Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Συνεργασία Cyclist.gr - Εργομετρικού κέντρου myathlete

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Από σήμερα όπως θα διαβάσετε και στο σχετικό θέμα ξεκινά μια νέα συνεργασία μεταξύ του My Athlete και του Cyclist-Friends αλλά και του Cyclist.gr

Σχετικά με το Cyclist-Friends μπορείτε να διαβάσετε τις λεπτομέρειες εδώ: http://www.cyclist-f...list-Friends-gr

Και στην ουσία αφορά, ξεχωριστή ενότητα "Ask The Pro" http://www.cyclist-f...-Ask-My-Athlete, όπου θα ρωτάτε τα πάντα για τις εργομετρικές εξετάσεις και σχετικά θέματα και θα σας απαντά η Αγγελική Σκούμπα ενώ παράλληλα θα μπορείτε να έχετε 10% έκπτωση στις υπηρεσίες του My Athlete αν κλείνετε τα ραντεβού σας μέσω PM με την Αγγελική. (AggelikiSk)

Παράλληλα με αυτό για τους πελάτες του Cyclist.gr υπάρχουν οι εξής προσφορές:

• Πακέτο 60 ευρώ για BikeFitting στο Cyclist.gr και μαζί εργομετρικές εξετάσεις στο My Athlete για κάποιον που θα επιλέξει και τις δύο υπηρεσίες
  • 10% έκπτωση σε υπηρεσίες του My Athlete με την αγορά προϊόντων από το Cyclist.gr
  • 10% έκπτωση στις αγορές σας από το Cyclist.gr με σχετικό κουπόνι που θα προμηθεύεστε από το My Athlete και τις υπηρεσίες σας εκεί.

Ελπίζω όλα αυτά να τα βρείτε ενδιαφέροντα και να είναι μια ακόμα παροχή που θα αγκαλιάσετε τόσο ως μέλη του Forum όσο και ως πελάτες του Cyclist.gr

Σας ευχαριστούμε!
  • yellowbird και ncc10 αρέσει

Tzeve

Tzeve

Let's Go Yankees

• Cyclist Friends
  • 5.385 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Συνεργασία Cyclist.gr - Εργομετρικού κέντρου My At Κομπλέ...

jimnm29

jimnm29

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Συνεργασία Cyclist.gr - Εργομετρικού κέντρου myath super!!!

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.602 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Συνεργασία Cyclist.gr - Εργομετρικού κέντρου myath ωραια κ πολυ χρησιμη κινηση/προσφορα/συνεργασια.!!:respect:

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Με την ευκαιρία επισκέφθηκα και εγώ σήμερα το My athlete. 7 χρόνια κάνω κάθε τόσο εργομετρικές εξετάσεις με την Αγγελική αλλά οι νέες τους εγκαταστάσεις "τα σπάνε".

Δροσιά, νεράκι, αποδυτήρια, όλα τα comfort.

Επισυναπτόμενο Αρχείο  11825910_902094839838679_411398504758314944_n.jpg   76,96KB   110 Αριθμός λήψεων

• GEORGE74, yellowbird και zefs αρέσει

yellowbird

yellowbird

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 7.476 Δημοσιεύσεις

Με την ευκαιρία επισκέφθηκα και εγώ σήμερα το My athlete. 7 χρόνια κάνω κάθε τόσο εργομετρικές εξετάσεις με την Αγγελική αλλά οι νέες τους εγκαταστάσεις "τα σπάνε".

attachicon.gif11825910_902094839838679_411398504758314944_n.jpg

Τώρα δώσε και τα νουμεράκια, όπως θέλουν μερικοί .

Αστειεύομαι βέβαια γιατί είμαι αντίθετος στην δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων ....   :rofl:

• ast του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Αστειεύομαι βέβαια γιατί είμαι αντίθετος στην δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων ....   :rofl:

Xαχαχαχα! Και να αρχίσω μετά τα είμαι "περίπου" τόσα κιλά και πρέπει να έκανα το τέστ με περίπου τόσα βατ κλπ. 

Πέρα από την πλάκα δεν έχω κανένα πρόβλημα για να δείξω το οτιδήποτε μου ζητηθεί όποτε. Την πλάκα μας κάνουμε και ίσως λίγο πιο σοβαρά. Γιατί όχι?

Άλλωστε κάπου είχαμε ένα θέμα ανοίξει στο Forum που βάζαμε τα στοιχεία από εργομέτρήσεις μας και τα συζητάγαμε. Έτσι δεν είναι?

• bulakos2005 και ast αρέσει

bulakos2005

bulakos2005

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.729 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlpe-d'Huez

Αστειεύομαι βέβαια γιατί είμαι αντίθετος στην δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων .... :rofl:

Xαχαχαχα! Και να αρχίσω μετά τα είμαι "περίπου" τόσα κιλά και πρέπει να έκανα το τέστ με περίπου τόσα βατ κλπ.

Πέρα από την πλάκα δεν έχω κανένα πρόβλημα για να δείξω το οτιδήποτε μου ζητηθεί όποτε. Την πλάκα μας κάνουμε και ίσως λίγο πιο σοβαρά. Γιατί όχι?

Άλλωστε κάπου είχαμε ένα θέμα ανοίξει στο Forum που βάζαμε τα στοιχεία από εργομέτρήσεις μας και τα συζητάγαμε. Έτσι δεν είναι?
Ναι. Έτσι είναι. Κάπου είναι χαμένο.
Μπορείς να μας πεις τα νούμερα. Αλλά και τις διαφορές απο την προηγούμενη μετρηση...και τι έχεις κάνει στο ενδιάμεσο. (Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. )
[SIGPIC][/SIGPIC]Strava

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Αστειεύομαι βέβαια γιατί είμαι αντίθετος στην δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων .... :rofl:

Μπορείς να μας πεις τα νούμερα. Αλλά και τις διαφορές απο την προηγούμενη μετρηση...και τι έχεις κάνει στο ενδιάμεσο. (Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. )

Το βρήκα... http://cyclist-frien...hl=εργομετρικές

Εδώ γράφαμε αρκετά από το 2008 για το θέμα των εργομετρικών και των watt. Είναι και οι δικές μου και άλλων friends οι μετρήσεις εκεί.

Σχετικά με μένα, η τελευταία μου μέτρηση ήταν πάλι τον Ιούλιο πριν 3 ακριβώς χρόνια με παραπάνω προπόνηση απ΄οτι τώρα. Φέτος μετά από 3χρονη αποχή από αγωνστική δραστηριότητα ξεκίνησα δειλά-δειλά να καβαλάω τον Μάρτιο και πάλι, ενώ πιο δομημένη προπόνηση ξεκίνησα αμέσως μετά το Πάσχα. Τότε, ήμουν και 12 κιλά πάνω από τα προ τριετίας "αγωνιστικά" μου κιλά. 

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Το βρήκα... http://cyclist-frien...hl=εργομετρικές

Εδώ γράφαμε αρκετά από το 2008 για το θέμα των εργομετρικών και των watt. Είναι και οι δικές μου και άλλων friends οι μετρήσεις εκεί.

Σχετικά με μένα, η τελευταία μου μέτρηση ήταν πάλι τον Ιούλιο πριν 3 ακριβώς χρόνια με παραπάνω προπόνηση απ΄οτι τώρα. Φέτος μετά από 3χρονη αποχή από αγωνστική δραστηριότητα ξεκίνησα δειλά-δειλά να καβαλάω τον Μάρτιο και πάλι, ενώ πιο δομημένη προπόνηση ξεκίνησα αμέσως μετά το Πάσχα. Τότε, ήμουν και 12 κιλά πάνω από τα προ τριετίας "αγωνιστικά" μου κιλά. 

Άντε για να μη λέτε ότι είμαι κρυψίνους, bulakos, ισχύουν όσα σου έγραψα παραπάνω για την προπόνηση και τα βασικά νούμερα που ΄έχουν ενδιαφέρον είναι:

Vo2max:70.9

Vo2max στο FTP (1h): 92%

Max MHR:195
FTP HR:94%

W/kg FTP:5.0

• Ο/Η Dimitris_K, bulakos2005, ncc10 και 2 άλλοι τους αρέσει αυτό

bulakos2005

bulakos2005

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.729 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlpe-d'Huez

Το βρήκα... http://cyclist-frien...hl=εργομετρικές

Άντε για να μη λέτε ότι είμαι κρυψίνους, bulakos, ισχύουν όσα σου έγραψα παραπάνω για την προπόνηση και τα βασικά νούμερα που ΄έχουν ενδιαφέρον είναι:

Vo2max:70.9
Vo2max στο FTP (1h): 92%
Max MHR:195
FTP HR:94%

W/kg FTP:5.0

...και να είσαι, σε τέτοια δεδομένα δικαιολογεισε. :)

Είσαι δύναμη.
[SIGPIC][/SIGPIC]Strava

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Σιγά ρε συ. Ευχαριστώ αλλά η ποδηλασία είναι πάνω απ΄ολα διασκέδαση στο δικό μας επίπεδο με όποιον τρόπο και αν την κάνεις. Τι να κρύψω και από ποιόν? Χαχαχα!

• Ο/Η Πάρης, bulakos2005, greedy και άλλος 1r τους αρέσει αυτό

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα

Tακη εισαι πιστολι ...

Μπριζολες τρως? :icelol:

Επεξεργάσθηκε από tasos53, 03 Αύγουστος 2015 - 01:28 μμ.

• TonyXC του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Tακη εισαι πιστολι ...

Μπριζολες τρως? :icelol:

Τελευταία το έχω ρίξει στο καρπούζι αλλά κάνω κάτι διαλείμματα όπως σήμερα εδώ: 

http://karamanlidika.gr

Βλέπω ότι βοηθούν πολύ στο VO2max., ειδικά ο παστρουμάς με τα αυγά.

• tasos53 του αρέσει

tasos53

tasos53

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 4.029 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΔράμα

Τακη με τον παστουρμα καταργεις το κολλητηρι  c030.gif

• ast και Nostromos αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Xaxaxa

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • tasos53 του αρέσει

ast

ast

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 963 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαHalandri

Τακη με τον παστουρμα καταργεις το κολλητηρι  c030.gif

Είναι ότι πρέπει όμως για ξεκόλλημα  και επιθέσεις!!!

• tasos53 και Snake αρέσει
Στέργιος Αστερίου

AggelikiSk

AggelikiSk

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5 Δημοσιεύσεις

Σε αυτό το γράφημα απεικονίζεται η κινηματική των αναπνευστικών αερίων (l/min) σε σχέση με την αντίσταση (watts) κατά την προσπάθεια του ποδηλάτη μας, για τη μέτρηση μέγιστης κατανάλωσης οξυγόνου, στο εργαστήριο.

Διακρίνονται, μεταξύ άλλων, το Αερόβιο Κατώφλι, το Αναπνευστικό Αναερόβιο Κατώφλι και το Λειτουργικό Αναερόβιο Κατώφλι.

Τα στοιχεία μας δίνουν πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του αθλητή τη δεδομένη στιγμή και δεδομένα για το σχεδιασμό του προπονητικού προγράμματος. Το τεστ έγινε σε απόλυτα διαμορφωμένες εργαστηριακές συνθήκες για μια έγκυρη έκβαση αποτελεσμάτων. Σε συνέχεια ο ποδηλάτης μπορεί να ολοκληρώσει αυστηρό πρωτόκολλο υπαίθριας δοκιμασίας για συνεχή έλεγχο της πορείας του.

Εξαιτίας της συνεχούς μεταβολής των παραμέτρων κατά την υπαίθρια δοκιμασία, θα πρέπει το προβλεπόμενο πρωτόκολλο να ακολουθείται με παραδειγματική ευβλάβεια. Η υψομετρική κλίση, η βαθμονόμηση του βατόμετρου στο ποδήλατό μας, ο αέρας, η κόπωση του αθλητή, η προθέρμανση (ακόμη και σε περιπτώσεις που ο αθλητής ποδηλατεί πάνω απο μια ώρα για να φτάσει στο προβλεπόμενο τερέν) επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Το πιο σύνηθες λάθος που παρατηρώ να γίνεται είναι η επιλογή διαδρομής με μεγαλύτερη από την προβλεπόμενη υψομετρική κλίση ( 6-7%), με άμεση συνέπεια την υπερεκτίμηση του αποτελέσματος. Μπορεί να γινόμαστε λίγο χαρούμενοι συγκρίνοντας τις τιμές ισχύος με εκείνες αθλητών παγκοσμίου κλάσης...αλλά σίγουρα δεν είναι αυτές που θα μας βοηθήσουν στο σχεδασμό του προπονητικού πλάνου. Εμείς με τον Τάκη, σε συνέχεια της εργαστηριακής μέτρησης, ολοκληρώσαμε ένα υπαίθριο τεστ, με αυστηρά ελεγχόμενη διαδικασία, με απόλυτη επιτυχία. Φωτό με τον Τάκη πριν ...και μετά!

Γενικά με έλεγχο σε περιβάλλον εργαστηρίου και σε συνέχεια πολλαπλές υπαίθριες δοκιμές, δε θα στερήσουμε από τον εαυτό μας τη βελτίωση. Ο ανθρώπινος οργανισμός αλλάζει, προσαρμόζεται!

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Επισυναπτόμενο Αρχείο  AnTh.jpg   21,2KB   75 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  tak1.jpg   104,95KB   73 Αριθμός λήψεων
  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  tak2.jpg   149,82KB   78 Αριθμός λήψεων

• Ο/Η pahisjon, emerald, dimzaf και 5 άλλοι τους αρέσει αυτό

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Όταν πριν λίγες μέρες πήγα για τον εργαστηριακό έλεγχο, δεν ήξερα ότι η Αγγελική μου ετοίμαζε κερασάκι...

Μου πρότεινε λοιπόν, μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (4-5 μέρες) να πραγματοποιήσουμε ένα αντίστοιχο υπαίθριο τεστ ώστε να επιβεβαιωθούν τα εργαστηριακά στοιχεία και να μπορέσει με τα δεδομένα που θα λάβει να δει πιθανές αποκλίσεις και να κάνει συγκρίσεις με τα αντίστοιχα εργαστηριακά.

Δεν ξέρω να σας πω πολλές λεπτομέρειες για όλα αυτά, εκτός από το ότι δέχτηκα να κάνω το πειραματόζωο. 

Η αλήθεια είναι ότι είχα και εγώ συνηθίσει να κάνω τα FTP τεστ μου σε ανηφόρες με κλίση 4-5-6% και "στράβωσα" λίγο όταν μου ζήτησε να το κάνω σε σχεδόν ευθεία (~2%) για να δούμε αν τα δεδομένα του ωριαίου FTP θα συγκρίνονταν με το 20΄ τεστ στο δρόμο.

Έτσι πήγαμε χτες το πρωί στο δρόμο μεταξύ Αναβύσσου και Καλυβίων, μου τρύπαγε συνέχεια τα δάκτυλα, πριν και μετά την προσπάθεια και μου είπε να κάνω ένα FTP 20' test ενώ αυτή θα ήταν δίπλα με το αυτοκίνητο.

Ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι χρήσιμα για να βγάλει τα όποια συμπεράσματα, πάντως από τα  νούμερα, όχι μόνο επιβεβαιώθηκαν τα εργαστηριακά αποτελέσματα του FTP της ώρας αλλά ήταν σχεδόν 100% ακριβή, τόσο αυτά όσο και η προσπάθεια που έγινε εξετάζοντας το επίπεδο του γαλακτικού στο αίμα.

Για περισσότερες λεπτόμερειες, ειδική είναι η Αγγελική και αν θέλετε κάτι περισσότερο τη ρωτάτε. 

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι έσκασα, μιας και 20' FTP test είχα να κάνω πολύ πολύ καιρό.

• tasos2203, dimzaf και tasos53 αρέσει

ncc10

ncc10

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 340 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece

Καταπληκτικό το πακέτο φιτ και εργομέτρηση. Θα το πάρω :)

Μπράβο σας!

hellequine

hellequine

War Pig

• Validating
  • 5.564 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSmolikas

Σκέφτομαι κι εγώ κλείσω ένα ραντεβού...

Τώρα που ανοίγει ο καιρός και θα περνάω παραπάνω χρόνο στο βουνό λέω να το κάνω λίγο πιο οργανωμένα να βοηθήσω τον εαυτό μου με καλύτερα αποτελέσματα...

Molista Enduro Project...............loading