Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Πείτε τη γνώμη σας για το Cyclist.gr

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
244 απαντήσεις στο θέμα

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις
και η κατεύθυνσή μας είναι στην πλήρη παροχή των προϊόντων Trek-Bontrager στα πρότυπα των αντίστοιχων καταστημάτων του εξωτερικού μιας και το επίπεδο των προϊόντων ΄της εταιρίας έχει πλέον φτάσει την κορυφή και μιλάμε για την μεγαλύτερη εταιρία στον κόσμο

Είναι μία εκ των κορυφαίων δεν λέω. Στα δικά σας μάτια μπορεί να είναι η κορυφαία και είναι προφανέστατο αυτό. Αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω σε αυτό. Υπάρχουν καλύτερες (και αν όχι καλύτερες εξίσου καλές) εταιρίες σε διάφορους τομείς που κάποιες από αυτές και εσείς οι ίδιοι τις αντιπροσωπεύατε. Για παράδειγμα η Fizik για τις σέλες , η etxeondo,endura στον ρουχισμό, η Topeak σε πολυεργαλεία, η Lezyne σε φώτα, η continental σε ελαστικά , η Zipp ή η dt swiss  στους τροχούς, η Abus για τις κλειδαριές, shimano-Retul στο bike fitting και μπορώ να σκεφτώ και τόσες άλλες. Ακόμη και στα ποδήλατα η pinarello , specialized,cervelo,Look,Cinelli, θεωρούνται από πάρα πολλούς καλύτερες επιλογές(αυτό δείχνουν και τα αποτελέσματα των αγώνων αν μπορείτε να το κρίνετε και έτσι)...  Γενικά οι παραπάνω εταιρίες που ανέφερα είναι πολύ μεγάλα ονόματα στον κλάδο της ποδηλασίας και δεν τίθεται θέμα αμφισβήτηση τους. Οπότε θεωρώ είναι ασφαλής επιλογές για να τους προμηθευεστε.

Εσείς σαν κατάστημα γιατί έχετε κολήσει στην Trek και στην Βontrager; Δεν θέλω να μπω στα διοικητικά σας και δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει τι κέρδος έχετε από την συμφωνία σας με την Trek αλλά θεωρώ ότι και λόγο των μεταφορικών από την Αμερική στην Ελλάδα θα έχετε παραπάνω έξοδα στα μεταφορικά τα οποία ίσως και να σας απόφεραν κέρδος αν προμηθευόσασταν από κάποια εταιρία εντός Ευρωπαικής Ένωσης.  Προφανώς θα ποντάρετε στην αποκλειστικότητα της αντιπροσωπίας που έχετε ή ίσως και να έχετε περιορισμούς από την ίδια την Trek-Bontrager για τους προμηθευτές σας αλλά θεωρώ ότι χάνεται ένα σημαντικά μεγάλο μέρος πελατών εξαιτίας αυτών των επιλογών. Και δεν λέω να σταματήσετε να προμηθεύεστε την trek-Bontrager γιατί ασφαλώς και πρέπει να παραμείνει κάποιος αντιπρόσωπος και για αυτές τις μάρκες (όπως και για την Orbea που τώρα δεν αντιπροσωπεύεται από όσο ξέρω από κανέναν) και ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς και την αντιπροσωπεύετε απλά ξαναλέω ότι θεωρώ πως θα έπρεπε να έχετε περισσότερη ποικιλία γενικά για να έχετε και περισσότερη πελατεία... Γιατί ο πελάτης αν δεν βρεί αυτό που θέλει την πρώτη φόρα δεν το βρεί ούτε την δεύτερη ούτε την τρίτη τότε τον χάσατε...

Αυτή είναι η άποψη μου και συγνώμη αν κάνω λάθος σε όλα αυτά και συγνώμη που γίνομαι τόσο αδιάκριτος και τα λέω λίγο έξω από τα δόντια.. Απλά επειδή είμαι πελάτης σας θα ήθελα και περισσότερη ποικιλία από το μαγαζί σας διαφορετικά το πιθανότερο να με χάσετε από πελάτη σας... Και προσθεού χωρίς παρεξήγηση εσάς και τους πελάτες σας προσπαθώ αν ωφελείσω με όλη αυτή την κουβέντα...

Επεξεργάσθηκε από mangelasakis, 03 Νοέμβριος 2016 - 04:00 μμ.

nilaz

nilaz

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.464 Δημοσιεύσεις
Αν βρείς αντιπρόσωπο να πουλάει στο ίδιο μαγαζί BMW, MERCEDES, AUDI, FERRARI, FIAT, LADA, NISSAN πες μου που είναι ώστε την επόμενη φορά να πάω εκεί.

Από το ποστ σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ακόμα ξεκάθαρη εικόνα τι σημαίνει αντιπροσωπεία και Ίσως κρίνεις με τα μικρά μαγαζιά της επαρχίας που μπορούν να από αγοράζουν χονδρική ότι θέλουν από όποιον αντιπρόσωπο θέλουν Κ να λένε ότι έχουν ποικιλία.
  • Ο/Η Takxu, pcstratos1, tasakos και 5 άλλοι τους αρέσει αυτό

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.449 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Δεν είπα ότι είναι η κορυφαία. Είπα ότι είναι η μεγαλύτερη, που ισχύει μαζί με την Specialized. Από εκεί και πέρα το θέμα αντιπρόσωπος, το ξεκαθαρίζει ο Νιλαζ πιο πάνω.
Να είσαι καλά για το ενδιαφέρον. Ελπίζω να ήμουν κατανοητός στο ποστ μου.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • AS32 του αρέσει

alex91

alex91

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 561 Δημοσιεύσεις

Γιατί να πάω από το Ιλιον στον Χολαργό για να παραγγείλω κάτι ; Γκαβός είμαι και δεν μπορώ να το παραγγείλω από κάποιο άλλο eshop απευθείας από το σπίτι μου;

Αν και δεν έχω ιδέα από το cyclist (δεν έχω περάσει ποτέ μια που δε μένω πια Ελλάδα), αυτό είναι και το δικό μου point.

Ο μόνος λόγος για να επισκεφθώ ένα κατάστημα είναι η ποικιλία σε πράγματα που θα δω από κοντά αλλά και η συζήτηση με τον πωλητή (αν τον θεωρώ σοβαρό και όχι πλασιέ).

Μια έξυπνη ιδέα που την βλέπω να την κάνουν κάποιοι είναι να πουλάνε υπηρεσίες και να μετακυλούν τα λειτουργικά τους έξοδα εκεί.

Για να είμαι πιο αναλυτικός. Το φυσικό κατάστημα έχει κάποια λειτουργικά έξοδα που δεν έχει ένα eshop (ακόμα και με τις free επιστροφές κλπ). Αυτά δεν είναι ανάγκη να μπαίνουν όλα ως καπέλο στα προϊόντα που πωλούνται αλλά μπορούν να βγαίνουν και από δραστηριότητες.

Γιατί ένα μεγάλο ποδηλατάδικο να μην διοργανώνει και εξορμήσεις τα ΣΚ ή τριήμερα (με διαμονή & διατροφή); Γιατί να μην διοργανώνει σεμινάρια ποδηλασίας; Γιατί να μην οργανώνει προπονήσεις ποδηλασίας; Γιατί να μην νοικιάζει και ορισμένα από τα ποδήλατά του για τέτοια event κλπ; Με το ανάλογο (λογικό) κόστος για τους συμμετέχοντες φυσικά.

Μετακυλώντας το λειτουργικό κόστος στα παραπάνω κάνεις τα προϊόντα σου πιο φθηνά. Ίσως να καταφέρεις να έχεις προϊόντα σε συγκρίσιμες τιμές με ένα eshop και να πουλάς και μεταχειρισμένα ποδήλατα σε σωστές τιμές (κάτω από το 50% της αρχικής τιμής) χωρίς να αγκομαχάς.

Κανένας φυσιολογικός πελάτης δεν θα πάει σε eshop αν ξέρει ότι σε εσένα θα βρει ποικιλία, μια λογική συμβουλή και τιμές έως και 20% πάνω από το eshop.

υγ: αυτά είναι προβλήματα όχι της ελληνικής αγοράς ποδηλάτου αλλά και άλλων ευρωπαϊκών χωρών που έχω επισκεφθεί.

Αυτές τις προτάσεις που αναφέρεις για σεμινάρια εξορμήσεις κλπ τις κάνει το Cyclist και μάλιστα με πολυ μεγαλη επιτυχία θεωρώ. Αν παρατηρήσεις την συμμετοχή στους ΠροαCτιακους τα TWT (όταν ο καιρός ειναι καλός) θα δεις οτι αυτα γίνονται και με το παραπανω...στο θέμα σεμινάρια, έχουν γίνει παααρα πολλες φορες σεμινάρια και στο ιδιο το Cyclist για τεχνικές ποδηλασίας, διατροφή θέματα ρουχισμου, επισκευές ποδηλατου και πολλα αλλα που ξεχνάω, αλλά και εκτός Cyclist ο ιδιος ο Τακης έχει μιλήσει πολλές φορες στο Flamme Rouge. Και κάτι που άφηνω για το τέλος και είναι το πιο σημαντικό, είναι το Forum που κάτι αλλο στην Ελλάδα δεν υπάρχει με τετοια επισκεψιμότητα, όσον αφορά την ποδηλασία...

Αλλές δράσεις είναι η Ride που ειναι κάτι πρωτοπόρο και εξυπνο...

να φέρουν τόση ποικιλία ή ποσότητα όσο είχαν πχ πριν το 2010 και να τα σκοτώνουν στα bazaar  (γιατι αλλιώς δεν θα φύγουν όπως έχουμε καταντήσει εδώ) δεν έχει νοήμα...

Επεξεργάσθηκε από alex91, 03 Νοέμβριος 2016 - 05:53 μμ.

• Takxu του αρέσει

tasakos

tasakos

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 262 Δημοσιεύσεις

@mangelasakis

Αγαπητέ φίλε, 

δεν λειτουργούν έτσι τα πράγματα στην αγορά και δη στην σημερινή ελληνική πραγματικότητα.

Η δυνατότητα αποθήκευσης απεριόριστου στοκ σε προιόντα, δεν υπάρχει ούτε στα μεγάλα eshop γι αυτό και θα δεις διαθεσιμότητα μετά από μερικές ημέρες, πόσο μάλλον σε φυσικά καταστήματα και μάλιστα μικρομεσαίες ή μικρές επιχειρήσεις.

Αν το ζήτημα είναι να βρίσκουν διαθέσιμο άμεσα οι πελάτες αυτό που ψάχνουν, τότε ας μην αναρωτιόμαστε γιατί κλείνουν οι μικρές επιχειρήσεις και ενισχύονται όλο και περισσότερο τα μεγάλα τραστ. Δεν είναι ρεαλιστικά εφικτή η απεριόριστη ρευστότητα σε μια επιχείρηση και η δέσμευση αυτής σε τεράστιο στοκ, με δεδομένη την εξαιρετικά απρόβλεπτη τάση του καταναλωτικού κοινού -στην γενικότερη αστάθεια που όλοι βιώνουμε- . Αυτά φυσικά αν θέλουμε μια βιώσιμη επιχείρηση. Χωρίς "σφιχτή διαχείριση"  είναι νομοτελειακά βέβαιο οτι κανείς δεν μπορεί να επιβιώσει πλέον.

Ας έχουμε λοιπόν συναίσθηση των καιρών που διανύουμε και λίγη κατανόηση απέναντι στους λιγοστούς εναπομείναντες καλούς επαγγελματίες που προσπαθούν να επιβιώσουν και ας μην αναζητούμε το αδύνατο. 

Από την άλλη, όσο κι αν προσπαθήσει κανείς, πάντα θα υπάρχει κάποιος που δεν ικανοποιείται. 

Για μένα, η λύση βρίσκεται στην ανθρώπινη επαφή και επικοινωνία, στην παροχή υπηρεσίας και στο χτίσιμο προσωπικών σχέσεων που κανένα στοκ -όσο πλήρες και να είναι- δεν θα μπορέσει ποτέ να υποκαταστήσει.

• Ο/Η Takxu, pcstratos1, Dimsabas και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό

Όσοι μπορούν,κάνουν.
Όσοι δεν μπορούν,διδάσκουν.
Όσοι δεν μπορούν ούτε να διδάξουν,διοικούν!

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Καταρχήν το θέμα των εξωτερικών δραστηριοτήτων το ανέφερε άλλος χρήστης(Thouvou) και εξήγησε ότι αυτό το κάνουν σε καταστήματα στο εξωτερικό για να μαζεύουν πόρους ώστε να μπορούν να καλήψουν την χασούρα τους από το stock και τα απούλητα, καθώς και να διευκολυνθούν και να μπορέσουν να ρίξουν περισσότερο τις τιμές. Αλλά τονίζω αυτό το κάνουν με χρέωση(από ότι λέει ο χρήστης Thouvou) και όχι δωρεάν που από όσο ξέρω το κάνει το cyclist. Και απλά συμφώνησα με αυτή την ιδέα.

Τώρα το θέμα της αντιπροσωπίας γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει και απλά αν θέλετε μπορώ να σας αναφέρω δεκάδες μαγαζιά είτε eshop είτε φυσικά καταστήματα που προμηθεύονται παραπάνω από 2-3 μάρκες. Θέλετε να σας αναφέρω; Εγώ δεν έχω πρόβλημα.  Ακόμη και το cyclist είχε παραπάνω από 2 μάρκες μια φορά και έναν καιρό. Αυτά που λέτε  περι αντιπροσωπιών μου ακούγονται σαν δικαιολογίες μικρών παιδιών στα αυτιά μου... Βέβαια δεν είναι δικό μου το cyclist και προφανώς δεν θα αποφασίσω εγώ τι θα κάνει το cyclist. Απλά αναφέρω κάποιες αδυναμίες που έχω παρατηρήσει εγώ.   Σίγουρα είναι δύσκολα τα πραγματα στις μέρες μας αλλά το να αντιπροσωπεύεις μία και μόνο μάρκα και να στοχεύεις σε ένα συγκεκριμένο πελατολόγιο που του αρέσει η συγκεκριμένη μόνο μάρκα θεωρώ ότι το κάνει ακόμη δυσκολότερο.
Ας κάνει ένα γκαλοπ το cyclist εδώ στο δικό του κιόλας forum με μία ερώτηση του στυλ "τι μάρκες προτειμάτε για τον ποδηλατικό σας εξοπλισμό και ποιάς μάρκας τα ποδήλατα σας αρέσουν περισσότερο για να δούμε πόσοι από εμάς προτειμάνε Trek και Bontrager. Είμαι σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα είναι πολύ απογοητευτικά όσον αφορά την εταιρία που αντιπροσωπεύει το cylcist. Όχι γιατί είναι κακή η trek και η bontrager αλλά γιατί υπάρχουν τόσες άλλες εταιρίες που είτε έχουν αντίστοιχα ή και καλύτερα προιόντα και μεγαλύτερη ποικιλία είτε έχουν πιο όμορφα προιοντα κλπ.

Τελός πάντων δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν. Εγώ την γνώμη μου είπα όσον αφορά το cyclist φιλικά πάντα και καλοπροαίρετα με σκοπό να βοηθήσω με την κριτική μου. Αν θέλετε την δέχεστε αν δεν θέλετε δεν πειράζει. Πιστεύω όμως ότι και εσείς οι ίδιοι στο cyclist από τα λέγόμενα σας το παραδέχεστε ότι πλέον λόγο οικονομικής κρίσης δεν έχετε ούτε αρκετό stock ούτε ποικιλία στα προιόντα σας. Οπότε τι να λέω εγώ...

• nkar37 του αρέσει

k.giotis

k.giotis

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠαλαιό Φάληρο

Άστους να κάνουν τη δουλειά τους και συνέχισε να κάνεις εσύ τη δικιά σου και όλα θα πάνε καλά. 

Falling is just a change of view...

alex91

alex91

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 561 Δημοσιεύσεις

εγω πάντως όταν πάω στο μαγαζί μπαίνει ανθρωπος κάθε 5 λεπτα μέσα ή τελος πάντων πάντα υπάρχει κινητικότητα, που για ποδηλατικό καταστημα στην Ελλάδα είναι πολύ καλό..η αντιπροσωπία κυριως Τrek και Bontrager δίνει μια πιο official όψη...στο εξωτερικό απο οσο ξέρω ξερω υπάρχουν official μαγαζια Specy, bianchi, scott....

Ενας φίλος προσφατα εψαχνε αντιανεμικό και ειχε περάσει πρώτα απο cyclist ειχαμε δει μαζί ενα funkier γιλεκάκι. Πήγε και σε 2-3 αλλα των νοτίων προαστίων έπειτα και έκανε τελικα την βλακεία και πήρε κάτι που δεν ήταν ουτε κουρσαδικό με μανίκια που βγαινουν και φαρδιά γραμμή και ούτε σωστό σαν νούμερο (πολύ βαρύ σαν βάρος, πολυ ζεστό, σκουρο) πριν να το πάρει είχε αμφιβολίες λόγω χρωματος κυρίως, και ο πωλήτής του είπε: "δεν πειράζει που ειναι μαύρο ειναι καλυτερο για χειμώνα τραβάει και ζέστη, φωτάκι να σε βλεπουν δεν βάζεις?? " 

μετα το μετανιώσε που το πήρε και πήγε cyclist για το funkier όπου και το αγόρασε, του εκαναν ακόμα καλυτερη τιμη, ωραίο σαν κατασκευή τίμιο και σε βλέπουν στον δρόμο. Στο μαγαζί ήταν ο Πορτελάνος όπου του έδωσε το ΣΩΣΤΟ νουμερο και του εξήγησε ότι πρώτα ξεκινάς απο baseLayer και μετα πας στο αντιανεμικό. Κανείς δεν του είχε πει έστω μια κουβέντα περι ρουχισμού στα υπολοιπα μαγαζιά.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που δεν εχει ποικιλία αυτο το μαγαζί πραγματικά αδυνατώ...υπάρχει δλδ κανένα Praktiker μόνο με ποδηλατα με χιλιαδες τετραγωνικα??? 

τα συμπεράσματα δικά σας....

Επεξεργάσθηκε από alex91, 04 Νοέμβριος 2016 - 09:43 πμ.

• Dimsabas του αρέσει

nkar37

nkar37

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 123 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΥΜΗΤΤΟΣ

Μια άποψη είπε το παιδί. Δεν χρειάζεται να παραθέτει ο καθένας τις δικές του εμπειρίες για να τον αντικρούσει. Μα τι πράγμα είναι αυτό, φαντάσου να μην ήταν καλοπροαίρετος.

• paris.gr, Dimsabas και thimarian αρέσει

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που δεν εχει ποικιλία αυτο το μαγαζί πραγματικά αδυνατώ...υπάρχει δλδ κανένα Praktiker μόνο με ποδηλατα με χιλιαδες τετραγωνικα??? 

Σαν πελάτης δεν ζητάω ένα Praktiker μόνο με ποδήλατα. Ζητάω να έχει πχ 3-4 μάρκες ποδηλάτων ώστε να μπορώ να έχω και ένα μέτρο σύγκρισης όταν μπάινω μέσα στο κατάστημα και να μπορώ να συγκρίνω τα Trek με τα Orbea ώστε να αξιολογίσω και μόνος μου γιατί το ένα είναι πιο ακριβό από το άλλο.

Ζητάω να έχει 4-5 ποδηλατικά χειμερινά κολάν στο νούμερο μου ώστε να διαλέξω πιο από τα 4-5 μου αρέσει περισσότερο και πιο από αυτα μου ταιριάζει περισσότερο και στο σώμα μου αλλά και στα οικονομικά μου δεδομένα .Αλήθεια αυτή την στιγμή στο cyclist πόσα ανδρικά χειμερινά κολάν υπάρχουν σε XL μέγεθος; Για κάντε ένα search να δείτε. Μόνο ένα της Bontrager το οποίο στοιχίζει και 125 ευρω που με λιγότερα χρήματα εγω αγόρασα από το εξωτερικό μαζί με τα μεταφορικά ολόκληρο set  χειμερινών ρουχισμό (και jersey και κολαν) στα 118 ευρώ συνολικό κόστος. Στις αγγελίες εδώ το έχω το κολαν γιατί έκανα λάθος το μέγεθος (το οποίο όμως ήταν δικό μου λάθος) αν δεν με πιστεύετε. Και ναι πριν το παραγγείλω κοίταξα στο cyclist και δεν είχε τίποτα σε αντίστοιχη τιμή και στο μέγεθος μου αλλιώς θα το προτειμούσα για πολλους λόγους(και για να το στηρίξω σαν ελληνικό μαγαζί αλλά κυρίως γιατί θα το είχα την επόμενη μέρα στο σπίτι μου ενώ τώρα έκανε 2 βδομάδες να έρθει). Οπότε με έχασε από πελάτη του. 

Πριν από 1 και κάτι χρόνο έκανα ολική αναβάθμιση στο ποδήλατο μου στο cyclist (στα αρχεία τους θα το έχουν αν δεν με πιστεύουν).
Ήθελα να βάλω από shimano sora που είχε το ποδήλατο μου campagnolo veloce όλο το groupset όπως και καινούργιους τροχούς γιατί οι παλιοι δεν ήταν συμβατοί με campagnolo. Από το groupset της campagnolo δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα διαθέσιμο τότε οπότε αναγκάστικα και το αγόρασα από αλλού μιας και σαν ολόκληρο το groupset μου έκαναν και κάποια επιπλέον έκπτωση.  Τους τροχούς τους αγόρασα από το cyclist και αρχικά ήθελα τους fulcrum racing 5  αλλά ασφαλώς και δεν ήταν διαθέσιμοι και έβαλα τους campagnolo vento assymetric μιας και είχαν ένα τελευταίο ζευγάρι stock το οποίο και για αυτό δεν ήταν σίγουροι και μου είχε πει στην αρχή ο κύριος Πορτελάνος ότι δεν είχαν διαθέσιμους και με παρωτρυνε ή να τους παραγγείλουμε που θα έκαναν 2-3 βδομάδες να έρθουν ή να βάζαμε πιο ακριβούς στα 400+ ευρώ που δεν ήθελα να τα διαθέσω τόσα χρήματα ή αν τους έβρισκα να τους έπαιρνα από κάπου αλλου.  Τελικά βρίκα εγώ από το site τους ότι τους είχαν διαθέσιμους και μετά από πιο εκτενες ψάξιμο τους βρήκαν στην αποθήκη τους. Την αναβάθμιση την έκανα εκεί γιατί τους εμπιστεύομαι αλλά το groupset δεν το αγόρασα από εκεί (που στοίχισε πάνω απο 500 ευρώ) γιατί ασφαλώς και δεν το είχαν διαθέσιμο. Οπότε με έχασε και πάλι από πελάτη του.

Τώρα θέλω να αγοράσω άλλο ένα ζευγάρι χειμερινού ρουχισμού(κολαν και jersey). Τι έχει  να μου προσφέρει το cyclist σε μέγεθος XL για να ψωνίσω από εκεί;  Για πείτε μου; Εγώ δεν βρίσκω σε μια σχετικά νορμάλ τιμή που να μην ξεπερναει κατα πολυ τα 100 ευρώ. Όπως και θέλω να αγοράσω και ένα καλό ζευγάρι φώτα αλλά τα bontrager που έχει δεν μου γεμίζουν το μάτι και ειδικά στην τιμή τους. Το ίδιο και με σέλα που θέλω να αγοράσω και παρόλο που η bontrager δίνει 30 μέρες σε περιπτωση που δεν μου ταιριάζει ή δεν με βολεύει να την επιστρέψω που είναι μία πολύ καλή υπηρεσία αλλά εμφανισιακά και σαν όνομα η Bontrager στις σέλες δεν μου λένε κάτι.  Οπότε το πιθανότερο θα με χασει πάλι από πελάτη του.

Θα μπορούσα να αναφέρω πάρα πολλές περιπτώσεις που ενώ ήθελα κάτι το αγόρασα από κάπου αλλού επειδή το cyclist δεν έχει να μου προσφέρει αυτό που θέλω. Γενικά έχω ξοδέψει για το ποδήλατο μου πάνω από 2500 ευρώ τα τελευταία 2 χρόνια και από αυτά το cyclist έχει πάρει μόνο γύρω στα 600-700 ευρώ γιατί όπως καταλάβατε δεν είχε αυτά που ήθελα ή έστω κάποια αντίστοιχα σε παρόμοιες τιμές και ποιότητα με αυτά που αγόρασα. Εντάξει δεν έχω την απαίτηση να μου έχει τα πάντα αλλά από αυτά τα 30-40 πράγματα που έχω πάρει τα 20-25 τουλάχιστον θα μπορούσε να μου τα προσφέρει όπως μου τα πρόσφερε άλλο αντίστοιχο ελληνικό μάλιστα μαγαζί. 

Οπότε αν και το στήρίζω όσο μπορώ και το προτειμώ σαν κατάστημα και συνεχίζω να το προτειμώ από τα άλλα μαγαζιά της Αττικής (παρόλο την απόσταση που πρέπει να διανύσω για να πάω στον χολαργό από Πετρούπολη που λίγοι το κάνουν αυτό πιστεύω) λόγο κάποιων υπηρεσιών που προσφέρει και λογο αντιπροσωπίας campagnolo (που φοράει και το ποδήλατο μου) και λόγο της εξυπηρέτησης και του φόρουμ και και και... με έχει χάσει πολλές φορές από πελάτη του γιατί δεν έχει αυτά που θέλω. Και πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι πολλοί πελάτες στην θέση μου που δεν το προτειμάνε για τους ίδιους λόγους με εμένα και ελέω μόνο Trek και Bontrager.

Αυτό είναι το point και εκεί θέλω να καταλήξω για αυτό κάνω όλη αυτή την συζήτηση. Δεν ξανά αναφέρω κάτι πιστεύω ότι η γνώμη μου είναι σαφής και με επιχειρήματα και με παραδείγματα από την προσωπική μου εμπειρία και όλα όσα έχω αναφέρει είναι αλήθειες. Τώρα αν κάποιοι επιμένουν ότι το cyclist έχει ποικιλία και stock τι να πώ... Μάλλον κοιτάζω διαφορετικό site και πηγαίνω σε διαφορετικό κατάστημα.

Επεξεργάσθηκε από mangelasakis, 04 Νοέμβριος 2016 - 11:49 πμ.

• pngts του αρέσει

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

Σαν πελάτης δεν ζητάω ένα Praktiker μόνο με ποδήλατα. Ζητάω να έχει πχ 3-4 μάρκες ποδηλάτων ώστε να μπορώ να έχω και ένα μέτρο σύγκρισης όταν μπάινω μέσα στο κατάστημα και να μπορώ να συγκρίνω τα Trek με τα Orbea ώστε να αξιολογίσω και μόνος μου γιατί το ένα είναι πιο ακριβό από το άλλο.

Ζητάω να έχει 4-5 ποδηλατικά χειμερινά κολάν στο νούμερο μου ώστε να διαλέξω πιο από τα 4-5 μου αρέσει περισσότερο και πιο από αυτα μου ταιριάζει περισσότερο και στο σώμα μου αλλά και στα οικονομικά μου δεδομένα .Αλήθεια αυτή την στιγμή στο cyclist πόσα ανδρικά χειμερινά κολάν υπάρχουν σε XL μέγεθος; Για κάντε ένα search να δείτε. Μόνο ένα της Bontrager το οποίο στοιχίζει και 125 ευρω που με λιγότερα χρήματα εγω αγόρασα από το εξωτερικό μαζί με τα μεταφορικά ολόκληρο set  χειμερινών ρουχισμό (και jersey και κολαν) στα 118 ευρώ συνολικό κόστος. Στις αγγελίες εδώ το έχω το κολαν γιατί έκανα λάθος το μέγεθος (το οποίο όμως ήταν δικό μου λάθος) αν δεν με πιστεύετε. Και ναι πριν το παραγγείλω κοίταξα στο cyclist και δεν είχε τίποτα σε αντίστοιχη τιμή και στο μέγεθος μου αλλιώς θα το προτειμούσα για πολλους λόγους(και για να το στηρίξω σαν ελληνικό μαγαζί αλλά κυρίως γιατί θα το είχα την επόμενη μέρα στο σπίτι μου ενώ τώρα έκανε 2 βδομάδες να έρθει). Οπότε με έχασε από πελάτη του.  Αυτό είναι το point και εκεί θέλω να καταλήξω για αυτό κάνω όλη αυτή την συζήτηση.

Τώρα θέλω να αγοράσω άλλο ένα ζευγάρι χειμερινού ρουχισμού(κολαν και jersey). Τι έχει  να μου προσφέρει το cyclist σε μέγεθος XL για να ψωνίσω από εκεί;  Για πείτε μου;

Όταν φίλε μου καλοπροαίρετα συγκρίνεις το Cyclist με ένα internetομάγαζο του εξωτερικού που προφανώς απευθύνετε στη παγκόζμια αγορά, καλοπροαίρετα πάντα, ζεις σε εικονική πραγματικότητα, κάτι σαν animation, στο κόσμο του Γκούφι ένα πράγμα να πούμε!

Καλοπροαίρετα πάντα σου μιλώ και ως ένας επιχειρηματίας που βιώνω τα τελευταία πέντε χρόνια εδώ στη πατρίδα μας τον αργό θάνατο.....

Γνωρίζεις ότι υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό εναπομείναντων επιχειρήσεων όπου υπολειτουργούν, δημιουργούν χρέη, και δυστυχώς είναι εγκλωβισμένες σε αυτή τη τραγική κατάσταση για να βγάζουν τα προς το ζην;

Καλοπροαίρετα πάντα!

• Takxu, tasakos και alex91 αρέσει

k.giotis

k.giotis

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠαλαιό Φάληρο

Φίλε δεν είμαι πελάτης του Cyclist αλλά στην πιάτσα μόνο καλά λόγια ακούω και είναι απο τα λίγα μαγαζιά που ο ιδιοκτήτης του είναι ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ. Αυτά παίζουν πιο σημαντικό ρόλο απο το να έχει ένα μαγαζί 4-5 χειμερινά κολάν. Ούτε στο μαγαζί που ψωνίζω εγώ έχουν 4-5 χειμερινά κολάν. Ακόμα και τα μαγαζιά που είναι supoer market δεν έχουν τέτοια ποικιλία. Δε το σηκώνει η αγορά πια.

RockaRolla

RockaRolla

Ble Cycling Club

• Cyclist Friends
  • 3.576 Δημοσιεύσεις

Φίλε δεν είμαι πελάτης του Cyclist αλλά στην πιάτσα μόνο καλά λόγια ακούω και είναι απο τα λίγα μαγαζιά που ο ιδιοκτήτης του είναι ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ. Αυτά παίζουν πιο σημαντικό ρόλο απο το να έχει ένα μαγαζί 4-5 χειμερινά κολάν. Ούτε στο μαγαζί που ψωνίζω εγώ έχουν 4-5 χειμερινά κολάν. Ακόμα και τα μαγαζιά που είναι supoer market δεν έχουν τέτοια ποικιλία. Δε το σηκώνει η αγορά πια.

χαχαχα... ΣΩΣΤΟΣ...

Αλλά εδώ το "μυστικό της επιτυχίας" είναι ακόμα πιο μεγάλο και με πολλές πλευρές...

Δεν είναι μόνο το μαγαζί, ο ιδιοκτήτης και οι άνθρωποι μέσα που είναι ποδηλάτες. Είναι όλη η νοοτροπία που έχει αναπτυχθεί και που έχει μεταφερθεί και προς τα έξω - σε εμάς, το αγοραστικό κοινό.

Το έχω γράψει πολλές φορές. Είναι από τα πολύ λίγα καταστήματα (το μοναδικό ποδηλατάδικο) που δεν περιμένει τον πελάτη στη γωνία. Στην ουσία ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥ, εδώ και πολλά χρόνια, με πολύ πιασάρικες και πανέξυπνες κινήσεις.

...και όχι μόνο το φτιάχνει.... το διαμορφώνει κιόλας..... ακόμα πιο δύκολο....(*)

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

.

.

.

.

.

.

.

.

(*) δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί ίσως φανεί σαν "αρνητικό" ότι γράψω. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Προσωπικά, χρωστώ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ, το ότι κόλλησα το μικρόβιο της ποδηλασίας, στον Τάκη και στην παρέα του.

• Ο/Η Takxu, pilot415, George K. και άλλος 1r τους αρέσει αυτό
Vive la Velorution ! [...έχω και tandem, πάμε μια βόλτα?...]

vaggos

vaggos

..και τα πετάλια μέσα!!!

• Cyclist Friends
  • 1.952 Δημοσιεύσεις
  • Τοποθεσία-

Σε πολλά καταστήματα ο ιδιοκτήτης + εργαζομενοι  είναι και ποδηλάτες πάντως.

Η δική μου εμπειρία συνολικά μετά το cyclist της Βάρης 2009 που ήταν όλα κομπλέ, δεν ήταν η τέλεια. Κάποια προβληματάκια στο σέρβις αλλά το υπερκαλύπτανε κάποια άτομα που κάνουν την διαφορά με την καλή τους συμπεριφορά και προθυμία να βοηθάνε. Το 2016 όμως απογοητεύτικα παρόλο που το προτίμησα για το σύνολο των αγορών (ρούχα, εξοπλισμο, σερβις). Ανθρώπινα λάθη ναι, αλλά όταν είναι συνεχόμενα υπάρχει πρόβλημα.

Επεξεργάσθηκε από vaggos, 04 Νοέμβριος 2016 - 11:53 πμ.

• Dimsabas και pngts αρέσει
Υπάρχουν δύο τύποι πόνου σε αυτόν τον κόσμο: Πόνος που σε πονάει, και πόνος που σε αλλάζει!

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.415 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

Ζητάω να έχει 4-5 ποδηλατικά χειμερινά κολάν στο νούμερο μου ώστε να διαλέξω πιο από τα 4-5 μου αρέσει περισσότερο και πιο από αυτα μου ταιριάζει περισσότερο και στο σώμα μου αλλά και στα οικονομικά μου δεδομένα .Αλήθεια αυτή την στιγμή στο cyclist πόσα ανδρικά χειμερινά κολάν υπάρχουν σε XL μέγεθος; Για κάντε ένα search να δείτε. Μόνο ένα της Bontrager το οποίο στοιχίζει και 125 ευρω που με λιγότερα χρήματα εγω αγόρασα από το εξωτερικό μαζί με τα μεταφορικά ολόκληρο set  χειμερινών ρουχισμό (και jersey και κολαν) στα 118 ευρώ συνολικό κόστος. Στις αγγελίες εδώ το έχω το κολαν γιατί έκανα λάθος το μέγεθος (το οποίο όμως ήταν δικό μου λάθος) αν δεν με πιστεύετε. Και ναι πριν το παραγγείλω κοίταξα στο cyclist και δεν είχε τίποτα σε αντίστοιχη τιμή και στο μέγεθος μου αλλιώς θα το προτειμούσα για πολλους λόγους(και για να το στηρίξω σαν ελληνικό μαγαζί αλλά κυρίως γιατί θα το είχα την επόμενη μέρα στο σπίτι μου ενώ τώρα έκανε 2 βδομάδες να έρθει). Οπότε με έχασε από πελάτη του.  Αυτό είναι το point και εκεί θέλω να καταλήξω για αυτό κάνω όλη αυτή την συζήτηση.

Τώρα θέλω να αγοράσω άλλο ένα ζευγάρι χειμερινού ρουχισμού(κολαν και jersey). Τι έχει  να μου προσφέρει το cyclist σε μέγεθος XL για να ψωνίσω από εκεί;  Για πείτε μου;

Όταν φίλε μου καλοπροαίρετα συγκρίνεις το Cyclist με ένα internetομάγαζο του εξωτερικού που προφανώς απευθύνετε στη παγκόζμια αγορά, καλοπροαίρετα πάντα, ζεις σε εικονική πραγματικότητα, κάτι σαν animation, στο κόσμο του Γκούφι ένα πράγμα να πούμε!

Καλοπροαίρετα πάντα σου μιλώ και ως ένας επιχειρηματίας που βιώνω τα τελευταία πέντε χρόνια εδώ στη πατρίδα μας τον αργό θάνατο.....

Γνωρίζεις ότι υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό εναπομείναντων επιχειρήσεων όπου υπολειτουργούν, δημιουργούν χρέη, και δυστυχώς είναι εγκλωβισμένες σε αυτή τη τραγική κατάσταση για να βγάζουν τα προς το ζην;

Καλοπροαίρετα πάντα!

Μην αρπάζεσαι βρε Γιώργο (αν και "καταλαβαίνω" την αγανάκτησή σου). Μια γνώμη λέει το παιδί που του ζητήθηκε κιόλας.

Αν ένα ιντερνετο-μάγαζο έχει μεγάλη ποικιλία και σε 5-10 μέρες έχει ο πελάτης στην πόρτα του με μικρά μεταφορικά και τσάμπα επιστροφή για αυτόν τα πράγματα που θέλει, το πρόβλημα καλώς ή κακώς το έχεις εσύ (σαν επιχείρηση και μοντέλο επιχείρησης) και όχι ο πελάτης. 

Στο μόνο που υπερτερεί ένα φυσικό κατάστημα είναι στο θέμα της άμεσης αγοράς, στο να "νιώσεις" στα χέρια σου πολλά και διαφορετικά πράγματα αλλά και να σε κατατοπίσει στο τι να πάρεις αν δεν ξέρεις. Και εκεί πρέπει να δώσει ίσως βάση προστατευόμενο από τους τζαμπατζήδες. Δεν ξέρω αυτά θα τα σκεφτείτε εσείς.

Επεξεργάσθηκε από ThouVou, 04 Νοέμβριος 2016 - 12:04 μμ.

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

Καλοπροαίρετα πάντα!

Μην αρπάζεσαι βρε Γιώργο (αν και "καταλαβαίνω" την αγανάκτησή σου). Μια γνώμη λέει το παιδί που του ζητήθηκε κιόλας.

Αν ένα ιντερνετο-μάγαζο έχει μεγάλη ποικιλία και σε 5-10 μέρες έχει ο πελάτης στην πόρτα του με μικρά μεταφορικά και τσάμπα επιστροφή για αυτόν τα πράγματα που θέλει, το πρόβλημα καλώς ή κακώς το έχεις εσύ (σαν επιχείρηση και μοντέλο επιχείρησης) και όχι ο πελάτης. 

Στο μόνο που υπερτερεί ένα φυσικό κατάστημα είναι στο θέμα της άμεσης αγοράς, στο να "νιώσεις" στα χέρια σου πολλά και διαφορετικά πράγματα αλλά και να σε κατατοπίσει στο τι να πάρεις αν δεν ξέρεις. Και εκεί πρέπει να δώσει ίσως βάση προστατευόμενο από τους τζαμπατζίδες. Δεν ξέρω αυτά θα τα σκεφτείτε εσείς.

Φίλτατε δεν "αρπάζομαι" καθόλου!

Κι εγώ είμαι πελάτης των απανταχού internetομάγαζων αλλά, πρώτα εξαντλώ τις πιθανότητες αγοράς από την εγχώρια αγορά και αν δεν τότε στρέφομαι σε αυτά.

Δεν μπορώ όμως να κάνω αφελείς συγκρίσεις και να έχω και αφελέστατες απαιτήσεις από την εγχώρια αγορά, διότι το πρόβλημα όπως λες το έχει συνολικά η χώρα όχι μόνο στο λιανικό εμπόριο αλλά σχεδόν στο σύνολο των αγαθών, προϊόντων και υπηρεσιών που προσφέρονται αυτή τη περίοδο. 

Όπως έγραψα λίγο πριν, όποιος βιώνει επιχειρηματικά αυτή τη στιγμή τη κατάσταση που επικρατεί έξω, στη "πιάτσα", καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοώ!

Tassos96

Tassos96

Γαϊδουrider

• Cyclist Friends
  • 5.508 Δημοσιεύσεις
Το πρόβλημα που έχει ή επιχείρηση και όχι ο πελάτης γυρίζει μπούμερανγκ στον πελάτη. Όσο οι αγορές γίνονται απ έξω γιατί μας προσφέρονται περισσότερα προϊόντα και συχνά σε καλύτερες τιμές, το στοκ των τοπικών καταστημάτων θα μειωθεί κι άλλο, οι τιμές θα ανεβουν και πάει λέγοντας. Φαύλος κύκλος.

Γενικά γκρίνια από πλευράς των πελατών χωρίς στήριξη των μαγαζιών δε βοηθάει. Τα πράγματα απλά γίνονται χειρότερα, αφού τα μαγαζιά χάνουν την όση πελατεία έχει απομείνει.

Μου θυμίζει πριν χρόνια που το cyclist είχε την crank brothers που ειπώθηκαν παράπονα για ανταλλακτικό που δεν υπήρχε σε στοκ, που αφορούσε τροχό 3 ετών (πολύ πριν αναλάβει την εταιρία το cyclist) ο οποίος μάλιστα είχε αγοραστεί απ το εξωτερικό. Αγοράζουμε από το εξωτερικό για λόγους τιμής/ποικιλιας και όταν παθουμε ζημιά τρεχουμε στον αντιπρόσωπο να μας σώσει και απαιτούμε να έχει στοκ ανταλλακτικών για τροχούς που δεν έχει πουλήσει. Ιδανικό να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκυλο χορτατο αλλά δε βγαίνουν τα νούμερα..

Και μιας και είπα νουμερα, υπάρχουν και αντιπρόσωποι που είναι οι ιδιοι νούμερα τους οποίους δε στηρίζω καθόλου αλλά δεν απαιτω και ανταλλακτικά. Όταν χρειαστω κάτι απευθυνομαι στο μαγαζί που προμηθευτηκα το προϊόν, έχοντας την απαιτούμενη υπομονή μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό απ έξω.

My 2 cents, χωρίς να απευθυνομαι προσωπικά σε κανέναν.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Καλοπροαίρετα πάντα!

Δεν ζητάω και ούτε θέλω την ποικιλία ενός μαγαζιού εξωτερικού. Αλλά το cyclist πλέον δεν έχει ούτε τα απαραίτητα σε μερικές περιπτώσεις. Και σε ξαναρωτάω. Βρες μού ένα ανδρικό χειμερινό κολαν στο μέγεθος μου XL κάτω από 100 ευρώ στο cyclist να πάω να το αγοράσω αμέσω μόλις σχολάσω από την δουλειά μου σήμερα το απόγευμα που το έχω ανάγκη...

Φίλε μου όσα λέω είναι αλήθειες και μιλάω από την πλευρά του πελάτη που δυστηχώς το δίκιο του το έχει χάσει στις μέρες μας . Αν θελεις έχω κρατήσει όλες τις αποδείξεις που έχω κάνει για όλα τα ποδηλατικά μου λόγο εγγύησης και καμία από αυτές δεν είναι από εξωτερικό για τις συγκρίσεις που κάνω με το cyclist. Από εξωτερικό έχω κάνει πολύ λίγες αγορές και σε πράγματα που εδώ στην Ελλάδα σε κλέβουν για να τα αγοράσεις (αν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε και αυτό το θέμα). Το cyclist δεν είναι ένα από αυτά και τιμή του και καμάρι του που έχει εφάμιλες τιμές με αυτά των εξωτερικών. Όμως τι να το κάνω αν δεν βρίσκω αυτό που θέλω; Δεν το συγκρίνω λοιπον με το chainreactioncycles και άλλα του εξωτερικού  αλλά του εσωτερικού. Και αν θέλεις να σου πω ονόματα ελληνικών καταστημάτων.

Και αν θέλεις και την γνώμη μου η κρίση για μένα έχει κάνει καλό στην αγορά. Κάτι μαγαζάκια γωνία ας κλεισουν ρε αδερφέ ευκαιρία ήταν με την κρίση. Δεν γίνεται να πηγαίνω στο μαγαζί της γειτονιάς μου (και ξαναλέω αν θέλεις και ονόματα δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναφέρω αν μου το επιτρέπουν οι διαχειριστές του φόρουμ) και να μου πουλάνε ένα προιόν έως και 50% πιο ακριβά από ένα αλλο ελληνικό μάλιστα μαγαζί... Δεν γίνεται να αγοράζω από εξωτερικό 200 ευρώ ένα κοντερ μαζί με τα μεταφορικά όταν εδώ στην Ελλάδα το ελάχιστο που το βρίσκω χωρίς τα μεταφορικά είναι 300 ευρώ. Ε όχι, τέτοια μαγαζιά γωνία που κοιτάζουν μόνο την αισχροκερδία ας κλείσουν δεν με ενδιαφέρει απολύτως καθόλου... Το εύχομαι κιόλας... Αν δεν μπορούν ας μην ανοίγουν ποδηλατάδικα. Ας ασχοληθούν με καφετέριες και σουβλατζίδικα που εδω στην Ελλάδα έχουμε την πρωτιά.

Και στην τελική γιατί να μην το συγκρίνω το cyclist με ένα μαγαζί του εξωτερικού? Ποιος το απαγορεύει να επεκταθεί και στο εξωτερικό ώστε να αυξήσει τις πωλήσεις του και άρα και την ποικιλία του και σε προιόντα και σε τιμές? Τα μαγαζιά του εξωτερικού δηλαδή τι παραπάνω έχουν και μπορούν και έχουν τέτοιες τιμές και τέτοιο stock. Εμείς οι ίδιοι τα μικραίνουμε τα μαγαζιά μας με τις χαμηλές προσδοκίες που έχουμε για αυτά και την ελληνική νοοτροπία μας. Ναι θέλω και εγώ σαν πελάτης ένα Ελληνικό chainreactioncycles ή έστω κάτι που να με καλύβει τουλάχιστον στις αγοραστικές μου ανάγκες για να με αποτρέψει να παραγγέλνω από το εξωτερικό.

• pngts και nkar37 αρέσει

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Μου θυμίζει πριν χρόνια που το cyclist είχε την crank brothers που ειπώθηκαν παράπονα για ανταλλακτικό που δεν υπήρχε σε στοκ, που αφορούσε τροχό 3 ετών (πολύ πριν αναλάβει την εταιρία το cyclist) ο οποίος μάλιστα είχε αγοραστεί απ το εξωτερικό. Αγοράζουμε από το εξωτερικό για λόγους τιμής/ποικιλιας και όταν παθουμε ζημιά τρεχουμε στον αντιπρόσωπο να μας σώσει και απαιτούμε να έχει στοκ ανταλλακτικών για τροχούς που δεν έχει πουλήσει. Ιδανικό να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκυλο χορτατο αλλά δε βγαίνουν τα νούμερα..

Ναι ο αντιπρόσωπος είναι υποχρεωμένος να καλύψει ένα προιόν που αντιπροσωπεύει άσχετα από που αγοράστικε όμως. Για αυτό το αντιπροσωπεύει και για αυτό λέγεται αντιπρόσωπος. Εξάλλου την εγγύηση δεν την δίνει ο τοπικός αντιπρόσωπος αλλά η μαμά εταιρία. Αυτή πληρώνει για αυτά. Τώρα αν η μαμά εταιρία αφήνει στο έλεος του τον τοπικό αντιπρόσωπο τότε απλά αλλάζεις την εταιρία που αντιπροσωπεύεις και τέλος...

Παιδιά θεωρώ ότι λέω αλήθειες τις οποίες δεν τις έχω διαβάσει ούτε μου τις έχουν πει αλλά τις έχω ζήσει εγώ ο ίδιος με τα μάτια μου.
Ξαναλέω, όλα αυτά  τα λέω καλοπροαίρετα από την πλευρά του πελάτη (δεν είμαι επιχειριματίας) για ένα μαγαζί για το οποίο την προτείμιση μου την έχω δείξει και την δείχνω στα πλαίσια πάντα που μου το επιτρέπουν οι οικονομικές μου δυνατότητες. Εντάξει μέχρι και προιόντα που στην τελικη δεν χρειάζομαι έχω αγοράσει για να το στηρίξω όπως δεύτερο κράνος , τρίτη παγουροθήκη και άλλα για να το στηρίξω. Και όλα αυτά τα λέω για να κάνουν και τα παιδιά την αυτοκριτική τους για να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο. Και αυτούς τους ίδιους θα ωφελήσει αλλα και εμάς τους πελάτες. Δεν προσπαθω να τους κατακρίνω. Σκοπός μου είναι να τους υπενθυμίσω και να τους χτυπίσω ένα καμπανάκι για να βελτιωθούν λίγο παραπάνω σε ένα τομέα που τους πονάει. Δεν θέλω να κάνω ζημιά με τα λεγόμενα μου (παρόλο που ίσως και να κάνω) αλλά και εσείς μην αυτοζημειώνεστε υποστηρίζοντας την άποψη σας αντικρουοντας την δικιά μου. Γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν έχω λάθος. Το ξέρετε και εσείς οι ίδιοι το πρόβλημα.

Επεξεργάσθηκε από mangelasakis, 04 Νοέμβριος 2016 - 01:49 μμ.

• Dimsabas του αρέσει

spyroskat

spyroskat

ex CEO νυν επίτιμος

• Cyclist Friends
  • 1.807 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαPerix Parnitha

Αν είχε κάποιος τα μύρια που χρειάζονται για να στήσεις ένα chain ή ένα bike24, σιγά μην τα έριχνε στην ελληνική αγορά .... για να τον πηδάει το ελληνικό κράτος. Τα μεγέθη στην Ελλάδα είναι πολύ μικρά και η προσφορά ήδη μεγαλύτερη από τη ζήτηση....

Σήμερα στη χώρα δεν στήνονται καινούργια μαγαζιά (παντός είδους) , απλά κλείνουν και αυτά που υπάρχουν...

Αυτοί που έχουν χρήματα να ξοδέψουν, δεν συντηρούν ούτε ένα μαγαζί σωστά εξοπλισμένο σύμφωνα με τη γνώμη ορισμένων...ειδικών εδώ μέσα.

• Ο/Η Takxu, George K., nilaz και 3 άλλοι τους αρέσει αυτό
Ο διαχειριστής των Πέριξ της Πάρνηθας

k.giotis

k.giotis

Pro Cyclist

• Cyclist Friends
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠαλαιό Φάληρο

Το κουράζουμε και το θέμα είναι ανύπαρκτο. Αυτά έχουμε να ξοδέψουμε, αυτή την  αγορά έχουμε. It is what it is που λένε και στο χωριό. Τι παραπάνω να κανει το κάθε μαγαζί; Αφού δεν έχουμε λεφτά. 

Dimsabas

Dimsabas

Χ.Ο.Π. (Ποδηλάτης)

• Cyclist Friends
  • 4.486 Δημοσιεύσεις
Εν τω μεταξύ, ενώ οι αγορές από το εξωτερικό προβάλλονται ως πανάκεια ( κι εγώ τις έχω τιμήσει και προτιμήσει άπειρες φορές), είναι αλήθεια ότι πολύ εύκολα την πατάς. Δείτε πόσα ρούχα πωλούνται αυτή τη στιγμή στις αγγελίες τα οποία είναι στην ουσία αφόρετα. Μια δοκιμή και λάθος μέγεθος. Αυτά γίνονται όταν παραγγέλνεις στα τυφλά.
  • 1976best του αρέσει

Cube Agree GTC Race 2014

Sram Apex 2X10

Carbon 50mm wheels (China ολέ)

Fizik Arione

Cube Hubrid Reaction Pro 500 2021

100 mm Suntour μ' έκαψες, προσεχώς καλύτερη!

Bosch CX 85 Nm

Bosch PowerTube 500 Wh

Sram SX Eagle 1X12

Ελαστικόν 29+ (29Χ2.60)

KS Lev παλούκιον 125 mm

Specialized Avatar

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.342 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos

Εν τω μεταξύ, ενώ οι αγορές από το εξωτερικό προβάλλονται ως πανάκεια ( κι εγώ τις έχω τιμήσει και προτιμήσει άπειρες φορές), είναι αλήθεια ότι πολύ εύκολα την πατάς. Δείτε πόσα ρούχα πωλούνται αυτή τη στιγμή στις αγγελίες τα οποία είναι στην ουσία αφόρετα. Μια δοκιμή και λάθος μέγεθος. Αυτά γίνονται όταν παραγγέλνεις στα τυφλά.

Ολα σχετικα ειναι!
Εχεις δικιο μεν, να ξεραμε ομως και ποσα ρουχα φοριουνται και τα καταευχαριστιουνται οι κατοχοι τους ενω τα πληρωσαν ειτε χαμηλοτερα, ειτε απλα βρηκαν αυτο που ηθελαν και δεν υπηρχε τριγυρω τους για να το αγορασουν!
Ειμαι υπερ της Ελληνικης αγορας 100%, την υποστηριζω στο 90% των αγορων μου, αλλα εχω φερει και απεξω καποια πραγματα που ειτε ειχαν παραδοση στην Ελλαδα εως και 8 μηνες (ποδηλατο ολοκληρο), ειτε τα βρηκα στο εξωτερικο σε πραγματικα αστειες τιμες! Επομενως καθε νομισμα εχει δυο οψεις παντα!
Ναι μεν, αλλα...
  • Dimsabas του αρέσει

pidis1

pidis1

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 365 Δημοσιεύσεις
Όχι απλά να στηρίζουμε την ενχγωρια αγορά αλλά Πάνω απο όλα τους σωστούς επαγγελματίες. Είμαι πελάτης του cyclist απόλυτα ευχαριστημένος σίγουρα και παντα θα υπάρχουν προβλήματα αλλά πάντοτε λύνονται. Όποτε αυτο μου ειναι αρκετό. Άλλωστε μήπως εγώ στην καθημερινότητα /δουλειά μου ειμαι ο κύριος τέλειος? Διάθεση να υπάρχει και όλα διορθώνονται.

Στα της αγοράς και στα οικονομικά τώρα για να αγοράσεις θέλεις κεφάλαιο ποια τράπεζα δίνει δάνειο αυτήν την στιγμή και αν ναι ποσά χρήματα και τι επιτόκιο?

Συγκρίνουμε τις αλυσίδες του εξωτερικού που παίρνουν οτι ποσο θέλουν δάνειο και ίσως με 3-4% επιτόκιο? Εδώ το διπλό για να μην πω τριπλό? Απο φόρους σίγουρα πιο πολλούς εδώ. Λοιπόν πως θέλεις να έχεις χαμηλές τιμες και να τους ανταγωνιστείς? Με τόσες επιβαρύνσεις? Όποτε γτ ΐκουβεντιάζουμε?

Και απο στοκ γενικά απο όσο γνωρίζω αυτοκίνητα/μηχανές κτλ δεν υπάρχει τπτ ηδη στα ρούχα δεν βρίσκεις εύκολα νούμερα πλέον.

Ούτε εμένα μ αρεσει αυτο αλλά δυστυχώς αυτή ειναι η πραγματικότητα........και δεν νομίζω να μπορώ να κάνω πολλα για να το αλλάξω ......

Πριν πάω να cyclist το 2012 μου μπήκε στο μάτι ένα cube ήμουν έτοιμος να το πάρω σε γνωστό κατάστημα της μεσογειων και φυσικά του λέω να το κάνω μια βόλτα. Μου απάντησε όχι δεν μπορείς......όπως καταλαβαίνεις μετα χωρίς να τα ξέρω τα παιδιά στο cyclist πήγα εκει και πηρα τοτε εκείνο που πηρα και το εχω ακόμη...και δεν το μετάνιωσα καθόλου....αν μου έλεγε παρτο βόλτα πιθανως θα είχα πάρει cube απλά δεν μου άρεσε η εξυπηρέτηση. Όποτε ειναι σχετικά όλα τι να κάτσω να του εξηγήσω οτι πριν αγοράσω θέλω να δοκιμάσω ? Δεν το καταλαβαίνει τι επαγγελματίας ειναι?

Επεξεργάσθηκε από pidis1, 04 Νοέμβριος 2016 - 04:06 μμ.

mangelasakis

mangelasakis

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 137 Δημοσιεύσεις

Ναι εγώ την πάτησα έτσι και είχα αγγελία εδώ για ένα κολάν. Αλλά αυτό έγινε γιατί δεν βρήκα εδώ στην Ελληνική αγορά και κυρίως στο cyclist που ψωνίζω αυτό που ήθελα. Συν ότι αγνόησα εν γνώση μου τις μετρήσεις στα μεγέθη στο size που δίνει το chainreactioncycles και πήγα με το σκεπτικό ότι φοράω XL άρα θα πάρω XL ενώ οι μετρήσεις δείχνουν ότι χρειαζόμουν XXL. Αλλά εκεί ήταν δικό μου λάθος, δεν φταίει το εξωτερικό. Από Ελλάδα αν ψωνίσεις από Eshop με την ενημέρωση που έχουν εδώ τα μαγαζιά σχετικά με το size των ρούχων κατα 90% θα κάνεις λάθος στο νούμερο...

Αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος...

macus

macus

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 478 Δημοσιεύσεις
Αυτο που ελεγε ο φιλος οτι ας εχει στοκ κι ας κοστιζει λιγο παραπανω δεν ισχυει παντα.... θα παμε στο μαγαζι, θα δουμε το προιον και μετα θα το αγορασουμε online αφου το βρηκαμε πιο φθηνο.

Sent from my iPad using Tapatalk

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.449 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Δεν ξέρω αν σας κούρασε όλο αυτό το ίδιο και το ίδιο. Εμένα ναι. Πάω να ποστάρω μερικές φώτος από το bike μου και μετά να αναλύσω την επιλογή των νέων μου τροχών.

• George K. του αρέσει

thimarian

thimarian

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 2.475 Δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν σας κούρασε όλο αυτό το ίδιο και το ίδιο. Εμένα ναι. Πάω να ποστάρω μερικές φώτος από το bike μου και μετά να αναλύσω την επιλογή των νέων μου τροχών.

Καλησπέρα σε όλους, Μιας και το 2013 είναι σχεδόν παρελθόν σκέφτηκα να ζητήσω τη γνώμη των μελών της αγαπημένης μας κοινότητας σχετικά με την άποψή τους για το Cyclist.gr Κάθε τέλος της χρονιάς όλοι κάνουμε τον απολογισμό μας και βάζουμε στόχους για το μέλλον. Για όλους θα ήταν σοφό να ακούν τη γνώμη που έχουν οι άλλοι γι΄αυτούς και να λαμβάνουν υπόψη τους τις απόψεις φίλων και γνωστών πριν προχωρήσουν παρακάτω. Κάποιες από τις απόψεις αυτές τις πετάμε κάποιες τις κρατάμε αλλά αν δεν ρωτάμε χάνουμε την ευκαιρία να μάθουμε αν αυτό που κάνουμε ή ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε είναι σωστός ή όχι και αν χρειαζόμαστε βελτίωση και που. Έτσι, λοιπόν, και εγώ, αγαπητοί μου φίλοι θα ήθελα να ακούσουμε την άποψή σας για το Cyclist.gr Αυτή τη φορά δεν θα κάνουμε έρευνα με συγκεκριμένες ερωτήσεις όπως κάναμε στο παρελθόν. Θα σας αφήσω να γράψετε λίγα, πολλά, για προϊόντα, υπηρεσίες και για ΟΤΙ θέλετε σχετικά με μας, θετικά, αρνητικά. ΟΤΙ νομίζετε...... Χρειαζόμαστε το feedback για να πάμε στο 2014 δυνατοί. Ποιά είναι λοιπόν η άποψή σας για το Cyclist.gr? Τι γνώμη έχετε? Τι σας έρχεται στο μυαλό όταν ακούτε τη λέξη? Τα πάμε καλά? Τα κάνουμε καλά? Χρειαζόμαστε βελτίωση? Που? Είμαστε για τα μπάζα? Το πληκτρολόγιο στα χέρια σας! :D

================================================

Ο κάθε ένας είναι κύριος της (δικής) του τσέπης, και έχει το απόλυτο δικαίωμα της διαχείρισής της.

Η όχι και τόσο προφανής παγίδα είναι πως στέλνοντας τα χρήματά μας στο εξωτερικό, την ζημιά την κάνουμε (και) στους εαυτούς μας. 

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.449 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Για να μην παρεξηγηθώ. Είναι μεγάλη μου χαρά και πλεονέκτημα να μπορώ να ακούω τη γνώμη και το σφυγμό των φίλων, αγοραστών, καταναλωτών.

Όμως θεωρώ ότι ο φίλος παραπάνω κάπου επαναλαμβάνεται και κινδυνεύουμε να αναλύουμε τα ίδια και τα ίδια και τελικά να πάμε στα μνημόνια, τη Μέρκελ κλπ κλπ.

Είπε την αποψή του, σεβαστή, απαντήθηκε από εμένα, απαντήθηκε από φίλους, αναλύθηκε ακόμα περισσότερο. Πλέον δεν μπορώ καν να ακολουθήσω τα τεράστια ποστ που αναφέρονται στο ίδιο ακριβώς θέμα και άποψη.

• pidis1, 1976best και AS32 αρέσει

AS32

AS32

Cyclist Friend

• Moderators
  • 7.267 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Σμύρνη...Ανάβυσσος...

Καλοπροαίρετα πάντα!

Δεν ζητάω και ούτε θέλω την ποικιλία ενός μαγαζιού εξωτερικού. Αλλά το cyclist πλέον δεν έχει ούτε τα απαραίτητα σε μερικές περιπτώσεις. Και σε ξαναρωτάω. Βρες μού ένα ανδρικό χειμερινό κολαν στο μέγεθος μου XL κάτω από 100 ευρώ στο cyclist να πάω να το αγοράσω αμέσω μόλις σχολάσω από την δουλειά μου σήμερα το απόγευμα που το έχω ανάγκη...

Φίλε μου όσα λέω είναι αλήθειες και μιλάω από την πλευρά του πελάτη που δυστηχώς το δίκιο του το έχει χάσει στις μέρες μας . Αν θελεις έχω κρατήσει όλες τις αποδείξεις που έχω κάνει για όλα τα ποδηλατικά μου λόγο εγγύησης και καμία από αυτές δεν είναι από εξωτερικό για τις συγκρίσεις που κάνω με το cyclist. Από εξωτερικό έχω κάνει πολύ λίγες αγορές και σε πράγματα που εδώ στην Ελλάδα σε κλέβουν για να τα αγοράσεις (αν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε και αυτό το θέμα). Το cyclist δεν είναι ένα από αυτά και τιμή του και καμάρι του που έχει εφάμιλες τιμές με αυτά των εξωτερικών. Όμως τι να το κάνω αν δεν βρίσκω αυτό που θέλω; Δεν το συγκρίνω λοιπον με το chainreactioncycles και άλλα του εξωτερικού  αλλά του εσωτερικού. Και αν θέλεις να σου πω ονόματα ελληνικών καταστημάτων.

Και αν θέλεις και την γνώμη μου η κρίση για μένα έχει κάνει καλό στην αγορά. Κάτι μαγαζάκια γωνία ας κλεισουν ρε αδερφέ ευκαιρία ήταν με την κρίση. Δεν γίνεται να πηγαίνω στο μαγαζί της γειτονιάς μου (και ξαναλέω αν θέλεις και ονόματα δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναφέρω αν μου το επιτρέπουν οι διαχειριστές του φόρουμ) και να μου πουλάνε ένα προιόν έως και 50% πιο ακριβά από ένα αλλο ελληνικό μάλιστα μαγαζί... Δεν γίνεται να αγοράζω από εξωτερικό 200 ευρώ ένα κοντερ μαζί με τα μεταφορικά όταν εδώ στην Ελλάδα το ελάχιστο που το βρίσκω χωρίς τα μεταφορικά είναι 300 ευρώ. Ε όχι, τέτοια μαγαζιά γωνία που κοιτάζουν μόνο την αισχροκερδία ας κλείσουν δεν με ενδιαφέρει απολύτως καθόλου... Το εύχομαι κιόλας... Αν δεν μπορούν ας μην ανοίγουν ποδηλατάδικα. Ας ασχοληθούν με καφετέριες και σουβλατζίδικα που εδω στην Ελλάδα έχουμε την πρωτιά.

Και στην τελική γιατί να μην το συγκρίνω το cyclist με ένα μαγαζί του εξωτερικού? Ποιος το απαγορεύει να επεκταθεί και στο εξωτερικό ώστε να αυξήσει τις πωλήσεις του και άρα και την ποικιλία του και σε προιόντα και σε τιμές? Τα μαγαζιά του εξωτερικού δηλαδή τι παραπάνω έχουν και μπορούν και έχουν τέτοιες τιμές και τέτοιο stock. Εμείς οι ίδιοι τα μικραίνουμε τα μαγαζιά μας με τις χαμηλές προσδοκίες που έχουμε για αυτά και την ελληνική νοοτροπία μας. Ναι θέλω και εγώ σαν πελάτης ένα Ελληνικό chainreactioncycles ή έστω κάτι που να με καλύβει τουλάχιστον στις αγοραστικές μου ανάγκες για να με αποτρέψει να παραγγέλνω από το εξωτερικό.

Τα πραγματα ειναι απλα...πας στο Cyclist με το δικηγορο σου...λες στο Τακη θελω να αγορασω το 51% της εταιριας....βλεπετε εαν συμφωνείτε στο ποσο...το παιρνεις..και εισαγεις οτι θελεις...οποια μαρκα θες και σε οποια ποσότητα...

Εαν δεν παιζει το πρωτο...τοτε δεχεσε ενα καταστημα αυτο που σου προσφέρει..εαν δεν σαρεσει αυτο που σου προσεφερει,σε ειδος ή σε εξυπηρέτηση..τοτε πας σε αλλο...κλεφτες θα γινουν και τα υπολοιπα μαγαζια...δοξα το θεο υπαρχουν πολλα.

Εαν δεν σαρεσουν και τα υπολοιπα..παλι μπορει να παιξει το πρωτο ενδεχομενο σε καποιο αλλο μαγαζι.

• max του αρέσει
Κατηφόρα αγάπη μου....! :)