Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Orbea Alma 2014

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 απαντήσεις στο θέμα

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΟπου έχει μπύρα και φαΐ.
Ασχετο με τις όρκες, το καινούργιο Alma παίρνει κεφάλια, ε...

Δημοσίευση Εικόνας

Παίζει να μου αρέσει περισσότερο και από το Niner AIR9 RDO, χάζεψα τελείως με τις λεπτομέρειες και τις τεχνολογίες του, από τα ποδήλατα που σε ψήνουν να δοκιμάσεις χωματόκουρσα (φτου).
Ειδικά αυτό το μαύρο-κόκκινο-μπλε τα σπάει.
Εδώ το microsite του: http://www.orbea.com...ites/alma_2014/

http://www.youtube.com/watch?v=-W7EJRLzWe8
  • GraceLet και Janimmipse αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Orbea Orca 2014 ante, porta!! Όντως είναι πανέμορφο! Ένα ποδήλατο με ιστορία και πολλές νίκες από την Orbea στα παγκόσμια πρωταθλήματα είναι ευχάριστο να το βλέπεις μετά από τόσα χρόνια ακόμα να εξελίσσεται. Είναι κουκλί και όχι μόνο.

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.574 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Orbea Orca 2014 ante, porta!! Η Orbea στο Alma πέτυχε διάνα! Από χθες που εμφανίστηκε είμαι όλη την ημέρα στο site της και το χαζεύω! Έρωτας.... Πιστεύω η επιλογή της για διαφορετικής διαμέτρου τροχούς (27,5" για τα Small, ενω στο Medium υπάρχει επιλογή ανάμεσα στις 27.5 και 29 ίντσες) για τα μικρότερα μεγέθη είναι σωστή. Βελτίωσαν και λίγο την γεωμετρία του αλλάζοντας την γωνία στο κούτελο ενώ ταυτόχρονα μίκρυναν το μήκος του, μάκρυναν τον οριζόντιό του (το reach) κόντυναν τα chainstays κάνοντας το λίγο ικανότερο στα τεχνικα,τουλάχιστον θεωρητικά. Στις Orca αντιθέτως δεν πέτυχε τόσο τα χρώματα της :(

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Orbea Alma 2014 Φανταστικό ποδήλατο! Δύο αλλαγές ακόμα, κατάργησαν το direct cable routing, το έκαναν εσωτερικό, και από ΒΒ30 πήγαν στο PF92. Θα μπορούσαν να έχουν ένα πόντο μικρότερα head tubes για να μην υπάρχει η ανάγκη λαιμού -17 μοίρες ιδιαίτερα στα μικρά μεγέθη και 27,2 παλουκόσελο για μεγαλύτερη άνεση στη σέλα!

AndreasT

AndreasT

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.280 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΡαφήνα
Έβγαλαν ποδηλατάρα οι Βάσκοι!

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Orbea Alma 2014 Ανεβασε ψηλα τον πηχη η Orbea το εγραψα κ σε αλλο thread. Βελτιωσαν λεπτομερειες κ πιστευω οι τιμες τους θα ειναι ακρως ανταγωνιστικες. Αντε να ερθει κ το Occam με τα νεα χρωματα να γουσταρουμε.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Orbea Alma 2014 Alma 29 H70 στα 900 ευρώ του χρόνου και σε μαύρο πορτοκαλί

jbear

jbear

Δημήτρης

• Cyclist Friends
  • 1.226 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΛάρισα
Απάντηση: Orbea Alma 2014

για τις τεχνολογιες δεν γνωριζω... αλλα στα χρωματα σιγουρα πετυχαν!!! πανεμορφα!!! επιτελους θα λεγα, γιατι προσωπικα του '12 και του '13 δε μου πολυαρεσαν...

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.508 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Orbea Alma 2014 Κώστα το γυρνάς σε ξουσου σγά σγά ή μου φαίνεται; Πέρα απ' την πλάκα είναι πανέμορφο και φορτωμένο με τεχνολογίες.

jbear

jbear

Δημήτρης

• Cyclist Friends
  • 1.226 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΛάρισα
Απάντηση: Orbea Alma 2014 και το βιντεάκι πολυ πετυχημένο!!! εύγε!!! το ξέρω οτι ήδη μπήκε... αλλά μ 'αρεσε πολύ!!! :D

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Orbea Alma 2014 Magic..............

zaxariades

zaxariades

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 10.547 Δημοσιεύσεις

Alma 2014 Power has never been so subtle https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153210549265427.1073741879.168413295426&type=1

jazzu4ia

jazzu4ia

Cyclist Friends

• Cyclist Friends
  • 74 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία...outer space...
Απάντηση: Orbea Alma 2014 ...πλαστικούρες...

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις

Ενα πρώτο review για όσους ενδιαφέρονται...
http://www.bikeradar...m-team-14-47539

Vrass

Vrass

ο Μέγας Κλαδεφτήρ

• Cyclist Friends
  • 4.345 Δημοσιεύσεις
Ισπανικιά τσαγιέρα: Orbea Rallon 2014

Εσκασαν πριν λίγο κάτι teaserz για το καινούργιο κραγιόν...:naughty::clap:

Δημοσίευση Εικόνας Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας Δημοσίευση Εικόνας

Δημοσίευση Εικόνας

Αγριο λέει η επίσημη παρουσίαξις. Θα αλληθωρίσομεν κύριοι, και θα μας τρέχουσι τα σάλια. Εξι πενήντα βου, custom αναρτήξεις από την BOS και περιμένω να ιδώ και τι άλλο φτιάξαν. Το προηγούμενο μου άρεσε πάρα πολύ, εδώ προβλέπω να παθαίνω ζημιά.:love:

(Πωλείται γάϊδαρος σε τιμή ευκαιρίας λέμεεεεεεεεεεε....)

trehanero

trehanero

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.149 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΚαλλιθέα
Απάντηση: Ισπανικιά τσαγιέρα: Orbea Rallon 2014 Aυτό μάλιστα! Αλλά προβλέπονται πολλά τα μπικικίνια........κε Vrasίδα μας......

pusherman

pusherman

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.777 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ισπανικιά τσαγιέρα: Orbea Rallon 2014

http://www.bikeradar...rst-look-38777/

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.574 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ισπανικιά τσαγιέρα: Orbea Rallon 2014

Το νέο Orbea Rallon 2014 έφτασε ριζικά ανανεωμένο!

Η Orbea στο νέο της όπλο μπαίνει στον κόσμο τον 27.5 ιντσών δείχνοντας και αυτή με τον τρόπο της ότι το μέλλον του enduro είναι το 650b!

[ATTACH]205217[/ATTACH]

Η νέα διάσταση τροχών έφερε και νέα περισσότερο slack γεωμετρία προσανατολισμένη στο enduro. Οι βασικές γωνίες είναι ρυθμιζόμενες, μέσω του βασικού συνδεσμου του αμορτισέρ στο πλαίσιο κατα 0.5μοίρες, και έτσι έχουμε γωνία κούτελου 66/66.5μοίρες και κάθετου 74.5/75μοίρες για καλύτερο πεταλάρισμα. Επίσης χαμήλωσε η απόσταση της μεσαίας τριβής από το έδαφος, μίκρυναν τα chainstays και μεγάλωσε το συνολικό μήκος του ποδηλάτου προθέτοντας σταθερότητα στις ψηλές ταχύτητες και ευελιξία στις μικρότερες.

[ATTACH]205218[/ATTACH][ATTACH]205219[/ATTACH]

Το νέο μοχλικό (160mm) εξελίχθηκε με την βοήθεια του Advance Dynamic και την εμπειρία των προηγούμενων μοντέλων. Οι μηχανικοί μπόρεσαν και βελτίωσαν αρκετά την λειτουργία της και έκαναν την καμπύλη Συμπίεσης/διαδρομής πιο γραμμική

[ATTACH]205220[/ATTACH][ATTACH]205221[/ATTACH]

Φέτος η Orbea εξοπλίζει τα Rallon με τις αναρτήσεις της Γαλλικής Bos. Το αμορτισέρ είναι ένα Custom Bos Kirk ενώ το πιρούνι το Bos Deville με 20άρι άξονα φυσικά

[ATTACH]205222[/ATTACH]

Ο σκελετός φέτος έχασε περίπου 300γρ βάρος από τον προκάτοχό του και είναι κατασκευασμένος από Triple Butted Hydroformed Alloy 7000 series. Επισης έχει πρόβλεψη για Dropper Post με εσωτερικά καλώδια ή και αντίστοιχο με εξωτερικά.

[ATTACH]205223[/ATTACH]

Τα καλώδια είναι εξωτερικά για ευκολία στην συντήρηση

[ATTACH]205224[/ATTACH]

Περισσότερες πληροφορίες,για τις διάφορες εκδόσεις όπως και όλες τις τεχνολογίες του νέου Orbea Rallon μπορείτε να tiw δείτε στο site της Orbea.

Χμμμμ... Φέτος η Orbea στα χωμάτινα της δίνει ρέστα :)

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Toolman

Toolman

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4.574 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Ισπανικιά τσαγιέρα: Orbea Rallon 2014 Τάκη επειδή από χθες κάτι έχει πάθει το σύστημά μου και δεν μπορώ να ανοίξω "Νεο θέμα", μόνο να απαντήσω, αν μπορείς κάνε την μεταφορά. εκτός αν εφαγα ban και δεν το ξέρω :lovl::lovl::lovl:

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Alma OMP
Fulcrum Red Metal 29
Full XT
Fox Factory Series

Ποδήλατο για τον ελεύθερο χρόνο που δεν εχω...

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Ο/Η dimzaf, Sfortis, georgeboo και 2 άλλοι τους αρέσει αυτό

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Αποφάσισες να επιστρέψεις στο mtb; Καλη αποφαση. Δεν είχες και ένα Occam και το εδωσες;
"Γούστα" είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις

Αποφάσισες να επιστρέψεις στο mtb; Καλη αποφαση. Δεν είχες και ένα Occam και το εδωσες;

Όχι Παρη δεν αποφασισα να γυρισω στο ΜΤΒ. Η ποδηλασια δρομου με καλυπτει 100%.

Απλα η περιοχη που μένω εχει πολλα πάρκα και ενα 29ρι ΜΤΒ ειναι ιδανικος τροπος (ελπιζω) να βρεις εστω και μιση ωρα για να καβαλησεις μεχρι να ερθει το ΣΚ.

Επεξεργάσθηκε από nilaz, 03 Ιούνιος 2015 - 07:01 πμ.

Pauleta

Pauleta

ATH

• Cyclist Friends
  • 858 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Alma OMP
Fulcrum Red Metal 29
Full XT
Fox Factory Series

Welcome back! Είχαμε πει να κάνουμε ένα Κουβαρά κάποτε, αλλά αυτό το τούβλο που βλέπω στην φώτο παραπέμπει αλλού και με βάζεις σε σκέψεις!

Επεξεργάσθηκε από Pauleta, 03 Ιούνιος 2015 - 08:19 πμ.

Παύλος

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Νομίζω πως ενα mtb είναι το ιδανικό συμπλήρωμα. Είτε για βόλτες στο πάρκο είτε σε δασικούς ειτε ακόμα και για χαλαρά μονοπατακια.

Με το καλό λοιπόν.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 03 Ιούνιος 2015 - 08:18 πμ.

"Γούστα" είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Σωστά τα λες Παύλο...

Ευχαριστώ Πάρη.

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.229 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Σμύρνη...Ανάβυσσος...

Alma OMP
Fulcrum Red Metal 29
Full XT
Fox Factory Series

Μπραβο φιλε καλες βολτες,αντε να ερθεις και να το δουμε απο κοντα....δεν ξερεις πως ψήνομαι και εγω..

Κατηφόρα αγάπη μου....! :)