Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ.....

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Πολλές φορές έχουμε μιλήσει για περιστατικά εγγύησης, τι ισχύει και πότε και ένα από τα θέματα που προκύπτει με ερωτήσεις είναι το γιατί να πρέπει οι εταιρίες και κατ΄επέκταση ο αντιπρόσωπος να ζητά την αρχική απόδειξη αγοράς και τη σύνδεση με τον πρώτο αγοραστή. Απορία δικαιολογημένη γενικά, της οποίας η απάντηση είναι πάντα, για την προστασία του καταναλωτή, του καταστήματος, από κλοπή, από πιθανές "άλλες πρακτικές" κατά τη χρήση του ή την αγοραπωλησία. Πρώτος εγώ, έχω αναφερθεί ότι στην περίπτωση που έχει χαθεί από εσάς η απόδειξη απλά μπορείτε να ζητήσετε εκτύπωση της για να υπάρχει ή ψάχνουμε και βρίσκουμε μαζί το πότε κόπηκε το παραστατικό. Να λοιπόν, ένα περιστατικό που έγινε χτες και θα ήθελα να το διαβάσετε μιας και σας το αναφέρω εδώ στην προσπάθεια να σας προστατεύσω. Φίλος ποδηλάτης ήρθε χτες στο Cyclist με ποδήλατο που αντιπροσωπεύουμε, ραγισμένο και μας ζήτησε να κάνουμε εκτίμηση και να το στείλουμε για πιθανή αντικατάσταση. Πάντα αυτό που κάνουμε είναι να το φωτογραφίζουμε και να στέλνουμε τις απαραίτητες πληροφορίες στην κατασκευάστρια. Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάστηκε καν μιας και από τη μία η ρωγμή ήταν ξεκάθαρα λόγω εξωτερικού παράγοντα (κάπου σας είχα παραθέσει το πώς μπορείτε να αναγνωρίσετε μια τέτοια ρωγμή) καθώς υπήρχε εμφανής πίεση εξωτερικά στο carbon και κατά δεύτερον το ποδήλατο είχε ατέλειες βαφής που μαρτυρούσαν το γεγονός ότι είχε ξαναβαφτεί. Επικοινωνήσαμε με τον κάτοχο, ο οποίος δυστυχώς δεν είχε την απόδειξη αγοράς λόγω του ότι το είχε πάρει μεταχειρισμένο. Εκεί τελειώνει κάθε ελπίδα το ποδήλατο να αντικατασταθεί, μιας και ο πωλητής το είχε αγοράσει από άλλον χωρίς απόδειξη..... Φυσικά και ψάχνοντας το ιστορικό βρήκαμε ποιο ποδήλατο είναι αυτό κατά πάσα πιθανότητα, όμως, ο άτυχος κάτοχος δεν μπορεί πλέον να κάνει κάτ αφού αγόρασε ένα ποδήλατο, χωρίς να το φέρει να το ελέγξουμε, χωρίς παραστατικά, μόνο και μόνο επειδή η τιμή ήταν καλή. Για το δικό σας καλό και για να μην ερχόμαστε και εμείς σε δύσκολη θέση του να μην μπορούμε να σας βοηθήσουμε: 1. Αγοράζετε ΜΟΝΟ από καταστήματα που παρέχουν και κόβουν την απόδειξη αγοράς σας 2. Αν αγοράσετε από δεύτερο ή τρίτο χέρι, να φροντίσετε να πάρετε ΚΑΙ την απόδειξη αγοράς του ποδηλάτου 3. Δεν αρνηθήκαμε ποτέ έναν απλό έλεγχο και μία γνώμη σε κάποιον που θέλει να αγοράσει μεταχειρισμένο ένα ποδήλατο που αντιπροσωπεύουμε. Αν μπορούμε να σας βοηθήσουμε πριν το αγοράσετε θα το κάνουμε. Προσοχή εκεί έξω με τις ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ!

fox

fox

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 509 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... αυτο ισχυει ακομα και αν το ποδηλατο εχει καταχωρηθει στην ιστοσελιδα του κατασκευαστη; Αν δηλαδη ειναι περασμενο με το σειριακο αριθμο πρεπει να εχεις και την αποδειξη ;

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Αν έχει περάσει, ισχύει η εγγύηση. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την αποδειξη. Για παράδειγμα στην παραπάνω περίπτωση μόνο και μόνο το πέρασμα του SN δεν θα αρκούσε για να βρούμε ότι το ποδήλατο ήταν από 4ο χέρι βαμένο.

Steliosef

Steliosef

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 780 Δημοσιεύσεις
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Σωστή και λογική εξήγηση από μέρους σας ώστε να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Candlemass

Candlemass

ΣκυλοΜεταλάς

• Cyclist Friends
  • 410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα / Αγ. Παρασκευή
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Το βάψιμο μπορεί να θέσει ένα ποδήλατο εκτός εγγύησης; Δε μιλάω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γενικά...

vamvakoolas

vamvakoolas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.544 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαCentral Europe
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Επιπροσθετα, αν ο αγοραστης για οποιοδηποτε λογο χασει την αποδειξη; (δεν αναφερομαι για μεταπωληση)…δε σε ξερουμε;

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ.....

Το βάψιμο μπορεί να θέσει ένα ποδήλατο εκτός εγγύησης; Δε μιλάω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γενικά...

Φυσικά. Αν και στην περίπτωσή μας αναφέρομαι σε κολλημένο πλαίσιο. Οποιαδήποτε μη εργοστασιακή επέμβαση στο πλαίσιο είναι πολύ σοβαρός λόγος για να χαθεί η εγγύηση.

Επιπροσθετα, αν ο αγοραστης για οποιοδηποτε λογο χασει την αποδειξη; (δεν αναφερομαι για μεταπωληση)…δε σε ξερουμε;

Όχι Κώστα. Όπως έγραψα παραπάνω, μπορεί απλά να ζητήση επανεκτύπωση από το λογιστήριο αν χρειαστεί αντιγράφου.

dasimo

dasimo

Λαχανιασμενο Yeti

• Cyclist Friends
  • 356 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθηνα
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Δηλαδή αν έχουμε χάσει την απόδειξη αλλά χρειαστούμε την εγγύηση μπορούμε εμείς σαν original αγοραστές του ποδηλάτου να κάνουμε χρήση της εγγύησης ? Πρέπει να ξαναζητησουμε την απόδειξη ? Στο κατάστημα διατηρείται αρχείο των πελατών ( όταν ψωνίζω ας πούμε βρίσκεται αμέσως το όνομα μου και τα στοιχεία μου) δεν αρκεί αυτό με τον αριθμό πλαισίου ?

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ.....

Δηλαδή αν έχουμε χάσει την απόδειξη αλλά χρειαστούμε την εγγύηση μπορούμε εμείς σαν original αγοραστές του ποδηλάτου να κάνουμε χρήση της εγγύησης ? Πρέπει να ξαναζητησουμε την απόδειξη ? Στο κατάστημα διατηρείται αρχείο των πελατών ( όταν ψωνίζω ας πούμε βρίσκεται αμέσως το όνομα μου και τα στοιχεία μου) δεν αρκεί αυτό με τον αριθμό πλαισίου ?

Όλες οι αποδείξεις είναι ηλεκτρονικές και οτιδήποτε χρειαστεί υπάρχει σε αρχείο. Μην σε ανησυχεί.

dasimo

dasimo

Λαχανιασμενο Yeti

• Cyclist Friends
  • 356 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθηνα
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Τέλεια αυτό αρκεί!

GLOCKY

GLOCKY

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 308 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Δεν ξερω κατα ποσό βοηθάει να κανεις και register στην ιστοσελίδα της TREK το serial number που βρίσκεται στο κάτω μέρος του BB.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Φυσικά και βοηθάει και πρέπει πάντα να γίνεται καθότι εμείς δεν έχουμε τα serials αποθηκευμένα κάπου.

dasimo

dasimo

Λαχανιασμενο Yeti

• Cyclist Friends
  • 356 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθηνα
Απάντηση: Η εγγύηση ισχύει μόνο με απόδειξη? Πφφφ..... Ναι βοηθάει για πολλούς λόγους...ας πούμε στο Marlin μου ήρθε η ανάκληση στο email απευθείας Sent from my iPad using Tapatalk

cycle dim

cycle dim

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 15 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΝέα Φιλαδέλφεια

Καλησπέρα 

σε περίπτωση αγοράς μτχ ποδηλάτου χωρίς την αρχική απόδειξη τι γίνεται?

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Πριν την αγορά σας θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το κατάστημα αρχικής αγοράς του ποδηλάτου για να βεβαιωθείτε ότι έχει αγοραστεί από το σωστό δίκτυο. Εφόσον υπάρχει εκεί η αντίστοιχη απόδειξη τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν ο πρώην κάτοχος είναι ο αγοραστής και αυτός που σας πουλά το ποδήλατο.

Τότε θα είστε και εσείς καλυμμένος.

thimarian

thimarian

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 2.475 Δημοσιεύσεις

Λιγο υπερβολικα δεν ειναι ολα αυτα ? (με το αν εχει ή οχι την αρχικη αποδειξη αγορας ο δευτεος, τριτος κλπ κατοχος)

Αυτοκινητο αγοραζεις, (και αλλα πολλα αγαθα) χωρις το αρχικο τιμολογιο / ταμειακη αποξειξη, και δεν αντιμετωπιζεις καποιο αναλογο προβλημα

Επεξεργάσθηκε από thimarian, 01 Απρίλιος 2015 - 03:08 μμ.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens
Με το αυτοκίνητο υπάρχει ο τρόπος να βρεθεί απο που αγοράστηκε μέσω αριθμού και άδειας. Ο λόγος που γίνεται είναι για προστασία απο κλοπή και για να είναι σίγουρο οτι το ποδήλατο πληρεί τις προϋποθέσεις της εγγύησης. Έχουν δει πολλά τα ματια μας
Πίστεψε με. Κλασσικό παράδειγμα ποδήλατο που αγοράστηκε απο εμας και ο κάτοχος του το έσπασε την ίδια μέρα με λάθος τοποθέτηση σε σχάρα. Αγόρασε μετα απο λιγες μέρες άλλο ίδιο.
4 χρόνια μετά ήρθε κάποιος με πρόβλημα σε ένα ποδήλατο που είχε ρωγμή. Μάντεψε.... Ήταν το σπασμένο που ο κάτοχος του το είχε κολλήσει και ηταν πλέον τρίτο χερι..... Ο κακομοίρης ο τρίτος κάτοχος που να ξέρει την ιστορία;
Βρέθηκε έτσι με ενα ποδήλατο χωρίς εγγύηση να δει τι θα κάνει.

Πολλά πολλά τέτοια παραδείγματα. Προσέξτε τι αγοραζετε και Πάντα να ζητατε την απόδειξη αγοράς του
  • thimarian του αρέσει

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Με την ίδια λογική μπορούν να το βρουν από το serial number χωρίς απόδειξη κτλ και ας είναι και 10ο χέρι. Απλά είναι πολιτική των εταιριών να μην το επιτρέπουν για να προωθήσουν τις πωλήσεις των νέων μοντέλων έναντι των μεταχειρισμενων.

Όσο για το θέμα της κλοπής αν εγώ έχω την αποδειξη στο όνομα μου μπορώ άνετα να αποδείξω πως ειναι δικό μου αν το ποδήλατο μου κλαπεί. Άσε που ακόμα υπάρχουν μη μηχανογραφημενες αποδείξεις από πιο παραδοσιακά μαγαζιά.

Άλλωστε και στο δικό σου το Radioactive που το πήρε ο Πάρης και ας ήταν δεύτερο χέρι πρακτικά το ποδήλατο καλύφθηκε όταν παρουσίασε πρόβλημα.

Άρα είναι στο χέρι και του αντιπροσώπου να βοηθήσει όταν μπορεί και θέλει. Και δεν μιλάω για περιπτώσεις που φταίει ο κάτοχος και έρχεται εκ του πονηρου αλλά για περιπτώσεις που μιλάμε ξεκάθαρα για κατασκευαστικο πρόβλημα.

Στο παράδειγμα που έθεσες το πρόβλημα δεν είναι ότι το ποδήλατο ήταν 10ο χέρι αλλά ότι ο αρχικός πωλητής ή ήταν ανέντιμος ή ο τελευταίος κάτοχος γνώριζε και πήρε το ρίσκο εν γνωση του.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 01 Απρίλιος 2015 - 04:45 μμ.

"Γούστα" είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι.

karajim80

karajim80

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.679 Δημοσιεύσεις
Νομίζω οτι ο παρης μιλάει σωστά.Δηλαδη εσύ οταν πουλάς ενα ποδήλατο δεν ξέρεις οτι το ποδήλατο αυτο με το συγκεκριμένο νούμερο το πήρε ο Μήτσος , ο Κώστας ή ο Τάκης?Εγω νομίζω οτι τα καταστήματα έχουν σίγουρα μια βάση δεδομένων με τα συγκεκριμένα στοιχεία.Τωρα αν απλα θέλει να γίνει διασταύρωση για το αν έχει αποκτηθεί νόμιμα αλλάζει το πράγμα.

Same Sh1t Different Day

Same Shit...Different Day
SSDD

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Κοίτα τα ποδηλαταδικα δεν είναι αστυνομικά τμήματα με την ίδια λογική που η Smartec ή η Arvato που επισκευάζει κινητά δεν κοιτάει αν είσαι ο πρώτος ή δέκατος ιδιοκτήτης και αρκείται απλά στην απόδειξη και τίποτα άλλο.

Κακά τα ψέματα στον χώρο του ποδηλάτου έχουμε μια διαστρεβλωση της λογικής της εγγύησης καθώς συνδέουν χωρίς λόγο τον αριθμό των ιδιοκτητών με κάποια κατασκευαστικη αστοχία. Δηλαδή αν ένα ποδήλατο σπάσει εντός εγγύησης λόγω κατασκευαστικου σφάλματος τι σημασία έχει πόσους ιδιοκτήτες είχε;

Άρα όσο και να θέλουμε να το δικαιολογησουμε απλά δεν στέκει λογικά. Τώρα αν το επεκτεινουμε σε άλλες διαστάσεις περί κλοπης κτλ είναι άλλη κουβέντα που δεν έχει να κάνει με το θέμα της εγγύησης.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 01 Απρίλιος 2015 - 05:15 μμ.

AlexVag

AlexVag

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.209 Δημοσιεύσεις

Κοίτα τα ποδηλαταδικα δεν είναι αστυνομικά τμήματα με την ίδια λογική που η Smartec ή η Arvato που επισκευάζει κινητά δεν κοιτάει αν είσαι ο πρώτος ή δέκατος ιδιοκτήτης και αρκείται απλά στην απόδειξη και τίποτα άλλο.

Κακά τα ψέματα στον χώρο του ποδηλάτου έχουμε μια διαστρεβλωση της λογικής της εγγύησης καθώς συνδέουν χωρίς λόγο τον αριθμό των ιδιοκτητών με κάποια κατασκευαστικη αστοχία. Δηλαδή αν ένα ποδήλατο σπάσει εντός εγγύησης λόγω κατασκευαστικου σφάλματος τι σημασία έχει πόσους ιδιοκτήτες είχε;

Άρα όσο και να θέλουμε να το δικαιολογησουμε απλά δεν στέκει λογικά. Τώρα αν το επεκτεινουμε σε άλλες διαστάσεις περί κλοπης κτλ είναι άλλη κουβέντα που δεν έχει να κάνει με το θέμα της εγγύησης.

Arvato? Μην λες τοσο κακιες λεξεις...

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να μπορεις να αποδειξεις το ποτε αγοραστηκε το ποδηλατο, και απο που(προφανως πρεπει να ειναι απο επισημο δικτυο) και για αυτο ο μονος τροπος ειναι να εχεις την αποδειξη. Ετσι και αλλιως η αποδειξη δεν αναφερει ονομα επανω...

Επισης προσεχουμε να μην εχει γινει register το ποδηλατο και ετσι δεν θα υπαρξει προβλημα...

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Δεν έχω θέμα με την απόδειξη. Με την μη μεταβίβαση της εγγύησης έχω καθώς δεν έχει την παραμικρή σχέση με αυτά που οφείλει να καλύπτει η εγγύηση στην ουσία της.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 01 Απρίλιος 2015 - 07:35 μμ.

AlexVag

AlexVag

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.209 Δημοσιεύσεις

Δεν έχω θέμα με την απόδειξη. Με την μη μεταβίβαση της εγγύησης έχω καθώς δεν έχει την παραμικρή σχέση με αυτά που οφείλει να καλύπτει η εγγύηση στην ουσία της.

συμφωνω... αλλα πρακτικα υπαρχει λυση...και αυτη ειναι η αποδειξη που ετσι και αλλιως θα χρεαζοταν

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Πάρη ξαναγράφω μια ακόμα φορά. ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα μεταβίβασης της εγγύησης ΑΝ υπάρχει η αρχική απόδειξη είτε από τον κάτοχο είτε από το κατάστημα που αγοράστηκε. Νομίζω είναι κατανοητά αυτά. Τα έχω εξηγήσει πολλάκις. Και πάντα να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για τις εταιρίες που το Cyclist αντιπροσωπεύει και όχι όλη η αγορά. 

ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να αποδειχθεί η πορεία του ποδηλάτου από το εργοστάσιο, τον αντιπρόσωπο, τον εξουσιοδοτημένο dealer, τον αγοραστή.

Υπάρχουν πολλές ενδιάμεσες "τρύπες" σε όποιο σημείο της αλυσίδας υπάρχει αλλαγή και τίποτα περίεργο δεν ισχύει ούτε διαστρέβλωση υπάρχει και νούμερα από πλαίσια μπορούν να πλαστογραφηθούν και πολλά πολλά άλλα που δεν φαντάζεσαι ότι έχουμε συναντήσει. 

Η μόνη σωστή διαχείριση και για να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο μιας και δεν είμαστε Ντετέκτιβ όπως σωστά λες είναι να έχουμε αποδεικτικό στοιχείο αγοράς του ποδηλάτου. 

Αναφορικά με το δικό μου πορτοκαλί που λες, φυσικά και αγοράστηκε με απόδειξη από το Cyclist οπότε η σωστή οδός ακολουθήθηκε και σε αυτή την περίπτωση. 

Εμάς δεν μας απασχολεί ποιός είναι ο αγοραστής και πόσα χέρια έχει περάσει, τουλάχιστον εμάς εδώ στο Cyclist, πάντα θέλουμε να βοηθήσουμε αρκεί να γνωρίζουμε τον τρόπο αγοράς του ποδηλάτου.

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Τάκη ξέρεις την άποψη μου για το Cyclist και είναι θετική.

Από εκεί και πέρα όσα αναφέρω αφορούν ολόκληρη την βιομηχανία ως προς το θέμα της μη μεταβίβασης της εγγύησης. Φαντάσου πχ να έκλεινε το Cyclist (φτου φτου) πόσοι δεύτεροι κάτοχοι θα βρίσκονταν εκτεθειμενοι αν ο επόμενος αντιπρόσωπος σφύριζε αδιάφορα.

Στο θέμα του Radioactive προφανώς δεν κόπηκε αρχικά απόδειξη προς εσενα γιατί ήταν δικό σου ή κόπηκε και ξανακοπηκε ή ότι τελος πάντων έγινε. Τυπικά πάντως ως δεύτερος κάτοχος ο Πάρης δεν είχε δικαίωμα στην εγγύηση κάτι που είναι εντελώς λάθος κατά την άποψή μου και ακριβώς αυτό υποστηρίζω.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 01 Απρίλιος 2015 - 09:06 μμ.

magdem

magdem

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • PipPip
  • 27 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΧαλκίδα

Πάρη ξαναγράφω μια ακόμα φορά. ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα μεταβίβασης της εγγύησης ΑΝ υπάρχει η αρχική απόδειξη είτε από τον κάτοχο είτε από το κατάστημα που αγοράστηκε.

paris.gr

paris.gr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 5.239 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαGreece
Ευχαριστώ πολύ για την επανάληψη σε περίπτωση που δεν κατάλαβα τι έγραψε ο Τάκης την πρώτη φορά αλλά αν θέλεις διάβασε το παρακάτω από την επίσημη σελίδα της Trek.

Γιατί αυτό που λέει ο Τάκης αποτελεί μια διευκόλυνση του Cyclist και μπράβο τους και όχι πολιτική της Trek.

LIFETIME
Frames for the lifetime of the original owner (except forks, the Session, Scratch, Slash, and Ticket model frames, and the swing arms on all full suspension bicycles)

...

This warranty extends from the date of purchase, is offered only to the original owner, and is not transferable.

http://www.trekbikes...pport/warranty/

Βέβαια τα παραπάνω μπορεί κανείς να τα αποφύγει αλλά η πολιτική της Trek και των άλλων εταιριών δεν παύει να είναι λάθος κατά την γνώμη μου.

Επεξεργάσθηκε από paris.gr, 01 Απρίλιος 2015 - 10:20 μμ.

Αρις

Αρις

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.225 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΠάρνηθα

Να ρωτήσω, για το θέμα της κλοπής -και μόνο : ο νέος αγοραστής καταγράφεται στο κατάστημα? γιατί έτσι ναι, υπάρχει προστασία. Εαν όμως όχι, τότε πώς εμποδίζομαι εγώ, ο κάτοχος Τρέκ πχ, μετά από κλοπή, να εμφανιστώ στο τσάικλιστ και να πώ -"παιδιά το αγόρασα αλλά δεν υπήρχε απόδειξη".

Θα μου πείτε πώς φαίνεται να το αγόρασε ο κ Τάδε το πήρατε από αυτόν?

Θα απαντήσω: όχι αυτός το πούλησε στον Γύρευε και αυτός έχασε την απόδειξη.

Εκεί τι γίνεται? Θα επανακτυπωθεί η απόδειξη -του α' αγοραστή- και θα ισχύει κανονικά?

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για την επανάληψη σε περίπτωση που δεν κατάλαβα τι έγραψε ο Τάκης την πρώτη φορά αλλά αν θέλεις διάβασε το παρακάτω από την επίσημη σελίδα της Trek.

Γιατί αυτό που λέει ο Τάκης αποτελεί μια διευκόλυνση του Cyclist και μπράβο τους και όχι πολιτική της Trek.

LIFETIME
Frames for the lifetime of the original owner (except forks, the Session, Scratch, Slash, and Ticket model frames, and the swing arms on all full suspension bicycles)

...

This warranty extends from the date of purchase, is offered only to the original owner, and is not transferable.

http://www.trekbikes...pport/warranty/

Βέβαια τα παραπάνω μπορεί κανείς να τα αποφύγει αλλά η πολιτική της Trek και των άλλων εταιριών δεν παύει να είναι λάθος κατά την γνώμη μου.

Πάντως έχει και μια πρακτική λογική ο όρος. Ο μέσος χρόνος εγγύησης για τους Αμερικλάνους, αναφορικά με πλαίσια ποδηλάτου , είναι 25 χρόνια. Στο mtbr υπάρχουν περιπτώσεις που εταιρία έχει αρνηθεί την κάλυψη "αστοχίας" μετά από 20 χρόνια, βασιζόμενη σε αποφάσεις δικαστηρίων. Συνεπώς, αν ο αρχικός ιδιοκτήτης πουλήσει το ποδήλατο μετά από 20 χρόνια και ο επόμενος επίσης μετά από 20 χρόνια κτλ, περιμένεις η εταιρία να καλύψει την εγγύηση σε ένα διάστημα πχ 50 ετών από την αρχική αγορά του ποδηλάτου; Μην ξεχνάς ότι στο Αγγλικανικό δίκαιο , όπου όοοοολες αυτές οι εγγυήσεις στηρίζονται, όλα είναι ρευστά.....Καθώς και το γεγονός ότι η εγγύηση είναι μια παροχή των εταιριών, στην οποία έχουν το μαχαίρι και το πεπόνι, εφόσον αυτή υπερβαίνει το ελάχιστο κατά τον νόμο διάστημα για καταναλωτικά αγαθά....

Κατά το τέλος της Προκανγκουρικής υπεριώδους, κομήτης τριχωτός με γεύση μπύρας έπεσε και κατσικώθηκε στο μπλανητικό σύστημα Τζάκ για 7 ήμέρες. Τις πρώτες σέξι έφτιαξε τα χέρια και τα έδωσε στους Κουλάδια. Την έβδομη περιδρόμιασε τον Αγγλέουρα μέχρι που έσκασε. Μανιτάρλτ, Β' τόμος, Γέμισης....

arcadiantrails.gr

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Για το λόγο αυτόν επιμένω να μην αγοράζετε πράγματα από δεύτερο χέρι χωρίς την απόδειξη. Αν δεν υπάρχει απόδειξη τότε θα πρέπει να ζητήσετε πολύ καλύτερη τιμή.

Αν δεν μπορεί ο κάτοχος να αποδείξει τη διαδρομή που ακολούθησε το ποδήλατο τότε παίρνει το ρίσκο να μην καλυφθεί. Πρέπει ο ίδιος να μάθει πριν αγοράσει κάτι αν είναι σπασμένο, κλεμένο, πρώτο, δεύτερο χέρι κλπ κλπ κλπ.  Από την πλευρά του ο αντιπρόσωπος, το κατάστημα κλπ θα κάνει ότι μπορεί αλλά όπως είπαμε δεν είναι χωροφύλακες.