Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
244 απαντήσεις στο θέμα

atlas

atlas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.640 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr

Εχτές μίλησα με Cyclist για ένα πίσω τροχό αν γίνετε να τον δει σήμερα που ειχε πάρει ελαφρά στα μάτια μου έμοιαζε μισός πόντος :) μάλιστα το είπα και στο τηλ δεν εχει πάρει πολυ μισό πόντο ούτε τακάκια δεν βρίσκει η πρώτη του ακτινολογισή είναι είπα .

Γέλασε ελαφρώς και μου λεει με μισο ποντο θα εβρισκε και σκελετο :D μαλλον μισο χιλιοστό θα είναι φέρτε την από εδώ .
Βγάζω τροχό πλύσιμο Degreaser (παραφινέλαιο) fast στέγνωμα και πάμε …
Ευγενέστατος ταχύτατος μέχρι να ψωνίσω degreaser (Proj) , λαδακι , ηλεκτρολυτες και να ρίξω μια ματιά στης τρόμπες . Έτοιμη ηταν στα 0,8 mm και τώρα είναι στα 0.2mm έφυγα χαρουμενος με ροδα και ψώνια αλλα δεν εμαθα το όνομα του ευγενέστατου κύριου και εφυγα σα τον κλέφτη από την χαρα μου .

Ετσι ρωτάω το όνομα του από εδώ αν διαβάζει .

ποιος να 'ναι αραγες;

Σε ευχαριστουμε!!

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.030 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα
Απάντηση: Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr 2 βολτες μετα το πληρες service των εντοσθιων και εχουν γινει EPS(βελουδο και απλο αγγιγμα)οπου το βαρυ κλικ μετατραπηκε σε μια απαλοτητα που εμπνεει σιγουρια σε καθε αλλαγη! Τα μοναδικα πλεονεκτηματα της Ιταλικης μεταδοσης,η αισθηση και γενικα τα ''σιγουρα'' χερια του Ατλα με κανουν να μη κατεβαινω απο το ποδηλατο! Σπυρο τα λιγα λογια ειναι ημιμετρα για σενα...ευχαριστω!!! :respect: [ATTACH]236725[/ATTACH] [ATTACH]236726[/ATTACH]

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• xifias του αρέσει

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr Βασιλη μετα απο ποσα χλμ της εκανες το σερβις?

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.030 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

Βασιλη μετα απο ποσα χλμ της εκανες το σερβις?

Υπολογιζω περιπου 40.000-45.000 χλμ συνολο.
Αλλαξε η αισθηση τους παντως ειδικα τα λεβιεδακια των αλλαγων ταχυτητων με το κλακ να ειναι πιο μαλακο,αλλα παντα σιγουρο!!!

;)

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr 40.000 χλμ διχως καμια συντηρηση? Δλδ μονο καθαρισμα κ λαδωμα / αλλαγη αλυσιδας? Συρματα ειχες αλλαξει στο παρελθον; Αλλαξες τωρα? Πολλες ερωτησεις αλλα κ πολλα τα χλμ για μια αγωνιστικη σειρα που καποιοι θεωρουν οτι ειναι ποιο ευπαθης (οχι εγω φυσικα)... Campy rules!!! Καλημερα.

emerald

emerald

Snakeman

• Cyclist Friends
  • 6.030 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑνω Γλυφαδα

40.000 χλμ διχως καμια συντηρηση? Δλδ μονο καθαρισμα κ λαδωμα / αλλαγη αλυσιδας?
Συρματα ειχες αλλαξει στο παρελθον; Αλλαξες τωρα? Πολλες ερωτησεις αλλα κ πολλα τα χλμ για μια αγωνιστικη σειρα που καποιοι θεωρουν οτι ειναι ποιο ευπαθης (οχι εγω φυσικα)...
Campy rules!!!

Καλημερα.

Μη τα μπλεκεις ολα μαζι.
Η αλυσιδα ειναι μια αλλη υποθεση και εντελως ξεχωριστη αφου τρωει ολες τις καταπονησεις και βρωμες απο το δρομο οπως και τα σασμανακια εμπρος και πισω.
Απαιτουν αλλη συντηρηση απο οτι καλυπτεται οπως τα χειριστηρια και τα συρματα(οταν ειναι εσωτερικα οπως στη περιπτωση μου).
Συρματα αλλαζω προληπτικα καθε 10-15 χιλιαδες χλμ και τα βρισκω παντα ανεπαφα οπτικα...φυσικα η οποια φθορα τους δε φαινεται με γυμνο ματι παντα.
Ολες οι σειρες ολων των κατασκευαστων εχουν φθορες στη χρηση των χιλιομετρων και ενας εμπειρος χειριστης η αναβατης αν θες μπορει ευκολα να καταλαβει ποτε πρεπει να αλλαξει συρματα η ακομη και να λιπανει τις μανετες εντος.

Εγω θα σου πω οτι αποφασισα να αλλαξω συρματα καποια στιγμη που το πισω σασμαν ''τραγουδουσε'' δικα του τραγουδια και με οποια ρυθμιση χαζευε μετα απο 1-2 βολτες.
Με την ευκαιρια αυτη λυθηκαν και οι μανετες απο τον Σπυρο,αφου ειναι ο καλυτερος σε αυτο το τομεα και η περαιτερω λιπανση τους εγγυαται αλλα τοσα απροβληματιστα χιλιομετρα.
Ηδη οι παραφωνιες(ειδικα του πισω σασμαν)εχουν εκλειψει εντελως κατι που σημαινει οτι τα συρματα και ειδικα το πισω ειχαν τελειωσει το εργο τους σε χιλιομετρα.

Η Ιταλικη σειρα ειναι οτι καλυτερο μου εχει συμβει και φυσικα ειναι 4 χρονια επανω στο ποδηλατο χωρις παρατραγουδα(προηγουμενα ειχα αντιστοιχη 10αρα)και μαλλον θα συνεχισει γι'αρκετα χρονια ακομα.

;)

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr Γιωργο (Λεβα) σε ευχαριστω πολυ για το γενικο σερβις του Madone. RESPECT :clap: ρε φιλε. Γυαλισαν τα παντα... τοσο καθαρο κ καλοριθμισμενο ουτε καινουριο δεν ηταν.

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.603 Δημοσιεύσεις

την προηγουμεη εβδομαδα περασα απο το Cyclist για καποιες εργασιες ενω προεκυψε κ αλλαγη ελαστικων.

οπως παντα ετσι κ τωρα η εξυπηρετηση ηταν υποδειγματικη,οι εργασιες εγιναν σωστα κ οι συμβουλες για την επιλογη ελαστικων απολυτα χρησιμες.

παρα το γεγονος οτι οι εποχες ειναι οριακες κ οι εγνοιες γιομιζουν τα μυαλα ολων μας οι ανθρωποι εκει συνεχιζουν να ειναι αξιοπρεπεις επαγγελματιες κ να χαιρεσαι που τους συναντας.

Τα'ι'κ, Σπυρο,Γιωργη,Κωστη κ λοιποι κρατατε γερα....

• tasos53 του αρέσει
και τοτε...θα'ρθει ο καπεταν Κεραυνος και θα σωσει ολο τον κοσμο...!!!

Δημοσίευση Εικόνας

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Εεεεε! Σε ευχαριστούμε τόσο πολύ για τα καλά σου λόγια! Μας δίνουν δύναμη αυτή την εποχή!

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις
Θελω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου στο Cyclist για την επιδιορθωση - ισιωμα του νυχιου μετα απο πτωση . Φιλικη αντιμετωπιση και υπεύθυνη εργασια απο τον καινούριο μηχανικο .

Το συμβαν ειναι πριν απο καιρο αλλα νομιζα οτι το θεμα αυτο ήταν για το σαιτ .
  • mangelasakis του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Γιώργο να είσαι καλά ρε φίλε!!!

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.603 Δημοσιεύσεις

χωρις να θελω να γινω γραφικος θ'αναφερθω για ακομα μια φορα στην ακρως επαγγελματικη συμπεριφορα των ανθρωπων του καταστηματος/επιχειρησης

καθως το νεο μου ποδηλατο ηρθε εντος του χρονου αναμονης (κ λιγο νωριτερα).

ενημερωθηκα αμμεσα,ηταν ετοιμο οταν πηγα να το παραλαβω ενω οτι αλλες μικρορυθμισεις/αλλαγες/προσθηκες εγιναν γρηγορα κ σωστα.

:thumbup:

Δημοσίευση Εικόνας

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.603 Δημοσιεύσεις

σημερινη επισκεψη για ελεγχο ανταλακτικου που ''κατι ειχε''...

ψυρας κ γω λιγακι εδω που τα λεμε...ομως τα παιδια στο Cyclist το εψαξαν αφιερωνοντας αρκετο χρονο κ προσπαθεια.

οντως υπηρχε θεματακι -προς τιμη του καταστηματος κ των ανθρωπων εκει- προχωρησαν αμμεσα σε αντικατασταση μεσα στα πλαισια της εγγυησης του ποδηλατου!

περαν ομως της επαγγελματικης πλευρας του θεματος ο χρονος περασε ευχαριστα πινοντας καφεδακι -με τους φιλους πλεον- ενω η δουλεια παραλληλα προχωρουσε.

υπηρεσιες κ συμπεριφορες που ΔΕΝ συναντας συχνα,

γιαυτο επιλεγουμε Cyclist!

• Ο/Η vaggos, pahisjon, hellequine και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

Δημοσίευση Εικόνας

Jean-Paul

Jean-Paul

carbon only

• Cyclist Friends
  • 285 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

καλημερα και απο μενα. δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος αλλα ηθελα να πω ενα μεγαλο μπραβο για την ιδεα toy recyclist: τρομερη εξυπηρετηση.

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . αφορα μονο ποδηλατα αγορασμενα απο εσας ?

επισης δεν αναφερετε καπου αν δεχεστε παιδικα ποδηλατα που ειναι ενα σημαντικο κοματι μιας και καθε λιγο και λιγακι οι μικροι μας μπομπιρες θελουν μεγαλυτερο σε μεγεθος ποδηλατα. αν ειναι προσεγμενα λοιπον αυτα τα δεχεστε ?

ευχαριστω εκ των προτερων

https://www.facebook...sCarWash?ref=hl
^^Autoglym Detail Center^^

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ανάλογα, το τι ποδήλατο φυσικά όλα τα δεχόμαστε.

Spartiatis

Spartiatis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 780 Δημοσιεύσεις
Σύμφωνα με το site δεν υπάρχει κανένας τροχός campagnolo? Η ένας που μπορεί να παραγγείλει από το site,οι τροχοί δεν έχουν επιλογή για τι ελεύθερο είναι?

Μπράβο που φέρατε τα high5 είναι πολύ καλά, ειδικά τα τζελακια...

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.893 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Σύμφωνα με το site δεν υπάρχει κανένας τροχός campagnolo? Η ένας που μπορεί να παραγγείλει από το site,οι τροχοί δεν έχουν επιλογή για τι ελεύθερο είναι?

Μπράβο που φέρατε τα high5 είναι πολύ καλά, ειδικά τα τζελακια...

Χμμμ....ακριβούτσικα όμως....ταμπλέτες-τζελάκια πχ. σχεδόν μισή τιμή απ'έξω.....

Επεξεργάσθηκε από TL748, 01 Σεπτέμβριος 2016 - 12:21 μμ.

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Τα τζελακια που είναι μισή τιμή απ έξω έχουν πολύ κοντινές ημερομηνίες λήξης....
Οι μπάρες όχι........ Για high 5 μιλάω.

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.893 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Είχα πάρει κουτί με 20 τζελάκια στα 10 ευρώ με λήξη μετά από 5-6 μήνες αν θυμάμαι καλά.

Πόσο θα τα κρατήσεις;

Οι ταμπλέτες στα 4-4.50 ευρώ.

Πάντα για high 5.

Επεξεργάσθηκε από TL748, 01 Σεπτέμβριος 2016 - 01:16 μμ.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Η Campy ήταν κλειστή όλο τον Αυγουστο. Περιμένουμε παραλαβές μέσα στον Σεπτέμβριο. Κέντρο φυσικά επιλέγεις ότι θες. Υπάρχουν τα πάντα.

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Ποιο γρήγορα εληγαν μια παρτίδα που είχα πάρει..... Μπορεί να έτυχε....

Spartiatis

Spartiatis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 780 Δημοσιεύσεις
Παιδιά η ημερομηνία που γράφει πάνω μαζί είναι λήξης ή παραγωγής? Γιατί έχει και κάτι γράμματα αριστερά δεξιά. Που γράφει την λήξη το high5 energygel???

Nostromos

Nostromos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.277 Δημοσιεύσεις
Στο κουτί με μεγάλα γράμματα σε ένα ασπρο πλαίσιο......
  • Spartiatis του αρέσει

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την γνώμη μου για το cyclist. Θα ήθελα να αναφέρω  την γνώμη μου αφού πλέον έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη μιας και έχω επισκευθεί και δεχτεί τις υπηρεσίες του cyclist πλέον αρκετές φορές.

Μιας και ήρθα πρόσφατα στην Αθήνα από Κρήτη και δεν είχα ιδέα τι κινείται στην ποδηλατική αγορά της Αττικής παρά μόνο ότι έχω διαβάσει από το ίντερνετ, και μιας στο ποδήλατο μου έχω campagnolo groupset επέλεξα τις υπηρεσίες του cyclist μιας και είναι αντιπρόσωπος της campagnolo και μιας και έχω διαβάσει τόσα πολλά θετικά σχόλια στο ιντερνετ.

Γενικά με τους μαστόρους καθε είδος είτε είναι αυτοκινήτων είτε είναι ποδηλάτων είτε ότιδηποτε άλλο είμαι πάρα πολυ δύσπιστος λόγο παλαιότερης εμπειρίας. Από το cyclist είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες που έχω δεχτεί ως τώρα(κάποιες από αυτές ήταν μάλιστα και εντελώς δωρεάν και τους ευχαριστώ πάρα πολύ) με μία μικρή εξαίρεση στην ρύθμιση των ταχυτήτων που πάντα αφού το παραλαμβάνω μου βγαίνει η αλυσίδα με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να ρυθμίζω τις ταχύτητες εγώ από την αρχή στο σπίτι με βάση τον technical manual της campagnolo. Κατά τα άλλα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες τους και ειδικότερα όσον αφορά την εξυπηρέτηση και την φιλικότητα την οποια δείχνουν τα παιδιά εκεί πέρα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανέναν πρόβλημα ούτε από τα προιόντα που έχω προμηθευτεί από εκεί ως τώρα μιας και είναι άριστης ποιότητας.

Τα αρνητικά μου σχόλια εχουν να κάνουν όσον αφορά την ποικιλία προιόντων (και κατεπεκταση των τιμών) που δεν διαθέτει το cyclist. Και διαβάζοντας το forum διαπιστώνω ότι από χρόνο σε χρόνο αυτή η ποικιλία όλο και μειώνεται καθώς τείνει να γίνει αντιπρόσωπος αποκλειστικά και μόνο της Trek (και κατ' επεκταση και της bontrager). Για παράδειγμα ενω αντιπροσώπευαι την Orbea , την etxeondo κλπ  πλέον δεν αντιπροσωπεύονται. Στο site φαίνεται να υπάρχει μόνο ότι έχει απομείνει σε stock από προηγούμενες παραγγελίες και μόνο bontrager και Trek. Δεν λέω και τα άλλα ποδηλατικά μαγαζιά και οι περισσότερες επιχειρίσεις πλέον λειτουργούν με παρόμοιο τρόπο λόγο οικονομικής κρίσης αλλά αυτό δεν το θεωρώ λύση για την έξοδο του προβλήματος. Αυτό προσωπικά εμένα με κάνει να αναζητώ προιόντα σε άλλα καταστήματα και κυρίως από εξωτερικό που μπορώ να βρω μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερα value for money προιόντα.  Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι λοιπόν ότι ο κόσμος στις περισσότερες περιπτώσεις δεν βρίσκει αυτά που θέλει να ψωνίσει από το cyclist και στις περισσότερες φορές συμφέρει πολύ περισσότερο ακόμα και η παραγγελία από το εξωτερικό αφού ακόμη και μαζί με τα μεταφορικά το τελικό κόστος είναι αρκετά πιο μικρό... Και στην τελική γιατί να αγοράσω κάτι κατα παραγγελία και να μην το αγοράσω απευθείας από το εξωτερικό που θα το βρω και φτηνότερο?

• George_M και Dimsabas αρέσει

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.415 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

Και στην τελική γιατί να αγοράσω κάτι κατα παραγγελία και να μην το αγοράσω απευθείας από το εξωτερικό που θα το βρω και φτηνότερο?

Αυτό το έχω δει και έξω. Σου έχει ο άλλος 5 μοντέλα και σου λέει ότι τα υπόλοιπα μπορεί να τα παραγγείλει για να τα δεις/δοκιμάσεις.

Το ίδιο όμως σου προσφέρει και ένα online shop με τσάμπα έξοδα επιστροφής. Ίσως το μοντέλο του eshop να είναι ακόμα πιο ευέλικτο επειδή ψωνίζεις 2-3 διαφορετικά προϊόντα ίδιας κατηγορίας από διαφορετικές μάρκες (ακόμα και διαφορετικά eshop) και στο τέλος αποφασίζεις ποιο θα κρατήσεις και ποιο θα επιστρέψεις.

Καλώς ή κακώς πρέπει να επαναπροσδιορίσουν τα φυσικά καταστήματα τον λόγο ύπαρξής τους και την θέση τους στην αγορά και να χτυπήσουν εκεί που είναι δυνατά (δλδ στην επαφή με τον πελάτη).

• dimis7, Dimsabas και pidis1 αρέσει

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Και στην τελική γιατί να αγοράσω κάτι κατα παραγγελία και να μην το αγοράσω απευθείας από το εξωτερικό που θα το βρω και φτηνότερο?

Αυτό το έχω δει και έξω. Σου έχει ο άλλος 5 μοντέλα και σου λέει ότι τα υπόλοιπα μπορεί να τα παραγγείλει για να τα δεις/δοκιμάσεις.

Το ίδιο όμως σου προσφέρει και ένα online shop με τσάμπα έξοδα επιστροφής. Ίσως το μοντέλο του eshop να είναι ακόμα πιο ευέλικτο επειδή ψωνίζεις 2-3 διαφορετικά προϊόντα ίδιας κατηγορίας από διαφορετικές μάρκες (ακόμα και διαφορετικά eshop) και στο τέλος αποφασίζεις ποιο θα κρατήσεις και ποιο θα επιστρέψεις.

Καλώς ή κακώς πρέπει να επαναπροσδιορίσουν τα φυσικά καταστήματα τον λόγο ύπαρξής τους και την θέση τους στην αγορά και να χτυπήσουν εκεί που είναι δυνατά (δλδ στην επαφή με τον πελάτη).

Προφανώς ήθελα να επικεντρωθώ στο eshop του cyclist  και όχι τόσο σαν φυσικό κατάστημα αναφέρωντας για την ποικιλία των προιόντων. Αλλά ακόμη και σαν φυσικό κατάστημα θα έπρεπε να έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία για τον εξής λόγο. Σε ένα κατάστημα πηγαίνεις για να ψάξεις , να δείς να δοκιμάσεις και στο τέλος να αγοράσεις αυτό που σου ταιριάζει και σου αρέσει περισσότερο. Επομένως αν δεν έχει ποικιλία το κατάστημα τότε δεν έχει κανένα νόημα να πας στο συγκεκριμένο κατάστημα και όχι σε κάποιο άλλο με μεγαλύτερη ποικιλία που συνεπάγεται και μεγαλύτερη ποικιλία στις τιμές. Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα αλλά ακόμα και εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν πλέον αρκετά καταστήματα με πολύ περισσότερη ποικιλία στα προιόντα τους. Πως περιμένει ο κόσμος να αγοράσει προιόντα εφόσον δεν έχει προιόντα να πουλήσει. Όσον αφορά τα κατα παραγγελία προιόντα είναι απλά ένα τρικ για να εξυπηρετήσεις τον πελάτη σου και στην περίπτωση που έχει ακριβά μεταφορικά να ρίξεις το κόστο τους αν γίνει μαζική παραγγελία. Όμως τι το χρειάζομαι το cyclist να μου παραγγέλνει τα προιόντα που θέλω εγώ και να μου τα φέρνει σε 2-3 βδομάδες όταν μπορώ να το βρώ και μόνος με ένα απλό search στο ίντερνετ και θα μου έρθει το πολύ σε 2 βδομάδες και το πιθανότερο και σε καλύτερη τιμή; Γιατί να πάω από το Ιλιον στον Χολαργό για να παραγγείλω κάτι ; Γκαβός είμαι και δεν μπορώ να το παραγγείλω από κάποιο άλλο eshop απευθείας από το σπίτι μου; Γενικά αυτό με τις παραγγελίες δεν είναι λύση. Είναι απλά μία εξυπηρετηση που γίνεται λόγο μαζικής παραγγελίας για να έχει ο πελάτης χαμηλότερα μεταφορικά έξοδα καθώς και για να μην stockαρεις την αποθήκη σου με προιόντα που μπορεί να παραμείνουν και απούλητα.

Το κόλπο είναι να φέρεις value for money προιοντα που να έχουν και καλή ποιότητα και να είναι και φτηνά και όμορφα που να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα τα πουλήσεις. Φαίρνοντας τα πιο top προιόντα στοχεύεις στους ψαγμένους λεφτάδες που θέλουν μόνο τα καλύτερα και τα high end που όμως είναι πανάκριβα καi μετά από σύντομο χρονικό διάστημα λόγο εξέλιξης δεν είναι πλέον τοπ και άρα δεν θα προτειμούνται από τους ψαγμένους αλλά ούτε και από τους απλούς πελάτες λόγο κόστους. Και τότε σου μένουν stock και δεν μπορείς να τα πουλήσεις με τίποτα και σε ζημιώνουν. Σίγουρα χρειάζονται και τα top High end αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες ή ακόμα και μόνο κατόπιν παραγγελίας για τους πολύ ψαγμένους όπως είπαμε .

• paris.gr και k.giotis αρέσει

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.415 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

Γιατί να πάω από το Ιλιον στον Χολαργό για να παραγγείλω κάτι ; Γκαβός είμαι και δεν μπορώ να το παραγγείλω από κάποιο άλλο eshop απευθείας από το σπίτι μου;

Αν και δεν έχω ιδέα από το cyclist (δεν έχω περάσει ποτέ μια που δε μένω πια Ελλάδα), αυτό είναι και το δικό μου point.

Ο μόνος λόγος για να επισκεφθώ ένα κατάστημα είναι η ποικιλία σε πράγματα που θα δω από κοντά αλλά και η συζήτηση με τον πωλητή (αν τον θεωρώ σοβαρό και όχι πλασιέ).

Μια έξυπνη ιδέα που την βλέπω να την κάνουν κάποιοι είναι να πουλάνε υπηρεσίες και να μετακυλούν τα λειτουργικά τους έξοδα εκεί.

Για να είμαι πιο αναλυτικός. Το φυσικό κατάστημα έχει κάποια λειτουργικά έξοδα που δεν έχει ένα eshop (ακόμα και με τις free επιστροφές κλπ). Αυτά δεν είναι ανάγκη να μπαίνουν όλα ως καπέλο στα προϊόντα που πωλούνται αλλά μπορούν να βγαίνουν και από δραστηριότητες.

Γιατί ένα μεγάλο ποδηλατάδικο να μην διοργανώνει και εξορμήσεις τα ΣΚ ή τριήμερα (με διαμονή & διατροφή); Γιατί να μην διοργανώνει σεμινάρια ποδηλασίας; Γιατί να μην οργανώνει προπονήσεις ποδηλασίας; Γιατί να μην νοικιάζει και ορισμένα από τα ποδήλατά του για τέτοια event κλπ; Με το ανάλογο (λογικό) κόστος για τους συμμετέχοντες φυσικά.

Μετακυλώντας το λειτουργικό κόστος στα παραπάνω κάνεις τα προϊόντα σου πιο φθηνά. Ίσως να καταφέρεις να έχεις προϊόντα σε συγκρίσιμες τιμές με ένα eshop και να πουλάς και μεταχειρισμένα ποδήλατα σε σωστές τιμές (κάτω από το 50% της αρχικής τιμής) χωρίς να αγκομαχάς.

Κανένας φυσιολογικός πελάτης δεν θα πάει σε eshop αν ξέρει ότι σε εσένα θα βρει ποικιλία, μια λογική συμβουλή και τιμές έως και 20% πάνω από το eshop.

υγ: αυτά είναι προβλήματα όχι της ελληνικής αγοράς ποδηλάτου αλλά και άλλων ευρωπαϊκών χωρών που έχω επισκεφθεί.

Επεξεργάσθηκε από ThouVou, 03 Νοέμβριος 2016 - 12:10 πμ.

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Επίσης από τον αριθμό των πωλήσεων που κάνεις εξαρτάται και το πόσο φτηνά θα κλείσεις τα προιόντα σου από τους προμηθευτές σου. Γενικά είναι καλή η ιδέα να προσπαθήσεις να έχεις έσοδα από άλλες δραστηριότητες ώστε να έχεις άνεση μετά να ρίξεις τις τιμές στα προιόντα σου.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.450 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Φίλε μου σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια και για τον κόπο που έκανες να εκφραστείς για μας και να γράψεις τις απόψεις σου. 

Αναφορικά με το σχόλιό σου για τη μεγάλη ποικιλία κλπ. θα ήθελα να σου πω ότι όλοι θα θέλαμε και περισσότερο εμείς, πίστεψέ με, να διαθέταμε τεράστια ποικιλία σε προϊόντα σε όλα τα είδη. Δυστυχώς όμως, αυτό πλέον δεν είναι δυνατόν για δύο κυρίως λόγους.

Ο πρώτος έχει να κάνει με την γενικότερη οικονομική κατάσταση στη χώρα μας, που περιορίζει το εμπόριο στα απολύτως απαραίτητα για επιβίωση μιας επιχείρησης λόγω των capital controls, της έλλειψης τραπεζικής χρηματοδότησης και της μείωσης της αγοραστικής δύναμης του καταναλωτή που καθιστούν ανέφικτο τον στόχο της μεγάλης αποθήκης και του πολύ μεγάλου στοκ.

Ο δεύτερος έχει να κάνει με το είδος που εμπορευόμαστε και τον αριθμό των καταναλωτών που ασχολούνται με αυτό. Δυστυχώς η χρήση του ποδηλάτου στην Ελλάδα είναι σε πολύ βασικό επίπεδο και μετά την άνοδο του 2010-2013 η ζήτηση γα ποδηλατικά αγαθά όλο και μειώνεται για να ισορροπήσει πάλι στα επίπεδα του 2006-2007 γεγονός που καθιστά απαγορευτική την ύπαρξη μεγάλης ποικιλίας σε είδη που κινούνται με πολύ αργό ρυθμό. Όλοι θα θέλαμε να είχαμε 150 διαφορετικά μοντέλα ποδηλάτων σε όλα τα μεγέθη. Κάποτε το είχαμε καταφέρει. Όταν όμως πουλάς μερικές δεκάδες ποδήλατα το μήνα στην καλύτερη των περιπτώσεων, δεν μπορείς να διατηρήσεις και να επιβιώσεις με μια ακίνητη αποθήκη.

Η επιλογή μας λοιπόν έχει να κάνει με "λίγα και καλά", από όλη την γκάμα σε είδη που κινούνται και για τα υπόλοιπα η δυνατότητα παραγγελίας, ιδιαίτερα σε πιο ακριβά μοντέλα με παράδοση σε 10 μέρες περίπου στην χειρότερη περίπτωση. Η μείωση των εταιριών είναι σύμφωνη με αυτή την πρακτική καθώς η ύπαρξη πολλών διαφορετικών προϊόντων της ίδιας κατηγορίας δεν μπορεί να υποστηριχθεί ούτε από την δική μας ρευστότητα ούτε από την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή αυτή τη στιγμή.

Αναφορικά με τις εταιρίες που αναφέρεις να σου πω ότι η Orbea εδώ και ένα χρόνο δεν αντιπροσωπεύεται από εμάς και η κατεύθυνσή μας είναι στην πλήρη παροχή των προϊόντων Trek-Bontrager στα πρότυπα των αντίστοιχων καταστημάτων του εξωτερικού μιας και το επίπεδο των προϊόντων ΄της εταιρίας έχει πλέον φτάσει την κορυφή και μιλάμε για την μεγαλύτερη εταιρία στον κόσμο. Η εταιρία αυτή μαζί με Camganolo, Topeak, Shimano, Orient, Jagwire, Fulcrum είναι μερικές από αυτές που είναι αναγκαίες για να βρει κανείς ότι χρειαστεί. Για περισσότερες επιλογές μπορεί να επισκεφθεί και άλλα καταστήματα που έχουν άλλες μάρκες και να επιλέξει. 

Αναφορικά με τις τιμές μας είναι στα επίπεδα των ευρωπαϊκών καταστημάτων σε όλο το φάσμα, παρότι εδώ η φορολογία, οι δασμοί και οι ασφαλιστικές εισφορές αλλά και τα μεταφορικά από την κεντρική ευρώπη "τρωνε" το κέρδος μας ρίχοντάς το σε πολύ πολύ μικρά ποσοστά. 

Αυτή είναι και η γενικότερη εικόνα, δυστυχώς, όχι μόνο στον ποδηλατικό κλάδο αυτά τα χρόνια στη χώρα μας. Ελπίζουμε όλοι στη βελτίωση και την αλλαγή κάποια στιγμή.

• Ο/Η George K., pcstratos1, tasakos και 8 άλλοι τους αρέσει αυτό

TL748

TL748

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.893 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλάνδρι

Τουλάχιστον για Trek απ'ότι ξέρω δεν μπορείς να πάρεις απ'έξω και οι τιμές είναι ίδιες.

Δεν μιλάω για προσφορές τέλος του χρόνου.

Επίσης έχεις και όλη την υποστήριξη,τεχνογνωσία,σωστό μέγεθος κλπ. 

Επεξεργάσθηκε από TL748, 03 Νοέμβριος 2016 - 10:16 πμ.

• Takxu του αρέσει