Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
87 απαντήσεις στο θέμα

Yiannis99

Yiannis99

Οικονομικός μετανάστης στο UK..

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK
Λοιπόν, να σας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου από την πρώτη τοποθέτηση και δοκιμή. Κατ' αρχήν η ποιότητα ακολουθεί τα πρότυπα της TACX και είναι πάρα πολύ καλή! Μου άρεσε η συσκευασία τους και η συναρμογή των πλαστικών είναι κορυφαία. Στην τοποθέτηση τώρα, δεν είναι δύσκολη αλλά αν έχετε γυρίσει την ταινία του τιμονιού πολύ μέσα στο τιμόνι, θα δυκολευτείται να τα βάλετε και μετά δεν θα βγαίνουν. Πρίν τα τοποθετήσετε κοιτάξτε να δείτε που τερματίζουν όταν βιδώνουν μεταξύ τους τα δύο μέρη ώστε όταν τα βιδώσετε να είναι τελείως όριζόντια με το έδαφος και όχι σε κλίση. Αν το τιμόνι σας έχει πολύ ανοιχτά τα drops, τότε το μπροστά φώς που εκπέμπετε θα πηγαίνει τελείως οριζόντια και δεν θα φωτίζει καθόλου τον δρόμο. Υποθέτω ότι αυτά τα φωτάκια είναι για να μας βλέπουν μόνο και όχι για να βλέπουμε, οπότε χρειάζεται να έχουμε και ένα έξτρα φως μπροστά αν κάνουμε βόλτες το βράδυ. Τώρα, αν είστε τόσο τυχεροί και έχετε τιμόνι με πολύ κλειστή γωνία drops τότε το φώς θα κτυπάει μπροστά στο ποδήλατο και θα βλέπετε και λίγο αλλά, το θεωρώ σπάνιο. Την λειτουργία του φλας την αντιμετώπισα από την αρχή με σκεπτικισμό και όντως είναι πιο πολύ gimmick παρά χρηστική λειτουργία, είναι δύσκολο να πατήσεις το κουμπάκι (είναι πολύ μικρό και flat) ενώ ποδηλατείς και είναι σίγουρα πιο βολικό να σηκώσεις το χέρι και να δείξεις στον πίσω σου που θα στρίψεις. Πάντως, είναι καλή σαν σκέψη και υλοποίηση. Τα πάσα που βιδώνουν τα δυο μέρη δεν είναι πολύ σφιχτά και αν τα ζορίσεις στο σφίξιμο θα "πηδήξουν", αυτό υποθέτω έγινε για λόγους ασφαλείας ώστε αν πέσετε ή τα κτυπήσετε κάπου, τα δυο μέρη να αποχωριστούν και να μην σπάσουν τα πλαστικά τους καθιστώντας τα άχρηστα. Το φώς που βγάζουν είναι πολύ ορατό τόσο εμπρός όσο και πίσω αλλά, δεν θα βασιζόμουν μόνο σε αυτά και θα έβαζα και ένα πίσω φως στο παλουκόσελο ή στην σέλα. (για τους τυχερούς που έχουν fizik) Overall, (που λένε και στο χωριό μου) ένα πολύ καλό σε ποιότητα προϊόν που σίγουρα συμβάλει στην ασφάλειά μας στον δρόμο και σε πολύ καλή τιμή από το Cyclist. Από εμένα προτείνεται ανεπιφύλακτα για τους αστικούς κουρσάρους. Γιάννης
  • EveObelia και Janimmipse αρέσει

Vagtas

Vagtas

πάμε για όλα φέτος..

• Cyclist Friends
  • 3.622 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

Γιά μπροστά είναι σίγουρα ΟΚ γιά πίσω χρειάζεσαι ένα σταθερό ακόμη.
Θα τα βάλω και την άλλη Τετάρτη θα γράψω εντυπώσεις από νυχτερινή βόλτα!
Αναμείνατε στην οθόνη σας!!!!!;)

Δυστυχώς έκανα λάθος γιά τα φώτα σχετικά με τις προδιαγραφές γιά τα μπρεβέ φίλε Γιώργο :( δεν περνάνε τεχνικό έλεγχο.
Τα δοκίμασα και είναι πραγματικά πολύ όμορφα φώτα γιά κίνηση σε πόλεις με την κούρσα σου.
Είναι πολύ ποιοτικά και δυνατά γιά το μέγεθός τους και το κόστος τους.
Τα έβαλα στο ποδήλατό μου και σκέφτομαι να αργήσω να τα βγάλω!!!
Ακόμη και με συννεφιά φαίνεσαι από πολύ μακριά.
Τα φλας δεν τα δούλεψα πολύ ακόμη....

sweetstrings

sweetstrings

βουνοΚουρσάς

• Cyclist Friends
  • 1.621 Δημοσιεύσεις
αν κατάλαβα καλά την κατεύθυνση του φωτισμού τη ρυθμίζεις μόνο με το ''βίδωμα'' του κορμού στο τιμόνι η και με τα ledακια ?

Yiannis99

Yiannis99

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK

αν κατάλαβα καλά την κατεύθυνση του φωτισμού τη ρυθμίζεις μόνο με το ''βίδωμα'' του κορμού στο τιμόνι η και με τα ledακια ?

Το πρώτο, δεν έχουν καμία ρύθμιση για το που θα κοιτούν και εξαρτάται από την γωνία των drops. Αλλά, να ξαναπώ ότι δεν είναι για να βλέπεις αλλά για να σε βλέπουνε οι άλλοι.

Vagtas

Vagtas

πάμε για όλα φέτος..

• Cyclist Friends
  • 3.622 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ
Τελικά χθες το βράδυ έκανα την επίσημη δοκιμή μέχρι την Ανάβυσσο και πίσω. Τα φωτάκια είναι τέλεια με το Τ κεφαλαίο!!! Φαίνεσαι από πολύ μεγάλη απόσταση και από εμπρός και από πίσω. Όλοι μου οι φίλοι ''ζήλεψαν'' και είμαι σίγουρος ότι θα φορεθούν πολύ φέτος το χειμώνα στις νυχτερινές μας!!!! Μπράβο στην Tacx μπράβο και στο cyclist γιά την έξυπνη ιδέα !!!!

Yiannis99

Yiannis99

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK

Τι λεει ρε παιδια η νυχτερινη ποδηλασια?δεν το χω δοκιμασει.

Mitsos το ποστ σου είναι άσχετο με το θέμα. Σε παρακαλώ να προσεχεις τι δημοσιεύεις και που.
Αν θέλεις να μάθεις για την νυχτερινή ποδηλασία, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και αν δεν βρεις πληροφορίες, άνοιξε ένά νέο θέμα.

Sent from my U8800 Pro using Tapatalk

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα
Πραγματικα φοβερα τα φωτακια της tacx και οντως φιλε Γιαννη αν τα πιέσεις σ βιδωμα "πηδανε" βολτες αλλα και παλι ειναι οκ. Στην πραξη το φλας δεν το δοκιμασα αλλα στατικα τουλαχιστον μεσα σε σκοταδι απομακρυνθηκα και τα αναψα και ειναι ευδιακριτα. Πολυ καλο που σταματανε κιολα να μην χρειαστει να τα ξαναπατησεις.

antk

antk

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.290 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚατερίνη

Πραγματικα φοβερα τα φωτακια της tacx και οντως φιλε Γιαννη αν τα πιέσεις σ βιδωμα "πηδανε" βολτες αλλα και παλι ειναι οκ.
Στην πραξη το φλας δεν το δοκιμασα αλλα στατικα τουλαχιστον μεσα σε σκοταδι απομακρυνθηκα και τα αναψα και ειναι ευδιακριτα.
Πολυ καλο που σταματανε κιολα να μην χρειαστει να τα ξαναπατησεις.

Δυο-τρεις βολτες ταινίας τεφλον στο σπείρωμα αφού 'κλοτσήσει' (η ακόμη καλύτερα πριν ) επιτρέπει να το σφίξετε αρκετά και να το φέρετε στην σωστή θέση ...

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
1 ώρα σήμερα για πρώτη φορά με το νεο προπονητήριο tacx galaxia.(rollers)ή(καρούλια στα ελληνικά). φοβερή αίσθηση,φοβερό πεταλάρισμα και φοβερά δύσκολο!!!χρειάζεται εξοικείωση και πολύ αυτοσυγκέντρωση τούλαχιστον τώρα στην αρχή. ξεχαρβάλωσα μια πόρτα ντουλάπας απο το πολύ τράβηγμα και μάυρισα έναν τοίχο με τον πίσω τροχό.όλα καλά.

Ariel

Ariel

...στις 2 ρόδες βρίσκω την ισορροπία μου

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Ο καιρός δε λέει να καλυτερέψει και η ζήτηση σε προπονητήρια έχει περάσει κάθε προηγούμενο. Έρχονται και εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.

Ενημερώνω λοιπόν ότι ανανεώθηκε το στοκ σήμερα στο Χολαργό και από αύριο θα είναι και στη Βάρη. Satori, Speedmatic, Rollers, VR trainers ήρθαν γιατί ο Χειμώνας δε λέει να φύγει (δυστυχώς :().

Μαζί ήρθε και η καινούρια βάση oδήγησης της Tacx για τα νέα VR trainers. Πώς ήταν η παλιά του Fortius? Ε, καμία σχέση! Κατ' αρχήν συνδέεται ασύρματα με τον υπολογιστή, ξεχνάμε καλώδια κλπ συμπαρομαρτούντα.

Δεύτερον και σημαντικότερον: δε χρειάζεται να βγάλουμε τη μπροστινή ρόδα του ποδηλάτου: όπως είναι το ποδήλατο μπαίνει στο προπονητήριο (που συνδέεται στην ειδική υποδοχή στο πίσω μέρος της βάσης) και η ρόδα ακουμπά σε έναν δίσκο κινούμενο ώστε να έχουμε πολύ καλή αισθηση στριψίματος.

Τρίτον και σημαντικό (για τις συμβίες σας κυρίως): πολύ μικρότερος όγκος, πολύ κομψότερο και διπλώνει για να το αποθηκεύσουμε εύκολα όταν δεν κάνουμε προπόνηση. Χωράει στην τσάντα μεταφοράς μαζί με το προπονητήριο.

Δημοσίευση Εικόνας

ottomoultos

ottomoultos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.609 Δημοσιεύσεις

Ο καιρός δε λέει να καλυτερέψει και η ζήτηση σε προπονητήρια έχει περάσει κάθε προηγούμενο. Έρχονται και εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.

Ενημερώνω λοιπόν ότι ανανεώθηκε το στοκ σήμερα στο Χολαργό και από αύριο θα είναι και στη Βάρη. Satori, Speedmatic, Rollers, VR trainers ήρθαν γιατί ο Χειμώνας δε λέει να φύγει (δυστυχώς :().

Μαζί ήρθε και η καινούρια βάση oδήγησης της Tacx για τα νέα VR trainers. Πώς ήταν η παλιά του Fortius? Ε, καμία σχέση! Κατ' αρχήν συνδέεται ασύρματα με τον υπολογιστή, ξεχνάμε καλώδια κλπ συμπαρομαρτούντα.

Δεύτερον και σημαντικότερον: δε χρειάζεται να βγάλουμε τη μπροστινή ρόδα του ποδηλάτου: όπως είναι το ποδήλατο μπαίνει στο προπονητήριο (που συνδέεται στην ειδική υποδοχή στο πίσω μέρος της βάσης) και η ρόδα ακουμπά σε έναν δίσκο κινούμενο ώστε να έχουμε πολύ καλή αισθηση στριψίματος.

Τρίτον και σημαντικό (για τις συμβίες σας κυρίως): πολύ μικρότερος όγκος, πολύ κομψότερο και διπλώνει για να το αποθηκεύσουμε εύκολα όταν δεν κάνουμε προπόνηση. Χωράει στην τσάντα μεταφοράς μαζί με το προπονητήριο.

Δημοσίευση Εικόνας

Αυτός είπε να κάνει την προπόνησή του με ένα απλό εισαγωγικό τροχό μπροστά ... Ρε θα μας παλαβώσει η tacx;

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις

O καιρός μας τα παραέχει κάνει μούσκεμα 2 μέρες τώρα και πάμε για τρίτη στη σειρά. Είπα να ξεθάψω το θέμα και να σας πω τί επιλογές έχουμε από την Tacx για το φετινό χειμώνα, γιατί για άλλη μια φορά η Tacx υπερέβαλε εαυτόν με τις πατέντες της στα ακριβά μοντέλα.

Ούτε και στα πιο φτηνά θα μείνουμε όμως παραπονεμένοι.

Φέτος ξεκινάμε πιο χαμηλά από ποτέ από άποψης τιμής στα προπονητήρια με αντίσταση: το Magnetic στα 100 ευρώ έχει 7 επίπεδα μαγνητικής αντίστασης που ρυθμίζονται από το χειριστήριο που βρίσκεται στο πίσω μέρος του μαγνήτη.

[ATTACH]157172[/ATTACH]

Μια ακόμα νέα παραλαβή είναι το Booster, το οποίο διαφέρει από το γνωστό (και πολύ αγαπητό τόσα χρόνια) Satori στο μαγνήτη του. Νέα τεχνολογία που δίνει τη δυνατότητα για ακόμα μεγαλύτερη αντίσταση που φτάνει στα 1050 watt σε χαμηλή ταχύτητα αντί των 950 του Satori. To άλλο καλό είναι ότι πλέον δεν είναι εκτεθειμένα τα κινούμενα μέρη του μαγνήτη και γλυτώνουμε τον κίνδυνο να ακουμπήσουμε τα τμήματα που αναπτύσσεται θερμότητα.

[ATTACH]157171[/ATTACH]

Και πάμε στα βαριά όπλα, στην εικονική πραγματικότητα εκεί που η Tacx παίζει ουσιαστικά μόνη χωρίς αντίπαλο:

Τacx I-genius στα 995 ευρώ. Το πιο εξελιγμένο προπονητήριο εικονικής πραγματικότητας με πιο εξελιγμένο software (version 4) από πέρσι που αποδίδει ακόμα πιο ρεαλιστικά τον πραγματικό κόσμο στην οθόνη του υπολογιστή μας. Η φετινή καινοτομία είναι ένα σύστημα που μετατρέπει την θερμική ενέργεια που παράγουμε ποδηλατώντας σε ηλεκτρική, καλύπτοντας εν μέρει τις ανάγκες ρευματοδότησης του προπονητηρίου.

Και η έκδοση multiplayer στα 1150 ευρώ. Διαφέρει από την απλή έκδοση στο software. Περιέχει μια επέκταση της άδειας που επιτρέπει να συνδεόμαστε στους servers της tacx και να προπονούμαστε εικονικά με άλλους χρήστες. Αν σας λείπει ο συναγωνισμός τον χειμώνα ή ψάχνετε απεγνωσμένα για κίνητρο το Multiplayer είναι η λύση στη βαρεμάρα της προπόνησης εντός των τοιχών.

[ATTACH]157173[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Φέτος είναι όλοι συνεννοημένοι με αξεσουάρ και ποδήλατα που απευθύνονται σε όσους χρήστες δεν περιορίζονται να χρησιμοποιούν τα ποδήλατά τους σε καλοστρωμένη άσφαλτο. Μια carbon παγουροθήκη από την Tacx που και ελαφρία είναι και ΔΕΝ είναι μη μου άπτου. Υπόσχεται να αφήσει το παγούρι σας στη θέση του σε λιθόστρωτα και κακοτράχαλα - Τacx Uma Carbon ​στα 65 ευρώ.

[ATTACH]157176[/ATTACH]

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Kαινούριες παραλαβές Tacx και ανανώση του stock πάνω στην ώρα που ο καιρός δεν είναι και ο καλύτερος για ποδήλατο! Όσοι ψάχνετε προπονητήριο σπεύσατε!

Οι λίγο πιο εξελιγμένοι στο άθλημα που έχουν vr trainers και ρωτούν, ενημερώνω ότι έφτασε επιτέλους η advanced έκδοση 4 με ακόμα πιο ρεαλιστικά γραφικά, καινούριο user-interface, πιο φιλικό προς το χρήστη, ακόμα περισσότερες πίστες, ακόμα και δυνατότητα επιλογής και προσωποποίησης avatar. Στα 129 ευρώ. Κάντε την προπόνησή σας με watt ή παλμούς χωρίς να βαρεθείτε και χωρίς να νοιάζεστε για τον καιρό!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0hwHc3cvcY8

Και μία νέα παγουροθήκη οικονομική και minimal αυτή τη φορά. Η "μικρή Αλεπού" Foxy - από το σχήμα που έχει στο πάνω μέρος με τα δυο αυτάκια - για να συγκρατεί τα παγούρια στη θέση τους. Στα 15 ευρώ

[ATTACH]161763[/ATTACH][ATTACH]161764[/ATTACH][ATTACH]161765[/ATTACH][ATTACH]161766[/ATTACH]

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις H μαυρομπλε με αρέσει...θα πάρω 2 :-)

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Ανανεώθηκε το stock στα προπονητήρια και μαζί με τα παλιά ήρθε και καινούρια άφιξη.

Τacx Blue Motion: η σειρά blue είναι η καινούρια σειρά που αντικαθιστά τα Cycletracks. Nέος σκελετός ακόμα πιο στιβαρός και νέο σύστημα "πρόσδεσης" που δεν απαιτεί ανταπτοράκια για μεγαλύτερους τροχούς. Βάζετε το ίδιο εύκολα την κούρσα, το ΜΤΒ (26άρι ή 29άρι), το fitness σας και ανεβαίνετε πάνω. Έχει μαγνήτη ίδιας έντασης με το Satori και διαφέρει πρακτικά στον σκελετό και στο ότι δεν περιέχεται η βάση για τον μπροστινό τροχό.

[ATTACH]165090[/ATTACH]

[ATTACH]165091[/ATTACH]

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Μεγάλη υπόθεση και ευκολία η χρήση με το ίδιο σύστημα όλων των διαστάσεων τροχού.

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Οι διαφορές που έχει το Blue motion απο το Booster πια είναι; Εκτός του ότι δεν περιέχεται το στήριγμα για τον τροχό;

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις To Βοοster έχει πιο ισχυρό μαγνήτη από το Blue Motion (κατά 100 watt) και λιγάκι πιο αθόρυβο... Επίσης το Booster διπλώνει και μαζεύεται πολύ εύκολα, ενώ στο Blue Motion απαιτεί ξεβίδωμα για να διπλώσει και να μαζευτεί στην άκρη. Και βέβαια το στήριγμα για τον τροχό!

Spy

Spy

Engage and execute

• Cyclist Friends
  • 3.481 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Ευχαριστώ Ειρήνη

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.030 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

Ανανεώθηκε το stock στα προπονητήρια και μαζί με τα παλιά ήρθε και καινούρια άφιξη.

Τacx Blue Motion: η σειρά blue είναι η καινούρια σειρά που αντικαθιστά τα Cycletracks. Nέος σκελετός ακόμα πιο στιβαρός και νέο σύστημα "πρόσδεσης" που δεν απαιτεί ανταπτοράκια για μεγαλύτερους τροχούς. Βάζετε το ίδιο εύκολα την κούρσα, το ΜΤΒ (26άρι ή 29άρι), το fitness σας και ανεβαίνετε πάνω. Έχει μαγνήτη ίδιας έντασης με το Satori και διαφέρει πρακτικά στον σκελετό και στο ότι δεν περιέχεται η βάση για τον μπροστινό τροχό.

[ATTACH]165090[/ATTACH]

[ATTACH]165091[/ATTACH]

Το ανοιγμα των ψαλιδιων ενος Trek Superfly ας πουμε υπερβαινει τα 20 εκατοστα απαιτωντας ενα quick release διαστασεων περιπου 25 εκατοστων ωστε να μπορεσει να βγει απο την αλλη μερια του ψαλιδιου...υπαρχει τετοιο ανταλλακτικο;
Η απλα μιλαμε για απλα hardtail 29αρια που δεν εχουν πισω αναρτηση;

:cool::cool::cool:

serqual

serqual

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Έχω ένα Ideal Ergomax, με τροχούς δρόμου. Κάνει το προπονητήριο τησ TACX Satori?

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Και βέβαια κάνει.

Ariel

Ariel

• Cyclist Friends
  • 3.633 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαmighty Europe

Καλημέρα σε όλους

παραλαβές πολλές σε Tacx και ένα καινούριο οικονομικό προπονητήριο της σειράς Blue. To Βlue Twist στα 170 ευρώ. Oικονομικό προπονητήριο με μαγνήτη πουυ φτάνει τα 650 watt και 7 επίπεδα αντίστασης. Επιλέγουμε επίπεδο αντίστασης από το κουμπί που βρίσκεται στο μαγνήτη και δεν ξεχνάμε ότι η καινούρια σειρά tacx, η blue επιτρέπει την χρήση ακόμα και 29ριων mtb χωρίς να απαιτείται κάποιος αντάπτορας.

[ATTACH]173372[/ATTACH][ATTACH]173373[/ATTACH]

newrider

newrider

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 219 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΕλβετία
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Καλησπέρα! Λόγω της άφιξης ενός νέου μέλους στην οικογένεια είναι πλέον πολύ δύσκολο να βγώ για ώρες όπως παλιά. Σκεφτόμουν να πάρω ένα προπονητήριο, συγκεκριμένα το Flow ώστε να διατηρηθώ σε φόρμα. Είναι καλό; Μήπως προτείνετε κάτι άλλο, πχ από τα πιο καινούρια; Η ιδέα που είχα ήταν να πάρω αρχικά το σκέτο προπονητήρι και μετά αν βρω φράγκα να προσθέσω και το virtual (αξίζει;). Τέλος, θα ήθελα να ξέρω αν η συσκευασία αγοράς, πριν το ξεπακετάρω, χωρά σε βαλίτσα για να το πάρω στο αεροπλάνο. Απο ποδήλατο έχω το Orbea Onix και κυρίως κάνω βουνίσιες διαδρομές... Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Τί θα μου TΑCXεις να σου πω? - Νέες αφίξεις Στο αεροπλανο χωραει. Ειτε σε βαλιτσα ειτε το κουτι. Μπορεις να το τσεκαρεις με το κουτι. Επειδη και εγω ενδιαφερομαι αυτη την περιοδο για προπονητηριο η σειρα απο το καλυτερο προς το λιγοτερο καλο ειναι Genius, Bushido και μετα flow. Το μεγαλο πλεονεκτημα του Flow ειναι οτι υπαρχει ετοιμοπαραδωτο στο cyclist ενω τα αλλα 2 οχι. Επισης οσο ποιο πολλα δωσεις τοσο ποιο ρεαλιστικη θα ειναι η εξωμειωση θεωρω.

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.485 Δημοσιεύσεις
Κλαταρίσματος ανάγνωσμα στο κούρσακι, ευκαιρία να αλλάξω και το ελαστικό.
Παλεύω χτες να το βγάλω, τίποτα. Επειδή είχα να πάθω λάστιχο από πέρσι το καλοκαίρι, αρχικά θεώρησα ότι έφταιγε η απραξία μου.
Αφού έφαγα κάνα 20λεπτο, με τα νεύρα να γίνονται κρόσσια, το άφησα για σήμερα. Όπου απλώς επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό.
Τότε μου ήρθε η επιφοίτηση! Είχα χάσει τα παλιά πλαστικά λεβιεδάκια κι είχα αγοράσει καινούρια. Επειδή όμως πάντα κουβαλούσα δύο λεβιεδάκια κι αυτά πωλούνται σε τριάδες, έψαξα να βρω το διασωθέν.
Δε γέμιζε το μάτι μπροστά στα καινούρια. Λειψό, σχεδόν κακομοίρικο.
96a4729fecbf82931dd9df0e13b45500.jpg

Μαύρο κι άραχνο, καμιά σχέση με το μοσχαναθρεμμένο Γερμαναρά. Κι όμως, με το πρώτο άγγιγμα, χωρίς να χρειαστεί δεύτερη σκέψη, το λάστιχο βγήκε σα βούτυρο.
Το ταχύτερο πρέπει να περάσω μια βόλτα από Τσίκλιστ να αναπληρώσω κι ευχαριστώ τον Θεό που δεν έπαθα φουίτ τόσους μήνες. Πήγαινα αμέριμνος θεωρώντας ότι "είχα" λεβιεδάκια. Πού να ήξερα... Τακξ και πάλι Τάκ`ς.

Επεξεργάσθηκε από Dimsabas, 14 Μάιος 2016 - 10:13 μμ.

• Αρις και AZ1966 αρέσει

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Carbon 50mm wheels (China ολέ)

Fizik Arione

Cube Hubrid Reaction Pro 500 2021

100 mm Suntour μ' έκαψες, προσεχώς καλύτερη!

Bosch CX 85 Nm

Bosch PowerTube 500 Wh

Sram SX Eagle 1X12

Ελαστικόν 29+ (29Χ2.60)

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Δημήτρη !

Το καλοκαίρι, κατά τη "μετακόμιση" του ποδηλατικού εξοπλισμού για τις διακοπές, νόμιζα ότι είχα χάσει τα Τάξ λεβεδιάκια. τα οποία έχω πολλά χρόνια και έκανα με αυτά τις αλλαγές.

Πήρα τα πιο καλά (σαν σχήμα /ποιότητα) που βρήκα στην Καλαμάτα, δεν μου άρεσαν που ήταν ίσια αλλά τουλάχιστον έμπαιναν καλύτερα στο σακίδιο.

Στην πρώτη αλλαγή ...... νεύρα και χρονοτριβή.

Ευτυχώς τα βρήκα και στην επόμενη αλλαγή είχα την "αυτονόητη" [για χρήστη Τάξ] ταχύτητα και αποτελεσματικότητα..

• Dimsabas του αρέσει