Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Test Τροχών / Ελαστικών

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

TOLHS

TOLHS

A lone rider.

• Cyclist Friends
  • 183 Δημοσιεύσεις
Είναι λίγο παλιά άλλα ίσως βοηθήσει κάποιους στην επιλογή τους.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

gogos

gogos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 388 Δημοσιεύσεις
Να προσθέσω και εγώ δύο τεστ.

Κλίντσερ.jpg

Μπουαγιό.jpg

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Vulture Cyclist

Vulture Cyclist

Untermensch

• Cyclist Friends
  • 2.467 Δημοσιεύσεις
Bontrager Race Lite Hardcase

Έχοντας συμπληρώσει πλέον 1000 χλμ με τα Bontrager Race Lite Hardcase σε 700x28 http://www.bontrager.com/model/00443 θέλω να κάνω μια μίνι κριτική.

Στο στεγνό έχουν πολύ καλή ποιότητα κύλισης και στο βρεγμένο επίσης καλή. Δεν ένιωσα σε στροφή να γλυστράει το ποδήλατο και απλά χαράζεις την τροχιά σου και πας.
Στο φρενάρισμα είναι επίσης καλά στο στεγνό και στο βρεγμένο. Το ποδήλατο σταματάει στην ευθεία του κάνοντας ακόμα και έντο :D αν η άσφαλτος είναι καλή. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι στο βρεγμένο και γυαλισμένη στεγνή άσφαλτο, όταν κάνω φρενάρισμα πανικού, ενώ το μπροστά λάστιχο είναι σταθερό και βεντούζα, το πίσω λάστιχο χάνει την πρόσφυση και γράφει οκταράκια. Το ποδήλατο σταματάει κανονικά μεν αφού το μπροστά είναι που κάνει όλη τη δουλειά, απλά χάνει τη σταθερότητά του. Ευτυχώς δεν έχω νιώσει επικίνδυνα από αυτή τη συμπεριφορά αλλά το αναφέρω για να ξέρετε. Δεν ξέρω αν υπεύθυνο είναι το λάστιχο ή το δισκόφρενο. (Τα φρένα μου είναι μηχανικά δισκόφρενα και για την πόλη κάνουν τη δουλειά τους τέλεια και με το παραπάνω, εξ’ου και το έντο που έλεγα πριν.)

Από άνεση στα 120 psi καλά είναι, δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό ή να κοπανάει υπερβολικά. Αν τα τσουλάτε και με 80 psi τότε γίνεται καναπές από άνεση.:sofa:

Το βασικό τους προσόν σαν Hardcase είναι η φοβερή αντοχή τους στα τρυπήματα και σκασίματα. :gun2::vampire: Από τότε που τα φόρεσα δεν είχα ποτέ ξανά σκασμένο λάστιχο. Αυτό είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό για μένα αν σκεφτώ ότι καθημερινά πατάω σπασμένα γυαλιά που υπάρχουν στις ποδηλατολωρίδες ή πεζοδρόμια από όπου περνάω και είναι πολλές φορές αδύνατο να τα αποφύγω. Όταν τα αγόρασα αυτή ήταν και η πρώτη μου έγνοια. Να μην σκάει το λάστιχο. Με κάλυψε 100% σ’αυτόν τον τομέα και με έχουν εντυπωσιάσει και σε πολλούς άλλους. Πραγματικά τόσο ασφαλής δεν έχω ξανανιώσει. Ξέρω ότι όπου και να πάω θα γυρίσω με την ίδια σαμπρέλα. :cool:

Η τιμή τους είναι μάλλον καλή, στα $42 το ένα. Επίσης είναι πολύ ελαφριά για την κατηγορία τους.

Κάτι ακόμα είναι ότι τα λάστιχα είναι λίγο σφιχτά όταν θέλεις να τα ζαντάρεις και μια δυο φορές που θέλησα να τα βγάλω με δυσκόλεψαν κάπως και μου έβγαλαν την πίστη (τώρα δεν πιστεύω πιά, χαχαχα :P) να τα ξαναφορέσω και χρησιμοποιούσα πλαστικά tire levers γιατί με το χέρι ήταν αδύνατο να μπουν στην θέση τους.

Χρήση που έκανα,
65% commuting, 30% γυμναστική, 5% φόρτωμα από το σούπερ μάρκετ με σακούλες με ψώνια.
Άσφαλτος 95%, χώμα 5%

Βαθμολογία (υποκειμενική κρίση)
  • 100% στο κράτημα στο στεγνό (θα ήθελα να βάλω 110% αλλά δεν γίνεται :D)
  • 90% στο κράτημα στο βρεγμένο
  • 90% στο φρενάρισμα σε στεγνό
  • 70% στο φρενάρισμα σε βρεγμένο (φρενάρει μεν αλλά χάνει πόντους από την αποσταθεροποίηση του πίσω τροχού.)
  • 100% σε άνεση
  • 100% σε προστασία από σκασίματα (κανόνικα 250% έπρεπε να είναι με αυτά που έχω πατήσει)
  • 100% σε βάρος
  • 90% σε τιμή :twocents:
Σύνολο 92,5% και σίγουρα θα τα ξαναφορέσω αν χρειαστούν αλλαγή. Με κέρδισαν.

dimcossie

dimcossie

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 359 Δημοσιεύσεις
bontrager race lite 700x 32 Μετα απο εναμιση χρονο και λιγο παραπανω και πανω απο 3600 χιλιομετρα τα εν λογο λαστιχακια μου παραδωσαν πνευμα. Μονο καλα λογια εχω να πω γι' αυτα!! Κατ αρχας απο την μερα που τα εβαλα μεχρι πριν μια βδομαδα καταφεραν το εντυποσιακο να μην εχω ουτε ενα σκασιμο .Φορεμενα πανω σε κουρσακι 30 χρονων ηταν πολυ ανετα και με εξαιρετικα επιπεδα κυλισης η οποια οφειλεται στην τρομερη πλεξη που σου δινει την δυνατοτητα για πιεσης εως 110psi.Απο αποψης κρατηματος δεν μπορω να πω πολλα καθ οτι ποτε δεν τα ζωρησα τρομερα αλλα σε κατηφορικα κομματια μαζευαν ευκολα τα 75χλμ χωρις να διαμαρτηρονται, ποτε δεν ειχα γλυστρημα παντως. τρομερα λαστιχα για οποιον δεν θελει καθαρα κουρσαδικα λαστιχα και θελει ποιο πολυ ανεση χωρις να χανει σε επιδοσεις. thanks bontrager thanks cyclist !!!

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Απάντηση: bontrager race lite 700x 32

Μετα απο εναμιση χρονο και λιγο παραπανω και πανω απο 2000 χιλιομετρα τα εν λογο λαστιχακια μου παραδωσαν πνευμα. Μονο καλα λογια εχω να πω γι' αυτα!! Κατ αρχας απο την μερα που τα εβαλα μεχρι πριν μια βδομαδα καταφεραν το εντυποσιακο να μην εχω ουτε ενα σκασιμο .Φορεμενα πανω σε κουρσακι 30 χρονων ηταν πολυ ανετα και με εξαιρετικα επιπεδα κυλισης η οποια οφειλεται στην τρομερη πλεξη που σου δινει την δυνατοτητα για πιεσης εως 110psi.Απο αποψης κρατηματος δεν μπορω να πω πολλα καθ οτι ποτε δεν τα ζωρησα τρομερα αλλα σε κατηφορικα κομματια μαζευαν ευκολα τα 75χλμ χωρις να διαμαρτηρονται, ποτε δεν ειχα γλυστρημα παντως. τρομερα λαστιχα για οποιον δεν θελει καθαρα κουρσαδικα λαστιχα και θελει ποιο πολυ ανεση χωρις να χανει σε επιδοσεις. thanks bontrager thanks cyclist !!!

Πάντως το πάνω από 2000 ακούγετε λίγο... Μήπως να το ξανα δεις...

dimcossie

dimcossie

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 359 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: bontrager race lite 700x 32 δεν ειχα ποτε χιλιομετρητη μπορει να ειναι και αρκετα παραπανω. Εκανα ξανα εναν κατα προσεγγιση υπολογισμο και μαλλον ειναι στα 3600χλμ επεσα αρκετα εξω στον πρωτο..

Christoforos?

Christoforos?

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.231 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠολύκαστρο Κικίς
Απάντηση: bontrager race lite 700x 32 Εντάξει τώρα μέσα είσαι. Συνήθως τόσο πάνε και το μπροστά λίγο παραπάνω.