Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Cyclist Worshop 2 - Τετάρτη 29 Απριλίου 18:00

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 απαντήσεις στο θέμα

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ήρθε η ώρα για το δεύτερο workshop μας, με διαφορετικά θέματα αυτή τη φορά. Ελπίζουμε το ίδιο ενδιαφέροντα με την πρώτη.

Τετάρτη 29 Απριλίου στις 18:00, εδώ στο Cyclist.gr στο Χολαργό  που μεταξύ άλλων θα αναλυθούν τα εξής θέματα:

- Powermeters και τα βασικά σχετικά με τη χρήση τους και πως μας βελτιώνουν στην προπόνηση
- Ελαστικά και ΜΤΒ. Τι διαλέγουμε και πότε.
- Ότι χρειάζεται να ξέρουμε για τα Brevets
- "Πρώτες τεχνικές βοήθειες" στο δρόμο και στο χώμα

Όλα τα θέματα θα αναλυθούν και θα υπάρχει χρόνος για ερωτήσεις.

Τις παρουσιάσεις θα κάνουν οι:

Σπύρος Ματιάτος - Μηχανικός
Γιώργος Πορτελάνος - Προπονητής ποδηλασίας
Τάκης Μπαλάσκας - Αθλητής ΜΤΒ
Γιώργος Νείλας - Αθλητής Ποδηλασίας Δρόμου
Βαγγέλης Τασιόπουλος-Εκπρόσωπος του φορέα των Brevet στην Ελλάδα

Η συμμετοχή στο Workshop είναι δωρεάν και το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στέλνοντας ένα email με το ονοματεπώνυμό σας στο info@cyclist.gr.

Σας περιμένουμε!

Επισυναπτόμενο Αρχείο  workshop2.jpeg   260,78KB   60 Αριθμός λήψεων

• cherouvim του αρέσει

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.410 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαLausanne, CH

:jump3: :jump5: :jump4: :jump3: :jump4: :jump5:

AlexVag

AlexVag

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.209 Δημοσιεύσεις
Θα υπαρχει και μεταδοση μεσω internet? Μηπως να το αναφερατε απο τωρα μην ξαναπεσει το φορουμ και το χασουμε;

Ενα μεγαλο μπραβο...το βλεπω να γινεται θεσμος και σημειο συναντησης... Οι δρομισιοι θα μιλανε για watt και οι βουνισιοι θα ψηνουν σουβλακια απεξω μεχρι να ερθει η σειρα τους...

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε πάλι μέσω net αλλά δεν μπορώ να το υποσχεθώ ακόμα.

Για μας είναι σημαντική η παρουσία σας και θέλουμε να σας έχουμε κοντά μας.

Δηλωθείτε όσοι μπορείτε για να διευθετήσουμε τα του χώρου γιατί την προηγούμενη φορά οι καρέκλες έφτασαν οριακά.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Καλημέρα Παίδες, 

Σας θυμίζω το workshop μας αυτή την εβδομάδα. Θα χαρούμε να σας δούμε εκεί.

Θα αναλύσουμε τα εξής θέματα:

-Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικά με την προπόνηση με powermeter από τον Toolman
-Τι ελαστικό MTB πρέπει να διαλέξετε ανάλογα με το τερραίν και το είδος από τον Takiallround
-Τα πάντα γύρω από την προετοιμασία για ένα brevet από τον Vagtas
-Τεχνικές βοήθειες για το δρόμο και το βουνό από τον  Portman και τον atlas

Σας περιμένουμε όλους αυτή την Τετάρτη στις 18:00. 
Δηλώστε δωρεάν συμμετοχή στο info@cyclist.gr

philip_time

philip_time

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.646 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ντε προλαβαίνουμε ... καρδιά μου.. 18.00 πάλι θα μας παρατηρήσεις για την καθυστέρηση!

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Ε ελατε αργότερα. Όλοι οι καλοί χωράνε

AlexVag

AlexVag

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.209 Δημοσιεύσεις

Τελικα γνωριζετε εαν θα υπαρξει live streaming? 

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Θα το προσπαθήσουμε. Ελπίζω να τα καταφέρουμε.

Για την ώρα, ελπίζω να υπάρχει απήχηση στον κόσμο αύριο και να έχουμε αρκετούς καλεσμένους για ερωτήσεις και απαντήσεις. Νομίζω ότι τα θέματα είναι ενδιαφέροντα και θα βγει κάτι καλό από όλο αυτό.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Up για να μην το ξεχάσετε.

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Σε λίγο ξεκινάμε...... Θα υπάρχει livestream τελικά....και chat εκεί....

Θα πέσει γέλιο!

Guideus

Guideus

Ο Scottσέζος

• Cyclist Friends
  • 2.369 Δημοσιεύσεις

πως παρακολουθούμε το livestream?

[SIGPIC][/SIGPIC]

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Εδώ είμαστε...

ξεκινάμε σε κανά δεκάλεπτο

http://livestre.am/53YxX

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Αν θέλετε να κάνετε κάποιες ερωτήσεις, μπε΄ίτε στο  chat του livestream και θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε.

kktsol

kktsol

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 939 Δημοσιεύσεις

Ειμαι το παιδι που ειχε το θεμα με την μελισσα

Να ενημερωσω οτι ειμαι ΟΚ απλως με πλακωσαν στα αντισταμινικα και στις κορτιζονες οποτε το ποδηλατο θα το παρω Σαββατο ή Δευτερα πρωι. Πιστευω να μην δημιουργω τεραστιο προβλημα που σας το αφηνω εκει.

Επισης να πω για να γινει γνωστο οτι σε τσιμπημα απο μελισσα μεσα στο στομα απ'οτι μου ειπαν πρεπει να παει νοσοκομειο αμεσα για να αντιμετωπιστει ειτε εισαι αλεργικος ειτε οχι. Αυτο για οσους μελοντικα (ειλικρινα ευχομαι κανενας) εχουν την ιδια καντεμια με εμενα.

Λυπαμαι που εχασα το workshop. 

• Toolman του αρέσει

bbchris

bbchris

Got the flow™

• Cyclist Friends
  • 4.005 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαSingletracks

ΡΗΒΙΟΥΣΤ ΤΟΥ 2ου WorkStop του Τσίχλιστ!

Πρώτοι βγήκαν, ο μηχανικόΖμου ο Τριχάτλας με τον Πορτμαν να εξηγήσουν στους κουρCάδες ότι αν τους σκασει ο λάστριχος, μπορούν να το αλλάξουν εκεί πέρα και δεν χρειάζεται απαραίτητα να πάρουν τηλέφωνο, τη γυναίκα – αδερφό – κολλητό, να έρθει να τους μαζέψει.  Το πρόβλημα είναι ότι για να γλιτώσουν βάρος κουβαλάνε μόνο μία μαζί τους, οπότε παρακαλούνται αι συγγενείς και φίλοι των κουρCάρων να έχουν το i-phone τους, φορτιΖμένο και βενζίνη στ’ αμάξι.
Μετά περάσαμε στο βουνό. Όχι δεν έλεγαν για χλapaChέους. Οι χλapaCheοι, έχουμε από 5-6 Ζαμπρέλες και απαρέτιτλι τρόμπα, οπότε η αλλαγή ελαστικού είναι κάτι σαν δημόσια έργα της δεής.
Ο καθένας λέει ότι η τρόμπα του είναι η πιο καλή και φουσκώνει πιο γρήγορα, άσχετα αν 8 στις 10 είναι αυτή που έχω και ‘γω και τις πουλάει ο Ταψού.
Όμως επειδηστ, οι κουρCάδες την έχουν δει κάπως και πάνε και αγοράζουν Ζουμπαφλάι απ’ τον Ταψού και Κλάινερ από κάποιον αλλωνε, πιστεύοντας ότι θα τους γράψουμε για ποδηλάτες, τους περιέγραφαν ότι τα πράγματα είναι αντρίκια στο βουνό και άντε να εξηγήσει στη γυναίκα του ότι είναι στην έξοδο του Better Than Sex και πρέπει να έρθει να τον μαζέψει με το SUV που αγοράσανε μετά το γάμο με 72 δόσεις, πρώτη δόση το 2016.
Όχι πέΖμου λατρεμένε μου αναγνώστη, τι θα καταλλάβει η γυναίκα, με το δίκιο της κιόλας.

Μετά άρχισαν τα hardcore. Αν τους κοπεί η αλυσίδα. Το Θρίλερ της Τετάρτης οι κουρCάδες. Αν ξεποντάρει κανένας τους την κούρCα απ’ το εργόμετρο, εμένα να με φτύσεις. Που πρέπει να με φτύσεις, για να μην λέει το crowd ότι δεν κάνω ούτε για φτύσιμο.

Δεύτερος στη σειρά ήσαντο ο Τάκης, που μίλησε για λαστριχα ποδηλασίας, Δηλαδή για MTB.
Τα Μοναδικά ΠαγκοΖμίως Έγκυρα Ρηβιούστ εκφράζουν την αλλυλεγγύη τους και την αμέριστη συμπαράσταση στο δράμα των κουρCάδων, που ανακάλυψαν ότι τα τακούνια στα λάστριχα, ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ!
Το ότι αναφέρθηκαν λέξεις όπως All-Mountain, Enduro… το προσπερνάμε. Μην ρίχνουμε αλάτι στις πληγές, δεν έχει βγάλει και κουπόνια προσφορών για χέρια, ο Μπακάκος.

Μετά πήρε την κάλπη απάνου του ο Τούλης.
Ποιο ήταν το Case Study.
Η χρησιμότητα των Watt κατά την προπόνηση.
Εδώ είναι το πρόβλημα. Ότι οι κουρCάδες κάνουν πάντα προπόνηξη αλλά ποτέ ποδήλατο. Το πότε κάνουν οι κουρCάδες ποδήλατο είναι σαν τα UFO. Όλοι μιλάνε γι’ αυτά αλλά κανένας δεν μπορεί ν’ αποδείξει ότι υπάρχουν.
Και πόσα, τόσα και όχι παραπάνου, όχι ρε μανάρι πολλά είναι, μήπως να κόψεις κάτι? Και αφού έχουν αρχίσει και πλέκουν το πουλόβερ, κάνω την ερώτηση:
Πόσο ζυγίσει αυτό το μαραφέτι, που μετράει τα Watts?
Τάβλα οι κουρCάδες. Μπες στο Forum ν’ αγοράσεις, λατρεμένε μου αναγνώστη, βατόμετρο αμεταχείριστο, κοψοχρονιά. Μόλις άκουσαν για βάρος, κοιτάνε να τα σκοτώσουν. Να ξέρεις όμως ότι στην ποδηλασία, δεν έχει καμιά χρησιμότητα.  Όταν κάνεις Pass Through με Tail Whip, τι να τα κάνεις τα Watt μανάρι μου? Στον αέρα είσαι και πετάς, το έχει πει και ο Τζιμάκος. Χέντριξ και Καζαντζίδης, 10,000 Watt. Φωταγωγείς τον Λυκαβηττόστ και την Ακρόπολη στο χαλαρό.

Στο τέλος, βγήκε ο Αντιπρόσωπας των Μπρεβέ στην Ελλάδα. Ναι, ο αντιπρόσωπας. Που βλέπεις το παράξενο?
Όπως εγώ είμαι ο αντιπρόσωπας του Flow™, o Ταψού ο αντιπρόσωπας των Εντομόντο, ο Μούρης ο αντιπρόσωπας του ελέουστ, έτσι και αυτός ο άνθρωπας είναι ο αντιπρόσωπας των Μπρεβέ.
Να δεις που σε λίγο, οι αντιπρόσωπες θα είμαστε πιο πολλοί και από τους Πρόεδρες. Αλλά έτσι είναι τα Success Στόρια.
Να είμαι ειλικρινής μαζί σου, λατρεμένε μου αναγνώστη, ποτέ μου δεν κατάλαβα για πιο λόγο να κάνεις 200, 300, 400, 600 χιλιόμετρα με κούρCα, όταν έχεις χέρια και αυτοκίνητο.
Μπαίνεις στο Jazzmobile κύριος, βάζεις στο πιονεράκι τους μεγάλους πρωτοποριακούς σαν τον Μάντυ τον Γουότερς, στο πίσω κάθιΖμα η PeugeotCaster να έχουμε κανά λαλά στα τσίπουρα το βράδυ και η Τσαγιέρα stand by στη σχάρα, να κεράσουμε κανά τσάι στη διαβρωμή, μην μας περάσουν και για τίποτε τσίπηδες.
Γιατί να ταλαιπωριέσαι με τις παλιοκούρCές, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Τέλος πάγκων, ο καθένας όπως βολεύεται. Στο θέμα μας.
Έπρεπε να δεις τσου κουρCάδες, πως έκαναν. Σαν Τσιγκανιστής που συναντάει αυτοπροσώποστ τον αλάχσαλαμαλάχ στον γερό βράχο της Μέκκας. Μετά τις αλυσίβες και τα λάστριχα, η δικαίωση. Το απόλυτο νιΖβάρνα!
Ο εκλεκτός συνάδελφος τους επισήμανε βέβαια τις δυσκολίες του εγχειρήματος, ότι παιδιά τα πράματα δεν είναι απλά.
Καμια σχέση με προπονήξεις, Watt, τζελάκια, κολλάν και δεν συμμαζεύεται. Πρέπει να τρως τα πιττογυρά σου, να πίνεις τις μπύρες σου, να κάνεις παρέα με τ’ άλλα παιδάκια για ν’ αντεπεξέλθεις στο γεγονός.

Τελικά συμπέρανα ότι οι Μπρεβετάδες, είναι άτομα με σωστές επιρροές, αλλά λάθος αντιλήψεις.
Αλλά επειδή είμαι θετικός άνθρωπας, μπορώ να πω ότι τα Μπρεβέ είναι μια καλή εισαγωγή για ν’ ασχοληθείς με την κανονικιά ποδηλασία, που ως γνωστόν είναι μόνο το MTB.

• Ο/Η philip_time, pahisjon, emerald και 6 άλλοι τους αρέσει αυτό

- The Flow™

- Εδώ τα Μοναδικά Έγκυρα Ρηβιούστ παγκοΖμίως

Takxu

Takxu

Administrator

• Administrators
  • 26.446 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

xaxaxaxa!!

Για τέτοια ριβιούστ έχεις κερδίσει την δωρεάν πρόσβαση στα workshops.

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για χτες (kktsol ευτυχώς γλύτωσες τα χειρότερα). Μου έκανε εντύπωση τα 40+ άτομα που παρακολουθούσαν online την "εκπομπή". 

Να είστε καλά και ελπίζουμε να το επαναλάβουμε σύντομα με νέα θέματα.

konpapap

konpapap

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 153 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΒόλος

Respect!!

Επιβεβαιώνω την εγκυρότητα του ριβιού μιάς κ ήμουν ανάμεσα στους 40+..!

AlexVag

AlexVag

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.209 Δημοσιεύσεις

Ενα μεγαλο μπραβο και ενα ευχαριστω και απο εδω... Δυστυχως προς το τελος η θα εβγαινα η ο σκυλος θα τ εκανε στο χαλι... :banghead:  

Ερωτησηηηη... Τα bontrager SE3 SE4 για 29αρι τροχο υπαρχουν στο καταστημα? Εψαξα online αλλα δεν βρηκα κατι

mzfr

mzfr

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 399 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαΑθήνα-Καισαριανή

@bbchris

Λάθος φίλε...στο πιονεράκι δεν βαζεις Μαντι Γουωτερς,αλλά Γιαννάκη!''Μάτια μπλε" και "κοκκινο γαρύφαλο" και γίνεται το ματι σου λιμνοθάλασσα,ρε παιδί μου... :P

philip_time

philip_time

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.646 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

Μια χαρά περάσαμε!!, σας αργήσαμε λίγο ,,,, αλλά υπήρχαν πολλές!! ερωτήσεις

ThouVou

ThouVou

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.410 Δημοσιεύσεις