγκεκριμένα για το Onix αλλά περισσότερο σαν παρατήρηση και αυτό είναι η τιμή. Όπως και να το κάνουμε η τιμή είναι απαγορευτική για το μεγαλύτερο κοινό που δεν έχει σαν πρώτο χόμπι την ποδηλασία αλλά κάνει περιστασιακά και ιδίως αν είναι οικογενειάρχες κτλ. Τα καθημερινά έξοδα είναι πολλά, και 2+ χιλιάδες ευρώ για ένα ποδήλατο είναι πολλά. Φαντάζομαι ότι στο μέλλον θα αγοράζουμε carbon με 500 ευρώ :) Μέχρι τότε αν τα οικονομικά σας αντέχουν, το carbon είναι η μέρα με τη νύχτα με το αλουμίνιο στις κούρσες. Είναι σαν να πάτε από Hard Tail σε FS όσον αφορά την άνεση.

Συμπέρασμα:

Είναι ιδανική επιλογή για κάποιον που αρχικό κριτήριο στην αγορά ενός ποδηλάτου δρόμου είναι η άνεση και τα πολλά χλμ. Το Α και το Ω στο συγκεκριμένο ποδήλατο κατά τη γνώμη μου είναι ο σκελετός και τα φρένα.
Θα το αγόραζα με κλειστά μάτια και θα ήταν ένα ποδήλατο που θα είχα πολλά χρόνια ιδίως και με την εγγύηση του σκελετού που δίνει η Orbea όπου σε carbon αποκτά ιδιαίτερη βαρύτητα.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις
Στέλιο σε σχέση με το stage που είναι στα ίδια χρήματα περίπου, οι διαφορές ποιές ήταν; Ακαμψία/άνεση/οδηγική συμπεριφορά συγκεκριμένα;

asmar

asmar

Asmar

• Cyclist Friends
  • 382 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα Φώτη, Το stage είναι πιο νευρικό και έχει λιγότερη αποροφητικότητα σαν πλαίσιο (είναι πολύ εμφανής η διαφορά) ενώ το Stage είναι ελαφρύτερο από το Onix. Σαν βάρος δεν πρέπει να έχουν μεγάλη διαφορά, το καταλαβαίνεις όμως εύκολα απλά σηκωνοντάς τα. Από άνεση είναι σίγουρα πιο άνετο το Onix αλλά με άλλη σέλα. Με την υπάρχουσα το Stage είναι πιο άνετο. Όσον αφορά την οδήγηση το Onix είναι μακράν πιο σταθερό, μπορεί να πέσεις για παράδειγμα στα συνεχόμενα σαμαράκια της παραλιακής (κάπου εκεί που στα δεξιά πουλάνε καρέκλες από μπαμπού κτλ) με 40χλμ κρατώντας το τιμόνι με το ένα χέρι και όχι πολύ σταθερά χωρίς να κουνήσει καθόλου. Με το Stage χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί οι κραδασμοί είναι πολλοί περισσότεροι (μου είχε φύγει ένα παγούρι μια φορά που είχα περάσει με πολλά χλμ παλαιώτερα...) Τώρα σχετικά με την ακαμψία γίνε πιο συγκεκριμένος γιατί ώς γνωστόν από τεχνικά δεν έχω ιδέα!

doctor_john

doctor_john

custom freak

• Cyclist Friends
  • 8.911 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πώς νιώθεις την μεταφορά της δύναμης στο ένα και το άλλο; για παράδειγμα όταν σηκώνεσαι ορθοπέταλο ή σε sprint. thnx!

asmar

asmar

Asmar

• Cyclist Friends
  • 382 Δημοσιεύσεις
Δυστηχώς δεν είχε κοντέρ το Onix για να πω με σιγουριά αλλά σαν αίσθηση με το Ideal νομίζω ότι νιώθω τη μεταφορά πιο άμμεσα. Βέβαια με το Onix έκανα μια βόλτα 70χλμ ενώ με το Ideal έχω κάνει πάνω από 2000χλμ. Αυτό που είμαι 100% σίγουρος είναι ότι το Onix με την ίδια σέλα που έχω στο Ideal (Fizik Arione) από πλευράς άνεσης είναι μακράν πιο ξεκούραστο και να προσθέσω ότι το ποδήλατο του τέστ δεν είναι το νούμερο μου πράγμα που σημαίνει ακόμη πιο άνετο από αυτό που δοκίμασα. Έκανα τέστ με 54 ενώ θέλω 57.

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις
Δηλαδή ξεκάθαρα το Onix είναι σαφώς πιο άνετο από το Stage, και τουλάχιστον το ίδιο ή περισσότερο άκαμπτο....

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-
Ποια ακριβώς Fizik Arione έχεις;

asmar

asmar

Asmar

• Cyclist Friends
  • 382 Δημοσιεύσεις
Fizik Arione Wing Flex [ame="http://www.amazon.com/Fizik-Arione-Bicycle-Saddle-Titanium/dp/B0000D1E42"]http://www.amazon.com/Fizik-Arione-Bicycle-Saddle-Titanium/dp/B0000D1E42[/ame]

Peugeot

Peugeot

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 204 Δημοσιεύσεις
Ωραιο θεμα... Θα πω και γω τη γνωμη μου για το Onix 09 με τις εξης επισημανσεις... 1) Εχω ενα (με οτι αυτο συνεπαγεται) 2) Εχω περιπου 4 μηνες να κανω ποδηλατο λογω διαφορων συγκυριων αν και ξαναρχιζω λιαν συντομως. Αρα διατηρω το δικαιωμα να επανερθω στο θεμα με περισσοτερες λεπτομερειες... Αυτο που κανει εντυπωση με τη πρωτη βολτα στο ποδηλατο ειναι η ανεση του... Εκανα απροπονητος μια διαδρομη 105χλμ απο το ΠΑγκρατι μεχρι την Αναβυσσο και πισω και με εντυπωσιασε το ποσο ...δεν με κουρασε το ποδηλατο. Πολυ καλη απορροφητικοτητα κραδασμων, πολλη σωστη γεωμετρια για το σωμα μου (χωρις να εχω κανει fitting), πολυ υπακουο και σταθερο στις στροφες και σπιρτοζο στις ανηφορες. Δεν θα επεκταθω σε περι ακαμψιας σχολια γιατι, οπως μου ειχε πει καποτε ο Admin, για να καταλαβεις διαφορες σε πλαισια τετοιας κατηγοριας πρεπει να εχεις πολλα χλμ προετοιμασια στα ποδια σου και παλι μονο σε οριακες καταστασεις φαινεται. Εγω πχ δεν μπορω να ξεχωρισω εαν ειναι το Onix πιο ακαμπτο απο το ετερο καμαρι του σταβλου μου ενα Focus Cayo Expert αλλα σιγουρα ειναι κατα τι πιο ανετο και νομιζω πιο σπιρτοζο στο ορθοπεταλο λογω ισως του μικροτερου πισω ψαλιδιου. Για τη σελα να πω οτι την αλλαξα εξ αρχης με μια Bontrager SL η οποια δεν γεμιζει το ματι τοσο οσο η Arione οπτικα (εχω και την Arione) αλλα ειλικρινα ειναι η καλυτερη σελα που εχω καβαλησει (και δεν εχω μεγαλες συμπαθειες σε οτιδηποτε Trek-related). Για την τιμη... Κατ'αρχας ο Admin ηταν πολυ συζητησιμος :). Κατα 2ον υπαρχουν και αλλα carbon πλαισια στην αγορα με αναλογα περιφερειακα και λιγοτερα (κατα τι) χρηματα. Αλλα κανενα (τουλαχιστον απο αυτα που ξερω) δεν ερχεται με εγγυηση εφ΄ορου ζωης. Και ειλικρινα σε οτι εχει να κανει με carbon ειναι πολυ σημαντικο πραγμα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει φτηνοτερο ποδηλατο με τετοια εγγυηση. Σταματαω εδω με την υποσχεση να επανερθω σε λιγο καιρο (εαν ειναι active to τοπικ) για περισσοτερες λεπτομερειες...

jbear

jbear

Δημήτρης

• Cyclist Friends
  • 1.226 Δημοσιεύσεις
μια ερωτηση: στα χαρακτηριστικα λεει οτι οι τροχοι ειναι οι mavic aksium, αλλα στις φωτογραφιες (site) φαινεται να φοραει mavic ksyrium equipe...τελικα ποιο ισχυει?

Carlos

Carlos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.148 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAdelaide, SA, Australia

μια ερωτηση: στα χαρακτηριστικα λεει οτι οι τροχοι ειναι οι mavic aksium, αλλα στις φωτογραφιες (site) φαινεται να φοραει mavic ksyrium equipe...τελικα ποιο ισχυει?

Το ποδήλατο έχει τους Aksium της Mavic.

chef

chef

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 65 Δημοσιεύσεις
Είναι ένα αρκετά ενδιαφέρων ποδήλατο ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την σχέση ποιότητας τιμής,,, Τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι για νέο ποδήλατο και ο μοναδικός λόγος που με φρενάρει είναι το μέγεθος είμαι 1,92 & τώρα καβαλάω ένα Fidusa cima 60αρι θεωρώ όμως ότι το ιδανικό θα ήταν ένα ποδήλατο 59αρι το onix το βλέπω να σταματά (στο cyclist) στο 57 γιατί έτσι? Έχει να κάνει με την γεωμετρία του? Ή δεν υπάρχει ζήτηση από ψιλούς αναβάτες? Στο σάιντ της orbea είδα ότι υπάρχει και 59αρι μπορεί να γίνει παραγγελία και αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται για να έρθει το ποδήλατο?

mike1971

mike1971

11.04.09

• Cyclist Friends
  • 751 Δημοσιεύσεις

Είναι ένα αρκετά ενδιαφέρων ποδήλατο ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την σχέση ποιότητας τιμής,,, Τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι για νέο ποδήλατο και ο μοναδικός λόγος που με φρενάρει είναι το μέγεθος είμαι 1,92 & τώρα καβαλάω ένα Fidusa cima 60αρι θεωρώ όμως ότι το ιδανικό θα ήταν ένα ποδήλατο 59αρι το onix το βλέπω να σταματά (στο cyclist) στο 57 γιατί έτσι? Έχει να κάνει με την γεωμετρία του? Ή δεν υπάρχει ζήτηση από ψιλούς αναβάτες? Στο σάιντ της orbea είδα ότι υπάρχει και 59αρι μπορεί να γίνει παραγγελία και αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται για να έρθει το ποδήλατο?

Ειμαι και εγω γυρω στο 1,96 και παλαιοτερα ειχα και εγω τα ιδια ερωτηματα. Εαν παρατηρησεις προσεκτικά στο site της orbea θα δεις οτι το μεγαλυτερο νουμερο στο onix ειναι το 60 και οχι το 59. Αυτο ισχυει επίσης για την orca αλλα και για το πιο ''ταπεινο'' aqua. Οσον αφορά γιατι δεν βλεπεις 60αρια στο cyclist ειναι γιατι σημερα ειναι πολυ ευκολο να βαλεις μια παραγγελία και αυτη να ερθει μεσα σε ενα λογικοτατο χρονικό διαστημα. Για να καταλάβεις το δικο μου ποδήλατο με σκελετο aqua ηρθε μεσα σε 20 ημερες. Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχουμε την δυνατοτητα να το δοκιμασουμε σε test ride.

nic-alimos

nic-alimos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 11 Δημοσιεύσεις
Υπάρχει πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά στην άνεση μεταξύ της stock σέλας και μιάς άλλης (π.χ. bontrager inform R/RL); Έχω κι εγώ παρόμοια σέλα με της φωτογραφίας (selle italia xr) αλλά στο προηγούμενο μοντέλο Onix και δεν την βρίσκω κουραστική - ίσως έχω συνηθίσει; Θα άξιζε να αλλάξω σέλα;

Carlos

Carlos

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 1.148 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAdelaide, SA, Australia

Υπάρχει πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά στην άνεση μεταξύ της stock σέλας και μιάς άλλης (π.χ. bontrager inform R/RL);

Έχω κι εγώ παρόμοια σέλα με της φωτογραφίας (selle italia xr) αλλά στο προηγούμενο μοντέλο Onix και δεν την βρίσκω κουραστική - ίσως έχω συνηθίσει;

Θα άξιζε να αλλάξω σέλα;

Αν και off topic, το θέμα της σέλας είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Η σέλα που κάνει σε σένα μπορεί να μην κάνει σε μένα και όλα αυτά γιατί η απόσταση των κόκαλων της λεκάνης που ακουμπάνε στην σέλα είναι διαφορετική σε κάθε άνθρωπο.

Καλό είναι η σέλα να αλλάζει μόλις παρατηρηθούν σκασίματα στην επιφάνεια τους, σημάδι πως το υλικό έχει χάσει την ιδιότητά του. Αν όμως δεν συμβαίνει αυτό και δεν σε ενοχλεί κάτι, μην την αλλάξεις ακόμα.

Τώρα για τις Inform της Bontrager είναι αδύνατο να μην τις βολευτείς με 1 απο τα 3 μεγέθη που βγαίνει σύμφωνα με τη μέτρηση που γίνεται στο Cyclist.
Πιστεύω ότι, μετά απο 6 διαφορετικές σέλες που έχω δοκιμάσει, είναι ότι καλύτερο σε θέμα άνεσης.

ianos

ianos

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 270 Δημοσιεύσεις

Υπάρχει πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά στην άνεση μεταξύ της stock σέλας και μιάς άλλης (π.χ. bontrager inform R/RL);

Έχω κι εγώ παρόμοια σέλα με της φωτογραφίας (selle italia xr) αλλά στο προηγούμενο μοντέλο Onix και δεν την βρίσκω κουραστική - ίσως έχω συνηθίσει;

Θα άξιζε να αλλάξω σέλα;

Η σέλλα είναι κάτι φοβερά υποκειμενικό, άλλος μπορεί να θεωρεί μια σέλα πολυθρόνα κ άλλος μηχάνημα βασανηστηρίών. Αν είσαι ικανοποιημένος από τη σέλα που χρησιμοποιείς για πιό λόγο να την αλλάξεις? αν πάλι κάτι δε σου πάει καλά κ σε πιό μεγάλες διαδρομές σε ενοχλεί ναι τότε είναι ένα από τα πράγματα που πρέπει να κοιτάξείις αλλά όχι το πρώτο. Κοίταψε πρώτα αν η θέση σου πάνω στο ποδήλατο είναι σωστή, αν χρησιμοποιείς σωστό εξοπλισμό (κολάν) κ μετά δές αν χρειάζεσαι άλλη σέλα.

maximos-roma

maximos-roma

L`eterna citta

• Cyclist Friends
  • 404 Δημοσιεύσεις
Νομιζω οτι οφειλα να το κανω μιας και με αυτο το ποδηλατο μας ταλαιπωρησε μερες και νυχτες ολοκληρες μεχρι να πουληθη,το ποδηλατο το παρελαβα την περασμενη παρασκευη και σημερα μολις καταφερα να το καβαλησω.Ξεκινησα στις 16΄30 μαζι με τον devronexo για μια μικρη βολτουλα μιας και το περασμενο τριημερο ειχα ''σπασει'' τα ποδια μου στα ''καρουλια'',ξεκινωντας αυτο που φανηκε αγνωστο-περιεργο και ας ημουν κρυος ηταν τα καινουργια πατηματα 36-50 η διαδρομη σχεδον γνωστη σε ολους μας απο σμηνιτη προς κατσιμιδη και μετα γεφυρα βαρυμπομπης και παραδρομος εθνικης,το ποδηλατο σε αυτα που εγω μπορεσα να καταλαβω απο το πρωτο καβαλημα και οχικαταλληλα ντυμενος,παγωμενος απο την ωρα που ξεκινησα και ''κρυσταλοποιημενος'' οταν τελειωσα απο την μεση και κατω καθως και στο κουτελο μου,ηταν ενα ανετο και ξεκουραστο ποδηλατο σε βαθμο που με εξεπλιξε θετικα,ιδιαιτερα σταθερο,δεν εχω καβαλησει κατι αναλογα ''ακινητο'' σαν το orbea και οπως πολλες φορες εκφραζομαι το ποδηλατο πηγαινε ΚΟΡΜΟΣτο ποδηλατο ηταν ακινητο ειτε με βαρια πατηματα ειτε με δυνατο στροφαρισμα.Επισης με εξεπληξε θετικα οταν λιγο πριν την εισοδο μιας στοφης η αποκριση που ειχε η τα καινουργια πατηματα η ο καινουργιος carbon δισκοβραχιονας η και τα δυο μαζι ηταν αμεσοτατη!!!βεβαια ενα μεγαλο ευχαριστο στο μαστορα που γνωρισα καποτε στην περιοχη μου και μου παραδιδη παντα καταπληκτικα ποδηλατα στο κομματι που του αναλογη σε οποιο ανεβασμα η κατεβασμα hard or smooth χρειαστηκε να κανω οι αλλαγες ηταν αμεσοτατες.thanks levas:praise2::praise2::praise2:[θελωντας παντα να υπενθυμισω και να υπογραμμισωπως το επιπεδο μου δεν ειναι ουτε marevit ουτε admin]και σιγουρα εκ μερους μου επεται και συνεχεια αναγνωρησης του καινουργιου μου ποδηλατου.:thumb_up:

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.366 Δημοσιεύσεις

Νομιζω οτι οφειλα να το κανω μιας και με αυτο το ποδηλατο μας ταλαιπωρησε μερες και νυχτες ολοκληρες μεχρι να πουληθη,το ποδηλατο το παρελαβα την περασμενη παρασκευη και σημερα μολις καταφερα να το καβαλησω.Ξεκινησα στις 16΄30 μαζι με τον devronexo για μια μικρη βολτουλα μιας και το περασμενο τριημερο ειχα ''σπασει'' τα ποδια μου στα ''καρουλια'',ξεκινωντας αυτο που φανηκε αγνωστο-περιεργο και ας ημουν κρυος ηταν τα καινουργια πατηματα 36-50 η διαδρομη σχεδον γνωστη σε ολους μας απο σμηνιτη προς κατσιμιδη και μετα γεφυρα βαρυμπομπης και παραδρομος εθνικης,το ποδηλατο σε αυτα που εγω μπορεσα να καταλαβω απο το πρωτο καβαλημα και οχικαταλληλα ντυμενος,παγωμενος απο την ωρα που ξεκινησα και ''κρυσταλοποιημενος'' οταν τελειωσα απο την μεση και κατω καθως και στο κουτελο μου,ηταν ενα ανετο και ξεκουραστο ποδηλατο σε βαθμο που με εξεπλιξε θετικα,ιδιαιτερα σταθερο,δεν εχω καβαλησει κατι αναλογα ''ακινητο'' σαν το orbea και οπως πολλες φορες εκφραζομαι το ποδηλατο πηγαινε ΚΟΡΜΟΣτο ποδηλατο ηταν ακινητο ειτε με βαρια πατηματα ειτε με δυνατο στροφαρισμα.Επισης με εξεπληξε θετικα οταν λιγο πριν την εισοδο μιας στοφης η αποκριση που ειχε η τα καινουργια πατηματα η ο καινουργιος carbon δισκοβραχιονας η και τα δυο μαζι ηταν αμεσοτατη!!!βεβαια ενα μεγαλο ευχαριστο στο μαστορα που γνωρισα καποτε στην περιοχη μου και μου παραδιδη παντα καταπληκτικα ποδηλατα στο κομματι που του αναλογη σε οποιο ανεβασμα η κατεβασμα hard or smooth χρειαστηκε να κανω οι αλλαγες ηταν αμεσοτατες.thanks levas:praise2::praise2::praise2:[θελωντας παντα να υπενθυμισω και να υπογραμμισωπως το επιπεδο μου δεν ειναι ουτε marevit ουτε admin]και σιγουρα εκ μερους μου επεται και συνεχεια αναγνωρησης του καινουργιου μου ποδηλατου.:thumb_up:

Μπραβο Αλεξανδρε χαιρομαι πραγματικα που σου αρεσει !!!!

maximos-roma

maximos-roma

L`eterna citta

• Cyclist Friends
  • 404 Δημοσιεύσεις

Μπραβο Αλεξανδρε χαιρομαι πραγματικα που σου αρεσει !!!!

Καλησπερα δημητρη σ'ευχαριστω να 'σαι καλα:D

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις

Καλησπερα γιαννη σ'ευχαριστω να σε καλα:D

Αντε να βγούμε και μαζί οι μενιδιάτες. Το κρύο μου μέσα.:P

Demetrius

Demetrius

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 170 Δημοσιεύσεις
Μπορώ να πάρω τέστ ντράιβ αν όχι καμια Όρκα έστω καμια κούρσα για να δω αν με βολεύει, γιατι φοβάμαι να πάω να δώσω λεφτά για κάτι που δεν θα μαρέσει τελικά χωρις να κάνω πρώτα κάποια χιλιόμετρα..

nickmastro

nickmastro

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 249 Δημοσιεύσεις
Θελω να ρωτησω τα παιδια του cyclist , υπαρχει πλαισιο onix προς πωληση;

max

max

Cyclist.gr

• Cyclist Friends
  • 6.596 Δημοσιεύσεις

Θελω να ρωτησω τα παιδια του cyclist , υπαρχει πλαισιο onix προς πωληση;

δεν υπάρχει διαθέσιμο
εάν όμως ενδιαφέρεσαι υπάρχει η δυνατότητα για παραγγελία

Stivewar

Stivewar

Cyclist

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 28 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαStivewar
Нужна консультация юриста?
ВОСПОЛЬЗУЙТЕСЬ БЕСПЛАТНОЙ КОНСУЛЬТАЦИЕЙ БЕЗ ПРЕДОПЛАТЫ И ОЧЕРЕДЕЙ.
http://openyuristy.site -что будет если квартиру не приватизировать квартиру

Введите вопрос в форме и получите незамедлительную помощь!
Мы работаем без выходных 24/7
Наши филиалы находятся во всех регионах России
Оплата услуг производится только после подписания договора
Имеем специалистов во всех областях права
http://yuristystudio.site
- бесплатные юридические консультации смоленске

выплата материальной помощи статья 295 ип как выбрать вид деятельности 5a058ff

bo@*

Stivewar

Stivewar

Cyclist

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 28 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαStivewar
Нужна помощь юриста?
ВОСПОЛЬЗУЙТЕСЬ БЕСПЛАТНОЙ КОНСУЛЬТАЦИЕЙ БЕЗ Бесплатно И ОЧЕРЕДЕЙ.
http://yuristystudio.site -бесплатная консультация юриста по телефону круглосуточно оренбург

Заполните вопрос в данной форме и получите незамедлительную помощь!
Работаем без выходных 24/7
Наши филиалы имеются во всех городах России
Оплата услуг производится только после подписания договора
Имеем специалистов во всех областях права
http://yuristystudio.site
- доверенность на оформление земли на собственность

как наказать магазин может ли опекун подать на алименты раздел проданного автомобиля после развода 1383696

bo@*