Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Παιδικό Ποδήλατο

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.449 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Οι γονείς , στην εποχή που ζούμε,  έχουν  την  τάση  να  αγοράζουν  ποδήλατο στο παιδί  τους , το οποίο ‘’θεωρείται’’ παιχνίδι και  δεν ασχολούνται  λόγω έλειψης  χρόνου με την εκμάθηση του.

Κι όμως μόνο η χαρά που δίνει στο παιδί  ένα παιχνίδι,  πρέπει να έρχεται  σε ισορροπία με την σωστή ανάπτυξή του επάνω στο ποδήλατο.

Λόγω  οικονομικών  δυσκολιών,  κάθε γονιός,  κοιτάει δυστυχώς  πιο πολύ το οικονομικό  παρά το σωστό και  έτσι  αγοράζονται ποδήλατα που τα παιδιά δεν κάθονται  πάνω σωστά, είναι βαριά και η κύλιση είναι δύσκολη. Εκεί υπάρχει  λανθασμένη ανάπτυξη του παιδιού, που τα κόκκαλα του μόλις αναπτύσσονται και αναγκάζεται να καταβάλει περισσότερη προσπάθεια για να κινήσει  το βαρύτερο σύνολο. Επίσης κάθε 10 εκατοστά ύψους, θα πρέπει να αλλάζουμε μέγεθος μέχρι την ηλικία των 6, και από 6-8 και 8-10 ετών κάθε 15 εκτατοστά, για να είναι σωστή η πλάτη, τα χέρια και τα πόδια του παιδιού.

Έτσι διάφορες  εταιρίες  έχουν ασχοληθεί  πολύ περισσότερο με το παιδί τόσο όσο με τα ποδήλατα που καβαλάμε οι μεγάλοι!

Μια από αυτές είναι η Orbea!

Καταρχήν για να ελαφρύνει το σύνολο, χρησιμοποιείται αλουμίνιο και εφαρμόζονται τεχνικές όπως η τεχνολογία Hydroforming,  που πετυχαίνουμε καμπυλότητα στους σωλήνες και μικρότερη διατομή με ταυτόχρονη αντοχή.

Επιπρόσθετα χρησιμοποιούνται καλύτερης ποιότητας ανταλλακτικά (τροχοί, ταχύτητες και ρουλεμάν) καθώς και μεταλλικά φρένα από τις μανέτες μέχρι και τις δαγκάνες για αναμφισβήτητη αντοχή και αίσθηση στην σκληρή χρήση του παιδιού.

Πέραν όμως από την ποιότητα, ερχόμαστε στο θέμα γεωμετρία. Έχει κάνει χρόνιες μελέτες στην ανάπτυξη και τη θέση του παιδιού πάνω στο ποδήλατο και έχει δημιουργήσει  2 σειρές ποδηλάτων.

Την σειρά MXΕπισυναπτόμενο Αρχείο  μχ.JPG   37,28KB   65 Αριθμός λήψεων

όπου τα ποδήλατα αυτά είναι σμίκρυνση  των ποδηλάτων ενηλίκων με τον σκελετό να είναι με γεωμετρία για χρήση βουνού και έχει εκδόσεις  με ανάρτηση για τους γονείς που εντάσουν τα παιδιά και στο χώμα. Στα μεγέθη υπάρχει  MX 16, Μx 20 και MX 24 από το 1,10 έως και το 1,55 ύψος περίπου.

Επίσης έχει τη σειρά Grow όπου εκεί  έχει γίνει η ουσιαστική  μελέτη και είναι  μοναδικά στον κόσμο και κατοχυρωμένη πατέντα της Orbea.

Ξεκινώντας από 1 ετους και ύψος  85 εκατοστά έχουμε το Grow 0Επισυναπτόμενο Αρχείο  γρος0.JPG   13,57KB   67 Αριθμός λήψεων

Το ποδήλατο αυτό είναι χωρίς πετάλια και  προορίζεται  για την εκμάθηση και βελτίωση της ισορροπίας. Είναι αλουμινένιο και όλο καμπύλες ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσει το παιδί, έχει γεωμετρία Easy ride με χαμηλό οριζόντιο σωλήνα και  μπορεί να αναπτυχθεί  επάνω του έως και τα 5 του χρόνια.

Το Grow 1,Επισυναπτόμενο Αρχείο  γρος.JPG   15,33KB   64 Αριθμός λήψεων

στο οποίο ξεκινάει η ανάπτυξη του παιδιού σωστά, έχουμε τα εξής πλεονεκτήματα. Το παιδί θα ξεκινήσει από τα 95 εκατοστά,  με χρήση βοηθητικών και θα το κρατήσει μέχρι τα 1,20 εκατοστά. Αυτό επιτυγχάνεται με επιμύκηνση του σκελετού καθώς έχει κατασκευαστεί έτσι, ώστε να μεγαλώνει μαζί με το παιδί διατηρώντας  τον ίδιο τροχό. Αυτό σημαίνει ότι, ενώ  θα άλλαζε όπως είπαμε και παραπάνω, 3 ποδήλατα κάθε 10 εκατοστά, εμείς με ένα έχουμε τη δυνατότητα  να καλύψουμε 3 .

Ερχόμαστε στο οικονομικό. Το ποδήλατο κοστίζει 240 ευρώ. Αν αγοράζαμε 3 ποδήλατα της κατώτατης τιμής πχ 100 ευρώ αυτό έρχεται πολύ φτηνότερο και το σημαντικότερο, είναι αλουμινένιο!!

Το Grow 2 Επισυναπτόμενο Αρχείο  γρος2.JPG   19,46KB   63 Αριθμός λήψεων

είναι  η επόμενη σειρά για ηλικία 6 ετών και μέχρι τα 10 και πιο συγκεκριμένα για ύψος από 1-20 έως και 1,55 εκατοστά.  Πάλι από αλουμίνιο ίδια κατασκευή με το Grow 1 αλλά με ταχύτητες και χωρίς  βοηθητικές. Κοστίζει 280 ευρώ και κάνοντας οικονομική ανάλυση , καλύπτοντας  2 ποδήλατα κατώτερης τιμής σιδερένια το 20 μέγεθος στα 120 ευρώ και το 24 στα 150, ερχόμαστε στα ίδια χρήματα.

Επομένως συνοψίζοντας, με την επιλογή καλύτερου ποδηλάτου για το παιδί  βοηθάμε και το παιδί να είναι σωστά και χαρούμενο αλλά φροντίζουμε και το οικονομικό μας συμφέρον.

• Janimmipse του αρέσει

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.449 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Τα παραπάνω τα έχει γράψει ο Konnos που χάκαρε το προφίλ μου!!!

Τα δικαιώματα και τα παράπονα σε αυτόν.

• George_M του αρέσει

thimarian

thimarian

Cycling friend

• Cyclist Friends
  • 2.475 Δημοσιεύσεις

Μολις ο μικρουλης μου φτασει τους 85 εκατοστα, θα του παρω το grow 0. Το εχω βαλει καιρο στο ματι....

George_M

George_M

...ο Τζουλούκανος. ..

• Cyclist Friends
  • 1.602 Δημοσιεύσεις

πολυτιμες συμβουλες για οσους αγαπουν αληθινα τα πιτσιρικια τους κ γουσταρουν να τα βλεπουν χαρουμενα.

στα 2 του πηραμε ενα balance bike κ το ψιλοδοκιμαζε μεσα στο σπιτι κ τωρα στα 3 το παει ταπα στον κηπο.

και τοτε...θα'ρθει ο καπεταν Κεραυνος και θα σωσει ολο τον κοσμο...!!!

Δημοσίευση Εικόνας

nkar37

nkar37

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 123 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΥΜΗΤΤΟΣ
Συμφωνω και για το balance ποδήλατο αλλά και για το grow όπου το πήρα στη κόρη μου, θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά του
  • portman του αρέσει

Sotos_

Sotos_

commuter

• Cyclist Friends
  • 1.961 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑττικη
Και αν ειναι 4.5 χρονων και 1,16 υψος; Ποιο παιρνεις;;;
jlhkefghij.png

pilot415

pilot415

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 357 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Δεν παιρνεις ποδήλατο, παιρνεις μπάλα του μπασκετ :lol:  :lol:

Ποτέ δεν είναι αργά για να έχεις μια ευτυχισμένη παιδική ηλικία... αλλά τη δεύτερη φορά εξαρτάται από σένα

FiverG

FiverG

MTBάρμπας

• Cyclist Friends
  • 911 Δημοσιεύσεις

Έχω να πω τα καλύτερα για το Orbea MX24 που έχω πάρει στον μικρό.

Ποιότητα σκελετού (βαφή, κολλήσεις) απίστευτη για παιδικό (και όχι μόνο) ποδήλατο. Θα μπορούσα να πω ότι είναι

εφάμιλλη (αν όχι και  καλύτερη!) του ΤΡΕΚ Slash που έχω. Έχει φάε καμιά δεκαριά τούμπες και δεν υπάρχει

κανένα σημάδι επάνω του ακόμη.

Γεωμετρία που βοηθάει τον πιτσιρικά να κατεβαίνει σκαλοπάτια στις πλατείες χωρίς πρόβλημα (66 μοίρες HTA!), 

μονόδισκο (!) και ποιοτικά περιφερειακά (μανέττες,  αλλαγές ταχυτήτων κ.λ.π.). 

Δεν μετάνοιωσα καθόλου για την αγορά του, το ποδήλατο αν το δείτε δίπλα σε άλλα παιδικά 24ρια είναι η μέρα

με την νύχτα (να πω την αλήθεια φαίνεται πολύ καλύτερο από την τιμή του και το μόνιμο άγχος μου είναι να μην

τον κοπανήσει κανένας να του το φάει...). Το μόνο μου θέμα είναι ότι ψηλώνει γρήγορα, 1.47 και δεν είναι 9 ακόμη

και μάλλον θα χρειαστεί να πάει σε μεγαλύτερο γρήγορα (ευτυχώς έχω και άλλον μικρότερο...)

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.342 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos

Εγω ειμαι μεταξυ δυο 20αριων, του MX 20 και ενος αλλου. Κλινω ομως περισσοτερο στο  ΜΧ 20 κι ας μην το χω δει απο κοντα.

nidas

nidas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.222 Δημοσιεύσεις
Πρέπει να πούμε οτι καλο ειναι το πρώτο ποδηλατο για το παιδι να ειναι balance μαθενει πολυ πιο γρήγορα ισορροπία .
Με τις βοηθητικές απλώς το καθυστερεί να μάθει .

ΚώσταςLC4

ΚώσταςLC4

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 369 Δημοσιεύσεις

έχουμε το ΜΧ20 και είναι καταπληκτικό ποδήλατο, η διαφορά με φτηνό 20άρι (είχαμε ένα) είναι τεράστια και φάινεται όχι μόνο στην ποιότητα κατασκευής αλλά και στο πόσο πιο εύκολα και σωστά κάνει ποδήλατο ο μικρός

Σίγουρα και το 24άρι μας θα είναι Orbea!

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.342 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos
Τελικα το MX 20 αποφασισα κι εγω!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sotos_

Sotos_

commuter

• Cyclist Friends
  • 1.961 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑττικη

Μπας και εχουμε καμια "επισημη" απάντηση για το ερώτημα αυτό ?

jlhkefghij.png

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.342 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos
Εσυ πας για 20αρι! Εμενα ο γιος μου ειναι 1,17 και 6 ετων, το 16αρι που εχει πλεον ειναι οριακα μικρο και παμε για 20αρι! Μια δοκιμη ειναι το καλυτερο κατα την γνωμη μου, αλλα ενα 16αρι με το ζορι θα σε βγαλει ενα χρονο ακομα!

portman

portman

Junior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 4 Δημοσιεύσεις

Ποδήλατο με προοπτική  είναι το mx 20 και Grow 2 ,για αυτό το ύψος παιδιού.

Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα δείτε απο κοντά ανεβάζοντας το παιδί πάνω στο ποδήλατο.

Portman

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.342 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos
Πολυ σωστα, το MX 20 ειναι απο τα καλυτερα της κατηγοριας. Κι εγω γι αυτο πηγαινω.

Sotos_

Sotos_

commuter

• Cyclist Friends
  • 1.961 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑττικη

Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα δείτε απο κοντά ανεβάζοντας το παιδί πάνω στο ποδήλατο.

Portman

Οντως?
Γιατι δεν βλεπω διαθεσιμότητα στο σαιτ (για το grow 2 λεω)
jlhkefghij.png

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.449 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ξεπουλήσαμε παίδες.

Σε δύο εβδομάδες ότι δεν βλέπετε με διαθεσιμότητα.

Sotos_

Sotos_

commuter

• Cyclist Friends
  • 1.961 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑττικη

Ξεπουλήσαμε παίδες.

Σε δύο εβδομάδες ότι δεν βλέπετε με διαθεσιμότητα.

ΟΚ, θα την βγαλουμε ακομα 2 εβδομαδες με το τρικυκλακι της trek...
ελπιζω μονο να ερθει κοκκινο grow 2, και να ειναι 2 οι βδομαδες... αλλιως μανα και κορη θα με λυντσαρουν...
jlhkefghij.png

Kostikas

Kostikas

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.342 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAlimos

Μετα απο τρεις μερες συμβιωσης με το ΜΧ20 και δυο μερες με βολτες σε χωμα, τσιμεντο και ανεβοκατεβαινοντας σκαλοπατια κτλ, μονο τα καλυτερα εχω να πω για το μικρο τερατακι...τρομερη ποιοτητα πλαισιου και βαφης συγκρινομενη ανετα με τα κανονικα ποδηλατα της Orbea, της Trek και αλλων κολοσσων...

Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους μικρους μας φιλους..