Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλώς ήρθατε στο Cyclist Friends
Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του Cyclist-Friends . Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα είστε σε θέση να δείτε όλα τα θέματα, να δημιουργήσετε δικά σας και να απαντήσετε στα υπάρχοντα. Θα μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά περισσότερα! Αν έχετε ήδη ένα λογαριασμό, συνδεθείτε εδώ - αλλιώς δημιουργήσετε ένα λογαριασμό σήμερα!
Φωτογραφία

Προσωρινή διακοπή υπηρεσιών Δευτέρα 12/1/09

- - - - -

• Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα είναι κλειδωμένο
235 απαντήσεις στο θέμα

Giannis008

Giannis008

slim edition...

• Cyclist Friends
  • 831 Δημοσιεύσεις
τελικά τι είναι η πορτοκαλί περιοχή;;; :smackbut:

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
όλοι παρασυρθήκαμε απο τον πρωινό λαμπερό ήλιο,και τσούπ τη φάγαμε στον κ΄'\]./-="{|!!!!όντως όλα τα μετερεολογικά έλεγαν για βροχές μετά τις 2-3.ούτε αδιάβροχα,ούτε δέυτερες αλαξιές στο αμάξι,τίποτα!οδήγησα απο vive μέχρι περιστέρι μόνο με μια μπαντάνα στα αχαμνά.αν με σταματούσε η τροχαία πήγαινα σίγουρα μέσα για προσβολή δημοσίας οδούς.

packageme77

packageme77

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.681 Δημοσιεύσεις

Κοίτα, εδώ προσπαθούμε να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση... γιατί αρχίζεις τα οφ τόπικ ??? :rolleyes:

1) Αυτό με την ελευθερία μου άρεσε πολύ και είναι το σημαντικότερο σημείο για μένα που δίνει η ποδηλασία ως αίσθηση.
Αλλά είπαμε ότι εδώ τώρα μέχρι να επανέλθουν τα συστήματα φτιάχνουμε σούπα!!

2) Νομίζω ότι τελικά είναι δύσκολα να νομίζουμε διαφορετικά και ότι αυτό το βρίσκω υγιές όταν δεν το φορτώνουμε με υποθέσεις για την ηθική του άλλου.

packageme η κουτάλα είναι στο αριστερό χέρι!

Πιστεύω ότι μου αξίζει η απονομή ενός εκ των χρυσών σκούφων 2008.

όλοι παρασυρθήκαμε απο τον πρωινό λαμπερό ήλιο,και τσούπ τη φάγαμε στον κ΄'\]./-="{|!!!!όντως όλα τα μετερεολογικά έλεγαν για βροχές μετά τις 2-3.ούτε αδιάβροχα,ούτε δέυτερες αλαξιές στο αμάξι,τίποτα!οδήγησα απο vive μέχρι περιστέρι μόνο με μια μπαντάνα στα αχαμνά.αν με σταματούσε η τροχαία πήγαινα σίγουρα μέσα για προσβολή δημοσίας οδούς.

Αυτά να τα πεις του Record που μου έβαλε χέρι.:(

Πάρης

Πάρης

Senior Cyclist

• Cyclist Friends
  • 3.816 Δημοσιεύσεις
  • ΤοποθεσίαAthens

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Υποκλίνομαι! θεός!

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Υποκλίνομαι! θεός!

αλήθεια πάρη,και μάλιστα υπάρχει και μάρτυρας,είμασταν δυο μέσα στο αμάξι σε αυτήν την κατάσταση.ξεφτύλα αλλά τι να κάνεις...Το καλύτερο ήταν μόλις έφτασα σπίτι και έιπα στην αραβωνιαστικιά μου να μου φερει μπουρνούζι για να βγώ απο το αυτοκίνητο.ευτηχώς που έχω πάρκινγκ πυλωτής και γλύτωσα τα δέυτερα ξεφτιλίκια απο τους γείτονες!!

max

max

Cyclist.gr

• Cyclist Friends
  • 6.596 Δημοσιεύσεις

Αι σιχτίρι!!!!!!!!
Πήρα και τους άλλους στο λαιμό μου.
70 χιλιόμετρα κάτω απο καταιγίδα.Σε κάποια σημεία δεν βλέπαμε μπροστά μας.
Και τα τακάκια φελοί να μην πιάνουν καθόλου.Ουσιαστικά χωρίς φρένα.Σαν τρελλό φορτηγό.
Και δεν φτάσαμε και στο Σοφικό.Και έμειναν και τα φαγητά αφάγωτα.
Ούτε στο Βέλγιο δεν είχα φάει τέτοια βρόχα.Και δεν είχα και αδιάβροχο.
Το άφησα στο αμάξι το πρωί γιατί έλαμπε ο ήλιος.Μας παραμύθιασε.

βράχηκε το αγοράκι μας?
κ σου το είχα πει εγω, τι τα θες τα Σοφικά πάμε Σχοινίαθλο
όχι, εσύ εκεί προπόνηση brevet
φατην τωρα στην ξερη σου την κεφάλα

τουλάχιστον όλοι αυτοί που πήρες στο λαιμό σου, γύρισαν πίσω αρτιμελής????

άφησε κ το αδιάβροχο ο pro για να μην έχει βάρος
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :P

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις

τελικά τι είναι η πορτοκαλί περιοχή;;;

:smackbut:

εγώ ξέρω τι είναι η πορτοκαλί περιοχή αλλα δεν σας λέω δεν σας λέω,να σκάσετε........:banghead:

packageme77

packageme77

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 1.681 Δημοσιεύσεις
Η μπαντάνα τι χρώμα είχε;;:D

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

Όχι. Εγώ φορούσα αδιάβροχες κάλτσες μέχρι το γόνατο "απ' αυτές που δείχνει στη συσκευασία η foto ένα πόδι με αυτή τη κάλτσα μέσα σε ένα ποτάμι", και από επάνω μπότα αδιάβροχη MTB να μην λέμε και φίρμες και όταν γυρίσαμε είχα μέσα στην κάλτσα ένα ποτήρι τουλάχιστον βρόχινο νεράκι.
Εικάζω ότι επειδή το κολάν ήταν απλώς υδρόφοβο και όχι αδιάβροχο, το νερό μπήκε από το γόνατο και εγκλωβίστηκε μέσα στην κάλτσα.
Το έχω πάθει και άλλη μία φορά που ποδηλατούσα κάνα δίωρο στην Πάρνηθα υπό καταρακτώδη βροχή και από το πολύ νερό που είχε μπεί ανάμεσα στην κάλτσα και στο πόδι μου είχαν "πρηστεί" οι μπότες σε σημείο έκρηξης!!!:D
Άρα το ρεζουμέ είναι απλή κάλτσα για να μπαίνει και να φεύγει το νεράκι, ή αδιάβροχη κάλτσα με εντελώς αδιάβροχο κολάν που το έχω το βλήμα αλλά δεν το έβαλα διότι παρασύρθηκα κι' εγώ όπως ο MAREVIT από τον πρωϊνό λαμπερό ήλιο.
Γειά σου George;)

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλά από τα τεχνικά ρούχα έχουν σκοπό την διαπνοή και την θερμομόνωση σε βρεγμένη κατάσταση. Δηλαδή μπορεί να είναι βρεγμένα αλλά επειδή δεν αφήνουν το νερό να "ανακυκλωθεί", δεν κρυώνει το σώμα (όπως οι φωκιο-κάλτσες που φαντάζομαι ότι έχεις- αλά νεοπρέν). Τα πάντα άλλωστε είναι συμβιβασμοί ανάμεσα στην αδιαβροχοποίηση και την διαπνοή....... Μην ξεχνάτε ότι με ένα απλό αδιάβροχο, σε μια μικρή βροχή θα γίνεις λούτσα από τον ιδρώτα και μόνο. Γενικά η προστασία από την βροχή όταν ασκείσαι είναι δύσκολο αίνιγμα..... Για πολύωρες εξορμήσεις όμως τα τεχνικά ρούχα είναι απαραίτητα, έστω με μια αδιβροχη στρώση όταν οι συνθήκες χειροτερέψουν....

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
black!

Σωτηρης

Σωτηρης

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.412 Δημοσιεύσεις
μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί τι καιρό θα κάνει άυριο γιατί θέλω να κάνω μια προπονησούλα προς σοφικό μεριά...........?σοβαρά..........

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

μόνο με μια μπαντάνα στα αχαμνά

Αυτά παθαίνετε αφού κάτω από το κολάν δεν θέλετε να φοράτε σώβ... εεεε, θέλω να πω εσώρουχα. Αλλά βέβαια, ακόμη και αν φορούσες θα γινόταν μούσκεμα, άρα δώρον άδωρον...

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλά από τα τεχνικά ρούχα έχουν σκοπό την διαπνοή και την θερμομόνωση σε βρεγμένη κατάσταση. Δηλαδή μπορεί να είναι βρεγμένα αλλά επειδή δεν αφήνουν το νερό να "ανακυκλωθεί", δεν κρυώνει το σώμα (όπως οι φωκιο-κάλτσες που φαντάζομαι ότι έχεις- αλά νεοπρέν). Τα πάντα άλλωστε είναι συμβιβασμοί ανάμεσα στην αδιαβροχοποίηση και την διαπνοή....... Μην ξεχνάτε ότι με ένα απλό αδιάβροχο, σε μια μικρή βροχή θα γίνεις λούτσα από τον ιδρώτα και μόνο. Γενικά η προστασία από την βροχή όταν ασκείσαι είναι δύσκολο αίνιγμα..... Για πολύωρες εξορμήσεις όμως τα τεχνικά ρούχα είναι απαραίτητα, έστω με μια αδιβροχη στρώση όταν οι συνθήκες χειροτερέψουν....

Γεια σου ρε τεσταδόρ με τις όμορφες εξηγήσεις σου !! Έκανες λάθος όμως, γιατί δε λέμε συμβιβασμοί, παρά συμβιβαζμοί !!!

pxatzis

pxatzis

Τρύπια σαμπρέλα

• Cyclist Friends
  • 5.635 Δημοσιεύσεις
δεν μου λετε ομως ...να αγορασω τα μπουφανακια και τις καποτες για τα παπουτσια ή να πάρω 2 - 3 μαυρες σακουλες που ειναι και βιοδιασπώμενες ???

EM2

EM2

soul rider

• Cyclist Friends
  • 3.343 Δημοσιεύσεις
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=6U8b4nUhkZ0"]YouTube - ?????? ?????.[/ame]

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

Γεια σου ρε τεσταδόρ με τις όμορφες εξηγήσεις σου !! Έκανες λάθος όμως, γιατί δε λέμε συμβιβασμοί, παρά συμβιβαζμοί !!!

Παρασοβάρεψα ε; καλά , δεν θα το ξανακάνω!!! Αυτά μας χρειάζονται τώρα που μεγαλώσαμε. Μόλις προ δεκαετίας, πήγαινα με το ΗΤ μου βόλτα μέσα στην μπόρα με τις λύκρες (στην καλύτερη) και γυρνώντας πλενόμουνα μαζί με το ποδήλατο, με το λάστιχο......:nope:

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

Αυτοί οι -ιζμοί θα μας φάνε σύντροφε!!!!!!!

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

Οπωσδήποτε είναι απαραίτητα αλλά αυτά τα διαπνέοντα μερικώς αδιάβροχα υφάσματα είναι για πιο ήπιες καιρικές συνθήκες κυρίως όσον αφορά τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Η χαμηλή θερμοκρασία παράδειγμα Πάρνηθα Μόλα σήμερα βροχή κατά ριπάς με πολύ δυνατές νοτιοδυτικές σπηλιάδες και θερμοκρασία περίπου 6 βαθμούς κελσίου, σε σύγκριση με την παραλιακή λεωφόρο με παρόμοιες καιρικές συνθήκες αλλά με 15 βαθμούς, είναι καθοριστικός παράγοντας στη σωστή επιλογή ρούχων.
Ο προβληματισμός που τείθεται αφού θα ιδρώσεις που θα ιδρώσεις σίγουρα στην ανάβαση μήπως πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και μη διαπνέοντα 100% αδιάβροχα για την κατάβαση σε περίπτωση όπως η σημερινή;
Νομίζω πως ναι είναι απαραίτητοι οι "μουσαμάδες" πάνω από τα "τεχνικά ρούχα" σε τέτοιες περιπτώσεις χαμηλής θερμοκρασίας.

Giant-lander

Giant-lander

Dust is More...

• Cyclist Friends
  • 5.744 Δημοσιεύσεις

Οπωσδήποτε είναι απαραίτητα αλλά αυτά τα διαπνέοντα μερικώς αδιάβροχα υφάσματα είναι για πιο ήπιες καιρικές συνθήκες κυρίως όσον αφορά τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Η χαμηλή θερμοκρασία παράδειγμα Πάρνηθα Μόλα σήμερα βροχή κατά ριπάς με πολύ δυνατές νοτιοδυτικές σπηλιάδες και θερμοκρασία περίπου 6 βαθμούς κελσίου, σε σύγκριση με την παραλιακή λεωφόρο με παρόμοιες καιρικές συνθήκες αλλά με 15 βαθμούς, είναι καθοριστικός παράγοντας στη σωστή επιλογή ρούχων.
Ο προβληματισμός που τείθεται αφού θα ιδρώσεις που θα ιδρώσεις σίγουρα στην ανάβαση μήπως πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και μη διαπνέοντα 100% αδιάβροχα για την κατάβαση σε περίπτωση όπως η σημερινή;
Νομίζω πως ναι είναι απαραίτητοι οι "μουσαμάδες" πάνω από τα "τεχνικά ρούχα" σε τέτοιες περιπτώσεις χαμηλής θερμοκρασίας.

Ναί, συμφωνούμε. Απλά δεν μπορείς να ποδηλατείς υπο οιεσδήποτε συνθήκες στην Παρνηθα.......

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

Ναί, συμφωνούμε. Απλά δεν μπορείς να ποδηλατείς υπο οιεσδήποτε συνθήκες στην Παρνηθα.......

Το σωστό αυτό είναι να κάθεσε σπιτάκι σου αλλά να μην διαβάζεις ποδηλατικό περιοδικό με άρθρο ποδηλασία σε "Πολικές συνθήκες με ειδική προετοιμασία και επαλείψεις με θερμαντικές αλοιφές αλλά και αδιάβροχη στολή δύτη για παγωμένο ωκεανό" και πορώνεσαι και μετά θες κι' εσύ δηλαδή ΕΓΩ να τα βάλεις με τα στοιχεία της φύσης.:D

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

YouTube - ?????? ?????.

Les parapluies de Cherbourg ?? Χαχαχα !! Ούτε που ήξερα ότι το τραγουδούσαν στη μπούρδα αυτή... καλό !!

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις

βράχηκε το αγοράκι μας?
κ σου το είχα πει εγω, τι τα θες τα Σοφικά πάμε Σχοινίαθλο
όχι, εσύ εκεί προπόνηση brevet
φατην τωρα στην ξερη σου την κεφάλα

τουλάχιστον όλοι αυτοί που πήρες στο λαιμό σου, γύρισαν πίσω αρτιμελής????

άφησε κ το αδιάβροχο ο pro για να μην έχει βάρος
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :P

Σε διασκέδασα πάλι;;
Το αδιάβροχο το άφησα γιατί προτίμησα το αντιανεμικό για την κατάβαση απο Σοφικό.
Γύρισαν όλοι αρτιμελής και ικανοποιημένοι.Δεν μπορώ να καταλάβω που την έβρισκαν την ικανοποίηση.
Εσύ κοίτα μην υπερβείς το 62,567% της ΜΚΣ.

μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί τι καιρό θα κάνει άυριο γιατί θέλω να κάνω μια προπονησούλα προς σοφικό μεριά...........?σοβαρά..........

Αδάμ παίζεις με τα νεύρα μου;;

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

θες κι' εσύ δηλαδή ΕΓΩ να τα βάλεις με τα στοιχεία της φύσης.:D

Βάλτα Γιώργο, μη μασάς... μια ζωή την έχουμε και στα γεράματα* που θα είμαστε ραμολί και θα τρώμε γιαουρτάκι γιατί η μασέλα δεν θα τραβάει το παϊδάκι, θα τα θυμόμαστε και θα έχουμε τουλάχιστο να λέμε ότι στα νιάτα μας (τώρα δηλαδή) κάναμε ταρζανιές...

* σε 50+ χρόνια δηλαδή.

Marevit

Marevit

Κορινθιακός Π.Ο

• Cyclist Friends
  • 26.426 Δημοσιεύσεις

Βάλτα Γιώργο, μη μασάς... μια ζωή την έχουμε και στα γεράματα* που θα είμαστε ραμολί και θα τρώμε γιαουρτάκι γιατί η μασέλα δεν θα τραβάει το παϊδάκι, θα τα θυμόμαστε και θα έχουμε τουλάχιστο να λέμε ότι στα νιάτα μας (τώρα δηλαδή) κάναμε ταρζανιές...

* σε 50+ χρόνια δηλαδή.

Άμα σας έχει αφήσει το ουρικό οξύ.
Γιατί με τόσα παίδια που σαβουριάζετε, θα φτάσει στα αυτιά σας.

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις

Άμα σας έχει αφήσει το ουρικό οξύ.
Γιατί με τόσα παίδια που σαβουριάζετε, θα φτάσει στα αυτιά σας.

Μμμμμ... τα λες γιατί ζηλεύεις... ;)

Record

Record

Το Καναδέζικο Πετάλι

• Cyclist Friends
  • 13.346 Δημοσιεύσεις
Που πας ρε Καραμήτρο ??

http://www.skai.gr/m...y.php?id=108472

Γαμώτο, κάτι τέτοια διαβάζω και στενοχωριέμαι... γιατί δεν προσέχουν ?? Είπαμε να τα βάλεις με τα στοιχεία, αλλά όχι και να κάνεις τέτοιες μακακίες...

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

* σε 50+ χρόνια δηλαδή.

Δεν σταματάω με τίποτα ιδιαίτερα τώρα που μετράω 54 χαμένα κιλά από το άγιο ποδηλατάκι!!:D
Αμήν Παναγιά μου και αν φτάσουμε + 50 χρόνια από τώρα με ΥΓΕΙΑ τότε "χαΐρ ολά" ας τρώμε κάνα χουνγκιάρ μπεγεντί μαλακούλι και πιο εύπεπτο από αυτό "κολασμένο" παϊδάκι;).

George K.

George K.

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 3.114 Δημοσιεύσεις

Που πας ρε Καραμήτρο ??

http://www.skai.gr/m...y.php?id=108472

Γαμώτο, κάτι τέτοια διαβάζω και στενοχωριέμαι... γιατί δεν προσέχουν ?? Είπαμε να τα βάλεις με τα στοιχεία, αλλά όχι και να κάνεις τέτοιες μακακίες...

Κρίμα το παληκάρι.:(

de rosa

de rosa

Cyclist Friend

• Cyclist Friends
  • 2.258 Δημοσιεύσεις

+1

Y.Γ Που εισαι ρε Σπαρτακιαδα με την βροχουλα σου ...

picos

picos

11/4/09......

• Cyclist Friends
  • 4.371 Δημοσιεύσεις
ευτυχως αυτη τη φορα δεν ακολουθησα την βολτα προς σοφικο αν και ειχα και πρασινο φως καναμε με τον Thodoris 2 αναβασεις στον Υμηττο πολυ πρωι βρεθηκαμε 6.45 στην Βουλιαγμενης και μεχρι τις 9.30 ειχαμε καθαρισει με πολυ καλο καιρο κιολας , πραγματικα το σημερινο ηταν τελειως τρελλο απο την κορφη του βουνου η ορατοτητα ηταν τελεια προς καθε κατευθυνση και αν με ρωτουσαν αν θα βρεξει σημερα ή εστω σε 3 ωρες απο την ωρα εκεινη θα εβαζα και ενα εκατομμυριο στοιχημα .Το μεσημερι μακαριζα την τυχη μου :music: εχει πλακα να ποδηλατεις στην βροχη αλλα οχι για προπονηση και πραγματικα καθε ρουχο ειναι ανευ ουσιας οταν ποδηλατεις 5-6 ωρες κατω απο βροχη (Σπαρτακιαδα 2008 300αρι μπρεβετ Γαλατα 2008 κλπ)