Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Μικρές Αγγελίες Open gov.

- - - - -

• Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα είναι κλειδωμένο
62 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Καθώς όλα εξελίσσονται, το forum μεγαλώνει και ο χρόνος που έχουμε στη διάθεσή μας τόσο εγώ όσο και ο Yiannis99 μικραίνει δυστυχώς δεν έχουμε όλη τη μέρα και την ώρα να ασχολούμαστε με τη διαχείριση των εκατοντάδων θεμάτων και πόσο μάλιστα των Αγγελιών που αν μη τι άλλο είναι παράπλευρη παροχή προς τα μέλη και όχι στοιχείο που εμπλουτίζει τη γνώση και τις εμπειρίες των μελών. Βρίσκουμε όμως τον εαυτό μας να πρέπει να λαμβάνει συνεχώς δράση για μέλη που τσακώνονται, αγγελίες μαϊμού, ιστορίες με πέταλα και άλλα τέτοια. Στην προσπάθεια που έγινε την τελευταία φορά με τη δυνατότητα καταχώρησης αγγελιών μόνο στα μέλη που έχουν κλείσει εξάμηνο ή σε αυτά που έχουν ποστάρει πάνω από 60 μηνύματα, είχαμε μια βελτίωση σημαντική. Έτσι αποφύγαμε πολλούς κομήτες που έμπαιναν μόνο και μόνο γι΄αυτό και τίποτα άλλο και η παρουσία των αγγελιών στα "σημερινά μηνύματα" και στο live feeds ήταν μικρότερη. Όμως δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε ούτε τα up (τα σβήνουμε και ενημερώνουμε όταν το παρατηρούμε) ούτε αυτούς που έχουν τέτοια μανία να βάλουν μια αγγελία που κάθονται ένα βράδυ για να γεμίσουν ποστ. Αλήθεια πόσο αξιολύπητο είναι αυτό! Έτσι, αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε δραστικές αλλαγές στο θέμα των αγγελιών ώστε να μην κανιβαλίζουν τα άλλα θέματα και να μη μας ζαλίζουν με ανάγκη διαχείρισης όλη την ώρα. Σας παραθέτουμε τις αλλαγές εδώ για μια διήμερη διαβούλευση ώστε να προτείνετε αν θέλετε κάτι πάνω σε αυτές (ο βασικό κορμός θα είναι αυτός που σας παρουσιάζω) αν θα είχατε κάποια ιδέα ή πως τις βλέπετε. Σας ενημερώνω ότι επειδή το θέμα μπορεί να γίνει εύκολα σούπα και πεδίο αντιπαράθεσης μεταξύ σας η διαχείρισή του θα είναι αυστηρή και θα μένουν μόνο εκείνα τα σχόλια που θα θεωρείται ότι έχουν κάτι να προσφέρουν σε αυτό το τεχνικό θέμα. Οι κανόνες που θα ισχύουν θα είναι οι εξής: 1. Δικαίωμα καταχώρησης αγγελίας θα έχει κάθε μέλος που έχει κλείσει ένα τρίμηνο εγγραφής ανεξάρτητα από μηνύματα που έχει ποστάρει 2. Η αγγελία θα μπαίνει ως καταχώρηση και δεν θα υπάρχει δυνατότητα σχολιασμού από κανένα άλλο μέλος. 3. Η επικοινωνία με τον πωλητή ή αυτόν που ζητά κάτι θα μπορεί να γίνεται με δύο τρόπους α. Με προσωπικά μηνύματα β. Με μηνύματα επισκέπτη 4. Τα υπόλοιπα μέλη θα μπορούν να αξιολογούν την αγγελία με τα αστεράκια που υπάρχουν για τον λόγο αυτό. Έτσι κάποιος θα βλέπει αν πρόκειται για κάτι καλό ή για μια πραγματική ευκαιρία ή όχι. 5. Αυτός που έχει καταχωρήσει την αγγελία θα έχει δικαίωμα επεξεργασίας της για πιθανή προσθήκη πληροφοριών, φωτογραφιών ή αλλαγής τιμής ΜΟΝΟ στο αρχικό του μήνυμα. 6. Μετά την ολοκλήρωση της πώλησης ο καταχωρητής θα έχει την υποχρέωση να επεξεργάζεται την αγγελία και να προσθέτει το πρόθεμα Sold ώστε να φαίνεται ότι είναι ανενεργή σε όλους. Αυτά είναι τα βασικά. Open gov. συνέχεια...
  • Gregorykosmas και Janimmipse αρέσει

vicious cycle

vicious cycle

aka βίτσιους

• Cyclist Friends
  • 2.798 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSterea Ellada
τα αστεράκια δεν είναι καλή ιδέα. τα άλλα οκ.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις
Για να ησυχάσει το φόρουμ προτείνω οι

αγγελίες να μπαίνουν ως καταχώρηση και να μην υπάρχει δυνατότητα σχολιασμού από κανένα άλλο μέλος αλλά επίσης να είναι υποχρεωτικό το τηλέφωνο ή έστω κάποιο email διαφορετικά να διαγράφεται .
Αν υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης με αστέρια καλό θα ήταν να επεκταθεί σε όλα τα θρεντς και ποστς .

pxatzis

pxatzis

Τρύπια σαμπρέλα

• Cyclist Friends
  • 5.635 Δημοσιεύσεις
Τα αστερακια μου αρεσουν ... μπορουμε να εχουμε και αρνητικα αστερακια ? πχ φεγγαρακια ?

banik

banik

BMC Team

• Cyclist Friends
  • 6.638 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία3goods
Πολυ σωστα ολα, καταλαβαινω τις πολλες αγγελιες εννοειται κ ολοι ψαχνουμε κατα καιρους κατι απο κει, αλλα να μπαινεις στη νεες δημοσιευσεις κ τα 8-10 μνμ να ειναι αγγελιες ειναι λιγο κουραστικο. Μια χαρα οι αλλαγες, καλη συνεχεια.

Vulture Cyclist

Vulture Cyclist

Untermensch

• Cyclist Friends
  • 2.467 Δημοσιεύσεις
Εφόσον είναι ποδηλατικό φόρουμ, να επιτρέπονται μόνο ποδηλατικές αγγελίες. Τι σχέση μπορεί να έχουν στερεοφωνικά αυτοκινήτου, εισιτήρια για Μαλδίβες, ηλεκτρικές κουζίνες, ψυγεία, πετρογκάζ, παντόφλες κουνελάκια, τάπερ, καρέκλες θαλάσσης, ψησταριές ή ό,τι φανταστεί κανείς ότι μπορεί να πουλήσει; Δηλαδή ποιος μπαίνει σε ένα φόρουμ με πρόθεμα «cyclist-κάτι» με σκοπό να βρει και να αγοράσει κάτι από αυτά; Είναι εκτός τόπου και χρόνου. Και κάτι σημαντικό πιστεύω, για να μην βρεθείτε σε μπελάδες, όταν βγάζει κάποιος ποδήλατο προς πώληση να πρέπει με σαφή τρόπο να αποδεικνύεται ότι είναι δικό του και όχι κλεμμένο.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

τα αστεράκια δεν είναι καλή ιδέα.
τα άλλα οκ.

Τα αστεράκια είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τα μεγάλα φόρουμ . Κάθε μέρα έχουμε εκατοντάδες μηνύματα που δεν έχουν όλα την ίδια σημασία και αξία . Συνεπώς τα αστεράκια βοηθούν κάποιον να παρακολουθήσει κάποιο θέμα εξοικονομώντας χρόνο ή έναν αρχάριο να ξεχωρίσει κάτι σοβαρό από κάτι αμφιλεγόμενο τόσο στις αγγελίες όσο και στα άλλα θέματα .

maraki

maraki

amazon

• Cyclist Friends
  • 2.477 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαεδω εκει παραπερα
Συμφωνω με yellowbird να ειναι υποχρεωτικα τουλαχιστον τιμη .!! Για το τηλ δεν θα το λεγα γιατι μπορει καποιος να μην θελει να το δωσει δημοσιως . Αλλα με τις τιμες υπαρχει μυστικοπαθεια και αλλα μελη ενοχλουνται και γραφουν ξανα και ξανα . υ.γ. Τωρα το εαν ειναι κλεμενο η οχι το cyclist λογικο ειναι να μην μπορει να γινει αστυνομος η να παρει τετοια ευθυνη . Ειναι στην κριση του αγοραστη εαν αυτος που γραφει ειναι αξιοπιστος η οχι ,συμφωνα με το εαν τον γνωριζει το φορουμ η με το εαν μπορει να υπαρξει συναντηση των δυο .

Τζιμ Άνταμς

Τζιμ Άνταμς

Double Banana

• Cyclist Friends
  • 7.414 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚορφή-Κορφή
Σχετικά με τα αστεράκια. Επειδή θα γίνει μπάχαλο καλό είναι να υπάρχει δυνατότητα like και unlike και μόνο αυτά. Επίσης ο καθένας να έχει την δυνατότητα να κάνει και αναφορά της αγγελίας σε περίπτωση που βλέπει κάτι εξωφρενικό.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Τα αστερακια μου αρεσουν ... μπορουμε να εχουμε και αρνητικα αστερακια ? πχ φεγγαρακια ?

Τα αστεράκια συνήθως είναι 5, όταν κάποιος βάζει ένα αστέρι σημαίνει ότι είναι κάτι αρνητικό, όσο αυξάνονται προς τα 5 τόσο πιο ενδιαφέρον είναι το μήνυμα .
Με το υποχρεωτικό τηλέφωνο που πρότεινα είναι πιο εύκολο να γίνει ο έλεγχος για τις ύποπτες αγγελίες . Μετά ο ενδιαφερόμενος θα πάρει τηλέφωνο ενώ ο χασομέρης που του αρέσει να σχολιάζει αγγελίες και να πετάει εξυπνάδες αποτρέπεται με το τηλέφωνο . Αν κάποιος βλέπει μια αγγελία και θεωρεί ότι είναι ακριβή η προσφορά πετάει ένα μονάστερο και έχει την συνείδηση του ήσυχη . Αν πάλι κρίνει ότι είναι ευκαιρία προσθέτει αστέρια για βοηθήσει τον ενδιαφερόμενο να επιλέξει πιο γρήγορα . Συνήθως στα αστεράκια υπάρχει η επιλογή να δει κάποιος ποιος και τι βαθμολόγησε .

Adiaforos

Adiaforos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 994 Δημοσιεύσεις
Προταση να μπεί επιλογή τύπου Kharma που διαμορφώνουν οι αγοραστές στον πωλητή και αντίστροφα αν θέλετε. Αν δηλαδη ο αγοραστής ειναι ευχαριστημένος απο το προιόν την συνεννόηση την συνέπεια κλπ δεινει ενα + στον πωλητη. Αν οχι, -. Ετσι θα αρχίσουν να φαίνονται οι πραγματικες αγγελίες και θα πέφτουν οσες ειναι scam, ενώ απο την άλλη θα αποφεύγονται φαινόμενα οπως να μήν απανταει ο πωλητής κλπ. (Στην ουσία η διαφορά ειναι οτι τα αστεράκια δεν πανε στην εκάστοτε αγγελία αλλα στο προφίλ του πωλητή)

Yiannis99

Yiannis99

Οικονομικός μετανάστης στο UK..

• Cyclist Friends
  • 6.603 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLondon, UK

Τα αστεράκια είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τα μεγάλα φόρουμ . Κάθε μέρα έχουμε εκατοντάδες μηνύματα που δεν έχουν όλα την ίδια σημασία και αξία . Συνεπώς τα αστεράκια βοηθούν κάποιον να παρακολουθήσει κάποιο θέμα εξοικονομώντας χρόνο ή έναν αρχάριο να ξεχωρίσει κάτι σοβαρό από κάτι αμφιλεγόμενο τόσο στις αγγελίες όσο και στα άλλα θέματα .

Σχετικά με τα αστεράκια. Επειδή θα γίνει μπάχαλο καλό είναι να υπάρχει δυνατότητα like και unlike και μόνο αυτά. Επίσης ο καθένας να έχει την δυνατότητα να κάνει και αναφορά της αγγελίας σε περίπτωση που βλέπει κάτι εξωφρενικό.

Να διευκρινήσω κάτι, το σύστημα αξιολόγησης ενός θέματος υπάρχει ήδη ενσωματωμένο στο φόρουμ μας και υπήρχε και στην προηγούμενη έκδοση. Σε κάθε θέμα, υπάρχει επάνω η επιλογή "Αξιολογήστε το θέμα", κάνοντας κλικ ανοίγει ένα μενού όπου βάζετε όση εκτίμηση έχετε για το θέμα.

Ξεχωριστό like/discolike σε κάθε μήνυμα όμως δεν γίνεται, το δοκιμάσαμε παλαιότερα και το φόρουμ "σέρνονταν".

Δυναντότητα αναφοράς στους διαχειριστές υπάρχει σε όλα τα μηνύματα πατώντας το τριγωνικό κουμπί στο κάτω μέρος που όταν κάνετε hover με το ποντίκι, γράφει "Report" ή "Αναφορά μηνύματος"

Θενκ γιου.
Γ.

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Συμφωνω με yellowbird να ειναι υποχρεωτικα τουλαχιστον τιμη .!! Για το τηλ δεν θα το λεγα γιατι μπορει καποιος να μην θελει να το δωσει δημοσιως .

Αλλα με τις τιμες υπαρχει μυστικοπαθεια και αλλα μελη ενοχλουνται και γραφουν ξανα και ξανα .

υ.γ. Τωρα το εαν ειναι κλεμενο η οχι το cyclist λογικο ειναι να μην μπορει να γινει αστυνομος η να παρει τετοια ευθυνη .
Ειναι στην κριση του αγοραστη εαν αυτος που γραφει ειναι αξιοπιστος η οχι ,συμφωνα με το εαν τον γνωριζει το φορουμ η με το εαν μπορει να υπαρξει συναντηση των δυο .

Γιατί να μην θέλει να το δώσει ; Αν είναι επαγγελματικό μπορεί να πάρει μία τηλεκάρτα για αυτή την δουλειά, ούτε να τον ενοχλούν παραπάνω από όσο θέλει, ούτε όμως και να κρύβεται ή να επιβαρύνει το φόρουμ με μηνύματα κλπ . Οι κλασικές αγγελίες παντού είναι υποχρεωτικά με τηλέφωνο (χρυσή ευκαιρία, car.gr κλπ), εδώ γιατί να αποτελεί εξαίρεση ; Μήπως για να συγκεντρωθούν ύποπτα στοιχεία και κλεπταποδόχοι ή για να παίζουμε με τις αγγελίες επειδή δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε ; Χωρίς να μου πέφτει λόγος είμαι κάθετος στο τηλέφωνο .

couveland

couveland

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 83 Δημοσιεύσεις
Με ξενίζουν τα αστεράκια. Προτιμώ τα ποστ όπου ένας έμπειρος τρίτος μπορεί να προφυλάξει τον πιθανό αγοραστή από μη προφανείς κακοτοπιές πχ. παράλογα υψηλή τιμή, ελάττωμα που δεν φαίνεται με τη πρώτη, κακό προϊόν, κλπ.΄Ή που θα πει το ξέρω το όχημα είναι χαρτί. Γενικά η επικοινωνία με αυτό τον τρόπο είναι πληρέστερη. Βέβαια δεν έχει τύχει να αγοράσω ή να πουλήσω κάτι εδώ, σίγουρα όμως θα διστάσω διπλά αν όλη η επικοινωνία γίνεται μόνο μέσω pm. Αυτό με τα Up πώς λύνεται σε άλλα site ? Είχα φανταστεί μια επιλογή στο προφίλ "Θέλω να περιλαμβάνονται οι αγγελίες στις Νέες Δημοσιεύσεις" και by default να είναι off. Αναρωτιέμαι αν έχει τεσταριστεί πουθενά αλλού κάτι τέτοιο.

maraki

maraki

amazon

• Cyclist Friends
  • 2.477 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσίαεδω εκει παραπερα
Εγω το κινητο μου ανοιχτα σε θεμα δεν θα το εδινα ,τι θα φαω ban ?? η δεν θα ανεβασουν την αγγελια μου ? Εχω φιλους μεσα εδω και ξερουν ποια ειμαι και οταν πουλησα ποδηλατο κ παππουτσια οταν ενδιαφερθηκε καποιος μιλησαμε στο τηλ χωρις να το ανεβασω . Δεν ειναι κακο αυτο.Ουτε ειμαι υποχρεωμενη να ανεβασω κινητο σε ενα φορουμ με χιλιαδες μελη.....δεν εχουμε ολοι τηλεφωνα επαγγελματικα .Ουτε θα παρω καινουργιο νουμερο για μια αγγελια... το car και χ.ε. ειναι φορουμ ? οχι αρα ναι υποχρεωτικο το τηλ..οταν δεν εχουν πμ..εμεις εχουμε Π.Μ.....

kostas10

kostas10

TUNTURI 500

• Cyclist Friends
  • 66 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη για την παρέμβαση σε αυτό το thread μιας και θα καταλάβετε από τα μηνύματά μου ότι δεν είμαι "ενεργό" μέλος του φόρουμ μιας και πιο πολύ διαβάζω για να παίρνω γνώσεις παρά γράφω σε αυτό, μιας και είμαι νέος στον χώρο της ποδηλασίας. Παρόλα αυτά και ορμώμενος από το γεγονός ότι το ποδήλατό μου κατασκευάστηκε από το φόρουμ κομμάτι κομμάτι, ήθελα να σχολιάσω. Δεν είμαι ειδικός στα φόρουμ και στον τρόπο με τον οποίο αυτά στήνονται, αλλά ίσως να ήταν έξυπνο, εάν κάποιος θέλει να ανεβάσει μια αγγελία, να πρέπει να συμπληρώσει κάποια συγκεκριμένα κελία. Εάν αυτά δεν συμπληρώνονται, τότε η αγγελία να μην ανεβαίνει. Πχ, τηλέφωνο, τιμή και άλλα. Επίσης, ίσως να ήταν μια καλή ιδέα, οι αγγελίες να ελέγχονται πριν ανέβουν και να παίρνουν "έγκριση" από κάποιον διαχειριστή. Επειδή φοβάμαι πως θα παρεξηγηθώ σαν μη δημοκρατικός, θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ: Από ότι έχω προσέξει, συχνά βλέπω αγγελίες που έχουν διαμορφωθεί, μεταφερθεί, ακόμα και σβηστεί από διαχειριστές. Από τη στιγμή λοιπόν που αυτό γίνεται και είναι για το καλό του φόρουμ, γιατί να μην γίνεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αλλά σε πρώιμο στάδιο, πριν τιν δημοσίευση μιας αγγελίας? Με αυτόν τον τρόπο γλιτώνει και ο διαχειριστής του να διαβάζει μια αγγελία η οποία ήταν άκυρη και σούπιασε, και τα μέλη του φόρουμ μιας και θα βλέπουν λιγότερες νέες αγγελίες. Τέλος, μια ιδέα η οποία είναι λίγο extreme και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υλοποιηθεί: κάθε προιόν έχει κάποιο unique number είτε αυτό είναι αριμός πλαισίου, είτε κωδικός προιόντος και τα λοιπά. Εάν είναι υλοποιήσημη η πρώτη ιδέα που είπα, θα μπορούσε να αποτελεί και το νούμερο αυτό ένα υποχρεωτικό κελί. Εάν λοιπόν μπαίνει αυτό το νούμερο σε κάθε αγγελία, με κάποιο κατάλληλο φίλτρο, ίσως να μπορούσαν να αποφεχθούν διπλές και τριπλές αγγελίες. Με αυτόν τον τρόπο επίσης θα μπορούσαμε να δούμε το ιστορικό ενός προιόντος μιας και εγώ που είμαι νέος, δεν ξέρω πόσα χέρια μπορεί να έχει αλλαξει το τυχών προιόν που θέλω να αγοράσω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Zan

Zan

(m)

• Cyclist Friends
  • 6.441 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πετάει το Moderation today :loughing1:

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα
Τα αστεράκια και τα φεγγαράκια είναι για να πιάσουμε τους κομήτες που διέρχονται από το φόρουμ? ή είναι τρόπος να φαίνεται αν μια αγγελία ειναι ευκαιριάρα ή μούφα? Αφού δεν μπορεί να γίνονται σχόλια από τρίτους, για την τιμή/ποιότητα του πωλούμενου, το να υπερθεματίζεται ή χαντακώνεται μία αγγελία χωρίς αιτιολογία δεν μου μοιάζει σωστό. πάντως κάπως θα ήταν δυνατόν να φαίνονται οι παρατηρήσεις? πχ αυτά τα μηνύματα επισκέπτη προς τον πωλητή, μπορεί να τα διαβάζει ο καθένας? Τιμή υποχρεωτική, στοιχεία επικοινωνίας ομοίως [προσωπικώς θα ήθελα και ονοματεπώνυμο αλλά κολλάει αλλού...]. Πρέπει να εξασφαλίζεται η αξιοπιστία και της αγγελίας και κυρίως του φόρουμ. Θα ήθελα να υπάρχουν υποχρεωτικώς φωτό του πωλούμενου και κυρίως της απόδειξης αγοράς για τα πιο πρόσφατα μοντέλα [πχ διετίας που συνάδει με την εγγύηση άρα ο πωλητής πρέπει να την έχει, η πενταετίας.

DOOM_NX

DOOM_NX

Amateur Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.363 Δημοσιεύσεις

1. Δικαίωμα καταχώρησης αγγελίας θα έχει κάθε μέλος που έχει κλείσει ένα τρίμηνο εγγραφής ανεξάρτητα από μηνύματα που έχει ποστάρει

Δεν έχει νόημα να περιμένει τόσους μήνες, εφόσον με το που θα κάνει εγγραφή δε θα έχει δικαίωμα να καταχωρήσει αγγελία. 1 μήνας είναι υπεραρκετός να απωθήσει αυτούς που θα κάνουν εγγραφή μόνο και μόνο για αναρτήσουν αγγελία.

2. Η αγγελία θα μπαίνει ως καταχώρηση και δεν θα υπάρχει δυνατότητα σχολιασμού από κανένα άλλο μέλος.
3. Η επικοινωνία με τον πωλητή ή αυτόν που ζητά κάτι θα μπορεί να γίνεται με δύο τρόπους α. Με προσωπικά μηνύματα β. Με μηνύματα επισκέπτη

Συμφωνώ απόλυτα. Έτσι αποφεύγονται και οι σούπες και τα Up.

4. Τα υπόλοιπα μέλη θα μπορούν να αξιολογούν την αγγελία με τα αστεράκια που υπάρχουν για τον λόγο αυτό. Έτσι κάποιος θα βλέπει αν πρόκειται για κάτι καλό ή για μια πραγματική ευκαιρία ή όχι.

Καλύτερα όχι. Θα αρχίσει να καταψηφίζει ο ένας τον άλλον για να φαίνεται η δική του αγγελία καλύτερη. Προτιμότερο το περιεχόμενο να αφεθεί στην κρίση των ενδιαφερομένων. Πάντα μπορούν να ξεκινήσουν ένα καινούριο thread και να ρωτήσουν τη γνώμη άλλων εφόσον τη χρειάζονται. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται να απενεργοποιηθούν για ένα συγκεκριμένο subforum...

5. Αυτός που έχει καταχωρήσει την αγγελία θα έχει δικαίωμα επεξεργασίας της για πιθανή προσθήκη πληροφοριών, φωτογραφιών ή αλλαγής τιμής ΜΟΝΟ στο αρχικό του μήνυμα.
6. Μετά την ολοκλήρωση της πώλησης ο καταχωρητής θα έχει την υποχρέωση να επεξεργάζεται την αγγελία και να προσθέτει το πρόθεμα Sold ώστε να φαίνεται ότι είναι ανενεργή σε όλους.

Σύμφωνοι. Επίσης, αν μπορούσε να μπει κι ένα κουμπάκι για το SOLD για ευκολία και για να υπάχει μια ομοιομορφία θα ήταν σούπερ...

Candlemass

Candlemass

ΣκυλοΜεταλάς

• Cyclist Friends
  • 410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα / Αγ. Παρασκευή
Πάντως, η αξιολόγηση με αστεράκια χωρίς να αιτιολογείται (δλδ μη δυνατότητα απαντήσεων), θα επιφέρει τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτό που επιδιώκει το μέτρο σαν σκέψη...

Zarathustra

Zarathustra

.

• Cyclist Friends
  • 3.463 Δημοσιεύσεις
Επειδή πάντως εδώ δεν είναι η ΧΕ, συμφωνώ και εγώ να εκλείψουν οι μη ποδηλατικές αγγελίες.

Για τις υπόλοιπες που δικαιούνται να δημοσιεύονται, παρατηρώντας το τρέχον σύστημα, συμφωνώ ότι με κάποιο τρόπο θα πρέπει να περιορίζεται η συνεχής εμφάνιση τους από την πρώτη σελίδα, μιας και η ανάγνωση του φόρουμ γίνεται δυσκολότερη, αλλά όσο και να περιορίζονται από τους κανονισμούς, αυτές θα εξακολουθούν να καταλαμβάνουν χώρο στην πρώτη σελίδα, λιγότερο ή περισσότερο.

Είμαι υπέρ μιας μόνιμης και σωστής λύσης η οποία δεν θα χρειάζεται αναθεώρηση κάθε τόσο όπως γίνεται τον τελευταίο καιρό. Τάκη και Γιάννη, μη παρεξηγηθώ, δεν είναι μομφή αυτό, απλά κάποιες σκέψεις που ενδεχομένως να είναι και εκτός τόπου και χρόνου λόγω του ότι δεν είμαι κομπιουτεράς και δεν ξέρω καθόλου τις δυνατότητες.
Οι αγγελίες δηλαδή να δημοσιεύονται σε ξεχωριστό φόρουμ φτιαγμένο για αγγελίες, ή τελοσπάντων με κάποιο τρόπο να μην εμφανίζονται στις δημοσιεύσεις αλλά σε δικό τους χώρο.

Αν αυτό έχει κόστος, είμαι διατεθειμένος να πληρώνω ένα συμβολικό ποσό για μια τέτοιου είδους ποιοτική υπηρεσία, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι η απόλυτη λύση για να μην μας βγαίνουν τα μάτια όταν θέλουμε να διαβάσουμε θέματα, ενώ ταυτόχρονα ακυρώνει και την αναγκαιότητα του UP της αγγελίας.
Ο χρήστης θα μπορεί να μπαίνει στις αγγελίες + ο πωλητής θα μπορεί να ποστάρει τις αγγελίες του χωρίς να παρεμβάλλονται στον ουσιαστικό χώρο συζητήσεων.

DOOM_NX

DOOM_NX

Amateur Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.363 Δημοσιεύσεις
Απλά Zarathustra, αυτό που χρειάζεσαι είναι μια επιλογή για το αν θα εμφανίζονται οι αγγελίες στη λίστα θεμάτων ή όχι. No need for a new server ;)

Zarathustra

Zarathustra

.

• Cyclist Friends
  • 3.463 Δημοσιεύσεις

Απλά Zarathustra, αυτό που χρειάζεσαι είναι μια επιλογή για το αν θα εμφανίζονται οι αγγελίες στη λίστα θεμάτων ή όχι. No need for a new server ;)

Α, οκ, δεν έχω ιδέα από αυτά. Thanks! :D

Ελλανιος 28

Ελλανιος 28

Roadrunner

• Cyclist Friends
  • 4.878 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαNafplio

Πάντως, η αξιολόγηση με αστεράκια χωρίς να αιτιολογείται (δλδ μη δυνατότητα απαντήσεων), θα επιφέρει τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτό που επιδιώκει το μέτρο σαν σκέψη...

Ακριβως!!!
Συμφωνω απολυτα!
Παραδειγμα..καποια ατομα βαζουν αγγελιες απλα για να τις βαζουν.Εχει τυχει ατομο με το οποιο δεν μπορουμε (πολλοι απο εδω μεσα) να συννενοηθουμε,γιατι μια δεν απαντα σε πμ,μια ενω του λες ''κρατα το'',χανεται για μερες και μετα βαζει ενα ξερο ''sold'' χωρις να σου στειλει καν μηνυμα..
Εξυπηρετικοτητα παιδια! Πουλατε κατι; Καντε το σωστα.

johnny.tifosi

johnny.tifosi

50% MTB - 50% commuting

• Cyclist Friends
  • 516 Δημοσιεύσεις
Συμφωνώ με τις αλλαγές. Επιπρόσθετα, ακολουθώντας το παράδειγμα των ξένων φόρουμ, θα πρότεινα να αναγράφονται υποχρεωτικά σε κάθε αγγελία τα παρακάτω, έτσι ώστε να μην έχουμε τηλεγραφικές αγγελίες του στυλ "πωλείται το Χ ποδήλατο 200 ευρώ":

-φωτογραφίες
-τιμή
-πλήρης κατάλογος χαρακτηριστικών
-περιοχή
-μέγεθος

Ένα παράδειγμα είναι το φόρουμ του bikeradar, όπου οι κανόνες έχουν δικό τους sticky θέμα εδώ και εδώ και όποια αγγελία δεν τους ακολουθεί διαγράφεται.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Όλες τις απόψεις σας τις διαβάζουμε και τις λαμβάνουμε υπ΄όψη. Μια παράκληση μόνο, να έχετε διαβάσει τι έχει γραφτεί προηγούμενα και να έχετε διαβάσει τους υπάρχοντες κανόνες καθώς επίσης και να λαμβάνετε υπ΄όψη ότι δεν είναι ένα forum αγγελιών αλλά αυτό είναι απλά μια παροχή για τα μέλη άρα εξ ορισμού δεν μπορεί να μας απασχολεί πολύ ούτε με διαχείριση ούτε με πολλά addons καθώς επίσης ότι πολλοί νέοι χρήστες δεν έχουν ιδέα για τις αγγελίες και τους κανόνες. Ο σκοπός μας είναι να απλοποιηθεί η χρήση και η διαχείρισή τους. Ευχαριστώ.

SeNNinhA

SeNNinhA

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.507 Δημοσιεύσεις
[QUOTE=Takxu;760774]
1. Δικαίωμα καταχώρησης αγγελίας θα έχει κάθε μέλος που έχει κλείσει ένα τρίμηνο εγγραφής ανεξάρτητα από μηνύματα που έχει ποστάρει
[/QUOTE]

ΣΩΣΤΟ

[QUOTE=Takxu;760774]
2. Η αγγελία θα μπαίνει ως καταχώρηση και δεν θα υπάρχει δυνατότητα σχολιασμού από κανένα άλλο μέλος.
[/QUOTE]

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Προτιμώ να δω και 10 αγγελίες να εχουν καταλήξει σε διαμάχες παρά να την πατήσω από μια πονηρή αγγελία που κανείς δεν μπορούσε να με προειδοποιήσει. Στο κατω κάτω forum είμαστε και όχι ο αγγελιοφόρος.

[QUOTE=Takxu;760774]
3. Η επικοινωνία με τον πωλητή ή αυτόν που ζητά κάτι θα μπορεί να γίνεται με δύο τρόπους α. Με προσωπικά μηνύματα β. Με μηνύματα επισκέπτη
[/QUOTE]

ΟΚ.

[QUOTE=Takxu;760774]
4. Τα υπόλοιπα μέλη θα μπορούν να αξιολογούν την αγγελία με τα αστεράκια που υπάρχουν για τον λόγο αυτό. Έτσι κάποιος θα βλέπει αν πρόκειται για κάτι καλό ή για μια πραγματική ευκαιρία ή όχι.
[/QUOTE]

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Εαν δεν υπάρχει δικαιολόγηση και προσωποποίηση πίσω απο τα αστεράκια δεν εχει καμία αξία αυτό. Δινεται η δυνατότητα για υπουλο χαντάκωμα καποιων αγγελιών.

[QUOTE=Takxu;760774]
5. Αυτός που έχει καταχωρήσει την αγγελία θα έχει δικαίωμα επεξεργασίας της για πιθανή προσθήκη πληροφοριών, φωτογραφιών ή αλλαγής τιμής ΜΟΝΟ στο αρχικό του μήνυμα.
[/QUOTE]

ΝΑΙ. Αλλα χωρίς χρονικό όριο.

[QUOTE=Takxu;760774]
6. Μετά την ολοκλήρωση της πώλησης ο καταχωρητής θα έχει την υποχρέωση να επεξεργάζεται την αγγελία και να προσθέτει το πρόθεμα Sold ώστε να φαίνεται ότι είναι ανενεργή σε όλους.
[/QUOTE]

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ.

Και κάτι ακόμη. Αφού με όλα αυτά δεν προβλέπονται UP (αν και πιστεύω ενα UP το μήνα το διακαιούται κάθε αγγελία κι ας γίνεται απο ελάχιστους κατάχρηση σε αυτό), ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να γίνουν πολλές περισσότερες οι κατηγορίες στις αγγελίες. ΠΡΕΠΕΙ να γίνει πολύ μεγαλύτερη εξειδίκευση στις κατηγορίες γιατί πραγματικά και τώρα είναι δύσκολο να βρεις κάποια παλιά αγγελία σε κάτι συγκεκριμένο και αυτή χάνεται γιατί δεν έχεις τον χρόνο να ψάξεις ΟΛΕΣ τις προηγούμενες για να την βρεις (ακόμη κι αν ξέρεις ότι υπάρχει). Επίσης η αναζήτηση δεν βοηθάει τις περισσότερες φορές γιατί κολλάει και στα κεφαλαία-πεζά ή στην διατύπωση που πιθανόν να μην είναι η ίδια.

ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ στις αγγελίες βάλτε και φτιάξτε τα αλλα όπως θέλετε. Δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα πολύ δουλειά αυτό. Ευκολο.

jasonp66gr

jasonp66gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.565 Δημοσιεύσεις

Συμφωνώ

Δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει

kktsol

kktsol

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 940 Δημοσιεύσεις
Δεν συμφωνω με το 2 και το 4. Γιατι να μην υπαρχει δικαιωμα σχολιασμου στην αγγελια??? Και το ζητημα βαθμολογησης με αστερακια χωρις αιτιολογια μαλλον κακο θα κανει. Εγω θα ηθελα να καταλαβω γιατι καποια αγγελια ειναι κακη και οχι μονο το οτι ειναι κακη επειδη καποιοι ασχοληθηκαν και βαθμολογησαν(που μπορει και η βαθμολογηση τους να ειναι λαθος ή και "πονηρη"). Για το θεμα των up και το οτι φαινονται συνεχεια οι αγγελιες εγω θα προτεινα οι αγγελιες να μην αλλαζουν θεση αλλα η σειρα τους να εξαρταται μονο απο την ημερομηνια της αρχικης καταχωρησης. Οσα σχολια και να προστεθουν μετα να μην αλλαζουν την σειρα τους οποτε δεν θα υπαρχει και λογος για αχρηστα up ή αχρηστα σχολια απλως για να "ανεβει" η αγγελια. Και για εμενα δεν υπαρχει κανενας λογος να φαινονται οι αγγελιες στα "νεα μυνηματα". Αν καποιος θελει κατι μπορει να το ψαξει στις αγγελιες. Αν δεν θελει δεν τον ενδιαφερει να το βλεπει.

Sotos_

Sotos_

commuter

• Cyclist Friends
  • 1.961 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑττικη
Πιστευω οτι οι αλλαγές που προτείνετε ειναι προς την σωστή κατεύθυνση. Υλοποιήστε τις. Η αξιολόγηση με αστεράκια η με άλλο τρόπο είναι περιττή πιστεύω. Επίσης - επειδή σιγουρα θα παρατηρηθεί - θα πρόσθετα άλλους δυο κανονες, "πιθανα νεα θεματα που θα ανοιγονται για τον σχολιασμό μιας συγκεκριμένης αγγελίας σε οποιοδήποτε σημείο του φορουμ, θα διαγράφονται από τους μοντς, χωρις προειδοποίηση!" "Ειναι ευθυνη των ενδιαφερομένων να ζητούν απόδειξη η αλλο παραστατικό που να αποδυκνείει οτι το προς πώληση προϊόν είναι νομιμα αποκτημένο.